Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επηρεαζει η διατροφη την περιοδο?


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα,ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να ρωτησω κανα 2 πραγματακια!Εδω και περιπου 3 μηνες προσπαθουμε με τον αντρα μου για μωρακι,ειχα 9 παραπανισια κιλα,ετσι επισκεφθηκα διατροφολογο για να τα χασω!Εδω και εναν μηνα εχω χασει 4 κιλα περιπου και συνεχιζω!Ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καμια κοπελα,αν η διατροφη  επηρεαζει την περιοδο,αν δηλαδη την καθυστερει!Ειχα καθηστερηση περιπου 3 ημερες,χθες ειχα πολυ λιγο καφε και σημερα ηρθε κανονικα!Να σημειωσω οτι εκανα ενα τεστ αλλα βγηκε αρνητικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη σου μερα και καλως ήρθες!

Ξερω οτι σε γυναίκες με συνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και παραπανω κιλάκια οι γιατροί λένε να χασουν κιλά γιατί θα είναι βοηθητικό στη περίοδο τους, οπως επίσης μια υγεινή και ισορροπημένη διατροφή φτιάχνει το κυκλο. Αυτά βεβαια για τις κοπέλες με ΣΠΩ και δεν είναι απόλυτο αφού εμενα δυστυχως δεν με εχει βοηθησει τιποτα... για τις "φυσιολογικές" γυναίκες δε ξερω αν ισχυει.

Ευχομαι σύντομα να εχεις ευχαριστα νεα!!! :)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Peacock σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου!Δυστυχως η περιοδος ηρθε κανονικα!ΣΠΩ δεν ειχα ποτε,αδιαθετω κανονικα καθε 28 ημερες!Σημερα πηγα στην διατροφολογο και μου ειπε οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο να καθηστερησει λιγο η περιοδος οταν ξεκινας διατροφη γιατι αλλαζει ο μεταβολισμος κλπ και οτι δεν ειναι καθολου ανησυχητικο,το ιδιο μου ειπε και ο γυναικολογος μου!Ασε που τωρα βγηκε και καινουργιο στην επιφανεια,εκανα καλλιεργεια κολπικου υγρου και βγηκε θετικο στο ουρεοπλασμα!Ο γυναικολογος μου ειπε οτι ειναι ασυμπτωματικο(ουτε καν το ειχα καταλαβει) απλα κανει λιγο πιο αφιλοξενο το περιβαλλον για συλληψη!Απο το βραδυ ξεκιναω θεραπεια με vibramycin.Αντε να δουμε πως θα παει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η ΡΟΖΟΥΛΙΤΑ είπε:

Peacock σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου!Δυστυχως η περιοδος ηρθε κανονικα!ΣΠΩ δεν ειχα ποτε,αδιαθετω κανονικα καθε 28 ημερες!Σημερα πηγα στην διατροφολογο και μου ειπε οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο να καθηστερησει λιγο η περιοδος οταν ξεκινας διατροφη γιατι αλλαζει ο μεταβολισμος κλπ και οτι δεν ειναι καθολου ανησυχητικο,το ιδιο μου ειπε και ο γυναικολογος μου!Ασε που τωρα βγηκε και καινουργιο στην επιφανεια,εκανα καλλιεργεια κολπικου υγρου και βγηκε θετικο στο ουρεοπλασμα!Ο γυναικολογος μου ειπε οτι ειναι ασυμπτωματικο(ουτε καν το ειχα καταλαβει) απλα κανει λιγο πιο αφιλοξενο το περιβαλλον για συλληψη!Απο το βραδυ ξεκιναω θεραπεια με vibramycin.Αντε να δουμε πως θα παει!

Μη σε αγχώνει το ουρεόπλασμα.Εγώ είχα μείνει έγκυος με ουρεόπλασμα αλλά εννοείτε να την πίεις την αντιβίωση,κάνει δουλειά η vibramycin.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marillia σε ευχαριστω για την συμβουλη!Ετσι μου ειπε και ο γυναικολογος,να φανταστεις ουτε αντιβιογραμμα δεν κανουν για ουρεοπλασμα,αλλα ενταξει οσο να ναι με ριχνει λιγακι!Εσυ γεννησες με καισσαρικη?Εχω ακουσει οτι αν υπαρχει ουρεοπλασμα και γεννησεις φυσιολογικα μολυνεται το βρεφος κατα την εξοδο απο τον κολπο,ισχυει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξερει καμια κοπελα αν επηρεαζει η αντιβιωση (vibramycin) στην συλληψη ή αν δημιουργει καποιο προβλημα στο εμβρυο αν τελικα επιτευχθει συλληψη?Ο γιατρος μου λεει πως οχι,εσεις τι λετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΡΟΖΟΥΛΙΤΑ είπε:

Ξερει καμια κοπελα αν επηρεαζει η αντιβιωση (vibramycin) στην συλληψη ή αν δημιουργει καποιο προβλημα στο εμβρυο αν τελικα επιτευχθει συλληψη?Ο γιατρος μου λεει πως οχι,εσεις τι λετε?

Γιατι την παιρνετε μικροβια?λοιμωξη?οχι δεν υπαρχει θεμα σε συλληψη και αν υπαρξει ληψη σε εγκυμοσυνη που ειναι στην αρχη ειναι νωρις για να δημιουργησει προβλημα στο εμβρυο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η karen είπε:

Ποσο καιρο θα τη παιρνεις μηνα

Οχι, ενα χαπι πρωι και ενα βραδυ για 8 ημερες και προβιοτικα φυσικα.Διαβασα οτι ειναι επιμονο και δεν φευγει ευκολα,αληθευει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοπελα μου..καταρχας θελω να σου πω για αρχή ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για τα κιλα που ξεφορτώθηκες!!εδω θα σου πω πως οταν υπαρχει μεταβολή στο βαρος μιας γυναίκας,αναστατώνεται και ο κύκλος της..εγω έφτασα να εχω μεταβολικό σύνδρομο και πηρα μαζεμένα κιλα ετσι η περίοδος ερχόταν οποτε ηθελε(ειχε πάθει σοκ όλος ο οργανισμός μου!!) εκανα επέμβαση και αφου ολα σταθεροποιήθηκαν,κιλα,αιματοκρίτης,βιταμίνες κλπ(που παλι σοκ υπέστην μετα το χειρουργειο) ολα έφτιαξαν ως δια μαγείας!!!το διάστημα όμως που έχανα κιλα,ειχα παλι κύκλο..πολυγωνο!!!

οσον αφορά το ουρεοπλασμα μην ανησυχείς..κανε οτι σου λέει ο γιατρός σου και θα το εξαλειψετε!!ειχα και εγω..μαζι με μυκοπλασμα το 2013 και ειναι πραγματικά ασυμπτωματικα..Εκανα αγωγή 20 μερες εγω (αν θυμάμαι καλα) αλλα και ο καλός μου καποιες μερες(οχι τόσες οσο εγω!!) εσας σας ξεκίνησε στον σύζυγο??υστερα απο ενα διάστημα που μου είπε πως πρεπει να περάσει μετα το τελος της αντιβίωσης,εκανα ξανά καλλιέργεια και τα ειχαμε στείλει στον αγύριστο!!απο τοτε,κανω μια καλλιέργεια μια φορά το χρόνο να χω το κεφαλάκι μου ήσυχο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ Κατερινακι!!!!!Εκανε και ο συζυγος καλλιεργεια ουρων και σπερματος και βγηκε αρνητικο,ευτυχως δεν του το εχω μεταδωσει!Μου εδωσε αντιβιωση ο γιατρος για 8 ημερες πρωι και βραδυ(vibramycin) και θα ξανακανω καλλιεργεια κολπικου και σπερματος ο συζυγος αργοτερα να δουμε!!Κι εγω εκανα καλλιεργεια κολπικου επειδη κανουμε προσπαθειες για το "φασολι" μας οπως το λεμε με τον συζυγο και βγηκε αυτο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...