Μετάβαση σε περιεχόμενο

απώλεια ρινικου οστου


Recommended Posts


 εκανα εξεταση  α επιπεδου και μου ειπε ο γιατροσ οτι ολα ειναι καλα αλλα δεν βλεπει τον ρινικο οστο ειναι 11 εθδομαδων λεω να παρω και αλλη γνωμη πειτε μου την γνωμη σας ειμαι καινουργια δω  ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριαννα μου καλησπερα αυτο σημαινει οτι ο γιατρος στην αυχενικη διαφανεια δεν μπορεσε να δει τη μυτουλα του μωρου. Επειδη αυτο ειναι ιδιαιτερα σημαντικο για καποια χρωμοσωμικη μετρηση (τρισωμια)  προσωπικα θα σου συνιστουσα να επαναλαβεις την εξεταση, χωρις αγχος βεβαια γιατι πολλα ενδεχομενα μπορει να συμβαινουν, απο το πιο απλο μεχρι το πιο συνθετο που εμεις ως μη γιατροι δεν μπορουμε να ξερουμε! Πχ μπορει το μωρακι σου να μην ειχε καταλληλη θεση, ή ο υπερηχος ως μηχανημα να μη βοηθησε στην προκειμενη περιπτωση  ή να ηταν πολυ νωρις ακομη να δειτε μυτουλα κλπ κλπ κλπ. Υπαρχουν εξειδικευμενοι γιατροι που κανουν αυτην την εξεταση, ειδικα πιστοποιημενοι, και συχνα συνδυαζεται με την αιματολογικη papp-a, απο την 11η εως και 13η εβδομαδα κυησης. Συνδυαστικα λοιπον οι γιατροι απτις 2 αυτες εξετασεις βγαζουν καποια συμπερασματα. Εσας ο γιατρος σας τι σας ειπε? Μηπως ηταν νωρις? Που κανατε την εξεταση αν επιτρεπεται, δημοσιο, ιδιωτικο ιατρειο ή καποιο μαιευτηριο? Συνηθως γινεται σε οργανωμενα κεντρα. Σου ευχομαι απο καρδιας να πανε ολα καλα για να ηρεμησεις κ εσυ, αλλωστε το μωρακι σου χρειαζεται μονο αγαπη κ μια ηρεμη μανουλα! ♡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ημερολογιακα ειμαι 11 και 3 μερες εκεινος μου ειπε οτι ειναι 12 εβδομάδων  και το μωροου ειναι 5 εκατοστά ειναι ιδιοτικος γιατρος αλλα δεν ξερω αν εχει πιστοποίηση  σε ευχαριστώ  λεω να την ξανα κανω σε αλλο γιατρο στην αθηνα γιατι εγω ειμαι απο επαρχία  εσενα σου εχει συμβεί  κάτι  ανάλογο  ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι εμεις ειχαμε δει ρινικο οστο στη 12η εβδομαδα, αλλα η εξεταση εγινε σε συνδυασμο με την αιματολογικη papp-a που σου ειπα σε ειδικο κεντρο στην Αθηνα που μενουμε. Κοστιζει λιγο (περιπου 150 ευρω) αλλα υπαρχει δυνατοτητα να γινει κ μεσω εοππυ αν το κεντρο που θα απευθυνθεις ειναι συμβεβλημενο. Στο τελος της εξετασης δινουν γραπτως φυσικα τα αποτελεσματα. Μην ανησυχεις καλη μου, κανε μια δευτερη εξεταση αν μπορεις να ηρεμησεις, σε ειδικο γιατρο, ειτε στα δημοσια μαιευτηρια πχ Ελενα Βενιζελου, Αλεξανδρα, Αττικο κλπ ειτε στα ιδιωτικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η marianna1991 είπε:


 εκανα εξεταση  α επιπεδου και μου ειπε ο γιατροσ οτι ολα ειναι καλα αλλα δεν βλεπει τον ρινικο οστο ειναι 11 εθδομαδων λεω να παρω και αλλη γνωμη πειτε μου την γνωμη σας ειμαι καινουργια δω  ευχαριστω

κοριτσι μου καλησπερα !

εγω θα σου προτεινα να κανεις ενα μη επεμβατικο ελεγχο στο μωρακι σου για να εισαι σιγουρη!

κανενας υπερηχος και papp a δεν μπορει να σε εξασφαλισει ειναι απλα ποσοστα !

ξερω παρα πολλες περιπτωσεις που υποτιθετε ολα ητανε οκ και τα μωρα ητανε με down και αλλα προβληματα!!!

εγω εκανα την ληψη η αλλιως  harmony test και ημουνα ηρεμη σε ολη την εγκυμοσυνη! 

η ληψη σου δινει 99,12% η αμνιοπαρακεντηση 99,8% αν μπορεις οικονομικα καντην κοστιζει 600 ευρω!

καλη επιτυχια κοριτσι μου σου ευχομαι να γεννησεις ενα υγιεστατο μωρακι!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Minaki! είπε:

κοριτσι μου καλησπερα !

εγω θα σου προτεινα να κανεις ενα μη επεμβατικο ελεγχο στο μωρακι σου για να εισαι σιγουρη!

κανενας υπερηχος και papp a δεν μπορει να σε εξασφαλισει ειναι απλα ποσοστα !

ξερω παρα πολλες περιπτωσεις που υποτιθετε ολα ητανε οκ και τα μωρα ητανε με down και αλλα προβληματα!!!

εγω εκανα την ληψη η αλλιως  harmony test και ημουνα ηρεμη σε ολη την εγκυμοσυνη! 

η ληψη σου δινει 99,12% η αμνιοπαρακεντηση 99,8% αν μπορεις οικονομικα καντην κοστιζει 600 ευρω!

καλη επιτυχια κοριτσι μου σου ευχομαι να γεννησεις ενα υγιεστατο μωρακι!

 

Μινακι ως μη επεμβατικες εξετασεις εννοεις την ληψη τροφοβλαστης κ αμνιοπαρακεντηση? Αυτες στα ιατρικα βιβλια οριζονται ως κατεξοχην επεμβατικες αν δεν απατωμαι...μη σας παρω κ στο λαιμο μου, γιατρος δεν ειμαι. Υπαρχει επισης και ενα υπαρκτο μη αμελητεο ποσοστο αποβολης με αυτες τις εξετασεις γιαυτο και γινονται σε ειδικες περιπτωσεις οταν κρινει ο ιατρος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η annina είπε:

Μινακι ως μη επεμβατικες εξετασεις εννοεις την ληψη τροφοβλαστης κ αμνιοπαρακεντηση? Αυτες στα ιατρικα βιβλια οριζονται ως κατεξοχην επεμβατικες αν δεν απατωμαι...μη σας παρω κ στο λαιμο μου, γιατρος δεν ειμαι. Υπαρχει επισης και ενα υπαρκτο μη αμελητεο ποσοστο αποβολης με αυτες τις εξετασεις γιαυτο και γινονται σε ειδικες περιπτωσεις οταν κρινει ο ιατρος..

οχι κοριτσι μου δεν ειναι αυτη η εξετση!

το harmony test ειναι μια απλη ληψη αιματος απο το χερι και το στελνουν στο εξωτερικο απομονωνουν το dna του μωρου και γινεται ελεγχος σε 13 χρωμοσωματα!εχει 2 χρονια που βγηκε αυτη η εξεταση εμενα μου ειπε να την κανω ο γιατρος μου γιατι ολα τα αλλα δεν τα εμπιστευεται ειναι απλα στατιστικα νουμερα

εγω την εκανα στο ιακεντρο στην θεσσαλονικη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βεβαια πραγματι η αυχενικη διαφανεια οπως κ η β επιπεδου δινουν μονο ποσοστα- να φανταστεις κι εμεις οταν τις καναμε μας εδωσαν εγγραφο συναινεσης να υπογραψουμε οτι αποδεχομαστε.. η πιο ασφαλης λυση ειναι η επεμβατικη μεθοδος με ο,τι αυτο συνεπαγεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Minaki! είπε:

οχι κοριτσι μου δεν ειναι αυτη η εξετση!

το harmony test ειναι μια απλη ληψη αιματος απο το χερι και το στελνουν στο εξωτερικο απομονωνουν το dna του μωρου και γινεται ελεγχος σε 13 χρωμοσωματα!εχει 2 χρονια που βγηκε αυτη η εξεταση εμενα μου ειπε να την κανω ο γιατρος μου γιατι ολα τα αλλα δεν τα εμπιστευεται ειναι απλα στατιστικα νουμερα

εγω την εκανα στο ιακεντρο στην θεσσαλονικη

Εχεις δικιο ειναι η εξεταση dna!!! Μου την ανεφερε τις προαλλες μια φιλη μου πρωτη φορα την ακουσα! Εμας ο γιατρος δε μας ειπε τπτ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η annina είπε:

Βεβαια πραγματι η αυχενικη διαφανεια οπως κ η β επιπεδου δινουν μονο ποσοστα- να φανταστεις κι εμεις οταν τις καναμε μας εδωσαν εγγραφο συναινεσης να υπογραψουμε οτι αποδεχομαστε.. η πιο ασφαλης λυση ειναι η επεμβατικη μεθοδος με ο,τι αυτο συνεπαγεται

ενημερωσου για αυτην την εξεταση!

σου δινει 99,12 % μονο με μια απλη αιμοληψια ενω  η αμνιοπαρακεντηση 99,8% με ρισκο την αποβολη!

εγω εκανα το harmony test και φυσικα θα το ξανακανω και στο δευτερο μωρακι μου για να ειμαι οκ!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η annina είπε:

Εχεις δικιο ειναι η εξεταση dna!!! Μου την ανεφερε τις προαλλες μια φιλη μου πρωτη φορα την ακουσα! Εμας ο γιατρος δε μας ειπε τπτ

εμενα ο δικος μου ο γιατρος δεν παιρνει ρισκο εχει δει πολλα και το μονο που μου ειπε ητανε αν μπορεις οικονομικα καντην να ειμαστε σιγουρη !

οι εξετασεις μου ητανε ολες τελειες και παλι μου ειπε καντην !

μακαρι ολες να μπορουμε να την κανουμε!!!!!(οικονομικα εννοω)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα αυτη η εξέταση  που γινετε ? Ειναι αυτη που δου περνουν αιμα και το στελνουν στην Αμερική  ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω έκανα αυτη την εξέταση με το αίμα που το στέλνουν στην Αμερική.. εγω το έκανα στο "Karyo" κέντρο  μοριακής βιολογίας και γενετικής. 2310 235233, στη Θεσσαλονίκη..  μου πήραν αιμα και σε μια βδομάδα ειχα ολα τα αποτελέσματα για ολες σχεδον τις χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Ευτυχώς ηταν ολα καλα.   Δεν ξερω απο που εισαι αλλα εχει σε πολλα μέρη και φυσικα στην Αθήνα.  Πάρε ενα τηλ σε αυτο που έκανα εγω, ειναι το πιο καλο εδω στη θεσνικη  και ρωτά αν εχει εκει που μένεις..

το κόστος ηταν για ολες τις χρωμοσωμικες ανωμαλίες 600 ευρώ χωρίς απόδειξη.. αλλα το 2015 αυτα. Τωρα επειδή εχει διαδοθεί αυτη η εξεταση και την κανουν κι αλλα κέντρα  έχουν πέσει οι τιμές πολυ.. 

Εγω έκανα αυχενική στη 13η βδομάδα. Μου είχε πει ο γιατρός μου πως ειναι η καλύτερη βδομάδα για αυχενική.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω κλείσει  να παω και σε ένα  γιατρο στην Αθήνα  εγω ειμαι απο επαρχία  για το ξανα δουμε μακαρι να μου πει οτι ολα ειναι καλα θα του αναφέρω  αυτην την εξέταση  σας ευχαριστώ   πολύ  να είστε  καλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η marianna1991 είπε:

Καλημερα αυτη η εξέταση  που γινετε ? Ειναι αυτη που δου περνουν αιμα και το στελνουν στην Αμερική  ?

καλησπερα κοριτσι μου! εγω την εκανα στο ιακεντρο στην θεσσαλονικη 

σου παιρνουν αιμα και το στελνουν στην αμερικη η χονκ κονγκ και καπου αλλου που δεν το θυμαμαι τωρα!

την κανεις και ηρεμεις ...

απο που εισαι κοριτσι μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η marianna1991 είπε:

Απο χιο ειμαι εγω και θα παω μεσα της εβδομαδας αθηνα

γιατι δεν ρωτας τον γιατρο σου τηλεφωνικα ετσι ωστε αν σου πει να κανεις κατι να κανονισεις ραντεβου να πηγαινεις μονο μια φορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...