Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πως να εξηγήσω στο παιδι μου να μην χτυπάει τα αλλα παιδια


Recommended Posts

Καλημερα μανουλες! Εχω ενα αγορακι 2 χρονων και 3 μηνων... Και χτυπαει τα παιδακια... Δεν ξερω πως να του εξηγησω πως δεν πρεπει να χτυπαμε... Του το λεω βασικα... Μου λεει ναι μαμα αλλα μετα παλι... Λιγη βοηθεια? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κορίτσι μου...Το θέμα σου το έχω εντοπίσει αρκετές φορές στο οικείο μου περιβάλλον.. Οι περισσότεροι γονείς σε τέτοιες περιπτώσεις περιορίζονται στο να κουνούν το δάχτυλο και να λενε στο παιδί  ''τι έχουμε πει;;;;;;; δε χτυπάμε.."  , ή  ''θα μπεις τιμωρία'' (τεράστιο ψέμμα που το παιδι αντιλαμβάνεται από τον πρώτο καιρό ότι δεν πρόκειται ποτέ να πραγματοποιηθεί )... Το πρόβλημα λοιπόν διαιωνίζεται γιατί η συμπεριφορά παγιώνεται και πάει λέγοντας... Φυσικά είναι σημαντικό να ειπωθεί κ αυτό (το ''δε χτυπάμε'' εννοώ) αλλά είναι βέβαιο ότι δεν αρκεί.. Δε νομίζω ότι είναι τόσο απλό να του το εξηγήσεις να το καταλάβει και να τελειώσει το θέμα αφου πλεον η κινηση του να σηκωσει το χερι στα αλλα παιδια η' και σε εσας τους μεγαλυτερους οταν δεν του κανετε τη χάρη είναι κατι που βγαίνει αντανακλαστικα..  Εφόσον έχεις εντοπίσει ότι αυτο συμβαινει  συστηματικά και κατά συνέπεια δεν είναι ένα μεμονωμένο περιστατικό πρέπει να σκεφτείς πως για κάποιο λόγο γίνεται. Τα παιδιά να ξέρεις ακόμη και όταν δε μιλούν μας ''λένε'' πράγματα με τη συμπεριφορά τους.. Ίσως προσπαθεί με αυτό τον τρόπο να επιβληθεί στα άλλα παιδιά, να διεκδικήσει τα κεκτημενα, να τραβήξει την προσοχή όλων.. κλπ. Ένας παιδοψυχολόγος θα σε διαφωτίσει πλήρως  για τις αιτίες του φαινομένου και θα σε συμβουλεύσει ακριβώς τι πρέπει να κάνεις και πως να συμπεριφερθείς στο παιδάκι σου όταν αρχίζει να φέρεται έτσι.. Κατ΄ εμέ είναι σημαντικό να το κάνεις τώρα γιατί όταν μεγαλώσει λίγο ακόμη και πάει στον παιδικό σταθμό αν δέρνει, τα άλλα παιδιά θα αποφεύγουν να παίζουν μαζί του, μετά θα στεναχωριέται γιατί θα νιώθει ότι παραγκωνίζεται και αυτό θα γεννάει όλο και περισσότερο αυτή συμπεριφορά... Τέλος ταπεινή μου άποψη την οποία θα εκφρασω με πάσα επιφύλαξη επειδή δεν είμαι ειδική είναι ότι το παιδί χρειάζεται τα κατανοήσει ότι η συμπεριφορά του δημιουργεί συνέπειες.. Για παράδειγμα πρέπει να γίνει σαφές ότι '' όταν δέρνει μετά την τρίτη προειδοποίηση σταματάει αμέσως το παιχνίδι και η μαμά το βάζει να κάτσει στην γωνία ή την καρέκλα της σκέψης για 2 λεπτά''. Νομίζεις ότι ίσως το παιδί είναι μικρό σε ηλικία για να καταλάβει κάτι τέτοιο αλλά δεν ισχύει.. Τα παιδιά είναι πανέξυπνα... Κατανοούν τα πάντα.. Εννοείται ότι αυτό δεν είναι μια ευχάριστη διαδικασία, ούτε εύκολη καθώς τα παιδιά που χτυπούν είναι στη συντριπτική πλειοψηφία τους υπερκινητικά, οπότε φεύγουν από τη γωνία της σκέψης και αρχίζουν τα τρέχουν στο χώρο....Εσύ μετά πρέπει να τα επιστρέψεις εκεί ξανά και ξανά, στη συνέχεια συνηθως αρχίζουν να κλαίνε γιατί φυσικά θέλουν να γίνει το δικό τους ενώ εσύ ταυτόχρονα πρέπει να δείξεις ψυχραιμία και να μη λυγίσεις  γιατί τότε χάθηκε το παιχνίδι..Μετά το πέρας του χρόνου είναι απαραίτητο εξηγήσεις γιατί είπες να καθίσουν εκεί, έπειτα τα βάζεις να υποσχεθούν ότι δε θα το ξανακάνουν και τέλος τα αγκαλιάζεις , τα φιλάς και συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι από εκεί από όπου σταμάτησε..    Το ξέρω  είναι δύσκολα όλα αυτά....... Αν τα κάνεις 2-3 φορές σε μια μέρα θα γίνεις πτώμα.. θεωρώ πάντως ότι η συγκεκριμένη μέθοδος έχει αποτελέσματα .. Στη διαμόρφωση αυτής της άποψης με έχουν βοηθήσει τα μαθήματα ψυχολογίας κ παιδαγωγικής που έκανα κατά τη διάρκεια των σπουδών μου στη φιλοσοφική. Υπομονή, συνέπεια σε ότι κάνεις, και ποτέ μην λες πράγματα τα οποία δεν αντέχεις να εφαρμόσεις και τα αναιρείς γιατί μετά δε θα σε ακούει καθόλου...........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τον στελνω στο σχολειο! Εκει δεν χτυπαει καθολου! Ειναι καθως πρεπει! Στο σπιτι ομως με βγαζει εκτός εαυτου! Μιλαει καθαρα και τα λεει ολα! Με αποτέλεσμα να μου απαντάει σε οσα του λεω....! Ειναι πανεξυπνος.... Και με πουλαει και με αγοραζει! Εχω κουραστει παραα πολυυ!! Οχι δεν ειναι συστηματικη η συμπεριφορα του ξύλου... Απλα θα τύχει να το κανει σε συγκεκριμενα παιδια! Αλλα δεν ειμαι μπροστα για να δω για πιο λογο! Η το πως...! Νομιζω πως λόγω του οτι ειμαι συνεχεια κουρασμενη απο τη δουλεια... Ισως να του μεταδίδω... Αγχος.. Δεν ξερω! Μαλλον θα πρέπει να δω καποιον ειδικό! Σε ευχαριστω παρα πολυ...! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι ευχάριστο το ότι δε χτυπαει στο σχολειο και ακούει τη δασκάλα, ο ρόλος της οποίας είναι να θέτει όρια. Αυτο σημαινει πως εχει ηδη εκπαιδευτει να σεβεται κανονες και να λειτουργει με αυτους μια χαρα όταν αυτό απαιτείται..... Το μόνο που μένει τωρα πλέον είναι να θέσει όρια και η μαμά..!!! Καλή επιτυχία με τον μικρό σου επαναστατη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...