Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μαΐου 2017!!!!!!!!


Recommended Posts

Ρωτάω γιατί  ένα  άγχος  το έχω. Εγώ νιώθω  πολύ  έντονες  κινήσεις και  κλωτσιές  προς την επάνω μεριά της  κοιλιάς.Ομως είναι ακόμα ισχιακη.Γιατι τα μωρα είναι  διπλωμένα  σε εμβρυικη στάση  και έτσι  εκεί  που  είναι  το κεφάλι  εκεί είναι  και τα πόδια . Σωστά?Η κάνω κάτι  λάθος?Ήταν  να παω σήμερα  στην γιατρό  αλλά  προέκυψε τοκετός  και  έτσι  με μετέφερε για πρωί Μ.Πεμπτης.Και δεν  μπορώ άλλη αναμονή για να μάθω αν τελικά  έχει  γυρίσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα τι ωραιες μερες μας κανει!!! Φτιαχνει η διαθεση σου!!!

Αννινα μου ευχομαι ολα να πηγανε καλα και να σαι αγκαλια με το μικρουλακι σου.

Και γω με τον λοξυγκα το καταλαβαινω και απο τα εξογκωματα. Οχι Ρανια μου αν το κεφαλακι ειναι κατω δεν σημαινει οτι και τα ποδαρακια εκει θα ειναι.

Εμεις το Πασχα εδω θα χω μπει και στον μηνα μου οποτε δεν ειμαστε για πολλα πολλα. Αλλα θα βγαλουμε τα αλλα δυο καμια βολτα θα εχει και ρεπο ο αντρας μου οποτε σουπερ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε; Εγώ σήμερα έφτιαξα πασχαλινα κουλουράκια κουράστηκα βέβαια κ τώρα πονάει η μέση μου αλλά μου άρεσε που μύρισε το σπίτι. Φτάνει το πασχα όπου να ναι κ τα μωρακια μας ένα ενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο θησαυρος μου στην αγκαλιτσα μου επιτελους!!! Αγαπημενες μου χθες ηλθε το μωρακι μας με καισαρικη, 3.410 γραμ κ εκτοτε ειμαστε αυτοκολλητοι, αισθανομαι πολυ ευτυχισμενη!!! Την πρωτη στιγμη που τον ειδα κ τον αφησαν στην αγκαλια μου ενιωσα να αγκαλιαζω ολοκληρο τον κοσμο...απιστευτα συναισθηματα που δεν περιγραφονται με λεξεις...Σας ευχομαι να εχετε συντομα τα μωρακια σας αγκαλιτσα, γερα και καλοτυχα κ να πλημμυρισετε με συναισθηματα ανυπερβλητης αγαπης για αυτα τα πλασματακια που μεγαλωνουν απο μας....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η annina είπε:

Ο θησαυρος μου στην αγκαλιτσα μου επιτελους!!! Αγαπημενες μου χθες ηλθε το μωρακι μας με καισαρικη, 3.410 γραμ κ εκτοτε ειμαστε αυτοκολλητοι, αισθανομαι πολυ ευτυχισμενη!!! Την πρωτη στιγμη που τον ειδα κ τον αφησαν στην αγκαλια μου ενιωσα να αγκαλιαζω ολοκληρο τον κοσμο...απιστευτα συναισθηματα που δεν περιγραφονται με λεξεις...Σας ευχομαι να εχετε συντομα τα μωρακια σας αγκαλιτσα, γερα και καλοτυχα κ να πλημμυρισετε με συναισθηματα ανυπερβλητης αγαπης για αυτα τα πλασματακια που μεγαλωνουν απο μας....

Τι υπεροχοοο μήνυμα!!!! Πόσο γλυκο!!!! Να χαίρεσαι το μωράκι σου, να σας ζήσει!!! Το καλυτερο δωρο για τις Άγιες μέρες!!! Τελειααααα!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annina είπε:

Ο θησαυρος μου στην αγκαλιτσα μου επιτελους!!! Αγαπημενες μου χθες ηλθε το μωρακι μας με καισαρικη, 3.410 γραμ κ εκτοτε ειμαστε αυτοκολλητοι, αισθανομαι πολυ ευτυχισμενη!!! Την πρωτη στιγμη που τον ειδα κ τον αφησαν στην αγκαλια μου ενιωσα να αγκαλιαζω ολοκληρο τον κοσμο...απιστευτα συναισθηματα που δεν περιγραφονται με λεξεις...Σας ευχομαι να εχετε συντομα τα μωρακια σας αγκαλιτσα, γερα και καλοτυχα κ να πλημμυρισετε με συναισθηματα ανυπερβλητης αγαπης για αυτα τα πλασματακια που μεγαλωνουν απο μας....

Μπράβο κοριτσάκι μου! Να σου ζησει το μωρακι σου και να είναι γερό και ευτυχισμένο στη ζωή του! Το ομορφότερο Πάσχα θα περάσετε φέτος! Όλα πήγαν καλά με την καισαρική;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ aninna τι ωραίο μήνυμα. Μπράβο!Να σου ζήσει. Γερο και καλοτυχο να είναι το αγοράκι σου.Φανταζομαι ολα πηγαν μια χαρα.Και ο μικρός  σου, μια χαρά  σε κιλά. Θα μπορείς να το εχεις αγκαλιά χωρίς φόβο. 

Ξεκουράσου όσο μπορείς  στο μαιευτήριο. Πολλά  φιλιά  απ'όλες  μας και  σύντομα  να  είμαστε  στην ίδια θέση με σένα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα.  Ανινα να σου ζήσει να είναι πάντα γερό κ τυχερό. Εσύ είσαι καλά;πόνας; Εύχομαι ότι καλύτερο για όλη την οικογένεια ?. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η annina είπε:

Ο θησαυρος μου στην αγκαλιτσα μου επιτελους!!! Αγαπημενες μου χθες ηλθε το μωρακι μας με καισαρικη, 3.410 γραμ κ εκτοτε ειμαστε αυτοκολλητοι, αισθανομαι πολυ ευτυχισμενη!!! Την πρωτη στιγμη που τον ειδα κ τον αφησαν στην αγκαλια μου ενιωσα να αγκαλιαζω ολοκληρο τον κοσμο...απιστευτα συναισθηματα που δεν περιγραφονται με λεξεις...Σας ευχομαι να εχετε συντομα τα μωρακια σας αγκαλιτσα, γερα και καλοτυχα κ να πλημμυρισετε με συναισθηματα ανυπερβλητης αγαπης για αυτα τα πλασματακια που μεγαλωνουν απο μας....

Kαλημερα ανινα μου μπραβο κοπελα μου!!ΝΑ ΣΑ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΣΑΣ.Εύχομαι η κάθε μέρα που θα ξημερώνει για το παιδάκι σας να είναι γεμάτη χαρά και ευτυχία γερο και  δυνατο να ειναι !!!!!:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η annina είπε:

Ο θησαυρος μου στην αγκαλιτσα μου επιτελους!!! Αγαπημενες μου χθες ηλθε το μωρακι μας με καισαρικη, 3.410 γραμ κ εκτοτε ειμαστε αυτοκολλητοι, αισθανομαι πολυ ευτυχισμενη!!! Την πρωτη στιγμη που τον ειδα κ τον αφησαν στην αγκαλια μου ενιωσα να αγκαλιαζω ολοκληρο τον κοσμο...απιστευτα συναισθηματα που δεν περιγραφονται με λεξεις...Σας ευχομαι να εχετε συντομα τα μωρακια σας αγκαλιτσα, γερα και καλοτυχα κ να πλημμυρισετε με συναισθηματα ανυπερβλητης αγαπης για αυτα τα πλασματακια που μεγαλωνουν απο μας....

Μανουλα γλυκια να σου ζησει ο μπεμπουλης σου! [smilie=binkybaby.g: Διαβαζα το μηνυμα σου και ανατριχιαζα απο συγκινηση! [smilie=love9.gif] Να απολαυσετε μαζι τις μοναδικες αυτες στιγμες και να ειστε παντα υγιεις και ευτυχισμενοι!!!:)Σ ευχαριστουμε για τις ευχες, ανυπομονουμε τοσο πολυ να ερθουμε στη θεση σου και να εχουν παει ολα καλα![smilie=love4.gif]Ο μπεμπης μου κλωτσαει τωρα κι αυτος με τη σειρα του απο χαρα! [smilie=love7.gif] Σου στελνουμε πολλα πολλα φιλια και τις πιο γλυκες ευχες μας και περιμενουμε τα νεα σας, οποτε μπορεσεις παλι! ! ! [smilie=love3.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γειά σας...Με καλό τα μωράκια σας.....εγώ γέννησα πριν εννιά μήνες τον μικρό μου θησαυρουλη.... Καλό Πάσχα να έχετε με το καλό να αγκαλιασετε τα μωρουλια σας....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tonia laoura είπε:

Κορίτσια γειά σας...Με καλό τα μωράκια σας.....εγώ γέννησα πριν εννιά μήνες τον μικρό μου θησαυρουλη.... Καλό Πάσχα να έχετε με το καλό να αγκαλιασετε τα μωρουλια σας....

Να το χαίρεσαι το μικράκι σου! Καλό Πάσχα κ σε εσάς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η asteraki_mou είπε:

Να το χαίρεσαι το μικράκι σου! Καλό Πάσχα κ σε εσάς!

Καλό Πάσχα κ σε σένα γλυκιά μου....Με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας....????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα  κορίτσια μου!

Μόλις  γύρισα από την γιατρό. 33η εβδομάδα και η μικρή μου  είναι  2400γρ.Επαθα ένα σοκ.Η γιατρός  μου  λέει  τσουπωτο μωρό. Ολα καλά  αρκεί με το που θα μπω στον μήνα  μου  πρέπει να αρχίσω να περπατάω.Να μην πάρω  όλο  τον μήνα  και  φτάσει  τα  4 κιλά.

Και το πιο σημαντικό  που είχα ένα άγχος. Πήρε θέση επιτέλους. Από ισχιακη ,γύρισε σε κεφαλικη προβολη.Μπαινουμε στην  τελική  ευθεία λοιπόν. 

Αυτά τα νεότερα κι από μένα.

Καλή Ανάσταση να έχουμε  όλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η raniasop είπε:

Καλησπέρα  κορίτσια μου!

Μόλις  γύρισα από την γιατρό. 33η εβδομάδα και η μικρή μου  είναι  2400γρ.Επαθα ένα σοκ.Η γιατρός  μου  λέει  τσουπωτο μωρό. Ολα καλά  αρκεί με το που θα μπω στον μήνα  μου  πρέπει να αρχίσω να περπατάω.Να μην πάρω  όλο  τον μήνα  και  φτάσει  τα  4 κιλά.

Και το πιο σημαντικό  που είχα ένα άγχος. Πήρε θέση επιτέλους. Από ισχιακη ,γύρισε σε κεφαλικη προβολη.Μπαινουμε στην  τελική  ευθεία λοιπόν. 

Αυτά τα νεότερα κι από μένα.

Καλή Ανάσταση να έχουμε  όλες.

Πολυ ευχαριστα νεα Ρανια!!!

Και τα κιλα της μικρης μια χαρα! Ουτε εσυ θα φοβασαι να την πιασεις!

Και αφου γυρισε, πας κι εσυ για φυσιολογικο, ε;

Σου ειπε τιποτα αλλο ο γιατρος; Καθε 2 βδομαδες σε βλεπει τωρα;

Εμεις εχουμε την Τριτη ραντεβου για ντοπλερ και την Πεμπτη το καθιερωμενο μας ραντεβου!

Αυριο μπαινουμε στην 34η εβδομαδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Annina να σας ζησει ο μπεμπακος σας:x!!! Γερος και δυνατος να ειναι!!! Το πρωτο μωρακι της παρεας κατεφθασε.

Ρανια μου τι ευχαριστα νεα που γυρισε η μπεμπα.

Καλο Πασχα να εχουμε κοριτσια και μπαινουμε πλεον στην τλκ ευθεια.

Εμεις Μ.Σαββατο μπαινουμε στον μηνα μας αλλα 36εβδ θα μαι την Δευτερα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύχομαι σε όλες καλή ανάσταση και καλό Πάσχα να περάσετε όμορφα ότι κ να κάνετε. Υγεία στις οικογένειες μας κ με το καλό να έρθουν κ τα δικά μας μωρακια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Χρόνια Πολλά! Χριστός Ανέστη! Και του χρόνου με υγεία και ευτυχία και  με τά νέα μέλη της οικογένειας  μας.

Κλασικά  οι ώρες της αϋπνίας και  των σκέψεων. Αυτές τις  μέρες  είδα πολύ κόσμο.Μαζευτηκαμε την Κυριακή πολλά άτομα. Χθες είχα τραπέζι  τους  κουμπάρους μου και έχω να πω το εξής.Γιατι όταν  οι άνθρωποι  βλέπουν  μια  ετοιμογεννη, θυμούνται  να της πουν τις πιο κουλες και  δύσκολες περιπτώσεις  τοκετών? Όλοι  έχουν  να  διηγηθούν  κάποια επιπλοκή, ένα ζόρι.Χθες χαρακτηριστικά δύο  ιστορίες  που  με  έχουν  φρικάρει.Δεν έχω σκοπό να  σας τις μεταφέρω  γιατί  δεν  θέλω να σπειρω τον πανικό και  να σας κάνω αυτό  που  μου έκαναν.Μεχρι και ο άντρας μου που είναι  πολύ  ήρεμος και δεν  προσβάλλει  ποτέ καλεσμένους,  χθες  του γύρισε το  μάτι  και  λέει  στους κουμπάρους  μας: Έλεος ρε παιδιά  σήμερα  θα τα θυμηθείτε όλα  τα κουλά?Αλλαγή κουβέντας  τώρα. Να  βάλω κάνα γλυκάκι να ξεχαστούμε? Και μετά  το βράδυ  που πέσαμε  για ύπνο, το συζητούσαμε. Πραγματικά  μας αγαπούν  και  δεν  το  κάνουν  επίτηδες. Αλλά  γιατί  βγαίνει  στους  ανθρώπους  αυτή  η  τάση  να λένε ιστορίες  τρόμου? Δεν έχω ακούσει  καμία  γυναίκα  που να μου περιγράψει  έναν ήρεμο και γλυκό τοκετό. Όλο φρικαλέες

αναμνήσεις. Εεεε Όσο αισιόδοξη και  να  είμαι,δεν  μπορώ. Με κατακλύζουν  άσχημες σκέψεις και  χάνω τον ύπνο μου.

Έχω ανάγκη να ακούσω ωραίες ιστορίες  τοκετού. Τόσες μέθοδοι υπάρχουν. Δεν  μπορεί. Θα υπάρχουν  και  τοκετοι   που είναι  υποφερτοι.

Έτσι δεν είναι? Αχ πείτε. Περιμένω  πως και πως να  γεννησετε κάποιες από εδώ  και να  μας γράψετε τα καλύτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολες τις μανουλες και τα μωρακια!

Ρανια μου εχεις απολυτο δικιο! Κι εμεις ακουσαμε πολλα ολες αυτες τις μερες, που ειδαμε αρκετο κοσμο! Απλως προσπαθουμε να αποστασιοποιουμαστε και να μη δινουμε τοση βαση! Πιστευω,οτι οι περισσοτεροι τοκετοι ειναι πολυ πιο ηρεμοι και χωρις επιπλοκες, απλως οι ιστοριες τους δεν εχουν τοσο ενδιαφερον,γι αυτο δεν τις αναφερει κανεις! Να σκεφτεσαι αισιοδοξα, με την ιατρικη παρακολουθηση,που εχουμε πλεον και ολο τον εξοπλισμο διπλα μας, ολα θα πανε μια χαρα! Εδω θα ειμαστε να διηγουμαστε μονο ευχαριστες ιστοριες!

Εμεις σημερα παμε να κανουμε το ντομπλερ και ανυπομονουμε να μαθουμε ποσο μεγαλωσε το ζουζουνι μας! 

????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα χρόνια πολλά κ του χρόνου. Με το καλό τα μωρακια μας ράνια ηρέμησε κ προσπάθησε να ξεχάσεις ότι είπανε οι κουμπαροι σου κ αυτοί από αφέλεια πιστεύω το είπανε. Εγώ έχω να σου διήγηθω την καλύτερη ιστορία τοκετού. Που και τώρα ανυπομονώ πως και πως να έρθει πάλι αυτή η στιγμή θέλω να γεννησω θέλω να ζήσω πάλι αυτές τις στιγμές είναι η καλύτερη εμπειρία κ η πιο ευτυχισμένη στιγμή στη ζωή μιας γυναίκας που δεν την ξεχνάει ποτέ.; Ανυπομωνω να έρθει η ώρα που θα είμαι στο δρόμο για το νοσοκομείο.; Εγώ σήμερα μπαίνω στο μηνα μου. Κανένα άλλο κορίτσι έχει μπει; Την Παρασκευή εχουμε ιατρό να δούμε τι θα μας πει κ το Σάββατο έρχεται η μαμά μου από επαρχία για να κάνουμε διάφορες δουλειές κ να περιμένουμε το μωράκι. Ελπίζω όλες να περάσατε καλά κ να μην δίνετε σημασία στα λόγια αλλων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η θανασης μου είπε:

Vivi τι ώρα θα πας στον ιατρο? Περιμένουμε νέα σου 

Θανασης μου πολυ ομορφα μας τα περιεγραψες! Μακαρι να ειναι τετοιες και οι δικες μας ιστοριες!

Εμεις γυρισαμε απ το γιατρο στεναχωρημενοι, γιατι ο μπεμπης μας δεν εχει παρει τα γραμμαρια που θα επρεπε, ειναι πισω η αναπτυξη του, αλλα αυτο που μας προβληματιζει κυριως ειναι οτι επεσε ο ρυθμος αναπτυξης σε σχεση με πριν απο ενα μηνα... Παρ ολα αυτα δεν υπαρχει προβλημα ουτε σε σχεση με τον πλακουντα,ουτε σε σχεση με το αμνιακο υγρο ή τις αρτηριες. Σε 2 βδομαδες θα επαναλαβουμε την εξεταση και μεθαυριο θα με δει και η γιατρος μου και θα μου γαραψει καποιες επιπλεον εξετασεις. Αν συνεχισει ετσι θα πρεπει να μου τον παρουν νωριτερα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Θανασης μου πολυ ομορφα μας τα περιεγραψες! Μακαρι να ειναι τετοιες και οι δικες μας ιστοριες!

Εμεις γυρισαμε απ το γιατρο στεναχωρημενοι, γιατι ο μπεμπης μας δεν εχει παρει τα γραμμαρια που θα επρεπε, ειναι πισω η αναπτυξη του, αλλα αυτο που μας προβληματιζει κυριως ειναι οτι επεσε ο ρυθμος αναπτυξης σε σχεση με πριν απο ενα μηνα... Παρ ολα αυτα δεν υπαρχει προβλημα ουτε σε σχεση με τον πλακουντα,ουτε σε σχεση με το αμνιακο υγρο ή τις αρτηριες. Σε 2 βδομαδες θα επαναλαβουμε την εξεταση και μεθαυριο θα με δει και η γιατρος μου και θα μου γαραψει καποιες επιπλεον εξετασεις. Αν συνεχισει ετσι θα πρεπει να μου τον παρουν νωριτερα :(

Vivi το έχω ξανακούσει αυτό τους τελευταίους μήνες ότι συμβαίνει χωρίς κάποιο πρόβλημα τελικά. Το βάρος του δηλαδή ήταν μικρότερο από το φυσιολογικό; Είχε πάρει βάρος από την προηγούμενη φορά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η θανασης μου είπε:

Vivi το έχω ξανακούσει αυτό τους τελευταίους μήνες ότι συμβαίνει χωρίς κάποιο πρόβλημα τελικά. Το βάρος του δηλαδή ήταν μικρότερο από το φυσιολογικό; Είχε πάρει βάρος από την προηγούμενη φορά;

Θανασης μου 2 κιλα ειναι ειναι τωρα (Είμαι 34+4 εβδομαδων).

Την 29η εβδομαδα ηταν 1260 γρ. Οποτε ειναι μικρη η αυξηση 5 εβδομαδες μετα, αξιολογουν ομως κυριως το γεγονος οτι επεσε ο ρυθμος αναπτυξης και οχι το βαρος αυτο καθεαυτο. Πλεον βρισκεται στην 8η εκατοστιαια θεση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...