Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

mpiskoto    2

Καλησπερα κοριτσια. Ξερω οτι κανω μια ερωτηση που οι περισσοτερες μαλλον την εχετε ξανασυντησει αλλα ηθελα τη γνωμη σας... Ειχα ελευθερη επαφη με τον αντρα μου την 8η μερα και την 14η μερα του κυκλου. Τωρα περιμενω στις 18 του μηνα.Δεν εχω κατι ιδιαιτερο σαν συμπτωμα , ´ομως ποναει αρκετα η κοιλια μου. Το πρωι πονουσε σαν περιοδο και τωρα εντονος πονος , ´οχι δυσβασταχτος ´ομως ´εντονος πουμε χτυπαει και ελαφρως στην πλατη. Δεν θα κανουμε βεβαια και διαγνωση μεσω ιντερνετ, και εννοειται πως αν χειροτερεψει θα με δει γιατρος αλλα....δεν ξερω αν πρεπει να βαλω στο μυαλο μου το ενδεχομενο εγκυμοσυνης...

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store
Petalouditsa28    709

Γειά σου mpiskotaki!! Πόσες μέρες είναι ο κύκλος σου?? 

Εφόσον είχες ελεύθερες επαφές πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης! 

Σου εύχομαι να είσαι εγκυούλα γλυκιά μου!

στις πριν 15 λεπτά, ο/η mpiskoto είπε:

Καλησπερα κοριτσια. Ξερω οτι κανω μια ερωτηση που οι περισσοτερες μαλλον την εχετε ξανασυντησει αλλα ηθελα τη γνωμη σας... Ειχα ελευθερη επαφη με τον αντρα μου την 8η μερα και την 14η μερα του κυκλου. Τωρα περιμενω στις 18 του μηνα.Δεν εχω κατι ιδιαιτερο σαν συμπτωμα , ´ομως ποναει αρκετα η κοιλια μου. Το πρωι πονουσε σαν περιοδο και τωρα εντονος πονος , ´οχι δυσβασταχτος ´ομως ´εντονος πουμε χτυπαει και ελαφρως στην πλατη. Δεν θα κανουμε βεβαια και διαγνωση μεσω ιντερνετ, και εννοειται πως αν χειροτερεψει θα με δει γιατρος αλλα....δεν ξερω αν πρεπει να βαλω στο μυαλο μου το ενδεχομενο εγκυμοσυνης...

Γεια σου κοπελα μου..μας λες τις ημέρες των επαφών αλλα πόσες μερες κύκλο εχεις?περιμενεις στις 18 και εχεις πονάκια απο σημερα??συνηθως σε πιάνουν μερες πριν??

mpiskoto    2

Εχω κυκλο 28 ημερων σταθερα με πρωτη μερα στις 21 Δεκεμβρη και ειχαμε επαφη....στις 28 και στις 4 Ιανουαριου...Δεν εχω κανενα αλλο συμπτωμα. Τιποτε. Ουτε υγρα, ουτε τιποτα. Μονο πονο. Πονο περιοδου ειχα και για 2 μερες μετα την επαφη αν αυτο μπορει να ληφθει σανκατι η απλα συσπασεις απο το σπερμα;;

στις πριν 20 λεπτά, ο/η mpiskoto είπε:

Εχω κυκλο 28 ημερων σταθερα με πρωτη μερα στις 21 Δεκεμβρη και ειχαμε επαφη....στις 28 και στις 4 Ιανουαριου...Δεν εχω κανενα αλλο συμπτωμα. Τιποτε. Ουτε υγρα, ουτε τιποτα. Μονο πονο. Πονο περιοδου ειχα και για 2 μερες μετα την επαφη αν αυτο μπορει να ληφθει σανκατι η απλα συσπασεις απο το σπερμα;;

Τα συμπτώματα,διαφέρουν απο γυναικα σε γυναικα..πονάκια περιόδου εχω και εγω σημερα..περιμενω στις 21/1 και ειναι πολυ νωρίς για να εχω ενοχληςεις..θα δειξει όμως τι γινεται..το πρώτο σίγουρο σύμπτωμα σύμφωνα με τους γιατρούς ειναι η καθυστέρηση..ευχομαι ολόψυχα να εισαι έγκυος.. αν δεν άδειαθετησεις στις 18.. τρέξε για χοριακη!!εχεις ολη μας την θετική ενέργεια γλυκια μου!!!

mpiskoto    2

Βασικα αν ειμαι εγκυος....θα ειναι το τριτο!!! Και φυσικα το θελω πολυ....παρολο που ξερω οτι θα ειναι κατι πολυ δυσκολο!! Στο πρωτο ειχαμε ελευθερες επαφες μεχρι την 9η μερα της περιοδου ενω στο δευτερο....25η μερα!!!! Πως γινεται δεν ξερω....!!!

στις πριν 56 λεπτά, ο/η mpiskoto είπε:

Εσυ ποτε ειχες ελευθερη επαφη;; Ενιωθες τιποτα τις επομενες μερες; 

Εγω καλη μου αυτο το μηνα ειμαι σε διαδικασία υπερδιέγερσης ωοθηκών..και μετα εκανα ένεση για να σπάσει το ωοθηλακιο..στις 19-1 εχω χοριακη σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού..και σημερα (πέντε μερες μετα την ωορηξια)εχω κατι πονάκια και τσιμπηματάκια..

mpiskoto    2

Μακαρι να σου πανε ολα καλά! !! Ευχομαι να ειναι η τελευταία φορα που θα ασχοληθεις με τετοιες επιπονες διαδικασιες...περιμένουμε και κοντά οπότε.. .θα το τραβηξουμε παρευλα αυτο το 10ημερο!!!

στις πριν 1 ώρα, ο/η mpiskoto είπε:

Μακαρι να σου πανε ολα καλά! !! Ευχομαι να ειναι η τελευταία φορα που θα ασχοληθεις με τετοιες επιπονες διαδικασιες...περιμένουμε και κοντά οπότε.. .θα το τραβηξουμε παρευλα αυτο το 10ημερο!!!

Ναι κοριτσακι μου..η καλύτερη παρεα βρισκεται εδωμεσα..αναμονή και υπομονή..δεν μπορουμε να κανουμε κατι άλλο..

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Εκείνες τις πέντε μέρες έμεινα ξαπλωμένη αλλά όχι εντελώς.πήγαινα τουαλέτα κανονικά.γι αυτό μου φάνηκε περίεργο το να έκλεισε και τόσο γρήγορα.Εσύ είχες μείνει στο νοσοκομείο?
    • Μακάρι γλυκιά μου να ναι ο τυχερός μας!!Το μοναστήρι στη Λυκόβρυση γιορτάζει 10/8.Και παραμονή μαζεύεται πολύ κόσμος!!Εχείς ξαναπάει?
    • Η 28η Ιουλίου, καθιερώθηκε το 2004 από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας (ΠΟΥ), ως Παγκόσμια Ημέρα Ηπατίτιδας. Η Παγκόσμια Ημέρα Ηπατίτιδας (WHD) λαμβάνει χώρα κάθε χρόνο στις 28 Ιουλίου και έχει ως στόχο να ευαισθητοποιήσει τον γενικό πληθυσμό αλλά και τους ιθύνοντες, σχετικά με τις ηπατικές νόσους καθώς και να αποτελέσει το έναυσμα για ουσιαστική αλλαγή. Αναλυτικότερα, η Παγκόσμια Ημέρα Ηπατίτιδας στοχεύει στο να ενώσει τους συλλόγους ασθενών, τις κυβερνήσεις, τους επαγγελματίες υγείας, την κοινωνία των πολιτών, την επιστημονική κοινότητα, τη βιομηχανία και το ευρύ κοινό, ώστε να ενισχύσει το «παγκόσμιο προφίλ» της ιογενούς ηπατίτιδας. Βάσει πρόσφατων στοιχείων, στην Ελλάδα ζουν περίπου 135.000 άνθρωποι με ενεργή χρόνια Ηπατίτιδα C, η συντριπτική πλειοψηφία των οποίων (80%) δεν γνωρίζει ότι πάσχει, εξαιτίας της ασυμπτωματικής φύσης της ασθένειας. Όσον αφορά στην ηπατίτιδα Β, υπολογίζεται ότι περίπου το 2% – 3% του συνολικού πληθυσμού στην Ελλάδα ζουν με τη νόσο. Ιδιαίτερο γνώρισμα της χρόνιας λοίμωξης με ηπατίτιδα Β είναι επίσης ο ασυμπτωματικός χαρακτήρας της ασθένειας. Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ηπατίτιδας 28/07, ο Σύλλογος Ασθενών Ήπατος Ελλάδος «Προμηθέας» στο πλαίσιο ευαισθητοποίησης και πρόληψης των Ιογενών Ηπατιτίδων υλοποιεί πληθώρα δράσεων σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Με τη βοήθεια της επιχείρησης Coffix που διανέμει καφέ και ροφήματα (take - away) απευθυνόμαστε στον γενικό πληθυσμό επικοινωνώντας το μήνυμα ότι εξέταση είναι βασικό βήμα προάσπισης της πρόληψης. Η ενημερωτική εκστρατεία απευθύνεται στον γενικό πληθυσμό και αφορά στην επικοινωνία μηνύματος προς πρόληψη και παρότρυνση για εξέταση των ιογενών ηπατιτίδων Β και C. Τρόποι μετάδοσης Οι τρόποι μεταδόσεις της ηπατίτιδας C, είναι μέσω της επαφής αίματος με αίμα (που φέρει τον ιό). Οποιαδήποτε λοιπόν, πράξη περιλαμβάνει την εμπλοκή αίματος, μπορεί να μεταδώσει τον ιό, πιο συγκεκριμένα: Μετάγγιση αίματος που έχει πραγματοποιηθεί πριν το 1992 όπου δεν υπήρχε έλεγχος στο αίμα. Κοινή χρήση συνέργων για λήψη ναρκωτικών ουσιών. Η επαφή αίματος από σύνεργα που δεν έχουν αποστειρωθεί, όπως για ιατρικές επεμβάσεις ή τατουάζ και piercing σε χώρους που στερούνται ειδικής άδειας. Ενώ για την ηπατίτιδα Β, δεν είναι μόνο το αίμα που μπορεί να μεταδοθεί ο ιός, αλλά και τα σπερματικά και κολπικά υγρά. Οπότε σε οποιαδήποτε περίπτωση συνιστάται η χρήση προφυλακτικού. Η εξέταση Μια απλή εξέταση αίματος μπορεί να διαγνώσει αν έχετε προσβληθεί από ηπατίτιδα Β ή C. Τα αποτελέσματα συνήθως βγαίνουν σε λίγες ημέρες, αλλά μερικές κλινικές, όπως τα κέντρα πρόληψης Checkpoint, που βρίσκονται σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη πραγματοποιούν γρήγορες και δωρεάν εξετάσεις και μπορούν να παρέχουν τη διάγνωση σε μόλις 20 λεπτά. Τέλος καλό είναι να γνωρίζεις πως οι ηπατίτιδες Β & C δεν μεταδίδονται με το φιλί, τον βήχα, το φτέρνισμα, την κοινή χρήση οικιακών σκευών, πιάτων, ποτηριών, μαχαιροπίρουνων και της τουαλέτας. Ο Σύλλογος Ασθενών Ήπατος Ελλάδος «Προμηθέας» ιδρύθηκε και δραστηριοποιείται από το 2012 και είναι ο πρώτος σύλλογος ασθενών με νοσήματα του ήπατος. Μέσα από την εμπειρία μας ως ασθενείς παρέχουμε ενημέρωση, πληροφόρηση και υποστήριξη στους ανθρώπους και στις οικογένειες αυτών που ζουν με ιογενείς Ηπατίτιδες Β και C ή άλλα νοσήματα του ήπατος. Σύλλογος Ασθενών Ήπατος Ελλάδος «Προμηθέας»: 
      Λ. Αλεξάνδρας 213Β, ΤΚ: 11523, Αμπελόκηποι - Αθήνα
      Τηλ: 2110 122 102
      E-mail: info@helpa-prometheus.gr
      Helpa-prometheus.gr
      Δείτε ολόκληρο το άρθρο
    • Σ ευχαριστώ πολυ αυτό κάνω ακούω το γιατρό και κάνω υπομονή να περάσουν αυτές οι πρώτες βδομάδες.
    • Μου ξεκινησαν ακριβώς στην έκτη εβδομάδα..με πιάνει το πρωι μεχρι το απογευμα..χθες ηταν η μονη μερα που ήμουν εντελώς καλα σήμερα πάλι τα ίδια..Κανω υπομονή ξερω ότι θα περάσουν όλα αυτα.
  • Νέες συζητήσεις