Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ελεγχος τραχηλικής βλέννης και Huhner test


Recommended Posts

Κορίτσια μου γεια σας.. Ενας ακόμη άκαρπος μήνας πέρασε και για εμάς..Μετά τη μεγάλη απογοήτευση που νιώσαμε με την άφιξη της περιόδου αποφασίασαμε να ανασυνταχθούμε και αφού κάνουμε κάτι τελευταίες εξετάσεις να επισκεφτούμε το γυναικολόγο μου, με τον οποίο θα μιλήσουμε για τα επόμενα μας βήματα.. Κάνοντας  ''διαδικτυακη βολτα'' στα κέντρα υποβοηθούμενης γονιμότητας έπεσα πάνω σε κάποια τεστ τα οποία γίνονται για να μελετηθεί η σύσταση της τραχηλικής βλέννης και κατα ποσο είναι φιλόξενη προς το σπέρμα και το βοηθά όντως να φτάσει στα ωάρια..Επίσης διάβασα και για τα Huhner test που ερευνούν τη δυνατότητα παραμονης κινητών σπερματοζωαρίων μεσα στο γυναικείο οργανισμό 12-24 ώρες μετα την επαφή. Εννοειται πως ο γυναικολογος μου δε μου εχει μιλήσει ποτέ για αυτές τις εξετάσεις (ούτε αυτός που με παρακολουθεί τώρα και ουτε ο προηγούμενος, αν και απ΄ότι ισχυρίζονται ειδικεύονται στο θέμα της υπογονιμότητας). Εδω που έχουμε φτάσει όμως θα ήθελα να κάνω οπωσδήποτε αυτές τις εξετάσεις, διότι αν υπάρχει περίπτωση τα τραχηλικά υγρά μου να είναι είτε ανεπαρκη να μεταφέρουν τα σπερματοζωάρια στη μήτρα είτε εχθρικά ως προς το σπερμα... κακώς τόσο καιρό δεν εχουμε χρησιμοποιήσει κάποια μέθοδο υποβοήθησης.. Εχει κάνει κάποια καπέλα από εσας ενα από τα δύο τεστ;;; Θα με ενδιέφερε να μάθω εμπειρίες σχετικές με αυτή τη διαδικασία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου!Ηθελα και εγω να κανω  τα κανω κοριτσακι μου αλλα τελικα δεν υπηρχε και λογος! Και δεν τα εκανα ομως αν η τραχυλικη βλεννη δεν ειναι φιλοξενη οπως το λες τζιφος η δουλεια... Κανε και τα δυο τεστ και αναλογως πραττεις.. Εγω ουτως συ αλλως με την σπερματεγχυση που ειναι ο μονος τροπος τωρα για αρχη παρακαμτετε ο τραχυλος οποτε πανε αμεσως μητρα ωοθηκες το θεμα ειναι αλλο ομως ποσες ωρες μενουν Ζωντανα? Ειναι και αυτο ενα μεγαλο ερωτημα! Εσυ τι σκευτεσαι να κανεις? Ουρεοπλασμα και μυκοπλασμα εχετε κανει και οι δυο σας? Μην απογοητευεσαι ψηλα το κεφαλι ολες μας θα τα καταφερουμε ειμαι σιγουρη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τη δευτερα θα πάει ο αντρας μου να κάνει πλήρη ελεγχο σπέρματος, δηλ πληρες σπερμοδιαγραμμα που θα δινει στοιχεία και για τη ζωτικότητα των σπερματοζωαρίων (αφου τα παρακολουθούν 2 ή 3 24ωρα). Επίσης θα κάνει και καλλιεργεια σπερματος. Οποτε θα ελεγξουμε και την πιθανότητα των μικροβίων που ανεφερες. Εγω θα πάω την Τεταρτη σε δημόσιο νοσοκομείο να με δει γυναικολόγος και να μου γραψει καλλιέργεια τραχηλικης βλέννης. Ετσι θα τσεκάρω μηπως εχω εγω κάποιο μικρόβιο (αν και στη γυναίκα τα μικρόβια παραρουσιάζουν συμπτώματα από ότι έμαθα).  Σημερα αρχισα και ψαχνω για αυτά τα τεστ. Ισως και να μην εχει και πολύ νόημα (όπως λες και εσυ) αν είναι να καταλήξουμε στη σπερματεγχυση αλλά θέλω να μάθω τι στην ευχή γινεται ρε γαμωτο.........................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου ολα θα πανε καλα μην αγχωνεσαι και μην απελπιζεσαι και πανω απο ολα μην απογοητευεσαι ! Πανω απο ολα η υγεια μας εσυ να εισαι καλα και ο αντρας σου και θα ερθει και το σπορακι!! Αργα ή γρηγορα ευχομαι ολα να πανε καλα.. Θυμησε μου εχετε καλο σπερμα? Γιατι εαν εχετε θεμα σοβαρο με την κινητηκοτητα δεν υπαρχει λογος και για σπερματεγχυση δεν στο λεω για να στεναχωρηθεις ομως για να ξερεις πως να πραξεις ! Μην φοβασαι τιποτα οτι ειναι να γινει θα γινει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να σου πω, δεν ξέρω.. Το Μάιο που ξανάκανε εξέταση καλό ήταν το σπέρμα. Τώρα όμως δε γνωρίζω τι συμβαίνει γιατί τότε έπαιρνε και κάποιες βιταμίνες τις οποίες δεν παίρνει πια, και δεν ξέρω αν έχουν πέσει οι τιμές και πόσο... Την άλλη Τεταρτη ή Πέμπτη θα μάθουμε ακριβως τι γίνεται με αυτο το θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να γνωριζα κατι απο ολα αυτα να σε βοηθουσα... Πρώτη φορα τα μαθαινω τα τεστ που είπες.. Ποσα ειναι που δν γνωριζουμε τελικα... Μήπως να κανατε ολες τις απαραιτητες εξετασεις κ αν δν συμβαίνει τπτ κ ειναι ολα καλα που σου το εύχομαι θα νιώσετε πιο χαλαρη κ θα σου φύγει ο συμαντικοτερος εχθρός το αγχος... Καλα αποτελέσματα να έχετε κ οι δυο να μην ειναι τπτ !!!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η labrini m είπε:

Μακάρι να γνωριζα κατι απο ολα αυτα να σε βοηθουσα... Πρώτη φορα τα μαθαινω τα τεστ που είπες.. Ποσα ειναι που δν γνωριζουμε τελικα... Μήπως να κανατε ολες τις απαραιτητες εξετασεις κ αν δν συμβαίνει τπτ κ ειναι ολα καλα που σου το εύχομαι θα νιώσετε πιο χαλαρη κ θα σου φύγει ο συμαντικοτερος εχθρός το αγχος... Καλα αποτελέσματα να έχετε κ οι δυο να μην ειναι τπτ !!!??

Σε ευχαριστώ πολυ κοριτσάκι μου.. εννοείται πως θα τις κάνουμε ολες τις εξετάσεις εδω που φτάσαμε...Τίποτα δε θα παραλειψουμε.. Εγώ διαισθάνομαι ότι κάτι γίνεται.. Σύντομα θα μάθουμε ομως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Gelie μου! Γνωμη μου? Μην ξεκινάς να κανεις ο,τι εξεταση υπαρχει. Βρες έναν γιατρο και ξεκινηστε μαζι το ψαξιμο. Ισως καποιες εξετασεις να μη χρειαζονται.. Το λεω, γιατι εμενα ολη αυτή η διαδικασια θα μου εφερνε πολύ αγχος! Εννοείται ότι χρειαζεται να ψαχτούμε... Κι εμεις το ιδιο λεμε από Δεκεμβρη, αλλα δε χρειζεσαι μια καθοδηγηση? Βεβαια, να μου πεις, αν αλλα λεει ο ενας γιατρος κι αλλα ο άλλος, αν παραλειπουν να μας πουν εστω και τα βασικα καποεις φορες...τι εμπιστοσυνη να εχεις και τι καθοδηγηση να περιμενεις.... Ουφ, δεν ξερω.... Ειμαι σε παρομοια φαση κι εχω πελαγωσει λιγάκι! Το πιο φυσιολογικο πραγμα του κοσμου θελει τοσο ψαξιμο, τοσο τρεξιμο, τοσες εξετασεις! Γιατι πρεπει να είναι τοσο δυσκολο γμτ????????????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η maria1405 είπε:

Καλημέρα Gelie μου! Γνωμη μου? Μην ξεκινάς να κανεις ο,τι εξεταση υπαρχει. Βρες έναν γιατρο και ξεκινηστε μαζι το ψαξιμο. Ισως καποιες εξετασεις να μη χρειαζονται.. Το λεω, γιατι εμενα ολη αυτή η διαδικασια θα μου εφερνε πολύ αγχος! Εννοείται ότι χρειαζεται να ψαχτούμε... Κι εμεις το ιδιο λεμε από Δεκεμβρη, αλλα δε χρειζεσαι μια καθοδηγηση? Βεβαια, να μου πεις, αν αλλα λεει ο ενας γιατρος κι αλλα ο άλλος, αν παραλειπουν να μας πουν εστω και τα βασικα καποεις φορες...τι εμπιστοσυνη να εχεις και τι καθοδηγηση να περιμενεις.... Ουφ, δεν ξερω.... Ειμαι σε παρομοια φαση κι εχω πελαγωσει λιγάκι! Το πιο φυσιολογικο πραγμα του κοσμου θελει τοσο ψαξιμο, τοσο τρεξιμο, τοσες εξετασεις! Γιατι πρεπει να είναι τοσο δυσκολο γμτ????????????????????

Καλημέρα κορίτσι μου γλυκο.. έχουμε κάνει ούτως ή άλλως το 95% των εξετάσεων οπότε μια η' δυο παραπάνω δε μας είναι προβλημα. Το να βρουμε έναν γιατρο και να περιμενουμε να μας τα πει εκείνος ολα αυτα όταν κρινει ότι ειναι η σωστη στιγμή είναι πιο δύσκολα διαχειρισιμο για μενα γιατι τοτε μπορεί να περάσουν και αλλοι 6 μήνες η' αλλος ένας χρόνος μέχρι να βρούμε άκρη (όχι μέχρι να μείνω έγκυος).  Το να παραλείπουν πράγματα ως ενα σημείο το θεωρώ φυσιολογικό γιατί αν τα που όλα στο ζευγάρι που προσπαθεί να κανει παιδί θα το τρελάνουν.. Όμως όταν βλέπω ότι αυτά που παραλείπονται είναι κατά γενική ομολογία μεσα στις πιο πιθανές αιτίες της υπογονιμότητας ενοχλουμαι κάπως.. Λέω μέσα μου "ενάμιση χρονο προσπαθώ και δεν τα καταφέρνω, πώς ξέρει ο γιατρος χωρις να μας στειλει για εξετασεις  ότι δεν υπάρχει πχ μικρόβιο στο σπέρμα;;; Αφού πολλές φορές τα μικρόβια δεν έχουν συμπτώματα.". Το ιδανικό βέβαια θα ήταν να πάμε πάλι στον ανδρολογο να του δώσουμε 50ευρω να τον ρωτήσουμε αν πρέπει να κάνουμε καλλιέργεια σπέρματος, (την οποία παρεμπιπτωντος δε μας έχει ποτέ αναφέρει) μετα να πάμε να κάνουμε την εξέταση και έπειτα να ξαναπάμε να του ξανά δώσουμε αλλα 50 ευρώ να μας τη διαβάσει.. Όποτε εμείς θα περάσουμε κατευθείαν στο στάδιο 3. Θα την κάνουμε από μόνοι μας και αν δείξει κάτι θα τον πάρουμε τηλ να πάμε. Αν όχι γλυτώνουμε κόπο, χρήμα και κυρίως χρονο!! Εξάλλου η καλλιέργεια και γενικά οι εξετασεις που έχουμε κάνει ως τωρα δεν είναι τίποτα φοβερά σπάνιες εξετασεις που γίνονται μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις.. Και ούτε σκοπεύουμε να το τραβήξουμε πολύ το θέμα με εξετάσεις επί εξετάσεων. Αν δε βγει άκρη θα κάνουμε εκεί πέρα μια σπερματεγχυση να τελειώνουμε..Δε σκοπεύω να βασανιστω πολυ ακόμα..

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω ετσι σκεφτομαι βρε Gelie μου! Ομως με παίρνει απο κατω οταν συλλογιζομαι πως μπορεί να μην πιασει ουτε η σπερματεγχυση. Δηλαδη μετα τί; Εξωσωματικη; Μάλλον ε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η maria1405 είπε:

Κι εγω ετσι σκεφτομαι βρε Gelie μου! Ομως με παίρνει απο κατω οταν συλλογιζομαι πως μπορεί να μην πιασει ουτε η σπερματεγχυση. Δηλαδη μετα τί; Εξωσωματικη; Μάλλον ε;

Δεν πρεπει να σκεφτομαστε οτι μπορει να μην πετυχει εφοσον ακομη δεν ξεκινησαμε. Όμως σαν ενδεχόμενο υπάρχει και αυτό..  Αν ρωτας εμενα, στο σημειο που βρισκομαστε πια θα γινει οτι χρειαστεί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eχεις δικιο βρε κοριτσι μου... Δεν το λεω επειδή είμαι απασιοδοξη. Απλως σκέφτομαι ότι τωρα εχουμε εναλλακτικη-τη σπερματεγχυση η την εξωσωματικη. Όταν όμως δεν πετυχαινουν αυτά, ποια είναι η εναλλακτικη???????

Μμμμμμ..... Ναι, τωρα που το ξανασκέφτομαι, αυτος είναι ο ορισμος της απαισιοδοξιας!!!!! Το παιρνω αλλιως, γιατι εχω βρει!!!!!!!!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

κοπελα μου την ειχα κανει κ εγω αυτη την εξεταση κ δεν ειχαμε βρει ουτε ενα σπερματοζωαριο ζωηρο.για την ακριβεια τα περισσοτερα ητανε ακινητα.δεν ειχαμε καμια ελπιδα...ειχαμε απογοητευτει...εμαθα ομως πως ειναι απαρχαιωμενη εξεταση κ οχι αξιοπιστη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/10/2016 at 1:40 ΜΜ, ο/η maria1405 είπε:
στις πριν 1 ώρα, ο/η capy είπε:

κοπελα μου την ειχα κανει κ εγω αυτη την εξεταση κ δεν ειχαμε βρει ουτε ενα σπερματοζωαριο ζωηρο.για την ακριβεια τα περισσοτερα ητανε ακινητα.δεν ειχαμε καμια ελπιδα...ειχαμε απογοητευτει...εμαθα ομως πως ειναι απαρχαιωμενη εξεταση κ οχι αξιοπιστη

Καλησπέρα κορίτσι μου.. τελικα έχουμε θέμα ολιγοασθενοσπερμιας οποτε θα προχωρήσουμε σε εξωσωματική.. Δε θα χρειαστεί τελικά να κανω τέτοιου είδους τεστ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...