Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διαφραγμα μήτρας και επεμβατικη υστεροσκοπηση


Recommended Posts

Καλημέρα! εγώ έκανα πριν 4 μέρες υστεροσκόπηση αλλά για λύση συμφύσεων στον τράχηλο.. Οπότε δεν μπόρώ να σου πω για την αφαίρεση διαφράγματος, αλλά μόνο για τη διαδικασία της υστεροσκόπησης  η οποία είναι πολύ ασφαλής μέθοδος και ανώδυνη.. Πρέπει να είσαι νηστική 8 ώρες τουλάχιστον και σου κάνουν ολική νάρκωση με μέθη. Η διαδικασία κρατάει κανένα μισάωρο και μόλις ξυπνήσεις μετά από καμιά ώρα μπορείς να φύγεις..Είναι και μία ευκαιρία να δούνε τι συμβαίνει στην μήτρα γενικά.
Την υστεροσκόπηση από ότι διάβασα την χρησιμοποιούν και διαγνωστικά σε περιπτώσεις υπογονιμότητας γιατί βλεπουν τι συμβαίνει σε μήτρα τράχηλο κτλ... Εγώ πλήρωσα σε ιδιωτική κλινική 580 ευρώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

Καλημέρα! εγώ έκανα πριν 4 μέρες υστεροσκόπηση αλλά για λύση συμφύσεων στον τράχηλο.. Οπότε δεν μπόρώ να σου πω για την αφαίρεση διαφράγματος, αλλά μόνο για τη διαδικασία της υστεροσκόπησης  η οποία είναι πολύ ασφαλής μέθοδος και ανώδυνη.. Πρέπει να είσαι νηστική 8 ώρες τουλάχιστον και σου κάνουν ολική νάρκωση με μέθη. Η διαδικασία κρατάει κανένα μισάωρο και μόλις ξυπνήσεις μετά από καμιά ώρα μπορείς να φύγεις..Είναι και μία ευκαιρία να δούνε τι συμβαίνει στην μήτρα γενικά.
Την υστεροσκόπηση από ότι διάβασα την χρησιμοποιούν και διαγνωστικά σε περιπτώσεις υπογονιμότητας γιατί βλεπουν τι συμβαίνει σε μήτρα τράχηλο κτλ... Εγώ πλήρωσα σε ιδιωτική κλινική 580 ευρώ..

Καλημερα litsaki σευχαριστω κοπέλα μου να σαι καλα σου εχουμαι οτι καλυτερο!Δεν με ανησυχει καθολου η διαδικασια λογω παλιων και πολλων εγχειρησεων,μπορεις να μου πεις που την εκανες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η karen είπε:

Καλημερα litsaki σευχαριστω κοπέλα μου να σαι καλα σου εχουμαι οτι καλυτερο!Δεν με ανησυχει καθολου η διαδικασια λογω παλιων και πολλων εγχειρησεων,μπορεις να μου πεις που την εκανες?

Στη Θεσσαλονίκη στην Γενική Κλινική, έμεινα ευχαριστημένη από όλα.. Εσύ που μένεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lisaki 80 είπε:

Στη Θεσσαλονίκη στην Γενική Κλινική, έμεινα ευχαριστημένη από όλα.. Εσύ που μένεις?

Μάλιστα μας πεφτει λιγο μακρυα,εγω πάω αθήνα!Σ έυχαριστω πάντως για την ενημέρωση:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

καλο μεσημερι...πες μου σε παρακαλω εσυ για ποιο λογο την εκανες?? εγω παιρνω σερπαφαρ και πρεγκυλ και σημερα μου ειπε ο γιατρος ισως ηταν χρησιμη η υστεροσκοπηση και οχι η σαλπιγγογραφια (εχω ιστορικο 2 παλινδρομων και προσπαθω 7 μηνες εκ νεου χωρις αποτελεσμα) σε ευχαριστω

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@geozak εγώ μετά από απόξεση, λόγω αποβολής στην 6η βδομάδα, τον Νοέμβριο δεν είχα καθόλου περίοδο. Πήρα primolut και πάλι δεν μου ήρθε.. Είχα όλα τα συμπτώματα περιόδου αλλά όχι αίμα.. Όταν πήγα για υπέρηχο ο γιατρός μου υποψιάστηκε συμφύσεις στον τράχηλο
(όχι στην μήτρα γιατί είχα κανονικό πάχος ενδομητρίου και έκανα ωορρηξία), (οι συμφύσεις είναι μία παρενέργεια στο χειρουργείο.. και μετά από απόξεση μπορεί να εμφανιστούν στη μήτρα ή τράχηλο) 
Επίσης είδε και υγρό  στη μήτρα και υποψιάστηκε ότι λόγω συμφύσεων είχα περίοδο κανονικά αλλα το αίμα δεν μπορούσε να φύγει και το απορροφούσε ο οργανισμός.. Μπήκα για υστεροσκόπηση και μου έλυσε τις συμφύσεις.. Μετά μου έβαλε σπιράλ για 2 μήνες για να μην ξαναβγούν..
Διάβασα γενικά πως η υστεροσκόπηση είναι διαγνωστική, σε περιπτώσεις υπογονιμότητας, δυσμηνόρροιας, αμηνόρροιας μπαίνεις με "καμερούλα" στη μήτρα και βλέπεις τι συμβαίνει και θεραπευτική δηλαδή για συμφύσεις, πολύποδες κτλ κτλ..  Ελπίζω να σε κατατόπισα. Είναι μία ανώδυνη διαδικασία και πολύ χρήσιμη γιατί βλέπεις ακριβώς τι συμβαίνει.. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και σε σένα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 7/3/2017 at 9:13 ΠΜ, ο/η karen είπε:

Κοριτσια μου καλημέρα υπάρχει καποια κοπέλα που να εχει κανει αφαιρεση διαφράγματοςμε υστεροσκόπηση?

Καρεν επειδη δεν γραφω εδω κ γενικα δεν παρακολουθω  πια αν θελεις στειλε μου μηνυμα τι κανεις κ τι...ειμαι εγκυος με εξωσωματιμη στο δευτερο παιδι μου κ εχω κανει κυριολεκτικα τα παντα( κ υστετοσκοπηση) χαρα μου να σε βοηθησω οπου μπορω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...