Μετάβαση σε περιεχόμενο

σύζυγος - τοκετός


Mama 1

Recommended Posts

Καλησπέρα σας κορίτσια 

Είμαι 24η εβδομάδα 

Μια ερώτηση 

Ξέρετε αν υπάρχει κάποιο δημόσιο νοσοκομείο το οποίο να επιτρέπει τον σύζυγό στο τοκετο;

Ο άντρας μου δεν ακουεί κουβέντα θέλεινα είναι μεσα μαζί μου οπωσδήποτε 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια φίλη μου που έχει γεννήσει 3 παιδιά σε δημόσιο και είναι έγκυος το 4ο το είχε ψάξει πολυ και δε γίνεται. Δε νομίζω οτι θα τα καταφέρεις σε δημόσιο να γεννήσεις με τον αντρα σου μαζί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω διαβάσει για το "Ελενα" πως αφήνουν σε φυσιολογικό τοκετό να είναι μέσα ο μπαμπας αλλά θα πρεπει να συμφωνεί και ο γιατρός... Με το καλό να κρατήσεις αγκαλίτσα το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το διαβασα και εγω σε αλλο φορουμ αυτο που λεει η peacock.. Δεν ξέρω κατα πόσο γινεται όντως πράξη γιατι η δημοσίευση ήταν πολύ παλιά. Θα ρωτήσω την ξαδερφη μου που θα γεννησει το Μάιο στο Ελενα και θα σου πω. Λογικά θα ξέρει σιγουρα γιατι πηγαινει για όλες τις εξετασεις εκει, αφου το ιατρείο του γυναικολόγου της είναι μέσα στο μαιευτήριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Η ερώτηση αφορα σε δημόσιο νοσοκομειο της Αθήνας μονο; μου κανει εντύπωση γιατί η κολλητή μου γέννησε κ τα δυο της παιδιά σε δημόσιο νοσοκομειο της Κρήτης και ο σύζυγος ηταν μέσα κ στις δυο γέννες, έκοψε μάλιστα κ τον ομφάλιο λώρο. Το ξέρω γιατί ήμουν εκεί. Το δεύτερο μάλιστα δεν είναι ουτε χρόνος που έχει γεννηθεί. Αυτό που θέλω να πω είναι οτι αν επιτρέπεται σε μαγαλο νοσοκομειο της Κρήτης γιατί να μην επιτρέπεται στην Αθήνα; σου προτείνω να το ψαξεις κ να ρωτήσεις τον γιατρό σου αφού το θέλετε τόσο πολύ.. Εγώ απορω γιατί δεν επιτρέπουν κ στην καισαρική να είναι μέσα, ξέρω οτι είναι χειρουργείο αλλά θα μπορούσε να απολυμανθει κ να φορέσει ειδική στολή όπως και οι νοσοκόμοι.. Σε κάποια χρόνια απο τώρα νομιζω θα έχουν απλοποιηθεί τα πραγματα... Πάντως ψαξτο κορίτσι μου δεν μπορεί κάπου θα γίνεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα! Στη Θεσσαλονίκη από όσο ξέρω σε δημόσιο νοσοκομείο δεν επιτρέπεται η παρουσία του συζύγου ούτε σε φυσιολογικό τοκετό ούτε φυσικά σε καισαρική. Όσον αφορά την καισαρική που ανέφερε η @asteraki_mou γιατί να μην επιτρέπεται, αφενός πρόκειται για χειρουργείο με ότι και αν συνεπάγεται αυτό για τις άσηπτες τεχνικές που πρέπει να εφαρμόζονται και αφετέρου θεωρώ - επειδή γέννησα πρόσφατα με καισαρική - ότι είναι αρκετά σκληρή η εικόνα μιας γυναίκας  - και ειδικά όταν πρόκειται για την γυναίκα του κάθε ενδιαφερόμενου - που της ανοίγουν την κοιλιά με το νυστέρι και της τραβάνε το μωρό με δύναμη από μέσα (η γυναίκα αυτά τα αισθάνεται αλλά δεν πονάει και δεν τα βλέπει) που δεν βρίσκω το λόγο να υποβληθεί ένας άντρας σε αυτή την δυσάρεστη εμπειρία γιατί κατά 90% θα τον μαζεύουν από κάτω λιπόθυμο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχα! Σίγουρα Κωνσταντίνα! Σαν να το βλέπω μπροστά μου... Απλα σκεφτόμουν να καθόταν δίπλα στο κεφάλι της γυναίκας κ να της μιλάει κ να βλέπει μονο το σεντόνι που βλέπει κ εκείνη.. Σε κάποια βιντεακια στο εξωτερικο το έχω δει να γίνεται γιαυτό το λέω, κ μάλιστα σε πολύδυμη κύηση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η asteraki_mou είπε:

Χαχαχα! Σίγουρα Κωνσταντίνα! Σαν να το βλέπω μπροστά μου... Απλα σκεφτόμουν να καθόταν δίπλα στο κεφάλι της γυναίκας κ να της μιλάει κ να βλέπει μονο το σεντόνι που βλέπει κ εκείνη.. Σε κάποια βιντεακια στο εξωτερικο το έχω δει να γίνεται γιαυτό το λέω, κ μάλιστα σε πολύδυμη κύηση..

Εκτος απο την σκληρη εικονα - που ας υποθεσουμε οτι δεν θα την βλεπει οπως δεν την βλεπει και η γυναικα - υπαρχει και η περιεργη μυρωδια λογω του αιματος. Ασε που μεσα στο χειρουργειο μετρησα πανω απο 10 κεφαλια, απο γιατρους (2), αναισθησιολογο, εργαλιοδοτες και νοσηλευτριες χειρουργειου, που ενας ακομα ανθρωπος και μαλιστα εντελως ασχετος ισως ειναι περιττος. Ο δικος μου αντρας μπηκε μεσα να με δει οταν ειχα ηδη γεννησει και διπλα μου ειχαν ξεχασει κατι σεντονια ματωμενα και στα 5 λεπτα βγηκε και μετα μου ειπε οτι του ηρθε λιποθυμια που ειδε τα σεντονια με το αιμα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On Friday, January 20, 2017 at 2:22 ΜΜ, ο/η asteraki_mou είπε:

Γεια σας κορίτσια! Η ερώτηση αφορα σε δημόσιο νοσοκομειο της Αθήνας μονο; μου κανει εντύπωση γιατί η κολλητή μου γέννησε κ τα δυο της παιδιά σε δημόσιο νοσοκομειο της Κρήτης και ο σύζυγος ηταν μέσα κ στις δυο γέννες, έκοψε μάλιστα κ τον ομφάλιο λώρο. Το ξέρω γιατί ήμουν εκεί. Το δεύτερο μάλιστα δεν είναι ουτε χρόνος που έχει γεννηθεί. Αυτό που θέλω να πω είναι οτι αν επιτρέπεται σε μαγαλο νοσοκομειο της Κρήτης γιατί να μην επιτρέπεται στην Αθήνα; σου προτείνω να το ψαξεις κ να ρωτήσεις τον γιατρό σου αφού το θέλετε τόσο πολύ.. Εγώ απορω γιατί δεν επιτρέπουν κ στην καισαρική να είναι μέσα, ξέρω οτι είναι χειρουργείο αλλά θα μπορούσε να απολυμανθει κ να φορέσει ειδική στολή όπως και οι νοσοκόμοι.. Σε κάποια χρόνια απο τώρα νομιζω θα έχουν απλοποιηθεί τα πραγματα... Πάντως ψαξτο κορίτσι μου δεν μπορεί κάπου θα γίνεται...

Ellada den ksero ti ginete edo se emas ta dimosia den gnorizo ta idiotika pali afinoun kai se kesariki ftani na ginei me episklirio kai se fisiki genna

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On Friday, January 20, 2017 at 6:23 ΜΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλησπέρα και από εμένα! Στη Θεσσαλονίκη από όσο ξέρω σε δημόσιο νοσοκομείο δεν επιτρέπεται η παρουσία του συζύγου ούτε σε φυσιολογικό τοκετό ούτε φυσικά σε καισαρική. Όσον αφορά την καισαρική που ανέφερε η @asteraki_mou γιατί να μην επιτρέπεται, αφενός πρόκειται για χειρουργείο με ότι και αν συνεπάγεται αυτό για τις άσηπτες τεχνικές που πρέπει να εφαρμόζονται και αφετέρου θεωρώ - επειδή γέννησα πρόσφατα με καισαρική - ότι είναι αρκετά σκληρή η εικόνα μιας γυναίκας  - και ειδικά όταν πρόκειται για την γυναίκα του κάθε ενδιαφερόμενου - που της ανοίγουν την κοιλιά με το νυστέρι και της τραβάνε το μωρό με δύναμη από μέσα (η γυναίκα αυτά τα αισθάνεται αλλά δεν πονάει και δεν τα βλέπει) που δεν βρίσκω το λόγο να υποβληθεί ένας άντρας σε αυτή την δυσάρεστη εμπειρία γιατί κατά 90% θα τον μαζεύουν από κάτω λιπόθυμο. 

Konstantia m den vlepei tpt o mpampas einai piso apo to sentoni mazi me tin gineka t kai einai gia na niothei kalitera i gineka. Emena oses files m genisan kesariki i antres tous itan mazi tous k otan genithei to moraki to dinoun prota ston mpampa gt i mitera exei tin sindesi me to moro o mpampas oxi k krinoun oti einai kalo to na einai k oi 2 goneis mesa. Fisika osoi paterades theloun k epithimoun an den thelei tote i gineka leei an thelei kapoion allo sto pleuro tis i oxi

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως εγω που γέννησα σε δημοσιο νοσοκομείο σε επαρχία δεν αφηναν τον ανδρουλη μου να ειναι μαζι μου ουτε καν στην επίσκεψη για τον υπεριχο.. Περιμενε εξω και ο γιατρός μου ειχε πει οτι δν επιτρεπεται. Δεν χρειάζεται να σας πω για την γεννα...εννοείται πως δν τον αφηναν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια εγω γεννησα στο γενεσις στην θεσσαλονικη (ιδιωτικη κλινικη) καισαρικη 

ο αντρας μου ητανε μεσα διαρκως μαζι μου εως την ωρα που με εβαλαν στο χειρουργειο !

στον φυσιολογικο επιτρεπουν 1 ατομο στην καισαρικη κανενα!

σε κανενα δημοσιο δεν αφηνουν τον αντρα μεσα ουτε καν στην προετοιμασια!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σας, σε καποια μαιευτηρια επιτρεπεται, ξερω σιγουρα για το Ελενα διοτι εκει θα γεννησω, εκει γεννησε και η αδελφη μου. Ο συζυγος μπορει να ειναι μεσα αρκει πρωτα να εχει παρακολουθησει μαζι με τη μανουλα τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου (4 στο συνολο&μαλιστα για να παρει το χαρτι αρκει να παρισταται στα 2) που παραδιδουν στο Ελενα οι μαιες. Για αλλα μαιευτηρια δεν γνωριζω αλλα ειναι σημαντικο αν γνωριζει καμια για καποιο αλλο να το αναφερει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...