Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρακια Ιουλίου 2017;;;;


Recommended Posts

στις πριν 12 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Γεια σου darling! Έλα μία χαρά είσαι από κιλά! Εγώ είμαι 24η βδομάδα κ χω πάρει 8! Δε μ φαίνονται βέβαια γτ τα βάζω ομοιόμορφα αλλά τα πήρα! Προσωπικά χρησιμοποιώ την pepanthol mommy. Είναι κρέμα γτ δ μ αρέσουν τα λάδια κ μ αρέσει γτ κ απορροφάται εύκολα κ έχει διακριτικό άρωμα. Ο γιατρός μ μου είπε πως αν είναι να κάνω θα κανω ότι κ να βάζω κ ότι απλά χρειάζεται ενυδάτωση τ δέρμα οπότε κ μία απλή ενυδατικη αρκεί.

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Χριστιαννα* είπε:

 

Καλε μην αγχωνεσαι τοσο με τα κιλα, καλα κανεις και προσεχεις βεβαια μην γινεις φοραδα σαν εμενα εγω ειμαι στα +19, αλλα επιτελους εχω στηθος ρε φιλε που δεν ειχα&το εχουμε καταχαρει&εγω&ο αντρας μου! Για τις ραγαδες εχει δικιο η Διωνη, εγω χρησιμοποιω αμυγδαλελαιο, δεν εχω τιποτα προς το παρον&ας εχω γινει μπιλια, μετα στο ξεφουσκωμα φοβαμαι οπως γινονται τα μπαλονια! ? Εμενα μου αρεσει το λαδακι, δεν λερωνει&μου βαζει καθε βραδυ ο αντρουλης μου στην κοιλιτσα, το χουμε κανει ιεροτελεστια, του λεω ελα βαλε λαδακι στη μπεμπα& γουργουριζω σαν γατα απο χαρα! 

Πηγα σημερα και στο γιατρο, ολα πολυ καλα, στον υπερηχο η μπεμπουλα βγαινει 1190γρμ (ειμαι σημερα 28+5). Οποτε τωρα θα ξαναπαω μετα το doppler. Επισης ειχα κλεισει καιρο πριν εναν εξτρα υπερηχο καρδιας εμβρυου στο παιδων πεντελης προληπτικα -το ειχε κανει&η αδελφη μου&θεωρω οτι ειναι καλο μη γυρισει κανεις να μου πει δηθεν οτι κατι με την καρδια του μωρου, ετσι ειχε γινει στην αδελφη μου, θελαν να τη χωσουν για καισαρικη και καλα κατι για την καρδια, τους εδειξε αυτη την εξεταση και το βουλωσαν. Εσας ποσο ειναι τα μπεμπακια σας;

Koritsia egw xrisimopoio to bio oil k to agorazw apo ta farmakia. . Ime poli euxatistimeni gt aporafate grigora k den lerwnei. 

As apolausoume tin egkimosini tote k na min skeutomaste ta kila????

Xthes p piga sto  giatro to bebe itan 1530 stin 30 bdomada. . O giatros m ipe ola ok. Distixos den mporesame na doume k pali tin fatsoula t afou k pali ta podia t itan sto proswpo t. . Poli euligisto auto to bebaki. .??

Mia xara xristianna m k kala ekanes k eklises gia ton iperixo kardias.. 

Diwni k gw pisteuo oti an ine na vgalis tha vgalis ragades. . apla mia periipisi / prolipsi pisteuo oti kanei kalo. ;)

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η darling89 είπε:

 

Koritsia egw xrisimopoio to bio oil k to agorazw apo ta farmakia. . Ime poli euxatistimeni gt aporafate grigora k den lerwnei. 

As apolausoume tin egkimosini tote k na min skeutomaste ta kila????

Xthes p piga sto  giatro to bebe itan 1530 stin 30 bdomada. . O giatros m ipe ola ok. Distixos den mporesame na doume k pali tin fatsoula t afou k pali ta podia t itan sto proswpo t. . Poli euligisto auto to bebaki. .??

Mia xara xristianna m k kala ekanes k eklises gia ton iperixo kardias.. 

Diwni k gw pisteuo oti an ine na vgalis tha vgalis ragades. . apla mia periipisi / prolipsi pisteuo oti kanei kalo. ;)

 

 

Μια χαρα το μωρουλι! Χαχα μα καλα ετοιμαζεται εκ των εσω για ρυθμικη γυμναστικη; απιστευτο! Τι θεση ειχε; Εμενα ακομα με τα ποδια κατω, ελπιζω να γυρισει σιγα σιγα γιατι αγχωνεται η μανουλα! Το bio oil ειχα δει κι εγω αρχικα, πολλες μανουλες το εχουν βολευτει. 

Οσο πλησιαζει ο καιρος ανυπομονω και πιο πολυ! Αντε να δουμε τα μωρακια μας!! ❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Πώς είστε;

Εγώ για τις ραγάδες χρησιμοποιώ την Simulcium, μέχρι στιγμής δεν έχω δει ραγάδα.

Χριστιάννα κι εγώ έκανα υπέρηχο καρδιάς εμβρύου. Μου το είχαν σαν "υποχρεωτικό" μαζί με την β' επιπέδου.

Darling κι εμένα έτσι ντροπαλή είναι, όλα βάζει τα χεράκια μπροστά και δεν την βλέπουμε καλά. Πάντως όσο προλαβαίνω να την δω κάθε φορά, πριν κρυφτεί, ίδια ο μπαμπάς της είναι! Α! Κι από κιλά στις 27και5 εβδομάδες ήταν 1130 γραμμάρια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia ine poli parakseno p niotho to bebe na tentonete sto aristero pleuro m k tautoxrona stin kilia m. . .  Niotho triseutixismeni. ❤❤❤

Edw k 3 episkepsis p paw ston giatro sinexos klotsaei, kinite, i vazi ta xeria t mprosta k den mporoume na to doume. To vlepo sinexos sto oniro m omos k ine ena koukli??????

M ipe o giatros oti exi pari tin thesi t siga siga k oti stin 37 bdomada tha pari tin teliki thesi gia na gennithi.

Sas euxome ta kalitera koritsia k sintoma na kratate ta kouklika igiis morakia sas stin aggalitsa sas. . 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 29/4/2017 at 10:29 ΠΜ, ο/η darling89 είπε:

Koritsia ine poli parakseno p niotho to bebe na tentonete sto aristero pleuro m k tautoxrona stin kilia m. . .  Niotho triseutixismeni. ❤❤❤

Edw k 3 episkepsis p paw ston giatro sinexos klotsaei, kinite, i vazi ta xeria t mprosta k den mporoume na to doume. To vlepo sinexos sto oniro m omos k ine ena koukli??????

M ipe o giatros oti exi pari tin thesi t siga siga k oti stin 37 bdomada tha pari tin teliki thesi gia na gennithi.

Sas euxome ta kalitera koritsia k sintoma na kratate ta kouklika igiis morakia sas stin aggalitsa sas. . 

 

Ειναι να μην νοιωθεις ευτυχια;! Αχ σε καταλαβαινω! Αντε με το καλο! Περνα ο καιρος και συντομα θα χουμε τα μωρακια μας αγκαλια!

Τι κανετε κοριτσια γενικα; πως ειστε; εγω ηρεμια, την αλλη παρασκευη doppler και ανυπομονω! Επισης θα κανουμε απο δευτερα τα μαθηματα ανωδυνου! Α! Οσες ειστε αθηνα, εχει κατι σεμιναρια δωρεαν, σας ενδιαφερουν; γιατι ενημερωνω γενικα φιλες που ειναι εγκυουλες. Πχ στις 20/5 εχει στο mitrikosthilasmos. Τσεκαρετε!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

koritsia ti ginete?? ;)

Xristianna egw apo arxes t mai ekatsa spiti k apolamvano tin egkimosini epitelous. Pigeno k kolimpi 3 fores tin evdomada se thermenomeni pisina(o giatros to egkrine fisika prwta k m ipe oti to kolimpi kanei kalo kata tin diarkeia tis egkimosinis. ) perasmeni vdomada piga giatro k to bebe itan 2.100 kg. ;) konteuoume siga siga.  

Esis pos iste koritsia??

Exo aporia. ! Skeutome na plino ta rouxalakia k tis petsetes gia tin kliniki. Afou ta plino me idika aporipantika skeutome na ta valo se sakoulia apothikeusis rouxon k meta se valitsa. Gia na min skonisoun.   Pote lete na arxiso na pleno ta brefika? K se pia thermokrasia?  Tin dikia m valitsa pote na tin ftiakso?? 

Ime stin 33 vdomada. Tin pempti 25/05 tha mpo tha mpo stin 34 bdomada. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η darling89 είπε:

koritsia ti ginete?? ;)

Xristianna egw apo arxes t mai ekatsa spiti k apolamvano tin egkimosini epitelous. Pigeno k kolimpi 3 fores tin evdomada se thermenomeni pisina(o giatros to egkrine fisika prwta k m ipe oti to kolimpi kanei kalo kata tin diarkeia tis egkimosinis. ) perasmeni vdomada piga giatro k to bebe itan 2.100 kg. ;) konteuoume siga siga.  

Esis pos iste koritsia??

Exo aporia. ! Skeutome na plino ta rouxalakia k tis petsetes gia tin kliniki. Afou ta plino me idika aporipantika skeutome na ta valo se sakoulia apothikeusis rouxon k meta se valitsa. Gia na min skonisoun.   Pote lete na arxiso na pleno ta brefika? K se pia thermokrasia?  Tin dikia m valitsa pote na tin ftiakso?? 

Ime stin 33 vdomada. Tin pempti 25/05 tha mpo tha mpo stin 34 bdomada. 

 

 

Αχ τι ωραια! Κι εγω ηθελα να παω σε πισινα αλλα ακομα δεν εχω αξιωθει! Μπραβο η καλυτερη ασκηση! Εμας η μπεμπα την παρασκευη ηταν 1600γρμ που κλειναμε την 32η βδομαδα, ευτυχως εχει γυρισει με το κεφαλι γιατι το ειχα εγνοια! Μεχρι και μουσικη με ακουστικα της εβαζα για να το σιγουρεψω! Πολυ σωστα λες για τα ρουχαλακια, συμφωνω για τα σακουλακια. Νομιζω απο 34η-35η καλο ειναι να φτιαχνεις βαλιτσουλα κι εγω ετσι το σκεφτομαι. Νομιζω πλυσιμο στους 60 βαθμους ειναι ιδανικο για να αποστειρωνονται. Σιγουρα παντως λενε να μην βαζουμε μαλακτικα, ουτε αυτα που μας προωθουν ως μωρουδιακα. Επισης&τη δικη σου βαλιτσα μπορεις να ξεκινησεις ή εστω να καταγραψεις ποια πραγματα θα παρεις ωστε ανα πασα στιγμη να την ολοκληρωσεις στο λεπτο! Αχ τι ωραια! Ανυπομονω για την ωρα που θα ρθει η μπεμπα! Πωπω το πιστευεις; ερχονται τα μωρα μας! Καλα βιαζομαι πολυ... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχομαι να περασει ο καιρός γρηγορα και να τα εχετε αγκαλίτσα τα μωρακια σας!!! Με το καλό!!!

Μακαρι όσες προσπαθούμε να κανουμε το μωρακι μας συντομα να μπουμε σε τετοιες συζητησεις!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Χριστιαννα* είπε:

Αχ τι ωραια! Κι εγω ηθελα να παω σε πισινα αλλα ακομα δεν εχω αξιωθει! Μπραβο η καλυτερη ασκηση! Εμας η μπεμπα την παρασκευη ηταν 1600γρμ που κλειναμε την 32η βδομαδα, ευτυχως εχει γυρισει με το κεφαλι γιατι το ειχα εγνοια! Μεχρι και μουσικη με ακουστικα της εβαζα για να το σιγουρεψω! Πολυ σωστα λες για τα ρουχαλακια, συμφωνω για τα σακουλακια. Νομιζω απο 34η-35η καλο ειναι να φτιαχνεις βαλιτσουλα κι εγω ετσι το σκεφτομαι. Νομιζω πλυσιμο στους 60 βαθμους ειναι ιδανικο για να αποστειρωνονται. Σιγουρα παντως λενε να μην βαζουμε μαλακτικα, ουτε αυτα που μας προωθουν ως μωρουδιακα. Επισης&τη δικη σου βαλιτσα μπορεις να ξεκινησεις ή εστω να καταγραψεις ποια πραγματα θα παρεις ωστε ανα πασα στιγμη να την ολοκληρωσεις στο λεπτο! Αχ τι ωραια! Ανυπομονω για την ωρα που θα ρθει η μπεμπα! Πωπω το πιστευεις; ερχονται τα μωρα μας! Καλα βιαζομαι πολυ... ?

Xristianna ;)

Den to pisteuo akoma oti se ligo kero tha kratame ta bebakia mas.

Anipomono k apo tin agonia m k tin skepsi m vlepo sinexos onira oti gennao k kratao sta xeria m ena panemorfo moraki!

στις πριν 3 ώρες, ο/η peacock είπε:

Ευχομαι να περασει ο καιρός γρηγορα και να τα εχετε αγκαλίτσα τα μωρακια σας!!! Με το καλό!!!

Μακαρι όσες προσπαθούμε να κανουμε το μωρακι μας συντομα να μπουμε σε τετοιες συζητησεις!

 

Peacock m

Ilikrina ksero poso poli to thelete!

Olopsixa euxome sintoma na mas peite ta euxarista kai na xaroume mazi sas. 

Sas stelno oli m tin thetiki energia.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η peacock είπε:

Ευχομαι να περασει ο καιρός γρηγορα και να τα εχετε αγκαλίτσα τα μωρακια σας!!! Με το καλό!!!

Μακαρι όσες προσπαθούμε να κανουμε το μωρακι μας συντομα να μπουμε σε τετοιες συζητησεις!

 

Αχ μακαρι καθε γυναικα που θελει μωρακι να εχει συντομα ευχαριστα νεα και ενα ολογερο μωρακι αγκαλια! Καθε αγωνια ή προσπαθεια να χει αισιο τελος! Με το καλο κοπελα μου να χεις τα αποτελεσματα που ποθεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η darling89 είπε:

Xristianna ;)

Den to pisteuo akoma oti se ligo kero tha kratame ta bebakia mas.

Anipomono k apo tin agonia m k tin skepsi m vlepo sinexos onira oti gennao k kratao sta xeria m ena panemorfo 

στις πριν 3 ώρες, ο/η darling89 είπε:

Xristianna ;)

Den to pisteuo akoma oti se ligo kero tha kratame ta bebakia mas.

Anipomono k apo tin agonia m k tin skepsi m vlepo sinexos onira oti gennao k kratao sta xeria m ena panemorfo moraki!

 

 

Αχ παλι καλα εσυ βλεπεις ευχαριστα, εγω προς το παρον με το αγχος μου και μαλλον επειδη δεν κοιμαμαι και πολυ ανετα βλεπω εφιαλτες... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια κι απο μένα.

peacock σου εύχομαι ολόψυχα ότι καλύτερο! Πριν ένα χρόνο τέτοια εποχή, τα ίδια σκεφτόμουν κι ένιωθα με σένα... Χρειάστηκε να κάνω εξωσωματική κι ευτυχώς τα καταφέραμε με την πρώτη. Πραγματικά εύχομαι να αποκτήσεις σύντομα ένα μωράκι!

Κι εγώ συμφωνώ για τα σακουλάκια με τα ρούχα του μωρού, αλλά λέτε στους 60 βαθμούς είναι οκ; Εγώ σκεφτόμουν για 95 αλλά μη χαλάσουν σε τόσο υψηλή θερμοκρασία.

Εγώ κατά πως φαίνεται θα πάω με προγραμματισμένη καισαρική πρώτη βδομάδα του Ιούλη. Ελπίζω να μπορέσω να το διαπραγματευτώ με τον γιατρό για λίγο πιο μετά γιατί θα είμαι 37 εβδομάδων και κάτι... Εσάς πως σας ακούγεται, δεν είναι κάπως νωρίς;

Darling σε πισίνα δημόσιου κολυμβητηρίου πας ή κάπου αλλού; Θα με ενδιέφερε κι εμένα λίγο κολύμπι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Titti είπε:

Καλημέρα κορίτσια κι απο μένα.

peacock σου εύχομαι ολόψυχα ότι καλύτερο! Πριν ένα χρόνο τέτοια εποχή, τα ίδια σκεφτόμουν κι ένιωθα με σένα... Χρειάστηκε να κάνω εξωσωματική κι ευτυχώς τα καταφέραμε με την πρώτη. Πραγματικά εύχομαι να αποκτήσεις σύντομα ένα μωράκι!

Κι εγώ συμφωνώ για τα σακουλάκια με τα ρούχα του μωρού, αλλά λέτε στους 60 βαθμούς είναι οκ; Εγώ σκεφτόμουν για 95 αλλά μη χαλάσουν σε τόσο υψηλή θερμοκρασία.

Εγώ κατά πως φαίνεται θα πάω με προγραμματισμένη καισαρική πρώτη βδομάδα του Ιούλη. Ελπίζω να μπορέσω να το διαπραγματευτώ με τον γιατρό για λίγο πιο μετά γιατί θα είμαι 37 εβδομάδων και κάτι... Εσάς πως σας ακούγεται, δεν είναι κάπως νωρίς;

Darling σε πισίνα δημόσιου κολυμβητηρίου πας ή κάπου αλλού; Θα με ενδιέφερε κι εμένα λίγο κολύμπι...

Titti..  

sxetika me tin kesariki gia na s pei o giatros sou oti ine asfaleis na gennithi to moro stis 37 evdomades tote den iparxi kanena provlima. 

Ala gia pio logo s ipe na se kanei kesariki? 

Se idiotiko kolimvitirio pao :) eki exi ekpedeutes p me simvouleuoun an exo opiadipote aporia k exi k pio ligo kosmo. Prin arxiseis rota ton giatro s gia to kolimpi.  Emena me parotrine na arxisw.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Χριστιαννα* είπε:

Αχ παλι καλα εσυ βλεπεις ευχαριστα, εγω προς το παρον με το αγχος μου και μαλλον επειδη δεν κοιμαμαι και πολυ ανετα βλεπω εφιαλτες... ?

Apolause tin egkimosini sou k min agxonese. .  Ine poli orea periodos gia na agxonese :)

Oute egw den koimame poli aneta apla prospatho na rixno k kanena ipnako tin mera gia na simplirono tis ores p den koimame tin nixta :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Titti είπε:

Καλημέρα κορίτσια κι απο μένα.

peacock σου εύχομαι ολόψυχα ότι καλύτερο! Πριν ένα χρόνο τέτοια εποχή, τα ίδια σκεφτόμουν κι ένιωθα με σένα... Χρειάστηκε να κάνω εξωσωματική κι ευτυχώς τα καταφέραμε με την πρώτη. Πραγματικά εύχομαι να αποκτήσεις σύντομα ένα μωράκι!

Κι εγώ συμφωνώ για τα σακουλάκια με τα ρούχα του μωρού, αλλά λέτε στους 60 βαθμούς είναι οκ; Εγώ σκεφτόμουν για 95 αλλά μη χαλάσουν σε τόσο υψηλή θερμοκρασία.

Εγώ κατά πως φαίνεται θα πάω με προγραμματισμένη καισαρική πρώτη βδομάδα του Ιούλη. Ελπίζω να μπορέσω να το διαπραγματευτώ με τον γιατρό για λίγο πιο μετά γιατί θα είμαι 37 εβδομάδων και κάτι... Εσάς πως σας ακούγεται, δεν είναι κάπως νωρίς;

Darling σε πισίνα δημόσιου κολυμβητηρίου πας ή κάπου αλλού; Θα με ενδιέφερε κι εμένα λίγο κολύμπι...

Βρε κοριτσι που εισαι εσυ πως τα πας; τι κανει η μικρη σου; για τη θερμοκρασια μπορεις και στους 90, βασικα κατω απο 60 δεν εχει νοημα, αλλα οπως λες για να μην χαλασουν ας ειναι στους 60 αλλωστε για εξτρα αποστειρωση θα σιδερωθουν οποτε μια χαρα! Οσον αφορα στις καισαρικες απο οσες περιπτωσεις γνωριζω οι γιατροι το χουν να τις κανουν εκει στην 37η-38η βδομαδα. Συμφωνω μαζι σου να το καθυστερησεις λιγο ειδικα αν δεν υπαρχει ιατρικος λογος που να σας βιαζει. Οτι παρει απο την μανουλα καλο ειναι. Για πισινα οι μαιες μας προτεινανε γενικα πισινα με οζον, οχι χλωριο! Δεν θυμαμαι που μενεις αλλα εχει στην αθηνα, πιστευω κι εγω οτι ειναι καλυτερα απο το χλωριο.

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η darling89 είπε:

Apolause tin egkimosini sou k min agxonese. .  Ine poli orea periodos gia na agxonese :)

Oute egw den koimame poli aneta apla prospatho na rixno k kanena ipnako tin mera gia na simplirono tis ores p den koimame tin nixta :)

Καλα απο διαρκεια υπνου ειδικα αυτη τη βδομαδα εχω λιωσει μιλαμε, αλλα δεν ξεκουραζομαι δυστυχως καθολου. Καλα ναι αυτο με το αγχος ειμαστε αυτοκολλητοι δυστυχως... ? 

Βρε κοριτσια συσπασουλες εχετε καθολου; εγω νομιζω δεν εχω. Καμια φορα πχ με περπατημα επειδη εχει βαρυνει η κοιλια μπορει να νιωθω ενα ελαφρυ πονακι χαμηλα, αλλα κυριως ειναι νομιζω η κυστη που πιεζεται. Που ειναι αυτες οι braxton hicks;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Πλησιάζει ο καιρός σας! Εγώ είμαι 28η βδομάδα και σκέφτομαι βαλίτσα να φτιάξω 33η με 34η εβδομάδα. 

Χριστιάνα έχεις δίκιο άμα σιδερωθουν θα είναι έτοιμα! 

Τιτι από ότι κατάλαβα θα είσαι στην 38η βδομάδα οπότε λογικά τ μωρό θα είναι μία χαρα! Αλλά μου φαίνεται νωρίς να σ πει σχεδόν ενάμιση μήνα πριν το πότε. Λογικά θα εξαρτηθεί κ από την ανάπτυξη του μωρού μέχρι τότε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Χριστιαννα* είπε:

Βρε κοριτσι που εισαι εσυ πως τα πας; τι κανει η μικρη σου; για τη θερμοκρασια μπορεις και στους 90, βασικα κατω απο 60 δεν εχει νοημα, αλλα οπως λες για να μην χαλασουν ας ειναι στους 60 αλλωστε για εξτρα αποστειρωση θα σιδερωθουν οποτε μια χαρα! Οσον αφορα στις καισαρικες απο οσες περιπτωσεις γνωριζω οι γιατροι το χουν να τις κανουν εκει στην 37η-38η βδομαδα. Συμφωνω μαζι σου να το καθυστερησεις λιγο ειδικα αν δεν υπαρχει ιατρικος λογος που να σας βιαζει. Οτι παρει απο την μανουλα καλο ειναι. Για πισινα οι μαιες μας προτεινανε γενικα πισινα με οζον, οχι χλωριο! Δεν θυμαμαι που μενεις αλλα εχει στην αθηνα, πιστευω κι εγω οτι ειναι καλυτερα απο το χλωριο.

 

Καλα απο διαρκεια υπνου ειδικα αυτη τη βδομαδα εχω λιωσει μιλαμε, αλλα δεν ξεκουραζομαι δυστυχως καθολου. Καλα ναι αυτο με το αγχος ειμαστε αυτοκολλητοι δυστυχως... ? 

Βρε κοριτσια συσπασουλες εχετε καθολου; εγω νομιζω δεν εχω. Καμια φορα πχ με περπατημα επειδη εχει βαρυνει η κοιλια μπορει να νιωθω ενα ελαφρυ πονακι χαμηλα, αλλα κυριως ειναι νομιζω η κυστη που πιεζεται. Που ειναι αυτες οι braxton hicks;

Koritsia nomizw emena i pisina ine  me xlorio. I alithia den kserw an epireazei i oxi kai pos epireazei ala o giatros m den m ipe kati tetio ;)

Perasmeni vdomada ixa ena mikro atixima k piga sto giatro. Me ixe valei sto monitor k ekei vlepame an ixa sispaseis i oxi. .! Stis 2 ores p imoun ekei ixa 2-3 sispaseis sto 40% (opos elege to monitor). Ok, ponesa liga ala antexa??

Exo kati ponakia ala perissotero otan kinite xamila to moro. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η darling89 είπε:

Koritsia nomizw emena i pisina ine  me xlorio. I alithia den kserw an epireazei i oxi kai pos epireazei ala o giatros m den m ipe kati tetio ;)

Perasmeni vdomada ixa ena mikro atixima k piga sto giatro. Me ixe valei sto monitor k ekei vlepame an ixa sispaseis i oxi. .! Stis 2 ores p imoun ekei ixa 2-3 sispaseis sto 40% (opos elege to monitor). Ok, ponesa liga ala antexa??

Exo kati ponakia ala perissotero otan kinite xamila to moro. 

Κοριτσι μου μη σε αγχωσω, απλα μας ειπαν οτι ειναι καλυτερα το οζον, οχι οτι το χλωριο βλαπτει. Ξερεις τωρα καθετι καινουργιο το προωθουν ολοι γενικα αλλα επειδη ειναι νεα μεθοδος δεν το εχουν ολοι προφανως. Απλα επειδη ειμαστε της αποψης οσο πιο φυσικα-υγιεινα γινεται για αυτο το προτεινω με τη σειρα μου, οχι δηλαδη οτι ειναι υποχρεωτικο! Ωχ ατυχημα; ελπιζω ολα καλα, νταξει με τις κινησεις του μωρου κι εγω ωρες ωρες τιναζομαι περισσοτερο ξαφνιαζομαι που το νιωθω τοσο εντονα! Ο αντρας μου λεει σε λιγο θα ανοιξει την κοιλια να βγει! Μαλλον καλο ειναι που δεν εχουμε συσπασεις. Μια φιλη ειναι στην 34η βδομαδα, ειχε συσπασεις&ο γιατρος της ειπε ξεκουραση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/24/2017 at 11:45 ΜΜ, ο/η Χριστιαννα* είπε:

Κοριτσι μου μη σε αγχωσω, απλα μας ειπαν οτι ειναι καλυτερα το οζον, οχι οτι το χλωριο βλαπτει. Ξερεις τωρα καθετι καινουργιο το προωθουν ολοι γενικα αλλα επειδη ειναι νεα μεθοδος δεν το εχουν ολοι προφανως. Απλα επειδη ειμαστε της αποψης οσο πιο φυσικα-υγιεινα γινεται για αυτο το προτεινω με τη σειρα μου, οχι δηλαδη οτι ειναι υποχρεωτικο! Ωχ ατυχημα; ελπιζω ολα καλα, νταξει με τις κινησεις του μωρου κι εγω ωρες ωρες τιναζομαι περισσοτερο ξαφνιαζομαι που το νιωθω τοσο εντονα! Ο αντρας μου λεει σε λιγο θα ανοιξει την κοιλια να βγει! Μαλλον καλο ειναι που δεν εχουμε συσπασεις. Μια φιλη ειναι στην 34η βδομαδα, ειχε συσπασεις&ο γιατρος της ειπε ξεκουραση.

Oxi den me agxonis katholou min anisixis :)

Sinithos agxonomoun me to paramikro palia,  twra pliris anesthisia:) 

Auto me tis entones kiniseis /klotsies to exo kai gw, san na theli na vgei grigora to bebaki mou. 

Ne sigoura otan exis sispaseis theli ksekourasi. Eutixos emis imaste tixeres ;)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η darling89 είπε:

Oxi den me agxonis katholou min anisixis :)

Sinithos agxonomoun me to paramikro palia,  twra pliris anesthisia:) 

Auto me tis entones kiniseis /klotsies to exo kai gw, san na theli na vgei grigora to bebaki mou. 

Ne sigoura otan exis sispaseis theli ksekourasi. Eutixos emis imaste tixeres ;)

 

Χαχα πωπω εχεις καταφερει να φτασεις σε τετοιο επιπεδο ζεν; ζηλευω! Πραγματικα με το αγχος δεν λυνεται τιποτα κι ομως δηλωνει μονιμως παρουσια! Απο κουραση πως παμε; εγω νιωθω ολη την ωρα κουρασμενη,δεν χορταινω υπνο και οταν σκεφτομαι οτι δουλειες εχω να κανω λουφαζω στο κρεββατι. Πολυ τεμπελια μιλαμε!! ?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Χριστιαννα* είπε:

Χαχα πωπω εχεις καταφερει να φτασεις σε τετοιο επιπεδο ζεν; ζηλευω! Πραγματικα με το αγχος δεν λυνεται τιποτα κι ομως δηλωνει μονιμως παρουσια! Απο κουραση πως παμε; εγω νιωθω ολη την ωρα κουρασμενη,δεν χορταινω υπνο και οταν σκεφτομαι οτι δουλειες εχω να κανω λουφαζω στο κρεββατι. Πολυ τεμπελια μιλαμε!! ?? 

Afise to agxos k apolause to ;)

Ne kala egw apo kourasi alo tipota.  Extos apo auto peinaw sinexos k den xorteno :).

Esis pos pate apo peina? Emena i oreksi mou einai sto full!!!!

Apo doulies den lew, variemeee afadasta ala anagkastika prepi na kathariso k na magirepso gia ton adrouli m. !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Darling ελπίζω να είστε καλά απο το ατύχημα!

Οι υπόλοιπες πώς είστε; Κι εμένα έχουν αρχίσει κάτι πείνες τώρα τελευταία αλλά κυρίως για παγωτά. Αν όχι καθημερινά, μέρα παρά μέρα το θέλουμε το παγωτάκι μας.

Εμένα κορίτσια γενικά η μπουμπού είναι ήσυχη, δε με κλωτσάει ιδιαίτερα, πιο πολύ κολυμπάει αλλά κι αυτό το βράδυ, ή όταν ξαπλώνω  στο πλάι. Και κούραση κορίτσια μου. Πονάει η πλάτη, πονάνε οι πατούσες αλλά εντάξει κι εγώ περπατάω αρκετά κι όταν το παρακάνω πονάει κι η κοιλίτσα.

Επειδή δεν είμαι από Αθήνα, αλλά θα κατέβω μέσα Ιουνίου, αυτό με την πισίνα με όζον είναι σε σπα; Αν μπορείτε να με κατατοπίσετε λιγάκι, θα με διευκολύνατε.

Τώρα για την καισαρική που σας έλεγα και τη συγκεκριμένη βδομάδα, μου το κάνουν λόγω ενός μικρού προβλήματος καρδιάς. Απλά έχω αναστατωθεί γιατί πάντα μου λέγαν πως δεν είναι κάτι σοβαρό (ούτε φάρμακα έπαιρνα, ούτε τίποτα)και τώρα εντελώς ξαφνικά μου λένε για καισαρικές, για γέννα στις 37 εβδομάδες και με κάνουν να αισθάνομαι λες και είμαι ένα βήμα πριν τη μεταμόσχευση που λέει ο λόγος και στεναχωριέμαι. Φοβάμαι ότι υποκύπτω στην υπερβολή της καρδιολόγου και δε φροντίζω για το καλύτερο δυνατό για το παιδί μου. Τέλος πάντων...

Τώρα να περάσω σε ευχάριστα. Χτες ήρθαν τα επιπλάκια μας! Είναι πολύ όμορφα! Περιμένω να φτιάξει λίγο κι ο καιρός για να πλύνω τα ρουχαλάκια της και να τα βολέψω! :))))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/5/2017 at 6:02 ΜΜ, ο/η darling89 είπε:

Afise to agxos k apolause to ;)

Ne kala egw apo kourasi alo tipota.  Extos apo auto peinaw sinexos k den xorteno :).

Esis pos pate apo peina? Emena i oreksi mou einai sto full!!!!

Apo doulies den lew, variemeee afadasta ala anagkastika prepi na kathariso k na magirepso gia ton adrouli m. !! 

Ελα ντε μακαρι. Απο ορεξη νορμαλ εως και λιγοτερη. Εγω αλλωστε πηρα τα κιλα το πρωτο 5μηνο σχεδον αλλα πηρα πολλα, εκτοτε δεν πειναω πολυ ουτε εχω παρει κιλα. Τα εφαγα ολα στην αρχη χεχε! Ε ναι θελουν και οι αντρες λιγο φροντιδα, καλα κανεις.

 

στις πριν 10 ώρες, ο/η Titti είπε:

Darling ελπίζω να είστε καλά απο το ατύχημα!

Οι υπόλοιπες πώς είστε; Κι εμένα έχουν αρχίσει κάτι πείνες τώρα τελευταία αλλά κυρίως για παγωτά. Αν όχι καθημερινά, μέρα παρά μέρα το θέλουμε το παγωτάκι μας.

Εμένα κορίτσια γενικά η μπουμπού είναι ήσυχη, δε με κλωτσάει ιδιαίτερα, πιο πολύ κολυμπάει αλλά κι αυτό το βράδυ, ή όταν ξαπλώνω  στο πλάι. Και κούραση κορίτσια μου. Πονάει η πλάτη, πονάνε οι πατούσες αλλά εντάξει κι εγώ περπατάω αρκετά κι όταν το παρακάνω πονάει κι η κοιλίτσα.

Επειδή δεν είμαι από Αθήνα, αλλά θα κατέβω μέσα Ιουνίου, αυτό με την πισίνα με όζον είναι σε σπα; Αν μπορείτε να με κατατοπίσετε λιγάκι, θα με διευκολύνατε.

Τώρα για την καισαρική που σας έλεγα και τη συγκεκριμένη βδομάδα, μου το κάνουν λόγω ενός μικρού προβλήματος καρδιάς. Απλά έχω αναστατωθεί γιατί πάντα μου λέγαν πως δεν είναι κάτι σοβαρό (ούτε φάρμακα έπαιρνα, ούτε τίποτα)και τώρα εντελώς ξαφνικά μου λένε για καισαρικές, για γέννα στις 37 εβδομάδες και με κάνουν να αισθάνομαι λες και είμαι ένα βήμα πριν τη μεταμόσχευση που λέει ο λόγος και στεναχωριέμαι. Φοβάμαι ότι υποκύπτω στην υπερβολή της καρδιολόγου και δε φροντίζω για το καλύτερο δυνατό για το παιδί μου. Τέλος πάντων...

Τώρα να περάσω σε ευχάριστα. Χτες ήρθαν τα επιπλάκια μας! Είναι πολύ όμορφα! Περιμένω να φτιάξει λίγο κι ο καιρός για να πλύνω τα ρουχαλάκια της και να τα βολέψω! :))))

Εχει χωρο να κολυμπησει το κοριτσι; Να ξεκουραζεσαι ταυτοχρονα&για ποδαρακια-μεσουλα κανα μαξιλαρακι κατω απ'τα ποδια, κανα μασαζ ή ποδολουτρο. Η πισινα με οζον οχι σε σπα, σε εξειδικευμενα κεντρα για ασκηση στο νερο (πχ εγω ξερω το physiopolis ειναι κοντα στο μετρο αγιας παρασκευης). Μην κανω&διαφημιση βεβαια δεν εχω παει απλα το εντοπισα στο ιντερνετ. Κοριτσι για το θεμα με την καρδια εχεις ρωτησει&αλλο γιατρο;ειναι αναλογα την περιπτωση,δεν θα ταν κακο να παρεις ισως&μια 2η γνωμη για να σαι εσυ σιγουρη. Για να μην στενοχωριεσαι αδικα. Απο κει&περα αν ειναι θεμα υγειας δεν το συζηταμε κουκλα μου, το θεμα δεν ειναι με ποιο τροπο θα φερεις στη ζωη την μπεμπουλα σου, αλλα να στε&οι 2 καλα! Τι επιπλα πηρες; εγω ακομα τα ζωα μου αργα δεν εχω κανονισει τιποτα... Δουλευει&ο αντρας μου κατι 6ημερα, 12ωρα τελευταια&δεν εχουμε προλαβει να παμε να κοιταξουμε που θελαμε διαφορα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Χριστιαννα* είπε:

Εχει χωρο να κολυμπησει το κοριτσι; Να ξεκουραζεσαι ταυτοχρονα&για ποδαρακια-μεσουλα κανα μαξιλαρακι κατω απ'τα ποδια, κανα μασαζ ή ποδολουτρο. Η πισινα με οζον οχι σε σπα, σε εξειδικευμενα κεντρα για ασκηση στο νερο (πχ εγω ξερω το physiopolis ειναι κοντα στο μετρο αγιας παρασκευης). Μην κανω&διαφημιση βεβαια δεν εχω παει απλα το εντοπισα στο ιντερνετ. Κοριτσι για το θεμα με την καρδια εχεις ρωτησει&αλλο γιατρο;ειναι αναλογα την περιπτωση,δεν θα ταν κακο να παρεις ισως&μια 2η γνωμη για να σαι εσυ σιγουρη. Για να μην στενοχωριεσαι αδικα. Απο κει&περα αν ειναι θεμα υγειας δεν το συζηταμε κουκλα μου, το θεμα δεν ειναι με ποιο τροπο θα φερεις στη ζωη την μπεμπουλα σου, αλλα να στε&οι 2 καλα! Τι επιπλα πηρες; εγω ακομα τα ζωα μου αργα δεν εχω κανονισει τιποτα... Δουλευει&ο αντρας μου κατι 6ημερα, 12ωρα τελευταια&δεν εχουμε προλαβει να παμε να κοιταξουμε που θελαμε διαφορα...

Καλά όταν λέω κολύμπι, μη φανταστείς τίποτα τρελό απλά την αντιλαμβάνομαι περισσότερο σαν να γλυστράει παρά να με κλωτσάει.

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία για την πισίνα, θα τη δω κι εγώ. 

Ναι σήμερα θα πάω σε δεύτερο καρδιολόγο να δω τι θα μου πει κι αυτός...

Πήραμε κούνια με στρώμα και συρταριέρα-αλλαξιέρα. Περιμένουμε και το καρότσι που μας το καθυστερησανε. Εσύ τι εκκρεμεί να πάρεις; Μην αγχώνεσαι κι αν δεν μπορεί να σε συνοδεύσει ο αντρούλης σου, ζήτα από κάποιο άλλο συγγενικό ή φιλικό πρόσωπο. Κι εγώ έτσι κάνω. :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Titti είπε:

Καλά όταν λέω κολύμπι, μη φανταστείς τίποτα τρελό απλά την αντιλαμβάνομαι περισσότερο σαν να γλυστράει παρά να με κλωτσάει.

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία για την πισίνα, θα τη δω κι εγώ. 

Ναι σήμερα θα πάω σε δεύτερο καρδιολόγο να δω τι θα μου πει κι αυτός...

Πήραμε κούνια με στρώμα και συρταριέρα-αλλαξιέρα. Περιμένουμε και το καρότσι που μας το καθυστερησανε. Εσύ τι εκκρεμεί να πάρεις; Μην αγχώνεσαι κι αν δεν μπορεί να σε συνοδεύσει ο αντρούλης σου, ζήτα από κάποιο άλλο συγγενικό ή φιλικό πρόσωπο. Κι εγώ έτσι κάνω. :) 

Αντε να δουμε τι θα πει&ο αλλος, παντως γενικα και στα μαθηματα ανωδυνου που καναμε στο Ελενα με τις μαιες (πολυ ωραια παρεπιπτοντως) ηταν πολλες κοπελες που θα γεννουσαν σε ιδιωτικα μαιευτηρια&σε περιπτωσεις που οι γιατροι τους ειχαν πει πχ για καισαρικη τις παροτρυναν να κλεισουν ραντεβου για μια 2η γνωμη και στο Ελενα. Οταν μαθεις πες μας τα νεα! 

Ναι μωρε, απλα σε καποια πραγματακια ηθελα τον αντρουλη μου να το ζησουμε μαζι και τον εχουν πρηξει στη δουλεια! Βασικα για το κρεββατι αγχωνομαι, βεβαια λεω να το παραγγειλω, την πολυμορφικ κουνια εχω σταμπαρει εδω&καιρο που θα θελει&συναρμολογηση οποτε θα πρεπει λιγο να βιαστω. Κατα τα αλλα εχω την αδελφουλα μου που μου εχει ετοιμασει πολλα απο ρουχαλακια-μπουρνουζακια κτλ και θα παρουμε απο αυτους και το πολυκαροτσι οποτε κυριως καθαρισματα θα εχω οχι τοσο ψωνια. Αλλα ε οσο να ναι οταν βολταρεις&τα βλεπεις ειναι αλλιως. Χρειαζομαι κι εγω σουτιεν θηλασμου&κανα νυχτικακι για το μαιευτηριο. Ουφ δεν ξερω. Χαζεψαμε σημερα λιγο στα jumbo&orchestra ρουχαλακια αλλα κρατηθηκα λεω πιο μετα υπομονη! ????

Με τις αποστειρωσεις αγχωνομαι, ηδη θελω να πλυνω την κουρτινα στο δωματιο μας&λεει ο αντρας μου να την πλυνω με το βρεφικο απορρυπαντικο;;;! Του λεω οτι ειναι υπερβολικος δεν θα τριβουμε το μωρο στην κουρτινα αλλα του κατσε τωρα&να δειτε θα με βαζει οτι εχουμε στο σπιτι να το περναω απο κλιβανο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...