Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μαΐου 2017!!!!!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια μου τι κάνετε; Σήμερα πήγαμε να δούμε μια φίλη μας που γέννησε χθες.. αγχώθηκα λιγακι αλλά εντάξει.. πάντως νιώθω ακόμα ότι εεεεχουμε καιρό!!!! :-):-) θα δείξει.. χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κι απο μενα κοριτσακια μου γλυκα! Ειμαι επισημως στον μηνα μου...Την δευτερα εκανα για πρωτη φορα nst καρδιοτοκογραφημα, υπερκινητικος βγηκε ο μπεμπουλης χιχι, πολυ καλα τα αποτελεσματα. μονο που παραμενει ισχιακο ακομη το μωρακι μου...ειναι 2600 γραμ. Συμπτωματα δεν εχω, ουτε πονους. Συσπασουλες στη μητρα αισθανομαι καθε μερα αλλα χωρις πονους. Εσεις κοριτσια βλεπω ολα καλα κ χαιρομαι! ετοιμαζομαστε να υποδεχθουμε τα μωρακια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Γειά σας κορίτσια ωραία η μέρα σήμερα. Πήγα κ στο ΙΚΑ τελείωσα με το επίδομα τοκετού.Σε ποια εβδομάδα είσαι Ανινα; Στείλτε καμία φώτο βρε κορίτσια με μωρουδιακα.εγω έχω συνέχεια συσπασεις. Αύριο θα φάμε μπακαλιάρο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η θανασης μου είπε:

 Γειά σας κορίτσια ωραία η μέρα σήμερα. Πήγα κ στο ΙΚΑ τελείωσα με το επίδομα τοκετού.Σε ποια εβδομάδα είσαι Ανινα; Στείλτε καμία φώτο βρε κορίτσια με μωρουδιακα.εγω έχω συνέχεια συσπασεις. Αύριο θα φάμε μπακαλιάρο; 

Iparxei periptosi na exo sispaseis&na mi to katalavaino?????teleutaia pou piga sto giatro kati tetoio mou eipe!!!!!se poia vdomada eisai koritsi?.???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η annina είπε:

Γεια σας κι απο μενα κοριτσακια μου γλυκα! Ειμαι επισημως στον μηνα μου...Την δευτερα εκανα για πρωτη φορα nst καρδιοτοκογραφημα, υπερκινητικος βγηκε ο μπεμπουλης χιχι, πολυ καλα τα αποτελεσματα. μονο που παραμενει ισχιακο ακομη το μωρακι μου...ειναι 2600 γραμ. Συμπτωματα δεν εχω, ουτε πονους. Συσπασουλες στη μητρα αισθανομαι καθε μερα αλλα χωρις πονους. Εσεις κοριτσια βλεπω ολα καλα κ χαιρομαι! ετοιμαζομαστε να υποδεχθουμε τα μωρακια μας!

Me to kalo annina!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, ήθελα να ρωτήσω βάζετε κάτι στην κοιλίτσα σας για τις ραγάδες; Εγώ ξεκίνησα κάθε βράδυ βάζω αμυγδαλελαιο διάβασα πως βοηθάει.. γενικά είναι ενυδατωμενη για πολλές ώρες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η dim_nat11 είπε:

Κορίτσια, ήθελα να ρωτήσω βάζετε κάτι στην κοιλίτσα σας για τις ραγάδες; Εγώ ξεκίνησα κάθε βράδυ βάζω αμυγδαλελαιο διάβασα πως βοηθάει.. γενικά είναι ενυδατωμενη για πολλές ώρες..

Εγώ απ' την αρχή της εγκυμοσύνης βάζω Bio oil. Δεν έχω βγάλει κάτι ως τώρα, μπορεί να είναι και το δέρμα τέτοιο, αλλά πιστεύω ότι με έχει βοηθήσει. Θα δείξει. Πάντως λένε ότι πρέπει να βάζουμε έλαια γενικά, κάνουν καλό. ακόμη και μετά τη γέννα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η ελενα!! είπε:

Εγώ απ' την αρχή της εγκυμοσύνης βάζω Bio oil. Δεν έχω βγάλει κάτι ως τώρα, μπορεί να είναι και το δέρμα τέτοιο, αλλά πιστεύω ότι με έχει βοηθήσει. Θα δείξει. Πάντως λένε ότι πρέπει να βάζουμε έλαια γενικά, κάνουν καλό. ακόμη και μετά τη γέννα!

 

Ναι κ για το bio oil λένε πως ειναι καλο! Ειναι στο δερμα ναι.. μια γνωστή εβαζε τις καλύτερες κρέμες αλλα η κοιλίτσα της παρ'ολα αυτα εγινε χάλια.. κι εγω δεν εχω βγαλει κάτι ακομα κ ελπιζω οχι.. να παρεις κ αλοιφουλα για προετοιμασια θηλων μας ειπε η μαια.. κι απο αυτη βαζω καθε βραδυ! :-p

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα. Σας διαβάζω καιρό και συμμεριζομαι όλες τις ανησυχίες σας μιας και ειμαι και εγώ στην 30η εβδομάδα στο πρώτο μου παιδάκι. Κοριτσάκι περιμένω. ΠΗΤ  εχω 1/6.Εχω ετοιμάσει καθόλα το παιδικό δωμάτιο. Σήμερα παρήγγειλα στρώμα κουνιας και το καρότσι και τέλος. Κούνια, καλαθουνα και παιδικο καθισματακι αυτοκινήτου πήρα από την αδερφή μου. Πρέπει να σας εξομολογηθώ ότι είμαι αρκετά φοβιτσιαρα και βαζω στο μυαλό μου τα χειρότερα σενάρια. Διαβαζοντας σας, τουλαχιστον παίρνω λίγο κουραγιο.Εδω θα είμαι και εγώ να τα λέμε. Καλο σας βράδυ και χρόνια πολλά για αύριο. Αλήθεια εγώ που τρελαίνομαι για σκορδαλιά λέτε να επηρεάσει το μωρό? Την περιμένω πως και πως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η raniasop είπε:

Καλησπέρα και από εμένα. Σας διαβάζω καιρό και συμμεριζομαι όλες τις ανησυχίες σας μιας και ειμαι και εγώ στην 30η εβδομάδα στο πρώτο μου παιδάκι. Κοριτσάκι περιμένω. ΠΗΤ  εχω 1/6.Εχω ετοιμάσει καθόλα το παιδικό δωμάτιο. Σήμερα παρήγγειλα στρώμα κουνιας και το καρότσι και τέλος. Κούνια, καλαθουνα και παιδικο καθισματακι αυτοκινήτου πήρα από την αδερφή μου. Πρέπει να σας εξομολογηθώ ότι είμαι αρκετά φοβιτσιαρα και βαζω στο μυαλό μου τα χειρότερα σενάρια. Διαβαζοντας σας, τουλαχιστον παίρνω λίγο κουραγιο.Εδω θα είμαι και εγώ να τα λέμε. Καλο σας βράδυ και χρόνια πολλά για αύριο. Αλήθεια εγώ που τρελαίνομαι για σκορδαλιά λέτε να επηρεάσει το μωρό? Την περιμένω πως και πως...

Γεια σου κορίτσι!!! Κι εγω μπεμπουλα εχω με ΠΗΤ 4/6 :-):-) Δε νομιζω πως επηρεάζει η σκορδαλια!!! Πρεπει να μαθαινουν άλλωστε σε ολες τις γεύσεις χεχε προτιμήσεις από κοιλιά!!! Χρόνια Πολλά για αύριο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι ωραια νεα απο ολες τις μανουλες. Οντως τα μωρακια τωρα ειναι πιο ηρεμα. Εγω παρατηρω βασικα οτι ειναι αναλογως την μερα. Απο την στιγμη που νιωθω τουλαχιστον 10 κινησεις δεν ανησυχω. Μεχρι την 30η ηταν ισχιακος αλλα προχθες στις 32+3 γυρισε χωρις να σημαινει οτι μπορει να μην ξανακανει τουμπα. Στο ντομπλερ 32+3 ηταν 1998γρ και την επομενη στον γιατρο μου καπου τοσο τωρα 100γρ πανω κατω δεν παιζουν ρολο. Μην ανησυχεις Αννινα η κορη μου ηταν κεφαλικη απο τον 7ο, ο γιος μου ηταν ισχιακος και 36+4 στον υπερηχο γυρισε και στις 37+1 γεννηθηκε. Χαχα περιμενε να γυρισει για να βγει ο κυριος.

Αχ κοριτσια μου ο γιατρος μου ειπε καλα νεα οτι μετα την 34η μπορω να ειμαι πιο χαλαρη και να σταματησει η πολυ ξαπλα και ξεκουραση. Αν και στο νοσοκομειο οι γιατροι μου ειπαν να παω 36 και μετα. Ε καλα εγω θα αρχισω να περπαταω και να κανω ψιλοπραγματα απο την 35η δηλαδη απο την Μ.εβδομαδα γιατι βαρεθηκα να ειμαι απραγη. Αλλωστε καθως και τα δυο μου παιδια τα γεννησα το πρωτο 38+1 και το δευτερο 37+1 μου χουν πει οι πιθανοτητες ειναι να γεννησω παλι ετσι 36 με 37 εβδ. Ε να μπω στν μηνα μου και δεν με νοιαζει. Και η διαισθηση μου ετσι λεει. Θα δειξει μωρε.

Πωπω εγω εκτος απο τον σακο μου δεν εχω κανει τπτ. Γτ μεταφερουμε το παιδικο στο σαλονι και δεν εχω ακομα ντουλαπα και ουτε την συρταριερα εβαλα. Δεν εχω παρει και τιποτα μιας και η Αννα και ο Γιωργος Μαιο γεννηθηκαν. Ετσι για το καλο θελω να παω να του παρω εστω τα ρουχαλακια εξοδου και κανα ρουχαλακι.

Δεν σας το χω πει αλλα στην Αννα ειχα ΠΗΤ 12/6/2014 και γεννηθηκε 30/5/14 και στον Γιωργο ΠΗΤ 11/6/15 και γεννηθηκε 22/5/15. Τωρα ΠΗΤ 15/5/15. Εχουμε παντρευτει και 12 Μαιου οποτε η Ανοιξη οπως καταλαβατε ειναι η αγαπημενη μας εποχη.

Καληνυχτα ομορφες κοιλιτσες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η raniasop είπε:

Καλησπέρα και από εμένα. Σας διαβάζω καιρό και συμμεριζομαι όλες τις ανησυχίες σας μιας και ειμαι και εγώ στην 30η εβδομάδα στο πρώτο μου παιδάκι. Κοριτσάκι περιμένω. ΠΗΤ  εχω 1/6.Εχω ετοιμάσει καθόλα το παιδικό δωμάτιο. Σήμερα παρήγγειλα στρώμα κουνιας και το καρότσι και τέλος. Κούνια, καλαθουνα και παιδικο καθισματακι αυτοκινήτου πήρα από την αδερφή μου. Πρέπει να σας εξομολογηθώ ότι είμαι αρκετά φοβιτσιαρα και βαζω στο μυαλό μου τα χειρότερα σενάρια. Διαβαζοντας σας, τουλαχιστον παίρνω λίγο κουραγιο.Εδω θα είμαι και εγώ να τα λέμε. Καλο σας βράδυ και χρόνια πολλά για αύριο. Αλήθεια εγώ που τρελαίνομαι για σκορδαλιά λέτε να επηρεάσει το μωρό? Την περιμένω πως και πως...

Kalispera koritsi!!!!se katalavaino apolita&ego eimai poli fovitsiara!prospatho na kano panta thetikes skepseis!!!!!me to kalo ta morakia mas!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσο χαίρομαι που μεγαλώνει η παρέα μας κ ας έχουμε φτάσει στο τέλος. Σέ λίγο καιρό θα μιλάμε για τα μωρακια Μαΐου πως γεννήθηκαν αν κοιμούνται αν τρώνε αν γκρινιάζουν. Τι ωραια εύχομαι σε όλες μας το καλύτερο κ με το καλό να έρθει επιτέλους η ώρα που θα γεννησουμε κ θα δούμε τα μωρακια μας. Καλώς ήλθατε τα καινούρια μέλη. Είμαστε εδώ να ακούει η μία την άλλη κ να ανταλλασουμε απόψεις κ να ήρεμουμε. Ο καιρός πλησιάζει δεν έχουμε να φοβήθουμε τίποτα?????.άρα ελπίδα κ εγώ κάπου εκεί θα γεννησω;το πρώτο το γεννησω στις 37 εβδομάδες.; Τον γιατρό μου κ τον εμβρυολογο που ρώτησα στο dopler δεν μου δώσανε σαφή απάντηση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα! Βασικά παρατηρω ότι ολες είμαστε νυχτοπουλια.Αυπνιες διακρινω.Εγω τουλάχιστον εχω αρχίσει να μην βολεύομαι με καμία στάση στον ύπνο. Έτσι εχω καταντήσει κουκουβάγια. Και όλοι μου λένε να εκμεταλλευτω αυτο τον καιρό να κοιμάμαι γιατί μετά...Ελπιδακι μου διαβασα το παραπάνω μήνυμα σου.Εισαι από τις λίγες κοπέλες που λένε ότι στο πρώτο τους γέννησαν πριν τις 40 εβδομάδες. Γενικά ακούω συχνά ε αφού είναι το πρώτο σου θα πάρεις ολο τον μήνα. Τελικά όμως μάλλον δεν είναι και νόμος. Εν τω μεταξύ δεν θυμάμαι ποια κοπέλα ανέφερε πιο πάνω για την στάση του μωρού. Εμένα από την β επιπέδου μέχρι και προχθές είχε κεφαλικη θέση. Ξαφνικά μου το γυρισε σε ισχιακη. Η γιατρός μου είπε ότι θα προτιμούσε σε 4 εβδομάδες από τώρα να έχει πάρει ήδη θέση. Σημειωτέον ότι είναι σχετικά μεγάλο μωρό(28η εβδομάδα 1520 gr) .Για μία πρωτόγεννη μου είπε χαρακτηριστικα, οσο μεγαλώνει το μωρό , τοσο πιο δύσκολο του είναι να γυρίσει. Θορυβηθηκα δεν σας κρύβω. Ειχα μία απίστευτη εγκυμοσύνη, χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα. Σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Ουτε ζάχαρο, ούτε πίεση(μάλλον υποτασικη θα με ελεγα με 10 και 6) ούτε αποκολλησεις, ουτε αιμορραγιες.Αυτα σκέφτομαι και λέω δεν είναι κρίμα να φαω καισαρική απλά και μόνο γιατί το μωρό δεν  θα είναι σε σωστή θέση? Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα απλά θεωρώ ότι είναι και η γιατρός λίγο υπερβολική. Πολλά μωρακια δεν αλλάζουν θέση από την 34η εβδομάδα και μετά? Να εχω να ελπίζω δηλαδή. ΥΓ:Βλέπω ξημερωσε εξω κιόλας. Αφου δεν έχω ύπνο λεω να σηκωθώ με την ησυχία μου να πάω να αναψω ένα κερακι για όλες τις επιτοκες στην εκκλησία λογω της ημέρας. Είμαι και εκπαιδευτικος και εχω να συνοδεψω τα παιδιά στην δοξολογία. Σας φιλώ και σας εύχομαι χρόνια πολλά για σήμερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κ χρόνια πολλά. Από αϋπνιες αλλο τίποτα. Λες κ βάζω ξυπνητήρι κάθε μέρα 3 κ μιση ξυπναω. Κ σήμερα από τις 3 μισή έχω ξυπνήσει. Κ εγώ σαν πρωτότοκη στην 37 εβδομάδα γεννησα οπότε δεν ισχύει αυτό. Κάθε γυναίκα είναι διαφορετική. Σίγουρα έχει χρόνο να γυρίσει το μωράκι. Αγόρι η κορίτσι είναι rania? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα νυχτοπουλια μου! κι εγω 3.30, 7.30 ξυπνησα...δε βολευομαι πουθενα! Ρανια καλως μας ηλθες κ με το καλο το μωρακι σου! Θανασης σημερα ειμαι 36 και 2, κι εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι τα πρ τοτοκα συνηθως παιρνουν ολον τον μηνα, ιδωμεν. Εγω βεβαια αν και πρωτη κορη ειμαι προωρουλα μ ειπε η μαμα μου, 36 βδομαδων ειχα ηδη κανει μεγαλη εξοδο! Λετε να υπαρχει κληρονομικοτητα? 

Ρανια κατι ανεφερα κι εγω για τη θεση του μωρου, μου ειναι ισχιακο ακομη και οσο μεγαλωνει φοβαμαι δεν θα βρει χωρο να γυρισει κ δεν θα τη γλυτωσουμε την καισαρικη...αλλα δεν με πειραζει αρχισα πολυ καιρο τωρα μα το επεξεργαζομαι στο μυαλο μου για μα συνηθισω στην ιδεα, να συμβιβαστω..

Εν τω μεταξυ κοριτσια τη Δευτερα η μαια του γιατρου μου ελεγε κατι βλακειες, "α γεννας μες το Πασχα...(γκριματσα απογοητευσης)..δεν πειραζει εγω εδω θα ειμαι (αυτο μας ελειπε σκεπτομαι)...να δουμε μηπως σε παμε με ραντεβου κ τεχνητους πονους αν κατεβει το μωρακι κλπ...Για να παρει την απαντηση μου ρητη κ κατηγορηματικη: ΕΓΩ τεχνητους πονους ΔΕΝ ΚΑΝΩ! εχω ενημερωθει ενδελεχως κ απο γιατρους, μαιες στο Ελενα Βενιζελου κ απο φιλες μου που προς εξυπηρετηση του γιατρου κ μονο πηγαν με ραντεβου, οτι η συνθετικη ωκυτοκινη που χορηγουν για τους πονους συνιστα κυριολεκτικα βιασμο της μητρας, πονας παρατεταμενα κ πολυ συν τοις αλλοις στρεσαρεται το μωρο και μπορει να πεσουν οι καρδιακοι παλμοι, καταληγοντας με ποσοστο ανω των 60% παλι σε καισαρικη.. Πειτε μου ποιος ο λογος? 

Τελος παντων...

Για την κοιλιτσα που ρωτησαν τα κοριτσια πιο πανω το bio oil ειναι πολυ αποτελεσματικο, απτην αρχη της εγκυμοσυνης μου δεν εχω κανει ουτε μια ραγαδα.

Αγαπες μου σας ευχομαι Χρονια πολλα για την ημερα, η Παναγια μαζι μας, να φυλα κ προστατευει τα αγεννητα μωρακια μας, να περασετε υπεροχα με τις οικογενειες σας και μην ξεχνατε...η ανοιξη ηλθε! Μαζι θα φερει και τα αγγελουδια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανινα έχεις κανένα συμπτώματα τοκετού; Πόνος καθόλου; Δεν πειράζει για την καισαρική θα είναι ασφαλές το μωράκι σου θα τελειώσεις γρήγορα απλά θα ταλαιπωρηθεις εσύ μετά με λίγους πόνους παραπάνω γιατί κ με τον φυσιολογικό τοκετό με ραμματα όταν χρειάζεται πάλι ποναει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωκυτοκινη νομίζω όμως βάζουν σε πολλές περιπτώσεις ακόμα κ για να βοηθήσουν να βγει ο πλακουντας.ςχω την εντύπωση ότι είχαν βάλει κ σε εμένα παρόλο που είχα πάει με 5 διαστολή σπασμένα νερά κ σχεδόν γεννουσα. Περιμέναμε πως κ πως να έρθει ο γιατρός μόλις ήρθε γεννησα.30 λεπτά κράτησε σε εμένα όλη η διαδικασία από την ώρα που έφτασα νοσοκομείο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η raniasop είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα! Βασικά παρατηρω ότι ολες είμαστε νυχτοπουλια.Αυπνιες διακρινω.Εγω τουλάχιστον εχω αρχίσει να μην βολεύομαι με καμία στάση στον ύπνο. Έτσι εχω καταντήσει κουκουβάγια. Και όλοι μου λένε να εκμεταλλευτω αυτο τον καιρό να κοιμάμαι γιατί μετά...Ελπιδακι μου διαβασα το παραπάνω μήνυμα σου.Εισαι από τις λίγες κοπέλες που λένε ότι στο πρώτο τους γέννησαν πριν τις 40 εβδομάδες. Γενικά ακούω συχνά ε αφού είναι το πρώτο σου θα πάρεις ολο τον μήνα. Τελικά όμως μάλλον δεν είναι και νόμος. Εν τω μεταξύ δεν θυμάμαι ποια κοπέλα ανέφερε πιο πάνω για την στάση του μωρού. Εμένα από την β επιπέδου μέχρι και προχθές είχε κεφαλικη θέση. Ξαφνικά μου το γυρισε σε ισχιακη. Η γιατρός μου είπε ότι θα προτιμούσε σε 4 εβδομάδες από τώρα να έχει πάρει ήδη θέση. Σημειωτέον ότι είναι σχετικά μεγάλο μωρό(28η εβδομάδα 1520 gr) .Για μία πρωτόγεννη μου είπε χαρακτηριστικα, οσο μεγαλώνει το μωρό , τοσο πιο δύσκολο του είναι να γυρίσει. Θορυβηθηκα δεν σας κρύβω. Ειχα μία απίστευτη εγκυμοσύνη, χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα. Σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Ουτε ζάχαρο, ούτε πίεση(μάλλον υποτασικη θα με ελεγα με 10 και 6) ούτε αποκολλησεις, ουτε αιμορραγιες.Αυτα σκέφτομαι και λέω δεν είναι κρίμα να φαω καισαρική απλά και μόνο γιατί το μωρό δεν  θα είναι σε σωστή θέση? Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα απλά θεωρώ ότι είναι και η γιατρός λίγο υπερβολική. Πολλά μωρακια δεν αλλάζουν θέση από την 34η εβδομάδα και μετά? Να εχω να ελπίζω δηλαδή. ΥΓ:Βλέπω ξημερωσε εξω κιόλας. Αφου δεν έχω ύπνο λεω να σηκωθώ με την ησυχία μου να πάω να αναψω ένα κερακι για όλες τις επιτοκες στην εκκλησία λογω της ημέρας. Είμαι και εκπαιδευτικος και εχω να συνοδεψω τα παιδιά στην δοξολογία. Σας φιλώ και σας εύχομαι χρόνια πολλά για σήμερα! 

Μπράβο Ράνια μου!!! Όντως μεγάλο μωράκι!!! Κι εμάς έτσι μας είπε.. 27+6 ήμασταν 1400γραμ. Τώρα είμαι 29+4 ίδωμεν πόσο βάρος θα έχει στην επόμενη επίσκεψη..Έχω περιέργεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοντα κοντά είμαστε. Όντως μεγαλα μωράκια. Ζωη να'χουν!!Έχουμε τρεις μέρες διαφορά. Εγω στο ημερολόγιο είδα το 3 μπροστά(30η εβδομάδα) και κάπως μου ήρθε. Βρε κορίτσια, δεν εχω νοσηλευτει ποτέ. Δεν μου έχουν βάλει ορό ποτέ.Δεν τα έχω και πολύ καλά με τις βελόνες. Ε όσο να πεις όλα είναι πρωτογνωρα για μένα. Και φοβάμαι ακόμα και στην ιδέα του ορού. Αν σκεφτώ και τον τοκετό. ...κλαφτα!

στις πριν 47 λεπτά, ο/η dim_nat11 είπε:

Μπράβο Ράνια μου!!! Όντως μεγάλο μωράκι!!! Κι εμάς έτσι μας είπε.. 27+6 ήμασταν 1400γραμ. Τώρα είμαι 29+4 ίδωμεν πόσο βάρος θα έχει στην επόμενη επίσκεψη..Έχω περιέργεια...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα σας κορίτσια και χρόνια πολλά! με το καλό τα μωράκια!

κάνω και εγω κάποια σεμινάρια στην Φαιναρέτη στη Νέα Σμύρνη και μας έλεγε τα ίδια για τους τεχνητούς πόνους.... γενικά είναι καλό να περιμένει κανείς το μωρό, στα δημόσια νοσοσοκομεία οι γιατροί πάντως τα περιμένουν περισσότερο, δεν κάνουν τεχνητούς. Εγώ με το γιατρό μου δεν το συζήτησα την Πέμπτη που με είδε, ήμουν ακριβώς 28 εβδμάδων και ο μπέμπης 1.160γρ και είχε γυρίσει το κεφαλάκι του. Ξαφνιαστηκα γιατί δεν το περίμενα τόσο νωρίς, λέτε να ξανααλλάξει? προσωπικά θα ήθελα να πάρει και τις 40 εβδομάδες, και ας βαρύνω... δεν είμαι και ψυχολογικά προετοιμασμένη.

προιόντα για την κοιλιά βάζω κρέμες του φαρμακείου, αν και δισταζω γιατί έχουν χημικά. κρέμα για προετοιμασία θηλών πήρα της frezyderm nipple care, αν και αυτή δεν είναι μόνο φυτικό προϊόν.

καλό σαββατοκύριακο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι όμορφα νέα κ τοσα πολλά μηνύματα! Χρόνια πολλά κορίτσια μου! Χαίρομαι που είστε όλες καλά κ οι κοιλιτσες φουσκώνουν! Να ρωτησω θανασης μου κ ελπιδα και όποια κορίτσια ξέρουν, χρειάστηκε να κάνετε ένεση κορτιζόνης για τα πνευμονακια των μωρών σας εσείς που γεννησατε πριν την 38 εβδομαδα;;; Ρώτησα τον γιατρό μου κ μου είπε αν θέλω να κάνω, κακό δεν κανει, αλλά το σκέφτομαι κ δεν ξέρω ποια είναι η σωστη απόφαση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η asteraki_mou είπε:

Τι όμορφα νέα κ τοσα πολλά μηνύματα! Χρόνια πολλά κορίτσια μου! Χαίρομαι που είστε όλες καλά κ οι κοιλιτσες φουσκώνουν! Να ρωτησω θανασης μου κ ελπιδα και όποια κορίτσια ξέρουν, χρειάστηκε να κάνετε ένεση κορτιζόνης για τα πνευμονακια των μωρών σας εσείς που γεννησατε πριν την 38 εβδομαδα;;; Ρώτησα τον γιατρό μου κ μου είπε αν θέλω να κάνω, κακό δεν κανει, αλλά το σκέφτομαι κ δεν ξέρω ποια είναι η σωστη απόφαση...

Μου έκαναν λίγο πριν γεννησω την ώρα που με ετοιμάζονται για να μπω στην αίθουσα τοκετού. Δεν είχα κάνει νωρίτερα γιατί δεν ξέραμε ότι θα γεννησω τόσο νωρίς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η raniasop είπε:

Κοντα κοντά είμαστε. Όντως μεγαλα μωράκια. Ζωη να'χουν!!Έχουμε τρεις μέρες διαφορά. Εγω στο ημερολόγιο είδα το 3 μπροστά(30η εβδομάδα) και κάπως μου ήρθε. Βρε κορίτσια, δεν εχω νοσηλευτει ποτέ. Δεν μου έχουν βάλει ορό ποτέ.Δεν τα έχω και πολύ καλά με τις βελόνες. Ε όσο να πεις όλα είναι πρωτογνωρα για μένα. Και φοβάμαι ακόμα και στην ιδέα του ορού. Αν σκεφτώ και τον τοκετό. ...κλαφτα!

 

Μην αγχώνεσαι ολα καλα θα πανε!!! Εγω για το μονο που εχω έννοια ειναι να μην γεννήσω νωρίτερα.. οσο πιο μετα τοσο πιο καλα θεωρω!!! :-):-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...