Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπαθεια για μωρακι..


Recommended Posts

Καλησπεραα κοριτσια...θα ηθελα να σας εκφρασω μια απορια μ κ αν μπορειτε να με βοηθησετε.. εδω κ 4 μηνες προσπαθουμε με τον συντροφο μ για παιδακι..(ακομα ομως τπτ..?) λοιπον εδω κ 4 μηνες π κανουμε ελευθερα η περιοδος μ μου ερχεται 4 με 5 μερες πιο νωρις.. πριν ηταν καθε 28 μερες σταναρ...για πιο λογο αντιιι να μην μ ερθει καθολουυ μ ερχεται κ πιο νωρις...??? Σας εχει συμβει κ σε εσας..? Ευχαριστωω πολυυ μ με ακουσατε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου! 

Θυμαμαι όταν ξεκινησα και εγω προσπαθείες με τον άντρα μου ειχα καποιες ψιλοδιαταραχες.... 

Το ειχα ψαξει στο ιντερνετ και διαπιστωσα πως μάλλον ο οργανισμος μας παθαινει ενα μικρο σοκ στις ελεύθερες επαφες...δε ξερω αν ισχύει αλλα μπορω να σου πω πως μου ειχε συμβει και σε μενα..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστωω παρα πολυ π μ απαντησες.. κ εγω το εχω ψαξει στο ιντερνετ αλλα δν εχω βρει μια απαντηση... ειχα ρωτησει μια κοπελα κ μ ειχε πει κ εκεινη το ιδιο.. πως μαλλον παθαινει καποιο σοκ το σωμα μας επειδη ερχεται σε επαφη με κατι ξενο..εσυ ποσο καιρο το παθαινες αυτο?? Εγω ειμαι στον 4 μηνα της προσπαθειας κ το εχω παθει κ τους 4 μηνες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα εμεις ξεκινησαμε Αύγουστο του 16..και τον Αυγουστο και το Σεπτεμβρη μου ήρθε 2-3 μερες νωρίτερα.....τον Οκτώβρη αν θυμαμαι καλα, μου κρατησε παραπανω μερες σε σημειο που ειχα ανησυχησει....τον ιδιο μηνα έμεινα εγκυος (ηταν βιοχημική ομως).. μετα ειχα καποιες αλλες διαταραχες αλλα προφανως οφειλοταν στη βιοχημική κυηση..

Μην ανησυχείς δε νομιζω πως ειναι κατι κακό... απλα αν τελικα σου ερχεται νωριτερα δες μηπως κανεις και ωορρηξια νωρίτερα οποτε προσπάθειτε σε λάθος ημερες... 

Να θυμασαι οτι η ωορρηξια γινεται 14 μέρες περίπου πριν τη περιοδο μας...

Αν λοιπόν ο κυκλος σου γινεται περιπου 25αρης ωορρηξια κανεις την 11η μερα περίπου και οχι 14..

Ωστόσο, αν παρατηρησεις και αλλες διάφορες πχ αλλαγη στη ροη του αίματος, ασυνήθιστος πόνους κτλ επικοινώνησε με το γιατρός σου! Μην ανησυχείς ομως!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Κοιτα εμεις ξεκινησαμε Αύγουστο του 16..και τον Αυγουστο και το Σεπτεμβρη μου ήρθε 2-3 μερες νωρίτερα.....τον Οκτώβρη αν θυμαμαι καλα, μου κρατησε παραπανω μερες σε σημειο που ειχα ανησυχησει....τον ιδιο μηνα έμεινα εγκυος (ηταν βιοχημική ομως).. μετα ειχα καποιες αλλες διαταραχες αλλα προφανως οφειλοταν στη βιοχημική κυηση..

Μην ανησυχείς δε νομιζω πως ειναι κατι κακό... απλα αν τελικα σου ερχεται νωριτερα δες μηπως κανεις και ωορρηξια νωρίτερα οποτε προσπάθεια σε λάθος ημερες... 

Να θυμασαι οτι η ωορρηξια γινεται 14 μέρες περίπου πριν τη περιοδο μας...

 

Πεταλουδιτσα μου καλημερα!Σ εστειλα ενα μηνυμα.Οποτε μπορεις σε παρακαλω απαντησε μου

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστωω πολυυ κοριτσι μ για την απαντηση.. η ροη της περιοδου μ κ ας μ ερχεται πιο νωρις ειναι η ιδια σταθερη 4 με 5 μερες...οπως κ ο πονος... οποτε μαλλον θα ειναι αυτο το σοκ του οργανισμου π λεγαμε...οσο για τις γονιμες μερες για να ειμαι σιγουρη (με το π τελειωσει η περιοδο μεχριιι να ειναι οι μερες π οριζει να ξανα ερθει θα προσπαθω)..για να πεσω μεσα..? ελπιζω ουτο το μηνα να ερθειιι ο πελαργος... ευχατιστωω πολυυ κ παλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειαα σας κοριτσια μ..:mrgreen: θα ηθελα να σας ρωτησω κατι.. οταν ημαστε σε προσπαθεια για παιδακι θα ηταν καλο να παιρναμε καποια βιταμινη(εχω διαβασει στο ιντερνετ διαφορα)ομως δν ξερω καθολου κ ειπα να ρωτησω μηπως ξερει καποια απο εσας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η ΜΑΡΙΑ27 είπε:

Γειαα σας κοριτσια μ..:mrgreen: θα ηθελα να σας ρωτησω κατι.. οταν ημαστε σε προσπαθεια για παιδακι θα ηταν καλο να παιρναμε καποια βιταμινη(εχω διαβασει στο ιντερνετ διαφορα)ομως δν ξερω καθολου κ ειπα να ρωτησω μηπως ξερει καποια απο εσας...

Φυλλικο οξύ κορίτσι μου. Οι γιατροί λένε και 3 μήνες πριν αρχίσεις προσπαθειες να το πάρεις. Ούτε παρενέργειες έχει ούτε σε πειράζει σε κάτι :) και ο σύντροφος σου μπορεί  να πάρει..  πάλι καλό θα σας κάνει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...