Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καθυστερηση ξανα!


prassinomata

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!!! Τελευταια περιοδος 28/6/2016 επρεπε να ειχα αδιαθετησει  στις 24/7 αλλα ακομα τιποτα. Ενα τεστ πριν 2 μερες αρνητικο. ??Ξερω πως δεν ειμαι εγκυος ενω προσπαθω βεβαια εδω και ενα χρονο. Τεσπα σκευτομαι να παω σε γιατρο για περεταιρω εξετασεις. Ορμονολογικες κτλ η ερωτηση μου ειναι η εξης.. Σκευτομαι να κανω εξωσωματικη μικρογονιμοποιηση. Ειχε  ή εχει καποια κοπελα εμπειρια ωστε να με βοηθησει; πως ξεκιναμε ; που να απευθυνθω τι εξετασεις χρειαζονται για να ξεκινησω και αν ξερει καποια σε πιο νοσοκομειο.. Μενω Αθηνα πλεον και σκευτομαι για ιδιωτικο νοσοκομειο ευχαριστω πολυ εκ των προτερων ελπιζω να μην σας κουρασα.... Ευχομαι το πολυποθητο σε ολες μας! ???????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/7/2016 at 10:59 ΜΜ, ο/η prassinomata είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!! Τελευταια περιοδος 28/6/2016 επρεπε να ειχα αδιαθετησει  στις 24/7 αλλα ακομα τιποτα. Ενα τεστ πριν 2 μερες αρνητικο. ??Ξερω πως δεν ειμαι εγκυος ενω προσπαθω βεβαια εδω και ενα χρονο. Τεσπα σκευτομαι να παω σε γιατρο για περεταιρω εξετασεις. Ορμονολογικες κτλ η ερωτηση μου ειναι η εξης.. Σκευτομαι να κανω εξωσωματικη μικρογονιμοποιηση. Ειχε  ή εχει καποια κοπελα εμπειρια ωστε να με βοηθησει; πως ξεκιναμε ; που να απευθυνθω τι εξετασεις χρειαζονται για να ξεκινησω και αν ξερει καποια σε πιο νοσοκομειο.. Μενω Αθηνα πλεον και σκευτομαι για ιδιωτικο νοσοκομειο ευχαριστω πολυ εκ των προτερων ελπιζω να μην σας κουρασα.... Ευχομαι το πολυποθητο σε ολες μας! ???????????

Γεια σου prassinomata.. Εγώ παραλίγο να μπω σε διαδικασία εξωσωματικής αλλά τελικά δε χρειάστηκε. Όποτε οι πληροφορίες που μπορώ να σου δώσω είναι κάπως πιο περιορισμένες μιας και δεν τα έμαθα όλα "από πρώτο χερι". Θα πρέπει να αποφασίσεις ποιος θέλεις να είναι ο γιατρος σου και εκείνος θα σε κατευθύνει.. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τις εξωσωματικες στο "Γένεσις Αθηνών" στο οποιο σκοπευα να απευθυνθω και εγω (αν και για αρχή έκανα μια πρώτη κουβέντα με κάποιο γυναικολόγο του "Μητερα"). Σίγουρα θα χρειαστεί να κάνεις πλήρη ορμονολογικο έλεγχο πχ. Fsh Lh προγεστερόνη κλπ, και υπέρηχους μήτρας, ωοθηκών, θυρεωειδους... Θεωρώ βέβαιο ότι θα σου πουν να κάνεις σαλπιγγογραφια (για να δουν την πιθανοτητα υπαρξης υδροσαλπιγγας που δημιουργεί προβλημα στην εξωσωματικη)  και μια αλλη που CA 125 που δειχνει την πιθανοτητα ενδρομητριωσης. Παράλληλα θα ζητήσουν και σπερμοδιαγραμμα του συζύγου σου. Επίσης αν υπαρχει θέμα με το σπερμα ειναι πιθανόν για καποιο διάστημα να του χορηγήσουν βιταμίνες για να δυναμώσει όσο γίνεται περισσότερο ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες επιτυχίας της εξωσωματικής και οπως χαρακτηριστικά μου ειπε και εμενα ο γιατρος να μη "χαραμιστουν πολλα ωαρια απο αυτα που θα σου παρουν με την προκληση ωορρηξίας". Αυτά πρόλαβα να μάθω.. Αλλα κοριτσια που εχουν βιωσει την εμπειρία ισως μπορούν να σε διαφωτίσουν περισσότερο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gelie μου σε ευχαριστω παρα πολυ πολυτιμα ολα οσα μου ειπες. Εχω μιλησει ηδη με το γενεσις αλλα κατι δεν μου κολλησε σωστα. Μετα μιλησα και με το embio και εκλεισα ραντεβου με τον θανο παρασχο για να μιλησουμε. Θα κανω ορμονολογικες εξετασεις και σπερμοδιαγραμμα ο αρραβωνιαστικος μου για να του τα παμε. Σαλπιγγογραφια δεν νομιζω να μου ζητηθει. Διοτι εχω ηδη δυο παιδια απο τον πρωτο μου γαμο  οποτε ειναι διαβατες και δεν νομιζω να μου ζητηθει. Ελπιζω τουλαχιστον οπως επισης ακουσα και πολυ καλα λογια για τον θεοδοσιο Αρκουλη στο μιτωσης θα το ψαξω και θα σας  ενημερωσω σιγουρα.. Εσυ εχεις παιδακια; ειααι στην προσοσθεια; σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για την  απαντηση σου ?????..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η prassinomata είπε:

Gelie μου σε ευχαριστω παρα πολυ πολυτιμα ολα οσα μου ειπες. Εχω μιλησει ηδη με το γενεσις αλλα κατι δεν μου κολλησε σωστα. Μετα μιλησα και με το embio και εκλεισα ραντεβου με τον θανο παρασχο για να μιλησουμε. Θα κανω ορμονολογικες εξετασεις και σπερμοδιαγραμμα ο αρραβωνιαστικος μου για να του τα παμε. Σαλπιγγογραφια δεν νομιζω να μου ζητηθει. Διοτι εχω ηδη δυο παιδια απο τον πρωτο μου γαμο  οποτε ειναι διαβατες και δεν νομιζω να μου ζητηθει. Ελπιζω τουλαχιστον οπως επισης ακουσα και πολυ καλα λογια για τον θεοδοσιο Αρκουλη στο μιτωσης θα το ψαξω και θα σας  ενημερωσω σιγουρα.. Εσυ εχεις παιδακια; ειααι στην προσοσθεια; σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για την  απαντηση σου ?????..

Ο Παράσχος είναι πολύ γνωστός και από οτι ξερω είναι επίσης πολύ καλός...Τον Αρκουλη δεν τον εχω ξανακούσει..Εγώ δεν έχω γίνει μητέρα ακομη. Στην προσπάθεια ειμαστε... Υπήρχε θέμα με το σπερμα το οποίο όμως τώρα πια διορθώθηκε οποτε μάλλον δε θα χρειαστεί να μπω σε αυτή τη διαδικασία... Σου εύχομαι καλή επιτυχία... Με θετική σκέψη και καλό γιατρό θα αποκτήσεις και τρίτο παιδάκι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α!! Και κάτι που θυμήθηκα το οποίο ίσως σου φανεί χρήσιμο... οι σαλπιγγες να ξέρεις ενδέχεται να αποκτήσουν πρόβλημα και μετά την απόκτηση παιδιών.. ήξερα κοπέλα από το φιλικό μου περιβαλλον που έκανε 2 παιδιά σε ηλικία 22-25 χρόνων και στα 38 που αποφασισε να κανει τριτο ανακάλυψε οτι είχαν "πετρωσει". Εσένα βέβαια αυτό δε ενδιαφέρει γιατι στην εξωσωματικη οι σαλπιγγες παρακάμπτονται οπότε και να μη λειτουργούν καλά δεν τρέχει κάτι. Όμως η υδροσαλπιγγα κάνει ζημιά γιατι εκκρίνει υγρό που σκοτώνει το έμβρυο.. Το ακουσα προσφατα σε μια εκπομπη που ειχε παει μια γυναικα η οποια ειχε το συγκεκριμενο θεμα και απορούσε γιατί δεν της πετυχαιναν οι εξωσωματικες..Απλά στο λέω να το εχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου.. Καμία φορά οι γιατροί δε μας στέλνουν να κάνουμε μια επιπλέον εξέταση επειδή θεωρούν ότι ισως δε χρειάζεται... Όμως ταπεινή μου αποψη: καλύτερα είναι να γινει μια εξέταση παραπάνω παρά μια λιγότερη.. Αυτά από μένα, με πάσα επιφύλαξη και χωρίς να είμαι γιατρος... Απλά αγχώδης!! ♡♡♡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω κοριτσι μου παρα πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες ησουν απολυτα κατατοπιστηκη σε ευχαριστω πολυ. Και γω εχω ακουσει για τον παρασχο τα καλυτερα.. Τι προβλημα ειχατε εσεις με το σπερμα;ποσο καιρο προσπαθειτε; ευχομαι τα καλυτερα σε ολες μας... Συντομα με ενα νινακι στην κοιλιτσα μας... ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααα και μην ανχωνεσαι.. Ολα θα πανε καλα.. Μην το σκευτεσαι απλα. Απολαυσε τις στιγμες σας χωρις ανχος εμεις προσπαθουμε ενα χρονο τωρα κσι ξερω πως αργα ή γρηγορα θα γινουμε γονεις ειναι θεμα μηνων.. Το ξερω το νοιωθω ολα θα πανε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσιααα!!!εχω 5 μερες καθυστερηση!!λετε να ειμαι???την παρασκευη πρωτα ο θεος θα παρω τεστ.....πφφφ....υπομονηηηηη!!!(ας μην ερθει)!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακαρι κοριτσι μου να εισαι.. Και γω ειχα 6μερες καθυστερηση.εκανα τεστ και ηταν αρνητικα και ενας γυναικολογος μου ειπε πως η 4 και οι 5 μερες δεν ειναι απολυτη καθυστερηση . και πως στις 6 με 7 μερες ανιχνευεται η ορμονη στα ουρα τωρα τι να πω. Εγω εμπιστευομαι παντως περισσοτερο την Β'χοριακη αλλα επισης μου ειπε ο γιατρος πως πολλες κοπελες εχουν καθυστερηση λογω καλοκαιριου οπως αποδειχτικε σε μενα ειχε δικιο. Ελπιζω σε σενα ομως να μην ειναι ετσι και να μας πεις ευχαριστα νεα με μια τεραστια χοριακη! ??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/7/2016 at 11:05 ΜΜ, ο/η prassinomata είπε:

Ααα και μην ανχωνεσαι.. Ολα θα πανε καλα.. Μην το σκευτεσαι απλα. Απολαυσε τις στιγμες σας χωρις ανχος εμεις προσπαθουμε ενα χρονο τωρα κσι ξερω πως αργα ή γρηγορα θα γινουμε γονεις ειναι θεμα μηνων.. Το ξερω το νοιωθω ολα θα πανε καλα!

Ενα χρονο προσπαθουμε.. Το θεμα του αγχους ειναι πικρη ιστορια... Πότε  νομίζω ότι το ελέγχω, και πότε αισθάνομαι ότι βρίσκομαι στα πρόθυρα της τρέλας!!!! Σου ευχομαι να σου έρθει σύντομα το πολυπόθητο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...