Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αντίσταση στην ινσουλίνη και ποιοτητα ωαριων


Recommended Posts

Κοριτσάκια μου καλησπέρα..Χρειάζομαι πάλι τα φώτα σας... Έχει κάνει κάποια από εσας καμπύλη ινσουλινης και ζαχαρου..;; Τις έκανα κ τις δυο με προτροπή της ενδοκρινολογου. Ενώ η καμπυλη του ζαχαρου βγηκε φυσιολογικη η καμπυλη ινσουλίνης  εδειξε οτι ο οργανισμος μου εκκρίνει πάρα πολυ μεγάλη ποσότητα ινσουλίνης (δυο και τρεις φορες πάνω από το κανονικό!!!). Από ότι έμαθα αυτό δεν είναι καλό γιατι μάλλον επηρεάζει την ποιότητα των ωαρίων.. (επισης συνηθως δημιουργει με την παροδο του χρονου διαβητη τυπου 2). Υποθέτω λοιπον ότι θα πάρω θεραπεία με glucophage. Έτσι μου είχε πει η γιατρος ότι θα κάνουμε σε περίπτωση που παρουσιάσω αντίσταση στην ινσουλίνη (δηλ εκκρίνει το πάγκρεας παρά πολλη). Την επομενη Δευτέρα εχω ραντεβού για να μάθω. Εννοείται οτι δε μπορώ να περιμένω..Πφφφ.. Εχετε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο;;; Πήρατε αυτό το χαπακι;;; Σας βοηθησε;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κοριτσάκι μου! :)

Πρωτα απ΄ όλα ψυχραιμία, μην αγχώνεσαι!

Εχω κάνει κι εγώ καμπύλης ζαχάρου-ινσουλίνης και βγήκε οτι δεν εχω ζάχαρο αλλά δυστυχώς λόγω ΣΠΩ εχω υπερινσουλιναιμία.

Το εχω συζητήσει με τον ενδοκρινολόγο και τον γυναικολόγο μου και δεν είναι απαραίτητο κριτηριο για την ποιότητα των ωαρίων.

Προσέχω όσο μπορώ τα γλυκά γιατί οι πιθανότητες για διαβήτη τυπου ΙΙ στο μέλλον δυστυχως είναι μεγάλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου σε ευχαριστώ για την απαντηση.. Είμαι σίγουρη πως δεν επηρεάζει σε όλες τις κοπέλες την ποιότητα των ωαρίων, και οπωσδήποτε κάποιες θα έχουν μείνει έγκυες όχι μόνο με υπερινσουλιναιμια αλλά και με διαβήτη κανονικό. Το θέμα ειναι να μπορεσει η γιατρος να μου πει σε ποια κατηγορία ανήκω εγω, σε αυτήν που η υπερέκκριση ινσουλίνης δημιουργεί υπογονιμότητα ή οχι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Κοριτσάκια μου καλησπέρα..Χρειάζομαι πάλι τα φώτα σας... Έχει κάνει κάποια από εσας καμπύλη ινσουλινης και ζαχαρου..;; Τις έκανα κ τις δυο με προτροπή της ενδοκρινολογου. Ενώ η καμπυλη του ζαχαρου βγηκε φυσιολογικη η καμπυλη ινσουλίνης  εδειξε οτι ο οργανισμος μου εκκρίνει πάρα πολυ μεγάλη ποσότητα ινσουλίνης (δυο και τρεις φορες πάνω από το κανονικό!!!). Από ότι έμαθα αυτό δεν είναι καλό γιατι μάλλον επηρεάζει την ποιότητα των ωαρίων.. (επισης συνηθως δημιουργει με την παροδο του χρονου διαβητη τυπου 2). Υποθέτω λοιπον ότι θα πάρω θεραπεία με glucophage. Έτσι μου είχε πει η γιατρος ότι θα κάνουμε σε περίπτωση που παρουσιάσω αντίσταση στην ινσουλίνη (δηλ εκκρίνει το πάγκρεας παρά πολλη). Την επομενη Δευτέρα εχω ραντεβού για να μάθω. Εννοείται οτι δε μπορώ να περιμένω..Πφφφ.. Εχετε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο;;; Πήρατε αυτό το χαπακι;;; Σας βοηθησε;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Καλημέρα Έχω κάνει κι εγώ καμπυλη ζαχαρου και ινσουλινης εμένα βγήκε ανεβασμένο το ζαχαρο και πολύ χαμηλά την ινσουλινη. Ηρεμισε μην αγχονεσαι εμένα δεν μου είπαν τίποτα για την ποιότητα τον ωαρίων. Για το ζαχαρο τύπου 2 θέλει προσοχή γιατί εγώ την πάτησα.. εκεί που δεν έχεις εκεί μπορεί να ανέβει μέχρι στιγμής δεν είμαι σε ζαχαρο ακόμη. Θέλει γενικά προσοχή.. δεν έξω αν έχει ΣΠΩ. Μην αγχονεσαι.. ολα πλέον λύνονται... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...