Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες εχω ένσημα ως καθαρίστρια ξενωδοχωηπαληλος  πληρονομουν με 900€ το σύνολο στης αποδοχές του μήνα είναι από οσω θυμάμαι 1.271,53 μήπως ξέρετε ποσω θα είναι το επίδομα κιοφοριας στο περίπου.εχω ένσημα 283 νομίζω αλλά σίγουρα είναι πάνω 273.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου καλη μου,καταρχας καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης! εφοσον τηρεις τις προυποθεσεις που ζηταει το ικα, να υπολογιζεις το επιδομα κατι λιγοτερο απο οσος ειναι ο μισθος σου. Να ξερεις οτι υπαρχει και το συμπληρωματικο επιδομα του οαεδ ,το οποιο το παιρνεις αφου πληρωθεις και το επιδομα της αδειας λοχειας και ειναι το ποσο που ουσιαστικα χανεις απο τα επιδοματα κυοφορειας και λοχειας. Θα σου πω το δικο μου παραδειγμα για να παρεις μια ιδεα, μιας και βγηκα σε αδεια τον προηγουμενο μηνα. Το ημερομισθιο μου ειναι 16 ευρω και το ικα για την αδεια κυοφορειας μου δινει 11 ευρω.  Αρα λοιπον 56 μερες εργασιας επι 16 ευρω την ημερα για μενα, ειναι 896 ευρω. Το ικα μου εβαλε 620 ευρω για τις πρωτες 56 μερες. Εχασα 276 ευρω, τα οποια θα τα παρω απο τον οαεδ ως συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας στο τελος.Δεν γνωριζω αν θα ειναι ακριβως τοσα, παντως ο οαεδ δινει καποια χρηματα γι αυτο το λογο και φυσικα ζηταει και τα απαραιτητα δικαιολογητικα να προσκομισεις, αφου πληρωθεις και το επιδομα της λοχειας. Αν δεν το γνωριζεις να πας και να ρωτησεις τωρα που θα βγεις με το καλο σε αδεια . Ελπιζω καπως να βοηθησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι άνεργη και από το ΟΑΕΔ δεν δικαιουμε κάτι.Και ως άνεργη  δεν δικεουμε επιδωμα μητρότητας αλλά μόνο κυησεις.Τα ενσυμα μου ήταν 25 όλου του μήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μμμ καταλαβα. νομισα προς στιγμην οτι εργαζοσουν ακομη! το ποσο που δικαιουσαι και παλι παει με βαση το μισθολογιο σου!πηγες ικα να κανεις τα χαρτια σου?ρωτησες πουθενα?σε ποια εβδομαδα εισαι αν επιτρεπεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/7/2016 at 10:11 ΜΜ, ο/η new_mom_2016 είπε:

γεια σου καλη μου,καταρχας καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης! εφοσον τηρεις τις προυποθεσεις που ζηταει το ικα, να υπολογιζεις το επιδομα κατι λιγοτερο απο οσος ειναι ο μισθος σου. Να ξερεις οτι υπαρχει και το συμπληρωματικο επιδομα του οαεδ ,το οποιο το παιρνεις αφου πληρωθεις και το επιδομα της αδειας λοχειας και ειναι το ποσο που ουσιαστικα χανεις απο τα επιδοματα κυοφορειας και λοχειας. Θα σου πω το δικο μου παραδειγμα για να παρεις μια ιδεα, μιας και βγηκα σε αδεια τον προηγουμενο μηνα. Το ημερομισθιο μου ειναι 16 ευρω και το ικα για την αδεια κυοφορειας μου δινει 11 ευρω.  Αρα λοιπον 56 μερες εργασιας επι 16 ευρω την ημερα για μενα, ειναι 896 ευρω. Το ικα μου εβαλε 620 ευρω για τις πρωτες 56 μερες. Εχασα 276 ευρω, τα οποια θα τα παρω απο τον οαεδ ως συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας στο τελος.Δεν γνωριζω αν θα ειναι ακριβως τοσα, παντως ο οαεδ δινει καποια χρηματα γι αυτο το λογο και φυσικα ζηταει και τα απαραιτητα δικαιολογητικα να προσκομισεις, αφου πληρωθεις και το επιδομα της λοχειας. Αν δεν το γνωριζεις να πας και να ρωτησεις τωρα που θα βγεις με το καλο σε αδεια . Ελπιζω καπως να βοηθησα!

Εγώ είμαι άνεργη και από το ΟΑΕΔ δεν δικαιουμε κάτι.Και ως άνεργη  δεν δικεουμε επιδωμα μητρότητας αλλά μόνο κυησεις.Τα ενσυμα μου ήταν 25 όλου του μήνα.

 

Πήγα στο ικα και πήγα και 3 φορές με είχαν 4 ώρες λες και ήμουν κατάδικος τρελάθηκα μου ζηταγανε ενα σωρό χαρτιά τους τα πήγα και μετά μου ζήτησαν και άλλα 2 ασε γιατί αρρώστησα Αλήθεια πήγα σπίτι και ήμουν χάλια.Τους εδωσα τα χαρτιά και μου λυπουν 2 ενα απο τον λογιστή του πρωινή εργοδότη και ένα από το ΙΚΑ στης Σαντορίνης αυτό το χάρτη θα το ζητήσουν αυτή από την Σαντορίνη και μου είπαν ότι θα αργηση πολύ......Εγώ δούλευα σε ξενοδοχείο στην Σαντορίνη και είχαν πολλές απορίες πάνω σε αυτό το θέμα ασε ασε.Να δω ποτέ θα ξεμπερδεψω και ποτέ θα πάρω το επειδομα.??????Στην 32 εβδομα ειμαι στο πρώτο μου την τρέχω απο'δώ και από εκεί την μικρή μου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...