Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καπνισμα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης


Recommended Posts

Κοριτσια μου καλησπερα!!Ποσες απο εσας καπνιζετε κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης;;Καταφερατε να το κοψετε;;;Εγω με το χερι στη καρδια στη πρωτη μου εγκυμοσυνη μολις το εμαθα το εκοψα κατευθειαν,τωρα στη 2η κανω 1 με 2 την ημερα ειπα ομως πως απο το Σαββατο και μετα(τελειωνει ο καπνος) δε θα το ξαναβαλω στο στομα μου.....Μερικοι γιατροι π.χ αυτος που ειχα στην 1η εγκυμοσυνη μου ειχε επιτρεψει μεχρι 5 την ημερα,η γιατρος που εχω τωρα ειπε απαγορευεται κ μισο....εσας τι σας ειχαν - εχουν πει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 καλησπερα κοριτσι μου και με το καλο μια τελειομηνη υπεροχη εγκυμοσυνη!

εγω οταν ειδα το τεστ θετικο το εκοψα μαχαιρι και ας ειχα πακετα παντου (σπιτι δουλεια τσαντα )

ο γιατρος μου με τονισε απο το τηλ κιολας απαγορευονται ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΦΕΣ ΑΛΚΟΟΛ γιατι προκαλουν αποβολες και βλαβες στο εμβρυο!

σου ευχομαι να παρεις δυναμη να το κοψεις μαχαιρι και να μην το αναβαλλεις ουτε καν για αυριο!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Minaki! είπε:

 καλησπερα κοριτσι μου και με το καλο μια τελειομηνη υπεροχη εγκυμοσυνη!

εγω οταν ειδα το τεστ θετικο το εκοψα μαχαιρι και ας ειχα πακετα παντου (σπιτι δουλεια τσαντα )

ο γιατρος μου με τονισε απο το τηλ κιολας απαγορευονται ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΦΕΣ ΑΛΚΟΟΛ γιατι προκαλουν αποβολες και βλαβες στο εμβρυο!

σου ευχομαι να παρεις δυναμη να το κοψεις μαχαιρι και να μην το αναβαλλεις ουτε καν για αυριο!

 

Εχεις δικιο δεν ξερω γιατι το επαθα ετσι στη 2η εγκυμοσυνη.. δεν θελω να δικαιολουγουμε λεγοντας απο το περισσοτερο αγχος που εχω ή απο το οτι μου ηρθε απο εκει που δεν το περιμενα σε μια πολυ δυσκολη περιοδο....το πιο εγκληματικο που κανω ειναι οτι μπορει να το αναψω να φερει αναγουλα και μετα απο ποκυ ωρα να παω να το ξαναναψω....ενω περιμενα να εχω περισσοτερο θεμα με τον καφε...τον καφε τον εκοψα απο την πρωτη μερα εκει που ειδα θετικο τεστ τον πεταξα κατευθειαν οσο για το αλκοολ ποτε μου δεν επινα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω το χω κοψει εδω και 5 χρονια!!!!Αλλα και μενα ο γιατρος μου μου πε απο το τηλ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΚΑΦΕ-ΤΣΙΓΑΡΟ-ΑΛΚΟΟΛ.Και ηταν απολυτος!

Σου ευχομαι καλη δυναμη ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Minaki! είπε:

 καλησπερα κοριτσι μου και με το καλο μια τελειομηνη υπεροχη εγκυμοσυνη!

εγω οταν ειδα το τεστ θετικο το εκοψα μαχαιρι και ας ειχα πακετα παντου (σπιτι δουλεια τσαντα )

ο γιατρος μου με τονισε απο το τηλ κιολας απαγορευονται ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΦΕΣ ΑΛΚΟΟΛ γιατι προκαλουν αποβολες και βλαβες στο εμβρυο!

σου ευχομαι να παρεις δυναμη να το κοψεις μαχαιρι και να μην το αναβαλλεις ουτε καν για αυριο!

 

Μινακι μηπως εχουμε τον ιδιο γιατρο;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ολες οι μαμαδοκαπνιστριες σε καταλαβαινουν.... Εγω καπνιζα 16 χρονια φουγαρο, μου λεγε η αδελφη μου κοφτο πριν μεινεις εγκυος, δεν τα καταφερνα. Λιγο πριν μαθω για την εγκυμοσυνη μαλιστα εκανα το ενα μετα το αλλο. Οταν εκανα το τεστ&ηταν θετικο με βαρια καρδια εδωσα τον καπνο στον αντρα μου. Εκοψα επισης οπως λενε&τα κοριτσια καφε, τσαι&αλκοολ. Συνολο να χω πιει 3-4 ντεκαφεινε στους 7 μηνες. Σε καταλαβαινω, εβλεπα συνεχεια στον υπνο μου οτι καπνιζα&ενιωθα&ενοχες επειδη ηξερα στο ονειρο οτι ειμαι εγκυος! Χεχε! Εμενα ο γιατρος που ειχα παει στην αρχη οταν ειχα ρωτησει ηταν πολυ χαλαρος&στο θεμα τσιγαρου&καφε&αλκοολ, οποτε εκοψα τον γιατρο! Πιστευω οτι τα μωρακια μας αξιζουν το καλυτερο, πλεον δεν καθομαι ουτε ως παθητικη καπνιστρια γιατι παλι επηρεαζεται το μωρο. Αυτα τα δηλητηρια τα καναμε -κακως- στους οργανισμους μας&ηρθαν τα μωρα μας να μας σωσουν! ? 

Πιστευω γλυκια μου οτι αφου βρηκες τη δυναμη να το κοψεις στο 1ο παιδακι σου θα το κανεις&τωρα. Αλλωστε δεν αξιζει&αυτο την φροντιδα σου οπως το 1ο; Δυσκολο ειναι&εγω ακομα το σκεφτομαι, αλλα ξερω οτι ειναι στο μυαλο μου&δεν το χω αναγκη. Αλλωστε δεν ειναι οι καπνοβιομηχανιες πιο δυνατες απο εμας ε; ασε που θα εξοικονομησεις ενα σωρο λεφτα!! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ..ειναι δύσκολο αλλα σκεψου ποσο κακο μπορει να κανεις στο μωρακι σου..... Στην πρωτη μου εγκυμοσύνη εννοείται πως τ ειχα κοψει κ τότε μαχαίρι και θυμάμαι μια κοπελα που μας πηρανε μαζι για να γεννησουμε και την συνάντησα στην ανάρρωση να κλαιει...Το μωρακι της ηταν υγιεί αλλα γεννήθηκε λίγα κιλα κ τ βαλανε θερμοκοιτιδα μου έλεγε οτι εφταιγε εκεινη γιατι καπνιζε...μπορει ν μην έφταιγε μπορει κ ναι.....γιατί να μη ξερεις μεσα σου οτι εκανες το καλύτερο για αυτο το μωράκι που αυτη τη στιγμη χρειάζεται μονο εσενα. Εγω σκεφτομαι αν παλι δε μπορεσω να θηλάσω  γιατι την πρωτη φορα μου τ κοψανε κλεινω ραντεβου με την αδελφη μου στο καφε του μαιευτηριου καφε κ τσιγάρο!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχετε απολυτο δικιο ολες κοριτσια μου!!!!Και μενα η γιατρος μου ειναι καθετη και στο τσιγαρο και στον καφε και στο αλκοολ...πιστευα πως δεν θα μπορεσω με τιποτα να κοψω τον καφε επινα 2,3 την ημερα αλλα αντι να πεταξω και τα δυο μολις ειδα θετικο το τεστ πεταξα κατευθειαν μονο τον καφε και δε τον ξαναζητησα κι ολας...δεν ξερω γιατι την επαθα ετσι με αυτο το τσιγαρο....βεβαια σημερα εχω κρατηθει δεν εχω κανει ουυε μια τζουρα απο το πρωι ευχομαι να συνεχισει ετσι!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Aggeliki.D είπε:

Εχετε απολυτο δικιο ολες κοριτσια μου!!!!Και μενα η γιατρος μου ειναι καθετη και στο τσιγαρο και στον καφε και στο αλκοολ...πιστευα πως δεν θα μπορεσω με τιποτα να κοψω τον καφε επινα 2,3 την ημερα αλλα αντι να πεταξω και τα δυο μολις ειδα θετικο το τεστ πεταξα κατευθειαν μονο τον καφε και δε τον ξαναζητησα κι ολας...δεν ξερω γιατι την επαθα ετσι με αυτο το τσιγαρο....βεβαια σημερα εχω κρατηθει δεν εχω κανει ουυε μια τζουρα απο το πρωι ευχομαι να συνεχισει ετσι!!!!

 

Μπραβο θα το καταφερεις! Θα βοηθουσαν οι αναγουλες, χεχε μολις σε πιασει αναγουλα μυρισε τσιγαρο μπας και το συνδεσεις με την αναγουλα και δεν το θες μετα! Εντωμεταξυ αν κι εσυ εκανες καπνο ειναι δυσκολο γιατι δεν βρωμοκοπαει οπως το βιομηχανικο. Βρε καποιον που κανει βιομηχανικα και μυρισε τον καπνο, εμενα πλεον με αρρωσταινει, εξω στο δρομο καπνιζει καποιος στα 4 μετρα&κλεινω μυτη! Καλα οσο για τον καφε επινα επισης 2-3 τη μερα, αχχχ... αλλα χαλαλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Aggeliki.D είπε:

Εχεις δικιο δεν ξερω γιατι το επαθα ετσι στη 2η εγκυμοσυνη.. δεν θελω να δικαιολουγουμε λεγοντας απο το περισσοτερο αγχος που εχω ή απο το οτι μου ηρθε απο εκει που δεν το περιμενα σε μια πολυ δυσκολη περιοδο....το πιο εγκληματικο που κανω ειναι οτι μπορει να το αναψω να φερει αναγουλα και μετα απο ποκυ ωρα να παω να το ξαναναψω....ενω περιμενα να εχω περισσοτερο θεμα με τον καφε...τον καφε τον εκοψα απο την πρωτη μερα εκει που ειδα θετικο τεστ τον πεταξα κατευθειαν οσο για το αλκοολ ποτε μου δεν επινα!

προσπαθησε πολυ μονο ΕΣΥ μπορεις να προστατεψεις το μωρακι σου!

εγω ημουνα σε κατακλιση 4 ολοκληρους μηνες με τεραστια αποκολληση και αγχος φουλλλλλλ γιια το αν θα κρατηθει η οχι!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ καφέ πίνω. Τον είχα κόψει τους 4 πρώτους μήνες γτ δ τον ήθελα αλλά πλέον έναν ελληνικό τη μέρα τ πίνω. Δεν καπνίζω κ δεν πίνω οπότε δ μ έλειψαν. Ο γιατρός μ από την αρχή μ είπε αν θέλω καφέ ένας ελληνικός τη μέρα δεν πειράζει. Η ντεκαφεινε αλλά από τους δύο καλύτερος ο ελληνικός. Και για τ αλκοόλ ότι ένα ποτήρι κρασί μια στις τόσες δ πειράζει άσχετα αν εγώ δ πίνω.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω αυτο το αγχος εχω τωρα θα πανε ολα καλα;;με ενα παιδι 7 ετων περα δοθε σχολειο προπονησεις συν ολες τις δουλειες του σπιτιου θα πανε ολα καλα;;;γι'αυτο θελω να κοψω κ το τσιγαρο...σρη πρωτη μου εγκυμοσυνη το εμαθα σχεδον 3 μηνων γιατι ειχα περιοδο κανονικα οποτε ακουσα κατευθειαν καρδουλα και ειδα κατευθειαν ολοκληρο μωρακι....τωρα ειμαι στην 4 εβδομαδα εχω δει μονο μια κουκιδα και εχω ξανα ραντεβου σε 2 εβδομαδες και αγχωνομαι παρα πολυ θα ακουσω καρδουλα θα ειναι ολα καλα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στη ιδια φαση ειμαι και εγω απλα δε πιέζομαι και οσον αφορά τις δουλειές  εχω σταματησει να ειμαι υστερικη με το σπιτι. Και στα βαρια παιρνω γυναικα κ με βοηθαει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Puppy44 είπε:

Στη ιδια φαση ειμαι και εγω απλα δε πιέζομαι και οσον αφορά τις δουλειές  εχω σταματησει να ειμαι υστερικη με το σπιτι. Και στα βαρια παιρνω γυναικα κ με βοηθαει.

Εγω ευτυχως εχω τον αντρα μου και με βοηθαει παρα πολυ δε μπορω να πω παρ'ολο που δουλευει ολη μερα...αλλα το τρεξιμο με το μικρο κυριως στις προπονησεις ειναι το δυσκολο...απλως και στον μικρο δεν το εχουμε πει ακομα και δε καταλαβαινει τους λογους που δεν το σηκωνω εγω αγκαλια π.χ να τον παω στο κρεβατι κτλ.... και δε συνεργαζεται....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα ο αντρας μου γυρναει αργα οποτε δεν υπαρχει βοήθεια στάνταρ εκτος κ αν τυχει ν γυρισει πιο νωρις. Για τις προπονησεις σε καταλαβαινω γιατι παμε κ εμεις κ κανει κρυο ελπιζω τωρα ν ειναι καλυτερα που φτιαχνει ο καιρος. Εγω παω στο παιδικο δωματιο κ ξαπλωνουμε μαζι κ οταν κοιμούνται παω στο κρεβάτι μου δοκιμασε το μηπως πιασει, επισης ειπαμε οτι ποναει η μεση της μαμας κ οτι δε μπορω ν σηκωνω βαρη ή οτι αλλο. Και εννοείται κ εμεις δεν ειπαμε τπτ ακομα γιατι την προηγούμενη φορα που τ ειπα κ παλινδρομησε αντε ν το εξηγησεις......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε ναι μην κουραζεστε με δουλειες, τα βασικα, δεν χαθηκε ο κοσμος ειδικα στην αρχη να μην ειναι πεντακαθαρα και οποιον εχετε να ζητατε να σας βοηθαει.

Αγγελικη, το σωμα σου ξερει τη διαδικασια, αν&ειναι λογικο να αγχωνεσαι (ποια δεν αγχωνεται αλλωστε) να προσεχεις τον εαυτο σου&να εχεις θετικες σκεψεις! Συντομα θα δεις το μωρακι σου! Ευχομαι ολα καλα!

Τι ωραια παντως μπραβο κοριτσια που δεν μενετε σε ενα παιδι. Εχω συζητησει με φιλες-γνωστες που υποστηριζουν το να κανουν μονο ενα παιδι,χωρις να συντρεχει πχ καποιος λογος υγειας. Καθε επιλογη σεβαστη βεβαια απλα εμενα μου φαινεται περιεργο γιατι μεγαλωσα σε πολυτεκνη οικογενεια&δεν θα το αλλαζα με τιποτα ?!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο θα ελεγα και εγω μπραβο σας που κανετε κι αλλα παιδακια!!

Οσο για τις δουλειες εγω επειδη ειμαι ακομα στο κρεββατι εχουν επιστρατευτει η κολλητη μου,οι μαμαδες και η κουνιαδα μου!!Δοξα Τω Θεω εχω πολυ βοηθεια!!

Το σπιτι μου ευτυχως δεν ειναι μεγαλο και μαζευεται ευκολα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Aggeliki.D είπε:

Εγω αυτο το αγχος εχω τωρα θα πανε ολα καλα;;με ενα παιδι 7 ετων περα δοθε σχολειο προπονησεις συν ολες τις δουλειες του σπιτιου θα πανε ολα καλα;;;γι'αυτο θελω να κοψω κ το τσιγαρο...σρη πρωτη μου εγκυμοσυνη το εμαθα σχεδον 3 μηνων γιατι ειχα περιοδο κανονικα οποτε ακουσα κατευθειαν καρδουλα και ειδα κατευθειαν ολοκληρο μωρακι....τωρα ειμαι στην 4 εβδομαδα εχω δει μονο μια κουκιδα και εχω ξανα ραντεβου σε 2 εβδομαδες και αγχωνομαι παρα πολυ θα ακουσω καρδουλα θα ειναι ολα καλα;;;

Ειμαι σιγουρη πως ολα θα πανε τελεια!!!Μην αγχωνεσαι παρε αγκαλιτσα το παιδακι σου και θα περασουν ολες οι ασχημες σκεψεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Puppy44 είπε:

Εμενα ο αντρας μου γυρναει αργα οποτε δεν υπαρχει βοήθεια στάνταρ εκτος κ αν τυχει ν γυρισει πιο νωρις. Για τις προπονησεις σε καταλαβαινω γιατι παμε κ εμεις κ κανει κρυο ελπιζω τωρα ν ειναι καλυτερα που φτιαχνει ο καιρος. Εγω παω στο παιδικο δωματιο κ ξαπλωνουμε μαζι κ οταν κοιμούνται παω στο κρεβάτι μου δοκιμασε το μηπως πιασει, επισης ειπαμε οτι ποναει η μεση της μαμας κ οτι δε μπορω ν σηκωνω βαρη ή οτι αλλο. Και εννοείται κ εμεις δεν ειπαμε τπτ ακομα γιατι την προηγούμενη φορα που τ ειπα κ παλινδρομησε αντε ν το εξηγησεις......

Και εγω γι'αυτο το λογο φεν θελω να του πω κατι,το ζηταει απεγνωσμενα οποτε εαν συμβει κατι αντε να καταλαβει μετα...κ εγω ολο δικαιολογιες μια ποναει η κοιλια μου μια μεση μου...αφου εχθες νευριασε μου λεει αμαν βρε μαμα ολο πονας τωρα τελευταια ουτε η γιαγια που ειναι μεγαλη δε κανει ετσι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Χριστιαννα* είπε:

Καλε ναι μην κουραζεστε με δουλειες, τα βασικα, δεν χαθηκε ο κοσμος ειδικα στην αρχη να μην ειναι πεντακαθαρα και οποιον εχετε να ζητατε να σας βοηθαει.

Αγγελικη, το σωμα σου ξερει τη διαδικασια, αν&ειναι λογικο να αγχωνεσαι (ποια δεν αγχωνεται αλλωστε) να προσεχεις τον εαυτο σου&να εχεις θετικες σκεψεις! Συντομα θα δεις το μωρακι σου! Ευχομαι ολα καλα!

Τι ωραια παντως μπραβο κοριτσια που δεν μενετε σε ενα παιδι. Εχω συζητησει με φιλες-γνωστες που υποστηριζουν το να κανουν μονο ενα παιδι,χωρις να συντρεχει πχ καποιος λογος υγειας. Καθε επιλογη σεβαστη βεβαια απλα εμενα μου φαινεται περιεργο γιατι μεγαλωσα σε πολυτεκνη οικογενεια&δεν θα το αλλαζα με τιποτα ?!

Εγω λοιπον ειναι μοναχοπαιδι επειδη παντα μου ελειπε ο αδερφος ή η αδερφη ακομα και τωρα ολοκληρη γαιδουρα μου εχει μεινει δεν ηθελα ο μικρος να ειναι μονος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η ToniaPap είπε:

Αυτο θα ελεγα και εγω μπραβο σας που κανετε κι αλλα παιδακια!!

Οσο για τις δουλειες εγω επειδη ειμαι ακομα στο κρεββατι εχουν επιστρατευτει η κολλητη μου,οι μαμαδες και η κουνιαδα μου!!Δοξα Τω Θεω εχω πολυ βοηθεια!!

Το σπιτι μου ευτυχως δεν ειναι μεγαλο και μαζευεται ευκολα!!

Παλι καλα εχεις βοηθεια ειμαστε πολυ τυχερες που μας βοηθανε!!!!Εμενα ειναι λιγο μεγαλο το σπιτι αλλα ενταξει τα καταφερνουμε!!!Μονο το σιδερο με σκοτωνει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η ToniaPap είπε:

Ειμαι σιγουρη πως ολα θα πανε τελεια!!!Μην αγχωνεσαι παρε αγκαλιτσα το παιδακι σου και θα περασουν ολες οι ασχημες σκεψεις!!!

Σε ευχαριατω πολυ περνω δυναμη μεσα απο τα καλα λογια!!!Και σε εσενα ευχομαι οτι καλυτερο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/4/2017 at 4:46 ΜΜ, ο/η ToniaPap είπε:

Αυτο θα ελεγα και εγω μπραβο σας που κανετε κι αλλα παιδακια!!

Οσο για τις δουλειες εγω επειδη ειμαι ακομα στο κρεββατι εχουν επιστρατευτει η κολλητη μου,οι μαμαδες και η κουνιαδα μου!!Δοξα Τω Θεω εχω πολυ βοηθεια!!

Το σπιτι μου ευτυχως δεν ειναι μεγαλο και μαζευεται ευκολα!!

Ωπ κοριτσι μου εσυ γιατι εισαι στο κρεββατι; τωρα το προσεξα. Περαστικα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...