renata17

Παλίνδρομη κύηση

46 απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

στις πριν 3 ώρες, ο/η Evaggelia29 είπε:

Tonia laoura σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου αυτό δεν το ήξερα ότι μετά από αποβολη είναι ποιο εύκολο να ξανά μείνω έγκυος. Μήπως γνωρίζετε ποτέ μπορώ να κάνω μια β χωριακη το ποιο σύντομο ποτέ είναι?????

Εγώ στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου έκανα χοριακη την πρώτη μέρα της καθυστέρησης και αυτό γιατί μου τριβελιζε τα αφτιά η αδερφή μου ότι σίγουρα μου λέει είσαι έγκυος και πήγα κ την εκανα.... 19 περίμενα περίοδο και 20 έκανα την χοριακη 

0

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store

Εγώ αφού θα μου έρθει 21 αν μου έρθει σκέφτομαι να πάω να κάνω μια β χωριακη στις 20 μακάρι να γινόταν και ποιο νωρίς με την αγωνία που έχω.λένε όχι άνχός αλλά μου είναι πολύ δύσκολο να μην το σκέφτομαι έχω κάποια πονακια κάτω χαμηλά στην κίλίτσά και πριζετε το στήθος μου   και ρωτώ είναι δυνατόν 9 μερες πριν την περίοδο αν έχω αυτά τα συμπτώματα???και με μπερδεύει το ότι είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης λόγο το ότι έκανα ελεύθερα η είναι περιόδου???😢😢😢😢

0

Κοίτα αυτό είναι ένα θέμα επειδή τα συμπτώματα της περιόδου είναι ίδια με της εγκυμοσύνης και μπερδεύουν.... Εγώ κατάλαβα ότι ήμουν έγκυος πριν κάνω χοριακη επειδή κάθε φορά που ήταν να αδιαθετησω τα μαλλιά μου και φρεσκολουσμενα να ήταν πάντα λαδωναν εκείνο τον μήνα ήταν λες και τα είχα λουσει την προηγούμενη μέρα... Καμιά φορά αν ακούσουμε το σώμα μας βρίσκεις σημάδια που στο μαρτυρανε ότι κάτι είναι διαφορετικό εκείνο τον μήνα.... Ελπίζω να είσαι εγκυουλα 

0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΕΡΑΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΙΔΙΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ ΜΟΥ ΚΑΙΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ.....ΘΑ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΑΤΩ ΑΝ ΚΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΠΟΔΙΕΣ.ΜΗΝ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΣΑΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΑΛΛΟ,ΗΤΑΝ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ....ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

1

Κορίτσια σήμερα μια μέρα πριν την περιοδο καφέ υγρά είναι δυνατόν???συνήθως όλες λένε καφέ υγρά μετά την ωορεξια ας μου πει κάποια τι παίζει πλυθηκα και τώρα στεγνη.και οι πονοι συνεχίζονται λες και έχω περίοδο θα τρελαθω

1

Θερμοκρασία 36.2

0

στις πριν 4 λεπτά, ο/η synnefaki είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΕΡΑΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΙΔΙΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ ΜΟΥ ΚΑΙΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ.....ΘΑ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΑΤΩ ΑΝ ΚΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΠΟΔΙΕΣ.ΜΗΝ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΣΑΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΑΛΛΟ,ΗΤΑΝ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ....ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

Καλησπέρα σύννεφακι λυπάμαι γιαυτό Που σου συνεβει θα ήθελες να μας πεις τα συμπτώματα σου πριν μάθεις ότι ήσουν εγκυος ??

0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΒΑΣΑΝΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΜΕΤΑ ΤΝ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ 12 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΟΡΙΑΚΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΕΣΚΑΣΑ ΜΙΛΑΜΕ....ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΑ ΤΣΙΜΠΙΜΑΤΑ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΔΕΞΙΑ ,ΚΑΙ ΕΧΑ ΚΑΙ ΓΟΥΡΓΟΥΡΙΣΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΟΣΟ ΠΕΡΝΟΥΣΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΡΙΞΙΜΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΦΑΩ...ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΧΑΘΗΚΕ....

0

Εμένα λογικά μόλις μου ήρθε είδα λίγο αίμα και έχω φρικτους πόνους περιοδου.δεν ελπίζω γιαυτό το μήνα πάει πέρασε 

0

ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΜΗ ΣΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΘΑ`ΡΘΕΙ....

0

στις πριν 2 ώρες, ο/η synnefaki είπε:

Καλησπερα κοπελα μου.Σε καταλαβαινω απολυτα οταν λες οτι σου καιει ακομα την καρδια και την ψυχη.Εγω δεν εχω κλεισει ακομα μηνα που εκανα την αποξεση.Εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου οταν μου το ανακοινωσαν.Σε καμια γυναικα να μη συμβει.Δυστυχως ομως μεσα στη ζωη ειναι κι αυτα.Οπως ειπες θελει δυναμη και κουραγιο.Και επιμονη σιγουρα.Κανενας ανθρωπος δεν ξερει τι δυναμη κρυβει μεσα του μεχρι να του συμβει κατι πολυ ασχημο!Μην το βαζεις κατω.Θα ερθει την επομενη φορα.Στο ευχομαι ολοψυχα!

1

στις πριν 15 ώρες, ο/η Evaggelia29 είπε:

Κορίτσια σήμερα μια μέρα πριν την περιοδο καφέ υγρά είναι δυνατόν???συνήθως όλες λένε καφέ υγρά μετά την ωορεξια ας μου πει κάποια τι παίζει πλυθηκα και τώρα στεγνη.και οι πονοι συνεχίζονται λες και έχω περίοδο θα τρελαθω

εγω συνηθως εχω καφε μια μερα πριν μου ερθει κανονικα. Αυριο περιμενεις ε?

0

Renata και synnefaki σας καταλαβαίνω απόλυτα...έχασα και εγώ 2 μωρά από εξωσωματική πριν ένα χρόνο και ακόμα να το χωνέψω..πέρασα πολλά αλλά τώρα είμαι στη διαδικασία της δεύτερης εξωσωματικής..εύχομαι πως με την Παναγία και το θεό δίπλα μας όλα θα πάνε καλά!!!

1

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Ζωγιαμπελ είπε:

Renata και synnefaki σας καταλαβαίνω απόλυτα...έχασα και εγώ 2 μωρά από εξωσωματική πριν ένα χρόνο και ακόμα να το χωνέψω..πέρασα πολλά αλλά τώρα είμαι στη διαδικασία της δεύτερης εξωσωματικής..εύχομαι πως με την Παναγία και το θεό δίπλα μας όλα θα πάνε καλά!!!

Μεσα απ'την καρδια μου στο ευχομαι κοριτσι μου!!Ολα καλα να σου πανε!Μακαρι απο εδω και περα να εχουμε ολες μας μονο χαρες.Μας το χρωσταει η ζωη...

0

Το ίδιο εύχομαι και εγώ για όλες όσες δίνουν το δικό τους αγώνα για να αποκτήσουν ένα μωρό!!!

Ευχαριστώ πολύ και εσύ  να αποκτήσεις  ότι επιθυμείς!!!

0

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Ζωγιαμπελ είπε:

Το ίδιο εύχομαι και εγώ για όλες όσες δίνουν το δικό τους αγώνα για να αποκτήσουν ένα μωρό!!!

Ευχαριστώ πολύ και εσύ  να αποκτήσεις  ότι επιθυμείς!!!

Σ'ευχαριστω πολυ!!Αυτο που επιθυμω ειναι αυτο που επιθυμουν ολες οι κοπελες εδω μεσα...ενα υγιες μωρο!Ελπιζω να ερθει συντομα σε ολες μας!!!

0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΑΞΙΩΣΕΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΑΣ...!!!!!

0

μια μέρα εχθές πριν αδιαθετησω και είχα καφέ υγρά με σταγόνες αίμα αλλά όχι σαν την συνηθισμένη.Σήμερα δεύτερη μέρα περίοδος  (ας πουμε) και μικρή ροή αίμα σκούρο.οστοσο  πριν 2 μήνες είχα μια αποβολή μήπως παίζει και αυτό το ρόλο του ????

0

Κανονικά αν όχι την πρώτη την δεύτερη μέρα έχω μεγάλη ροή γιαυτό  με παραξενεύει 

0

στις On 12/9/2016 at 9:20 ΠΜ, ο/η Tonia laoura είπε:

Όσο γίνεται και μπορείτε γιατί μπορείτε,οι γυναίκες ♀ είμαστε πολύ δυνατές, να μην στεναχωριεστε.... Ο θεουλης ξέρει καλύτερα γιατί τα πήρε από κοντά μας...ίσως δεν θα ήταν συμβατή η ζωή τους με την φύση μας.... Ίσως δεν θα είχαν σωστή ανάπτυξη αν αυτές οι εγκυμοσύνες συνεχιζοντουσουσαν....μόνο ο θεουλης ξέρει... Όπως έλεγε και η γιατρός μου που είχα,μετά την άλλαξα επειδή θεώρησα ότι θα την βλέπω και θα έχω τις άσχημες αναμνήσεις, ότι από την στιγμή που έμεινες μια φορά έγκυος ξαναμενεις και είναι σημαντικό να ξέρεις ότι μπορείς να μείνεις έγκυος είτε με κανονική επαφή είτε με εξωσωματική και ότι πλέον δεν υπάρχει γυναίκα που να μην έχει και μια αποβολή είτε στην πρώτη της εγκυμοσύνη είτε ενδιάμεσα πχ.σε πρώτο με δεύτερο παιδί... Αλλά μετά το μόνο σίγουρο είναι ότι η επόμενη εγκυμοσύνη είναι φυσιολογική και γερά παιδάκια... Εύχομαι να μην ζήσει καμία άλλη κοπέλα τίποτα τέτοιο... Πονάει πολύ.... Γερά παιδάκια να σας έρθουν κοπέλες μου να σας απαλυνουν τον πόνο που έχετε στην ψυχουλα σας και την πληγωμενη καρδούλα σας!!!!!!!ο καλός θεουλης δίνει δύναμη και κουράγιο να συνεχίζουμε όλες μας... 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια. Είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις ότι, υπάρχουν άνθρωποι που σε καταλάβαίνουν κ ξέρουν πως νιώθεις.  Πάντως μου έδωσες μεγάλη δύναμη να προχωρήσω κ να ελπίζω. Εύχομαι κ σε σένα να είσαι πάντα καλά κ  σύ κ η οικογένειά σου!!xxx

1

στις πριν 4 ώρες, ο/η hopeland είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια. Είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις ότι, υπάρχουν άνθρωποι που σε καταλάβαίνουν κ ξέρουν πως νιώθεις.  Πάντως μου έδωσες μεγάλη δύναμη να προχωρήσω κ να ελπίζω. Εύχομαι κ σε σένα να είσαι πάντα καλά κ  σύ κ η οικογένειά σου!!xxx

Να είσαι κ εσυ πάντα καλά και η οικογένεια 👪 σου κοπέλα μου...Να μην στεναχωριεσαι... Είμαστε δυνατές για αυτό άλλωστε ο Θεός ανέθεσε στην γυναίκα 👩 να φέρνει παιδιά 🚸 στον κόσμο!!!!!! Χαίρομαι που σου έδωσα δύναμη 💪 για να συνεχίσεις τον αγώνα σου και να ξέρεις πως όποιος αγωνίζεται ανταμειβεται 

0

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

•   Να σαι καλα κοπελα μου! Με το καλο και το δικο σου μπεμπακι! Φυλο εμαθες; Δεν ξερω για μονοκερη μητρα αλλα κι εγω στην αντιστοιχη φαση ειχα τραβηγματα και πονακια, ε ολοκληρο παιδι θα φιλοξενησει πρεπει να μεγαλωσει. Απο αναγουλες πως πας; εμενα περιπου στη 15η σταματησαν. Το πιο σπαστικο συμπτωμα ειναι η ρινιτιδα κυησης, σαν μονιμο συναχι, με πιανει ακομα ειτε βραδυ ειτε πρωι φυσαω μυτη και ξυπναω τον αντρα μου! Επισης ακριβως λογω αυτου κατα τον 5ο μηνα ανοιγε συνεχεια η μυτη μου, πολυ αιμα, αλλα για περιπου 2 βδομαδες ευτυχως μονο. Το νιωθεις καθολου το μωρο; εγω πρωτη φορα την ενιωσα στη 17η βδομαδα.
    • Με αφορμή την «Παγκόσμια Εβδομάδα Εμβολιασμού», που γιορτάζεται από σήμερα ( 24 ) έως τις 30 Απριλίου 2017, το Τμήμα Δημόσιας Υγείας της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας αναφέρει σε ανακοίνωσή του:
      «Ο στόχος της επετείου είναι να προωθήσει ένα από τα σημαντικότερα εργαλεία που διαθέτει η ανθρωπότητα απέναντι στα λοιμώδη νοσήματα που είναι ο εμβολιασμός.

Είναι γεγονός ότι ο εμβολιασμός έχει κάνει πολλά λοιμώδη νοσήματα να εμφανίζονται σπάνια ή ακόμη και να εξαφανιστούν από κάποιες χώρες. Αυτό όμως δεν πρέπει να μας εφησυχάζει και να θεωρούμε τον εμβολιασμό ως μη απαραίτητο. Τα νοσήματα αυτά εμφανίζονται συνεχώς ως αναδυόμενα σε χώρες όπου υπάρχουν εμβολιαστικά κενά και ο εμβολιασμός είναι ανεπαρκής.

Επί πλέον, λόγω των αυξημένων μετακινήσεων και της παγκοσμιοποίησης του εμπορίου είναι απαραίτητος ο εμβολιασμός των ταξιδιωτών ανάλογα με την χώρα προορισμού. Για τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, το υψηλό επίπεδο εμβολιασμού παγκοσμίως αποτελεί και στόχο της Αειφόρου Ανάπτυξης που πρέπει να επιτευχθεί έως το 2030.

Το αποτέλεσμα του εμβολιασμού ονομάζεται ανοσοποίηση. Η ανοσοποίηση αποτρέπει ασθένεια, αναπηρία και θάνατο από νοσήματα που προλαμβάνονται με εμβολιασμό, συμπεριλαμβανομένου και του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας. Τα γνωστότερα από αυτά τα νοσήματα είναι η διφθερίτιδα, η ηπατίτιδα Β, η ιλαρά, η παρωτίτιδα, ο κοκκύτης, η πνευμονία, η πολιομυελίτιδα, η διάρροια από ροταιούς, η ερυθρά και ο τέτανος.

Σε γενικές γραμμές και σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας:

• Η ανοσοποίηση υπολογίζεται ότι αποτρέπει 2 έως 3 εκατομμύρια θανάτους κάθε χρόνο και επιπλέον 1,5 εκατομμύρια θάνατοι θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί, αν η παγκόσμια κάλυψη εμβολιασμού ήταν πιο βελτιωμένη.

• H παγκόσμια εμβολιαστική κάλυψη εμφανίζεται σταθερή τα τελευταία χρόνια.

• Η εφαρμογή των νέων εμβολίων και η αξιοποίησή τους βαίνει αυξανόμενη.

• Υπολογίζεται ότι 19,4 εκατομμύρια βρέφη σε όλο τον κόσμο εξακολουθούν να μην έχουν εμβολιαστεί με τα βασικά εμβόλια.

Η αποτελεσματικότητα της εμβολιαστικής κάλυψης εξαρτάται από πέντε (5) παράγοντες: Την ποιότητα και τη χρήση των δεδομένων Την εμπλοκή της κοινότητας στον εμβολιασμό Την καλύτερη πρόσβαση σε υπηρεσίες υγείας για την ανοσοποίηση των περιθωριοποιημένων και των εκτοπισμένων πληθυσμών Το ισχυρό σύστημα υγείας και Την πρόσβαση σε εμβόλια ανά πάσα στιγμή. Όπως ορίζεται από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, οι χώρες πρέπει να έχουν ως στόχο να πετύχουν την εμβολιαστική κάλυψη του πληθυσμού σε ποσοστό τουλάχιστον 90% σε εθνικό επίπεδο και 80% σε κάθε περιοχή μέχρι το 2020. Το Παγκόσμιο Σχέδιο Δράσης για τα Εμβόλια είναι να επιταχυνθεί ο έλεγχος όλων των ασθενειών που προλαμβάνονται με τον εμβολιασμό με πρώτο ορόσημο την εξάλειψη της πολιομυελίτιδας. Στοχεύει, επίσης, στο να ενισχύσει την έρευνα και την ανάπτυξη των εμβολίων της επόμενης γενεάς. Τα εμβόλια συμβάλλουν σε μια υγιή παιδική ηλικία και μια παραγωγική και ικανοποιητική ενήλικη ζωή προστατευμένη από ασθένειες που προλαμβάνονται με εμβολιασμό. Τέλος, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η μείωση του ποσοστού της εμβολιαστικής κάλυψης ενός πληθυσμού μπορεί να οδηγήσει στην επανεμφάνιση και εξάπλωση μεταδοτικών νοσημάτων, όπως η ιλαρά, ο κοκκύτης, η διφθερίτιδα ή ακόμα και η πολιομυελίτιδα. Η λανθασμένη και ελλιπής πληροφόρηση είναι δυστυχώς η αιτία για την δημιουργία μιας επικίνδυνης αντί-εμβολιαστικής κουλτούρας. Εδώ ο ρόλος των υπηρεσιών υγείας είναι καθοριστικός. Οι πολίτες πρέπει να πληροφορηθούν και να εκπαιδευτούν στα θέματα πρόληψης και αγωγής υγείας για να αλλάξουν τις λανθασμένες και πολλές φορές επικίνδυνες για τη Δημόσια Υγεία αντιλήψεις. Η Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας με τις δράσεις των Διευθύνσεων Δημόσιας Υγείας και με τους επαγγελματίες υγείας που διαθέτει συμμετέχει στις δράσεις μαζικού εμβολιασμού σε έκτακτες περιπτώσεις όπως επιδημίες, παράλληλα με την ενημέρωση του πληθυσμού. Επί πλέον, στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας λειτουργεί γραφείο-ιατρείο ταξιδιωτικής ιατρικής όπου εφαρμόζονται ειδικά εμβόλια στους ταξιδιώτες και χορηγούνται τα Διεθνή Πιστοποιητικά Εμβολιασμού, όπως προβλέπει ο Διεθνής Υγειονομικός Κανονισμός. Ο εμβολιασμός είναι από τις πιο αποτελεσματικές παρεμβάσεις της Δημόσιας Υγείας και τα εμβόλια αποτελούν την αποτελεσματικότερη και οικονομικότερη λύση για την πρόληψη και προστασία της υγείας». ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
      Δείτε ολόκληρο το άρθρο
    • Απίστευτο και όμως αληθινό: Η χορτοφαγική δίαιτα φαίνεται να είναι προβληματική και όχι και τόσο υγεινή τελικά. Μελετώντας πολλοί ερευνητές τα ποσοστά σε διάφορες νόσους ανάμεσα σε χορτοφάγους και παμφάγους, προκύπτει ότι οι χορτοφάγοι εμφανίζουν διπλάσια ποσοστά σε αλλεργίες, καρκίνο και ψυχικά νοσήματα. Η πολύ ενδιαφέρουσα μελέτη που δημοσιεύτηκε πριν μερικές ημέρες, αποδεικνύει περίτρανα για μία ακόμη φορά τη βασική αρχή που διέπει την ανθρώπινη φύση: ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ! Πληθυσμιακές μελέτες έχουν δείξει ότι η διατροφή μας επηρεάζει την υγεία μας. Ως εκ τούτου, ο σκοπός της μελέτης ήταν να αναλύσει τις διαφορές μεταξύ των διαφορετικών διατροφικών ομάδων παίρνοντας υπόψιν τις μεταβλητές που αφορούν την υγεία. Το δείγμα που χρησιμοποιείται για αυτή τη συγχρονική μελέτη λήφθηκε από το Austrian Health Interview Survey AT-HIS 2006/07. Σε πρώτο στάδιο, τα άτομα αντιστοιχίθηκαν ανάλογα με την ηλικία, το φύλο και την κοινωνικο-οικονομική τους κατάσταση. Ο συνολικός αριθμός των ατόμων που συμμετείχαν στην ανάλυση ήταν 1320 (όπου αναλογούσαν 330 άτομα για κάθε μορφή δίαιτας: χορτοφάγους, παμφάγους με έμφαση στα φρούτα και λαχανικά, παμφάγους με λιγότερη έμφαση στο κρέας και παμφάγους με έμφαση στο κρέας). Πραγματοποιήθηκαν αναλύσεις και ελέγχθηκαν παράγοντες στον τρόπο ζωής στους ακόλουθους τομείς: της υγείας (αξιολόγηση τωρινής υγείας, αριθμός χρόνιων παθήσεων και καρδιαγγειακοί κίνδυνοι), της υγειονομικής περίθαλψης (ιατρική περίθαλψη, εμβολιασμοί, προληπτικές εξετάσεις) και της ποιότητας ζωής των συμμετεχόντων. Επιπλέον, κάποιες διαφορές που παρουσιάστηκαν σε 18 ετών καταστάσεις, αναλύθηκαν με τη βοήθεια του Chi-square τεστ. Συνολικά, το 76,4% όλων των ασθενών ήταν γυναίκες, το 40,0% των ατόμων ήταν ηλικίας κάτω των 30 ετών, το 35,4% ήταν μεταξύ 30 και 49 ετών και το 24,0% ήταν άνω των 50 ετών. Επίσης, το 30,3% των ατόμων είχαν χαμηλή κοινωνικο-οικονομική κατάσταση, το 48,8% είχαν μεσαία και το υπόλοιπο 20.9% είχε υψηλή κοινωνικο-οικονομική κατάσταση. Τα αποτελέσματά μας έδειξαν ότι μια χορτοφαγική διατροφή συνδέεται με χαμηλότερο ΔΜΣ και έχει λιγότερο συχνή κατανάλωση αλκοόλ. Επίσης, μας έδειξαν ότι μια χορτοφαγική διατροφή συνδέεται με προβλήματα υγείας (υψηλότερη συχνότητα εμφάνισης καρκίνου, αλλεργιών και διαταραχών της ψυχικής υγείας), είχαν υψηλότερη ανάγκη υγειονομικής περίθαλψης, και φτωχότερη ποιότητα ζωής. Ως εκ τούτου, απαιτούνται προγράμματα δημόσιας υγείας, προκειμένου να μειωθεί ο κίνδυνος για την υγεία της συγκεκριμένης πληθυσμιακής ομάδας, λόγω των διατροφικών τους παραγόντων. Πηγή: onmed.gr
      Δείτε ολόκληρο το άρθρο
    • Γεια σας κοριτσια!Ειπα να ανοιξω εδω ενα νεο θεμα για οσες ειμαστε φρεσκες εγκυουλες!! Εγω ειμαι στη 15η εβδομαδα Δοξα Τω Θεω!!Σας περιμενω λοιπον να μοιραστουμε τις χαρες μας,τις αγωνιες μας τα αγχη μας τη καθημερινοτητα μας! Σας περιμενω και ευχομαι το θεματακι να γεμισει νεες εγκυουλες!!!
    • Μεγαλύτερο κίνδυνο υπερκινητικότητας διατρέχουν τα παιδιά των οποίων οι μητέρες κατά την κύηση χρησιμοποιούσαν συχνά το κινητό τηλέφωνο, σύμφωνα με μελέτη που δημοσιεύθηκε στο επιστημονικό έντυπο Environment International. Επιστημονική ομάδα από το Ινστιτούτο Παγκόσμιας Υγείας της Βαρκελώνης, στην Ισπανία, με επικεφαλής την διδακτορική φοιτήτρια Λαουρα Μπιρκς, ανέλυσε στοιχεία για από 80.000 ζευγάρια μητέρας-παιδιού στη Δανία, την Ισπανία, τη Νορβηγία, την Ολλανδία και την Κορέα. Τα στοιχεία κάλυπταν την περίοδο από το 1996 έως το 2011. Μόνο το δείγμα από την Δανία που αφορούσε την περίοδο του 1996 περιείχε αρκετές γυναίκες που δεν είχαν χρησιμοποιήσει ποτέ κινητό τηλέφωνο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Οι ερευνητές εντόπισαν στοιχεία αυξημένου κίνδυνου συμπεριφορικών προβλημάτων, ιδιαιτέρως υπερδραστηριότητας, στα παιδιά πέντε με επτά ετών, των οποίων οι μητέρες έκαναν μεγάλη χρήση του κινητού τους τηλεφώνου κατά τη διάρκεια της κύησης. Συγκεκριμένα οι απόγονοι των γυναικών που ανέφεραν τουλάχιστον τέσσερα τηλεφωνήματα την ημέρα μέσω κινητού τηλεφώνου ή τηλεφωνική συνδιάλεξη άνω της μιας ώρας, είχαν 28% περισσότερες πιθανότητες να είναι υπερδραστήριοι συγκριτικά με τα παιδιά των γυναικών που έκαναν λιγότερες ή καθόλου κλήσεις. Πάντως, τα παιδιά των γυναικών που δεν έκαναν χρήση κινητών τηλεφώνων κατά την κύηση είχαν μικρότερο κίνδυνο συμπεριφορικών και συναισθηματικών προβλημάτων. Να σημειωθεί ότι, οι ερευνητές συνεκτίμησαν και μεταβλητές, όπως η μητρική ηλικία, η οικογενειακή κατάσταση και το μορφωτικό επίπεδο.  Ο συσχετισμός, όμως, ίσχυε και στις πέντε χώρες ανεξαρτήτως χρονικής περιόδου. «Δεδομένου ότι δεν υπάρχει κάποιος γνωστός βιολογικός μηχανισμός που να οδηγεί την προγεννητική ακτινοβολία των κινητών τηλεφώνων να προάγει την υπερκινητικότητα στους απογόνους, τα αποτελέσματα μας προκαλούν έκπληξη», λέει η Μπιρκς. Σπεύδει πάντως να διευκρινίσει ότι σε καμιά περίπτωση η μελέτη δεν λέει ότι η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία από τα κινητά τηλέφωνα ή διάφοροι άλλοι παράγοντες, όπως ο τρόπος ανατροφής, μπορούν να εξηγήσουν τη σχέση μεταξύ μητρικής χρήση κινητού τηλεφώνου στην εγκυμοσύνη και των παιδικών προβλημάτων συμπεριφοράς. «Τα αποτελέσματα πρέπει να αξιολογηθούν με προσοχή», υπογραμμίζει η ερευνήτρια.
      Δείτε ολόκληρο το άρθρο
  • Νέες συζητήσεις