Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσοχή που απευθύνεστε για σπερμοδιαγραμμα!!!!!


Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Sas euxaristw polu kopeles mou ...uperhxo orxewn kaname kai htan ola kala eipe ola mia xara ta blepei! 

8a kanoume kai to epanallhptiko kai fusika prwta o 8eos molis er8oume ellada 8a to doume ... 

Euxaristw polu kopeles mou gia thn sumparastash!! :-*

Ps: Kapou prepei na ksespasw na ta pw kapou alliws 8a skasw!

Γι αυτο ειμαστε εμεις εδω!!! :* :*

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/12/2016 at 1:14 ΠΜ, ο/η Gelie είπε:

Κοριτσια ανοίγω αυτή τη συζήτηση για να σας ενημερωσω για κάτι που συνειδητοποίησα πλήρως σημερα..  Είμαι πια πεπεισμένη ότι πολλα μικροβιολογικα δεν δίνουν αληθή αποτελεσματα σπερμοδιαγραμματων.. Και θα σας εξηγήσω αμεσως τι εννοω..  Καθως ετοιμαζομαστε για την εξωσωματική και συγκεντρωνουμε τα απαταιτητα δικαιολογητικα προκειμενου να τα καταθεσουμε στην επιτροπη, πηγε ο συζυγος μου για σπερμοδιαγραμμα σε πολυ γνωστο διαγνωστικο κεντρο συμβεβλημενο με τον εοπυυ με παραρτηματα σχεδον σε ολη την Αττικη. Ετσι η εξεταση θα γινοταν δεκτη χωρις προβλημα απο την επιτροπη μιας και θα ειχε τις απαραιτητες σφραγιδες. Αποψε στις 9:30 πήρα το αποτέλεσμα το οποιο με αφησε αφωνη.. Εγραφε πως εχει 22.500.000 σπερματοζωάρια ανά ml με κινητικοτητα 50% και 14% κατάλληλες μορφές.. Αν πριν 2 μηνες δεν ειχε κανει σπερμοδιαγραμμα σε ενα απο τα πιο αξιοπιστα κεντρα σπερματολογιας και δεν είχε δείξει 6.000.000 με κινητικότητα ολικη 35% και καταλληλοτητα 3% θα πιστευαμε πως δεν υπάρχει θεμα και πως το σπερμα ειναι γονιμοτατο. θα απορουσαμε μαλιστα γιατι δε μενω εγκυος εφοσον το Μαιο σε αλλο εξισου γνωστο μικροβιολογικο μια αντιστοιχη εξέταση ειχε δειξει πως εχει 35.000.000!!! Ακομη μου φαινεται αδιανοητο πως προεκυψαν ολες αυτες οι τοσο υψηλες τιμες..

Αποτελεσματα πολυ καλα για να ειναι αληθινα τα οποια δε δικαιολογουνται ουτε απο τη ληψη των βιταμινων!!! Ευτυχως δηλαδή που γνωριζαμε την πραγματικότητα και τα δεδομενα μας αλλιως θα προέκυπτε το απολυτο μπερδεμα.. Δε χωράει πια καμία αμφιβολία ότι οι αυτόματοι αναλυτές  (τα μηχανήματα δηλ που χρησιμοποιούνται σε πολλά εργαστήρια) πλανώνται και δίνουν πλασματικά αποτελέσματα.. Πραγματικά στεναχωριέμαι για όλα τα ζευγάρια που έχουν πέσει θύματα αυτής της κατάστασης και που ενω αντιμετωπιζουν πρόβλημα ανδρικής υπογονιμότητας νομίζουν πως όλα είναι καλά επειδή έχουν στα χέρια τους μια τέτοια εξέταση..Για αυτο μεγάλη προσοχή στο που απευθύνεστε για σπερμοδιαγραμμα..Ταπεινή μου άποψη τα κέντρα σπερματολογιας και τα ανδρολογικα ιστιντουτα είναι τα καλύτερα και τα πιο αξιόπιστα. Η ανάλυση γίνεται από το ανθρώπινο μάτι και δίνονται πάντοτε πιο έγκυρα αποτελέσματα.

Κοπέλα μου έμενα ο γυναικολόγος μου μου είχε πεί ο άντρας μου  ότι κάθε μήνα να κάνει σπερμοδιάγραμμα θα δείχνει άλλα αποτελέσματα.Και μάλιστα μου είπε τι νομίζεις κάθε μήνα ντούρμπο είμαστε.Μεταβάλλονται από διάφορους παράγοντες αλλά το θέμα είναι οι αποκλίσεις πόσο θα είναι.Δυστυχώς όμως υπάρχουν ιατρικά κέντρα που κάνουν σοβαρά λάθη.Ωραίο το θέμα που άνοιξεσ.Σου εύχομαι να πανε όλα καλά και να βγεί μια άκρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις πριν 41 λεπτά, ο/η Neli* είπε:

Γεια σας κορίτσια,

Θα ήθελα κιεγω την συμβουλή σας.

Είμαστε με τον σύζυγό μου στην διαδικασία ελέγχου της γονιμότητας μας και ψάχνουμε κέντρο συμβεβλημενο με τον ΕΟΠΥΥ για να γίνει το σπερμοδιαγραμμα. Εκτός από την Βιοϊατρική που γνωρίζω πως δεν είναι το πιο κατάλληλο μέρος μπορείτε να μου συστησετε ένα εργαστήριο ή κλινική που να ξέρετε ότι τα αποτελέσματα είναι έγκυρα; 

Έχω αγχωθει με το θέμα.

Ο γιατρός μου μου είπε να τα κάνουμε όλα στο Ρεα (συνολο 480€ ολα, οι δικες μου εξετασεις και το σπερμοδιαγραμμα..) Ο γιατρος μου εργάζεται εκει. Στο Ρεα δεν γράφεται το σπερμοδιαγραμμα και κοστίζει 90€. Αν μπορούμε να γλυτωσουμε κάποια χρήματα με ασφαλή αποτελέσματα θα θελα να το ψαξω παραπάνω.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Καλησπερα Νελη μου..Επειδή το εχω ψάξει αρκετά είμαι σχεδόν βέβαιη ότι η μόνη πιθανότητα να κάνετε αυτή την εξέταση οικονομικά και με αξιόπιστα αποτελέσματα είναι σε δημόσιο νοσοκομείο.. (Προσωπικά βέβαια δε θα σου συνιστούσα να απευθυνθειτε κει λογω των συνθηκών που επικρατούν στα νοσοκομεία της Αθηνας, που τα καθιστούν ακατάλληλα για εξέταση τέτοιας φυσης). Οσο για τα ιδιωτικα διαγνωστικα... το θεμα ειναι μονοδρομος. Ό,τι ανέφερα για τη βιοϊατρική δυστυχως ισχύει για την πλειονότητα των διαγνωστικών κέντρων ( μη σου πω για όλα και φανώ αφοριστικη). Εχω στο μυαλο μου συγκεκριμενα παραδειγματα ζευγαριων που την πατησαν και προχώρησαν σε σπερματεγχυση βασιζόμενοι σε πλασματικά αποτελέσματα σπερμοδιαγραμματος που εδειχνε πως το σπερμα ηταν οκ ενω στην πραγματικοτητα ηταν υπογονιμο..Οπως ηταν φυσικο απετυχαν και η αποκάλυψη έγινε πολύ αργότερα.

Δεν μπορούν τα απλά διαγνωστικά που έχουν ως κύριο σκοπο να κανουν  αιμοληψίες, καλλιέργειες ούρων ή ακτινογραφίες να αναλάβουν με την ίδια υπευθυνότητα και προσοχή ενα σπερμοδιαγραμμα, στο οποίο θα μπορέσεις να βασιστεις και να επιλέξεις την κατάλληλη μέθοδο υποβοηθούμενης γονιμοποίησης.. Επίσης ένα σπερμοδιαγραμμα που κοστίζει 5 ευρώ στη βιοϊατρική, τη euromedica και σε όλα τα παρεμφερή διαγνωστικά είναι λογικό ότι δε θα γίνει με την ίδια προσοχή που θα γινόταν σε κάποιο εξειδικευμένο Κέντρο. Εύχομαι να βρεις άκρη. Δυστυχώς η υπογονιμότητα εκτός από ψυχολογικό έχει και τεράστιο οικονομικό κόστος από το οποίο το ζευγάρι δε μπορεί να απαλλαγεί..Μόνο για σπερμοδιαγραμματα έχουμε δώσει σε ενάμιση χρονο 400 ευρω και για βιταμίνες 600... Φαντάσου δε, ότι ήμουν υπέρμαχος της άποψης του οτι όλες οι εξετασεις πρέπει να γράφονται στο βιβλιάριο και να γίνονται παντα σε συμβεβλημενο διαγνωστικό...Στο θεμα "υπογονιμότητα" ομως εχώ αναθεωρήσει πλήρως...Δεν υπάρχει σωτηρία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μητέρα είναι πολύ αξιόπιστο.Έχουμε κάνει σπερμοδιαγραμμα και κοστίζει 80 ευρώ. Απο οτι θυμαμαι ειχα ρωτησει και μου ειχαν πει πως δε συνεργάζεται με τον εοπυυ για τη συγκεκριμένη εξέταση. Ο εοπυυ καλύπτει κάποια έξοδα του δωματίου σε περίπτωση τοκετού και όχι τετοιες εξετάσεις. Δε χάνεις όμως κάτι να το ψάξεις. Αν όντως συμβαίνει έτσι αν μπορείς ενημέρωσε με μήπως την επόμενη φορά απευθυθουμε και εμεις ξανα εκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια..προσφάτως ειχαμε εκ νέου με καποιες κοπέλες αυτη την κουβέντα..υστερα απο πολλα λοιπον,εχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως για να εισαι 100% σίγουρος πρεπει να απευθυνθείς πρωτα σε εναν ουρολόγο/ανδρολογο,να του πεις πως θελετε να κάνετε ενα αναλυτικό σπερμοδιαγραμμα και να σας συστήσει σε πιο κέντρο θα γίνει αυτο..ειμαι σε διαδικασία που ψάχνω γιατρό εδω στην Αθήνα..Η κοπελα που τελικά υστερα απο πολλα σπερμοδιαγραμματα που έδειχναν άριστα,και μονο με το αναλυτικό βρεθηκε το "θέμα" που δεν έρχεται σύλληψη και αυτο ειναι η χαμηλή κινητικότητα..ειναι στη Θεσσαλονίκη..οποτε δεν μπορει να μου πει που μπορω να απευθυνθώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Neli* είπε:

Καλησπερα σε όλες,

Οφείλω μία απάντηση για το Μητέρα. Τελικά, δυστυχώς ή υπάλληλος στο ταμείο δεν ήταν σωστά πληροφορημενη και μιλώντας με το τμήμα εξωσωματικής μου είπαν ότι δεν γίνεται το σπερματοδιαγραμμα μέσω ΕΟΠΥΥ εκεί. Εμεις αποφασισαμε να το κάνουμε στο Ρεα όπως και τις υπόλοιπες εξετάσεις. Δεν μπορώ να διαννοηθω να παρουμε στα χέρια μας αποτελέσματα που μπορεί να είναι λανθασμένα και να πραξουμε σύμφωνα μαυτα πάνω σε ένα τόσο ζωτικής σημασίας ζήτημα.

Ο ανδρολογος είπε στον σύζυγο μου να το κάνει όπου θέλει (;) όπως του είπε επισης ότι θεωρεί νωρίς το να εξεταστουμε μετά από 7μηνες μόνο προσπαθειων, παρόλο που εγώ είμαι 38..

Εγώ πάλι θεωρω αυτή την προσέγγιση πολύ επιφανειακή καθως όσο το εχω συζητήσει με τον επί χρόνια γυναικολόγο μου (που με έχει χειρουργησει κιόλας για κύστη) και από όσα έχω διαβάσει παντού υποστηρίζεται ότι μετά τα 35 η εξέταση ελέγχου γόνιμοτητας πρέπει να γίνεται μετά από έξι μήνες προσπαθειων. 

Θα θελα να ακούσω και την γνώμη σας πάνω σαυτο.

Καλησπερα τι να κανευε σπρρμοδιαγραμμα μεσω εοππυ? Πρωτη φορα το ακουω αλλα δεν ειμαι και σιγουρη μηπως εννοεις εργαδτηρια συμβεβλημενα με τον εοππυ? Τεσπα ψαχνεται μικροβιολογικο για εσπερμοδιαγραμμα?Εμεις σε οσα και αν καναμε διαφορετικα φεν αντιμετωπισαμε προβλημα με τα αποτελεσμα. Οσο για το ρεα εχει εξεραιτικα μηχανηματα γιαυι υοσο ανγχος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Neli* είπε:

Γεια σου Καρεν

Ίσως δεν ήμουν σαφής. Μας εγραψε το σπερμοδιαγραμμα για να γίνει σε εργαστήριο συμβεβλημενο με τον Εοπυυ και ψαχναμε να βρούμε κάποιο που να ειναι επιβεβαιωμενα έγκυρο το αποτελεσμα. Γιαυτό μπήκα στην συζήτηση εδώ για παρω γνωμες. Για το Ρεα δεν ήταν ότι το αμφισβητουσα αλλά ήταν οικονομικό το θεμα όπως προείπα. 

Εσείς εισασταν ικανοποιημένοι και με τα κοινά μικροβιολογικά εργαστήρια δηλαδή; 

 

Νελάκι σου το λέω κ θα με θυμηθείς.. μακριά από τα κοινά εργαστήρια..Είναι πολύ σύνθετη η εξέταση...μπορεί να φτάσει στο σημείο να σας τρελάνει το αποτέλεσμα.. Άκου κατι: 20 Μαιου 2016 μετα απο επεμβαση κιρσοκηλης του συζυγου μου κ εφοσον ειχε παρελθει διαστημα τριών μηνών με λήψη βιταμινών κανουμε την εξέταση στο Γένεσις Αθηνών. Άριστα αποτελέσματα.. 35.000.000 σπερματοζωάρια 44% ολική κινητικότητα.. Χαρες και πανηγύρια στο σπίτι μας..Είπαμε λοιπον ότι λύθηκε το πρόβλημα και θα μείνω φυσιολογικά!!! Περνάει ένα 6μηνο με επαφές στις γονιμες τίποτα.. Πάμε στο Λυμπεροπουλο 18 Οκτωβρίου  (έχοντας διακόψει 4 βδομάδες τις βιταμίνες) 6.000.000 ανά ml   35% κινητικότητα  (μόνο 10% η ταχεία και 25% η νωθρη).. Χάλια... Σοκ, στεναχώρια.. 2 μηνες λήψη βιταμινών..20 Δεκεμβρίου επανελεγχος και μαζεμα απαραίτητων δικαιολογητικών για το φάκελο της εξωσωματικής.. Βιοϊατρική 22.500.000 40% κινητικότητα και σουπερ ολες οι αλλες τιμες ενω 5 μερες μετα στο μικροβιλογικο της γειτονιάς 3.000.000 ανά ml και η κινητικότητα μετρια εως νωθρη (δε μας έδωσε καν τιμές γιατι από ότι μας είπε τα σπερματοζωάρια ήταν τόσο αραιά μεταξύ τους που δε μπορούμε να κάνει την εξέταση).. Ότι να ναι!!!! Παθαίνουμε χειρότερο σοκ..Η λήψη βιταμινών εννοείται συνεχίζεται..Πάμε στην εξωσωματικη..Δίνουμε το δειγμα στην Εμβρυογενεση  (τη μοναδα υποβοηθούμενης αναπαραγωγής) αριστο λέει το δείγμα..35.000.000 σπερματοζωάρια ανά ml και 40% ολική κινητικότητα.. Ότι μας είχε πει δηλ και το Γένεσις Αθηνών.. Προφανώς χρησιμοποιούν παρόμοια μηχανήματα.Τα συμπεράσματα δικά σου...Απλά προσέξτε μην ταλαιπωρηθειτε χωρίς λόγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Νελάκι σου το λέω κ θα με θυμηθείς.. μακριά από τα κοινά εργαστήρια..Είναι πολύ σύνθετη η εξέταση...μπορεί να φτάσει στο σημείο να σας τρελάνει το αποτέλεσμα.. Άκου κατι: 20 Μαιου 2016 μετα απο επεμβαση κιρσοκηλης του συζυγου μου κ εφοσον ειχε παρελθει διαστημα τριών μηνών με λήψη βιταμινών κανουμε την εξέταση στο Γένεσις Αθηνών. Άριστα αποτελέσματα.. 35.000.000 σπερματοζωάρια 44% ολική κινητικότητα.. Χαρες και πανηγύρια στο σπίτι μας..Είπαμε λοιπον ότι λύθηκε το πρόβλημα και θα μείνω φυσιολογικά!!! Περνάει ένα 6μηνο με επαφές στις γονιμες τίποτα.. Πάμε στο Λυμπεροπουλο 18 Οκτωβρίου  (έχοντας διακόψει 4 βδομάδες τις βιταμίνες) 6.000.000 ανά ml   35% κινητικότητα  (μόνο 10% η ταχεία και 25% η νωθρη).. Χάλια... Σοκ, στεναχώρια.. 2 μηνες λήψη βιταμινών..20 Δεκεμβρίου επανελεγχος και μαζεμα απαραίτητων δικαιολογητικών για το φάκελο της εξωσωματικής.. Βιοϊατρική 22.500.000 40% κινητικότητα και σουπερ ολες οι αλλες τιμες ενω 5 μερες μετα στο μικροβιλογικο της γειτονιάς 3.000.000 ανά ml και η κινητικότητα μετρια εως νωθρη (δε μας έδωσε καν τιμές γιατι από ότι μας είπε τα σπερματοζωάρια ήταν τόσο αραιά μεταξύ τους που δε μπορούμε να κάνει την εξέταση).. Ότι να ναι!!!! Παθαίνουμε χειρότερο σοκ..Η λήψη βιταμινών εννοείται συνεχίζεται..Πάμε στην εξωσωματικη..Δίνουμε το δειγμα στην Εμβρυογενεση  (τη μοναδα υποβοηθούμενης αναπαραγωγής) αριστο λέει το δείγμα..35.000.000 σπερματοζωάρια ανά ml και 40% ολική κινητικότητα.. Ότι μας είχε πει δηλ και το Γένεσις Αθηνών.. Προφανώς χρησιμοποιούν παρόμοια μηχανήματα.Τα συμπεράσματα δικά σου...Απλά προσέξτε μην ταλαιπωρηθειτε χωρίς λόγο.

Δεν αμτιμετωπισαμε προβλημα εξω πηγαμε και εμεις σε ιδιωτικα εννοειτε οτι τα μηχανηματα πχ που κοστιζουν 2.000 δεν κανουν την ιδια δουλεια με μηχανηματα που εχουν 15.000 ενδεικτικα τα νουμερα οτι πληρωνεις κανεις γιαυτο και τιμες διαφερουν εγω παντα σε συνεργασια με το γυναικολογο μου προτεινε παντα τα εργαστηρια και τους ιατρους και οπου εκρινα καλυτερα πηγαινα,ξερω και εγω τι να πω τρομερα λαθη αυτα αλλα εμεις παντα μας ζηταγαν και ενα δευτερο σπερμοδιαγραμμα ιπου και να πηγαιναμε και ας ηταν και κοντινο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η karen είπε:

Δεν αμτιμετωπισαμε προβλημα εξω πηγαμε και εμεις σε ιδιωτικα εννοειτε οτι τα μηχανηματα πχ που κοστιζουν 2.000 δεν κανουν την ιδια δουλεια με μηχανηματα που εχουν 15.000 ενδεικτικα τα νουμερα οτι πληρωνεις κανεις γιαυτο και τιμες διαφερουν εγω παντα σε συνεργασια με το γυναικολογο μου προτεινε παντα τα εργαστηρια και τους ιατρους και οπου εκρινα καλυτερα πηγαινα,ξερω και εγω τι να πω τρομερα λαθη αυτα αλλα εμεις παντα μας ζηταγαν και ενα δευτερο σπερμοδιαγραμμα ιπου και να πηγαιναμε και ας ηταν και κοντινο

Καρεν μου εχεις πολυ δικιο και συμφωνω 100% μαζι σου πως οτι πληρωνεις παιρνεις..Με φτηνα μηχανηματα  ειναι λογικο πως δε μπορει να γινει αξιοπιστη δουλεια. Το μονο θέμα ειναι πως απο οτι εχω συμπεράνει όταν η μέτρηση και η μελέτη γίνεται από τα ίδιο τον βιολογο  (και όχι από υπολογιστή) τα αποτελέσματα είναι διαφορετικά... Εξ ού και εμεις στο εργαστήριο σπερμοδιαγραμματος πηραμε τελειως διαφορετικες τιμες απο αυτες που μας δωσανε στα κέντρα εξωσωματικής. Την μικροβιολογο της γειτονιας δεν τη σχολιάζω καν.. Μάλλον είχε χαλάσει το μικροσκόπιο της.. χαχα..  Οπως και να εχει τα προβλήματα που ανέφερα ενδέχεται να παρουσιαστούν αν ο ανδρικός παράγοντας έχει θέμα με τη γονιμότητα και το αποτέλεσμα είναι αμφίβολο.. Αν ο σύζυγος σου δεν εχει θεμα οπως ο δικος μου, είναι λογικό πως δε θα αντιμετωπίσατε πρόβλημα και το αποτέλεσμα θα ειναι οκ σε οποιοδήποτε εργαστήριο. Μελέτη του δείγματος με το μάτι και όχι με υπολογιστή από ότι ξέρω αποδεδειγμένα κάνουν ο Λυμπεροπουλος, το Locus medicus, το Μητέρα. Ενδέχεται να υπάρχουν και άλλοι αλλά είναι ελάχιστοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α!!!Οσον αφορα τους ανδρολογους που ανέφερε η Νελη γνωρίζουν ελάχιστα σε σχέση με τη σύλληψη και τη γονιμότητα του ζευγαριού και οι γνώσεις τους περιορίζονται σε ότι αφορά το σπέρμα και τη λειτουργία του ανδρολογικου γενετικού συστήματος. Και εμάς και οι δυο ανδρολογοι που επισκεφτήκαμε πριν κάνει ο άντρας μου την επέμβαση μας είπαν πως θεωρούν παράλογο να μπούμε σε διαδικασία εξωσωματικής στα 33 μας εφόσον δεν υπάρχει κάποιο φοβερό και τρομερό πρόβλημα υπογονιμότητας και αφού το σπέρμα έχει χαμηλές τιμές αλλά γονιμοποιει μπορούμε να το προσπαθήσουμε μερικά χρόνια και βλέπουμε..Εξάλλου οπως χαρακτηριστικά μας είπε ο ένας από τους δυο γιατρους.. " Δεν είμαστε και 40 χρονων για να κανουμε εξωσωματικη!!!". Οι άνθρωποι (συγγνώμη που το λέω) έχουν πληρη μεσάνυχτα πάνω στο θεμα.. Επισης παραβλέπουν το γεγονος ότι από 35 ετών και μετά η γονιμότητα της γυναίκας μειώνεται στο μισό.. Αν είχαμε ακούσει αυτές τις συμβουλες θα το είχαμε χάσει το παιχνίδι καθώς στη συνέχεια αποκαλύφθηκε ότι αν και δεν εχω θέματα με τον κύκλο μου, τα αποθέματα ωαρίων στις ωοθήκες μου είναι λιγοστά. Συνεπώς ο χρόνος που έχουμε μπροστά μας για την απόκτηση παιδιού είναι παρα πολύ περιορισμένος.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...
στις On 13/12/2016 at 1:37 ΜΜ, ο/η Gelie είπε:

Θα σου στείλω inbox το αξιοπιστο εργαστηριο που απευθυνθηκαμε γιατι δε θέλω να νομιζουν τα κορίτσια οτι κανω και διαφήμιση.. Είναι από τα πιο γνωστα και γενικά το παραδέχονται σχεδόν όλοι οι ανδρολογοι..Τωρα έχουμε αγώνα δρόμου να βρεθεί το εξισου αξιόπιστο συμβεβλημενο εργαστήριο... Οπως καταλαβαίνεις, αυριο θα δώσει ο αντρας μου δειγμα στο μικροβιολογικο της γειτονιας, και αν δειξει παλι κουλες τιμες πρεπει να παμε σε αλλο και μετα σε αλλο.. Και γενικα για 4-5 μερες να μοιραζει σπέρμα από εδω και απο εκει.... Σουρεαλ καταστασεις......Στα αληθεια δεν ξερω αν πρεπει να γελάσω ή να κλαψω...... 

Κοριτσια καλησπερα! 

Μολις ανακαλυψα το topic και παρ'οτι ειναι καπως παλιο το thread παιρνω το θαρρος να ρωτησω σχετικα με το κεντρο.. Καθως θα χρειαστουμε κι εμεις να κανουμε τις εξετασεις μας καθε εμπειρια ειναι πολυτιμη! Ελπιζω ολες να εχετε αποκτησει τα μωρακια σας ή να τα περιμενετε! GL to all!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimantina88 είπε:

Κοριτσια καλησπερα! 

Μολις ανακαλυψα το topic και παρ'οτι ειναι καπως παλιο το thread παιρνω το θαρρος να ρωτησω σχετικα με το κεντρο.. Καθως θα χρειαστουμε κι εμεις να κανουμε τις εξετασεις μας καθε εμπειρια ειναι πολυτιμη! Ελπιζω ολες να εχετε αποκτησει τα μωρακια σας ή να τα περιμενετε! GL to all!! 

Καλησπέρα.!! Ο σύζυγος μου ταλαιπωρήθηκε πολύ με πολύ σοβαρή υποτροπιάζουσα ουρολοίμωξη και ο γιατρός μας ζήτησε εξετάσεις σπέρματος.Οι εξετάσεις απαίτησε να γίνουν σε συγκεκριμένο εργαστήριο σπερματολογίας στην Αθήνα, λέγοντάς μας συγκεκριμένα ότι δε θα δεχτεί αποτελέσματα από αλλού... Αυτό που θα σου πρότεινα λοιπόν είναι να ψάξεις εργαστήριο εξειδικευμένο σπερματολογίας και να μην εμπιστευτείς απλά μικροβιολογικά εργαστήρια..είναι ιδιαίτερα ευαίσθητη εξέταση και θέλει προσοχή... Ελπίζω να σε βοήθησα ,έστω και στο ελάχιστο, και εύχομαι να έχετε πολύ καλά αποτελέσματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/12/2016 at 1:10 ΜΜ, ο/η Gelie είπε:

Δεν εχω ιδεα... Δε θελω να πω κατι για το δικό σου εργαστηριο γιατι δε γνωρίζω τις συνθηκες κατω από τις οποίες γινεται η μελέτη .. Το μονο που ξερω πλεον ειναι πως τα περισσότερα εργαστηρια βαζουν το σπέρμα σε μηχανηματα τους λεγόμενους ''αυτοματους αναλυτες'' που ανεφερα παραπανω . Ετσι τα αποτελεσματα βγαινουν αυτοματα και αυτο δεν ειναι καλο..... Ειναι απαραιτητη και η παρατηρηση-παρακολουθηση των σπερματοζωαριων απο το ανθρωπινο ματι διαφορετικα μπορει να συμβει οτι συνεβη και σε εμας.... Και μαλιστα την πατησαμε δευτερη φορα.... Το Μάιο στο Γενεσις Αθηνων καναμε σπερμοδιαγραμμα το οποιο βγηκε παααρα πολυ καλο!!!!!  Τοτε εμεις τα κορόιδα πανηγυρίζαμε, ότι δηθεν αποκαταστάθηκε το θέμα λόγω της επέμβασης.......Χαζομαρες.....  Φυσικα εγκυος δεν εμεινα και μετα από 5 μηνες φάνηκε η πικρή αλήθεια στην εξεταση του Οκτωβρίου. Τωρα μας εχει συμβεί το εξης τραγελαφικο... Πρέπει να βρεθεί ένα αλλο εργαστηριο με συμβαση εοπυυ το οποίο να μη χρησιμοποιεί τέτοιους αναλυτες και να δείξει την πραγματική εικόνα, γιατί με τη χθεσινή εξέταση φαίνεται σαν να μην υπαρχει το παραμικρό θεμα ενω η πραγματικότητα είναι άλλη............ Σιγουρα αναμενουμε κάποια αυξηση λόγω λήψης βιταμινων αλλα όχι από τα 6.000.000 στα 22.500.000....!!!!! Ελεος, όλα τα κουφα σε έμας θα τύχουν πια;;;; Τεραστια προσοχη κορίτσια, εχω τη βεβαιότητα ότι την εχουν πατήσει πολλά ζευγάρια σαν και εμας.... κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου ενω στην πραγματικότητα υπαρχει θέμα!!!!!!!!!

Tι εννοεις πηγατε στο Γενεσις Αθηνων και εκαναν λαθος που ειναι ολοκληρο τμημα για υπογονιμα ζευγαρια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια το καλύτερο θεωρειται του κου Λυμπεροπουλου. ΣΟΡΡΥ που το γράφω δημόσια αλλά γιατί να μην το ξέρετε όσες ενδιαφέρεστε? Επίσης για μια τόσο σημαντική εξεταση,  που ουσιαστικά ο άντρας αυτή κανει συνήθως, μην τσιγκουνευεστε τα λεφτά βρε κορίτσια κ μην ψάχνετε ντε και καλά συμβεβλημενο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η joy2 είπε:

Κορίτσια το καλύτερο θεωρειται του κου Λυμπεροπουλου. ΣΟΡΡΥ που το γράφω δημόσια αλλά γιατί να μην το ξέρετε όσες ενδιαφέρεστε? Επίσης για μια τόσο σημαντική εξεταση,  που ουσιαστικά ο άντρας αυτή κανει συνήθως, μην τσιγκουνευεστε τα λεφτά βρε κορίτσια κ μην ψάχνετε ντε και καλά συμβεβλημενο... 

Συμφωνώ απόλυτα. Εμάς εκεί μας έστειλε χωρίς δεύτερη συζήτηση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα!

Ευχαριστω πολυ ολες για τις αμεσες απαντησεις! Ειναι οντως πολυ ευαισθητη εξεταση απο καθε αποψη.. Τι να πω, ελπιζω οτι θα βγαλουμε καποια ακρη... Καλα αποτελεσματα και καλη επιτυχια σε ολες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Tι εννοεις πηγατε στο Γενεσις Αθηνων και εκαναν λαθος που ειναι ολοκληρο τμημα για υπογονιμα ζευγαρια;

Δε θέλω να θεωρηθεί ότι κανω κάποια δυσφήμιση..Το Γένεσις Αθηνών είναι πολύ γνωστό και καταξιωμένο κέντρο με απίστευτες επιτυχίες στο χώρο της εξωσωματικής..Αν δεν κάνω λάθος έχει βραβευτεί κιόλας η συγκεκριμένη μονάδα!!! Απλά θεωρώ πως για σπερμοδιαγραμμα ειναι καλύτερα να απευθύνεται κανείς σε Κέντρο Σπερμοδιαγραμματος όπως είναι του Λυμπεροπουλου.. Η εξέταση του σπέρματος αποτελεί το βασικο και μοναδικο τους αντικείμενο.. Οποτε δεν κάνουν λαθος!!! Επισης εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το Locus Medicus.. και για το Μητέρα. Νομίζω πως αξίζει να εμπιστευτεί κάποιος ένα από τα 3!!! Βέβαια υποθέτω πως θα υπάρχουν και άλλα αξιόλογα κέντρα τα οποία ίσως να μη γνωρίζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 years later...

Μπορεί κάποια/κάποιος να μου στείλει pm με τα αξιόπιστα κέντρα για σπερμοδιάγραμμα στα Βόρεια Προάστια (πχ. Χαλάνδρι, Μαρούσι); Ευχαριστω πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Than είπε:

Μπορεί κάποια/κάποιος να μου στείλει pm με τα αξιόπιστα κέντρα για σπερμοδιάγραμμα στα Βόρεια Προάστια (πχ. Χαλάνδρι, Μαρούσι); Ευχαριστω πολύ

Μη σκέφτεσαι τόσο τοπικά. Να λες πάλι καλά που ζεις στην Αθήνα και έχεις πρόσβαση στους πιο εξειδικευμένους. Για το σπέρμα, Λυμπερόπουλος στην Κηφισίας, στους Αμπελοκήπους. Είναι και κοντά στα Β.Π.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/5/2021 at 11:13 ΠΜ, ο/η troia είπε:

Μη σκέφτεσαι τόσο τοπικά. Να λες πάλι καλά που ζεις στην Αθήνα και έχεις πρόσβαση στους πιο εξειδικευμένους. Για το σπέρμα, Λυμπερόπουλος στην Κηφισίας, στους Αμπελοκήπους. Είναι και κοντά στα Β.Π.

Ευχαριστω. Καταλαβαινω αυτο που λες αλλα η συλλογη θα πρεπει να γινει στο σπιτι και να μεταφερθει γρηγορα το δειγμα. Καμια γνωμη για το ΕΜΒΙΟ ή LocusMedicus; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Than είπε:

Ευχαριστω. Καταλαβαινω αυτο που λες αλλα η συλλογη θα πρεπει να γινει στο σπιτι και να μεταφερθει γρηγορα το δειγμα. Καμια γνωμη για το ΕΜΒΙΟ ή LocusMedicus; 

Locusmedicus αρκετά καλό αλλά εμάς μας βοήθησε πιο πολύ και φουλ αναλυτικό στον λυμπεροπουλο πιο ακριβό αλλά σίγουρο αποτέλεσμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Than είπε:

Ευχαριστω. Καταλαβαινω αυτο που λες αλλα η συλλογη θα πρεπει να γινει στο σπιτι και να μεταφερθει γρηγορα το δειγμα. Καμια γνωμη για το ΕΜΒΙΟ ή LocusMedicus; 

Αν δωσεις το δειγμα στο embio σε χρεωνουν παραπανω και το στελνουν a -lab οποτε καλυτερα  να το δωσεις στο a lab εσυ κατευθειαν!!!!!κ το εμβιο ως κεντρο θελει προσοχη ..τα εχουμε γραψει κατα καιρους !κατι παιζει εκει ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Than είπε:

Ευχαριστω. Καταλαβαινω αυτο που λες αλλα η συλλογη θα πρεπει να γινει στο σπιτι και να μεταφερθει γρηγορα το δειγμα. Καμια γνωμη για το ΕΜΒΙΟ ή LocusMedicus; 

E, και σιγά,μακριά είναι ο Λυμπερόπουλος από τα Β.Π; Άσε που έχει ειδικά διαμορφωμένο χώρο και η συλλογή μπορεί να γίνει και εκεί.

Για τα άλλα που λες, δεν έχω καλή άποψη για τον Παράσχο και τον Τσιλιβάκο αντίστοιχα. Εγώ από το Locus Medicus δεν έχω καλή εμπειρία εξαιτίας του Τσιλιβάκου. Προσωπικά δεν θα πήγαινα πουθενά εκτός από το Λυμπερόπουλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...