Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαλπιγγογραφία!!!


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας.. Σημερα είμαι από το πρωί αγχωμένη γιατί σκέφτομαι διαρκώς το ραντεβού που εχω την παραπάνω Δευτέρα για σαλπιγγογραφία. Τόσο καιρό το εχω κλεισει και μεχρι στιγμής ήμουν χαλαρή... Τωρα βρήκα να αγχωθώ 2 βδομαδες πριν...Αγχώνομαι και για το τι θα δείξει και για το αν θα είναι επίπονη... Πονάει όντως ή είναι υπερβολές αυτά που ακούγονται... ;; Από το ''Γενεσις'' μου είπαν να πάρω buscopan plus μια ώρα πριν. Θα κάνει τίποτα αυτό;;; Φοβάμαι ότι δε θα με πιάσει καν γιατί δε μου κάνει τίποτα ούτε στην περίοδο το συγκεκριμένο χάπι.. Ελεγα από μόνη μου να πάρω κανένα πιο ισχυρό για να μην δεινοπαθήσω από τον πόνο.. Φανταζομαι ότι κάποιες από εσάς εχετε μπει σε αυτή τη διαδικασία..Εχετε να μου δώσετε καμία συμβουλή... Είναι αλήθεια ότι αν δεν εντοπιστεί κάποιο σοβαρό θέμα ίσως είναι πιο εύκολο να μείνει μια γυναίκα έγκυος το διάστημα που ακολουθεί μετα την εξέταση;;; Τουλάχιστον αν ισχύει αυτό σαν περίπτωση να πάρω λίγο κουράγιο.. Οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να μου φανεί πολύ χρήσιμη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Loipon Gelie kat arxin min agxwnesai! Egw ekana salpiggografia ton Dekwmvrio. Den eniwsa pono akrivws, pio poly san enoxlisi itan. Eniwsa mia kp piesi otan m evale ton kolpodiastolea ayto p s vazoun otan kaneis test pap k otan perase to ugro kati ponakia san ayta otan sou erxetai periodos. I oli diadikasia kratise liga lepta. Emena o giatros m eipe na valw ena ypotheto voltaren mia wra prin k pisteyw me voithise poly. De thelei agxos koritsi mou! An einai ola kala tote tha vgei k ayto apo ti mesi. An pali deiksei kati toul tha ksereis pws na kinitheis! Twra gia t thema egkymosyni d borw na s apantisw. Na skeftesai mono oti theleis na gineis manoula k efoson antekseis tous ponous tis gennas ti einai mia salpiggografia??? Toul egw etsi skeftomoun . Kala apotelesmata kopela mou!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Loipon Gelie kat arxin min agxwnesai! Egw ekana salpiggografia ton Dekwmvrio. Den eniwsa pono akrivws, pio poly san enoxlisi itan. Eniwsa mia kp piesi otan m evale ton kolpodiastolea ayto p s vazoun otan kaneis test pap k otan perase to ugro kati ponakia san ayta otan sou erxetai periodos. I oli diadikasia kratise liga lepta. Emena o giatros m eipe na valw ena ypotheto voltaren mia wra prin k pisteyw me voithise poly. De thelei agxos koritsi mou! An einai ola kala tote tha vgei k ayto apo ti mesi. An pali deiksei kati toul tha ksereis pws na kinitheis! Twra gia t thema egkymosyni d borw na s apantisw. Na skeftesai mono oti theleis na gineis manoula k efoson antekseis tous ponous tis gennas ti einai mia salpiggografia??? Toul egw etsi skeftomoun . Kala apotelesmata kopela mou!!!

Ευχαριστώ πολύ.. Voltaren υποθετο ε..;; Πιο αξιοπιστο μου φαίνεται... Αν ισχύει ότι οι πονοι είναι παρόμοιοι με εκείνους της περιόδου, μόνο το voltaren, ή το felden μπορούν να με ανακουφίσουν.. Καποιους μήνες μέχρι να κατέβει το αίμα πονάω φρικτά για μερικές ώρες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκανα σαλπιγγογραφία τον πεερασμένο Αύγουστο. Δεν πόνεσα καθόλου!!! Με εξαίρεση ένα κλάσμα του δευτερολέπτου που ένιωσα κάτι... αλλά πρέπει να είσαι χαλαρή στη διαδικασία για να διευκολύνεις τη δουλειά του γιατρού και εσύ να μην πονέσεις. Εγώ δεν είχα πάρει τίποτα πριν, ούτε μετά... η μόνη περίπτωση να πονεσεις είναι να υπάρχει προβληματάκι... π.χ. να είναι βουλωμένη κάποια σάλπιγγά σου. Όταν είναι διαβατές, δεν πονάς καθόλου. Χαλάρωσε λοιπόν και εύχομαι να είναι καθαρή η εξέτασή σου. Και ναι... κι εγώ έχω ακούσει ότι μετά είσαι θεωρτικά πιο γόνιμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Renakar είπε:

Έκανα σαλπιγγογραφία τον πεερασμένο Αύγουστο. Δεν πόνεσα καθόλου!!! Με εξαίρεση ένα κλάσμα του δευτερολέπτου που ένιωσα κάτι... αλλά πρέπει να είσαι χαλαρή στη διαδικασία για να διευκολύνεις τη δουλειά του γιατρού και εσύ να μην πονέσεις. Εγώ δεν είχα πάρει τίποτα πριν, ούτε μετά... η μόνη περίπτωση να πονεσεις είναι να υπάρχει προβληματάκι... π.χ. να είναι βουλωμένη κάποια σάλπιγγά σου. Όταν είναι διαβατές, δεν πονάς καθόλου. Χαλάρωσε λοιπόν και εύχομαι να είναι καθαρή η εξέτασή σου. Και ναι... κι εγώ έχω ακούσει ότι μετά είσαι θεωρτικά πιο γόνιμη.

Σε ευχαριστώ παρα πολυ.... Μακάρι να είναι διαβατες οι σάλπιγγες μου και να εξελιχθούν όλα καλά... !!! Να μου φύγει και η σκέψη ότι δε μένω εγκυος επειδή υπάρχει κάποιο θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκανα και εγώ 2 φορές την εξέταση αυτή και δυστυχώς ο πόνος ήταν μεγάλος για το λόγο ότι οι σαλπιγγες ήταν κλειστές...Ναι σου βάζει τον κολποδιαστολεα όπως το τεστ παπ,ναι νιώθεις κάτι σαν τον πόνο περιόδου αλλά για το πως νιώθεις αν είναι ανοιχτές δεν μπορώ να το ξέρω...εύχομαι να είναι όλα καλά και να μην νιώσεις καθόλου πόνο γιατί ειλικρινά είναι οδυνηρος...Πάρε κάποιο παυσιπονο από πριν και προσπάθησε να χαλαρώσεις..το άγχος δεν βοηθάει!!!και λένε πως αν υπάρχει κάποιο εμπόδιο μικρό με την πίεση που μπαίνει το υγρό υπάρχει πιθανότητα να φύγει και να μείνεις έγκυος!!!καλή επιτυχία εύχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ζωγιαμπελ είπε:

Έκανα και εγώ 2 φορές την εξέταση αυτή και δυστυχώς ο πόνος ήταν μεγάλος για το λόγο ότι οι σαλπιγγες ήταν κλειστές...Ναι σου βάζει τον κολποδιαστολεα όπως το τεστ παπ,ναι νιώθεις κάτι σαν τον πόνο περιόδου αλλά για το πως νιώθεις αν είναι ανοιχτές δεν μπορώ να το ξέρω...εύχομαι να είναι όλα καλά και να μην νιώσεις καθόλου πόνο γιατί ειλικρινά είναι οδυνηρος...Πάρε κάποιο παυσιπονο από πριν και προσπάθησε να χαλαρώσεις..το άγχος δεν βοηθάει!!!και λένε πως αν υπάρχει κάποιο εμπόδιο μικρό με την πίεση που μπαίνει το υγρό υπάρχει πιθανότητα να φύγει και να μείνεις έγκυος!!!καλή επιτυχία εύχομαι!!!

Ζωγιαμπελ να σε ρωτησω.. Εσύ όταν σου έρχεται περίοδος πονας πολυ;  Ακουσα ότι υπάρχει κάποια περίπτωση να συνδέεται ο εντονος πόνος της περιόδου με τις κλειστές σάλπιγγες. Εγώ ανά 2-3 μήνες πονάω παρά πολύ για μερικές ώρες μέχρι να κατέβει το αίμα.. προσπαθώ να καταλάβω αν οι μη διαβατες σάλπιγγες δίνουν δείγματα ότι δεν λειτουργούν καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας, κορίτσια βασικό στοιχείο να έχετε εμπιστοσύνη στους γιατρούς σας. Ξέρουν περισσότερα από εμάς.

Σχετικά με την εξέταση αυτή, την έκανα στο ιασω τον Νοέμβριο και επειδή είχα πρόβλημα με την μια σαλπιγγα πόνεσε πάρα πολύ καμία σχέση με πόνους περιόδου, πολύ περισσότερο. Ο γιατρός δεν είναι σε θέση να το γνωρίζει από πριν αυτό. Τα buscopan βοηθάνε προληπτικά. Κυρίως όμως βοηθάει το να αντιμετωπίσεις την στιγμή εκείνη με ψυχραιμία. Εγώ είχα και την γυναικολογο μου μέσα και βοήθησε ψυχολογικά. Αν θέλεις πάρε κάποιον μαζί σου εκείνη την ημέρα γιατί μετά μπορεί να μην είσαι να περπατήσεις πολύ η να οδηγήσεις. 

Όσο για την εγκυμοσύνη το άγχος είναι το νούμερο 1 ανασταλτητικο.

Πάντως για να πάρεις κουράγιο μετά από 2 χρόνια προσπάθειας με τον άντρα μου επιτέλους είμαι 2 μηνών έγκυος με την δεύτερη σπερματεγχυση και ας έχω υδροσαλπιγγα. Χαλάλι ο πόνος και οι εξετάσεις και η ανησυχία. Το μωράκι θα έρθει όταν θέλει όχι όταν θελουμε εμείς. Καλή επιτυχία στην εξέταση και καλά αποτελέσματα ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ξέχασα να γράψω πως ναι μετά την εξέταση αυτή ανεβαίνουν πάρα πολύ οι πιθανότητες σύλληψης για 3 μήνες. Πριν την εξέταση βέβαια απαγορεύεται η επαφή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ στην περίοδο μπορεί να πονάω ελάχιστα έως καθόλου..σπάνια θα πάρω κάποιο παυσιπονο..ο πόνος περιόδου είναι όταν αρχίζει και βάζει με πίεση το υγρό για να διαπερασει τις σαλπιγγες...εμένα ήταν κλειστές και οι δύο στους κωδωνες..Οπότε το υγρό δεν περνούσε με αποτέλεσμα να πονέσω πολύ...συμφωνώ πως το άγχος δεν βοηθά και χρειάζεται ψυχραιμία..πιστεύω πως οι κλειστές σάλπιγγες δεν δείχνουν κάποιο σύμπτωμα..ξέρω κοπέλες με πολύ πόνο περιόδου που μια χαρά πανεύκολα έμεινε έγκυες...Οπότε δεν νομίζω το ένανα έχει σχέση με το άλλο..Πάρε κάποιο παυσιπονο από πριν, κάνε την προσευχή σου και όλα θα πάνε καλά!!!!θετικές σκέψεις χρειάζεται...τα λέω γιανα τα ακούω και εγώ αυτά που ακόμα δεν τα έχω καταφέρει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Olomeri είπε:

Καλησπέρα σας, κορίτσια βασικό στοιχείο να έχετε εμπιστοσύνη στους γιατρούς σας. Ξέρουν περισσότερα από εμάς.

Σχετικά με την εξέταση αυτή, την έκανα στο ιασω τον Νοέμβριο και επειδή είχα πρόβλημα με την μια σαλπιγγα πόνεσε πάρα πολύ καμία σχέση με πόνους περιόδου, πολύ περισσότερο. Ο γιατρός δεν είναι σε θέση να το γνωρίζει από πριν αυτό. Τα buscopan βοηθάνε προληπτικά. Κυρίως όμως βοηθάει το να αντιμετωπίσεις την στιγμή εκείνη με ψυχραιμία. Εγώ είχα και την γυναικολογο μου μέσα και βοήθησε ψυχολογικά. Αν θέλεις πάρε κάποιον μαζί σου εκείνη την ημέρα γιατί μετά μπορεί να μην είσαι να περπατήσεις πολύ η να οδηγήσεις. 

Όσο για την εγκυμοσύνη το άγχος είναι το νούμερο 1 ανασταλτητικο.

Πάντως για να πάρεις κουράγιο μετά από 2 χρόνια προσπάθειας με τον άντρα μου επιτέλους είμαι 2 μηνών έγκυος με την δεύτερη σπερματεγχυση και ας έχω υδροσαλπιγγα. Χαλάλι ο πόνος και οι εξετάσεις και η ανησυχία. Το μωράκι θα έρθει όταν θέλει όχι όταν θελουμε εμείς. Καλή επιτυχία στην εξέταση και καλά αποτελέσματα ???

Αχ πολύ ωραία!!! Καλή εγκυμοσύνη σου ευχομαι!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!! Εγω την εκανα στο ιασω τον Νοεμβριο που μας περασε.Γενικα ειμαι ατομο που αντεχει τον πονο αν σκεφτειτε οτι μπορω να κανω σφραγισμα χωρις ενεση κ.α αλλα με οτι αναφορα τις εξετασεις τις γυναικολογικες δεν μπορω ανατριχιαζω,ειδικα οταν ειναι να κανω το τεστ παπ μπορει να το σκεφτομαι  και 2 βδομαδες πριν.Επειδη δεν ηξερα τι θα αντιμετωπισω και ειχα φοβιες πολλες ακουγα κιολας οτι ποναει αρκετα ειδικα οταν υπαχουν κλειστες σαλπιγγες συζητησα με τον γυναικολογο και μου προτινε αν θελω οταν θα παω να ζητησω να μου κανουν μεθη (μικρη αναισθησια).πηγα εκει με συσταση απο τον γιατρο για το τι ακριβως θα κανω και ζητησα απο την νοσοκομα οτι θα θα κανω και μεθη,με τα πολλα ηθελε να μου αλλαξει γνωμη λεγοντας μου μου οτι δεν ποναει και ειναι αμαρτια για 3 λεπτα να παρω αναισθησια,παρεμπιπτοντως οταν εκελεισα το ραντεβου ειχα δηλωσει στην γραμματεια οτι θα κανω και μεθη.για να καταλαβετε γενικα ειναι κατι που το ζητανε πολλες γυναικες γι αυτο και μου ειπε τελικη τιμη ολης της εξετασης με μεθη απ το τηλεφωνο.επισεις μου ειπε η νοσοκομα οτι αν ειναι να παω να πληρωσω την μεθη στο λογιστηριο και να ξεκινησουμε την εξεταση χωρις αυτη και αν δω οτι ποναω να μου την κανουνε ειδαλως αν καταφερω και αντεξω θα μου δωσουν τα λεφτα της μεθης πισω.δεν ηθελα να το ρισκαρω και επεμενα στην μεθη,και μου πεταει η νοσοκομα "αχ τι κανουν αυτα τα ιντερνετ τρομαζουν τον κοσμο''.Τελος παντων μπενω μεσα στο εξεταστηριο και ηρθε η ακτινολογος και μετα απο λιγο η αναισθησολογος και ξεκινησε η εξεταση.ξυπνησα σαν πουλακι πανω στο ακτινολογικο κρεβατι σαν να κοιμηθηκα 20 ωρες ουσιαστικα(10 λεπτα κοιμομουν) χωρις κανενα πονο πουθενα αλλα  μεσα στα αιματα και μου ειπε η ακτινολογος οτι η δεξια σαλπιγγα σκαγραφηθηκε με φυσιολογικο ευρος ενω η αριστερη σκιαγραφηθηκε με καθυστερηση αλλα και αυτη με φυσιολογικο ευρος και ικανοποιητικη βατοτητα αλλα με εντονη αντισταση κατα την προωθηση του σκιαγραφικου υλικου με λιγα λογια μου ειπε ευτυχως που κοιμομουν γιατι την ωρα που περασε το υλικο τιναχτηκα δυνατα μεσα στον υπνο μου.μετα με πηγαν για μιση ωριτσα στο αναρρωτηριο και εφυγα για το σπιτι χωρις να νιωθω τιποτα σαν να μην εκανα τιποτα.και ναι ισχυει οτι μετα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα συλληψης εφοσων βεβαια δεν υπαρχει τραγικο προβλημα στις σαλπιγγες.Και εδω να πω οτι η καθε γυναικα ειναι διαφορετικη,τον πονο τον βιωνει διαφορετικα.εγω ξερω τα ορια μου  και πιστευω οτι ισως να μην τον αντεχα τετοιο ειδος πονου.αν σκεφτητε οτι στην εξωσωματικη οταν κανεις ωοληψια σου κανουν μερικη αναισθησια μην τυχων και πονεσεις ποσο μαλλον στην σαλπιγγογραφια το λεω αυτο γιατι εχω ακουσει απο κοπελες που κανανε ωοληψια σε δημοσιο χωρις μεθη οτι δεν πονεσανε τοσο οσο στην εξεταση της σαλπιγγογραφιας.Αυτα!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Emmyland καλημερα.. με προβληματισαν παρα πολυ αυτα που γραφεις.. δεν είχα ιδέα ότι γίνεται να κάνω μέθη για τη σαλπιγγογραφία.. είμαι στο τσακ να πάρω τηλ στο Γενεσις που θα κάνω την εξέταση και να το συνεννοηθώ εκ των προτέρων.. Δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να ταλαιπωρηθω αφου αν 1% εχω τη δική σου ευασθησία και ιδιαιτερότητα,  θα μου φανεί βανιστήριο!!!! Αυτό που είπες είναι απόλυτα λογικό ''οτι δηλαδη καθε γυναίκα αντέχει διαφορετικό είδος πόνου'' ... Εγω πχ. δεν αντέχω καμια οδοντική εργασια χωρίς ενεση, ούτε γαστροσκοπήση  χωρίς μέθη.. το ξέρω γιατί εχω κάνει δύο φορές μια χωρίς νάρκωση, που ήταν εφιαλτική και μια με ναρκωση, που δεν είχα κανένα θέμα. Από την αλλη πάλι δεν πονάω καθόλου με το τεστ παπ και στο παρελθόν εχω κάνει μέχρι και κολποσκόπηση την οποία αντεξα χωρις πρόβλημα.. Ομως με πόνους περιόδου μου έχει τύχει μέχρι να κατέβει το αίμα να κλαίω γοερα και (έχοντας πάρει δυνατό παυσίπονο) να νιωθω φοβερό πόνο σαν να μου τραβάει κάποιος τα σπλάχνα από τη θέση τους... Εν ολιγοις δε βγάζεις ακρη με το τι μπορεί να υπομείνει η καθε μια μας.. Νομίζω δεν πρέπει να το αφήσω στην τύχη του το θέμα.. ευτυχως εχω λίγες μέρες μπροστά μου να το σκεφτώ. Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gelie δεν ξερω τελικα τι αποφασισες η αν εχεις ηδη κανει την εξεταση. Ηθελα ομως να σου πω οτι την εκανα χτες. Πηγα στο Ιασω κ πετυχα μια τρομερη ακτινολογο!! Να ειναι καλα η κοπελα! Κ η βοηθος ηταν καλη! Πονεσα μονο τη στιγμή  που εριχναν το υγρο. Μου το εριξαν 3 φορες. Τις 2 ηταν απολυτα υποφερτα ως κ ανετα. Την 3η ομως ζοριστηκα αλλα ηταν για 5 δευτερα. Σηκωθηκα ανετα κ σα να μην ειχε γινει τπτ! Να επισημανω οτι ειμαι τελειως φυγοπονη!! Μακαρι να σου πανε ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/7/2016 at 3:11 ΜΜ, ο/η maria1405 είπε:

Gelie δεν ξερω τελικα τι αποφασισες η αν εχεις ηδη κανει την εξεταση. Ηθελα ομως να σου πω οτι την εκανα χτες. Πηγα στο Ιασω κ πετυχα μια τρομερη ακτινολογο!! Να ειναι καλα η κοπελα! Κ η βοηθος ηταν καλη! Πονεσα μονο τη στιγμή  που εριχναν το υγρο. Μου το εριξαν 3 φορες. Τις 2 ηταν απολυτα υποφερτα ως κ ανετα. Την 3η ομως ζοριστηκα αλλα ηταν για 5 δευτερα. Σηκωθηκα ανετα κ σα να μην ειχε γινει τπτ! Να επισημανω οτι ειμαι τελειως φυγοπονη!! Μακαρι να σου πανε ολα καλα!

Γεια σου Μαρία μου... κανονικά ήταν να γίνει η εξέταση μεθαυριο Δευτερα 18-7 αλλά μαλλον απο το αγχος μου ο κυκλος μου αρχισε να μου παιζει παιχνιδακια... Για ανεξηγητο λογο και χωρις να μου εχει ξανασυμβει ποτε, μου ηρθε 4 μερες αργότερα αυτό το μηνα οποτε μετέφερα τη σαλπιγγογραφια την αλλη Παρασκευή 22-7 ώστε να είμαι καθαρή και από τα "καφε". Μακάρι να μην ταλαιπωρηθω και εγώ όπως δεν ταλαιπωρήθηκες και εσύ!!!! Έχω φοβερή αγωνία....Δεν περνούν οι μερες... Ο Θεός ο βοηθός!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gelie τι γίνεται; Πώς τα πας; 

Απ ο,τι διάβασα, σου κάνει κι εσένα κολπακια ο κύκλος σου,ε; Κ εμένα τον προηγούμενο μήνα... Στις περισσότερες γυναίκες μου είπε η γυναικολόγος μου υπήρχε τον Ιουνιο διαταραχή. Μη σκας. Ψυχραιμία!

Ξέχασα να σου πω μερικά πράγματα.

Αρχικά, ότι μία μέρα πριν την εξέταση ξεκίνησα βιμπραμισιν. Να προσέχεις, γτ το 90% των γυναικών βγάζουν μετα μύκητες. Εγώ έβγαλα κ μου έδωσε η γυναικολόγος τα υπόθετα lomexin.

Το άλλο είναι ότι κατά τη διάρκεια της εξέτασης πρέπει να προσέχεις να μη σφιγγεσαι! Παίρνε ανασες και σκεψου ότι το κάνεις για το μωράκι σου!!!! Εγώ είχα φρικαρει τις παραμονές της εξέτασης, αλλά είπα ότι είναι για αυτόν τον σκοπό κ παρέμεινα ψύχραιμη! 

Στείλε μου οποια απορία έχεις! Καλή επιτυχία να έχεις κ καλά αποτελέσματα!!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η maria1405 είπε:

Gelie τι γίνεται; Πώς τα πας; 

Απ ο,τι διάβασα, σου κάνει κι εσένα κολπακια ο κύκλος σου,ε; Κ εμένα τον προηγούμενο μήνα... Στις περισσότερες γυναίκες μου είπε η γυναικολόγος μου υπήρχε τον Ιουνιο διαταραχή. Μη σκας. Ψυχραιμία!

Ξέχασα να σου πω μερικά πράγματα.

Αρχικά, ότι μία μέρα πριν την εξέταση ξεκίνησα βιμπραμισιν. Να προσέχεις, γτ το 90% των γυναικών βγάζουν μετα μύκητες. Εγώ έβγαλα κ μου έδωσε η γυναικολόγος τα υπόθετα lomexin.

Το άλλο είναι ότι κατά τη διάρκεια της εξέτασης πρέπει να προσέχεις να μη σφιγγεσαι! Παίρνε ανασες και σκεψου ότι το κάνεις για το μωράκι σου!!!! Εγώ είχα φρικαρει τις παραμονές της εξέτασης, αλλά είπα ότι είναι για αυτόν τον σκοπό κ παρέμεινα ψύχραιμη! 

Στείλε μου οποια απορία έχεις! Καλή επιτυχία να έχεις κ καλά αποτελέσματα!!!!?

Καλησπερα Μαρακι... ναι αρχισε να μου κανει κολπα και η περιοδος αυτο το μηνα... Δε μας φταναν τα υπολοιπα αρχισαν τωρα και αυτα... Τωρα στα "γεραματα" απεκτησα ξαφνικα κυκλο 34ων ημερων... Εγω που οσο και να αγχωνομουν με το οτιδηποτε.. σε αυτο το θεμα ημουν ρολοι!!Τι να πω δεν ξερω.. Πραγματικα εχω απορησει!!  Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες σου κορίτσι μου.. το vibramicin γιατι το πηρες; Πώς σχετίζεται με αυτή την εξεταση; Ειναι σαν αντιβιωση και το εχω πάρει 2 φορές στο παρελθόν για την ακμή στο πρόσωπο  (πειραξα 2-3 σπυράκια και μετά έγινε μόλυνση και έβγαλα και αλλα). Είναι πολύ δραστικό πάντως. Αμέσως με βοήθησε. Επισης και το lomexin (το υποθετο) μου το έδωσε πέρσυ ο γυναικολόγος γιατι είχα πάθει μύκητες. Λες να ξαναπάθω με τη σαλπ; Πωπω.. ειχα αφορητο καψιμο απο κατω... ουτε να κατσω δε μπορουσα..Εσύ ποτέ το ξεκινησες; Από τη μερα της εξετασης; Επισης λογικα πρεπει να παρει και ο αντρας μου καποιο χαπι γιατι οι μύκητες μεταφέρονται με την επαφή. Και είναι πιθανόν να τον κολλήσω και μετά να μου το ξαναμεταδωσει. Περσυ μας είχε δώσει και στους δυο το sporanox... εσείς δεν το πηρατε; Όσο για το αγχος εχω μπόλικο....άντε να έρθει η Παρασκευή... δε μπορώ άλλο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Gelie μου!

Λοιπον, το vibramicin ειναι αντιβιωση κ την ξεκινας μια μερα πριν την εξεταση για να μην κανεις φλεγμονη. Δεν ειναι τπτ, προληπτικο μετρο. Δε στο ειπαν εκει που πηρες για να κλεισεις ραντεβου; Παρτους κ ρωτα τους. Ειναι κ φτηνη-2 ευρω. Πιο παλια ελεγαν να παρουμε κ buscopan 1 ωρα πριν την εξεταση αλλα τωρα δεν το θελουν. Που θα την κανεις; Εγω πηγα στο Ιασω.

Οσο για τα υποθετα, τα βαζεις σε περίπτωση που νιωσεις φαγουρα η καψιμο εσωτερικα στον κολπο. Αυτο είναι μύκητες.  Αν το νιωσεις κ εξωτερικα βαζεις μια αλοιφη, την verdal η την travocort. Αυτο για 3 μερες. Εννοείται όμως πως αν νιωσεις κτ απο αυτα θα ρωτησεις το γυναικολογο σου.

Κ οσο για τον κύκλο σου που εγινε 34αρης, επειδή το επαθα κ εγω, η γιατρός μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικος κ δεν πιανεται ουτε καν σαν ανωμαλια περιοδου.. Τυχαινει καμια φορα. Τον επομενο μηνα μου ηρθε κανονικά..

Καλη επιτυχια κ ο,τι θες εδω ειμαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η maria1405 είπε:

Καλησπέρα Gelie μου!

Λοιπον, το vibramicin ειναι αντιβιωση κ την ξεκινας μια μερα πριν την εξεταση για να μην κανεις φλεγμονη. Δεν ειναι τπτ, προληπτικο μετρο. Δε στο ειπαν εκει που πηρες για να κλεισεις ραντεβου; Παρτους κ ρωτα τους. Ειναι κ φτηνη-2 ευρω. Πιο παλια ελεγαν να παρουμε κ buscopan 1 ωρα πριν την εξεταση αλλα τωρα δεν το θελουν. Που θα την κανεις; Εγω πηγα στο Ιασω.

Οσο για τα υποθετα, τα βαζεις σε περίπτωση που νιωσεις φαγουρα η καψιμο εσωτερικα στον κολπο. Αυτο είναι μύκητες.  Αν το νιωσεις κ εξωτερικα βαζεις μια αλοιφη, την verdal η την travocort. Αυτο για 3 μερες. Εννοείται όμως πως αν νιωσεις κτ απο αυτα θα ρωτησεις το γυναικολογο σου.

Κ οσο για τον κύκλο σου που εγινε 34αρης, επειδή το επαθα κ εγω, η γιατρός μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικος κ δεν πιανεται ουτε καν σαν ανωμαλια περιοδου.. Τυχαινει καμια φορα. Τον επομενο μηνα μου ηρθε κανονικά..

Καλη επιτυχια κ ο,τι θες εδω ειμαι....

Να σαι καλά Μαρία μου... μακάρι να πάνε όλα καλά... έχω φοβερή αγωνία μεχρι την Παρασκευή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα θα πάνε καλά, θα το δεις! Κι εγώ περισσότερο είχα αγχωθει μέχρι να έρθει η μέρα της εξέτασης, παρά την ίδια τη μέρα! Υπομονή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η maria1405 είπε:

Όλα θα πάνε καλά, θα το δεις! Κι εγώ περισσότερο είχα αγχωθει μέχρι να έρθει η μέρα της εξέτασης, παρά την ίδια τη μέρα! Υπομονή!

Τα αποτελέσματα ειχαν βγει αμεσως;; εσενα ηταν διαβατες για αυτο δεν πονεσες ετσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα αποτελέσματα βαίνουν σε 30'-40' από την εξέταση. Εμένα ήταν διαβάτες, απλώς η μία έχει μία καθυστέρηση στο να περνάει από μέσα το υγρό. Πάντως όντως λένε ότι αν δεν πονέσει είναι ανοιχτές. Ξέρεις τι; Κάνεις το ίδιο λάθος που έκανα κι εγώ. Να προσεύχεσαι να είναι καλά τα αποτελέσματα κ μην αναλώνεσαι στο αν πονάει. Κ εγώ όλο τον πόνο σκεφτόμουν, γτ είμαι τρομερά φυγοπονη κ φοβιτσιαρα! Μέχρι που είπα "δν μπορώ να το αποφεύγω, οπότε μακάρι να είναι καλά τα αποτελέσματα!" Άλλωστε είναι για το μωράκι σου!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η maria1405 είπε:
στις πριν 14 ώρες, ο/η maria1405 είπε:

Τα αποτελέσματα βαίνουν σε 30'-40' από την εξέταση. Εμένα ήταν διαβάτες, απλώς η μία έχει μία καθυστέρηση στο να περνάει από μέσα το υγρό. Πάντως όντως λένε ότι αν δεν πονέσει είναι ανοιχτές. Ξέρεις τι; Κάνεις το ίδιο λάθος που έκανα κι εγώ. Να προσεύχεσαι να είναι καλά τα αποτελέσματα κ μην αναλώνεσαι στο αν πονάει. Κ εγώ όλο τον πόνο σκεφτόμουν, γτ είμαι τρομερά φυγοπονη κ φοβιτσιαρα! Μέχρι που είπα "δν μπορώ να το αποφεύγω, οπότε μακάρι να είναι καλά τα αποτελέσματα!" Άλλωστε είναι για το μωράκι σου!!?

Είναι τώρα 2-3 μερες που δε σκέφτομαι τον πόνο. Έχει κολλήσει το μυαλό μου στο αποτέλεσμα...Αγωνιω φοβερα για το τι θα δείξει... Χωρίς να το θέλω σκέφτομαι συνέχεια τα ίδια και τα ίδια.. Αραγε να εχω προβλημα η' να μην εχω;; Και αν δεν εχω γιατι δε μενω εγκυος επιτελους;;; Ειναι πολυ δυσκολο να το διαχειριστω, δεν μπορώ να βρω τον τροπο! Βιώνω απίστευτα ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα...Αναρωτιεμαι πως μενουν εγκυες καποιες γυναικες με την πρωτη και γιατι καποιες αλλες να πρεπει να περασουν ολη αυτη τη δοκιμασια για να το καταφερουν.... Απελπιζομαι. Μια κλαίω μια γελαω..δε θέλω και να το ζητάω ούτε με τους δικούς μου ανθρώπους γιατι αισθάνομαι ότι με λυπούνται και όσο και αν το θέλουν δε μπορούν να κανουν κατι να με βοηθήσουν.. Ας ερθει επιτελους αυτη η Παρασκευή να δουμε τι θα γινει..... Χίλια ευχαριστώ για την εμψύχωση και τη συμπαράσταση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον, καταρχας ΧΑΛΑΡΩΣΕ!!!!!! Ρε συ με το να το σκεφτεσαι συνέχεια,  δν καταφερνεις τπτ! Εγω ημουν λιιιιγο χειροτερα, το ομολογω! Βαλε στο μυαλο σου οτι δν ειναι μαθηματικά. Δε σημαινει οτι επειδη ειχαμε επαφες τη μερα της ωορρηξιας θα μεινουμε εγκυοι. Δυστυχως!!!! Μου πηρε πολυ καιρο να το χωνεψω αυτο. Θα ερθει όποτε θελει κ οπως θελει! Τωρα γτ καποιες πιανουν απο τον 1ο μηνα...; Ελα ντε! Ειναι πολυ πολυ τυχερες!!!!! Ψυχραιμία!! Ειμαι στα 34 κ κοντευα να τρελαθω απο το αγχος μου! Εχασα τοσα μαλλια απο τη στενοχωρια μου που σιγουρα αν συνεχισω το παιδι μου θα με γνωρισει καραφλη! Και τι εγινε; Τζιφος η δουλειά!  ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΜΠΛΟΚΑΡΟΥΜΕ! Μη με ρωτας πώς... Το ψαχνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η maria1405 είπε:

Λοιπον, καταρχας ΧΑΛΑΡΩΣΕ!!!!!! Ρε συ με το να το σκεφτεσαι συνέχεια,  δν καταφερνεις τπτ! Εγω ημουν λιιιιγο χειροτερα, το ομολογω! Βαλε στο μυαλο σου οτι δν ειναι μαθηματικά. Δε σημαινει οτι επειδη ειχαμε επαφες τη μερα της ωορρηξιας θα μεινουμε εγκυοι. Δυστυχως!!!! Μου πηρε πολυ καιρο να το χωνεψω αυτο. Θα ερθει όποτε θελει κ οπως θελει! Τωρα γτ καποιες πιανουν απο τον 1ο μηνα...; Ελα ντε! Ειναι πολυ πολυ τυχερες!!!!! Ψυχραιμία!! Ειμαι στα 34 κ κοντευα να τρελαθω απο το αγχος μου! Εχασα τοσα μαλλια απο τη στενοχωρια μου που σιγουρα αν συνεχισω το παιδι μου θα με γνωρισει καραφλη! Και τι εγινε; Τζιφος η δουλειά!  ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΜΠΛΟΚΑΡΟΥΜΕ! Μη με ρωτας πώς... Το ψαχνω...

Μαρία μου καλησπέρα...Η αποστολη "σαλπιγγογραφια" εξετελεσθη σημερα το πρωί!! Όλα πήγαν κατ' ευχην...Ευτυχώς ήταν και οι δύο σάλπιγγες διαβάτες και το σκιαγραφικο πέρασε με ευχέρεια και από τις δυο!!! Δεν υπάρχει καμία υπόνοια υδροσαλπιγγας!!! Χαλάλι το άγχος που ειχα.. Η ταλαιπωρία τελικά ήταν σχετικα μικρή.. Και ο πόνος αν και ηταν εντονος δεν διηρκησε πολυ... Ίσως να ήταν 10 δευτερόλεπτα στην κάθε πλευρά (που βεβαια εκεινη την ωρα μου φανηκαν) όμως τελείωσε γρήγορα και έπειτα είχα μια συνεχή ενόχληση-μούδιασμα στην κοιλία όπως όταν έχω περιοδο και δεν έχει προλάβει να δράσει το παυσιπονο.. Ευτυχως ειχα παρει μια ωρα πριν ενα mesulid και πιστευω οτι επαιξε σημαντικό ρολο!! Όσον αφορά αυτό το κομμάτι τελος καλο όλα καλά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...