Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ!


Recommended Posts

Λοιπον μανουλες ανοιγω ενα θεμα που θεωρω αρκετες εχετε αντιμετωπισει . Εγω ειμαι πρωτη φορα μανουλα και το αντιμετωπιζω και δεν ξερω πως να το χειριστω . Οποιαδηποτε συμβουλη ή εμπειρια είναι χρησιμη... Ο μικρος μου ειναι 7 μηνων ( και προωρος βεβαια , ενα μηνα νωριτερα ) εχουμε ξεκινησει στερεες εδω και ενα μηνα τον θηλαζα και συνεχιζω να τον θηλαζω και παραλληλα τις κρεμουλες μας. Μπολ δεν μου εχει αδειασει ουτε μια φορα. Αλλες φορες τρωει με ορεξη αλλες με το ζορι 5 κουταλιες. Το πρωι εχουμε φρουκρεμα μετα λαχανικα και μετα κρεμα. Στην αρχη τον θηλαζα λιγο για να ειναι ηρεμος και μετα απο μια ωρα του εδινα κρεμα. Τωρα προσπαθω να του δινω κατευθειαν την κρεμα με το που ξυπνησει ας πουμε . Καποιες φορες τα καταφερνω καποιες φορες εχει νευρα γκρινιαζει και αναγκαστικα τρωει 10 κουταλιες ξερω γω και μετα τον βαζω στο στηθος. Οταν τον ταιζω  του γελαω, του μιλαω, του λεω παραμυθακια , του δειχνω βιβλιαρακια κανω τα παντα για να του κραταω το ενδιαφερον. Ερωτησεις

Εσας σας αδειασαν ποτε το μπολ;

Ποσο πρεπει να φανε τελικα; π.χ εστω βαζουμε μια μπανανα ενα μηλο προφανως επειδη και εμεις ως ενηλικες αν φαμε αυτα τα φρουτα ολοκληρα θα σκασουμε ανα φαει την μιση ποσοτητα ειναι ικανοποιητικη; 

Πως μπορω να το χειριστω με τον θηλασμο; 

Πως αλλιως μπορω να τον απασχολησω; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει το μπεμπακι σου,εμενα ο γιος μου ειναι 20 μηνων,γεννηθηκε 32 εβδομαδεα προωρακι,με την κρεμα ειχαμε και εχουμε θεμα δεν την φαγαμε ποτε πανω απο 100γρ την σταματησα,καταλαβα πως δεν του αρεσουν τα γλυκα,αφου θυλαζεις δεν υπαρχει θεμα,και τρωει την φουτροκρεμα αμα θελεις ριχνε κανα δυο κουταλακια φαρι λακτε μεσα στην φρουτοκρεμα,εμεις δεν πινουμε ουτε γαλα,δεν επιασε ποτε στηθος,το αντλουσα,μεχρι το ετος,και μετα ξενο,εαν ειναι ενταξη στα κιλα μην ανχωνεσαι και πολυ.τραγουδακια λεμε και εμεις,και οτι αλλα φανταστεις,για να φαει.η παιδιατρος τι σου ειπε.εμενα μου ειχε πει οτι αμα δεν τρωει κρεμα,να του δινω οτιτρωει το μεσιμερι,γιαουτρι φαγατε;η ακομη;δεν υπαρχει στανταρτ για ποσοτητες,μην πεσεις στο τρυπακι που αρχησα να μετραω τα παντα τι τρωει. θα τρελαθεις.η ζυγαρια θα διξει.ο δικος μου τα γρ.τα βαζουμε με το σταγονομετρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Zaxou μου να σε ρωτησω κατι αν κ παρεμβαινω στην κουβεντα, επειδη σημερα μπηκα κ εγω στην 32 βδομαδα κ αγχωθηκα με την ιστορια σου...ειχες καμια ενδειξη οτι πας για προωρο τοκετο? Εγω εχω κατι πονακια πολυ χαμηλα νομιζω στον τραχηλο σαν τσιμπηματα...αυριο θα παρω τον γιατρο για υπερηχο επειγοντως. Πριν μια βδομαδα στο ντοπλερ (διακοιλιακα) ο τραχηλος ηταν 3 εκ. Αρχισα κ περπατημα περιπου μιση ωρα την ημερα γιατι ο μπεμπουλης ειναι με το κεφαλακι πανω. Περνουν οι μερες κ αγχωνομαι...

Ποσο γεννηθηκε το μωρακι σου απο κιλα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειχα αλλα προβληματα,εχω θρομβοφυλια,δεν αιματονωταν οπλακουντας,απο την αρχη της εγκυμοσυνης ηξερα οτι θα γεννησω νωρις,γεννηθηκε 1500γρ.αν λιγο σε καθησησυχασει και εγω σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης ειχα συσπασεις,επερνα μαγνησιο,οχι οτι εκανε δουλεια.ουτε μπανιο δεν μπορουσα να κανω καθηστη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σευχαριστω! Οπως και να εχει σημασια εχει μονον οτι εχεις το μωρακι σου αγκαλια κ υγιες! Να το χαιρεσαι κ δωστου κ ενα γλυκο φιλακι κ απο μενα! Και το δικο μου το ζουζουνι ηταν 1500 στο ντοπλερ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η zaxou1 είπε:

να σου ζησει το μπεμπακι σου,εμενα ο γιος μου ειναι 20 μηνων,γεννηθηκε 32 εβδομαδεα προωρακι,με την κρεμα ειχαμε και εχουμε θεμα δεν την φαγαμε ποτε πανω απο 100γρ την σταματησα,καταλαβα πως δεν του αρεσουν τα γλυκα,αφου θυλαζεις δεν υπαρχει θεμα,και τρωει την φουτροκρεμα αμα θελεις ριχνε κανα δυο κουταλακια φαρι λακτε μεσα στην φρουτοκρεμα,εμεις δεν πινουμε ουτε γαλα,δεν επιασε ποτε στηθος,το αντλουσα,μεχρι το ετος,και μετα ξενο,εαν ειναι ενταξη στα κιλα μην ανχωνεσαι και πολυ.τραγουδακια λεμε και εμεις,και οτι αλλα φανταστεις,για να φαει.η παιδιατρος τι σου ειπε.εμενα μου ειχε πει οτι αμα δεν τρωει κρεμα,να του δινω οτιτρωει το μεσιμερι,γιαουτρι φαγατε;η ακομη;δεν υπαρχει στανταρτ για ποσοτητες,μην πεσεις στο τρυπακι που αρχησα να μετραω τα παντα τι τρωει. θα τρελαθεις.η ζυγαρια θα διξει.ο δικος μου τα γρ.τα βαζουμε με το σταγονομετρο.

Εντάξει με τα κιλά δεν είμαστε και σουπερ αλλά δεν φταίει ότι δεν τρώει αλλά πρώτον λόγω της προωροτητας γεννηθηκε μικρός και έχουμε και κάποια θέματα υγείας ο παιδιατρος δεν ανησυχεί θέλω να σου πω δικαιολογουμαι το βάρος του. Ναι σε ατο το τρυπάκι πάω να μπω. Κατά τα άλλα είναι ευδιαθετος ζωηρός και οι εξετάσεις αίματος του επειδή κάνουμε  σχετικα συχνά είναι καλές.  Απλά ξέρεις καλό είναι να αρχίσει να τρώει καλά και να πάρει λίγο παραπάνω βάρος αλλά γενικα και ο παιδιατρος μου είχε πει πως έχει να κάνει και με το παιδι αλλά τρώνε πολύ αλλά λίγο. ..αλλά δεν τρώνε συγκεκριμένα πράγματα όπως είπες. .. ουφ ! Σε ευχαριστω πολυ πάντως για την απάντηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η annina είπε:

Zaxou μου να σε ρωτησω κατι αν κ παρεμβαινω στην κουβεντα, επειδη σημερα μπηκα κ εγω στην 32 βδομαδα κ αγχωθηκα με την ιστορια σου...ειχες καμια ενδειξη οτι πας για προωρο τοκετο? Εγω εχω κατι πονακια πολυ χαμηλα νομιζω στον τραχηλο σαν τσιμπηματα...αυριο θα παρω τον γιατρο για υπερηχο επειγοντως. Πριν μια βδομαδα στο ντοπλερ (διακοιλιακα) ο τραχηλος ηταν 3 εκ. Αρχισα κ περπατημα περιπου μιση ωρα την ημερα γιατι ο μπεμπουλης ειναι με το κεφαλακι πανω. Περνουν οι μερες κ αγχωνομαι...

Ποσο γεννηθηκε το μωρακι σου απο κιλα? 

Επειδή νοσηλευτηκα 2 μήνες με πρόωρες συσπάσεις αν θέλεις να δεις τι γίνεται πρέπει να πας να κάτσεις σε τοκογραφο.  Εγώ είχα συσπάσεις και δεν το είχα καταλάβει.  Ούτε ο γιατρός που με παρακολουθουσε.  Έτυχε άλλαξα γιατρο προς το τέλος και μπήκα νοσοκομείο για άλλο λόγο είδαμε τις συσπάσεις και έκατσα 2 μήνες. .  Δεν τα λέω για να σε τρομοκρατησω η κάτι.  Απλά αν θες να δεις για συσπασεις σε τοκογραφο πρέπει να πας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Χρύσα μου, δυστυχώς όταν είναι ο πατέρας σου αυτός που σε φέρνει σε αυτήν την κατάσταση, δεν είναι εύκολο να τον "αφήσεις"!  Νανούκο μου, σίγουρα δε νιώθω τύψεις για τις πράξεις των άλλων! Απο εχθές το βράδυ τη χαιδεύω και της μιλάω και της ζητάω συγγνώμη! Μουσικούλα δεν της έχω βάλει ακόμα, αλλά θα το προσπαθήσω! Ελκ μου, όταν ήταν έγκυος η 2η "μητέρα" μου στο μικρό μου αδελφό, ένα μεσημέρι γυρνάει ο πατέρας μου απο τη δουλειά και μας λέει... "Απολύθηκα"! Ήταν μεγάλο το σοκ αλλά το ξεπεράσαμε και είναι όλα καλά! Ψυχραιμία κοριτσάκι μου και ΌΛΑ θα βρουν το δρόμο τους! ΌΛΑ ΠΆΝΤΑ ΓΙΑ ΚΑΛΌ!!!
    • Και εγω έχω καμία φορά κάθομαι το μετράω αλλά όχι συνέχεια βέβαια μετά την καμπύλη σίγουρα θα θέλει κάθε μερα τι ώρα σου έχουν δώσει για μια ώρα μετά το φαγητό ; Εμένα η ενδοκριλογος που είπε πει μέχρι 120 ο γυναικολογος ο ιδιώτης μου είπε εντάξει δεν είσαι μηχανή είναι δύσκολο όποτε μου είπε μέχρι 140 αλλά μην είσαι μετά από κάθε γεύμα 140 
    • Αχ κι εμείς με τις δουλειές παλεύουμε..δεν μπορείς να κάνεις κάτι ιδίως όταν δουλεύεις ως υπάλληλος, να προσπαθείς μόνο και θετική σκέψη! Ελπίζω όλα να πάνε καλά!
    • Σαν εκδρομή δεν μπορω γιατί δεν έχω το χρόνο ο αντρας μου θα δουλεύει όποτε θα πρέπει να γυρίσω πίσω να μην αργήσει στην δουλειά του και επισης θα έχω το παιδί στην πεθερά μου όποτε θα πρέπει να γυρίσω πίσω να πάω στο παιδι.. αχ μπερδεμένα είναι τώρα όλο αυτό αλλά θα το σκεφτώ μετά 
    • Μην αγχώνεστε όμως για την εξέταση, καλύτερα να ξέρετε για να πάρετε τα μέτρα σας αν χρειαστεί! Αν μπορεί να σας συνοδεύσει κάποιος θα ήταν καλό γτ θα περνάει ευχάριστα η ώρα, που θα κάτσετε πολύ, και θα μετριαστεί το άγχος!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...