Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαλπιγγογραφία!!!


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η eleni687 είπε:

άντε ωραία! τώρα βούρ για το μωράκι!!!!!!!

Ευχαριστώ πολύ eleni μου.... Μακάρι να μην αργήσει πολύ ακόμα..... Τώρα που είναι όλα καλά ίσως καταφέρω να χαλαρώσω και να αποβαλλω λίγο από το άγχος μου...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άντε, επιτέλους! Να ηρεμήσεις λίγο κ εσύ! Συγχαρητήρια λοιπόν για τα καλά αποτελέσματα της εξέτασης. Τώρα βουρ γτ για 3-4 μήνες οι πιθανότητες αυξάνονται, το ξέρεις,ε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η maria1405 είπε:

Άντε, επιτέλους! Να ηρεμήσεις λίγο κ εσύ! Συγχαρητήρια λοιπόν για τα καλά αποτελέσματα της εξέτασης. Τώρα βουρ γτ για 3-4 μήνες οι πιθανότητες αυξάνονται, το ξέρεις,ε;

Το εχω ξανακούσει ότι μετά τη συγκεκριμένη εξεταση αυξάνονται οι πιθανότητες... Μακάρι θεέ μου....  Πηρα πολυ κουραγιο με αυτη την εξελιξη.. Νιωθω τεράστια ανακούφιση πλεον άρχισα να σκέφτομαι πιο αισιόδοξα ♡ Μακάρι να είμαστε λιγο πιο τυχεροι στο εξης γιατι οπως πολυ σωστα ειπες έρχεται όταν ...θέλει αυτό!!! Εύχομαι και εσύ να έχεις σύντομα ευχάριστα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι! Σ ευχαριστώ πολύ! ?

Κ να θυμάσαι. Αν νιωσεις ενοχλήσεις ίσως είναι μύκητες. Μιλάς με το γυναικολόγο. Εγώ έβγαλα,εκανα θεραπεία μόνο 2 μέρες, αντί για 3, γτ έρχονταν οι γόνιμες μέρες, δε μου είχαν περάσει, κόλλησα κ τον αντρουλη μου...σκ@τ@ τα έκανα! Αύριο τελειώνουν οι γόνιμες κ ξεκινάμε κ οι δυο θεραπεία... 

Εδώ θα είμαστε κ θα τα λέμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Καλημέρα. 

Κορίτσια θέλω την βοήθεια σας. Ήρθε και η ώρα μου για την σαλπιγγογραφία. Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ πιεσμένη και πολύ αγχωμένη. Έχω ένα θέμα με τους γιατρούς και τα νοσοκομεία. Από μωρό έχω αντιμετωπίσει πολλά (έχω κάνει και δύο χειρουργεία καρδιάς ,3 και 9 χρονών αντίστοιχα,  όπου στο δεύτερο ήμουν ξύπνια γιατί απαγορευόταν η νάρκωση). Από τότε έχω έναν θέμα με τον πόνο όχι τόσο του σώματος μου δηλαδή αν πονάω στην περίοδο δεν με νοιάζει άλλα αν με τσιμπήσει απλώς ένας άλλος μπορεί και να τον χτυπήσω. 'Οπως καταλαβαίνετε είμαι για δύο πράγματα πολύ αγχωμένη και για το αποτέλεσμα αλλά και για τον πόνο. Επίσης διάβασα ότι στην εξέταση νιώθεις άβολα και επειδή είμαι και ον λίγον τη ντροπαλή βοηθήστε με λίγο. 1) Έχω πόνους έντονους στην περίοδο θα είναι κάπως έτσι? 2) Λογικά γδύνεσαι από την μέση και κάτω και ξαπλώνεις  σε ένα τραπέζι και ακουμπάς τα πόδια σου πάνω στις δύο βάσεις όπως στον γυναικολόγο σωστά? Μακάρι να μου απαντήσει κάποιος.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου.. Εγώ έχω κάνει σαλπιγγογραφια δύο φορές! Λένε ότι αν έχεις κλειστές σαλπιγγες υποφέρεις πολύ! Εγώ που είχα κλειστές και τις δύο δεν κατάλαβα τπτ πάρα μόνο έναν μικρό πόνο όπως όταν έρχεται περίοδος! Επίσης στην δεύτερη που έκανα που μετά από το χειρουργείο άνοιξε η μία σαλπιγγα πάλι δεν κατάλαβα τπτ. Η διαδικασία είναι απλή όπως κάνεις τεστ παπ απλά νιώθεις μια μικρή ενόχληση από τον κολποδιαστολεα. Οπότε μην αγχώνεσαι. Καλα αποτελεσματα να εχεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η ElenaF είπε:

Καλημέρα. 

Κορίτσια θέλω την βοήθεια σας. Ήρθε και η ώρα μου για την σαλπιγγογραφία. Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ πιεσμένη και πολύ αγχωμένη. Έχω ένα θέμα με τους γιατρούς και τα νοσοκομεία. Από μωρό έχω αντιμετωπίσει πολλά (έχω κάνει και δύο χειρουργεία καρδιάς ,3 και 9 χρονών αντίστοιχα,  όπου στο δεύτερο ήμουν ξύπνια γιατί απαγορευόταν η νάρκωση). Από τότε έχω έναν θέμα με τον πόνο όχι τόσο του σώματος μου δηλαδή αν πονάω στην περίοδο δεν με νοιάζει άλλα αν με τσιμπήσει απλώς ένας άλλος μπορεί και να τον χτυπήσω. 'Οπως καταλαβαίνετε είμαι για δύο πράγματα πολύ αγχωμένη και για το αποτέλεσμα αλλά και για τον πόνο. Επίσης διάβασα ότι στην εξέταση νιώθεις άβολα και επειδή είμαι και ον λίγον τη ντροπαλή βοηθήστε με λίγο. 1) Έχω πόνους έντονους στην περίοδο θα είναι κάπως έτσι? 2) Λογικά γδύνεσαι από την μέση και κάτω και ξαπλώνεις  σε ένα τραπέζι και ακουμπάς τα πόδια σου πάνω στις δύο βάσεις όπως στον γυναικολόγο σωστά? Μακάρι να μου απαντήσει κάποιος.

 

 

Καλημερα Ελενα! Η δικη μου εμπειρια απο τη σαλπιγγογραφια ηταν τον ιουλιο που μας περασε..ειχα διαβασει κι εγω πολλα και ειχα φοβηθει..αλλα ειλικρινα στο τελος συνειδητοποιησα οτι το αγχος μονο καλο δν κανει σ'αυτην την εξεταση ειδικα πρεπει να εισαι χαλαρη! Συνηθως προτεινουν οι γιατροι να παρεις ενα buskopan plus μια ωριτσα πριν καλου κακου. Δεν ποναει κατα την ταπεινη μου γνωμη, ισως ομοιαζει με τους πονους περιοδου θα ελεγα περισσοτερο. Οντως σε ξεντυνουν απο τη μεση και κατω κ φορας μια ειδικη ρομπιτσα για να εισαι πιο ανετα. Επισης μερικες κοπελες ζητουν να κανουν μεθη απ'οτι πληροφορηθηκα. Δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι! Σου ευχομαι καλα αποτελεσματα! Επισης να εχεις υποψιν σου οτι η εξεταση αυτη ενεργει θεραπευτικα, δηλ αυξανει τις πιθανοτητες εγκυμοσυνης το αμεσως επομενο διαστημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μην αγχωνεσαι καθολου. Εγω ενιωσα πιο πολυ κατι σαν ενοχληση κ οχι πονο. Εμενα ομως ηταν ανοιχτες.

Συμβουλη. Να φορεσεις φορεματακι η μπλουζοφορεμα αν εισαι ντροπαλη. Γιατι μπορει να γδυθεις κ μετα να κυκλοφορεις γυμνη μεχρι την καρεκλα... Κ να σε παρακολουθουν κιολας. Το εζησα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δυστυχώς την έκανα 2 φορές τη συγκεκριμένη εξέταση και ήταν οδυνηρή...εμένα όμως ήταν κλειστές..πονεσα πολύ..σου δίνουν και φοράς μια ρόμπα, ξαπλωνεις ,σου βάζει κολποδιαστολεα κ περνάει ένα λάστιχο νομίζω μέσα όπου εκεί θα ρίξει το υγρό για να δει αν περνάει από τις σαλπιγγες..εύχομαι καλή επιτυχία, να μην έχεις τίποτα απολύτως και σύντομα να αποκτήσεις αυτό το θαύμα που θέλουμε όλες οι κοπέλες εδώ μέσα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/10/2016 at 0:53 ΜΜ, ο/η ElenaF είπε:

Καλημέρα. 

Κορίτσια θέλω την βοήθεια σας. Ήρθε και η ώρα μου για την σαλπιγγογραφία. Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ πιεσμένη και πολύ αγχωμένη. Έχω ένα θέμα με τους γιατρούς και τα νοσοκομεία. Από μωρό έχω αντιμετωπίσει πολλά (έχω κάνει και δύο χειρουργεία καρδιάς ,3 και 9 χρονών αντίστοιχα,  όπου στο δεύτερο ήμουν ξύπνια γιατί απαγορευόταν η νάρκωση). Από τότε έχω έναν θέμα με τον πόνο όχι τόσο του σώματος μου δηλαδή αν πονάω στην περίοδο δεν με νοιάζει άλλα αν με τσιμπήσει απλώς ένας άλλος μπορεί και να τον χτυπήσω. 'Οπως καταλαβαίνετε είμαι για δύο πράγματα πολύ αγχωμένη και για το αποτέλεσμα αλλά και για τον πόνο. Επίσης διάβασα ότι στην εξέταση νιώθεις άβολα και επειδή είμαι και ον λίγον τη ντροπαλή βοηθήστε με λίγο. 1) Έχω πόνους έντονους στην περίοδο θα είναι κάπως έτσι? 2) Λογικά γδύνεσαι από την μέση και κάτω και ξαπλώνεις  σε ένα τραπέζι και ακουμπάς τα πόδια σου πάνω στις δύο βάσεις όπως στον γυναικολόγο σωστά? Μακάρι να μου απαντήσει κάποιος.

 

 

Γεια σου κοριτσι μου.. Συγγνώμη που δεν απάντησα πιο σύντομα. Λοιπόν η σαλπιγγογραφια δεν είναι κάτι τόσο τρομερό.. Και εγώ την είχα μεγαλοποιήσει στο μυαλό μου πριν την κάνω.. Πονάει οσο πονας κατά τη διάρκεια της περιοδου και ο πόνος διαρκεί 3 δευτερόλεπτα στην κάθε σαλπιγγα .. Εγώ επειδή στην περίοδο υποφέρω αρκετά είχα πάρει μια ώρα πριν ένα μεσουλιντ (το γράφω στα ελληνικα αλλα το κιν μου έχει κάποιο πρόβλημα με τα αγγλικά). Θεωρώ πως με βοήθησε αρκετά. Ομως αν αγχώνεσαι υπερβολικά και δε μπορείς να το ελέγξεις μπορείς να ζητήσεις να σου κάνουν μέθη. Τίποτα δεν είναι, πέντε λεπτακια θα κοιμηθείς και δε θα καταλάβεις κατι...Τωρα όσον αφορά τη διαδικασια και γενικα το άβολο του πράγματος, όντως ξαπλώνεις σε ένα τυπου χειρουργικο τραπέζι με ανοιχτά τα πόδια σαν να προκειται να κανεις τεστ παπ και επειτα σου βάζουν κολποδιαστολεα και ενα καθετηρακι μεσω του οποιου θα περασει το σκιαγραφικο (δηλ το υγρο που θα διαπεράσει τις σαλπιγγες). Στην εξέταση συνήθως παραβρισκονται μια νοσηλεύτρια και ένας ακτινολογος.  Εσύ στο διαγνωστικό κεντρο που θα απευθυνθεις μπορείς να ζητήσεις να σου την κάνει γυναίκα ακτινολογος ωστε να νιώθεις πιο ανετα..  Αυτά από μένα.. Αν χρειαζεσαι καποια επιπλεον πληροφορια στείλε μου μήνυμα. Θα χαρω να σε βοηθησω. Καλή επιτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/10/2016 at 0:53 ΜΜ, ο/η ElenaF είπε:

Καλημέρα. 

Κορίτσια θέλω την βοήθεια σας. Ήρθε και η ώρα μου για την σαλπιγγογραφία. Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ πιεσμένη και πολύ αγχωμένη. Έχω ένα θέμα με τους γιατρούς και τα νοσοκομεία. Από μωρό έχω αντιμετωπίσει πολλά (έχω κάνει και δύο χειρουργεία καρδιάς ,3 και 9 χρονών αντίστοιχα,  όπου στο δεύτερο ήμουν ξύπνια γιατί απαγορευόταν η νάρκωση). Από τότε έχω έναν θέμα με τον πόνο όχι τόσο του σώματος μου δηλαδή αν πονάω στην περίοδο δεν με νοιάζει άλλα αν με τσιμπήσει απλώς ένας άλλος μπορεί και να τον χτυπήσω. 'Οπως καταλαβαίνετε είμαι για δύο πράγματα πολύ αγχωμένη και για το αποτέλεσμα αλλά και για τον πόνο. Επίσης διάβασα ότι στην εξέταση νιώθεις άβολα και επειδή είμαι και ον λίγον τη ντροπαλή βοηθήστε με λίγο. 1) Έχω πόνους έντονους στην περίοδο θα είναι κάπως έτσι? 2) Λογικά γδύνεσαι από την μέση και κάτω και ξαπλώνεις  σε ένα τραπέζι και ακουμπάς τα πόδια σου πάνω στις δύο βάσεις όπως στον γυναικολόγο σωστά? Μακάρι να μου απαντήσει κάποιος.

 

 

koritsaki m ekana tin salpiggografia prin 2 vdomades peripou..min agxwnesai..egw eixa kataagxwthei kai den upirxe logos.ola kala tha pane.einai kati polu suntomo kai niwtheis apla apo ena tsimpima stin kathe salpigga.otan pas na tin kaneis na skeftesai oti einai mia eksetasi p leitourgei kai therapeutika kathws gia tous epomenous mines tha eisai akoma pio gonimi!@ opote aksizei me xilia na prospathiseis! den einai kati p den tha to antekseis!! tha to deis!! oti allo xreiasteis me xara na s apantisw!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας. Αύριο είναι το ραντεβού μου. Στο Ιασώ θα την κάνω. Μου είπαν στην γραμματεία ότι υπάρχει και γυναίκα ακτινολόγος αλλά πας με βάση την σειρά. Θα προσπαθήσω να μπω με αυτήν. Ελπίζω να μην ταλαιπωρηθώ πολύ και να είμαι χαλαρή. Μακάρι να έχω και καλά αποτελέσματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι ανακουφισμένη γιατί οι σάλπιγγες μου είναι ανοιχτές. Δεν θα σας πω πως δεν πονάει (δεν ουρλιάζεις) αλλά παίζει πολύ σημαντικό ρόλο σε τι ακτινολόγο πέφτεις. Εγώ έπεσα σε ακτινολόγο στο Ιασω που πάνω από όλα ήταν άνθρωπος και με βοήθησε πάρα πολύ. Τα λόγια του ήταν πολύ χαλαρωτικά.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ElenaF είπε:

Είμαι ανακουφισμένη γιατί οι σάλπιγγες μου είναι ανοιχτές. Δεν θα σας πω πως δεν πονάει (δεν ουρλιάζεις) αλλά παίζει πολύ σημαντικό ρόλο σε τι ακτινολόγο πέφτεις. Εγώ έπεσα σε ακτινολόγο στο Ιασω που πάνω από όλα ήταν άνθρωπος και με βοήθησε πάρα πολύ. Τα λόγια του ήταν πολύ χαλαρωτικά.

 

xairomai p ola pigan kala!! twra bour sto psito se kamia bdomada kai gia tous epomenous 3 mines!!! twra p xalarwsame oti den uparxoun thema me tis salpigges pistevw tha erthei to mwraki!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσι μου, δε μπορείς να ανεβάσεις φωτο γιατί είσαι δοκιμαστικό μέλος. Για τον ίδιο λόγο αργούν να ανέβουν οι αναρτήσεις σου. Μόλις συμπληρώσεις τις 20 αναρτήσεις θα φαίνονται κατευθείαν κ θα μπορείς να ανεβάσεις κ φωτο. Τί δείχνει το τεστάκι σου;
    • Ναι είναι κουραστικό και αυτό μωρέ τοση ώρα εκεί δεν σε αφηνουν να πας βόλτα για να μην επηρεάσει το αποτέλεσμα  Εσενα σου ειπα ποτε να την κανείς; Εμένα μου είπε μετά το Πάσχα 
    • Καλώς ήρθες αργούν να εμφανιστούν όπως είπες και katiana 1987 γιατί είσαι νέο μέλος οσο  σου επιτρέπει να γράφεις ώστε να φταστείς τα 20 μνμ για να εμφανίζονται αμέσως 😊
    • Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα με το καλό το μωρακι σας 😊 επειδη εισαι καινούργιο μέλος αργούν λίγο τα μνμ σου αλλά μόλις τα βλέπουμε θα σας απαντάμε  εμενα είναι το δεύτερο παιδάκι θα σου πω εγω τι έκανα γιατί κάθε κοπέλα θέλει και χρειάζεται διαφορετικά πράγματα  Στο ιδιωτικό που γέννησα εγω στο Ιασώ στο μαιευτήριο θα πάρεις ένα φορμάκι με το οποίο θα φύγει το μωρο από εκεί.. εγω την είχα βάλει κοντομάνικο φορμάκι και γέννησα τέλη Αυγούστου έχει πολύ ζεστη αλλά είχα μαζί μου άλλο ένα μακρυμάνικο καβάτζα το οποίο δεν χρειάστηκε..  εγω είχα πάρει νούμερο 1 το 0 είναι πολύ μικρό και γέννησα 3280γρ 49cm ήταν φαρδύ το ηθελα να είναι άνετο όλα τα είχα πάρει κοντομάνικα τα μωρά   θέλουν ελαφρυ ντύσιμο ειδικά το καλοκαίρι άσε που μεγαλωνουν πολύ γρήγορα.. από orchestra είχα πάρει  ήταν καλά γενικα τα πιο πολλά ρούχα ακόμα και τώρα που είναι 1,5 χρόνων ψωνίζω από εκεί  εγω είχα ένα μπιμπερό και μια πιπιλα κανονικά λένε η πιπιλα μπαίνει μετά που σαραντίσει το μωρο όχι νωρίτερα όποτε μάλλον η πιπιλα είναι άχρηστη στην αρχή αφού δεν επιτρέπεται αν θηλαζεις το παιδί για να μην πάθει σύγχυση θηλων.. εδώ να πω ότι εμένα πιπιλα το παιδί δεν πήρε ποτε..  τωρα ότι άλλο θες και μπορω να βοηθησω πες μου 😊
    • Καλημέρα και καλώς ήρθες κορίτσι μου. Κι εγώ τα σκέφτομαι αυτά. Αλλά όλες οι ήδη μανούλες μου είπαν να μην πάρω πολλά για αρχή και να το δω στην πορεία! Δηλαδή... 5-6 ζιπουνάκια, 5-6 φορμάκια κ.ο.κ. Το νούμερο θα το δούμε ανάλογα με τα κιλά του μωρού που θα έχει περίπου στο τέλος του 7ου φαντάζομαι! Δεν ξέρω αν λέω κάτι λάθος. Απλά κι εμένα ως πρώτο μωράκι, πάω ψάχνοντας!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...