Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαλπιγγογραφια μύθοι και αλήθειες!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολες και όλους (ποτε δε ξερεις..!)!!

Ανοιγω αυτο το θεμα για να μοιραστουμε μαζι το "καυτό ζήτημα" της σαλπιγγογραφίας και να βοηθησω οσο μπορω οποια κοπελα εκανε αναζητηση αυτη τη περιβοητη σαλπιγγογραφια!!!! 

Μετα απο αρκετο καιρο που προσπαθουμε για μωρακι και μετα τημ παρότρυνση των φιλεναδων μου απο το φορουμ, πηρα την αποφαση να κλείσω ραντεβου για σαλπιγγογραφια.

Η αληθεια ειναι οτι σκεφτόμουν να καταγραψω τα παντα αφοτου κανω την εξεταση, αλλα για να μπορεσω να παραθεσω την 100% αληθεια μου, θεώρησα σωστο να καταγραψω και τις σκέψεις,ψυχολογία, φοβο πριν επισκεφθω την κλινικη που θα γινει η "δουλεια".

Λοιπον αυριο ειναι η μεγαλη μερα.αυριο στις 10:00 θα επισκευθω γνωστη κλινικη της Θεσσαλονίκης. Το ραντεβου κλειστηκε πριν 4 μερες. Αυτες τις μερες εχω σκασει!εχω βιωσει καθε ψυχολογικο σκαμπανεβασμα που υπαρχει.απο την χαλαροτητα περασα στην ανυσηχια,στον φοβο,υστερα ηρθε ο τρομος ?.. Μετα γελουσα με τομ εαυτό μου (τυπου"θελεις να γίνεις και μαμα τρομαρα σου, τρεμεις μια εξεταση!) και ξανα φοβος και αγχος και ολο παλι απο την αρχη!

Σημερα το πρωι ξυπνησα με τον γνωστό κομπο στο στομαχι και το επισης γνωστο τις τελευταιες μερες" ΟΥΦΦΦΦΦ".. Διαβασα αλλη μια φορα οτι υπαρχει στο ίντερνετ στην αναζήτηση "σαλπιγγογραφια"  (ρουτινα πια!!!)και αποφάσισα πως τζαμπα αγχωνομαι...και τι θα καταφερω άμα αγχωθω?αν ποναει θα πονεσω,αν δε ποναει δε θα πονεσω( φοβερη ανακαλυψη ε?).

Οποτε τωρα βρίσκομαι στην προ κλεισίματος ραντεβού φαση και λεω..δε βαριεσαι?!αν ντε και καλα πρεπει να αγχωθω για κατι ας αγχωθω για το ποιος παικτης θα βγει απο το survivor!!!(επικοδομητικο!).

Κατι το οποιο παιζει σημαντικό ρολο,περα απο την πλακα τωρα, εμαθα πως ειναι ποιος θα σου κανει τημ εξεταση. Εγω ετυχε να εχω φιλη που εκανε και δε πονεσε καθόλου (και χωρις καθολου παυσιπονα απο πριν) και θα παω στον συγκεκριμένο γιατρο να μου το κανει.αυριο λοιπον θα λυθει το μυστηριο περι πονου,ποσου, διαρκειας..σιγουρα καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος αλλα εγω θα πω τα δικα μου!εχω διαβασει τόσα που τελικα κατεληξα πως ειμαστε μισες μισες.αυριο θα δω σε ποιες "μισες" κατατασομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η mommy86 είπε:

Καλησπέρα σε ολες και όλους (ποτε δε ξερεις..!)!!

Ανοιγω αυτο το θεμα για να μοιραστουμε μαζι το "καυτό ζήτημα" της σαλπιγγογραφίας και να βοηθησω οσο μπορω οποια κοπελα εκανε αναζητηση αυτη τη περιβοητη σαλπιγγογραφια!!!! 

Μετα απο αρκετο καιρο που προσπαθουμε για μωρακι και μετα τημ παρότρυνση των φιλεναδων μου απο το φορουμ, πηρα την αποφαση να κλείσω ραντεβου για σαλπιγγογραφια.

Η αληθεια ειναι οτι σκεφτόμουν να καταγραψω τα παντα αφοτου κανω την εξεταση, αλλα για να μπορεσω να παραθεσω την 100% αληθεια μου, θεώρησα σωστο να καταγραψω και τις σκέψεις,ψυχολογία, φοβο πριν επισκεφθω την κλινικη που θα γινει η "δουλεια".

Λοιπον αυριο ειναι η μεγαλη μερα.αυριο στις 10:00 θα επισκευθω γνωστη κλινικη της Θεσσαλονίκης. Το ραντεβου κλειστηκε πριν 4 μερες. Αυτες τις μερες εχω σκασει!εχω βιωσει καθε ψυχολογικο σκαμπανεβασμα που υπαρχει.απο την χαλαροτητα περασα στην ανυσηχια,στον φοβο,υστερα ηρθε ο τρομος ?.. Μετα γελουσα με τομ εαυτό μου (τυπου"θελεις να γίνεις και μαμα τρομαρα σου, τρεμεις μια εξεταση!) και ξανα φοβος και αγχος και ολο παλι απο την αρχη!

Σημερα το πρωι ξυπνησα με τον γνωστό κομπο στο στομαχι και το επισης γνωστο τις τελευταιες μερες" ΟΥΦΦΦΦΦ".. Διαβασα αλλη μια φορα οτι υπαρχει στο ίντερνετ στην αναζήτηση "σαλπιγγογραφια"  (ρουτινα πια!!!)και αποφάσισα πως τζαμπα αγχωνομαι...και τι θα καταφερω άμα αγχωθω?αν ποναει θα πονεσω,αν δε ποναει δε θα πονεσω( φοβερη ανακαλυψη ε?).

Οποτε τωρα βρίσκομαι στην προ κλεισίματος ραντεβού φαση και λεω..δε βαριεσαι?!αν ντε και καλα πρεπει να αγχωθω για κατι ας αγχωθω για το ποιος παικτης θα βγει απο το survivor!!!(επικοδομητικο!).

Κατι το οποιο παιζει σημαντικό ρολο,περα απο την πλακα τωρα, εμαθα πως ειναι ποιος θα σου κανει τημ εξεταση. Εγω ετυχε να εχω φιλη που εκανε και δε πονεσε καθόλου (και χωρις καθολου παυσιπονα απο πριν) και θα παω στον συγκεκριμένο γιατρο να μου το κανει.αυριο λοιπον θα λυθει το μυστηριο περι πονου,ποσου, διαρκειας..σιγουρα καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος αλλα εγω θα πω τα δικα μου!εχω διαβασει τόσα που τελικα κατεληξα πως ειμαστε μισες μισες.αυριο θα δω σε ποιες "μισες" κατατασομαι!

Eλα mommy λιγο αναμονή σου εμεινε ξεκινας και μετρας ωρες  για την εξεταση σου  και περιμενουμε και την δικια σου εμπειρια αυριο που σου  ευχομαι να σαι στην κατηγορια με τις μισες τις οποιες δεν πονεσαν και ειχαν και ευχαριστα αποτελεσματα και δεν αντικρισαν κανεναν προβλημα.Ευχες για 2 rambo σαλπιγγες οπως λεει και το peackoydaki ανοιχτες και διαβατες.Αντε αυριο μαετα την εξεταση θα καταλαβεις το ποσο αδικο ανγχος ανυσηχιες και φοβιες σε ειχαν κατακλυσει[smilie=director.gi:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου εύχομαι καλή επιτυχία για αύριο! Καλά αποτελέσματα να έχεις και μη νιώσεις καθόλου πόνο!

Πολύ σωστή η προσέγγισή σου "εδώ παιδιά θα κάνουμε, σε μια εξέταση θα κωλώσουμε;" κι εγώ έτσι σκεφτόμουν.

Μάλλον ισχύει η φήμη ότι εξαρτάται ποιος θα σου την κάνει διότι μίλησα με κοπέλα που είχε πρόβλημα (κατά κοινή ομολογία, αν είναι βουλωμένες πονάς- εδώ ανήκω κι εγώ) και πήγε στο γιατρό με τη φήμη ότι δεν πονάει και όντως δεν πόνεσε παρόλο που είχε βουλωμένες σάλπιγγες.

Πάντως εδώ που τα λέμε για να μη φτιάχνει όποια το διαβάζει σενάρια επιστημονικής φαντασίας στο μυαλό της, δεν είναι κάνας πόνος τρελός ή μη γνώριμος. Είναι σαν πόνοι περιόδου. Για άλλες ηπιότεροι, για άλλες εντονότεροι.

Τέλος πάντων, εφόσον εσύ επέλεξες γιατρό που λένε ότι δεν πονάει, τότε έτσι θα είναι και θα τα πας μια χαρά! Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία! 

(έξτρα τιπ: μετά την σαλπιγγογραφία, για 2-3 μήνες αυξάνεται η γονιμότητα διότι καθαρίζουν οι σάλπιγγες με το υγρό σκιαγράφησης)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ καρεν μου!!!!σς ευχαριστώ πολυ!!!για να δουμε ποσο ραμπο!!!!!

Titi μου, σε ευχαριστω παρα πολυ!!!θα του δωσω να καταλαβει μετα την εξεταση!!!!θα το καψουμε κυρ στεφανε!!!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η mommy86 είπε:

Αχ καρεν μου!!!!σς ευχαριστώ πολυ!!!για να δουμε ποσο ραμπο!!!!!

Titi μου, σε ευχαριστω παρα πολυ!!!θα του δωσω να καταλαβει μετα την εξεταση!!!!θα το καψουμε κυρ στεφανε!!!!!???

Ελα λεεεεεεε μην ανγχωνεσαι σκεψου οτι γινεται για καποιο σκοπο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσι μ καλη επιτυχια!!!ολα καλα θα πανε σκεψου οτι καποια στιγμη θα γεννησεις!!!Την Δευτερα παω κ εγω κ εχω αρχισει  ν αγχωνομαι!!!βασικα εχω αγχωθει γτ απο χθεσ ψαχνω να βρω ενα απ τα φαρμακα π μ εδωσαν κ εχει καταργηθει!!!κ αυριο ηταν να τ ξεκινησω τ πρώι αλλα δν τ βρηκα κ θα παρω αυριο τηλ να μ πουν ποιο να παρω τελικα..για το fenistil μιλαω λογω αλεργιας προληπτικα μ ειπαν να παρω αλλα δν υπαρχει πουθενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fenistil????ελειψη εχει?αμαν με τις ελλειψεις..και εγω αργησα να παρω καποιοα αντιβιωση πριν ενα μηνα γιατι ειχε ελλειψη...ελενακι μου..υπομονη και στις 2 μας!!!οπως λες, μια αγια μερα θα γεννησουμε..τοτε τι θα κανουμε αν φοβομαστε τωρα??!?!

Σου υποσχομαι παντως να μεταφερω αυριο την εμπειρια μου και ελπίζω αυτα που θα εχω  να σου πω, μονο καθησυχαστικα να ειναι!!!

Οπως βλεπεις 12:30 ωρα κ εγω ακομη να κοιμηθω.... Ε ρε χαζοαγχη που έχουμε.. (ευχομαι βεβαια ολα μας τα αγχη για τοσο ανουσιο λιγο να ειναι παντα..)

Καλο μας ξημερωμα!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η mommy86 είπε:

Fenistil????ελειψη εχει?αμαν με τις ελλειψεις..και εγω αργησα να παρω καποιοα αντιβιωση πριν ενα μηνα γιατι ειχε ελλειψη...ελενακι μου..υπομονη και στις 2 μας!!!οπως λες, μια αγια μερα θα γεννησουμε..τοτε τι θα κανουμε αν φοβομαστε τωρα??!?!

Σου υποσχομαι παντως να μεταφερω αυριο την εμπειρια μου και ελπίζω αυτα που θα εχω  να σου πω, μονο καθησυχαστικα να ειναι!!!

Οπως βλεπεις 12:30 ωρα κ εγω ακομη να κοιμηθω.... Ε ρε χαζοαγχη που έχουμε.. (ευχομαι βεβαια ολα μας τα αγχη για τοσο ανουσιο λιγο να ειναι παντα..)

Καλο μας ξημερωμα!!!

 

Καταργηθηκε κοριτσι μ το τι εχω τραβηξει τ ποσα φαρμακεια περασα ασ το!!τελοσπαντων.ειμαι χαλια γτ η αντιβιωση π πινω τοσες μερες με πειραξε στο εντερο κ μενα κ τν αντρα μ δν πηραμε προβιοτικα σημερα τα αρχισα.με επιασε ενα απιστευτο κλαμα τωρα ξεσπασα π παιρνω μια χουφτα χαπια π γενικα τς τελευταιους μηνες ταλαιπωρηθηκαμε πολυ με τν αντρα μ με αυτο τ μικροβιο κ ειμασυε ολο αντιβιωσεις κ χωρις επαφες.δν αντεχω κουραστηκα νιωθω ρομποτ π τ ποτιζουν χαπια.ισωσ ειμαι υπερβολικη αλλα ειλικρινα δν αντεχω.θα παω γ σαλπιγγογραφιαχκ μετα τελος αν ειναι να ερθει ας ερθει θελω να χαλαρωσω να ξαναγινω οπως πριν με τν αντρα μ...δν ειμαι καλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η elena90 είπε:

Καταργηθηκε κοριτσι μ το τι εχω τραβηξει τ ποσα φαρμακεια περασα ασ το!!τελοσπαντων.ειμαι χαλια γτ η αντιβιωση π πινω τοσες μερες με πειραξε στο εντερο κ μενα κ τν αντρα μ δν πηραμε προβιοτικα σημερα τα αρχισα.με επιασε ενα απιστευτο κλαμα τωρα ξεσπασα π παιρνω μια χουφτα χαπια π γενικα τς τελευταιους μηνες ταλαιπωρηθηκαμε πολυ με τν αντρα μ με αυτο τ μικροβιο κ ειμασυε ολο αντιβιωσεις κ χωρις επαφες.δν αντεχω κουραστηκα νιωθω ρομποτ π τ ποτιζουν χαπια.ισωσ ειμαι υπερβολικη αλλα ειλικρινα δν αντεχω.θα παω γ σαλπιγγογραφιαχκ μετα τελος αν ειναι να ερθει ας ερθει θελω να χαλαρωσω να ξαναγινω οπως πριν με τν αντρα μ...δν ειμαι καλα...

Πω πω ταλαιπωρια πολυ ευχομαι να κοντευετε το συντομοτερο ποσο καιρο εχετε με αντιβιωσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιποοοοον!!!!

Αποστολή "σαλπιγγογραφια"  εξετελεσθη!!!!

Ηρθε η ωρα για να αποκαλυψω οτι μυθο η αληθεια συνάντησα εγω.(φυσικα οπως ξαναειπα καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος,  το λεω προς αποφυγη παρεξηγησεων)

Αληθεια: αληθεια το αγχος θα ειναι παντα μεγαλο πριν την εξεταση..εδω που τα λεμε πριν οποιδηποτε σοβαρη εξεταση εχουμε αγχος..οσο και να λεμε ολα καλα..μεχρι να βγεις απο την εξεταση εχεις αγχος.ειτε ενδομυχο ειτε φανερο!!!

Μυθος: πόνος...παιδια για μενα ειναι μυθος..ουτε πονεσα, ουτε σφαδασα ουτε ΤΙΠΟΤΑ. Θεωρω πως πιο μεγαλο ειναι το αγχος παρα ο πονος..και επςιδη ειπα να πω την αληθεια (χωρις φοβο και παθος.).. Ο πονος ειλικρινα είναι ενα περιεργο μουδιασμα μαζι με έναν πολυ πολυ ηπιο πονο περιοδου.οσο πιο ηπιο μπορείτε να φανταστείτε... Δηλαδη σε φαση "τωρα ποναω η οχι??εγω προσωπικα επειδη ειμαι γκρινιαρα ελεγα πολυ σιγανα" ποναω" και μετα κοιταω τον γιατρο μου, με κοιταει και αυτος και του λεω"ψέματα λεω,μαλλον δε ποναω" και γελασαμε..ειλικρινά το ειπα για να το πω μαλλον, ενιωθα πως κατι πρεπει να πω τελος παντων!!!

Αληθεια : δεν εχει σχεση αν θα την κανεις σε διαγνωστικο, σε κλινικη,στο νοσοκομειο..το μοναδικο πράγμα που κατ"εμε παιζει ρολο ειναι ο γιατρος.εγω ημουν απιστευτα τυχερη που επεσα επανω του και μου φερθηκε αψογα απο ολες τις πλευρες!!μου ζητησε να βροντοφωναξω πως η σαλπιγγογραφια δεν ποναει..να το πω σε ολες..γιατι μου λεει καποιοες την αφήνουν γιατι φοβούνται.. Και ειναι μια πολύ σημαντική εξεταση.

Αληθεια: ναι, παρτε κατι πριν την εξεταση... Αξιζει σιγουρα.πιστευω άμα δεν έπαιρνα τίποτα θα πονουσα.( το λεω γιατι οτι φαρμακο και να παρω με πιάνει άμεσα, γιατι δεν παίρνω σχεδόν ποτε φάρμακα. Πηρα 1,5 παναντολ εξτρα σε αναβραζον και ενιωσα αυτον το μηδαμινο πονο.αν μπορω να τον χαρακτηρισω πονο...αν δεν έπαιρνα θεωρω οτι θα πονουσα.(δε παιρνω ορκο..θεωρω λεω!!)

Αληθεια:παρτε σερβιετα μαζι.σας.δεν εχω ακομη καταλαβει αν ειναι το σκιαγραφικο υγρο η αν ειναι αιμα, αλλα σιγουρα κατι τρεχει εκει κατω!!!παρτε σερβιετα γιατι θα χρειαστεί σιγουραααα.

Μυθος: φευγοντας απο την εξεταση δε ξαναενιωσα πονο...μύθος κοριτσια στη δικη μου περίπτωση.. Εγω έφυγα αλλα νιωθω ακομη και τωρα 5 ωρες μετα μια ενοχληση. Σαν να περιμενω αυριο περιοδο, σαν να εχω ωορηξια..αυτο με την ωορηξια νομίζω περιγραφει πολυ καλυτερα αυτα  τα τσιμπηματακια που νιωθω αραια και που.

Τελος,για να μη σας κουραζω, να σας πω πως λυπαμαι για οσα κύτταρα εκαψα σκεπτομενη τη σαλπιγγιγραφια και για οσες εξτρα ασπρες τριχες προσθέσα με το αγχος μου στο τριχωτο της κεφαλης μου...πολυ κακο για το τιποτα βρε κοριτσια..και σας το λεει μια χεστρου πολυ μεγαλη.με καμια αντοχή σε.πονο και πολυ γκρινιαρα...ειναι μια πολυ ευκολη εξεταση που αν χρειαστει να ξανακανω δε θα το σκεφτω καν!!

Τελευταια αληθεια: ειναι οντως σαν τεστ παπ η αρχη της διαδικασίας. Μετα, οτι ειπα παραπανω..

Εν τελει να σας ενημερώσω και για το αποτελεσμα της δικης μου εξέτασης! 

Εγω λοιπον εχω ανοιχτές σαλπιγγες,καθαρη μητρα...αλλα..στη αρχή της διοδου υπαρχει μια σκια εμφανεστατη..αυτη λοιπόν οπως μου ειπε ο γιατρος η θα ειναι μικρος πολυποδας η θα ειναι συμφηση.περναει το υγρο αλλα αντί να παει ευθεία χρειαζεται να παρακαμψει "κάτι"  και να καθυστερησει αρκετά. Αυτο χρειάζεται επεμβαση (νομιζω υστεροσκοπηση ειπε) που θα βαλουν μις καμερα και θα δουν τι ειναι.θα μου κανουν μεθη για 15-20 λεπτα..αυταααααα!

Αν με ρωτατε..τρεμω τη μεθη!!αλλα δε θα μπω στη διαδιακασια να ψαξω και να διαβασω τιποτα..τον αλλο μηνα θα δω πως είναι...

Ελπιζω να βοηθάω εστω μια κοπελα και να της περιορισω λιγο το αγχος. Ολο αυτο για αυτον τον σκοπο το εκανα. Σας φιλω ολες!!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η elena90 είπε:

Καταργηθηκε κοριτσι μ το τι εχω τραβηξει τ ποσα φαρμακεια περασα ασ το!!τελοσπαντων.ειμαι χαλια γτ η αντιβιωση π πινω τοσες μερες με πειραξε στο εντερο κ μενα κ τν αντρα μ δν πηραμε προβιοτικα σημερα τα αρχισα.με επιασε ενα απιστευτο κλαμα τωρα ξεσπασα π παιρνω μια χουφτα χαπια π γενικα τς τελευταιους μηνες ταλαιπωρηθηκαμε πολυ με τν αντρα μ με αυτο τ μικροβιο κ ειμασυε ολο αντιβιωσεις κ χωρις επαφες.δν αντεχω κουραστηκα νιωθω ρομποτ π τ ποτιζουν χαπια.ισωσ ειμαι υπερβολικη αλλα ειλικρινα δν αντεχω.θα παω γ σαλπιγγογραφιαχκ μετα τελος αν ειναι να ερθει ας ερθει θελω να χαλαρωσω να ξαναγινω οπως πριν με τν αντρα μ...δν ειμαι καλα...

Ελενακι μου γλυκο.μη μου στεναχωριεσαι..αν επιτρεπεται για τι μικροβιο μιλαμε?μεγαλο λαθος του γιατρου που σας εδωσε βαρια αντιβιωση χωρις μα δωαει προβιοτικα και σσε εσένα έπρεπε να δωσει κολπικη κρεμα η ταμπλέτες για τυχον κολπιτιδα η ουρολοιμοξη λογω αντιβιωσης.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η mommy86 είπε:

Λοιποοοοον!!!!

Αποστολή "σαλπιγγογραφια"  εξετελεσθη!!!!

Ηρθε η ωρα για να αποκαλυψω οτι μυθο η αληθεια συνάντησα εγω.(φυσικα οπως ξαναειπα καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος,  το λεω προς αποφυγη παρεξηγησεων)

Αληθεια: αληθεια το αγχος θα ειναι παντα μεγαλο πριν την εξεταση..εδω που τα λεμε πριν οποιδηποτε σοβαρη εξεταση εχουμε αγχος..οσο και να λεμε ολα καλα..μεχρι να βγεις απο την εξεταση εχεις αγχος.ειτε ενδομυχο ειτε φανερο!!!

Μυθος: πόνος...παιδια για μενα ειναι μυθος..ουτε πονεσα, ουτε σφαδασα ουτε ΤΙΠΟΤΑ. Θεωρω πως πιο μεγαλο ειναι το αγχος παρα ο πονος..και επςιδη ειπα να πω την αληθεια (χωρις φοβο και παθος.).. Ο πονος ειλικρινα είναι ενα περιεργο μουδιασμα μαζι με έναν πολυ πολυ ηπιο πονο περιοδου.οσο πιο ηπιο μπορείτε να φανταστείτε... Δηλαδη σε φαση "τωρα ποναω η οχι??εγω προσωπικα επειδη ειμαι γκρινιαρα ελεγα πολυ σιγανα" ποναω" και μετα κοιταω τον γιατρο μου, με κοιταει και αυτος και του λεω"ψέματα λεω,μαλλον δε ποναω" και γελασαμε..ειλικρινά το ειπα για να το πω μαλλον, ενιωθα πως κατι πρεπει να πω τελος παντων!!!

Αληθεια : δεν εχει σχεση αν θα την κανεις σε διαγνωστικο, σε κλινικη,στο νοσοκομειο..το μοναδικο πράγμα που κατ"εμε παιζει ρολο ειναι ο γιατρος.εγω ημουν απιστευτα τυχερη που επεσα επανω του και μου φερθηκε αψογα απο ολες τις πλευρες!!μου ζητησε να βροντοφωναξω πως η σαλπιγγογραφια δεν ποναει..να το πω σε ολες..γιατι μου λεει καποιοες την αφήνουν γιατι φοβούνται.. Και ειναι μια πολύ σημαντική εξεταση.

Αληθεια: ναι, παρτε κατι πριν την εξεταση... Αξιζει σιγουρα.πιστευω άμα δεν έπαιρνα τίποτα θα πονουσα.( το λεω γιατι οτι φαρμακο και να παρω με πιάνει άμεσα, γιατι δεν παίρνω σχεδόν ποτε φάρμακα. Πηρα 1,5 παναντολ εξτρα σε αναβραζον και ενιωσα αυτον το μηδαμινο πονο.αν μπορω να τον χαρακτηρισω πονο...αν δεν έπαιρνα θεωρω οτι θα πονουσα.(δε παιρνω ορκο..θεωρω λεω!!)

Αληθεια:παρτε σερβιετα μαζι.σας.δεν εχω ακομη καταλαβει αν ειναι το σκιαγραφικο υγρο η αν ειναι αιμα, αλλα σιγουρα κατι τρεχει εκει κατω!!!παρτε σερβιετα γιατι θα χρειαστεί σιγουραααα.

Μυθος: φευγοντας απο την εξεταση δε ξαναενιωσα πονο...μύθος κοριτσια στη δικη μου περίπτωση.. Εγω έφυγα αλλα νιωθω ακομη και τωρα 5 ωρες μετα μια ενοχληση. Σαν να περιμενω αυριο περιοδο, σαν να εχω ωορηξια..αυτο με την ωορηξια νομίζω περιγραφει πολυ καλυτερα αυτα  τα τσιμπηματακια που νιωθω αραια και που.

Τελος,για να μη σας κουραζω, να σας πω πως λυπαμαι για οσα κύτταρα εκαψα σκεπτομενη τη σαλπιγγιγραφια και για οσες εξτρα ασπρες τριχες προσθέσα με το αγχος μου στο τριχωτο της κεφαλης μου...πολυ κακο για το τιποτα βρε κοριτσια..και σας το λεει μια χεστρου πολυ μεγαλη.με καμια αντοχή σε.πονο και πολυ γκρινιαρα...ειναι μια πολυ ευκολη εξεταση που αν χρειαστει να ξανακανω δε θα το σκεφτω καν!!

Τελευταια αληθεια: ειναι οντως σαν τεστ παπ η αρχη της διαδικασίας. Μετα, οτι ειπα παραπανω..

Εν τελει να σας ενημερώσω και για το αποτελεσμα της δικης μου εξέτασης! 

Εγω λοιπον εχω ανοιχτές σαλπιγγες,καθαρη μητρα...αλλα..στη αρχή της διοδου υπαρχει μια σκια εμφανεστατη..αυτη λοιπόν οπως μου ειπε ο γιατρος η θα ειναι μικρος πολυποδας η θα ειναι συμφηση.περναει το υγρο αλλα αντί να παει ευθεία χρειαζεται να παρακαμψει "κάτι"  και να καθυστερησει αρκετά. Αυτο χρειάζεται επεμβαση (νομιζω υστεροσκοπηση ειπε) που θα βαλουν μις καμερα και θα δουν τι ειναι.θα μου κανουν μεθη για 15-20 λεπτα..αυταααααα!

Αν με ρωτατε..τρεμω τη μεθη!!αλλα δε θα μπω στη διαδιακασια να ψαξω και να διαβασω τιποτα..τον αλλο μηνα θα δω πως είναι...

Ελπιζω να βοηθάω εστω μια κοπελα και να της περιορισω λιγο το αγχος. Ολο αυτο για αυτον τον σκοπο το εκανα. Σας φιλω ολες!!!!!! 

Μπραβο mommy ανταξια εχεις το τιτλο του Rambo αχαχαχα παει περασε και αυτο και τωρα θα χουμε ανγχος γιατι μεθη[smilie=director.gi:?Υστεροσκοπηση  εκει που δεν καταλαβαινεις τιποτα ,αιματακι ειναι λογω των  εργαλειων μη σε ανησυχει εγω ειχα  2 μερες ελαχιστο  και τα τσιμπηματακαι συνεχιστηκαν ελαφρα πτεσματα ουτε καν περιοδου πηρες αντιβιωση τι σου εδωσαν ?Ακτινολογος στην εκανε ποιος στην διαβασε?Α!Μην αρχισεις και ψαχνεσαι ιντερνετικα για μεθη και υστεροσκοπησεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η mommy86 είπε:

Ελενακι μου γλυκο.μη μου στεναχωριεσαι..αν επιτρεπεται για τι μικροβιο μιλαμε?μεγαλο λαθος του γιατρου που σας εδωσε βαρια αντιβιωση χωρις μα δωαει προβιοτικα και σσε εσένα έπρεπε να δωσει κολπικη κρεμα η ταμπλέτες για τυχον κολπιτιδα η ουρολοιμοξη λογω αντιβιωσης.

 

Κοριτσι μ ποσο χαιρομαι π δν πονεσες μας δινεις τοσο κουραγιο!!!ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα κ με τν υστεροσκοπηση κ να ναι το τελευταιο π περνασ!!!κοιτα πρωτα επαθα ουρολοιμωξη!!παει αυτο.τν αλλο μηνα ενιωθα φαγουρα κ υγρα π μυριζαν κ τηλεφωνικα μ ειπε να παρω flagyl.τν παιρνω με τν αντρα μ μετα παλι τ ιδια.τν ξαναπαιρνω μ συστησε κολπικη κρεμα.μετα παλι τ ιδια!!!προφανως δν μ ειχε περασει κ μας εδωσε παλι flagyl

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχχααχαχχα.ο ραμπο ειναι εδω!!!το νου σας!!!!χαχαχαχχαχαχα

Να σου πω,εγω εκανα την εξεταση και βγηκα για να παρω καφε..τωρα ποιος έκανε τη διαγνωση..μαλλον ο γιατρος!γιατι αυτος ηρθε και με βρηκε και μου τα ειπε.

Τωρα οσο αφορα την αντιβιωση παιρνω zinadol. Παντα αυτην παιρνω γιατι εχω ελλειψη ενζυμου και δε μπορω να παιρνψ καποια φαρμακα.αυτη με καλύπτει παντα.

Οοοοχιιιι.δε θς αγχωθω ακομη για τη μεθη!!θα περιμενω λιγο να βγει η ριζα για να προσθεσω και αλλες ασπρες τριχες τον αλλο μηνα!!!χαχαχαχαχ.οχι,χαλαρα αληθεια!!απλα δεν εχω ξανακανει μεθη και οσο να ναι ειναι ενα μυστηριο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενακι καταλαβα...ρλπιζω γρήγορα να συνελθει το "κατω"  συστημα γιατι το περιμενει πολλη "δουλεια" μετα τη σαλπιγγογραφια!!!!!!! ? ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η mommy86 είπε:

Ελενακι καταλαβα...ρλπιζω γρήγορα να συνελθει το "κατω"  συστημα γιατι το περιμενει πολλη "δουλεια" μετα τη σαλπιγγογραφια!!!!!!! ? ? 

Δεν νομιζω μη βιαζεσαι αμεσως να βαλεις φωτια στα καρβουνα εσυ εμενα ο δικος μου παντως μου ειχε απαγορεψει τι ς επαφες εκεινου του μηνα εσενα τι σου ειπε?Τωρα οσο αφοραν τις εγκυμοσυνες μετα απο καιρο προσπαθειων και επιτυχια μετα απο σαλπιγγογραφιας δεν ξερω αν ειναι τυχαιο γεγονος η εχει σχεση και μη ξεχνατε περνουμε και μια δοση ακτινοβολιας  και μη ξεχνας εχεις και την αντιβιωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χμμμ...ναι..σαμ να εχεις δικιο..

Οχι δε μου απαγορευσε τιποτα.και τον ρωτησα ακριβως πριν φυγω.και μου ειπε κανονικα όλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια...έτσι κι αλλιώς δεν γίνεται προσπάθεια στον ίδιο κύκλο γιατί είναι λίγο αργά. Αλλά από τον άλλο μήνα κανονικά. Εγώ μετά από σαλπιγγογραφια και υστεροσκοπηση έμεινα έγκυος. Μέχρι τότε δεν είχα μείνει. Τυχαίο? Δ εν νομιζω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δεν εχεις πονο στην επαφη κ δεν  σου απαγορευσε τι να πω βουρρρρρρρ:dry:Και βγαλτε και απο το μυαλο συνεχεια το θεμα με τις πιθανοτητες  συλληψης και τις μερρες και ωορηξια  και δεν ξερω τι απολαυστε την στιγμη και οχι καταναγκαστικη πραξη γιατι ναι σημερα ειναι η μερα μου η ειμα απο σαλπιγγογραφια και αυξανονται οι πιθανοτητες ευχααριστηθειτε με τον αντρα σας γιατι και οι 2 σας μονοι σας ειστε ηδη οικογενεια  να στε καλα πρωτα οι ιδιοι να χαιρεσετε και να απολαμβανετε  τη ζωη και ολα θα γινουν μη πιεζετε καταστασεις αφηστε τους εγωισμουςκαι τα πεισματα για λιγο  στην ακρη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Asterimini μου,  πολυ χαιρομαι γι αυτο που ακουω!!!και να σου πω ειλικρινά κατι?μπορεί να μπαινω στη διαδικασια επεμβασης αλλα χαρηκα που εγινε και βρέθηκε κατι.προσωπικα πιστευα οτι κατι εφταιγε και ευχομαι να εχω βρει τον ενοχο!!!ο γιατρος μου ειπε πως υπαρχει η πιθανοτητα να εφταιγε αυτο και να σου πω την αληθεια τον πιστεύω. Εσυ ειχες συμφηση η πολυποδα?και σε ποιο σημειο? Και εσυ στον τραχηλο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καρεν μου να σου πω το τελευταιο διμηνο τς ρχω αφησει ολα πισω.στο καταναγκαστικο δεν ειμαι καλη και δε λειτοργω οποτε εχει απορριφθει προ πολλου.εννοειται όπως λες οτι ειμαστε ηδη οικογενεια!!και πρεπςι να ειμαστε ευγνομωνες για τα "παλληκαρια" μας που προσπαθουν μαζι μας και ειναο παντα εκει να μας κρατάνε το χερακι και να μας ησυχαζουν!!!

Οποτε σ#ξ και αγιος ο θεος!οταν ειναι να ερθει θα ερθει,απλα οφειλουμε και εμεις απο τη μερια μας να κανουμε οτι περναει απο το χερι μας για να βοηθησουμε.χωρις καταναγκασμους και μονο οταν ειμαστε ετοιμες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παντως ειχα πολυποδα ενδομητριου και οι συμφυσεις δεν ειναι τιποτα   καθαριζονται εχω κανει παλιοτερα λαμπαροσκοπικα τουλαχιστον ξεκινησες και γνωριζεις τα αιτια και τα αντιμετωπιζεεις ολα,εχουν και αυτα μια σειρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβως ετσι!ειμαι χαρουμενη με το αποτελεσμα και τη διαγνωση!

Ολα θα πανε τελεια!με χαμογελο και αισιοδοξια θα νικησουμε!!!!????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...