Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μαΐου 2017!!!!!!!!


Recommended Posts

Εγώ είμαι πάλι... Σήμερα πήγαμε για δεύτερη φορά στον παιδοχειρουργο για το χαλινο γιατι δεν μας το ειχε κανει καλα... για πρώτη φορα το μωρο μου, εβγαλα την ψευδοθηλη κ έκανε θηλαστικες κινησεις χωρις αυτη.. Είμαστε στις 20 μερες σημερα, πίνει μπουκαλι συμπληρωμα 60ml εγω με το θηλατρο βγαζω συνηθως 20-30ml Λετε βρε κοριτσια να καταφέρω κατι τωρα αμα πιανει χωρις; 

Σας ζαλισα κ μαζί κ τον περιγυρο μου. Αλλα το πεισμα μου, μου λεει να μην τα παρατησω τουλάχιστον μεχρι τις 40 μερες... εστω και μεικτη διατροφή να κανουμε κατι ειναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 17 ώρες, ο/η dim_nat11 είπε:

Εγώ είμαι πάλι... Σήμερα πήγαμε για δεύτερη φορά στον παιδοχειρουργο για το χαλινο γιατι δεν μας το ειχε κανει καλα... για πρώτη φορα το μωρο μου, εβγαλα την ψευδοθηλη κ έκανε θηλαστικες κινησεις χωρις αυτη.. Είμαστε στις 20 μερες σημερα, πίνει μπουκαλι συμπληρωμα 60ml εγω με το θηλατρο βγαζω συνηθως 20-30ml Λετε βρε κοριτσια να καταφέρω κατι τωρα αμα πιανει χωρις; 

Σας ζαλισα κ μαζί κ τον περιγυρο μου. Αλλα το πεισμα μου, μου λεει να μην τα παρατησω τουλάχιστον μεχρι τις 40 μερες... εστω και μεικτη διατροφή να κανουμε κατι ειναι...

 

Πολυ ευχαριστα τα σημερινα σου νεα! Σημαντικη προοδος! Εγω πιστευω οτι ακομα μπορεις να τα καταφερεις, με τοση θεληση που εχεις και σιγα σιγα να αρχισεις να αυξανεις την ποσοτητα του μητρικου γαλακτος και να μειωνεις το ξενο... Εννοειται πως ειναι κατι, ακομα και με μεικτη διατροφη, τα καλυτερα αντισωματα και ότι πιο θρεπτικο μπορεις να δωσεις! Χωρις βεβαια να σε πιανει παλι αγχος και να στεναχωριεσαι....Τα μωρακια πανω απ ολα χρειαζονται αγαπη! Και μια μαμα, που να ειναι καλα, για να ειναι κι αυτα καλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Vivi.Nik. είπε:

 

Πολυ ευχαριστα τα σημερινα σου νεα! Σημαντικη προοδος! Εγω πιστευω οτι ακομα μπορεις να τα καταφερεις, με τοση θεληση που εχεις και σιγα σιγα να αρχισεις να αυξανεις την ποσοτητα του μητρικου γαλακτος και να μειωνεις το ξενο... Εννοειται πως ειναι κατι, ακομα και με μεικτη διατροφη, τα καλυτερα αντισωματα και ότι πιο θρεπτικο μπορεις να δωσεις! Χωρις βεβαια να σε πιανει παλι αγχος και να στεναχωριεσαι....Τα μωρακια πανω απ ολα χρειαζονται αγαπη! Και μια μαμα, που να ειναι καλα, για να ειναι κι αυτα καλα! 

Ναι ευτυχώς είμαι πιο χαλαρή τώρα.. Τελικά παρ'οτι καναμε μια προοδο η μικρή δυσκολευεται πολυ, πιανει για λιγο τη θηλη την αφηνει νευριαζει κλαίει κ παλι απο την αρχη.. σε σημειο που τη λυπαμαι κ σκέφτομαι πως τη βασανιζω για μια σταγόνα.. τελικα πινει μπουκαλι, κακα τα ψεματα νομιζω 20 μερες τωρα εμαθε στην ευκολια κ την ποσοτητα του μπουκαλιου κ στις ψευδοθηλες... τι να πεις δεν πειραζει...

Εγω οτι εχω το βγαζω ανα τακτά διαστήματα με το θηλαστρο κ της το δινω μαζεμενο σαν γευμα το βράδυ συνηθως.. ομως εχω οικιακο θήλαστρο για την ακρίβεια δυο εχω.. μου είπαν να νοικιάσω νοσοκομειακο αλλα δεν το κοίταξα ακομα..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια μου τι κάνετε? Ποσό καιρό έχουμε να τα πούμε?? Ποτε πέρασε ο καιρος που μιλάγαμε για τις κοιλιτσες μας και για τις χαζοανησυχιες μας,????? Πως είσαστε τα μωράκια σας??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Βικυ!!! Οντως πολυ καιρο! ! Απιστευτο πως περασαν αυτοι οι 9 μηνες! Εμεις κλεινουμε μηνα σε λιγες μερες, ειμαστε μια χαρα, με τα ξενυχτια μας βεβαια, αλλα για καλο σκοπο :) Μεσ τη μερα, οταν ειναι ξυπνιος μπορει να τρωει και ανα μια ωρα, το βραδυ ευτυχως ξυπναει περιπου ανα 2-3 ωρες, πιο σπανια ανα 1μιση. Κολικους ευτυχως δεν εχουμε! Εσεις πως τα πατε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!!! Τι κάνετε; Εμείς καλά, η μπέμπα μου μεγαλώνει!!! Γαλατακι κ πολύ ύπνο...

Σήμερα νοίκιασα νοσοκομειακό θήλαστρο (έπρεπε να το πάρω από την αρχή βασικά κακώς...) η τελευταία μου ελπίδα για αύξηση παραγωγής.. αντλώ κάθε δύο ώρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η dim_nat11 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!! Τι κάνετε; Εμείς καλά, η μπέμπα μου μεγαλώνει!!! Γαλατακι κ πολύ ύπνο...

Σήμερα νοίκιασα νοσοκομειακό θήλαστρο (έπρεπε να το πάρω από την αρχή βασικά κακώς...) η τελευταία μου ελπίδα για αύξηση παραγωγής.. αντλώ κάθε δύο ώρες...

μπραβο κοριτσι μου!!!

ποσα ml βγαζεις??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η dim_nat11 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!! Τι κάνετε; Εμείς καλά, η μπέμπα μου μεγαλώνει!!! Γαλατακι κ πολύ ύπνο...

Σήμερα νοίκιασα νοσοκομειακό θήλαστρο (έπρεπε να το πάρω από την αρχή βασικά κακώς...) η τελευταία μου ελπίδα για αύξηση παραγωγής.. αντλώ κάθε δύο ώρες...

Μπράβο καλή μου! καλά εκανες, το νοσοκομειακό της med....@ είναι εγγυημένα το καλύτερο θήλαστρο. να αντλείς συχνά για να αυξήσεις την παραγωγή σου και μην το βάζεις κάτω. Δεν είναι πείσμα, είναι ο δρόμος της φύσης,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annina είπε:

Μπράβο καλή μου! καλά εκανες, το νοσοκομειακό της med....@ είναι εγγυημένα το καλύτερο θήλαστρο. να αντλείς συχνά για να αυξήσεις την παραγωγή σου και μην το βάζεις κάτω. Δεν είναι πείσμα, είναι ο δρόμος της φύσης,

Ευχαριστώ βρε κορίτσια!!! Εγώ το βάζω κάθε δύο ώρες... Μία φίλη μου λεει καλύτερα καθε τρεις... Ότι ώρα και να το βάλω δυστυχώς 20ml βγάζω εκεί κολλημένο

Ελπίζω να το αυξήσω σιγά σιγά... εσείς τι πιστεύετε; όσο πιο συχνά τόσο πιο καλά δεν είναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η dim_nat11 είπε:

Ευχαριστώ βρε κορίτσια!!! Εγώ το βάζω κάθε δύο ώρες... Μία φίλη μου λεει καλύτερα καθε τρεις... Ότι ώρα και να το βάλω δυστυχώς 20ml βγάζω εκεί κολλημένο

Ελπίζω να το αυξήσω σιγά σιγά... εσείς τι πιστεύετε; όσο πιο συχνά τόσο πιο καλά δεν είναι;

δεν ξερω να σου απαντησω με σιγουρια....φανταζομαι πως ναι ..!

στην κλινικη την πρωτη μερα μου εφερναν θηλαστρο για να με προετοιμασουν το στηθος γιατι ο μικρος μου ητανε στην θερμοκοιτιδα!το εβαζα καθε 3 ωρες απο 10 λεπτα το καθενα στηθος στην μετρια ενταση γιατι πονουσα πολυ!

η διατροφη σου ειναι πλουσια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η dim_nat11 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!! Τι κάνετε; Εμείς καλά, η μπέμπα μου μεγαλώνει!!! Γαλατακι κ πολύ ύπνο...

Σήμερα νοίκιασα νοσοκομειακό θήλαστρο (έπρεπε να το πάρω από την αρχή βασικά κακώς...) η τελευταία μου ελπίδα για αύξηση παραγωγής.. αντλώ κάθε δύο ώρες...

Καταρχην να σου ζησει!???Δεν έχω παρακολουθησει από την αρχή την συζήτηση για να καταλάβω γιατι αντλεις απλά έπεσα στο μήνυμα σου στο φορουμ.... και επειδή και εγώ χρειάστηκε να αντλησω μέρες με τον μπέμπη μου για αυτό σου γράφω

..καταρχήν έχεις συμβουλευτεί κάποια σύμβουλο θηλασμου φανταζομαι; Γνωρίζεις την ομάδα θηλασμου στο νοσοκομείο το Έλενα; που μπορείς να τους τηλεφωνείς για οποιαδήποτε απορία. ...;

Επίσης υπάρχει και αυτό 

http://epilegothilasmo.gr που μπορείς να καλεσεις τηλεφωνικα για απορίες. ... 

Για ποιο λόγο αντλεις;  δίνεις και ξένο στο μωρο από ότι φαντάζομαι φυσικά. ..

Τώρα όσον αφορά τις αντλήσεις ανά 3 ωρες 15 λεπτά σε κάθε στηθος. ... επίσης πολύ επαφή με το παιδι αγκαλίτσες κλπ ή ποσότητα που βγάζεις δεν είναι ενδεικτική μόνο το μπεμπακι σου μπορεί να σου αυξήσει την παραγωγή σου όπως πρεπει και μόνο το μπεμπακι σου μπορεί να σου αδειάσει το στηθος εντελώς. .... επίσης όταν αντλεις ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ το θήλαστρο το μπλοκάρεις από το αγχος, κοίτα το μωρακι σου. .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Sofilia είπε:

Καταρχην να σου ζησει!???Δεν έχω παρακολουθησει από την αρχή την συζήτηση για να καταλάβω γιατι αντλεις απλά έπεσα στο μήνυμα σου στο φορουμ.... και επειδή και εγώ χρειάστηκε να αντλησω μέρες με τον μπέμπη μου για αυτό σου γράφω

..καταρχήν έχεις συμβουλευτεί κάποια σύμβουλο θηλασμου φανταζομαι; Γνωρίζεις την ομάδα θηλασμου στο νοσοκομείο το Έλενα; που μπορείς να τους τηλεφωνείς για οποιαδήποτε απορία. ...;

Επίσης υπάρχει και αυτό 

http://epilegothilasmo.gr που μπορείς να καλεσεις τηλεφωνικα για απορίες. ... 

Για ποιο λόγο αντλεις;  δίνεις και ξένο στο μωρο από ότι φαντάζομαι φυσικά. ..

Τώρα όσον αφορά τις αντλήσεις ανά 3 ωρες 15 λεπτά σε κάθε στηθος. ... επίσης πολύ επαφή με το παιδι αγκαλίτσες κλπ ή ποσότητα που βγάζεις δεν είναι ενδεικτική μόνο το μπεμπακι σου μπορεί να σου αυξήσει την παραγωγή σου όπως πρεπει και μόνο το μπεμπακι σου μπορεί να σου αδειάσει το στηθος εντελώς. .... επίσης όταν αντλεις ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ το θήλαστρο το μπλοκάρεις από το αγχος, κοίτα το μωρακι σου. .. 

Καλημέρα! Εμείς είχαμε πολλά εμπόδια.. επίπεδες θηλές (ψευδοθηλες) κοντό χαλινο ικτερο...δεν καναμε καλη αρχή, το γάλα μου δεν κατέβηκε ποτέ το στήθος μου δεν το ένιωσα ποτέ γεμάτο...κάλεσα σύμβουλο ούτε αυτή με βοήθησε..την πήρα τώρα τηλ μονη μου ρωτουσα μονη μου απαντούσα...

Θα βάζω το θήλαστρο κάθε δυο ωρες οπως ξεκίνησα.. ουτως ή αλλως ειτε δυο ωρες ειτε τρεις την ιδια ποσοτητα βγαζει.. τη μικρη θα την βάζω όποτε γίνεται γιατι τρωει τόσο μπουκάλι που είναι δυσκολο.. πεινάει κλαιει κτλ τι να της κανουν τα δικα μου 20ml?

Πλεον βασιζομαι στο θηλαστρο εαν δεν τα καταφέρω κ τωρα εεε μετα αναγκαστικα θα τα παρατήσω... Οτι με φωτισει ο Θεός!!! Τι να πω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η dim_nat11 είπε:

Καλημέρα! Εμείς είχαμε πολλά εμπόδια.. επίπεδες θηλές (ψευδοθηλες) κοντό χαλινο ικτερο...δεν καναμε καλη αρχή, το γάλα μου δεν κατέβηκε ποτέ το στήθος μου δεν το ένιωσα ποτέ γεμάτο...κάλεσα σύμβουλο ούτε αυτή με βοήθησε..την πήρα τώρα τηλ μονη μου ρωτουσα μονη μου απαντούσα...

Θα βάζω το θήλαστρο κάθε δυο ωρες οπως ξεκίνησα.. ουτως ή αλλως ειτε δυο ωρες ειτε τρεις την ιδια ποσοτητα βγαζει.. τη μικρη θα την βάζω όποτε γίνεται γιατι τρωει τόσο μπουκάλι που είναι δυσκολο.. πεινάει κλαιει κτλ τι να της κανουν τα δικα μου 20ml?

Πλεον βασιζομαι στο θηλαστρο εαν δεν τα καταφέρω κ τωρα εεε μετα αναγκαστικα θα τα παρατήσω... Οτι με φωτισει ο Θεός!!! Τι να πω!!!

Καταλαβα κοριτσάκι μου.... Υπάρχει και μια ομαδα στο facebook αν θελεις συμβουλές παραπάνω για το θηλασμό... Να μην αγχώνεσαι πάντως.... Εσυ κάνεις αυτο που είναι καλύτερο για το μωράκι σου... Δεν είσαι λιγότερο μάνα αν δεν καταφέρεις να το θηλάσεις η να του δώσεις το γαλατάκι σου... Σίγουρα θα ήταν καλό.. αλλά οκ... Σημασία έχει η ψυχική σου ηρεμία  πάνω απο όλα να σε νιώθει το μωράκι σου ηρεμη και χαρούμενη... και να κάνεις αυτό που πρέπει για το νινάκι σου .....

Ξεκίνησε να κάνεις και αυτά που σου είπα αν θέλεις.. πολλές αγκαλίτσες ιδανικά και γυμνούλικο (με την πάνα μόνο ) πάνω σου... ο θηλασμός έχει να κάνεις και με ορμόνες.. δεν παίρνεις κάποιο φάρμακο.. ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sofilia είπε:

Καταλαβα κοριτσάκι μου.... Υπάρχει και μια ομαδα στο facebook αν θελεις συμβουλές παραπάνω για το θηλασμό... Να μην αγχώνεσαι πάντως.... Εσυ κάνεις αυτο που είναι καλύτερο για το μωράκι σου... Δεν είσαι λιγότερο μάνα αν δεν καταφέρεις να το θηλάσεις η να του δώσεις το γαλατάκι σου... Σίγουρα θα ήταν καλό.. αλλά οκ... Σημασία έχει η ψυχική σου ηρεμία  πάνω απο όλα να σε νιώθει το μωράκι σου ηρεμη και χαρούμενη... και να κάνεις αυτό που πρέπει για το νινάκι σου .....

Ξεκίνησε να κάνεις και αυτά που σου είπα αν θέλεις.. πολλές αγκαλίτσες ιδανικά και γυμνούλικο (με την πάνα μόνο ) πάνω σου... ο θηλασμός έχει να κάνεις και με ορμόνες.. δεν παίρνεις κάποιο φάρμακο.. ;;

Οχι δεν παιρνω φάρμακα.. η Σύμβουλος μου εδωσε να κάνω εξετασεις αιματος ορμονες κτλ κ μετα ήθελε να μου δώσει χαπι κ αυξηση παραγωγης.. ειπα δεν θα μπω σε τέτοια διαδικασία.. θα το παλέψω μονη μου! Πιστευω το αγχος μου κ οι δυσκολίες που είχαμε μας πηγαν πισω.. αλλα διαβάζω πολλες ιστοριες επαναγαλακτισμου κ μου λενε απο το περιβάλλον μου κι αλλες.. μου δινετε κι εσεις κουραγιο!!! Ακομη μια φορά Ευχαριστώ!!! :-):-):-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Πώς είστε? Όλοι καλά? Έχω καιρό να  μπω.Περνουν οι μέρες και ούτε που τις καταλαβαίνω.Βεβαια οφείλω να ομολογήσω ότι  όλες μου φαίνονται  ίδιες.Ιδιο μοτίβο.Μαμ κακά και νάνι και φτου κι απ'την αρχή.Ο μπαμπάς μας δουλεύει  φουλ από το πρωί μέχρι το  βράδυ. Οι περισσότεροι  συγγενείς και φίλοι  από διακριτικότητα  δεν έρχονται. Λίγα τηλέφωνα. Νιώθω λίγο μοναξιά  δεν σας κρύβω.Ετσι η μικρή μου είπε να ανάψει λίγο τα αίματα.Και εξηγώ αμέσως. 

Ειναι αρκετές μέρες τώρα που  την ακουμε στον ύπνο της να κάνει έναν συριγμο ,σαν γατάκι ένα πράγμα.Τις 3 τελευταίες μέρες ρουθουνιζει κιόλας  και φοβήθηκα ότι κάτι δεν  πάει καλά  με την αναπνοή της. Μίλησα λοιπόν με τον γιατρό λιγο πανικόβλητη η αλήθεια είναι  και  μου είπε ότι  η μικρή μου έχει λαρυγγομαλακια.Μαλακος λάρυγγας δηλαδή. Μου είπε ότι δεν  είναι  τίποτα και θα υποχώρησε μόνο του.Καταλαβαινετε βέβαια την αγωνία μου. Ετσι  τώρα  δεν δίνω σημασία στον συριγμο αλλά ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό  Πώς μπορώ να καθαρίσω  την μύτη της μικρής μου.Δεν έχει μυξουλες  που τρεχουν. Ειναι  ακαθαρσίες  στεγνες ,λίγο ξηρες.Η μητέρα μου  μου είπε ότι είναι  φυσιολογικές ακαθαρσίες, της κοιλιάς  ακόμη. Όμως Πώς μπορώ να αποσυμφόρησω την  μύτη της μικρής  μου.Μονο μην μου πείτε για φυσιολογικό ορό γιατί  δεν παίζει. ΔΕν μπορώ ούτε σαν ιδέα να το σκεφτώ Όχι και να το κάνω.Καμια άλλ η λύση πιο ευγενική με τα μωρά μας έχετε  να μου προτεινετε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα ☺

Μην ανησυχείς Ράνια για το λαρυγγα οντως ισχύει ότι θα περάσει μόνο του απλά μπορεί να πάρει και χρόνια!!

Το είχε ο ανηψιος μου που τωρα είναι 5 μισι ετών 

Επίσης και η κόρη της φίλης μου που ακόμα το έχει.

Εγώ γέννησα στις 14 Ιουνίου μια μέρα πριν την πητ έσπασαν τα νερά ☺

Ο μπεμπης είναι 3.500 και ευτυχώς τώρα 10 μέρες μετά έχει επανακτησει το βάρος του και λίγο παραπάνω. 

Με το θηλασμό έχω πρόβλημα, πρωτον ο μπεμπης μου ματωσε τις θηλες και ήδη από το μαιευτήριο βάζω ψευδοθηλές εναλαξ με στήθος.  Δευτερον μου έχει πάρει τον αέρα και ο θηλασμός κρατάει αιώνες, κάθεται στο στήθος για παρηγοριά. Ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση γιατί έχω κλείσει 10 ημερο αυπνη και σημερα δεν ήθελα ούτε καν να τον σηκωσω το μεσημέρι. Δεν έχω και βοήθεια από κάποιον. 

Ήθελα να σας ρωτήσω αν θεωρείτε νορμαλ που ξαφνικά τα λοχεια σχεδόν εξαφανιστηκαν ενώ μέχρι χτες είχα αρκετη περίοδο. 

Δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω το γιατρό τηλέφωνο. 

Ευχαριστω πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα  ArtK και  ευχαριστώ πολύ για την  άμεση απάντηση. 

Να σου απαντήσω κι εγώ που γέννησα 2 Ιουνίου.Στις 15 μέρες σταμάτησαν τα λοχεια  για 2 μέρες. Την επόμενη μέρα  πήρα την γιατρό  τηλέφωνο και με καθησύχασε  λέγοντας μου ότι μπορεί να  μειωθούν  αλλά  θα συνεχιστούν. Κάποιες φορές  γίνεται  μια  μικρή  παύση. Και  όντως.Μετα απο τρεις  μέρες  συνεχίστηκαν. Μέχρι και σήμερα  εχω αλλά  σε λιγότερη ποσότητα. Μην ανησυχείς. Δεν  ξέρω  μόνο  αν έχει  σημασία  Πώς γεννήσες. Εγώ γέννησα  με καισαρική.

Όντως ο θηλασμός  στις αρχές  είναι  πολύ  κουραστικός. Αλλά  σκέψου  ότι  ανέκτησε το βάρος του  σε μικρό χρονικό διάστημα και επίσης βάλε με το νου σου τα πλεονεκτήματα του μητρικού θηλασμού. Και επίσης θα στρώσει  σύντομα .Μην το βλέπεις  ότι  σου πήρε τον αέρα. Όλα τα έμβρυα θέλουν αγκαλιά κ.α

Σας καληνυχτιζψγ

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η artK είπε:

Καλησπέρα ☺

Μην ανησυχείς Ράνια για το λαρυγγα οντως ισχύει ότι θα περάσει μόνο του απλά μπορεί να πάρει και χρόνια!!

Το είχε ο ανηψιος μου που τωρα είναι 5 μισι ετών 

Επίσης και η κόρη της φίλης μου που ακόμα το έχει.

Εγώ γέννησα στις 14 Ιουνίου μια μέρα πριν την πητ έσπασαν τα νερά ☺

Ο μπεμπης είναι 3.500 και ευτυχώς τώρα 10 μέρες μετά έχει επανακτησει το βάρος του και λίγο παραπάνω. 

Με το θηλασμό έχω πρόβλημα, πρωτον ο μπεμπης μου ματωσε τις θηλες και ήδη από το μαιευτήριο βάζω ψευδοθηλές εναλαξ με στήθος.  Δευτερον μου έχει πάρει τον αέρα και ο θηλασμός κρατάει αιώνες, κάθεται στο στήθος για παρηγοριά. Ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση γιατί έχω κλείσει 10 ημερο αυπνη και σημερα δεν ήθελα ούτε καν να τον σηκωσω το μεσημέρι. Δεν έχω και βοήθεια από κάποιον. 

Ήθελα να σας ρωτήσω αν θεωρείτε νορμαλ που ξαφνικά τα λοχεια σχεδόν εξαφανιστηκαν ενώ μέχρι χτες είχα αρκετη περίοδο. 

Δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω το γιατρό τηλέφωνο. 

Ευχαριστω πολύ 

Καλημέρα artK! Κατ αρχας να σου ζησει το μωρακι! ! ! Γερό και τυχερο να ειναι!!! Κι εγώ γέννησα 2 μέρες πριν από την ΠΗΤ. Χθές κλείσαμε μήνα και από χθές μου σταματησαν κι εμενα τα λόχεια. Πριν από 2 βδομάδες είχα πάθει κι εγω περιπου το ίδιο πράγμα, ρώτησα τη γιατρό και μου είπε ό,τι σου είπε κι εσενα η Ράνια. Τα λόχεια θα αυξάνονται και θα μειωνονται μέχρι τις 40 μέρες, μπορεί και 2 μηνες. Δεν είναι σταθερη η ροή. Σταδιακά πάντως θα σταματησει το κοκκινο αίμα και σιγα σιγα θα πάψουν να υπαρχουν. 

Όσο για το μπέμπη σου υπομονή. Λογικά μάτωσαν οι θηλές λόγω λανθασμένης θέσης, Δοκίμασες κρέμα με λανολίνη; Βοηθάει πολύ. Όταν θρέψει η πληγη δοκίμασε να βγάλεις τις ψευδοθηλές και να το παλεψεις πάλι απ την αρχή. Δίνεις το καλύτερο γαλατάκι στο μωράκι σου, αυτό να σκέφτεσαι. Σε καταλαβαινω παντως, η κουραση λόγω αυπνίας ειναι μεγάλη. Θα δεις μετα τις 40 μερες δε θα πονας πλεον και θα εχετε βρει και καποιο προγραμμα σε γενικες γραμμες με το μπεμπη σου. 

Ό,τι καλύτερο εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι κάνετε; Καλή εβδομάδα να έχουμε!!! Εμείς κλείνουμε μήνα, πως πέρασε δεν κατάλαβα καθόλου!!!! Λίγο ακόμα, θα σαραντησουμε κ θα ξεκινήσουμε βόλτες.. ήρθε ο γιατρός μας σήμερα βάλαμε κιλό!!! Πολύ χάρηκα..

Συνεχίζω τις αντλήσεις με το θήλαστρο.. Έχω χαλαρώσει πολύ με αυτό το θέμα.. Συνεχίζουμε τη μεικτή διατροφή, όλα καλά!!! Το παν είναι να βάζει το σωστό βάρος η μικρή μου, να έχουμε λερωμενες πάνες κ όλα τα άλλα έρχονται.. εαν δω κ αποτέλεσμα στην παραγωγή καλώς αλλιώς δεν πειράζει.. (ποιος το περίμενε ε; άλλα έλεγα πριν μέρες) 

Φαντάζομαι κ ο γιατρός μας θα απόρησε σήμερα μαζί μου γιατί την προηγούμενη φορά με είχε δει πολύ χάλια κ είχε πει στον άντρα μου να με προσέξει...

Ευτυχώς συνήλθα κοριτσια, πραγματικά είχε ξεφύγει η κατάσταση μου είχε γίνει έμμονη ιδέα ο θηλασμός.. κλαμα, απογοήτευση κτλ Ευτυχώς τώρα είμαι καλά!!!Το χρωστάω στη μπέμπα μου κ στον άντρα μου που με στηρίζει σε όλα.. Πιστεύω όλες μας λόγω ορμονών ίσως είχαμε περίεργη διάθεση.. 

Πόσο τυχερή νιώθω που έστω κ από εδώ μέσα μοιραζόμαστε σκέψεις, ανησυχίες, εμπειρίες.. Είναι κι αυτό πολύ χρήσιμο κ υπέροχο!!! Ακόμη μια φορά σας ευχαριστώ για τη στήριξη, το ενδιαφέρον κ την ενθάρρυνση που μου δώσατε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια καλησπέρα κι από μένα! θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κοιμούνται εύκολα τα μωράκια σας...Εγώ που θηλάζω μου παιρνει συνήθως ένα 20λεπτο ο θηλασμός, μετά ρέψιμο και μετά αγκαλιά μέχρι να κοιμηθεί. Εν τω μεταξύ μας έχει βγει αγκαλίτσας και όταν πάμε να τον αφήσουμε στην κούνια ξεκινάει το κλάμα....η παιδίατρος που είπε να κόψουμε την αγκαλιά..όμως εμείς τον στερηθήκαμε 20 μέρες στη θερμοκοιτίδα και μας έλειψε...λετε να κάνουμε λάθος;; εσάς κοιμούνται εύκολα τα μωράκια σας? δηλαδή τα βάζετε στην κούνια και ξυπνούν μετά από ώρες??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Έλενα και να σου ζήσει ο μπόμπιρας. Γερο και καλοτυχο να είναι το μωράκι σου.

Επειδή το  κάθε μωρό  είναι διαφορετικό  Εγώ θα σου μιλήσω για την δική μου μπέμπα. Τόσο κρατάει κι εμένα ο θηλασμός. Περίπου 15'-20'.Οχι πάντα όμως.Οταν πεινάει κρατάει  τόσο.Οταν θέλει να ξεδιψάσει  όπως  τώρα αυτές τις μέρες της ζέστης,θέλει κάθε ώρα αλλά μόνο για 5'.Οταν το είπα στον παιδίατρο  μου είπε ότι είναι πολύ φυσιολογικό  γιατί   το  μητρικό γάλα έχει  την ιδιότητα  να  είναι  πολύ  ρευστό  σα νερό  στην αρχή και  μετά γίνεται πιο πυκνό  και έχει  περισσότερες  θερμίδες. Επομένως στην αρχή ξεδιψουν και  μετά χορταίνουν. Επομένως μέχρι   να εδραιωθεί  ο θηλασμός  δίνεις  όποτε θέλει το μωρό. 

Όσον αφορά στην αγκαλίτσα,έτσι είναι και  η  δικιά μου.Θελει  συνέχεια  αγκαλιά. Παραπάνω από 5' ξύπνια δεν μένει  με τίποτα  στην καλαθουνα. Έτσι κάνω τις δουλειές μου  τις ωρες  που κοιμάται .Βέβαια μου κάνει εντύπωση  που η παιδίατρος σου σου είπε να το κόψεις. Τελικά υπάρχουν τόσο αντιφατικές  απόψεις  που  δεν  ξέρω τι να πρωτοπιστεψω.Εμενα ο δικός μου ο παιδίατρος  μου είπε ότι τα μωρά όταν κλαίνε έχουν ανάγκη  την μυρωδιά της μάνας. Έτσι νιώθουν ασφάλεια. Αν τα αφήνουμε να  κλαίνε  για να μην κακομαθουν ή για να ανοίξουν  τα πνευμονια τους ( εχω ακούσει  διάφορα)  τοτε νιωθουν εγκατάλειψη  και απόρριψη. Οσο πιο εξαρτημένο  ειναι ενα μωρό  απο την μαμα του  και εκείνη  ανταποκρίνεται  στο  κάλεσμα  του, τοσο πιο ανεξάρτητος  ενήλικας  θα είναι  μεθαύριο .Αυτο μου είπε  ο δικος μου παιδίατρος.

Επομενως εσύ  αποφασίζεις  ποια εκδοχή  σε αντιπροσωπευει.

Εγω δεν  την αφήνω  να κλαίει. Καλο κακο δεν ξέρω αλλά  μου σπαράζει  την καρδιά  να την ακούω. Σε λιγες μερες θ'αγοράσουμε ριλαξ μπας και πιάσει και την απασχολήσει .

Αυτά! Τα υπολοιπα είναι δική σου  επιλογή .Καλη ανατροφη σου εύχομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η ελενα!! είπε:

κορίτσια καλησπέρα κι από μένα! θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κοιμούνται εύκολα τα μωράκια σας...Εγώ που θηλάζω μου παιρνει συνήθως ένα 20λεπτο ο θηλασμός, μετά ρέψιμο και μετά αγκαλιά μέχρι να κοιμηθεί. Εν τω μεταξύ μας έχει βγει αγκαλίτσας και όταν πάμε να τον αφήσουμε στην κούνια ξεκινάει το κλάμα....η παιδίατρος που είπε να κόψουμε την αγκαλιά..όμως εμείς τον στερηθήκαμε 20 μέρες στη θερμοκοιτίδα και μας έλειψε...λετε να κάνουμε λάθος;; εσάς κοιμούνται εύκολα τα μωράκια σας? δηλαδή τα βάζετε στην κούνια και ξυπνούν μετά από ώρες??

Εμείς επειδή κάνουμε μεικτή διατροφή κοιμάται πολλές ώρες.. άλλοτε όμως μου κάνει μεγάλα γεύματα ελεγχόμενα στο 3ωρο άλλες φορές όμως μου τρώει πιο μικρά γεύματα κ πιο συχνά.. Όλα με μπιμπερό!

Πιστεύω χρειάζεται την αγκαλίτσα σου.. δε συμφωνώ με τον παιδιατρο.. ο δικος μας κ στο Νοσοκομείο που ηρθε να μας δει μου ειπε να την παίρνω αγκαλια και να της μιλαω οσο πιο πολυ μπορώ.. εχουν αναγκη την αγκαλια μας να ηρεμούν και να νιωθουν ασφάλεια.. σε αυτη τη φαση δε νομίζω πως κακομαθαινουν..

Το μονο εμποδιο στην αγκαλιτσα ειναι η ζεεεστη!!!! Γινεται μουσκεμα η καημενη κ βγαζουμε κ λιγα σπυρακια απο τον ιδρωτα. Φυσιολογικα κι αυτά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κι απο μενα Ελενα! Νομιζω ολα τα μωρακια, ειδικα αυτα που θηλαζουν κοιμουνται λιγες ωρες καθε φορα και ξυπνανε παλι για να φανε! Κι εμας ο δικος μας το πολυ 3ωρο κλεινει, πολλες φορες ομως κοιμαται και ξυπναει καθε 1μιση 2 ωρες! Ειναι και μικρο το στομαχακι τους ακομα, οποτε τρωνε λιγο καθε φορα και ξυπνανε συχνα! Κι εγω περιπου για ενα τεταρτο θηλαζω συνηθως, αλλα εξαρταται καθε φορα... Συμφωνω κι εγω με τα κοριτσια, η αγκαλια ειναι εξισου σημαντικη με το φαγητο για τα μωρακια, ειδικα σ αυτη την ηλικια! Κι εμας η παιδιατρος μας εξηγησε ποσο πολυ αναγκη την εχουν! Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να αγνοουμε το κλαμα τους! Ειναι ο μονος τροπος επικοινωνιας που εχουν! Οποτε ακοκουθησε το ενστικτο σου! Δε νομιζω, οτι καμια μανα μπορει να αφησει το μωρο της να σπαραζει στο κλαμα! Τα μωρα δεν κακομαθαινουν! Ισα ισα που χορταινουν αγκαλια, τωρα που την εχουν αναγκη και μετα γινονται πιο ανεξαρτητα παιδακια και ενηλικες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...