Μετάβαση σε περιεχόμενο

Περίοδος και εγκυμοσύνη!!!Όσο αντιφατικό και αν ακούγεται,συμβαίνει!


Recommended Posts

Το έχετε ακούσει και εσείς ή σας έχει τύχει;.... Εμένα η μητέρα μου στις εγκυμοσύνες της το μάθαινε μετα απ τον 3ο μήνα ότι ήταν έγκυος γιατί είχε κανονικά περίοδο και μια γνωστή μου στον 4ο.Μα καλά Χωρίς ενα σύμπτωμα; Και σε μια γυναίκα στα 40+ με παραπάνω κιλάκια το έμαθε στον 7ο(τρομερό ούτε άγχος ούτε τίποτα ετοιμάστηκε απλά για τη γέννα)....θα τρελαθώ είναι τόσο συχνό ή έτυχαν όλα σε μένα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το εχω ακούσει και εγώ ότι μπορεί κάποιες κοπελες τους πρώτους μήνες να έχουν αίμα και να μην αντιληφθουν την εγκυμοσυνη.. Εχει συμβει και σε 1-2 γυναικες απο το οικειο μου περιβαλλον....Η γιαγια μου για παραδειγμα ισχυριζοταν πως και οταν ηταν εγκυος τη μητερα μου και το θειο μου ειχε περιοδο μεχρι τον 3ο η 4ο μηνα. Προσωπικα πιστευω (χωρις βεβαια να ειμαι απολυτη σε αυτο) οτι η ποσοτητα του αιματος ισως ειναι αρκετα λιγοτερη απο το συνηθες απλα η γυναικα δεν το παρατηρει.. Διαφορετικα αν εχει φουλ ροη 3-4 μερες, δε θα αποβάλει;;;;  Και να δεχτω οτι εχει οντως φουλ ροη τον ενα μηνα...Αλλά και τον επόμενο και το μεθεπόμενο;;; Πως θα επιβιωσει το καημενο το εμβρυο με τοση απωλεια αιματος;; Δεν ειμαι γιατρος αλλα μου ακούγεται καπως δυσκολο ολο αυτο.. Οσο για την περιπτωση της κοπελας που το έμαθε στον 7ο δεν ξερω τι να πω.. Και αυτό κάπως ακραίο ειναι.. Οσο παχουλη και να ειναι μια γυναικα μοιαζει πολυ περίεργο πως δε μπορεί να ξεχωρίσει την κοιλιά της εγκυμοσύνης από την κοιλιά των περιττων κιλων στο ιδιο της το σωμα. Εκτος αν ειχε κανει προσφατα το πρωτο της παιδι και ξαναμεινε αμεσως εγκυος οποτε η κοιλια της ειχε ηδη το σχημα της εγκυμοσυνης και δεν αλλαξε κάτι οπότε λογικό είναι να άργησε να το αντιληφθεί.. Γενικά πάντως πιστεύω πως το ποσοστό των γυναικών που τα παθαίνουν αυτά είναι απειροελάχιστο σε σχέση με τις γυναίκες που μένουν έγκυες.. Νομίζω πως εκείνες που θέλουν σαν τρελές να μείνουν το καταλαβαίνουν αμέσως....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα συμφωνησω και γω οτι μπορει μεν να εχουν αιμα αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι η ιδια ροη π εχει μια κοπελα σε φυσιολογικη περιοδο... εχω ακουσει να εχουν 2-3 μερες καφε... η αιμα για μια μονο μερα κλπ..η ακομα και για 3 μερες αλλα με πολυ λιγη ροη!παντα ομως  ειναι κατι διαφορετικο..και μια κοπελα π παρατηρει το σωμα της και το τι συμβαινει ειναι λιγο απιθανο να μην καταλαβει εγκυμοσυνη.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στις 3 αποκολλησεις που είχα στην δική μου εγκυμοσύνη το αίμα ήταν παραπάνω και από περιοδό κάποιες μέρες. ...είχα αιμορραγία μέχρι και τον 5ο μηνα σχεδόν.  Αλλες μέρες κόκκινο αίμα κι άλλες (τις περισσοτερες) ασταμάτητο καφέ.  Φορούσα σερβιετα ή σερβιετακι όλους αυτούς τους μηνες καθημερινά. . Σας πληροφορώ επισης και από αλλες εγκυμοσύνες που έχω ακούσει πως ακόμα και μετά από μεγάλες απώλειες αίματος τα μωράκια κρατήθηκαν και γεννήθηκαν μια χαρά. 

Μετά από αυτά πιθανολογώ πώς παλιά ίσως κάτι τέτοιο συνεβαινε είχαν κάποιες αποκολλησεις αλλά δεν το εψαχναν ή δεν υπήρχαν τα μεσα να το διαπιστώσουν. Μη ξεχνάτε πως κάτι εποχές μόνο ο καρδιακός χτυπος που άκουγαν με ένα χωνί ήταν και το μόνο που μπορούσαν να ακούσουν και να δουν για να σιγουρεψουν πώς όλα είναι καλά.  

Ένας γυναικολόγος μπορεί να μας απαντήσει υπεύθυνα. 

Απλά σας είπα την δική μου εμπειρία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι αποκολλησεις ειναι αλλο θεμα..εκει ειναι αιμοραγια και φυσικα μπορει να κρατησει παρα πολυ..αλλα γνωριζεις οτι δεν ειναι περιοδος..εγω μιλησα καθαρα για το γεγονος να εχεις περιοδο αλλα τελικα να εισαι εγκυος και να μην το ξερεις...αυτο θεωρω λιγο απιθανο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η miniatoura87 είπε:

οι αποκολλησεις ειναι αλλο θεμα..εκει ειναι αιμοραγια και φυσικα μπορει να κρατησει παρα πολυ..αλλα γνωριζεις οτι δεν ειναι περιοδος..εγω μιλησα καθαρα για το γεγονος να εχεις περιοδο αλλα τελικα να εισαι εγκυος και να μην το ξερεις...αυτο θεωρω λιγο απιθανο..

Γνωριζεις οτι δεν ειναι περιοδος εφοσον ξερεις πως εισαι εγκυος. Για αυτο ειπα πως η μητερα σου ισως κατι τετοιο να συνεβαινε αλλα να μην το ηξερε εφοσον αγνοουσε και την εγκυμοσυνη την ιδια.. 

και εγω εξισου απιθανο το θεωρω κατα βαθος για αυτο εγραψα 

'' Ένας γυναικολόγος μπορεί να μας απαντήσει υπεύθυνα.  ''

:x

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια γνωστη μου τωρα ειναι στον εβδομο και πριν δυο μηνες εμαθε οτι ειναι εγκυος... Ειχε περιοδο κανονικα μου ειπε και δεν το καταλαβε.. Εχει και λιγα κιλακια παραπανω κ η κοιλιτσα της ειναι οπως ηταν κ πριν τσουποτη οποτε εγω αν δν μ το ελεγε δεν το καταλαβαινα.. Δεν ξερω τι ροη ειχε στην περιοδο δεν την ρωτησα αλλα θα συμφωνισω μαζι σας φυσιολογκη δεν θα ηταν αλλα δεν θα εδωσε και σημασια.. Ιδικα αν η διάρκεια της περιοδου ειναι μονο τρεις τέσσερις μερες παντα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια χρόνια πολλά με υγεία και η γέννηση του Χριστού να φέρει στην καθεμία μας αυτό που επιθυμεί....Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση και οποία γνωρίζει ας μου απαντήσει..Τη τρίτη που μας πέρασε έκανα χωριακη και βγήκε αρνητική μετά από εξωσωματική με κατεψυγμένο έμβρυο...6 μέρες και ακόμη να μου έρθει περίοδος...Από την τρίτη δε παίρνω καθόλου χάπια ....Τι μπορεί να συμβαίνει,?Δε θα πρεπε να μου χε έρθει η περιοδος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η πίκρα είναι όταν περιμένω και εγώ τα καλά νέα και έρχεται περίοδος...χάλια μετά λέω μπας και υπάρχει κληρονομικότητα ....αλλα τπτ..τρώμε και τη δεύτερη πικρα...

πάντως δε νομίζω να έχει γενικά μεγάλη διαφορά στη ροή...γιατί τι στο καλό όταν κάνεις ελεύθερα είσαι και υποψιασμενη...πάντως η ξαδέρφη μου το έμαθε 4 μηνών και εκτός του ότι δεν είχε συμπτώματα δεν είχε αλλάξει και το σωμα της....ούτε κοιλιά ούτε τπτ....τι να πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...