Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σπερματεγχυση-σκεψεις-απορίες


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Στέλνω και εδω μήπως το δουν περισσότερες κοπέλες....μετα από προσπάθεια συνολικα 2 χρόνων και.... και αφού οι προσπάθειες δεν κάρπισαν σκεφτόμαστε πλεον τη σπερματεγχυση. Τη διαδικασία τη ξερω... απλά προβληματίζομαι... τι ποσοστα επιτυχίας εχει? Είμαι προβληματισμένη, αγχωμενη, σκασμένη..........

Θα μπορουσαν κοπέλες που την εχουν δοκιμάσει να μου πουν την εμπειρία τους? ειτε με θετικό ειτε με αρνητικο αποτελεσμα..

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου γλυκό εύχομαι σύντομα να γίνεις μανούλα με όποια μέθοδο και αν επιλέξετε.. Σου απάντησα και στο άλλο ποστ. Επιλεξε τυχαια τη διαδικτυακή σελίδα οπουδήποτε Κέντρου υποστήριξης ανθρωπινης αναπαραγωγής και θα δεις ότι οι πιθανότητες δεν είναι 50% όπως αναφέρθηκε πιο πριν. Συνήθως λένε ότι έιναι λίγο περισσότερες από τη φυσιολογική σύλληψη αφού αυτό που προσφέρεται είναι απλά λίγο "σπρώξιμο" στο σπέρμα και τίποτα παραπάνω. Και όταν λέμε "λίγο περισσότερες" δεν εννοούμε οπωσδηποτε ένα συγκεκριμένο ποσοστό για όλους.Το κάθε ζευγάρι είναι μια ειδική περίπτωση και συνεπώς έχει τις δικές του πιθανότητες να τα καταφέρει..Ε, αυτές τις πιθανότητες η σπερματεγχυση απλώς τις αυξάνει λίγο... Και γενικα υπαρχει η θεωρια οτι πρεπει το ζευγαρι να κανει 2-3 σπερματεγχυσεις γιατι αν περιμενει να πιασει με την πρωτη ειναι σαν να πιστευει οτι θα πετυχει εγκυμοσυνη απο τον πρωτο μηνα προσπαθειών.. Πάντως αν θες την άποψη μου, αν ο γιατρος σου είναι αξιόπιστος και σου έχει πει οτι μπορείτε να τα τα καταφέρετε έτσι μη σκέφτεσαι πιθανότητες και τετοια. Επιχειρηστε το και βλεπετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η peacock είπε:

Καλησπέρα,

Στέλνω και εδω μήπως το δουν περισσότερες κοπέλες....μετα από προσπάθεια συνολικα 2 χρόνων και.... και αφού οι προσπάθειες δεν κάρπισαν σκεφτόμαστε πλεον τη σπερματεγχυση. Τη διαδικασία τη ξερω... απλά προβληματίζομαι... τι ποσοστα επιτυχίας εχει? Είμαι προβληματισμένη, αγχωμενη, σκασμένη..........

Θα μπορουσαν κοπέλες που την εχουν δοκιμάσει να μου πουν την εμπειρία τους? ειτε με θετικό ειτε με αρνητικο αποτελεσμα..

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Καρντασακι μου... Μη δίνεις σημασία στις πιθανότητες,  θύμησε μου έχετε κάνει σπερμοδιαγραμμα ?

 

Όπως και να έχει κοπέλα μου εάν αποφασίσετε να κάνετε να μην πας με την σκέψη τι πιθανότητες κτλ...  Θέλω να είσαι με ψηλά το κεφάλι και θα έρθει κοπέλα μου... Πως είπαμε παιδιά με προσωπικοτητες... 

Και εγώ ξέρω ότι δεν έχει τρελά ποσοστά... Βοηθάει αρκετά εάν υπάρχει κάποιο θέμα στον τράχηλο της γυναίκας.  η με τα κολπικά υγρα...

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ θα συμφωνήσω με τις άλλες κοπέλες. Είναι σαν να κάνεις ερωτική πράξη σε συγκεκριμένη μέρα. Εγώ δεν δίνω σημασία στα ποσοστά επιτυχίας γιατί δεν απόδοσαν να σε μενα μέχρι τώρα. Μιλά με τον γιατρό σου κι ακολουθα το ενστικτο σου.καλή επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ομορφια μου Καλημερα..Η σπερματέγχυση ειναι κατι που και μεις συζητήσαμε με το γιατρό πριν δυο μήνες..και που μαλλον θα τεθεί στο τραπέζι παλι απο τον επόμενο..ρωτησε ολες σου τις απορίες να δεις τι θα σου πει..Εμενα μου είπε πως δίνει απλα ενα 10% επιπλέον της απλής πραξης,οταν κανεις στοχευμένα η διαδικασία ειναι ίδια με χαπια,υπερηχο,πρεγκνυλ και οταν σου πει παει ο καλός σου δίνει το σπερμα για επεξεργασία..(εξ ου και τι δεκα τις εκατο επιπλέον,το σπερμα μπαίνει σε φυγοκεντρο,και ετσι σου βάζουν τα πιο δυνατά σπερματοζωάρια)  και μετα πας εσυ για την τοποθέτηση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σκεφτομαι τωρα..... κι αν δεν πετυχεις την 1η,την 2η, την 3η...... απλα εχεις χασει χρονο και χρημα... μηπως τελικα δεν αξίζει και είναι καλύτερη η εξωσωματική κατευθείαν???? Ο γιατρός μου θεωρεί οτι εχουμε προοπτικές με την σπερματεγχυση.... εγω αμφιταλαντεύομαι... δε ξερω τι να κανω.... :(:cry::cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Σκεφτομαι τωρα..... κι αν δεν πετυχεις την 1η,την 2η, την 3η...... απλα εχεις χασει χρονο και χρημα... μηπως τελικα δεν αξίζει και είναι καλύτερη η εξωσωματική κατευθείαν???? Ο γιατρός μου θεωρεί οτι εχουμε προοπτικές με την σπερματεγχυση.... εγω αμφιταλαντεύομαι... δε ξερω τι να κανω.... :(:cry::cry:

Γεια σου κοριτσακι μου..εγω θα σου ελεγα να κανεις μια προσπάθεια με σπερματέγχυση..και αν δεν πετύχει..βλέπετε μετα τη διαδικασία της εξωσωματικής..ευχομαι ολόψυχα να μην χρειαστεί τίποτε άλλο..να μείνεις έγκυος χωρις καν να το καταλάβεις,!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Γεια σου κοριτσακι μου..εγω θα σου ελεγα να κανεις μια προσπάθεια με σπερματέγχυση..και αν δεν πετύχει..βλέπετε μετα τη διαδικασία της εξωσωματικής..ευχομαι ολόψυχα να μην χρειαστεί τίποτε άλλο..να μείνεις έγκυος χωρις καν να το καταλάβεις,!!!

Μακάρι για όλες όσες προσπαθούν!

Με εχει κυριευσει ο φοβος..... με τη καντεμια που με τρωει σιγα μη πετυχει η σπερματεγχυση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Μακάρι για όλες όσες προσπαθούν!

Με εχει κυριευσει ο φοβος..... με τη καντεμια που με τρωει σιγα μη πετυχει η σπερματεγχυση...

Φιλενάδα..άκουσε με προσεκτικά!!!αν ξεκινήσεις με ΤΕΤΟΙΑ ψυχολογία μην κανεις καμια προσπάθεια!!!αν θεωρείς πως εισαι γκαντεμω και θα αποτύχεις..αυτο θα γίνει!!!Ψαξε μεσα σου..προσπαθησε σε παρακαλώ να αναθεωρήσεις..Ζητά βοήθεια απο κάποιον ειδικό αν νομιζεις οτι δεν μπορεις να τα καταφέρεις μόνη..Αλλα το δεδομένο ειναι πως αν θεωρείς την αποτυχία σίγουρη..θα ειναι σαν να το ελκεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Μακάρι για όλες όσες προσπαθούν!

Με εχει κυριευσει ο φοβος..... με τη καντεμια που με τρωει σιγα μη πετυχει η σπερματεγχυση...

Ετσι και ερθω εκει......βουη σου μαύρη. 

ΥΓ: ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η peacock είπε:

 

9628656493918306910.jpg

Ελα πως το παθες και εστειλες ενα ομορφο ζωακι? Συνηθως μου στείλεις κακασχημα! 

ΥΓ: εχεις 50 λεπτά να αλλάξεις μυαλα και ψυχολογια.. σου δωσα πολυ χρονο σήμερα μην εχεις παραπονο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Μακάρι για όλες όσες προσπαθούν!

Με εχει κυριευσει ο φοβος..... με τη καντεμια που με τρωει σιγα μη πετυχει η σπερματεγχυση...

Kala e... exeis dei pws einai mia bregmenh gata???? etsi 8a se kanw ... akou ti akouw... 

gata6.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

hahhaha... pou einai h petalouditsa na pei oti pali asxhma zwakia bazeis!!!! :-p

Δεν είναι ασχημα.... εχουν αυτη την ομορφη ασχήμια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Δεν είναι ασχημα.... εχουν αυτη την ομορφη ασχήμια!!!!

Νταξ τοτε..παρε αλλα δυο κουκλάκια στη συλλογή..????

IMG_5509.JPG

IMG_5510.JPG

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Δεν είναι ασχημα.... εχουν αυτη την ομορφη ασχήμια!!!!

ti exoun??? xaxaxaxa...are kopela mou... 

Sou euxomai polu suntoma na fugei to agxos kai na erthei ena mwrakiiiiiiii...pou na sou moiazei tosooooooooo polu!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

ti exoun??? xaxaxaxa...are kopela mou... 

Sou euxomai polu suntoma na fugei to agxos kai na erthei ena mwrakiiiiiiii...pou na sou moiazei tosooooooooo polu!!

Μακαρι να ερθει κι ας μοιαζει οπου να ναι! Αν και θα ηθελα να μοιαζει στον μπαμπα του! :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock aki μου χθες μιλουσα με μια γνωστη μ η οποια εκανε 2,5 χρονια να κανει παιδι.εχει ενδομητριωση και οι περιοσσοτεροι δεν της δινανε πιθανοτητες για φυσιολογικη συλληψη. εκανε 1 σπερματεγχυση π απετυχε και τον δευτερο μηνα το αφησε να σκεφτει αν θα κανει αλλη μια η θα παει για εξωσωματικη. αυτη την 2η φορα εμεινε φυσιολογικα.

μ ειπε οτι για καποιο λογο πιστευει οτι τη βοηθησε η σπερματεγχυνση σαν να ενισχυσε τον οργανισμο της.. .δεν ξερω αν ηταν τυχαιο αλλα εμενα μ δωσε λιγη δυναμη.. και φυσικα να το ξεκινησεις με καλη διαθεση!

τωρα φαινεται βουνο και φοβασαι λογικο ειναι... αλλα θα βρεις τ δυναμη! πρεπει να το πιστεψεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

hahhaha... pou einai h petalouditsa na pei oti pali asxhma zwakia bazeis!!!! :-p

Η peackok μας τα θεωρει όμορφα ολα αυτά... τι να πειςο καθένας οπως βολευεται.. Χαχαχα... το Αγαπημένο της ειναι αυτο... 

 

Cat-Picture-Crazy-Cat-Cats-4.jpg.686ae1c84ac5167e26164c71297ccb9d.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock

 Οταν θα μεγαλώσει το μωρακι σου θα του λεω: 

Ακουσε με να δεις, παιδι μου...Η μανουλα σου μεχρι να έρθεις ειχε παλαυωσει εντελώς... μας εστελνε κατι κακασχημα γατιά, τα οποία τα διατυμπανουσε με περηφανια οτι ηταν και όμορφα.... 

ΥΓ: θα γινεις συντομα μανούλα και το μωρακι σου θα σε κοροϊδεύει απο τη κουνια του για τα γατια σου! 

Οριακα προλαβενεις να αλλαξεις γουστο!❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

@peacock

 Οταν θα μεγαλώσει το μωρακι σου θα του λεω: 

Ακουσε με να δεις, παιδι μου...Η μανουλα σου μεχρι να έρθεις ειχε παλαυωσει εντελώς... μας εστελνε κατι κακασχημα γατιά, τα οποία τα διατυμπανουσε με περηφανια οτι ηταν και όμορφα.... 

ΥΓ: θα γινεις συντομα μανούλα και το μωρακι σου θα σε κοροϊδεύει απο τη κουνια του για τα γατια σου! 

Οριακα προλαβενεις να αλλαξεις γουστο!❤❤

Xaxaxx....Και μετα θα λέω η θεία πεταλουδιτσα έχει δίκιο....  Έτσι ακριβώς είναι...  

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Xaxaxx....Και μετα θα λέω η θεία πεταλουδιτσα έχει δίκιο....  Έτσι ακριβώς είναι...  

 

Θα βαζουμε ολες τα παιδια μας να σε κοροϊδεύουν για τα γατακια σου!! Χιχιχι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...