Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μαΐου 2017!!!!!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα  σε όλα τα κορίτσια.

Έχω διαβάσει  όλα τα μηνύματα. Πάνω κάτω όλες έχουμε  τις ίδιες ανησυχίες  βλέπω. Γενικά  πάντως  για  το μόνο που δεν  θα έπρεπε να  ανησυχούμε  είναι  το  βάρος  των μωρών μας.Ακομα και ο πιο σύγχρονος υπέρηχος  έχει  μια  απόκλιση 10% είτε προς τα πάνω είτε  προς τα κάτω. Η ξαδελφή μου γέννησε πριν 13 μερες και  της το πήραν με καισαρική Γιατί λέει ήταν μεγάλο  ( πανω απο  3500 κ) .Για να μην ταλαιπωρηθεί. Και τελικά το γέννησε 3.030.Φανταστειτε για  ένα νεογέννητο  πόση διαφορά. Και από την άλλη  η κουμπάρα  μου εδώ στο Ρέθυμνο  σαραντισε πριν λίγο καιρό. Της έλεγαν μετά βίας θα γεννηθεί  2.700 και τσουπ ο μπόμπιρας  3.340.Δεν πιστεύω  τίποτα  για  κιλά  λοιπόν. Μην σκατε. Όλα τα μωρά  ξεπετάγονται. Αφήστε που  όλες οι μαμάδες μου λένε ότι  γεννάμε τον καλύτερο  μήνα. Θα μεγαλώσουν μέχρι να  πούμε κύμινο και δεν θα  το πιστεύουμε  μέχρι  τον Σεπτέμβρη. 

Βικυ88 σε καταλαβαίνω απόλυτα.Ειχα και εγώ την ίδια  ανησυχία αλλά  τελικά  πήρε  θέση. Σε ποια  εβδομάδα είσαι? Λένε ότι μέχρι  την 34η μπορούν να  γυρίσουν  πιο εύκολα. Μετά δυσκολεύει λόγω έλλειψης χώρου χωρίς  όμως να  αποκλείεται  κιόλας. Είναι  το πρώτο  σου μωράκι? Γιατί  η δική μου γιατρός  μου είπε  ότι  αν δεν  είσαι  πρωτογεννη μπορεί να  γυρίσει μέχρι  και  λίγες ώρες πριν την γέννα. Μόνο στο  πρώτο μωρό  θέλει  χρόνο  γιατί η μήτρα δεν  είναι  συνηθισμένη.Αλλα και να μην  γυρίσει, μην το πάρεις  κατακαρδα.Εμενα ας πούμε  γύρισε. Λέω δόξα τω Θεώ προς το παρόν  γλύτωσα έναν λόγο για καισαρική  και  μετά  σκέφτομαι  ότι  όλα είναι  στον αέρα.Φυσιολογικος?Και πότε? Μέρα?Νύχτα?Πόσες ώρες θα μας πάρει?Και αν γίνει κάτι τελευταία  στιγμή  και  μου πουν στο  ξεκαρφωτο καισαρική  ?Χίλιες δύο  σκέψεις. Επομένως  όπως και να'χει το άγχος  υπάρχει. Μάλλον  πρέπει να  ηρεμήσουμε.

Εγώ προσπαθώ να ξεπεράσω τις αϋπνίες.Αδύνατον.Νιωθω τόσο  κουρασμένη που σέρνομαι. Και μετά  θέλω να  κοιμάμαι  όλη μέρα.Αφου τώρα έχω ήδη μαγειρέψει  γιατί  10-12 είναι  ο πιο γλυκός μου ύπνος και  δεν προλαβαίνω μετά με τίποτα  να  κάνω  καμία  δουλειά.

Αυτό  που  ήθελα να  σας πω επίσης είναι  ότι  έχω και εγώ συχνά  πετρώματα  τα οποία  όμως  συνοδεύονται  και  από ταχυκαρδία. Είναι  πολύ  περίεργο  και νιώθω  ότι  η καρδιά μου  θα πεταχτεί  έξω από τον λαιμό μου.Πιεση δεν έχω.Χθες το βράδυ που με έπιασε πάλι είχα  πίεση μεγάλη 8.5 μικρή 6 (Γενικά είμαι υποτασικη) αλλά  108 παλμούς.Φοβηθηκα δεν σας κρύβω.Γιατι αυτό  το πέτρωμα  είναι φυσιολογικό  στις εβδομάδες  που  βρισκόμαστε.Η ταχυκαρδία  όμως? Σας λέω νιώθω να χάνω τον κόσμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 22/4/2017 at 0:34 ΠΜ, ο/η θανασης μου είπε:

Δεν έχω κάνει ούτε στην πρώτη εγκυμοσυνη. Κ εμένα πέτρωνει κ σήμερα συχνά. Μπήκες στο μηνα σου εσύ;ποτέ έχεις γιατρό;

Μπήκα στο μήνα μου πριν 3 μέρες, την Τριτη θα δω κ τον μπέμπη μου! Ελπιζω να μεγάλωσε κ να είναι όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

raniasop και εγώ έτσι νιώθω στα πετρωματα απο την αρχή. Πετρώνει η κοιλιά κ ανεβαίνει το σφίξιμο προς το στήθος κ πνιγομαι κ ταχυκαρδία που νομιζω καμια φορά οτι κανει σεισμό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η asteraki_mou είπε:

raniasop και εγώ έτσι νιώθω στα πετρωματα απο την αρχή. Πετρώνει η κοιλιά κ ανεβαίνει το σφίξιμο προς το στήθος κ πνιγομαι κ ταχυκαρδία που νομιζω καμια φορά οτι κανει σεισμό..

Λες δηλαδή να  μην  ανησυχώ? Είναι μάλλον φυσιολογικό ε?Τι να πω...Ειναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και  μου φαίνονται  όλα  παράξενα και  πρωτόγνωρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Βικυ88 είπε:

Κορίτσια μου τα εχω κάνει όλα για να γυρίσει.Έχει κολλήσει εκεί από τον 7ο μήνα... Έχω απογοητευτεί τόσο πολύ..

Ενταξει βρε μην απογοητευεσαι δεν εγινε κ κατι.. αμα δεν γυρισει δεν πειραζει!!! Γερο να ειναι το μωρακι σου κ φυσιολογικος ή καισαρικη δεν υπαρχει θεμα.. κι εγω με καισαρικη γεννήθηκα χαχα 26 χρονων κοριτσι :-):-):-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η dim_nat11 είπε:

Ενταξει βρε μην απογοητευεσαι δεν εγινε κ κατι.. αμα δεν γυρισει δεν πειραζει!!! Γερο να ειναι το μωρακι σου κ φυσιολογικος ή καισαρικη δεν υπαρχει θεμα.. κι εγω με καισαρικη γεννήθηκα χαχα 26 χρονων κοριτσι :-):-):-)

Κ το πιο κουφό η μάνα μου αν τη ρώταγες χίλιες φορές καισαρικη θα εκανε παλι θα σου πει.. γενικως λεει ακριβώς τα αντιθετα απο αυτα που λενε πι μαιες χαχα ειναι υπερ του ξενου γαλακτος (γιατι δεν θηλασε φυσικα) κ υπερ καισαρικης!!! Τι να πεις.. προσπαθώ να μην δινω σημασία κ οπως ειναι να ερθει το καθε μωράκι θα έρθει!!! Με το καλο σε ολες μας κοριτσια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/4/2017 at 7:10 ΠΜ, ο/η raniasop είπε:

Καλημέρα  σε όλα τα κορίτσια.

Έχω διαβάσει  όλα τα μηνύματα. Πάνω κάτω όλες έχουμε  τις ίδιες ανησυχίες  βλέπω. Γενικά  πάντως  για  το μόνο που δεν  θα έπρεπε να  ανησυχούμε  είναι  το  βάρος  των μωρών μας.Ακομα και ο πιο σύγχρονος υπέρηχος  έχει  μια  απόκλιση 10% είτε προς τα πάνω είτε  προς τα κάτω. Η ξαδελφή μου γέννησε πριν 13 μερες και  της το πήραν με καισαρική Γιατί λέει ήταν μεγάλο  ( πανω απο  3500 κ) .Για να μην ταλαιπωρηθεί. Και τελικά το γέννησε 3.030.Φανταστειτε για  ένα νεογέννητο  πόση διαφορά. Και από την άλλη  η κουμπάρα  μου εδώ στο Ρέθυμνο  σαραντισε πριν λίγο καιρό. Της έλεγαν μετά βίας θα γεννηθεί  2.700 και τσουπ ο μπόμπιρας  3.340.Δεν πιστεύω  τίποτα  για  κιλά  λοιπόν. Μην σκατε. Όλα τα μωρά  ξεπετάγονται. Αφήστε που  όλες οι μαμάδες μου λένε ότι  γεννάμε τον καλύτερο  μήνα. Θα μεγαλώσουν μέχρι να  πούμε κύμινο και δεν θα  το πιστεύουμε  μέχρι  τον Σεπτέμβρη. 

Βικυ88 σε καταλαβαίνω απόλυτα.Ειχα και εγώ την ίδια  ανησυχία αλλά  τελικά  πήρε  θέση. Σε ποια  εβδομάδα είσαι? Λένε ότι μέχρι  την 34η μπορούν να  γυρίσουν  πιο εύκολα. Μετά δυσκολεύει λόγω έλλειψης χώρου χωρίς  όμως να  αποκλείεται  κιόλας. Είναι  το πρώτο  σου μωράκι? Γιατί  η δική μου γιατρός  μου είπε  ότι  αν δεν  είσαι  πρωτογεννη μπορεί να  γυρίσει μέχρι  και  λίγες ώρες πριν την γέννα. Μόνο στο  πρώτο μωρό  θέλει  χρόνο  γιατί η μήτρα δεν  είναι  συνηθισμένη.Αλλα και να μην  γυρίσει, μην το πάρεις  κατακαρδα.Εμενα ας πούμε  γύρισε. Λέω δόξα τω Θεώ προς το παρόν  γλύτωσα έναν λόγο για καισαρική  και  μετά  σκέφτομαι  ότι  όλα είναι  στον αέρα.Φυσιολογικος?Και πότε? Μέρα?Νύχτα?Πόσες ώρες θα μας πάρει?Και αν γίνει κάτι τελευταία  στιγμή  και  μου πουν στο  ξεκαρφωτο καισαρική  ?Χίλιες δύο  σκέψεις. Επομένως  όπως και να'χει το άγχος  υπάρχει. Μάλλον  πρέπει να  ηρεμήσουμε.

Εγώ προσπαθώ να ξεπεράσω τις αϋπνίες.Αδύνατον.Νιωθω τόσο  κουρασμένη που σέρνομαι. Και μετά  θέλω να  κοιμάμαι  όλη μέρα.Αφου τώρα έχω ήδη μαγειρέψει  γιατί  10-12 είναι  ο πιο γλυκός μου ύπνος και  δεν προλαβαίνω μετά με τίποτα  να  κάνω  καμία  δουλειά.

Αυτό  που  ήθελα να  σας πω επίσης είναι  ότι  έχω και εγώ συχνά  πετρώματα  τα οποία  όμως  συνοδεύονται  και  από ταχυκαρδία. Είναι  πολύ  περίεργο  και νιώθω  ότι  η καρδιά μου  θα πεταχτεί  έξω από τον λαιμό μου.Πιεση δεν έχω.Χθες το βράδυ που με έπιασε πάλι είχα  πίεση μεγάλη 8.5 μικρή 6 (Γενικά είμαι υποτασικη) αλλά  108 παλμούς.Φοβηθηκα δεν σας κρύβω.Γιατι αυτό  το πέτρωμα  είναι φυσιολογικό  στις εβδομάδες  που  βρισκόμαστε.Η ταχυκαρδία  όμως? Σας λέω νιώθω να χάνω τον κόσμο

Ρανια μου εχεις απολυτο δικιο για το βαρος! Δε μας προβληματιζει αυτο, μας ανησυχει οτι επεσε ο ρυθμος που αναπτυσσοταν και αυτο θα παρακολουθουμε πιο στενα,γιατι προς το παρον δεν εχουμε βρει την αιτια! Τωρα κανω και μοα διατροφη πλουσια σε πρωτεινες,θα δουμε αν θα βοηθησει! Οσο για τα παραδειγματα που εφερες, οντως πολυ μεγαλη η αποκλιση! Φανταζομαι στην περιπτωση της ξαδερφης σου,ο γιατρος εψαχνε αφορμη για να κανει καισαρικη! Εμεις θα το προσπαθησουμε για φυσιολογικο,ακομα κι αν χρειαστει να το επισπευσουμε θα παμε με προκληση... Γι αυτο μου ειπε η γιατρος να το ριξω στο περπατημα και να κανω και καποιες αλλες ασκησεις,για να μαλακωσει ο τραχηλος και κα εχουμε προετοιμασει το εδαφος ακομα και για αυτη την περιπτωση! Ετσι κι αλλιως απ την 37η εβδομαδα και μετα τα μωρακια θεωρουνται τελειομηνα!

Με τις ταχυκαρδιες πως τα πας; Εγω εχω πετρωματα,αλλα οχι κατι αλλο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

Έχεις δίκιο. Η διατροφή  με τις πρωτεΐνες θα αποδώσει.Μην ανησυχείς. Θα δεις. Θετική σκέψη.

Όσο για τις ταχυκαρδίες και τα πετρώματα συνεχίζονται  αμείωτα. Αλλά  η γιατρός  μου είπε  δεν  ανησυχεί. Είναι  όλα  φυσιολογικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα σας και με το καλό οι επόμενες!!!

θα ήθελα να μη σας διαβάζω ανήσυχες, λογικό είναι βέβαια γιατί όλες θέλουμε ει δυνατόν να αποφύγουμε τα χειρουργεία, αλλά γενικά θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι δεν είναι το τέλος του κόσμου μια καισαρική ή η αδυναμία να θηλάσουμε, τα μωράκια να είναι υγιή και εμείς θα ανταπεξέλθουμε σε όλες τις συνθήκες! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On Sunday, April 23, 2017 at 0:55 ΠΜ, ο/η Βικυ88 είπε:

Κορίτσια μου τα εχω κάνει όλα για να γυρίσει.Έχει κολλήσει εκεί από τον 7ο μήνα... Έχω απογοητευτεί τόσο πολύ..

Βικυ μου εγω που εκανα καισαρικη πριν 2 βδομαδες για τον ιδιο λογο σε διαβεβαιωνω Δεν ειναι τπτ που δεν αντεχεται σκεψου οτι σε 30 λεπτακια απτην εναρξη του χειρουργειου θα εχεις το μωρο σου αγκαλιτσα!!!! Επισης στην πρωτη κιολας εβδομαδα απτον τοκετο ημουν περδικι, περπατημα, δουλειες, δε θα το φανταζοταν κανεις! Μαλιστα υπεγραψα κ εφυγα απτο μαιευτηριο στις 2 ημερες αντι για 3 που θελουν οι γιατροι ξερεις γιατι? γιατι το παλεψα κ σηκωθηκα απτο κρεβατι! Να σκεφτεστε θετικα, με οποιον τροπο κι αν ελθουν τα μωρακια μας, ο προορισμος ειναι ενας! Η αγκαλια μανουλας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανινα τι κάνεις; Ο μπεμπης; Πως τα πατε; Είναι ήσυχος; Κοιμάστε τα βράδια τρώει;πως νιώθεις γενικά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θανασης μου ειναι πολυ ησυχουλης, τρωει, κοιμαται, τρωει κοιμαται! Δεν ηξερα οτι κοιμουνται τοσο πολυ τα νεογεννητα χιχι! Ωστοσο ο βραδυνος υπνος ειναι....γολγοθας! Μονο αγκαλια κοιμαται ή συνηθως κατα τις 5-6 που ξυπναει για θηλασμο τον παιρνω στο κρεβατι διπλα μου γιατι ειμαι κι εγω πτωμα..επισης λειτουργησαν πολυ οι "λευκοι ηχοι" πχ απορροφητηρας, κ μια εφαρμογη στο κινητο (baby sleep) οταν δυσκολευεται να κοιμηθει..Κατα τα λοιπα ειναι ενας γλυκας...νομιζω ειμαι ερωτευμενη μαζι του! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annina είπε:

Θανασης μου ειναι πολυ ησυχουλης, τρωει, κοιμαται, τρωει κοιμαται! Δεν ηξερα οτι κοιμουνται τοσο πολυ τα νεογεννητα χιχι! Ωστοσο ο βραδυνος υπνος ειναι....γολγοθας! Μονο αγκαλια κοιμαται ή συνηθως κατα τις 5-6 που ξυπναει για θηλασμο τον παιρνω στο κρεβατι διπλα μου γιατι ειμαι κι εγω πτωμα..επισης λειτουργησαν πολυ οι "λευκοι ηχοι" πχ απορροφητηρας, κ μια εφαρμογη στο κινητο (baby sleep) οταν δυσκολευεται να κοιμηθει..Κατα τα λοιπα ειναι ενας γλυκας...νομιζω ειμαι ερωτευμενη μαζι του! 

Τα πιο γλυκα ξενυχτια ειναι αυτα :) Οσο μπορεις να ξεκουραζεσαι κι εσυ, οταν κοιμαται ο μικρουλης σου! Οι δουλειες δεν τελειωνουν ποτε! Εχεις καθολου βοηθεια; Ή τα καταφερνετε οι 3 σας; ♡ Τα φιλια μας στο μπεμπακι σου! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η annina είπε:

Βικυ μου εγω που εκανα καισαρικη πριν 2 βδομαδες για τον ιδιο λογο σε διαβεβαιωνω Δεν ειναι τπτ που δεν αντεχεται σκεψου οτι σε 30 λεπτακια απτην εναρξη του χειρουργειου θα εχεις το μωρο σου αγκαλιτσα!!!! Επισης στην πρωτη κιολας εβδομαδα απτον τοκετο ημουν περδικι, περπατημα, δουλειες, δε θα το φανταζοταν κανεις! Μαλιστα υπεγραψα κ εφυγα απτο μαιευτηριο στις 2 ημερες αντι για 3 που θελουν οι γιατροι ξερεις γιατι? γιατι το παλεψα κ σηκωθηκα απτο κρεβατι! Να σκεφτεστε θετικα, με οποιον τροπο κι αν ελθουν τα μωρακια μας, ο προορισμος ειναι ενας! Η αγκαλια μανουλας!

Αχ πόσο με εμψυχωνειςς βρε Αννινα μου... Ξέρεις εμένα ο μεγαλύτερος Μ φόβος είναι ο πόνος μετά την καισαρική και το πόσο θα ανταπεξελθω στο μωράκι μου με μια τομη να με δυσκολεύει... Κατά τα άλλα Δεν έχω κάποιο νπροβλημα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/4/2017 at 0:55 ΠΜ, ο/η Βικυ88 είπε:

Κορίτσια μου τα εχω κάνει όλα για να γυρίσει.Έχει κολλήσει εκεί από τον 7ο μήνα... Έχω απογοητευτεί τόσο πολύ..

Καλημέρα Βίκη μου.. Σε καταλαβαίνω για την καισαρική.. Είμαι και εγώ μία μαμά που έτρεμε την καισαρική και τελικά έφτασα 42η βδομάδα, και μετά από 14 ώρες προσπαθειών για φυσιολογικό τοκετό και πολύ κόπο και προσπάθεια κατέληξα σε καισαρική ..  Θέλω να σε καθησυχάσω και να σου πω πως πραγματικά δεν έχει καμία σημασία τελικά πως θα γεννήσεις. Με το που θα δεις το μωράκι σου θα τα ξεχάσεις όλα.. Να χαίρεσαι που έχει εξελιχθεί έτσι η ιατρική και οι γέννες είναι πλέον ασφαλείς και έχεις πολλές επιλογές ανάλογα με την περίπτωση σου.. Μην σκας και στεναχωριέσαι για αυτά.. Η εμπειρία μου από την καισαρική εμένα ήταν πολύ καλή.. Δεν πονούσα πολύ μετά, μπόρεσα και ανταπεξήλθα μια χαρά στη φροντίδα του μωρού και θήλασα από την πρώτη στιγμή και για 10 μήνες το μωρό μου. Ξέρω πως σε αυτή τη φάση σε αγχώνουν τα πάντα και απογοητεύεσαι εύκολα. Αλλά η ουσία είναι αλλού, πως θα έχεις ένα υγιές μωράκι και τίποτα άλλο.. Απόλαυσε αυτές τις τελευταίες στιγμές της πρώτης σου εγκυμοσύνης (είναι η πρώτη?) γιατί είναι όμορφες και δεν ξαναγυρνάνε.. Χαλάρωσε, κάνε θετικά όνειρα και σκέψεις για το μέλλον, κάνε καμιά βολτίτσα να ξεσκάσεις τώρα που άνοιξε ο καιρός και άσε τα ιατρικά κτλ να τα λύσει ο γιατρός σου! και να θυμάσαι πάνω από όλα η ασφάλεια του μωρού και η δική σου!.. Με το καλό εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Βικυ88 είπε:

Αχ πόσο με εμψυχωνειςς βρε Αννινα μου... Ξέρεις εμένα ο μεγαλύτερος Μ φόβος είναι ο πόνος μετά την καισαρική και το πόσο θα ανταπεξελθω στο μωράκι μου με μια τομη να με δυσκολεύει... Κατά τα άλλα Δεν έχω κάποιο νπροβλημα... 

γεια σου κοριτσι μου!!

σας διαβαζω παραα πολυ καιρο γιατι μου θυμιζετε τις υπεροχες στιγμες που περασα κι εγω πριν 9 μηνες!

διαβαζω τους φοβους σας τις ανησυχιες σας και πιστεψε με ολες οι μανουλες εχουμε τις ιδιες σκεψεις ακριβως!!

εγω γεννησα πριν 9 μηνες τον γιο μου( που μακαρι η παναγια να με αξιωσει να το ξαναζησω αυτο το μεγαλειο την γεννηση ενος μωρου !) απο τον 6ο μηνα πηρε θεση και ολα κυλουσανε αψογα για εναν φυσιολογικο τοκετο μεχρι που ανακαλυψαμε τριπλη περιτυλιξη και ο πλακουντας μου επεσε και ητανε πανω στον τραχηλο με αποτελεσμα να παω για καισαρικη στην 37+5 ..ολα ηταν τελεια καθολου πονος απολαυσα την γεννηση του παιδιου μου !!το βραδυ με σηκωσανε εκτος απο τραβηγμα δεν ενιωθα πονο γιατι ειχα την επισκληριδιο μεχρι και την επομενη μερα με αποτελεσμα να μην νιωθω πονο με εβαζαν και τα κοκτειλ στον ορο και ημουν αψογα!θηλασα κατευθειαν και οταν γυρισα σπιτι εσκυβα κι εκανα κανονικοτατα δουλειες χωρις κανενα ζορι!

σε οτι μπορω να σε βοηθησω στειλε μου π.μ!

με το καλο κοριτσι μου σε εσενα και σε ολες τις μανουλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

Καλημέρα Βίκη μου.. Σε καταλαβαίνω για την καισαρική.. Είμαι και εγώ μία μαμά που έτρεμε την καισαρική και τελικά έφτασα 42η βδομάδα, και μετά από 14 ώρες προσπαθειών για φυσιολογικό τοκετό και πολύ κόπο και προσπάθεια κατέληξα σε καισαρική ..  Θέλω να σε καθησυχάσω και να σου πω πως πραγματικά δεν έχει καμία σημασία τελικά πως θα γεννήσεις. Με το που θα δεις το μωράκι σου θα τα ξεχάσεις όλα.. Να χαίρεσαι που έχει εξελιχθεί έτσι η ιατρική και οι γέννες είναι πλέον ασφαλείς και έχεις πολλές επιλογές ανάλογα με την περίπτωση σου.. Μην σκας και στεναχωριέσαι για αυτά.. Η εμπειρία μου από την καισαρική εμένα ήταν πολύ καλή.. Δεν πονούσα πολύ μετά, μπόρεσα και ανταπεξήλθα μια χαρά στη φροντίδα του μωρού και θήλασα από την πρώτη στιγμή και για 10 μήνες το μωρό μου. Ξέρω πως σε αυτή τη φάση σε αγχώνουν τα πάντα και απογοητεύεσαι εύκολα. Αλλά η ουσία είναι αλλού, πως θα έχεις ένα υγιές μωράκι και τίποτα άλλο.. Απόλαυσε αυτές τις τελευταίες στιγμές της πρώτης σου εγκυμοσύνης (είναι η πρώτη?) γιατί είναι όμορφες και δεν ξαναγυρνάνε.. Χαλάρωσε, κάνε θετικά όνειρα και σκέψεις για το μέλλον, κάνε καμιά βολτίτσα να ξεσκάσεις τώρα που άνοιξε ο καιρός και άσε τα ιατρικά κτλ να τα λύσει ο γιατρός σου! και να θυμάσαι πάνω από όλα η ασφάλεια του μωρού και η δική σου!.. Με το καλό εύχομαι!

Ευχαριστώ τόσο πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι? Ειναι φυσιολογικο Που δεν θέλω κανέναν στο μαιευτήριο παρά μόνο τον άντρα μου?? Εννοώ κατά τη διάρκεια της καισαρική. Θέλω να γεννήσω πρώτα Και να τους πάρω μετά να έρθουν. Με έχουν πρήξει όλοι να μάθουν για να έρθουν λες και δε γέννησε άλλη μόνο η Μαριωρη τον Γιάννη. Δεν θέλω ούτε τους γονείς μου για να μην ερθουν και τα πεθερικά μου με τους οποίους έχω άψογες σχέσεις. Δεν ξέρω τι έχω πάθει . Είμαι στραβοξυλακι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Βικυ88 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι? Ειναι φυσιολογικο Που δεν θέλω κανέναν στο μαιευτήριο παρά μόνο τον άντρα μου?? Εννοώ κατά τη διάρκεια της καισαρική. Θέλω να γεννήσω πρώτα Και να τους πάρω μετά να έρθουν. Με έχουν πρήξει όλοι να μάθουν για να έρθουν λες και δε γέννησε άλλη μόνο η Μαριωρη τον Γιάννη. Δεν θέλω ούτε τους γονείς μου για να μην ερθουν και τα πεθερικά μου με τους οποίους έχω άψογες σχέσεις. Δεν ξέρω τι έχω πάθει . Είμαι στραβοξυλακι???

Καλημέρα. Βίκυ είναι φυσιολογικό κ εγώ το ένιωθα αυτό ήθελα μόνο τον άντρα μου κ έχω αρχίσει κ το νιώθω πάλι δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο οι ορμόνες. Συζητά το με τον άντρα σου κ κάνετε ότι βολεύει εσάς κ κυρίως να είσαι εσύ ήρεμη γιατί με τις ορμόνες αλλάζουμε τελείως προσπάθησε να κρατάς μια ισορροπία κ να σε βοηθάει σε αυτό ο άντρας σου ώστε να μην τα παίξεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κ στις υπόλοιπες τι γίνεται έχουμε ησυχία;εγώ πάντως ήσυχα κορίτσια κ μου κακοφαινεται θέλω να γεννησω δεν θέλω να πάω μέχρι το τέλος.ειμαι 37 κ 1 και τον Θανάση τον γεννησα 37 κ 2 κ τώρα δεν έχω κανένα σύμπτωμα τοκετού που είχα τότε. Τεμπελα την βλέπω την δεσποινιδα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η θανασης μου είπε:

Καλημέρα κ στις υπόλοιπες τι γίνεται έχουμε ησυχία;εγώ πάντως ήσυχα κορίτσια κ μου κακοφαινεται θέλω να γεννησω δεν θέλω να πάω μέχρι το τέλος.ειμαι 37 κ 1 και τον Θανάση τον γεννησα 37 κ 2 κ τώρα δεν έχω κανένα σύμπτωμα τοκετού που είχα τότε. Τεμπελα την βλέπω την δεσποινιδα 

Καλημέρα! Τι είδους είναι αυτά τα συμπτώματα τοκετού που λες? Για να ξέρουμε κι εμείς οι πρωτάρες...εγώ είμαι 36 εβδομάδες και όλα κυλούν ήσυχα.. το μόνο που νιώθω είναι έντονες κινήσεις του μωρού... και κανά δυο φορές που περπάτησα κάτι τσιμπηματάκια από κάτω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ελενα!! είπε:

κορίτσια....πιπίλες καουτσούκ ή σιλικόνης για νεογέννητα???

Ότι θες εσύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ελενα!! είπε:

Καλημέρα! Τι είδους είναι αυτά τα συμπτώματα τοκετού που λες? Για να ξέρουμε κι εμείς οι πρωτάρες...εγώ είμαι 36 εβδομάδες και όλα κυλούν ήσυχα.. το μόνο που νιώθω είναι έντονες κινήσεις του μωρού... και κανά δυο φορές που περπάτησα κάτι τσιμπηματάκια από κάτω...

Είχε αλλάξει το πρόσωπο μου κ η κοιλιά μου είχε κατέβει πολύ χαμηλά φαινόταν όλα τα πλευρά μου. Δεν ένιωθα πολύ να κουνιεται το παιδί. Κ όταν περπάτουσα ένιωθα ότι είχα μια μπάλα ανάμεσα στα πόδια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Μαρεσει που εσυ πάντα βλέπεις το ποτήρι γεμάτο ❤️❤️ καλή επιτυχία κορίτσι μου στις προσπάθειες σου 
    • Σε καταλαβαίνω κοριτσάκι μου, λογικό να στεναχωριέσαι κ να απογοητεύεσαι. Φυσικά κ όλες μας θα θέλαμε να μας έρθει εύκολα ένα μωρακι αλλά προσωπικά λέω Δόξα τω Θεω που έχει προχωρήσει η επιστήμη κ μπορούν να μας βοηθήσουν!! Πίστεψε με όταν πάρεις το μωρακι σου αγκαλιά δε θα σε απασχολεί το πως ήρθε!! Έχω 2 θαύματα στο σπίτι κ θα τα έκανα όλα από την αρχή ξανά κ ξανά χωρίς 2η σκέψη. 
    • Πόσο όμορφο αυτό που είπες! Το ταξίδι αυτό είναι αρκετές φορές μοναχικό (απ' την άποψη ότι δε μπορείς πάντα να το μοιραστείς με φίλους κτλ), αλλά όταν έχεις το σύντροφό σου σύμμαχο σ ολο αυτό, μεγααααααλη υπόθεση.  Δε ξέρω για εσάς αλλά εγώ μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι όλο αυτό μας έχει φέρει και πιο κοντά θα έλεγα. Οχι ότι είχαμε προβλήματα πριν, αλλά πιστεύω, ειδικά και μετά την παλινδρόμη, είμαστε πιο ενωμένοι από ποτέ! Μόνο και μόνο αυτό για μένα είναι θησαυρός - δε θα μπορούσω να φανταστώ καλύτερο σύντροφο σ' αυτό το ταξίδι απ' τον άνδρα μου ❤️ Υ.Γ. ας μη χρησιμοποιούμε λέξεις όπως "αποτυγχάνουμε" - κυρίως γιατί μας ρίχνουν και επειδή δεν είναι αλήθεια! 😅 Κάθε κύκλο έχουμε 25-30% πιθανότητες, Ε τι να κάνουμε που πέφτουμε στο 75-70% 🤣🤣
    • Καλημέρα κορίτσι μου  εγω με χαμηλή ΑΜΗ κ με λίγα ωάρια π το είδαμε στον υπέρηχο η γιατρος μ είπε να βάλουμε μπρος της είπα μετά το Πάσχα, αλλα τελικά μας ήρθε λίγο νωρίτερα από ότι περιμέναμε γιατί κ εμεις στο πρώτο προσπαθουσαμε σχεδόν 2 χρόνια όποτε δε πιστευα να έρθει τόσο εύκολα! Εμένα θα έχουν 22 μηνες διαφορά αν όλα πάνε καλά! Εγώ ξεχναω ότι είμαι εγκυος με το μωρό στο σπίτι πάω κ δουλεια βέβαια το πρωί κάνω εμετούς κάνω κανένα 20λεπτο να συνέλθω να ετοιμάσω τα γεύματα του παιδιού γιατί τον πηγαίνω βρεφικό, έχω αρκετή βοήθεια από τον άντρα μου τα πρωινά βέβαια μ τον αλλάζει μ τον ντύνει τον ταΐζει γάλα τον πάει σχολείο κ εγώ απλά ετοιμάζω τα φαγητά του!    αλλα πίστεψε με καμία σχέση η εγκυμοσύνη μ αυτή με την προηγούμενη! Δεν υπάρχει η ξεκούραση δεν υπάρχει δλδ σχολάω πέφτω στον καναπέ όποτε θέλω έχω ένα μαϊμουδι στο σπίτι θέλει προσοχή θέλει παιχνίδι!    σιγουρα θα έχει τις δυσκολίες τους η όλη η κατάσταση αλλά πιστεύω ότι θα αξίζει γιατί θα τα βλέπω να μεγαλώνουν μαζί να είναι φιλαράκια!!    επισης σε σχέση με την πρώτη μ εγκυμοσύνη π όλοι με πρόσεχαν τώρα φίλη όλοι ασχολούνται με τον μικρό αντί με εμένα, εμένα σαν να με ξέχασαν ότι είμαι εγκυος πάλι 😂 αλλα όποτε είστε έτοιμοι γιατί αυτό έχει σημασία 
    • Αααχ αυτοί οι άνδρες μας. Ξέρεις πολλές φορές παρά την απογοήτευση μου σκέφτομαι πόσο τυχερή είμαι που έχω βρει αυτόν τον άνθρωπο. Πάντα δίπλα μου, να με στηρίζει σε όλα, να με ενθαρρύνει, να με θαυμάζει και να με αγαπάει. Μέχρι και τώρα που στα γράφω νιώθω συγκινημένη. Είναι μαγικό αυτό το ταξίδι όταν μπορείς να το μοιραστείς με κάποιον που αγαπάς και σε αγαπά πολύ. Εγώ κυρίως για εκείνον νιώθω απογοήτευση, γιατί δε θέλω να μου στενοχωριέται. Και ξέρω πως το παίρνει πολύ βαριά κάθε φορά που αποτυγχάνουμε και που τραβιόμαστε στα νοσοκομεία για δικές μου εξετάσεις. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...