Μετάβαση σε περιεχόμενο

Οι 15 ημέρες Αναμονής


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα... Ήθελα εδω και πολύ καιρό να μπω σε μια παρέα που μπορώ να μοιραστώ τα προβλήματα και τις ανησυχίες μου.. Είμαι 27ετων και τους τελευταίους μήνες ελπίζουμε για ένα μωρακι με τον σύντροφο μου. Εγω με ιστορικό ενδομητρίωσης και ενα χειρουργειο αφαίρεσης κύστης. Μετά απο 6 μήνες προσπαθειών το ενστικτο μου μου έλεγε οτι κατι δεν παει καλα και αποφασισα να επισκεφτώ ενα πολύ γνωστό γυναικολόγο της θεσσαλονίκης. Η διαγνωση του ήταν " επιθετική ενδομητρίωση, πολυκυστικες ωοθηκες και ορμονικό πρόβλημα." Μας πρότεινε να προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση πράγμα που έγινε στις 20 Ιουνίου. Σήμερα 9 μέρες μετά νίωθω τη καρδιά μου να φτερουγίζει.Με κοιτάνε όλοι στα μάτια και περιμένουν από εμένα ένα σημάδι μόνο που λέει και το γνωστό άσμα . Ένα μου σημάδι, μια γκριμάτσα μου, για να βγάλουνε το πόρισμα αν είμαι έγκυος ή όχι .

Εγω όμως αισθάνομαι μόνη μου, με την σκέψη μου με τον εαυτό μου. Κανείς δεν μπορεί να καταλάβει όσο και να θέλει. Μόνο κάποια που έζησε ή ζει αυτές τις μέρες αγωνίας και αναμονής, αυτές τις μέρες μαρτύριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ και να ήξερες πόσο πολύ σε καταλαβαίνω...Έχω περάσει από τη θέση σου και θα περάσω ξανά σύντομα...εύχομαι να πάνε όλα καλά, να έχεις μια θετική χοριακη και προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγω σε καταλαβαινω απολυτα ειμαι 26 ετων εχω κανει 2 σπερματεγχυσεις αποτυχημενες κ απο σεπτεβρη αν δεν τα εχουμε καταφερει θα κανουμε εξωσωματικη.. Ειναι πολυ μικρα τα ποσοστα επιτυχιας στη σπερματεγχυση, στη πρωτη που τη καναμε το μαρτιο ειχα θετικο τεστ κ θετικη χοριακη και μετα απο μια εβδομαδα αρνητικα ολα κ ηρθε η απογοητευση,στη δευτερη σπερματ.  που τη καναμε 10/6 δεν εκανα τπτ και στο τελος αδειαθετησα.. σου ευχομαι να πανε ολα καλα κ να εχεις θετικη χοριακη... :) κ εγω δεν θελω να μενω σπιτι για να μη το σκεφτομαι θελω συνεχεια να ξεφευγω αλλα κ παλι δεν γινετε οταν ξερεις οτι κανεις μια θεραπεια για τον συγκεκριμενο λογο δεν μπορεις κ να μη το σκεφτεσαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On ‎28‎/‎6‎/‎2016 at 10:58 ΜΜ, ο/η Ποπη Ευθυμ. είπε:

Κ εγω σε καταλαβαινω απολυτα ειμαι 26 ετων εχω κανει 2 σπερματεγχυσεις αποτυχημενες κ απο σεπτεβρη αν δεν τα εχουμε καταφερει θα κανουμε εξωσωματικη.. Ειναι πολυ μικρα τα ποσοστα επιτυχιας στη σπερματεγχυση, στη πρωτη που τη καναμε το μαρτιο ειχα θετικο τεστ κ θετικη χοριακη και μετα απο μια εβδομαδα αρνητικα ολα κ ηρθε η απογοητευση,στη δευτερη σπερματ.  που τη καναμε 10/6 δεν εκανα τπτ και στο τελος αδειαθετησα.. σου ευχομαι να πανε ολα καλα κ να εχεις θετικη χοριακη... :) κ εγω δεν θελω να μενω σπιτι για να μη το σκεφτομαι θελω συνεχεια να ξεφευγω αλλα κ παλι δεν γινετε οταν ξερεις οτι κανεις μια θεραπεια για τον συγκεκριμενο λογο δεν μπορεις κ να μη το σκεφτεσαι...

 Καλημέρα Βικι σε καταλαβαινω απολυτά, εχω κανει εξωσωματικη στο γενεσις  την παρασκευη 24 και περιμενω δευτερα να παω να κανω το τεστ..   μην στεναχοριεσαι για τιποτα να εισαι θετικη και μας ευχομαι καλη επυτυχια... εχεις συντοματα κατι εσυ? εγω εχω αναγούλες συνεχεια αλλα μπορει να είναι τα φαρμακα.

 

 φιλια.:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να πανε καλα τα πράγματα για όλες μας.Εχω συμπτωματα περιοδου για να είμαι ειλικρινης και εχω αρχισει να απογοητευομαι. Τη δευτερα θα κανω χοριακή και θα μαθουμε. Αν δεν μου ερθει περιοδος μεχρι τοτε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα συμπτώματα περιόδου μοιάζουν με αυτά της εγκυμοσύνης...παίρνεις κάποια χάπια μήπως? Εύχομαι να πάνε όλα καλά και για 9 μήνες να μην την ξαναδείτε την ακατανομαστη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εύχομαι σε ολες καλη επιτυχία!εγω εκανα εγχειρηση ενδομητριωσης 4ου βαθμού τον Ιανουαρίου του 15.ακολουθησα θεραπεια με διακοπή περιοδου μεχρι τον αυγουστο.οταν αδιαθετησα το μωρακι δεν ερχοταν η ενδομητριωση ειχε κανει την ζημιά της.φετο τον Μάρτιο εκανα την πρωτη μου εξωσωματικη κ τωρα ειμαι στον 4ο μηνα!!!ακομα δεν το πιςτευω οτι θα φέρω ενα μωρακι στην ζωή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...