Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σπερματεγχυση-σκεψεις-απορίες


Recommended Posts

Καλησπέρα,

μετα από προσπάθεια συνολικα 2 χρόνων και.... και αφού οι προσπάθειες δεν κάρπισαν σκεφτόμαστε πλεον τη σπερματεγχυση. Τη διαδικασία τη ξερω... απλά προβληματίζομαι... τι ποσοστα επιτυχίας εχει? Είμαι προβληματισμένη, αγχωμενη, σκασμένη..........

Θα μπορουσαν κοπέλες που την εχουν δοκιμάσει να μου πουν την εμπειρία τους? ειτε με θετικό ειτε με αρνητικο αποτελεσμα..

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Εγώ μπορω να στειλω μεγαλη αγκαλιά ή ειμαι ξεκάρφωτη με το θεμα??!!!!! ❤❤

Μια πεταλουδίτσα γλυκιά όπως εσυ δεν είναι ποτε ξεκάρφωτη με το θεμα.. πάντα χρειάζεται! Ανταποδίδω την αγκαλιά! :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Μια πεταλουδίτσα γλυκιά όπως εσυ δεν είναι ποτε ξεκάρφωτη με το θεμα.. πάντα χρειάζεται! Ανταποδίσω την αγκαλιά! :x

Την ελαβα! ❤❤

Μη μου στεναχωριέσαι...σκουπισε ματάκια!! ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η peacock είπε:

images.jpg

Επιτελους εστειλες και ενα ομορφο γατι! Χαχαχαχαχα! 

Ευχομαι να σου απαντήσουν πολλες κοπελες να μαθεις οσα θες κοριτσι μου! 

Μήπως ομως να το ανεβαζες και στην ενότητα: κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης??  Εκει ισως το δουν περισσοτερες κοπέλες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsi mou egw ekana spermategxysi k den petyxe. Pesame omws sto mina me t xeirori posotita spermatos. Vasika eixame k thema me t sperma opote tin ekana gnwrizontas oti eixa apeiroelaxistes pithanotites.

Me ena kalo sperma exeis pithanotites ises me to fysiologiko apla pas ligo pio stoxeymena ws pros tin wra. Esy p pairneis farmaka outws i allws kalo einai na ti dokimaseis san methodo. Kserw arketa zeygaria pou ta kataferan. Alla synithws me tin deyteri.

San diadikasia einai poly apli, to idio vrady boreis na kaneis kanonika erwta k me t syntrofo sou.

Na s ypenthimisw oti ola einai sxetika, ekana ti spermategxysi t septemvrio k to noemvrio, 3 kyklous argotera emeina fysiologika.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Koritsi mou egw ekana spermategxysi k den petyxe. Pesame omws sto mina me t xeirori posotita spermatos. Vasika eixame k thema me t sperma opote tin ekana gnwrizontas oti eixa apeiroelaxistes pithanotites.

Me ena kalo sperma exeis pithanotites ises me to fysiologiko apla pas ligo pio stoxeymena ws pros tin wra. Esy p pairneis farmaka outws i allws kalo einai na ti dokimaseis san methodo. Kserw arketa zeygaria pou ta kataferan. Alla synithws me tin deyteri.

San diadikasia einai poly apli, to idio vrady boreis na kaneis kanonika erwta k me t syntrofo sou.

Na s ypenthimisw oti ola einai sxetika, ekana ti spermategxysi t septemvrio k to noemvrio, 3 kyklous argotera emeina fysiologika.

 

Το σπέρμα στη δική μας περίπτωση είναι καλό  και ευτυχως και οι 2 σαλπιγγες διαβατές... εχει μικρές πιθανότητες κι αυτη η μεθοδος...αξίζει το αγχος και το κόστος? πφφφφ....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφτασα ένα μήνα κοντά στην σπερματεγχυση. ..και ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ θα την έκανα. ....και μια , και 2 , και 3 φορες.... εμένα τότε ο γιατρός μου είχε πει μέχρι 3 φορές θα το προσπαθήσουμε. ...πιθανοτητες  50 - 50.... Απλά πάει το θέμα στοχευσατε -ΠΥΡ!!! Οπότε και είναι έξτρα βοηθητικος παράγοντας. ....τι κόστος σου είπε;  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η peacock είπε:

300€... σχετικα χαμηλό κόστος σε σχεση με κατι 500αρια που εχω ακουσει..

50-50??? πολυ καλο!!!!!! :)

ναι 50-50 είχε πει σε εμένα τότε.. δεν ξέρω αν ήταν λόγω της δικής μας περίπτωσης... καλο σπέρμα , καλές σάλπιγγες και εμείς.. αυτά τα δύο ειναι πολύ θετικά !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Sofilia είπε:

ναι 50-50 είχε πει σε εμένα τότε.. δεν ξέρω αν ήταν λόγω της δικής μας περίπτωσης... καλο σπέρμα , καλές σάλπιγγες και εμείς.. αυτά τα δύο ειναι πολύ θετικά !!!!

Υοu made my day baby!!!! :x

Μακαρι να είναι τόσο μεγαλες οι πιθανότητες!!! Τι να το κανω ρε γατακι γιατρέ το 15-20% της φυσικής σύλληψης...? χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα...Χίλια συγγνώμη που παρεμβαινω μιας και δεν εχω κανει ποτέ σπερματεγχυση αφου δεν ενδείκνυται στην περίπτωση μας..Θα πω όμως με απόλυτη σιγουριά ότι οι πιθανότητες δεν είναι σε καμία περίπτωση 50%. Θεωρώ πως αυτό που είπε ο γιατρος της Σοφιλιας ήταν σχήμα λόγου....Όποια διαδικτυακή σελίδα και αν ανοίξεις οποιουδήποτε Κέντρου υποβοήθησης ανθρώπινης αναπαραγωγής ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΆ  ΌΤΙ ΕΧΕΙ 50% ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ που στο κάτω κάτω θα αποτελούσε δέλεαρ για τα ζευγάρια. Θεωρώ πως το 50-50 ήταν μια ατυχής έκφραση. Εδω η εξωσωματικη δεν έχει τόσες πιθανότητες είναι δυνατον να εχει η σπερματεγχυση;;; Το πραγματικό ποσοστό είναι απλώς λίγο μεγαλύτερο από τη φυσιολογική σύλληψη...Άντε να φτασει το 25% (με επιφύλαξη). Παντως οτι και αν απιφασισετε καλη επιτυχία..!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Υοu made my day baby!!!! :x

Μακαρι να είναι τόσο μεγαλες οι πιθανότητες!!! Τι να το κανω ρε γατακι γιατρέ το 15-20% της φυσικής σύλληψης...? χαχαχα

Μακάρι και εγώ στο εύχομαι εννοείται.. τι να σου πω.. ναι 20% ειναι με την φυσική συλληψη και με την προϋποθεση όμως πως το ζευγαρι ειναι υγιες .... νομιζω 25% ειναι με την εξωσωματική... Γενικά νομίζω μου είχε πει πως με την σπερματεγχυση γενικά αυξάνεις τις πιθανότητες κύκλο με τον κύκλο... Δηλαδη αν δεν πετυχει η πρωτη ... αυξάνεις τις πιθανότητες με την 2η και πάει λέγοντας...  Δεν ξέρω αν εννοούσε με το 50 - 50 ότι και ναι και όχι βεβαια... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Καλησπέρα...Χίλια συγγνώμη που παρεμβαινω μιας και δεν εχω κανει ποτέ σπερματεγχυση αφου δεν ενδείκνυται στην περίπτωση μας..Θα πω όμως με απόλυτη σιγουριά ότι οι πιθανότητες δεν είναι σε καμία περίπτωση 50%. Θεωρώ πως αυτό που είπε ο γιατρος της Σοφιλιας ήταν σχήμα λόγου....Όποια διαδικτυακή σελίδα και αν ανοίξεις οποιουδήποτε Κέντρου υποβοήθησης ανθρώπινης αναπαραγωγής ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΆ  ΌΤΙ ΕΧΕΙ 50% ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ που στο κάτω κάτω θα αποτελούσε δέλεαρ για τα ζευγάρια. Θεωρώ πως το 50-50 ήταν μια ατυχής έκφραση. Εδω η εξωσωματικη δεν έχει τόσες πιθανότητες είναι δυνατον να εχει η σπερματεγχυση;;; Το πραγματικό ποσοστό είναι απλώς λίγο μεγαλύτερο από τη φυσιολογική σύλληψη...Άντε να φτασει το 25% (με επιφύλαξη). Παντως οτι και αν απιφασισετε καλη επιτυχία..!!!

ναι ναι.. με πρόλαβες Gelie πρίν διαβασω το μήνυμα σου για αυτο είπα στο τέλος πως δεν ξέρω αν εννοούσε σαν έκφραση πως και ναι και όχι...  Η αλήθεια είναι πως και εγω δεν είχα δει αυτό το ποσοστό πουθενα τότε που διαβαζα σαν τρελή όλα τα αρθρα στο ίντερνετ.. Θεωρω ήθελε να μου πει πως με την σωστή βοήθεια και τα σωστά βήματα.. μπορεί και να πετύχει μπορεί και όχι. επαναλαμβάνω γιατι και η δική μου περίπτωση ήταν και ανεξηγητη υπογονιμότητα.. και δεν θα έπαιρνα καν φάρμακα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Sofilia είπε:

ναι ναι.. με πρόλαβες Gelie πρίν διαβασω το μήνυμα σου για αυτο είπα στο τέλος πως δεν ξέρω αν εννοούσε σαν έκφραση πως και ναι και όχι...  Η αλήθεια είναι πως και εγω δεν είχα δει αυτό το ποσοστό πουθενα τότε που διαβαζα σαν τρελή όλα τα αρθρα στο ίντερνετ.. Θεωρω ήθελε να μου πει πως με την σωστή βοήθεια και τα σωστά βήματα.. μπορεί και να πετύχει μπορεί και όχι. επαναλαμβάνω γιατι και η δική μου περίπτωση ήταν και ανεξηγητη υπογονιμότητα.. και δεν θα έπαιρνα καν φάρμακα. 

Ακριβώς...Έμεινες απολύτως φυσιολογικά;;; Πολύ ευχάριστο αυτό..Να χαίρεσαι το παιδάκι σου..!!!♡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Ακριβώς...Έμεινες απολύτως φυσιολογικά;;; Πολύ ευχάριστο αυτό..Να χαίρεσαι το παιδάκι σου..!!!♡

ναι τα εχω ξαναγραψει εδω στο φορουμ στο παρελθον ..... μετα απο 1 μιση χρονο προσπαθειων και ένα μηνα ακριβως πριν προχωρήσουμε σε σπερματεγχυση εμεινα τελικα φυσιολογικά.. Σε ευχαριστω!!! ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΥΧΗ ΤΗΝ ΞΕΡΕΙΣ.. ΣΤΗΝ ΔΙΝΩ ΟΛΟΨΥΧΑ... [smilie=love5.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Peacock pisteyw pws aksizei na dokimaseis dyo treis fores. An thymamai kala kaneis outws i allws agwgi me xapia, gt na min t syndiaseis? Ayto exw akousei k gw oti synithws pianoun me ti deyteri, triti prospatheia otan den yparxei ousiastiko provlima.

Talaipwria den einai, einai paneykoli methodos. Egw piga tin ekana k to diegrapsa apo t myalo mou. Afou meta kaname kanonika tis prospatheies mas. Den eixa agxos oute metrousa tis meres. Lew an ekatse, ekatse! De bika sti diadikasia na skeftw oti ekana kati diaforetiko ekeino t mina!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacockaki μου γλυκο στελνω και γω μια μεγαλη αγκαλια!! και θα σου πω οτι μπορει οι πιθανοτητες να ειναι μεν ελαχιστες αλλα και μονο π ειναι λιγο παραπανω απο την φυσιολογικη συλληψη αξιζει να το δοκιμασουμε και οτι γινει! στην τελικη θα πουμε οτι καναμε τα παντα πριν προχωρησουμε σε ο,τιδηποτε αλλο π μακαρι να μην χρειαστει!!! φιλακια πολλλααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/3/2017 at 4:06 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Το σπέρμα στη δική μας περίπτωση είναι καλό  και ευτυχως και οι 2 σαλπιγγες διαβατές... εχει μικρές πιθανότητες κι αυτη η μεθοδος...αξίζει το αγχος και το κόστος? πφφφφ....

 

Καλά ξύλο θα φας..Καρντασακι μου...άγχος άκουσα...  Κοπέλα μου έχεις διαβάτες σαλπιγγες και ένα καλό σπέρμα η μισή συνταγή η άλλη ξέρεις ποια είναι ??? Το μυαλό μας... Ψηλά κεφάλι και με το μυαλό ότι θα πετύχει..  Είδες και η κοπέλα πιο πάνω μετά από λίγους μήνες τσουπ το έπιασε φυσιολογικά..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/3/2017 at 3:05 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Καλησπέρα,

μετα από προσπάθεια συνολικα 2 χρόνων και.... και αφού οι προσπάθειες δεν κάρπισαν σκεφτόμαστε πλεον τη σπερματεγχυση. Τη διαδικασία τη ξερω... απλά προβληματίζομαι... τι ποσοστα επιτυχίας εχει? Είμαι προβληματισμένη, αγχωμενη, σκασμένη..........

Θα μπορουσαν κοπέλες που την εχουν δοκιμάσει να μου πουν την εμπειρία τους? ειτε με θετικό ειτε με αρνητικο αποτελεσμα..

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Καλησπέρα    peacok μου τα ποσοστά είναι πολύ μικρά αλλα ναι δοκίμασε κανε 2 και 3 προσπάθειες σπερματε γχυσεις που εύχομαι μία πρώτη και τυχερή αξιζει να προσπαθήσεις μιας και οι σλπιγγες σου και το σπέρμα σας είναι καλό.Εχω κάνει και εγώ στο παρελθόν αλλά δυστυχως απέτυχαν λογου αποφράγμενη σάλπιγγα την οποία και ανακάλυψα μετά σε συνδυασμό με ενέσεις altermon και κλομιφαινη το κόστος 300μου έπαιρνε ο γιατρός (2σε κάθε κύκλο)και γύρω στα 40 είχαν κόστος οι ενεσεις η μια.Υπαρχουν κοπέλες που έχουν πιασει με την πρώτη κ άλλες με πολλές περισσότερες αλλά γυναίκες σαν τη δική σου περίπτωση αξίζει τον κόπο  και τη προσπάθεια σου εύχομαι ότι καλύτερο ότι και αν κάνεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/3/2017 at 11:12 ΠΜ, ο/η miniatoura87 είπε:

@peacockaki μου γλυκο στελνω και γω μια μεγαλη αγκαλια!! και θα σου πω οτι μπορει οι πιθανοτητες να ειναι μεν ελαχιστες αλλα και μονο π ειναι λιγο παραπανω απο την φυσιολογικη συλληψη αξιζει να το δοκιμασουμε και οτι γινει! στην τελικη θα πουμε οτι καναμε τα παντα πριν προχωρησουμε σε ο,τιδηποτε αλλο π μακαρι να μην χρειαστει!!! φιλακια πολλλααα

Κοριτσάκια μου @miniatoura87 και @peacock σας στέλνω αγκαλιές πολλές και ευχές για θετικά αποτελέσματα!! Καλα τα λες μινιατούρακι μου! Αξίζει να το δοκιμάσετε και οτι γίνει εγινε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/3/2017 at 9:01 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Καλά ξύλο θα φας..Καρντασακι μου...άγχος άκουσα...  Κοπέλα μου έχεις διαβάτες σαλπιγγες και ένα καλό σπέρμα η μισή συνταγή η άλλη ξέρεις ποια είναι ??? Το μυαλό μας... Ψηλά κεφάλι και με το μυαλό ότι θα πετύχει..  Είδες και η κοπέλα πιο πάνω μετά από λίγους μήνες τσουπ το έπιασε φυσιολογικά..  

 2 χρόνια+ πέρασαν... 1,5 χρόνο δε το σκεφτόμουν ...μετα αρχισα να το ψάχνω...6 κυκλους κλομιφαίνης και παρακολουθηση ωορρηξίας και ακόμα τιποτα.... από δω και περα στενευουν τα περιθώρια πολύ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

Κοριτσάκια μου @miniatoura87 και @peacock σας στέλνω αγκαλιές πολλές και ευχές για θετικά αποτελέσματα!! Καλα τα λες μινιατούρακι μου! Αξίζει να το δοκιμάσετε και οτι γίνει εγινε!! 

Σου στελνω κι εγω μια μεγαλη αγκαλια Λιζακι μας! :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...