Μετάβαση σε περιεχόμενο

2η προσπαθεια για εξωσωματική


xarikleia

Recommended Posts

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Την κάνεις σε ιδιωτικό κ δίνουν πίσω 2500;;; Μια χαρα μου ακούγεται..... Από ότι ξέρω βέβαια εκεί η εξωσωματικη κοστίζει 4.000 οπότε πάλι πρεπει να δώσεις και από την τσέπη σου 1500!!! Εδώ αν πας σε ιδιωτική μοναδα εξωσωματικης (οπου υπαρχουν αρκετοι αξιόλογοι επιστημονες με διεθνή φημη) σου δίνει το κράτος 345 ευρώ ενω η διαδικασια κοστιζει 3000.... Γελάω και που το γράφω.. Αν πας σε δημόσιο είναι σχεδόν δωρεάν όμως οι κοπέλες που απευθύνονται εκεί είναι ελαχιστες καθως τα δημόσια που αναλαμβάνουν εξωσωματικη είναι λίγα, οι γιατροι που έχουν αυτή την ειδικότητα ακόμα λιγότεροι, οι διαδικασίες προχωρούν με ρυθμούς χελώνας και υπάρχουν πολλές αμφιβολίες για το ποσό θα σε προσέξουν και πόσο ασφαλής θα πρέπει να νιώσεις κοντα τους (στην Αθήνα τουλάχιστον, γιατί για τα Γιάννενα και την Κρήτη εχω ακούσει καλύτερα σχόλια σε σχεση με τα τμήματα εξωσωματικής στα Δημόσια πανεπιστημιακα τους νοσοκομεια ..) Ετσι λοιπον στρεφεσαι σχεδον αυτόματα στο ιδιωτικό γιατι σε αναγκάζει η ιδια η κατάσταση.... Άστα.... Η αποκτηση παιδιου εχει πετατραπει σε ανελεειτο εμποριο.. Εμεις με τον αντρα μου μονο για γυναικολογους, ανδρολογους, βιταμινες, εγχειρηση για αποκτασταση της γονιμοτητας του (καθως ειχε κιρσοκηλη) εχουμε δωσει σε 11 μηνες 2500 χωρις να εχουμε ξεκινησει καν εξωσωματικη. Και τωρα ετοιμαζομαστε να σκασουμε αλλα 500 για προγεννητικο κ αιματολογικο ελεγχο.. Βαρελι διχως πατο η ιστορια.. Και ακομη δεν αρχισαμε σκεψου......Τελος παντων, ας υπάρχει αποτέλεσμα και χαλαλι ολα.

Συγνωμη να κανω μια ερωτηση γιατι είμαι ασχετη με το θεμα... βλεπω που περνάνε κοπέλες επιτροπη για την εξωσωματική και μαζευουν δικαιολογητικά αυτό το κάνουν για την επιστροφή των 345€? η για να παρέχονται δωρεαν τα φάρμακα? και στην σπερματέγχυση λογικά η επιστροφή είναι λιγότερη? .... τελικά δεν ήταν μία η ερώτηση... ουπς!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Epitropi pernas gia na pareis ta farmaka tis ekswsamatikis dwrean. Twra gia ta 345 eyrw d kserw gt telika den synexisame se ekswswmatiki. Logika thelei dikaiologitika meta tin ekswswmatiki. Gia ti spermategxysi pernas epitropi analoga tq farmaka. Egw p ekana spermategxysi pira klomifaini k cyclacur ta opoia einai fthina k den pernas epitropi. Alla nomizw lefta gia tin spermategxysi d pairneis. Mono gia tin ekswswmatiki.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Συγνωμη να κανω μια ερωτηση γιατι είμαι ασχετη με το θεμα... βλεπω που περνάνε κοπέλες επιτροπη για την εξωσωματική και μαζευουν δικαιολογητικά αυτό το κάνουν για την επιστροφή των 345€? η για να παρέχονται δωρεαν τα φάρμακα? και στην σπερματέγχυση λογικά η επιστροφή είναι λιγότερη? .... τελικά δεν ήταν μία η ερώτηση... ουπς!!! :)

Συμφωνώ με τη Διωνη, την επιτροπή την περνάς για να πάρεις δωρεάν τα φάρμακα τα οποία ειναι αρκετα ακριβα και συχνά το κόστος φτάνει τα 1500 ευρώ. Τωρα τα 345 ευρώ  τα παίρνεις εκ των υστέρων, αφού γίνει η εξωματικη, υποθέτω πως θεωρουνται βοήθημα για την όλη διαδικασία.. Για τη σπερματεγχυση δε νομίζω ότι παίρνεις κάτι.Αλλά δεν το λέω με σιγουριά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Συμφωνώ με τη Διωνη, την επιτροπή την περνάς για να πάρεις δωρεάν τα φάρμακα τα οποία ειναι αρκετα ακριβα και συχνά το κόστος φτάνει τα 1500 ευρώ. Τωρα τα 345 ευρώ  τα παίρνεις εκ των υστέρων, αφού γίνει η εξωματικη, υποθέτω πως θεωρουνται βοήθημα για την όλη διαδικασία.. Για τη σπερματεγχυση δε νομίζω ότι παίρνεις κάτι.Αλλά δεν το λέω με σιγουριά.

Α μάλιστα κατάλαβα! Ευχαριστώ κορίτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις πριν 1 ώρα, ο/η love30 είπε:

Καλησπερα κοριτσια η επιτροπη ειναι για τις ενεσεις τις ακριβες και χρηματα πισω ειναι μονο κατι λιγα!

στις πριν 1 ώρα, ο/η love30 είπε:

Σωστά φίλη μου και το θέμα είναι όχι το πιάσεις μονάδες χρειάζεσαι να χρησιμοποιήσεις αλλά το πόσες θα σου κρίνουν αυτοί της επιτροπής και αν σε περάσουν κ τρέχα κλείσε ραντεβού και να σου εξετάσεις  κ ν χεις την ενοικίαση να χεις της σωστές ημερομηνίες να μην υπερβαίνουν τις ημέρες που ζητάνε και να φτάνει η μέρα της επιτροπής να χεις κάνει χιλιόμετρα γιατί δεν είμαστε όλες Αθήνα και να σου λέει τα χαρτιά σας δεν είναι σωστά.  Επιτροπή της ταλαιπωρίας είναι και με ψίχουλα με αυτά που στην πραγματικότητα χρειάζεται ένα ζευγάρι για να κάνει το όνειρό του πραγματικότητα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα εμενα μου εχει τυχη να παω να περασω επιτροπη και να μου πουνε ειναι λαθος τα χαρτια που σου δωσανε για να μαζεψεις τις εξετασεις  αστα να πανε !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...