Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟΤΕΛΈΣΜΑΤΑ ΕΞΕΤΆΣΕΩΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ


Recommended Posts

Καλημερα χτες πήρα τα αποτελέσματα εξετάσεων για θρομβοφιλια +13 μεταλλαξεις.Βρηκαμε και έδω λίγα θεματακια Ομοκυστεΐνη διπλάσια 25.4 και ετεροζυγωτης στο  GPla και   FXIII VaI34Leu γνωρίζει καμία σας? Μου έκανε λόγο για ασπιρίνη και φιλικό οξύ αλλά ψάχνω αιματολογου τώρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η karen είπε:

Καλημερα χτες πήρα τα αποτελέσματα εξετάσεων για θρομβοφιλια +13 μεταλλαξεις.Βρηκαμε και έδω λίγα θεματακια Ομοκυστεΐνη διπλάσια 25.4 και ετεροζυγωτης στο  GPla και   FXIII VaI34Leu γνωρίζει καμία σας? Μου έκανε λόγο για ασπιρίνη και φιλικό οξύ αλλά ψάχνω αιματολογου τώρα

Εμενα μου έδωσε ο γιατρός σαλοσπιρη άμεσα κάτι σαν ασπιρίνη γιατι για τις αποβολές υποπτεύεται θρομβοφιλια λεει ειναι αρκετά συχνό όμως με την κατάλληλη αγωγή θεραπεύεται .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η karen είπε:

Καλημερα χτες πήρα τα αποτελέσματα εξετάσεων για θρομβοφιλια +13 μεταλλαξεις.Βρηκαμε και έδω λίγα θεματακια Ομοκυστεΐνη διπλάσια 25.4 και ετεροζυγωτης στο  GPla και   FXIII VaI34Leu γνωρίζει καμία σας? Μου έκανε λόγο για ασπιρίνη και φιλικό οξύ αλλά ψάχνω αιματολογου τώρα

Καλησπερα

Ειμαι φορεας 2 μεταλλαξεων θρομβοφιλιας( οχι αυτων) αλλα οι εξετασεις γραφτηκαν κ διαγνωστηκαν απο αιματολογο υπογονιμοτητας.Αυτη τη στιγμη οι καλυτεροι στην Αθηνα ειναι ο Αναγνωστου κ απο Θεσ.κη που ερχεται μια φορα το μηνα στην Αθηνα η Λευκου( εγω τους εχω δει κ τους 2 κ κατεληξα στη Λευκου) 

Η ασπιρινη( η συνηθως το σαλοσπιρ) δινεται για να αραιωνει το αιμα κ να αιμαυωνεται καλυτερα η μητρα ειδικα σε κυηση..) σε καποιες περιπτωσεις δινονται κ ενεσεις σε ολη τη διαρκεια της κυησης..οπου μπορω να βοηθησω πες μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ninonino είπε:

Εμενα μου έδωσε ο γιατρός σαλοσπιρη άμεσα κάτι σαν ασπιρίνη γιατι για τις αποβολές υποπτεύεται θρομβοφιλια λεει ειναι αρκετά συχνό όμως με την κατάλληλη αγωγή θεραπεύεται .. 

Αποψη μου μιας κ ειμαι παθουσα ειναι εαν ειχατε αποβολες τοτε μη μεινεται στην υποψια...δεν παιρνονται αντιπηκτικα επειδη υποπτευομαστε κατι..δειτε εναν αιματολογο να δει αν εχετε ποιον τυπο εχετε κ την καταλληλη αγωγη..πχ μια ασπιρινη μπορει να μη φτανει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Καλησπερα

Ειμαι φορεας 2 μεταλλαξεων θρομβοφιλιας( οχι αυτων) αλλα οι εξετασεις γραφτηκαν κ διαγνωστηκαν απο αιματολογο υπογονιμοτητας.Αυτη τη στιγμη οι καλυτεροι στην Αθηνα ειναι ο Αναγνωστου κ απο Θεσ.κη που ερχεται μια φορα το μηνα στην Αθηνα η Λευκου( εγω τους εχω δει κ τους 2 κ κατεληξα στη Λευκου) 

Η ασπιρινη( η συνηθως το σαλοσπιρ) δινεται για να αραιωνει το αιμα κ να αιμαυωνεται καλυτερα η μητρα ειδικα σε κυηση..) σε καποιες περιπτωσεις δινονται κ ενεσεις σε ολη τη διαρκεια της κυησης..οπου μπορω να βοηθησω πες μου

Καλησπερα Σ'ευχαριστω πολύ για την ενημέρωση  εγώ είμαι σε αναζήτηση αιματολογου το σαλισπιρ εφεσον χρειαστεί το παίρνεις συνέχεια μετά ?Για πάντα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η karen είπε:

Καλησπερα Σ'ευχαριστω πολύ για την ενημέρωση  εγώ είμαι σε αναζήτηση αιματολογου το σαλισπιρ εφεσον χρειαστεί το παίρνεις συνέχεια μετά ?Για πάντα

Aυτο δεν το γνωριζω..εξαρταται απο τον τυπο θρομβοφιλιας..εγω ναι εφ ορου ζωης αλλα οι περισσοτερες οχι..γενικα ειναι πολυ αντιμετωπισιμη η θρομβοφιλια..μη σε αγχωνει....μια χαρα θα στα ρυθμισουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Ninonino είπε:

Εμενα μου έδωσε ο γιατρός σαλοσπιρη άμεσα κάτι σαν ασπιρίνη γιατι για τις αποβολές υποπτεύεται θρομβοφιλια λεει ειναι αρκετά συχνό όμως με την κατάλληλη αγωγή θεραπεύεται .. 

Τι έγεινε Νίνο μου εσύ είσαι με τις 2βιοχημικες η κάνω λάθος? Είσαι πάλι έγκυος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Aυτο δεν το γνωριζω..εξαρταται απο τον τυπο θρομβοφιλιας..εγω ναι εφ ορου ζωης αλλα οι περισσοτερες οχι..γενικα ειναι πολυ αντιμετωπισιμη η θρομβοφιλια..μη σε αγχωνει....μια χαρα θα στα ρυθμισουν

Μάλιστα μου έλυσε πολλές απορίες δεν είχα ποτέ αποβολές εφόσον δεν καταφέρναμε να φτάσουμε σε εγκυμοσύνη μόνο ένα εξωμήτριο  γνωρίζει ότι ευθύνεται σε αποβολές.Δεν έχω άγχος απλά θελλω να τα μαζεύω ένα ένα να ξεκινήσω την επόμενη μου προσπάθεια και όλο κάτι βγαίνει κάθε εξέταση και ένα θεματακι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η karen είπε:

Μάλιστα μου έλυσε πολλές απορίες δεν είχα ποτέ αποβολές εφόσον δεν καταφέρναμε να φτάσουμε σε εγκυμοσύνη μόνο ένα εξωμήτριο  γνωρίζει ότι ευθύνεται σε αποβολές.Δεν έχω άγχος απλά θελλω να τα μαζεύω ένα ένα να ξεκινήσω την επόμενη μου προσπάθεια και όλο κάτι βγαίνει κάθε εξέταση και ένα θεματακι.

Κι εγω δεν ειχα αποβολη αλλα αυτο που ανακαλυψαμε ειναι οτι γινοταν γονιμοποιηση κ επειδη η θρομβοφιλια μου ηταν αυτοανοση σκοτωνε ο οργανισμος το εμβριο πριν πιαστει κ ουσιαστικα πολλες φορες που χς μια δυο μερες καθυστερηση κ μετα περιοδο ηταν βιοχημικη κυηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η karen είπε:

Τι έγεινε Νίνο μου εσύ είσαι με τις 2βιοχημικες η κάνω λάθος? Είσαι πάλι έγκυος?

Χαχα εγω ειμαι ναι ! Ναι ειχα μια χοριακη 63 ειμαι χαμηλή και πάω μαλλον παλι για αποβολή .. απλά αυτο με τη θρομβοφιλια μη σε αγχώνει ο γιατρός μου ειπε θεραπεύεται και μετα μια χαρά μένεις έγκυος και πανε όλα καλα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ninonino είπε:

Χαχα εγω ειμαι ναι ! Ναι ειχα μια χοριακη 63 ειμαι χαμηλή και πάω μαλλον παλι για αποβολή .. απλά αυτο με τη θρομβοφιλια μη σε αγχώνει ο γιατρός μου ειπε θεραπεύεται και μετα μια χαρά μένεις έγκυος και πανε όλα καλα ! 

Γιατί δεν άφησες χρόνο και λίγο τις προσπάθειες σου για να κοιτάξεις τις αιτίες που συμβάλουν στις αποβολές σου 63 χοριακη?Τον Ιανουάριο ήταν η τελευταία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Ninonino είπε:

Χαχα εγω ειμαι ναι ! Ναι ειχα μια χοριακη 63 ειμαι χαμηλή και πάω μαλλον παλι για αποβολή .. απλά αυτο με τη θρομβοφιλια μη σε αγχώνει ο γιατρός μου ειπε θεραπεύεται και μετα μια χαρά μένεις έγκυος και πανε όλα καλα ! 

Αυτή θεραπεύεται και δεν με ανγχωνει αλλά δεν είναι μόνο αυτή η αιτία υπογονιμότητας μου έχω και άλλα η καθεμία με τα προβλήματα της εμείς δεν πιάνουμε και εσύ πιάνεις και είσαι αποβολές.τελικα τι έκανες επισκέφθηκε αιματολογου τι σου είπε ακόμη στον ίδιο γιατρό είσαι που έλεγε ότι μετά από 3αποβολες ψάχνουμε ευθύνες και ότι ήταν τυχαίο γεγονος:confused:η ειναι άλλης κοπέλας λόγια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η karen είπε:

Καλησπερα Σ'ευχαριστω πολύ για την ενημέρωση  εγώ είμαι σε αναζήτηση αιματολογου το σαλισπιρ εφεσον χρειαστεί το παίρνεις συνέχεια μετά ?Για πάντα

Σ ενα βιντεακι που έχει στο youtube η αιματολόγος αναφέρει ότι σε περίπτωση θρομβοφιλίας δίνεται ασπιρίνη και ένεσεις ηπαρίνης μέχρι και 6 βδομάδες μέτα την γέννα.Σίγουρα όμως εξαρτάται και με την περίπτωση της κάθε γυναίκας.Με το καλό να πας στο γιατρό και να δείς πως θα το αντιμετωπίσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@karen μου Καλησπερα..εξαρτάται απο τον τύπο της θρομβοφιλιας η αγωγή..η αδερφή μου εχει μονο στην εγκυμοσυνη..και εκανε ενέσεις ηπαρινης..καθε μηνα εκανε εξετάσεις και ρύθμιζαν με την αιματολόγο αναλόγως την δοσολογια..τωρα δεν ακολουθεί καποια αγωγή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

@karen μου Καλησπερα..εξαρτάται απο τον τύπο της θρομβοφιλιας η αγωγή..η αδερφή μου εχει μονο στην εγκυμοσυνη..και εκανε ενέσεις ηπαρινης..καθε μηνα εκανε εξετάσεις και ρύθμιζαν με την αιματολόγο αναλόγως την δοσολογια..τωρα δεν ακολουθεί καποια αγωγή..

Εγώ ευτυχώς είναι λίγο το κακό και από τι κατάλαβα δεν θα χρειαστεί πολλά καλά ναι ο καθένας έχει τη δική του αγωγή για μάθε και ενημέρωσε με που πήγαινε και τι ταμείο είχε που την κάλυπτε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η karen είπε:

Εγώ ευτυχώς είναι λίγο το κακό και από τι κατάλαβα δεν θα χρειαστεί πολλά καλά ναι ο καθένας έχει τη δική του αγωγή για μάθε και ενημέρωσε με που πήγαινε και τι ταμείο είχε που την κάλυπτε

Ο γαμπρός μου ειναι τραπεζικός υπάλληλος..το ταμείο του ηταν το ΤΑΠΟΤΕ δεν ξέρω τι ισχύει τωρα..η τελευταία γεννά της ηταν τον Μάιο του 2015.. και πήγαινε σε εναν αιματολογο στο Νεο ηρακλειο..ονομα δεν θυμάμαι..τωρα με τα ταμεία δεν εχω ιδέα τι γινεται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

@karen μου Καλησπερα..εξαρτάται απο τον τύπο της θρομβοφιλιας η αγωγή..η αδερφή μου εχει μονο στην εγκυμοσυνη..και εκανε ενέσεις ηπαρινης..καθε μηνα εκανε εξετάσεις και ρύθμιζαν με την αιματολόγο αναλόγως την δοσολογια..τωρα δεν ακολουθεί καποια αγωγή..

ΕπΕιδη κ εγω σε μελΛοντικη εγκυμοΣυνη θα κανω ηπαρινη.. τι κοστος εχουν???? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η geozak είπε:

ΕπΕιδη κ εγω σε μελΛοντικη εγκυμοΣυνη θα κανω ηπαρινη.. τι κοστος εχουν???? 

Ιδέα δεν εχω κοπελα μου..ξέρω όμως οτι στις συνταγογραφεί ο γιατρός..οποτε πληρώνεις μια συμμετοχή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν στις γράψει ο γιατρός δ κοστίζουν τπτ. Ούτε μισό ευρώ το κουτί που έχει δέκα μέσα. Θυμάμαι ότι για δύο κουτιά δηλαδή σύνολο 20 ενέσεις,δύο κουτιά σιδηρο κ δύο κουτιά ουτροτζεσταν έδωσα 2 ευρώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...