Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΥΨΗΛΗ FSH και ΦΥΣΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, ειμαι νεα στο φόρουμ και θα ηθελα τη γνωμη κάποιας αν εχει παρόμοια εμπειρία. Ειμαι 39 ετών και εκανα  ήδη μια προσπάθεια εξωσωματικής με φάρμακα χωρις επιτυχία. Εχω διαγνωστεί με ωοθικικη ανεπάρκεια και ξεκίνησα με πολύ υψηλή fsh με αποτέλεσμα να μην εχω καμια ανταπόκριση στα φάρμακα. Ένα ωάριο δημιουργήθηκε το πήραμε εγινε η εμβρυομεταφορα αλλα δεν επιτεύχθηκε λόγω κακής ποιότητας απο οτι μας ειπε ο γιατρος, σκέφτομαι για φυσικό κύκλο αλλα με τοσο υψηλή fsh δε ξερω αν εχω ελπίδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Markirini είπε:

Καλησπέρα σας, ειμαι νεα στο φόρουμ και θα ηθελα τη γνωμη κάποιας αν εχει παρόμοια εμπειρία. Ειμαι 39 ετών και εκανα  ήδη μια προσπάθεια εξωσωματικής με φάρμακα χωρις επιτυχία. Εχω διαγνωστεί με ωοθικικη ανεπάρκεια και ξεκίνησα με πολύ υψηλή fsh με αποτέλεσμα να μην εχω καμια ανταπόκριση στα φάρμακα. Ένα ωάριο δημιουργήθηκε το πήραμε εγινε η εμβρυομεταφορα αλλα δεν επιτεύχθηκε λόγω κακής ποιότητας απο οτι μας ειπε ο γιατρος, σκέφτομαι για φυσικό κύκλο αλλα με τοσο υψηλή fsh δε ξερω αν εχω ελπίδα.

Καλησπέρα Μ akrikini   και καλώς όρισες στο φόρουμ.και εγώ την πρώτη μου εξωσωματική την έκανα  με φάρμακα και δεν συνέχισα στα φάρμακα λόγου του ίδιου προβλήματος με εσένα καμία ανταπόκριση ο οργανισμός και συ νεχιζω με φυσικούς κύκλους.παλεψετο έστω και με αυτό το ένα που κατεβάζεις εσύ και εγώ έτσι πάω με το δικό μου δεν υπάρχει γυναίκα στις ημέρες που να μην έχει ελπίδες για να γίνει μανούλα όλες γίνονται αργά ή γρήγορα σου εύχομαι ότι καλύτερο από καρδιάς και σύντομα.ποσο ανεβασμένη είναι η  fsh  σου και πότε την έκανες σε ποια μέρα του κύκλου σου και πριν την εξωσωματική η μετά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχομαι κοριτσια να αποκτησετε αυτο το μεφαλο θαυμα, που ολες θελουμε...μεσα απο την καρδια μου και την ψυχη μου και εννοειτε με τη βοηθεια του Παντοδυναμου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω για την στήριξη. Την fsh την εκανα τη μερα που ηταν να ξεκινήσω τις ενέσεις για τη διέγερση. Ηταν σε μια τιμη των 30....επειδη τα τελευταία χρόνια παρακολουθώ τις ορμόνες λόγω θεμάτων που εχω στο κύκλο μου, εξαιτίας τελικός της μη καλής λειτουργίας των ωοθηκών, πρώτη φορά ηταν τοσο ψηλή..διαβάζω οτι τέτοιες τιμες ειναι απαγορευτικές κ για εξωσωματικη παρα μονο με δωρεά..δε μπορώ να το διανοηθώ οτι δε θα μπορέσω να κανω δικο μου παιδί...:cry::cry::cry::cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Markirini είπε:

Ευχαριστω για την στήριξη. Την fsh την εκανα τη μερα που ηταν να ξεκινήσω τις ενέσεις για τη διέγερση. Ηταν σε μια τιμη των 30....επειδη τα τελευταία χρόνια παρακολουθώ τις ορμόνες λόγω θεμάτων που εχω στο κύκλο μου, εξαιτίας τελικός της μη καλής λειτουργίας των ωοθηκών, πρώτη φορά ηταν τοσο ψηλή..διαβάζω οτι τέτοιες τιμες ειναι απαγορευτικές κ για εξωσωματικη παρα μονο με δωρεά..δε μπορώ να το διανοηθώ οτι δε θα μπορέσω να κανω δικο μου παιδί...:cry::cry::cry::cry:

Κοριτσακι μου ακομη κι αν χρειαστεί να παρεις ωάριο απο δότη..παλι δικο σου παιδί θα καταφέρεις να κανεις!!!ευχομαι ολόψυχα να μην χρειαστεί τιποτα..και συντομα να εχεις τα πιο όμορφα νεα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/2/2017 at 5:34 ΜΜ, ο/η Markirini είπε:

Ευχαριστω για την στήριξη. Την fsh την εκανα τη μερα που ηταν να ξεκινήσω τις ενέσεις για τη διέγερση. Ηταν σε μια τιμη των 30....επειδη τα τελευταία χρόνια παρακολουθώ τις ορμόνες λόγω θεμάτων που εχω στο κύκλο μου, εξαιτίας τελικός της μη καλής λειτουργίας των ωοθηκών, πρώτη φορά ηταν τοσο ψηλή..διαβάζω οτι τέτοιες τιμες ειναι απαγορευτικές κ για εξωσωματικη παρα μονο με δωρεά..δε μπορώ να το διανοηθώ οτι δε θα μπορέσω να κανω δικο μου παιδί...:cry::cry::cry::cry:

Καλημερα makrini μου για να σε ενθαρυνω λιγο και να μην κανεις αυτες τις απαισιες σκεψεις  σουσ τελνω να διαβασεις μια εμπειρια μιας γυναικας απο ξενο φορουμ μεταφρασμενο με 110 FSH που καταφερε να γινει μανουλα μην απελπιζεσαι η επιστημη συνεχως προχωραει και η δυναμη η θεληση  και η πιστη μας ειναι μεγαλη!

Ιστορία επιτυχίας με FSH 110

Μετά την αρχική μου ανακάλυψη της υψηλής FSH μου, ήθελα να δημοσιεύσετε αυτό να δίνω στους άλλους την ελπίδα. Είμαι για να μην ένα blog ή μετά τα πράγματα σε απευθείας σύνδεση, αλλά ένιωσα αυτό ήταν απαραίτητο για να εμπνεύσει τους άλλους να μην εγκαταλείψουν. Τον Οκτώβριο του 2007, πήγα στο κανονικό γιατρό μου για ένα ετήσιο check-up. Απλά είχε γυρίσει 39, σε καλή φυσική κατάσταση, ασκούνται τακτικά, έτρωγαν καλά, αλλά είχε και κάποιες κακές συνήθειες. Φρικιό Diet Coke (5 την ημέρα), τεράστια πότης καφέ, smoker..bad ξέρω. Παρατήρησα ότι έπαιρνα νυχτερινές εφιδρώσεις και εξάψεις και αναφέρουν ότι σε επαγγελματία μου. Είπε ότι θα ήταν μια καλή ιδέα να δοκιμάσει FSH μου, λαμβάνοντας υπόψη τα συμπτώματα και την ηλικία μου. Δεν είχα ποτέ τα παιδιά ή παντρεμένος, αλλά είχε χρονολογείται κάποιος για μερικά χρόνια και πρόσφατα αρραβωνιάστηκε και εμείς οι δύο ήθελαν να έχουν τα παιδιά. Ο γιατρός μου κάλεσε με τα αποτελέσματα από λίγες ημέρες αργότερα και μου είπε FSH μου ήταν 110 και εξήγησε τι σήμαινε αυτό. Μου είπε πιθανότητές μου να μείνω έγκυος με το δικό μου αυγά ήταν λίγο πολύ αδύνατο σε αυτό το σημείο και ότι τα αυγά του δότη ή την έγκριση θα είναι μόνο επιλογές μου. Μου έδωσε τη βαθύτατη συμπάθειά της. Σκέψη της ήταν ότι είχα πάει σε προ-ώριμη εμμηνόπαυση ή είχαν POF. Μου αναφέρεται σε έναν ενδοκρινολόγο για παρακολούθηση για να εξασφαλιστεί η διάγνωση. Είχα FSH μου δοκιμαστεί και πάλι και ήταν ακόμα υψηλή, 70. Έκαναν ένα διακολπικό υπερηχογράφημα και είδα ότι υπήρχαν δύο αυγά παρευρίσκονται κατά το χρόνο της επίσκεψής μου. Ο ενδοκρινολόγος ήταν ελπιδοφόρα, λόγω του γεγονότος ότι είχα τα αυγά του παρόντος, αλλά εξακολουθεί να είπε τις πιθανότητές μου να μείνω έγκυος με δική μου ήταν εξαιρετικά χαμηλή. Αυτός με έβαλε σε 2mg των οιστρογόνων και μου είχε έρθει πίσω την 14η ημέρα του κύκλου μου. Περίοδός μου ήταν παράτυπη, μερικές φορές δεν θα πάρει μία από τις 3 μηνών. Άλλες φορές θα έπαιρνα 2 μέσα σε ένα μήνα. Όταν επέστρεψα την ημέρα 14, όταν πήρα τελικά μια περίοδο, υπήρχαν και 2 αυγά. Αλλά ήταν ωριμάζουν αργά και δεν ήταν το μέγεθος θα πρέπει να είναι κατά το χρόνο του κύκλου. Με συμβούλεψε να συνεχίσετε να παίρνετε το οιστρογόνο και είπε ας περιμένουμε να δούμε τι θα συμβεί. Πήγα για μερικούς μήνες ακόμη για υπερήχων για την 14η ημέρα του κάθε κύκλου, ακόμη και αν είναι παράτυπες, αλλά σταμάτησε afterawhile. Απλά κράτησε τη λήψη του οιστρογόνου, αλλά κυρίως για την ανακούφιση των εξάψεων. Το οιστρογόνο την πάροδο του χρόνου γίνεται η περίοδός μου τακτική. Δεν είχα ποτέ FSH μου δοκιμαστεί και πάλι μετά το 2ο χρόνο. Απλά δεν θέλουν να ακούσουν το ίδιο τραγούδι και χορό και πάλι. Έκανα επισκεφθείτε ένα actupuncturist με την ελπίδα ότι αυτό θα βοηθήσει με κάποιο τρόπο. Κάναμε μερικές αλλαγές στη διατροφή μου. Σταμάτησε το κοκ διατροφής και swtiched με σόδα. Η actupuncturist είπε ότι η διατροφή οπτάνθρακα ήταν το πιο φρικτό πράγμα που θα μπορούσατε να βάλετε στο σώμα σας. Μεταπήδησε από κανονικό καφέ σε οργανικά decaf. Δεν σταματήσουν το κάπνισμα, αλλά κόβουμε τα κάτω και να μεταφέρονται σε οργανικά, πρόσθετο απαλλαγμένο τσιγάρα. Είπε τα περισσότερα από τα κακά του καπνίσματος προέρχεται από όλες τις χημικές ουσίες στα τσιγάρα (Θα αγοράσω αυτό!) Επίσης σταμάτησε θέρμανσης πράγματα σε πλαστικά και να περιορίζεται η κατανάλωση μου πράγματα που ήρθε σε πλαστικό. Επίσης μετατραπεί διατροφή μου σε περίπου 60% βιολογικά. Ο αρραβωνιαστικός μου και δέχτηκα το γεγονός ότι μπορεί να μην έχουμε δικά μας παιδιά. Ήταν εντελώς εντάξει με αυτό, παρόλο που ξέρω ότι το ήθελε πραγματικά, είπε το πιο σημαντικό πράγμα είναι ότι είμαστε μαζί. Awwww ...... Υιοθέτηση θα ήταν η πρώτη μου επιλογή πάνω από ένα ωάριο δότη οποιαδήποτε ημέρα. Προχωρήσαμε σε ... πήρε μια νέα δουλειά, ταξίδεψε πολλά και να απολαμβάνουν τη ζωή μας. Χαμηλή και ιδού ... ανακάλυψα ότι ήμουν έγκυος στις 31 Δεκεμβρίου, 2008. Ναι! Έχω συλληφθεί για τη δική μου. Πήρα 2 UPTs επειδή σκέφτηκα το 1ο ήταν εντελώς λάθος. Στη συνέχεια κάλεσε το γιατρό για μια εξέταση αίματος, με την οποία επιβεβαιώνεται ότι ήμουν 5 1/2 εβδομάδων έγκυος. Είπα αρραβωνιαστικός μου τα μεσάνυχτα την παραμονή της Πρωτοχρονιάς ... αν μόνο θα μπορούσε να δει το βλέμμα στο πρόσωπό του. Υπήρξαν δάκρυα, ήταν φοβερό! Είμαι είσοδο 2ο μου τρίμηνο και τα πράγματα είναι μεγάλη. Έτσι, αν αυτό είναι που σε αυτή την κατάσταση, δεν ποτέ να εγκαταλείψει την ελπίδα. Ακόμα και όταν οι γιατροί λένε ότι δεν υπάρχει καμία πιθανότητα, μικρή πιθανότητα, οτιδήποτε. Το ανθρώπινο σώμα είναι τόσο εκπληκτικό και σύνθετο, κανείς δεν ξέρει ποτέ στα σίγουρα, μπορούν μόνο εικασίες. Καλή τύχη σε όλους εσάς εκεί έξω smile.gif είμαι πανηγυρίζουν για εσάς !
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως πολύ ενθαρρυντικό...ευχαριστω..μηπως έχετε να μου προτείνεται κάποιο γιατρο που να εχει εμπειρία σε φυσικούς κύκλους κ σε αντίστοιχες καταστάσεις ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...