Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απαραιτητες εξατασεις υπογονιμοτητας


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα :)ανοιξα αυτη τη συζητηση για να γραψουμε ολες μας τις καθε εξετασεις που εχουμε κανει και αυτες των συζυγων πριν απο καθε διδιακασια υποβοηθουμενης αναπαραγωγης για να δουμε τι εχει κανει η καθεμια μας ποιες μας εχει δωσει ο γιατρος και να μαθαινουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραίο θέμα Κaren!!Προσωπικά είχα κάνει ορμόνες την 3 και 21 μέρα του κύκλου,Τεστ Παπ,κολπικές εξετάσεις(ουρεόπλασμα,χλαμύδια κτλ)γιατί δεν πρέπει να είναι τοξικό περιβάλλον,σπερμοδιάγραμμα ο άντρας μου και είχε μείνει η σαλπιγγογραφία.Επίσης μου είχαν μιλήσει για σπερματέγχυση γιατί είχαμε  περίπου 1,5 χρόνο που προσπαθούσαμε άλλα δεν ήμουν ψυχολογικά έτοιμη και το άφησα.Τελικά έμεινα έγκυος,παλλινδρόμησε και μου είπε να μην ψαχτώ περαιτέρω.Ηθελα όμως να αναφέρω και ακόμα μια εξέταση που σκεφτόμουν να κάνω αλλά δεν την έκανα και είναι αυτή που σου πέρνουν υγρό από τον κόλπο αφού την προηγούμενη μέρα έχεις έρθει σε επαφή και εξετάζεις αν η βλέννη σου είναι εχθρική και σκοτώνει τα σπερματοζωάρια.Το είχε μια γνωστή μου και εκεί το άκουσα πρώτη φορά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marillia είπε:

Ωραίο θέμα Κaren!!Προσωπικά είχα κάνει ορμόνες την 3 και 21 μέρα του κύκλου,Τεστ Παπ,κολπικές εξετάσεις(ουρεόπλασμα,χλαμύδια κτλ)γιατί δεν πρέπει να είναι τοξικό περιβάλλον,σπερμοδιάγραμμα ο άντρας μου και είχε μείνει η σαλπιγγογραφία.Επίσης μου είχαν μιλήσει για σπερματέγχυση γιατί είχαμε  περίπου 1,5 χρόνο που προσπαθούσαμε άλλα δεν ήμουν ψυχολογικά έτοιμη και το άφησα.Τελικά έμεινα έγκυος,παλλινδρόμησε και μου είπε να μην ψαχτώ περαιτέρω.Ηθελα όμως να αναφέρω και ακόμα μια εξέταση που σκεφτόμουν να κάνω αλλά δεν την έκανα και είναι αυτή που σου πέρνουν υγρό από τον κόλπο αφού την προηγούμενη μέρα έχεις έρθει σε επαφή και εξετάζεις αν η βλέννη σου είναι εχθρική και σκοτώνει τα σπερματοζωάρια.Το είχε μια γνωστή μου και εκεί το άκουσα πρώτη φορά. 

Δεν νομιζω να την χρειαζεσαι εξεταση βλεννης ετσι θελλω να πιστευω εφοσον καταφερνεις συλληψη αιτια που ωφειλονται για τη παλινδρομηση να ψαξεις  οπως θρομβοφιλια χρομωσωμ.μητρα ελεγχος κ.λ μια παλινδρομη ειχες η κανω λαθος?τα περι τυχαιο γεγονος εγω δεν τΑ πιστευω ολα εχουν το λογο τους που γινονται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το συζυγο

1. Aναλυτικο σπερμοδιαγραμμα οχι απλο καθως κ κατατμηση σπερματος( στο απλο δε φαινεται

2. Εξετασεις για φυματιωση κτλ( τα ζηταει η επιτροπη αυτο ειναι καθαρα διαδικαστικο)

3. Επσκεψη σε ουρολογο ανδρολογο ακομα κι αν.ολα ειναι σουπερ..μονο αυτος επιβαιβνει οτι ειναι σουπερ

Γυναικα

( αναφερω οτι οι γιατροι θα σου πουν να κανεις μετα απο 3-4 προσπαθειεςη αποβολη κ που δυστυχψς δεννλενε στην πρωτη...)

1. Ορμονες ΑΜΗ fsh προλακτινη tsh ( συν τις αλλες που θα σε βαλει οταν ξεκινησεις)και βιταμινη D

2. Υστεροσαλπιγγογραφια την κλασικη οχι υπερηχου

3. Την ca κατι δεν θυμαμαι ακριβως που δειχνει πιθανοτητα ενδομητριωσης( απλη αιματολογικη δεν την κυπτει το ταμειο)

4 χλαμυδια κτλ καθως κ γενικη αιματως ουρων

5 οι κλασικες για ηπατιτιδες κτλ που θες ετσι κι λιως στην προσπαθεια

6 επισκεψη κ ηρης ελεγχος σε αιματολογο ανοσολογο ειδικο στην υπογονιμοτητα( αν το χα κανει θα χα μεινει απο την πρωτη εγλυος) εκει κανεις θρομβοφιλιες πρωτεινες βιταμινες ολα τα αυτοανοσα...αυτοι ξερουν μονο πια θρομβοφιλια να κανεις...μονο αυτοι..εγω εκανα του γυναιμολογου κ δεν ειχα τιποτα...κ τελικα ειχα αυτοανοση..

7 υστεροσκοπηση για πιθανο διαφραγμα..και σκατσιγκ

επεμενα πολυ κ οντως ειχα..την προτινουν μετα απο 3-4 αποτυχιες...το σκατσιν οργβνει τη μητρα κ γινεσαι πιο γονιμη...

Για το ζευγαρι

Μεσογειακη αναιμια( δψρεαν στο λαικο)

Κυστιλη ινωση το 95% ( πλεον γραφεται το 75% αλλα μπορεις να πληρωσεις τη διαφορα)

Καρυωτυπο ζευγους( δωρεαν στο κεντρο υγειας παιδιπυ στο παιδων) με ολα αυτα εισαι καλυμμενη απο παντου...το μονο που μενει ειναι η περιπτωση λαπαροσκοπησηςαλλα ειναι χειρουργιο που δε γινεται προληπτικα

Ακουγονται πολλα αλλα τα περισσοτερα ειναι στον προγεννητικο ετσι κι αλλιως( λυτερα πριν λοιπον παρα να καρδιοχτυπας) κ τα υπολοιπα αν ρωτησεις το γιαυρο σου τα αποδεχονται μετα απο οποτυχιες δυστυχως...

Ελπιζω να βοηθησα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααα κ γραφω εννοειται ωια εξωσωματικη...

Στις σπερματεγχυσεις σε αφηνουν κ λιγο στη μοιρα σου..σου λενε δε ζρειαζεται το ενα κ το αλλο εντουτοις οταν φτασεις σε εξωσωματικη σου βρισκουν χιλιαδυο...επισης επιμενω πολυ στην ομαδα...η υπογονιμοτητα μπορει να οφειλεται στο συζυγο

Αρα μονο ο ουρολογος θα δωσει λυση μαζι με εξωσωματικο εργαστηριο κτλ

Σε ανατομια γυναικας 

Σε αιματογικα ανοσολογικα..υπαρχουν γιατροι που δεν τα αποδεχονται ωστοσο θελω να δω τι θα πουν οταν βρεθει η αλλη θετικη στο λυκο η στα αυτοανοσα της θρομβοφιλιας η του χασιμοτο οπως εγω..προφανως εμεινα απο συμπτωση εγκυος οταν τα ρυθμισα

Κ τελος ποτε μα ποτε εξετασεις θρομβοφιλιας κτλ απο γυναιμολογο..εκαστος στο ειδος του αυτη ειναι δουλεια αλλης ειδικοτητας..δεν θα παμε στο δασκαλο να μας πει πως διδασκονται τα λατινικα αλλα στο φιλολογο..

Πληρωσα 700 ευρω για θρομβοφιλια που δεν θα εχειχνε κ δεν εδειξε τιποτα γιατι ηταν η κληρονομικη..εχασα 2 παιδια για να παω σε αιματιλογο κ να μου βρει 2 τυπους επικτητης...εκανα το παιδακι μου κ τωρα στο δευρερο παλι τα ιδια..αυτες τις εξετασεις δεν τις γραφει κ κυριως δεν τις διαβαζει γυναικογος..κ οι σοβαροι γυναικογοι υπογονιμοτητας τπ γνωριζουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Finally είπε:

Ααα κ γραφω εννοειται ωια εξωσωματικη...

Στις σπερματεγχυσεις σε αφηνουν κ λιγο στη μοιρα σου..σου λενε δε ζρειαζεται το ενα κ το αλλο εντουτοις οταν φτασεις σε εξωσωματικη σου βρισκουν χιλιαδυο...επισης επιμενω πολυ στην ομαδα...η υπογονιμοτητα μπορει να οφειλεται στο συζυγο

Αρα μονο ο ουρολογος θα δωσει λυση μαζι με εξωσωματικο εργαστηριο κτλ

Σε ανατομια γυναικας 

Σε αιματογικα ανοσολογικα..υπαρχουν γιατροι που δεν τα αποδεχονται ωστοσο θελω να δω τι θα πουν οταν βρεθει η αλλη θετικη στο λυκο η στα αυτοανοσα της θρομβοφιλιας η του χασιμοτο οπως εγω..προφανως εμεινα απο συμπτωση εγκυος οταν τα ρυθμισα

Κ τελος ποτε μα ποτε εξετασεις θρομβοφιλιας κτλ απο γυναιμολογο..εκαστος στο ειδος του αυτη ειναι δουλεια αλλης ειδικοτητας..δεν θα παμε στο δασκαλο να μας πει πως διδασκονται τα λατινικα αλλα στο φιλολογο..

Πληρωσα 700 ευρω για θρομβοφιλια που δεν θα εχειχνε κ δεν εδειξε τιποτα γιατι ηταν η κληρονομικη..εχασα 2 παιδια για να παω σε αιματιλογο κ να μου βρει 2 τυπους επικτητης...εκανα το παιδακι μου κ τωρα στο δευρερο παλι τα ιδια..αυτες τις εξετασεις δεν τις γραφει κ κυριως δεν τις διαβαζει γυναικογος..κ οι σοβαροι γυναικογοι υπογονιμοτητας τπ γνωριζουν

Να σαι καλα finally Σ ευχαριστουμε για τις λεπτομερεις εξετασεις και με το καλο υο μπεμπακι σου,δεν σε αφηνουν στη μοιρα σου μονο στις σπε

ρματεγχυσεις και στις εξωσωκατικες τα ιδια κανουν σπανιζουν οι γιατροι που ασκουν την ιατρικη και  ειναι ανθρωποι νομιζουν οτι εχουμε καμια τραπεζαα και κοβουμε χρημα εγω τωρα περιμενω καρυοτυπο και  εξετασεις κολπικου υγρου να βγουνε ξεκιναω θεραπεια για χλαμυδια και μετα αφαιρεση διαφραγμα μητρας και συνεχιζουμε τις αλλες τις εχω κανει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η karen είπε:

Δεν νομιζω να την χρειαζεσαι εξεταση βλεννης ετσι θελλω να πιστευω εφοσον καταφερνεις συλληψη αιτια που ωφειλονται για τη παλινδρομηση να ψαξεις  οπως θρομβοφιλια χρομωσωμ.μητρα ελεγχος κ.λ μια παλινδρομη ειχες η κανω λαθος?τα περι τυχαιο γεγονος εγω δεν τΑ πιστευω ολα εχουν το λογο τους που γινονται

Ναι έχεις δίκιο,σκεφτόμουν να την κάνω πρίν μείνω έγκυος.Τώρα για τις υπόλοιπες θα δείξειιιι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/4/2017 at 4:57 ΜΜ, ο/η karen είπε:

Να σαι καλα finally Σ ευχαριστουμε για τις λεπτομερεις εξετασεις και με το καλο υο μπεμπακι σου,δεν σε αφηνουν στη μοιρα σου μονο στις σπε

ρματεγχυσεις και στις εξωσωκατικες τα ιδια κανουν σπανιζουν οι γιατροι που ασκουν την ιατρικη και  ειναι ανθρωποι νομιζουν οτι εχουμε καμια τραπεζαα και κοβουμε χρημα εγω τωρα περιμενω καρυοτυπο και  εξετασεις κολπικου υγρου να βγουνε ξεκιναω θεραπεια για χλαμυδια και μετα αφαιρεση διαφραγμα μητρας και συνεχιζουμε τις αλλες τις εχω κανει

Παράθεση

συμφωνω αλλα με μια μεγαλη διαφορα...εξωσωματικη δεν μπορει να κανει οποιος γυναικολογος θελει γιατι θελει εργαστηριο και ειδικευση..σπερματεγχυση μπορει ο καθε γυναικολογος...κοτσαρουν λοιπον στην ταμπελιτσα τους και ενα υπογονιμοτητα κανουν καμια 5-6 σπερματεγχυσεις(γιατι ως εκει μπορουν )και μετα μην τον ειδατε...για αυτο το λεω..στην εξωσωματικη δεν ειναι ετσι..ακολουθουν πρωτοκολλο..ακομα και η σειρα των εξετασεων βαση πρωτοκολλου ειναι ανεξαρτητα με το αν θα μπορουσαν να χαν κανει πολλες εξ αρχης και να μην ταλαιπωρουν...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οτι θελουν κανουν αυτοι εμεις φταιμε που δεν ενημερωνομαστε δεν ψαχνομαστε και δεν παιρνουμε και καμια αλλη γνωμη η ειρωνια τους ειναι μεγαλη η ψευτια και η κοροιδεια εμενα μου ελεγε μετα απο καθε αποτυχημενη εξωσωματικη και στο ξεκινημα της επομενης οταν τον ρωταγα τι γεινετε γιατι δεν πετυχαινουμε τι φταιει και η απαντηση του ολα καλα πηγαν ειχαμε ενα πολυ καλο εμβρυο ενας Θεος ξερει αν τα επαιρνε και καθολου και τα εβαζα και τυχη θελουμε και αν δεν με ξεκουναγε τυχαιως μια γνωστη ακομα εκει θα ημουν και θα παλευα χωρις αποτελεσμα τι να πω δεν ξεκουναγα να φυγω απο αυτον και να αλλαξω κεντρο και γιατρο τελος παντων χερομαι που τα καταφερες μετα απο πολυ κοπο 2 φορες και τα γραφεις για να διαβαζουν οι γυναικες αλλα δυσκολα πιστευουν οταν ειναι στην αρχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/4/2017 at 10:49 ΜΜ, ο/η karen είπε:

Οτι θελουν κανουν αυτοι εμεις φταιμε που δεν ενημερωνομαστε δεν ψαχνομαστε και δεν παιρνουμε και καμια αλλη γνωμη η ειρωνια τους ειναι μεγαλη η ψευτια και η κοροιδεια εμενα μου ελεγε μετα απο καθε αποτυχημενη εξωσωματικη και στο ξεκινημα της επομενης οταν τον ρωταγα τι γεινετε γιατι δεν πετυχαινουμε τι φταιει και η απαντηση του ολα καλα πηγαν ειχαμε ενα πολυ καλο εμβρυο ενας Θεος ξερει αν τα επαιρνε και καθολου και τα εβαζα και τυχη θελουμε και αν δεν με ξεκουναγε τυχαιως μια γνωστη ακομα εκει θα ημουν και θα παλευα χωρις αποτελεσμα τι να πω δεν ξεκουναγα να φυγω απο αυτον και να αλλαξω κεντρο και γιατρο τελος παντων χερομαι που τα καταφερες μετα απο πολυ κοπο 2 φορες και τα γραφεις για να διαβαζουν οι γυναικες αλλα δυσκολα πιστευουν οταν ειναι στην αρχη

Για μενα στις 2 αποτυχιες χαιρετας το γιατρο..δεν εχει νοημα..τι παραπανω να σου κανει; Μετα παιζεις μονο με τυχη...εγω αφησα τον πρωτπ γιατρο παρα το γεγονος οτι ηταν πετυχημενες κ οι 2 κ παλλινδρομησαν λογω χρωμοσωμικων( κατι που ο γιατρος φυσικα δεν μπορουσε να ελεγξει).. Ομως τον αφησα για ψυχολογικους λογους...

Τι να πω κοριτσακι μου μερικες φορες εν ετη 2017 ειμαστε αξιες της μοιρας μας...αν δεν μαθουμε να ακουμε δεν προχωταμε..κι οχι φημες..μου πε η ξαδερφη του κουμπαρου του μπατζανακη του 5 μου ξαδερφου...αλλα απο ανθρωπους που πετυχαν κ που δεν εχπυν κανενα προσωπικο οφελψος απο μας...

Εγω τα λεω κ χυμα πολλες φορες( κι ας κατηγορηθηκα απο καποιες οτι δεν κανω διαλογο).. Ναι οταν προκειται για τετοια θεματα δεν κανω διαλογο...σε καποια πραγματα που τα περασα κ τα ξερω απο πρωτο χερι ειμαι απολυτη..

Διαβασα ο,τι φανταζεσαι για σπερματεγχυσεις..

Υπαρχει ολοκληρη ενοτητα εδω για την ομιφαινη κ κανενας δεν ενημερωνει οτι η κλομιφαινη ειναι πιο βαρυ φαρμακο κ απο τις μοναδες συνολικα που περνουμε στην εξωσβμαρικη...

Οτι αυστηρα 6 φορες εφ ορου ζωης την.παιρνουμε...οτι δεν επιτρεπεται να την παρεις χωριε αποχη απο αυτη καποιους μηνες κ πολλα πολλα αλλα...

Αλλα δεν μπορουμε να σωσουμε τον κοσμο!!!

Εν προκειμενω εσυ εχεις κανει πλητη ελεγχο...αν κ.οποτε θες στειλε μου τι εκανες απο προσπαθειες κ που κ κυριως τι σε οδηγησε στην εξωσβματικη..ευχομαι να ναι η τελευταια μεγαλη σου βδομαδα..συντομα μαμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...