Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μαΐου 2017!!!!!!!!


Recommended Posts

Θανασης μου δεν ξέρω αν μου κοιτάει τα αγγεία, μέχρι τώρα δεν μου είχε πει κατι. Την τελευταία φορά όμως είπε θα τα παρακολουθούμε οποτε ελπίζω θα τα δει και θα του το θυμησω και εγώ. Η δικιά μου η κοιλιτσα φούσκωσε απότομα μόλις εκλεισα τον τρίτο και απο τοτε είναι η ίδια ακριβως!

Δρακουλινακι περαστικά στον πατριό σου και καλα να περάσεις με τον άντρα σου, ποιος είναι ο προορισμός σας; μακρινό ταξίδι; Καλεεε που είναι η υπόλοιπη κοιλιά;; Μικρούλα είναι ακόμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και καλό σαββατοκύριακο. Όντως μικρούλα αγοράκι;από βάρος τι έχετε πάρει βρε κοριτσια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μικρη κοιλιτσα πραγματι! Και τη συγκρινω με τη δικια μου 20+5 εβδομαδων και νιωθω 10 εβδομαδων παραπανω!!!

Εγω ειμαι +4 κιλα! 

Καλο σαβ κο κι απο μενα! 

 

Υ.Γ. Σημερα πηγα στο σεμιναριο τοκετου κ μητρικου θηλασμου του mitrikosthilasmos.com και μου αρεσε πολυ! Η μαια που μιλουσε ηταν εκπληκτικη! Αν σας δωθει ευκαιρια, να πατε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω πηγα!! Καταπληκτικη η μαια!! Επισης εχω κλεισει θεση κ για τα σεμιναρια τοκετου κ θηλασμου στο ελενα βενιζελου που αρχιζουν τον φλεβαρη, βιβη τα εχεις υποψιν σου? Ειμαι 26βδ κ 2 ημερων κ + 7 κιλακια, ξεκινησα 52 κ ειμαι 59 τωρα ο μπεμπης μου ζυγιζει 910 γραμ προς το παρον. Η κοιλιτσα εμφανιισθηκε τις τελευταιες 3 βδομαδες, απτην 23η κ μετα. Εχω λιγο αγχος με το βαρος γιατι δε θελω να ξεπερασω τα 12...πητ 20 απριλιου. Εκανα χθες καμπυλη ζαχαρου:

0': 83

60' : 148

120': 120.

Εσεις κοριτσια πως ειστε? Φιλακια πολλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κ από μένα!!! Εγώ είμαι με ΠΗΤ 26 Μάη..να σας ρωτήσω, στα δημόσια νοσοκομεία κάνουν μαθήματα τοκετού;; μένω στην επαρχία..ξέρει κάποια κάτι; επίσης, έχετε αποφασίσει ποιο καρότσι θα πάρετε;:):) είμαστε στο ψαξιμο και στο μπέρδεμα..:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα  εγώ είμαι 20 εβδομάδες και 2μέρες έχω πάρει 5 κιλακια ξεκίνησα 64 και είμαι 69 έχω αγοράκι 1 Φεβρουαρίου έχω β επιπέδου ?έχω άγχος αλλά όχι όπως στην αρχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δρακουλινάκι καλά αποτελέσματα κ καλα να περάσετε στο νησάκι μου. Θα είσαι συνέχεια μέσα στο καράβι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενα με το καλό κ το δικο σου μωράκι. Δεν ξέρω για το δημόσιο αλλά μπορείς να τους ρωτήσεις ίσως κάνουν. Εγώ κορίτσια να σας πω είχα παρακολουθήσει σεμινάριο θηλασμού στο. Μητέρα μου άρεσε αλλά όταν ήρθε η ώρα να θηλασω ήταν σαν να μην είχα παρακολουθήσει αυτή την ώρα σου βγαίνουν αυθόρμητα αυτά που πρέπει να κάνεις η σε βοηθάνε οι μαιες επί τόπου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η θανασης μου είπε:

Δρακουλινάκι καλά αποτελέσματα κ καλα να περάσετε στο νησάκι μου. Θα είσαι συνέχεια μέσα στο καράβι; 

Ναι δεν θέλω να κουραστώ γιατί έχω πονακια και φοβάμαι άσε που υπάρχει έχω και υπνηλία χαχαχα στην καμπίνα τηλεόραση φαι και ύπνο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακακαρι Θανασης μου να μας βγουνε ενστικτωδως αυτα που πρεπει να κανουμε ως μανουλες στο θηλασμο, θα σας πω ενα φοβο που μου μετεδωσε μια φιλη μου..Προπερσι γεννησε στο Ιασω, εισηχθη για φυσιολογικο κ τελικα εκανε καισαρικη. Το μωρακι δεν θηλασε εντος της πρωτης ωρας απτην γεννηση κ μετα δεν μπορουσε ( η τουλαχιστον η φιλη μου) δεν μπορουσε να κανει σωστη προσκολληση στο στηθος. Το μωρακι εκλαιγε συνεχεια κ ετσι του ξεκινησαν αμεσως ξενο γαλα. Ουτε το πρωτογαλα της μαμας δεν πηρε. Δεν σας περιγραφω τι ψυχολογια ειχε η κοπελα...ηταν ρακος μεχρι να φυγει απτο μαιευτηριο. Εν τελει πληρωσε δικη της μαια να τη βοηθησει κ για ενα 6μηνο μετα εδινε μητρικο γαλα με θηλαστρο κ μπιμπερο. Θα ηθελα να αποφυγω αυτην την ταλαιπωρια. Το σωστο ειναι το μωρακι να θηλασει κατευθειαν μετα τον τοκετο. Μακαρι οι μαιες να μας βοηθησουν. Εγω γενναω στο Γαια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Αληθεια annina; Ησουν κι εσυ εκει; Κριμα που δεν το ειχαμε αναφερει απο πριν! Κι εγω πιστευω οτι η εμηνερωση μεχρι ενα βαθμο βοηθαει! Απο εκει και περα το βλεπειε βεβαια και στην πραξη! Αλλα τουλαχιστον δε βασιζεσαι σ αυτα που σου λεει ο ενας και ο αλλος χωρις να ξερει!

Οχι, δεν τα εχω κατα νου τα σεμιναρια αυτα στο Ελενα; Εχουν προυποθεσεις; ειναι ολοκληρος κυκλος μαθηματων; 

Εγω εχω ακοπο να παρακολουθησω αυτα του all4baby. Δες αν σ ενδιαφερουν! Ξεκιναει νεος κυκλος 18-01 και καθε τεταρτη,αλλα εγω θα παω στον επομενο, γιατι δε με βολευουν οι ωρεε λογω δουλειας!

Ελενα εμεις δεν εχουμε κανει ακομα ερευνα αγορας, αλλα νομιζω θα επιλεξουμε κατι που να ειναι σιγουρα ελαφρυ και οχι πολυ μεγαλο για την πολη! Εσυ αναμεσα σε ποια εισαι; Για σεμιναρια στην επαρχια η αληθεια ειναι πως δεν ξερω τιποτα...

Δρακουλινακι καλο ταξιδι και καλς να  περασεις!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/1/2017 at 6:45 ΜΜ, ο/η Drakoylinaki είπε:

Καλησπέρα  εγώ είμαι 20 εβδομάδες και 2μέρες έχω πάρει 5 κιλακια ξεκίνησα 64 και είμαι 69 έχω αγοράκι 1 Φεβρουαρίου έχω β επιπέδου ?έχω άγχος αλλά όχι όπως στην αρχη

Καλησπέρα σας κορίτσια 

Και εγώ ξεκίνησα κάπως αυξημένα κιλά λόγω του ότι έμεινα έγκυος λίγο απροσδόκητα και είχα παχυνει το τελευταίο διάστημα σε σχέση με τα κιλά μου. Ξεκίνησα 65 κιλά με ύψος 1.69 και είμαι ήδη στα69 στις 18 και 4 μέρες με αποτέλεσμα να φαίνεται και η κοιλιά μου. Πήρα ρούχα βέβαια προς το παρόν ίδιο νούμερο αλλά φαρδιά γραμμή όπως για παράδειγμα φουστάνια από το attrativo σαν σακιά  !! Επίσης ο γιατρός μου συνέστησε βράδυ επιπέδου από 3-10 Φεβρουαρίου. 

Όσο για το άγχος, ο σύντροφος μου χωρίς βέβαια να με πιέζει μου είπε να πάω σε ψυχολόγο γιατί θα καταστραφώ όπως πάω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η annina είπε:

Μακακαρι Θανασης μου να μας βγουνε ενστικτωδως αυτα που πρεπει να κανουμε ως μανουλες στο θηλασμο, θα σας πω ενα φοβο που μου μετεδωσε μια φιλη μου..Προπερσι γεννησε στο Ιασω, εισηχθη για φυσιολογικο κ τελικα εκανε καισαρικη. Το μωρακι δεν θηλασε εντος της πρωτης ωρας απτην γεννηση κ μετα δεν μπορουσε ( η τουλαχιστον η φιλη μου) δεν μπορουσε να κανει σωστη προσκολληση στο στηθος. Το μωρακι εκλαιγε συνεχεια κ ετσι του ξεκινησαν αμεσως ξενο γαλα. Ουτε το πρωτογαλα της μαμας δεν πηρε. Δεν σας περιγραφω τι ψυχολογια ειχε η κοπελα...ηταν ρακος μεχρι να φυγει απτο μαιευτηριο. Εν τελει πληρωσε δικη της μαια να τη βοηθησει κ για ενα 6μηνο μετα εδινε μητρικο γαλα με θηλαστρο κ μπιμπερο. Θα ηθελα να αποφυγω αυτην την ταλαιπωρια. Το σωστο ειναι το μωρακι να θηλασει κατευθειαν μετα τον τοκετο. Μακαρι οι μαιες να μας βοηθησουν. Εγω γενναω στο Γαια.

Γεια σου κοριτσι μου.. Θα σου πω οτι παρόμοια εμπειρια είχε η κουμπαρα μου που επίσης γεννησε στο γαια το πρώτο της μωρακι (τη βαπτιστήρα μου). Το γάλα έκανε δυο 24ωρα να της κατέβει μετα την καισαρική. Οι μαίες φυσικά έδωσαν ξένο γαλα και μετα η μικρή δεν ήθελε καθόλου να θηλάσει. Οταν την έβαζε στο στήθος εκεινη εκλαιγε γοερα...Δραμα... Επειδη έχει όμως απιστευτη υπομονη η κουμπαρα μου είχε εφεύρει την εξης πατέντα...Εδινε πρώτα ξενο γαλα και μετα νανουριζε το μωρο και το θήλαζε ακριβως τη στιγμη που ηταν μεταξυ υπνου κ ξυπνιου...Ισα ισα για να παίρνει τα αντισωματα.... Αυτο το εκανε 6 μηνες.. Δυσκολο πολύ.. Στο δευτερο μωρο της αποφασισε κ πηρε κατ΄οικον βοηθεια από μια μαία... Ολά κυλησαν ρολοι.. Τοσο που ο μικρός μεχρι τωρα που είναι 8 μηνων πίνει μόνο το δικό της γαλα... Αυτο βεβαια εχει αλλες δυσκολίες.. Για να το πετύχει συνεννοηθηκε και με τις μαιες στο μαιευτηριο να γραψουν στο πυρεξακι ΄αποκλειστικος θηλασμος΄,το κρατουσε διπλα της από το πρωτο βραδυ χωρις να το δωσει καθολουω στην αίθουσα με τα νεογνα και καθε φορα που εκείνο εκλαιγε το έβαζε στο στήθος.. Εννοειται πως συχνα ο μπεμπης κοιμοταν πριν ολοκληρώσει το γευμα του (γιατι το στηθος τα αποκοιμιζει) και σε μια ωρα ξαναξυπνουσε... και πηγαινε λεγοντας... Αν εξαιρεσεις λοιπον την απίστευτη αϋπνια (γιατι αυτο συνεχιστηκε καποιους μηνες) ο στοχος επετευχθη...(Η κουμπαρα μου είναι πολυ χαρουμενη για αυτο καθως ειναι φανατικη υπερ του θηλασμου και δεν την απασχολει ιδιαιτερα το γεγονος ότι εχει να κοιμηθει 8 μηνες....) Αν θελήσεις το τηλ της μαίας μπορώ να στο στείλω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπέρα! 
Αν θέλετε να σας πω τη δίκη μου εμπειρία απο το θηλασμό.. εχω ενα αγοράκι 13 μηνων και το θηλασα αποκλειστικά ως 9 μηνων και θα συνέχιζα κι αλλο αν δεν αποφάσιζε ο ίδιος  να κόψει εντελώς το γαλα.. εχει να πιεί γαλα απο 9 μηνων, για ασβέστιο του έδινα και του δινω γιαούρτι.. 
Ειχα παρα πολυ άγχος γιατι ήθελα παρα πολυ να θηλάσω.., έκανα και εγω καισαρική με τη διάφορα πως ο τοκετός έφτασε μέχρι τις εξωθήσεις με διαστολή 10 αλλα επειδή είχε κολλήσει δεν κατέβαινε με τιποτα και τελικα το πήραμε με καισαρική..
δεν θηλασα στην πρώτη ωρα όπως όλοι λένε πως πρεπει να κάνεις.. αλλα θηλασα μετα απο ενα 2ωρο περίπου. Ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό (σου το φέρνουν καθε 3 ωρες) και δεν το κράτησα ολο το βραδυ στο δωμάτιο. Μου έλεγαν οι μαίες πως ειχα πολυ δύσκολο στηθος για θηλασμό, μεγάλο στηθος, μεγάλη άλω και μικρη ρωγα. Το μωρο δυσκολευόταν να "αρπάξει"., τελικα με πολλή υπομονή έμαθε να πιάνει.. Αυτο που κατάλαβα  εγω ειναι  πως κυκλοφορεί πολυ υπερβολή γύρω απο το θηλασμό. (Ευτυχώς βρήκα πόλυ καλη μαία που με βοήθησε). 

Δεν πειραζει να δώσουν  λιγες φορες ξένο γαλα  στο μαιευτήριο, ίσα ίσα βοηθάει  το μωρο να πάρει τα πάνω του για να δυναμώσει και να μπορέσει να αρπάξει τη θηλή (οχι συνεχως αλλα καποιες φορες αν χρειαστεί). Η σύγχυση θηλης που λένε όλοι δεν ειναι τόσο εύκολο να συμβεί επειδή θα δώσουν στο μωρο 2-3 φορες γαλα με μπιμπερο.. υπάρχουν πολλοί λόγοι που ενα μωρο δεν θέλει να πιάσει στηθος και όλοι νομιζουν (κι εγω στην αρχή) πως ειναι επειδή ήπιε απο το μπιμπερο.. θέλει πολλη υπομονή και κάποιον έμπειρο (μαία πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού καλυτερα)  να σου μάθει τεχνικές και τρόπους.. εμένα δεν έπιανε με τιποτα το δεξί στηθος.. θήλαζα 10 μέρες  μονο απο το αριστερό και απο το δεξι έβγαζα απο το θήλαστρο τελικα τα κατάφερα και έμαθε να τρωει και απο κει.   
Δεν ειναι μονο ένστικτο όπως λένε, ο θηλασμός ειναι κατι που αν δεν σου κάτσει αμέσως (ειναι κάποια μωρά που αρπάζουν αμέσως, εχει σχέση και με τη θηλή και με το μωρο ) ειναι κατι  που μαθαίνεται. Ολες μπορούν να θηλάσουν.  Κάποτε που ηταν παράδοση ο θηλασμός, τον μάθαινε η μητέρα στη κόρη. Τωρα αμφιβάλω αν υπάρχουν μαμάδες στην ηλικία των μαμάδων μας που θηλάσαν αποκλειστικά,  τις δεκαετίες   70-80 ηταν πολυ της μόδας το ξένο γαλα. 
Τότε κυκλοφόρουσε και το "δεν εχεις γαλα" που δεν ισχύει γενικά. Απλά τον πρώτο καιρό δεν υπάρχει προγραμμα  θηλάζεις ολη μερα για να κατέβει το γαλα και να μάθει το μωρο να αρπάζει σωστά το στηθος.

Εμένα με βοήθησε να εχω πολυ γαλα το οτι ειχα πάρει το θήλαστρο της Mendela και με το που γυρισα σπίτι ξεκίνησα άμεσως να βγάζω με ο θήλαστρο  για να αυξηθεί η παραγωγη μου και όντως και αυξήθηκε αλλα και κρατούσα αποθήκη γάλακτος. 
Επίσης του έδινα σχεδον καθε βραδυ μπιμπερο με δικο μου γαλα που ειχα βγάλει.  Ειχα πάρει και ειδικό Μπιμπερο για μωρα που θηλάζουν. Για την ακρίβεια το μπιμπερο του το έδινε ο άντρας μου για να μπορέσω να ξεκούραστω λιγο και να κανει και αυτος  λιγο bonding με το μωρο μιας  και οταν θηλάζεις ο σύζυγος λιγο συμμετέχει.. ουδέποτε έπαθε συγχιση θηλης. Μάλιστα αυτο μου το πρότεινε η μαία μου να το κανω για να μάθει να πίνει το μωρο και μπιμπερο και να ξεκουράζομαι και εγω λιγο.
Επίσης έδωσα πιπίλα απο 20 ημερών. Ετσι το μωρο δεν έμαθε να κανει το στηθος μου πιπίλα αλλα το χρησιμοποιούσε μονο για να φαει..
Ειμαι υπέρμαχος του θηλασμού!!Αλλα οχι με τον υπερβολικό τροπο που μαθαίνουν στις γυναίκες και τις αγχώνουν.. δεν πρεπει το ενα, δε πρεπει το αλλο.. απαγορεύεται το μπιμπερο, η πιπίλα κτλ! Καταλήγεις να τρελαθείς! Να κάνεις το στηθος σου πιπίλα και το μωρο να θέλει να θηλάζει καθε 1 ωρα οχι γιατι πεινάει αλλα γιατι θέλει να πιπιλίσει. Το αποτελέσμα ειναι η γυναικα να κουράζεται και καμια φορά να σταματάει το θηλασμό.. 
Έλπιζω να μην σας κούρασα, εχω τόσα πολλα να πω για την εμπειρία μου στον θηλασμό, ηταν μια αγχωτική (στην αρχή) και εκπληκτική εμπειρία!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω τοσο πολυ κοριτσια!!! Lisaki πραγματικσ πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου!!! Ειμαι πολυ υπερ του θηλασμου κ θα επιδιωξω μια σωστη εδραιωση με το μωρακι μου αλλα οπως λες, θα ηθελα κ ο μπαμπας να μπορει να συμμετεχει κ να το απολαμβανει επισης! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η annina είπε:

Σας ευχαριστω τοσο πολυ κοριτσια!!! Lisaki πραγματικσ πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου!!! Ειμαι πολυ υπερ του θηλασμου κ θα επιδιωξω μια σωστη εδραιωση με το μωρακι μου αλλα οπως λες, θα ηθελα κ ο μπαμπας να μπορει να συμμετεχει κ να το απολαμβανει επισης! 

Οτιδήποτε χρειαστείς στείλε μου και μήνυμα! Εχω πολλα tips! Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου προς το παρόν και χαλαρά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια! Ειμαι καινουρια στο φορουμ! Βρισκομαι στην 20η εβδομαδα κ ειναι το πρωτο μωρακι! ΠΗΤ 4/06 Β' επιπεδου εχουμε 30/1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dim_nat καλώς μας ηρθες και με το καλό το μωρακι σου!

Κορίτσια πολύ χρήσιμες οι συμβουλες για τον θηλασμό! Μπράβο!

Artk ηρέμησε λίγο κοριτσάκι μου για να ευχαριστηθεις την εγκυμοσύνη σου, είσαι σε καλη εβδομαδα πια, μη φτάνεις τον εαυτό σου στα άκρα! Αν χαλαρωσεις θα τα δεις όλα αλλιως κ θα ησυχάσει κ ο σύντροφος σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε σήμερα γιορτάζει το αγοράκι μου κ από το πρωί φτιάχνω γλυκά. Εμείς επόμενο ραντεβού 6/2. Artk όντως ηρεμησε λίγο όλα αυτά τα παράξενα που νιώθουμε είναι φυσιολογικά εξαιτίας των ορμόνων τι να μας κάνει ο ψυχολόγος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κοριτσάκια μου έχω να σας πω γενικά να μην ακούτε κανέναν κ καμία ιστορία η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή κ η κάθε μάνα θα το χειριστεί αναλόγως. Καλά το τι έχετε να ακούσετε από το περιβάλλον άμα γεννησετε δεν λέγεται όλοι ξέρουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα να τον χαίρεσαι και με το καλό κοπέλα μου 

Εγώ σήμερα όλη μέρα κλαίω δυστηχως με έχουν παρατήσει όλοι μόνη μου και με έχει πάρει από κάτω βοήθεια μηδέν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θανασης μου Χρόνια πολλά στον μονάκριβό σου κοπέλα μου! να τον χαίρεσαι με υγεία και να τον καμαρώνεις! και φυσικά με το καλό η μπουμπουκίτσα σου!

Δρακουλινάκι γιατί καλή μου, μη σε παίρνει από κάτω. Είναι αυτές οι ορμόνες μας επιτέλους.....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/1/2017 at 10:39 ΠΜ, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Αληθεια annina; Ησουν κι εσυ εκει; Κριμα που δεν το ειχαμε αναφερει απο πριν! Κι εγω πιστευω οτι η εμηνερωση μεχρι ενα βαθμο βοηθαει! Απο εκει και περα το βλεπειε βεβαια και στην πραξη! Αλλα τουλαχιστον δε βασιζεσαι σ αυτα που σου λεει ο ενας και ο αλλος χωρις να ξερει!

Οχι, δεν τα εχω κατα νου τα σεμιναρια αυτα στο Ελενα; Εχουν προυποθεσεις; ειναι ολοκληρος κυκλος μαθηματων; 

Εγω εχω ακοπο να παρακολουθησω αυτα του all4baby. Δες αν σ ενδιαφερουν! Ξεκιναει νεος κυκλος 18-01 και καθε τεταρτη,αλλα εγω θα παω στον επομενο, γιατι δε με βολευουν οι ωρεε λογω δουλειας!

Ελενα εμεις δεν εχουμε κανει ακομα ερευνα αγορας, αλλα νομιζω θα επιλεξουμε κατι που να ειναι σιγουρα ελαφρυ και οχι πολυ μεγαλο για την πολη! Εσυ αναμεσα σε ποια εισαι; Για σεμιναρια στην επαρχια η αληθεια ειναι πως δεν ξερω τιποτα...

Δρακουλινακι καλο ταξιδι και καλς να  περασεις!!!

 

Βιβή μου τα έχω δει τα σεμινάρια του all4baby, η αλήθεια είναι ότι μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση και μένω και δίπλα στο κέντρο (Γουδί). Ωστόσο αποφάσισα να ακολουθήσω τη συμβουλή 2 φιλενάδων μου που έγιναν μανούλες και βοηθήθηκαν πολύ με τα σεμινάρια στο Έλενα Βενιζέλου. Αυτά είναι δωρεάν, προσφέρονται από τις μαίες σε 5 2ωρες συνεδρίες συνήθως κάθε Παρασκευή και ανεξαρτήτως του μαιευτηρίου, όπου πρόκειται να γεννήσεις. Προϋπόθεση να τα παρακολουθήσεις μου είπαν , είναι να έχεις κάνει Β επιπέδου και να κλείσεις από νωρίς θέση, διότι τα περισσότερα είναι πλήρη. Εγώ έκλεισα από 1/12 και ξεκινάω 10 φλεβάρη, Κυρίως να σου πω την αλήθεια με κέρδισε το γεγονός ότι έχουν μεγάλη επιτυχία στις τεχνικες του θηλασμού, μιας και είμαι από τους υπέρμαχους όπως θα έχετε καταλάβει (χιχι).

Φιλάκια σε όλα τα κορίτσια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξίας έκανα κ γω στον προηγούμενο κύκλο μια μέρα πριν την περίοδο κ ήταν αρκετά σκούρο όποτε δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λένε. Αλλά αν είσαι 15η μέρα κ βλέπεις γραμμούλα μάλλον κάτι καλό έχει γίνει..🙏🏻🙏🏻 Η σημερινή είναι ίδια με τη χθεσινή; Ανέβασε να δούμε καλε!!!!!!! 
    • Εγω γίνομαι 35 σε μερικές μερες έκανα την αυχενική τον Φεβρουάριο μου είπε πως είναι εντάξει δεν μου ζήτησαν κάτι παρά πάνω λόγο ηλικίας τα αποτελέσματα τα ειδαν εμβρυολογος γυναικολογος  τωρα βέβαια πήγα σε άλλον γυναικολόγο στο δημόσιο γιατί πριν ήμουν σε ιδιώτη δεν ξέρω αν έχει διαφορετική άποψη εκεινος και ζητήσει κάτι παρά πάνω..σε 5 μερες πάω για β επιπέδου  εμενα πάνω στο χαρτι της αυχενικής λέει μετά τα 38 ζητάνε ντιπ 🤷‍♀️
    • Δεν το γνώριζα καθόλου αυτό πως είναι διαφορετικες η χοριακες  Είναι ακριβή η εξέταση αλλά από το να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο καλύτερα που την εκανες και εγω στην θέση σου το ίδιο θα έκανα εύχομαι να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα 😊
    • Καλώς σε βρήκαμε ξανά girly μου!!! Πόσο χαίρομαι που είδα μην σου μας έλειψες!!!! Με το καλό η καινούρια προσπάθεια!!!!♥️♥️♥️
    • Ελπίζω να έχουν φωλιάσει τα μωράκια ♥️ αν δεν δω να σκουραίνει το τέστ μου είναι δύσκολο να το πιστέψω... Αλλά ελπίζω...🥰 Annie μου λέγε μου τετοιααααα 🤪 15η είμαι από την ovitrelle 🤪🤪 ίσως κάνω αύριο πάλι ένα να δω μήπως αλλάξει κάτι μην μου βγαίνουν τα μάτια για να δω μια γραμμή... Μέχρι κ ωορρηξίας έκανα 🥴🫣 κ είναι σκούρο... Λένε ότι σκουραίνει στην εγκυμοσύνη... Μπορεί κ να μην ισχύει δεν ξέρω... Πόσο θέλω να το πιστέψω... Ααα ωραία κόκκινη γραμμή 🥰 χωρίς αμφιβολία θετικότατο!!!! Ελπίζω να γίνει κ εμένα έτσι!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...