Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πότε θεωρείται ενα ωάριο ώριμο?


peacock

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!

Σας παρακαλώ πολύ βοηθήστε με γιατί εχω προβληματιστεί αρκετά... Εχω διαβάσει για κοπέλες  που περιμένουν με τον γιατρό να φτάσει το ωαριο 20 - 22 χιλ. για να πραγματοποιηθεί η pregnyl και άλλες στα 18 χιλ. Κάπου αλλού εχω διαβάσει όμως ότι 18 χιλ. δεν είναι ικανοποιητικό μέγεθος για pregnyl...

Για τον δικό μου γιατρό ας πουμε είναι καλό μέγεθος τα 18 χιλ.... Τι ισχύει τελικά? Ή δεν παίζει ρόλο αυτό? Μέχρι που μου πέρασε από το μυαλό : "Λες να το κανει ότι να 'ναι για να προχωρήσω σε πιο ακριβούς τρόπους υποβοηθούμενης αναπαραγωγής???" πφφφφ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η peacock είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Σας παρακαλώ πολύ βοηθήστε με γιατί εχω προβληματιστεί αρκετά... Εχω διαβάσει για κοπέλες  που περιμένουν με τον γιατρό να φτάσει το ωαριο 20 - 22 χιλ. για να πραγματοποιηθεί η pregnyl και άλλες στα 18 χιλ. Κάπου αλλού εχω διαβάσει όμως ότι 18 χιλ. δεν είναι ικανοποιητικό μέγεθος για pregnyl...

Για τον δικό μου γιατρό ας πουμε είναι καλό μέγεθος τα 18 χιλ.... Τι ισχύει τελικά? Ή δεν παίζει ρόλο αυτό? Μέχρι που μου πέρασε από το μυαλό : "Λες να το κανει ότι να 'ναι για να προχωρήσω σε πιο ακριβούς τρόπους υποβοηθούμενης αναπαραγωγής???" πφφφφ!!!!!!!!!

peacocaki m καλησπερα! εγω οταν πηγα για παρακολουθηση οωρηξιας ειχα ωοθυλακειο 18χιλ και μ ειπε οτι δεν ειναι τελειο .μπορει μεν να γονιμοποιηθει αλλα  οι πιθανοτητες ειναι πιο μικρες...για να ειναι ενα καλο πρεπει να ναι 20 με 22 χιλ.

ποσο μαλλον οταν κανεις και ενεση pregnyl για να σπασει.. 

ελπιζω να σε βοηθησα καπως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο μ χαρακτηρισε τοτε που σ ειχα πει τοτε οτι δεν κανω ¨ποιοτικη οωρηξια" και μ ειπε συμβαινει στις πολυκυστικες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να κάνω τωρα? Να κάνω σήμερα την ένεση που είναι 18 χιλ. ή να μην τον ακούσω? Εχω αγχωθεί... ενω ημουν ήρεμη ξαφνικα μου ηρθε αυτη η ιδεα και τωρα εχω πελαγώσει.... Θελω να βάλω τα κλάμματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κςταρχας το αν ειναι κυστικο( αδειο) η οχι δεν φαινεται απο το μεγεθος! 

Και ειλικρινα εμας σε εξωσβματικες που ειναι πιο αυστηρα την πρεγνυλ στα 18αρια την κανουμε..γιατι αν το δικο σου σκαει 20? θα το χασεις? που ξερεις οτι εσενα φτανουν 21? δεν ειναι το ιδιο σε ολες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Κςταρχας το αν ειναι κυστικο( αδειο) η οχι δεν φαινεται απο το μεγεθος! 

Και ειλικρινα εμας σε εξωσβματικες που ειναι πιο αυστηρα την πρεγνυλ στα 18αρια την κανουμε..γιατι αν το δικο σου σκαει 20? θα το χασεις? που ξερεις οτι εσενα φτανουν 21? δεν ειναι το ιδιο σε ολες...

Όταν κάνεις την pregnyl το ωάριο συνεχίζει να μεγαλώνει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Όταν κάνεις την pregnyl το ωάριο συνεχίζει να μεγαλώνει?

Πολυ λιγο κ αργα...η πρεγνυλ γινρται για αναστολη του κανονιμου μεγαλωματος κ σταθερη ωρα σπασιματπς κ ωορυξιας 36 ωρες μετα...αδικα αγχωνεσαι!!! εμενα το πρωτο μου παιδι ηταν με ωαρια 14-19 και το δευτερο στην κοιλια μου 16 αρι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Πολυ λιγο κ αργα...η πρεγνυλ γινρται για αναστολη του κανονιμου μεγαλωματος κ σταθερη ωρα σπασιματπς κ ωορυξιας 36 ωρες μετα...αδικα αγχωνεσαι!!! εμενα το πρωτο μου παιδι ηταν με ωαρια 14-19 και το δευτερο στην κοιλια μου 16 αρι

Αλήθεια? Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κοριτσάκι μου για την απάντηση, με ανακούφισες.....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Αλήθεια? Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κοριτσάκι μου για την απάντηση, με ανακούφισες.....

 

Ο γιατρος ξερει το δικο σου ορμονικο προφιλ!!! μην ακουςοιπον κανενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Ο γιατρος ξερει το δικο σου ορμονικο προφιλ!!! μην ακουςοιπον κανενα

Ενας  ενδοκρινολόγος του ΙΚΑ που είχα παει παλιότερα μου είχε πει οτι μάλλον δε θα κάνω ποιοτικά ωάρια και οτι ίσως χρειαστεί να απευθυνθώ σε δότρια.... εννοείται οτι δεν ξαναπάτησα και βρήκα αυτόν που παω τωρα ο οποίος γέλασε όταν του διηγήθηκα τι είπε ο προηγούμενος... αλλά πάντα το εχω σαν δευτερη σκεψη στο μυαλό.... δε ξερω τι έπαθα ξαφνικά πελάγωσα.... Να ΄σαι καλα πάντως, με ηρέμησες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Κςταρχας το αν ειναι κυστικο( αδειο) η οχι δεν φαινεται απο το μεγεθος! 

Και ειλικρινα εμας σε εξωσβματικες που ειναι πιο αυστηρα την πρεγνυλ στα 18αρια την κανουμε..γιατι αν το δικο σου σκαει 20? θα το χασεις? που ξερεις οτι εσενα φτανουν 21? δεν ειναι το ιδιο σε ολες...

οντως σε αυτο εχει δικιο h finally γιατι εσενα μπορει να σκασει πριν παει στα 22! και μετα θα το χασεις.. καλυτερα να τον ακουσεις... γιατρος σου ειναι..κατι παραπανω θα ξερει...! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Ο γιατρος ξερει το δικο σου ορμονικο προφιλ!!! μην ακουςοιπον κανενα

Πές της τα κοριτσάκι μου γιατί θα τη  πιάσω απο το μαλλί και θα τη φέρνω σβούρες! Αγχώθηκε το  κορίτσι μου και δε μπορώ να το βοηθήσω...δεν έχω ιδέα....σε ευχαριστούμε Finally για τη βοήθειά σου σε όλες μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρεπει να ψαχνόμαστε ρε γαμωτο,τι να κανουμε..υπαρχουν πολλοί γιατροί και γιατρουληδες εκει έξω..που να ξερεις που εχεις πέσει..Εδω αμφισβητείς τον εαυτό σου,τον γιατρό δεν θα αμφισβητήσεις? Εγω εχω και μια αλλη απορία @Finally αν ξερεις μου απαντάς..εγω σε αυτον τον κύκλο ειχα δυο ωοθηλακια δεξιά κοντά 19 χιλ και δυο απο αριστερά 15,5 χιλ.. η πρεγκνυλ θα τα εκανε ολα να σκάσουν,η μονο τα δυο πιο ωρημα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Πρεπει να ψαχνόμαστε ρε γαμωτο,τι να κανουμε..υπαρχουν πολλοί γιατροί και γιατρουληδες εκει έξω..που να ξερεις που εχεις πέσει..Εδω αμφισβητείς τον εαυτό σου,τον γιατρό δεν θα αμφισβητήσεις? Εγω εχω και μια αλλη απορία @Finally αν ξερεις μου απαντάς..εγω σε αυτον τον κύκλο ειχα δυο ωοθηλακια δεξιά κοντά 19 χιλ και δυο απο αριστερά 15,5 χιλ.. η πρεγκνυλ θα τα εκανε ολα να σκάσουν,η μονο τα δυο πιο ωρημα??

Ολα αλλιως γινονται κυστες....αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι αν δεις κυστες ειναι ωαρια μπορει να ναι σερπαφαρ..

.....βρε κοριτσια το θεμα ωρημα ή οχι μονο στην εξωσωματικη φαινεται...οκ λεμε να ναι μεγαλα αλλα εγω τωρα ειχα ενα 21 αδεια κ ενα16αρι..το 16 μου εδωσε παιδι...

Το θεμα δανεικα ωαρια το αφηνω ασχολιαστο..συμβαινει αφου εξαντλησεις ολα τα ενδεχομενα κ μονο εμβριολογος μπορει να το πει αυτο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Ολα αλλιως γινονται κυστες....αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι αν δεις κυστες ειναι ωαρια μπορει να ναι σερπαφαρ..

.....βρε κοριτσια το θεμα ωρημα ή οχι μονο στην εξωσωματικη φαινεται...οκ λεμε να ναι μεγαλα αλλα εγω τωρα ειχα ενα 21 αδεια κ ενα16αρι..το 16 μου εδωσε παιδι...

Το θεμα δανεικα ωαρια το αφηνω ασχολιαστο..συμβαινει αφου εξαντλησεις ολα τα ενδεχομενα κ μονο εμβριολογος μπορει να το πει αυτο...

Δλδ ενδέχεται να ηταν και τα τέσσερα τζουφια που εκανα???η AMH μου ηταν ικανοποιητική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Δλδ ενδέχεται να ηταν και τα τέσσερα τζουφια που εκανα???η AMH μου ηταν ικανοποιητική...

H αμη δειχνει αποθεματα ωαριων ποσοτητα δηλαδη..ηfsh δειχνει ποιοτητα κ παλι οχι ασφαλη..κ ναι οπως σε πολλους κυκλους ανα ετος δεν εψουμε καλο ωαριο( αλλιως θα μεναμε τον πρωτο μηνα κ για αυτο οι γυναικολογοι δινουν 1,5 χρονο πριν ψαχτουμε..και τα τεσσερα οχι αλλα θα μπορουσε καποιο..αλλα ακομη κι ετσι κι ολα να ταν σουπερ σκεψου οτι στην εξωσωματικη που βαζουν ετοιμο εμβριο δεν πιανει παντα! θελω να πω οτι δεν ειναι τοσο απλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Finally είπε:

H αμη δειχνει αποθεματα ωαριων ποσοτητα δηλαδη..ηfsh δειχνει ποιοτητα κ παλι οχι ασφαλη..κ ναι οπως σε πολλους κυκλους ανα ετος δεν εψουμε καλο ωαριο( αλλιως θα μεναμε τον πρωτο μηνα κ για αυτο οι γυναικολογοι δινουν 1,5 χρονο πριν ψαχτουμε..και τα τεσσερα οχι αλλα θα μπορουσε καποιο..αλλα ακομη κι ετσι κι ολα να ταν σουπερ σκεψου οτι στην εξωσωματικη που βαζουν ετοιμο εμβριο δεν πιανει παντα! θελω να πω οτι δεν ειναι τοσο απλο

Σαφώς και δεν ειναι απλο..αλλιως θα μέναμε ολες έγκυες με τη μυρωδιά..επισης ενα μεγάλο ποσοστό συλλήψεων δεν προχωράει απο πολυ νωρίς κιολας για διάφορους λόγους..που θα παει..θα έρθει όμως αυτη η μια και τυχερή φορά,που ολα θα γινουν οπως πρεπει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις πριν 9 ώρες, ο/η Mpempoulini είπε:

Κορίτσια καλησπέρα γνωρίζετε η pregnyl σε πια μέρα του κύκλου γίνεται? 

Καλημερααααα!!!την pregnyl την κανεις με αυστηρή παρακολούθηση απο τον γιατρό..Γινεται πρωτα υπέρηχος την 9η-10η μετα του κυκλου(ανάλογος το μέγεθος του κυκλου σου) και σου λέει ο γιατρός σου ποτε πρεπει να την κανεις,σύμφωνα με το μέγεθος του ωοθηλακιου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Καλημερααααα!!!την pregnyl την κανεις με αυστηρή παρακολούθηση απο τον γιατρό..Γινεται πρωτα υπέρηχος την 9η-10η μετα του κυκλου(ανάλογος το μέγεθος του κυκλου σου) και σου λέει ο γιατρός σου ποτε πρεπει να την κανεις,σύμφωνα με το μέγεθος του ωοθηλακιου!!!

Καλημέρα έχω κάνει υπέρηχο την 9η την 12η και σήμερα την 15 έχω ένα ωοθηλακιο 16,7 και κάποια άλλα μικρότερα  και το ενδομητριο μου 10.0mm . Περιμένω και την απάντηση της οιστραδιολη Ε2 για να μου πει η γιατρός πώς θα κινηθώ .Μεγάλο μπέρδεμα όλα αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Καλημερααααα!!!την pregnyl την κανεις με αυστηρή παρακολούθηση απο τον γιατρό..Γινεται πρωτα υπέρηχος την 9η-10η μετα του κυκλου(ανάλογος το μέγεθος του κυκλου σου) και σου λέει ο γιατρός σου ποτε πρεπει να την κανεις,σύμφωνα με το μέγεθος του ωοθηλακιου!!!

Σ ευχαριστώ πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Mpempoulini είπε:

Καλημέρα έχω κάνει υπέρηχο την 9η την 12η και σήμερα την 15 έχω ένα ωοθηλακιο 16,7 και κάποια άλλα μικρότερα  και το ενδομητριο μου 10.0mm . Περιμένω και την απάντηση της οιστραδιολη Ε2 για να μου πει η γιατρός πώς θα κινηθώ .Μεγάλο μπέρδεμα όλα αυτά.

Καλημερααααα!!!οποτε εχεις αρκετά μεγάλο κύκλο ε??το ενδομητριο άριστο!!!εχεις πάρει καποια αγωγή για περισσότερα ωοθηλακια??την οιστραδιολη αν θυμάμαι καλα την κανεις για να δει ο γιατρός την ποιότητα του ωαρίου..δεν ειμαι και σίγουρη όμως..τις δικές μου απαντήσεις τις εχει ο γιατρός στα χερια του..πες μας μερικα πράγματα για σενα αν θες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Καλημερααααα!!!οποτε εχεις αρκετά μεγάλο κύκλο ε??το ενδομητριο άριστο!!!εχεις πάρει καποια αγωγή για περισσότερα ωοθηλακια??την οιστραδιολη αν θυμάμαι καλα την κανεις για να δει ο γιατρός την ποιότητα του ωαρίου..δεν ειμαι και σίγουρη όμως..τις δικές μου απαντήσεις τις εχει ο γιατρός στα χερια του..πες μας μερικα πράγματα για σενα αν θες!!

Καλημέρα και χρόνια πολλά Βαλεντίνες.

Μεγάλο κύκλο δεν θα έλεγα ότι εχω είμαι 26 με 28 αλλά από τι φαίνεται η γυναικολογοΣ μου είναι στο κόσμο της και δεν μου τα εξηγεί καθόλου απλά μου λέει τι είναι να κάνω και αυτό μέσο τηλ. Ξημερώματα λόγο το ότι έχει πολύ δουλειά το αποτέλεσμα λοιπόν αυτού του κυκλου είναι να χάσει το μέτρημα και να περάσει η μέρα της ωορρηξίας. ..και εννοείτε ότι δεν έκανα και την pregnyl. Είμαι πολύ θυμωμένη μαζί της και αρχίζω πάλι να ψάχνω για καινούργιο γυναικολόγο συζήτησημο και πάνω απ όλα άνθρωπο. Όσο αναφορά το ιστορικό μου κάνω ελεύθερα 2 χρόνια μα τίποτα και από τον Σεπτέμβριο μπήκα στη διαδικασία να δω τι συμβαινει ότι αφορά τον σύντροφό εκάνε τηΣ  εξετάσεις και είμαστε μια χαρα από την μεριά του .εμένα λοιπόν ανακαλύψαμε  έναν πολυποδα στη μήτρα και 2 ινομυώματα. Η γιατρός μου είπε να μην τον αφαιρέσω μετά από όλες της εξατασεις είδε ότι είχα και ανεβασμένο θυροειδη τον φτιάξαμε κ αυτόν. Το πρόβλημα το μεγάλο τελικά είναι στα ωαρια  δηλαδή στην Α.Μ.Η  είναι χαμηλή .Μου έδωσε αγωγή τα clomifen και την pregnyl που δεν έγινε ποτέ. Το 99%μου είπε ότι πάω για εξωσωματική. .Άρα καταλαβαινεις τη ψυχολογία έχω. 

Συγνώμη για το κατεβατό. 

?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...