Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπάθεια για μωράκι


Recommended Posts

στις Just now, ο/η Nantia_14 είπε:

Μακαρι να οργανωσω κατι και να ακυρωθει λογο εγκυμοσυνης! :) εσυ προσπαθεις πολυ καιρο?

Μακάρι!!! Σου το εύχομαι με όλη μου τη ψυχή!

Εμείς προσπαθούμε 1,5 χρόνο. Έχουμε κάνει μια φορά σπερματέγχυση αλλά δεν πέτυχε. Πήγα πριν μια βδομάδα για τη δεύτερη και αναμένουμε. Ο σύζυγός μου έχει μικρή ποσότητα σπέρματος και με φυσικό τρόπο έχουμε πολύ λίγες πιθανότητες. Αν το ήξερα αυτό από την αρχή, δεν θα προσπαθούσαμε τόσο καιρό άδικα αλλά δεν πειράζει. Φτάνει να έρθει σύντομα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Koritsia kalispera! Hopeland k meis prospathoume enamisi xrono kai exoune t idio thema... Oi giatroi, toso o ourologos oso k o gynaikologos den mas apekleisan fysiologiki sylipsi alla borei na mas parei xronia. O ourologos tou proteine vitamines, tis profertil an tis exeis akousei. Opote vlepoume an exoume estw k kapoia proodo. Skeftomai ston epomeno kyklo na paw se spermategxusi. Vasika tha protimousa ekswswmatiki alla nomizw o giatros m d tha me afisei akomi. Analoga panta me to pws tha paei to sperma. Ayto pou eipes pantws to skeftomai k gw kamia fora! An t psaxname pio nwris... Alla ola gia ena logo ginontai k to pisteyw! Kali tyxi eyxomai se oles!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η hopeland είπε:

Μακάρι!!! Σου το εύχομαι με όλη μου τη ψυχή!

Εμείς προσπαθούμε 1,5 χρόνο. Έχουμε κάνει μια φορά σπερματέγχυση αλλά δεν πέτυχε. Πήγα πριν μια βδομάδα για τη δεύτερη και αναμένουμε. Ο σύζυγός μου έχει μικρή ποσότητα σπέρματος και με φυσικό τρόπο έχουμε πολύ λίγες πιθανότητες. Αν το ήξερα αυτό από την αρχή, δεν θα προσπαθούσαμε τόσο καιρό άδικα αλλά δεν πειράζει. Φτάνει να έρθει σύντομα!!!

τουλαχιστον εντωπιστηκε το προβλημα! επωδυνη διαδικασια η σπερματεγχιση??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εεεςηηηη μα που ειστεεεεεεε???τι κανετε??κραμπες εχω αλλα νομθζω οτι ειχα καποιες φορες πριν να αδιαθετησω..

Τι κανετε??????????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/5/2016 at 2:15 ΜΜ, ο/η NikiEmmanouela είπε:

Με το καλό.. σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια.

καλησπερα σε πιο νοσοκομειο την εκανες αν επιτρεπεται? εγω στο μητερα κ δεν πετυχε και θα παμε για εξωσωματικη.... εσενα σου πετυχε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Ποπη Ευθυμ. είπε:

καλησπερα σε πιο νοσοκομειο την εκανες αν επιτρεπεται? εγω στο μητερα κ δεν πετυχε και θα παμε για εξωσωματικη.... εσενα σου πετυχε?

Εγώ δεν έκανα. Μάλλον δεν πιγενε σε εμένα. Καλησπέρα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/5/2016 at 5:20 ΜΜ, ο/η Lovely είπε:

Εεεςηηηη μα που ειστεεεεεεε???τι κανετε??κραμπες εχω αλλα νομθζω οτι ειχα καποιες φορες πριν να αδιαθετησω..

Τι κανετε??????????????????

καλησπερα σου! α κραμπες κ εσυ? κ εγω μια απο τα ιδια.....για να δουμε :) <3 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 04/29/2016 at 0:53 ΜΜ, ο/η hopeland είπε:

Ξέρω τι σημαίνει να προσπαθείς μήνες και μήνες για μωράκι και κάθε φορά να ελπίζεις και μετά ξαφνικά να απογοητεύεσαι. Και αυτό να επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά.

Ξέρω τι σημαίνει να καταλήγεις στο τέλος να επιλέγεις κάποια άλλη μέθοδο (πχ σπερματέγχυση), να  ανυπομονείς να περάσουν οι μέρες, να αγωνιάς, να φοβάσαι να κάνεις δουλείες , να κρατάς βάρη και να κουράζεσαι για να παν όλα καλά. Να δείχνουν όλα ότι προχωρούν, να βλέπεις συμπτώματα, να έχεις καθυστέρηση, να ελπίζεις, να το έχεις σχεδόν σίγουρο ότι πέτυχε και μετά πάλι ξαφνικά...περίοδος. Και πάλι να κλαις και να κλείνεσαι στον εαυτό σου.

Και οι άλλοι να σου λένε συνεχώς " υπάρχουν χειρότερα". Να νιώθεις αδικημένη να απογοητεύεσαι γιατί υπάρχουν χειρότερα. Λες και το να δυσκολεύεσαι να κάνεις ένα μωράκι και να παλεύεις και να μην έρχεται, δεν είναι λόγος να είναι κάποιος δυστυχισμένος. 

Και γύρω σου να βλέπεις μανούλες με τα παιδάκια τους, να βλέπεις έγκυούς, να σου ανακοινώνουν φίλες σου ότι περιμένουν παιδάκι (πρώτο, δεύτερο, τρίτο )και εσύ απλά να πρέπει να χαίρεσαι πάντα για τους άλλους. Μέσα σου όμως νιώθεις ότι πάει να σπάσει η καρδιά σου,  χαμογελάς και μέσα σου κλαις. Και ζηλεύεις και νιώθεις και τύψεις που ζηλεύεις. Και λες " σε μένα γιατί όχι ; Αφού  ξέρω ότι θα είμαι πολύ καλή μανούλα"

Ξέρω τι σημαίνει να νιώθεις "ρατσισμό" απέναντί σου. Να ακούς συνέχεια τις φίλες σου, τις γνωστές σου να μιλούν για τις εγκυμοσύνες τους, τις εμπειρίες της γέννας τους,  για τα παιδιά τους, και συ να μην έχεις να λες ποτέ τίποτα. Νιώθεις εξωγήινος, πάντα είσαι εκτός. Οι άλλοι σταμάτησαν πια να σε ρωτούν πότε θα κάνεις μωρό γιατί σκέφτονται ότι έχεις κάποιο πρόβλημα και δεν θέλουν να σε φέρουν σε δύσκολη θέση. Και εσύ να ξέρεις ότι δεν έχεις τίποτα. Απλά για κάποιο λόγο ακόμα να έρθει.

Και να περνούν οι μέρες και να ονειρεύεσαι και να σκέφτεσαι πόσο διαφορετική πιο ωραία, πιο δημιουργική θα ήταν η ζωή σου με ένα μωρό. Να το αγαπάς, να το φροντίζεις, να του μαθαίνεις πράγματα, να το παίρνεις βόλτες, εκδρομές.....να φτιάξεις τη δική σου οικογένεια επιτέλους. Ενώ τώρα απλά νιώθεις πως η ζωή σου είναι κενή. Και όλη αυτή η απογοήτευση κάθε φορά να επιφέρει  τσακωμούς και εντάσεις με τον άνθρωπό σου και να νιώθεις ότι φθείρεται σιγά σιγά η σχέση σου μαζί του.

Και μέσα σ' όλα αυτά, να πρέπει να σηκωθείς  πάλι όρθια και να  ξαναπροσπαθήσεις.

Να είσαι θετική, να μην αγχώνεσαι , να  ελπίζεις. Εύκολο να το λες όμως δύσκολο να τα καταφέρεις. Μέσα σου πάντα το σκέφτεσαι, φοβάσαι, αγχώνεσαι, τρέμεις για την αποτυχία.

Εύχομαι ολόψυχα, σε όλες μας όσες το περνάμε αυτό, να σταματήσει πια να συμβαίνει και να έρθει επιτέλους στη ζωή μας ένα μωράκι.

Καλή δύναμη.

 

 

Koritsia kalispera..molis anakalipsa to site k xarika polu:) symfwnw hopeland k egw eimai stin idia thesi k anipomonw pws k pws na erthei to polupothito dwro... egw tha kanw spermategxusi gia prwti fora kai makari na pane ola kala:) an exei kanei kapoia mporei na mou pei tin diadikasia k an ponas; eyxaristw polu...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η tonaki88 είπε:

Koritsia kalispera..molis anakalipsa to site k xarika polu:) symfwnw hopeland k egw eimai stin idia thesi k anipomonw pws k pws na erthei to polupothito dwro... egw tha kanw spermategxusi gia prwti fora kai makari na pane ola kala:) an exei kanei kapoia mporei na mou pei tin diadikasia k an ponas; eyxaristw polu...

Γεια σου εκανα σπερματεχυνση την περασμενη Τεταρτη .δεν ποναει καθολου ειναι περιπου σαν το τεστ παπ οποτε μην σε αγχωνει η διαδικασια.

Αν επιτρεπεται γιατι κανετε σπερματεχυναη??

???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On ‎17‎/‎05‎/‎2016 at 11:21 ΜΜ, ο/η Nantia_14 είπε:

τουλαχιστον εντωπιστηκε το προβλημα! επωδυνη διαδικασια η σπερματεγχιση??

Είναι λίγο επώδυνη , όμως είναι πολύ μικρή η διάρκεια (δυο λεπτάκια) γι 'αυτό και αντέχεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Lovely είπε:

Γεια σου εκανα σπερματεχυνση την περασμενη Τεταρτη .δεν ποναει καθολου ειναι περιπου σαν το τεστ παπ οποτε μην σε αγχωνει η διαδικασια.

Αν επιτρεπεται γιατι κανετε σπερματεχυναη??

???

Απλή διαδικασία. Θα σου δώσει πρόκληση (ένεση) την προηγούμενη μέρα για να κάνεις ωορρηξία. Την επόμενη μέρα θα πάρουν σπέρμα από τον σύζυγό σου, θα το επεξεργαστούν, θα πάρουν τα καλύτερα και θα σου τα τοποθετήσουν. Παίρνει μόνο 2 λεπτάκια η τοποθέτηση.  Όπως σου είπε και η lovely, είναι σαν ένα τεστ παπ. Καλή επιτυχία! :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Κορίτσια, καλησπέρα σε όλες σας!

Είναι νέα στο φορουμ, ομολογω χάρηκα πολύ που υπάρχει έστω αυτό το βήμα συμπαράστασης.. Δεν ξέρω από πού ν' αρχίσω, αισθάνομαι πολύ λυπημένη με την κατάστασή μου..

Ας αρχίσω απ'τον γάμο λοιπόν..Παντρευτήκαμε με τον αγαπημένο μου πέρσι το καλοκαίρι...τι ωραία...πού μυαλό κατευθείαν για μωράκι, ήταν μεν στο πίσω μέρος της σκέψης μου, ωστόσο έλεγα μέσα μου "καλοκαιράκι είναι, είμαστε διακοπές, ας το χαρούμε και ό,τι γίνει...έχουμε μια ζωή μαζί!" Οι μήνες πέρασαν, όπως και οι κύκλοι, και η περίοδος ήταν σταθερή κάθε μήνα, παρά τις προσπάθειες μας! Ας σημειώσω την ηλικία μου, είμαι 32 κι εγώ και ο σύζυγός μου...Αποφασίσαμε να κάνουμε όλες τις εξετάσεις, αρχικώς σταθήκαμε σε ένα προβληματάκι που εντοπίσαμε μέσω του σπερμοδιαγράμματος, έγινε χειρουργική επέμβαση στο σύζυγό μου για κιρσοκήλη και κατόπιν φαρμακευτικής αγωγής σήμερα είναι επιτέλους πολύ καλά!

Εγώ? Εγω ήμουν καλά..ή μήπως στο μυαλό μου..? Μα πώς είναι δυνατόν, είχα ανακοινώσει στη γυναικολόγο μου με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο ότι προσπαθώ για μωράκι...δε με παρέπεμψε σε καμία εξέταση (!!) μόνον ένα υπέρηχο, κατά τη γνώμη της όλα καλά...

Δυστυχώς οι μήνες πάλι πέρναγαν και το πολυπόθητο όνειρό μου καθυστερούσε. Μετρώ ήδη 12 μήνες άκαρπων προσπαθειών..(χωρίς να αφαιρέσω το 3μηνο της χειρουργικής επέμβασης του συζύγου και της αποθεραπείας του..) Να μην σας τα πολυλογώ, τον Μάϊο πήγα σε εξειδικευμένο κέντρο στην Αθήνα και έκανα όλες τις εξετάσεις (ορμονικές, αιματολογικές, σαλπιγγογραφία, υπερηχους ωορρηξίας κλπ.) και εν τέλει, ενώ όλες είναι καλές (πλην της ΑΜΗ που είναι σχετικά χαμηλή μου είπαν για την ηλικία μου...2.2...) απόφραξη σαλπίγγων ή άλλου είδους πρόβλημα δεν υπάρχει, πλην μίας μικρής ανωμαλίας στην ωορρηξία, η οποία μία έρχεται μία δεν έρχεται! Έχω πολύ σταθερο κύκλο 26 ημερών, ωορρηξία όμως δεν καταλάβαινα ποτέ...δεν είχα πόνους! Επίσης δεν έχω πολυκυστικές..

Κατόπιν συμβουλής του γηιατρού μου, ξεκίνησα τον προηγούμενο μήνα (Ιούνιο) θεραπεία με το σχήμα serpafar-pregnyl και φακελλάκια σκόνης inofert, τα σερπαφαρ όμως, 2η-6 μέρα μήνα παρά μήνα.. Δυστυχώς δεν τα κατάφερα...λυπήθηκα πολύ...Αυτή τη στιγμή διανύω τον 2ο κύκλο προσπαθειών, είμαι δηλαδή χωρίς σερπαφαρ -μόνο με inofert, και δυστυχώς από τον υπέρηχο που έκανα διαπιστώθηκε ότι το αυγουλάκι δεν μεγάλωσε όσο έπρεπε...άλλος ένας μήνας χαμένος...περιμένω να ξανακάνω υπέρηχο πάλι στην 15η μέρα του κύκλου... Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από σας μπορεί να με διαφωτίσει, έχετε κάνει τη θεραπεία αυτή με τα σερπαφαρ και αν ναι, κάθε μήνα ανελλιπώς ή μήνα παρά μήνα εναλλάξ, τα αποτελέσματά σας? Έχω ακούσει ότι από τον 3ο μήνα θεραπείας και έπειτα ίσως έχει αποτελέσματα..Φοβάμαι...Να με συγχωρέσετε για το μακροσκελές αλλά έχω αγχωθεί πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/7/2016 at 2:41 ΜΜ, ο/η annina είπε:

Κορίτσια, καλησπέρα σε όλες σας!

Είναι νέα στο φορουμ, ομολογω χάρηκα πολύ που υπάρχει έστω αυτό το βήμα συμπαράστασης.. Δεν ξέρω από πού ν' αρχίσω, αισθάνομαι πολύ λυπημένη με την κατάστασή μου..

Ας αρχίσω απ'τον γάμο λοιπόν..Παντρευτήκαμε με τον αγαπημένο μου πέρσι το καλοκαίρι...τι ωραία...πού μυαλό κατευθείαν για μωράκι, ήταν μεν στο πίσω μέρος της σκέψης μου, ωστόσο έλεγα μέσα μου "καλοκαιράκι είναι, είμαστε διακοπές, ας το χαρούμε και ό,τι γίνει...έχουμε μια ζωή μαζί!" Οι μήνες πέρασαν, όπως και οι κύκλοι, και η περίοδος ήταν σταθερή κάθε μήνα, παρά τις προσπάθειες μας! Ας σημειώσω την ηλικία μου, είμαι 32 κι εγώ και ο σύζυγός μου...Αποφασίσαμε να κάνουμε όλες τις εξετάσεις, αρχικώς σταθήκαμε σε ένα προβληματάκι που εντοπίσαμε μέσω του σπερμοδιαγράμματος, έγινε χειρουργική επέμβαση στο σύζυγό μου για κιρσοκήλη και κατόπιν φαρμακευτικής αγωγής σήμερα είναι επιτέλους πολύ καλά!

Εγώ? Εγω ήμουν καλά..ή μήπως στο μυαλό μου..? Μα πώς είναι δυνατόν, είχα ανακοινώσει στη γυναικολόγο μου με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο ότι προσπαθώ για μωράκι...δε με παρέπεμψε σε καμία εξέταση (!!) μόνον ένα υπέρηχο, κατά τη γνώμη της όλα καλά...

Δυστυχώς οι μήνες πάλι πέρναγαν και το πολυπόθητο όνειρό μου καθυστερούσε. Μετρώ ήδη 12 μήνες άκαρπων προσπαθειών..(χωρίς να αφαιρέσω το 3μηνο της χειρουργικής επέμβασης του συζύγου και της αποθεραπείας του..) Να μην σας τα πολυλογώ, τον Μάϊο πήγα σε εξειδικευμένο κέντρο στην Αθήνα και έκανα όλες τις εξετάσεις (ορμονικές, αιματολογικές, σαλπιγγογραφία, υπερηχους ωορρηξίας κλπ.) και εν τέλει, ενώ όλες είναι καλές (πλην της ΑΜΗ που είναι σχετικά χαμηλή μου είπαν για την ηλικία μου...2.2...) απόφραξη σαλπίγγων ή άλλου είδους πρόβλημα δεν υπάρχει, πλην μίας μικρής ανωμαλίας στην ωορρηξία, η οποία μία έρχεται μία δεν έρχεται! Έχω πολύ σταθερο κύκλο 26 ημερών, ωορρηξία όμως δεν καταλάβαινα ποτέ...δεν είχα πόνους! Επίσης δεν έχω πολυκυστικές..

Κατόπιν συμβουλής του γηιατρού μου, ξεκίνησα τον προηγούμενο μήνα (Ιούνιο) θεραπεία με το σχήμα serpafar-pregnyl και φακελλάκια σκόνης inofert, τα σερπαφαρ όμως, 2η-6 μέρα μήνα παρά μήνα.. Δυστυχώς δεν τα κατάφερα...λυπήθηκα πολύ...Αυτή τη στιγμή διανύω τον 2ο κύκλο προσπαθειών, είμαι δηλαδή χωρίς σερπαφαρ -μόνο με inofert, και δυστυχώς από τον υπέρηχο που έκανα διαπιστώθηκε ότι το αυγουλάκι δεν μεγάλωσε όσο έπρεπε...άλλος ένας μήνας χαμένος...περιμένω να ξανακάνω υπέρηχο πάλι στην 15η μέρα του κύκλου... Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από σας μπορεί να με διαφωτίσει, έχετε κάνει τη θεραπεία αυτή με τα σερπαφαρ και αν ναι, κάθε μήνα ανελλιπώς ή μήνα παρά μήνα εναλλάξ, τα αποτελέσματά σας? Έχω ακούσει ότι από τον 3ο μήνα θεραπείας και έπειτα ίσως έχει αποτελέσματα..Φοβάμαι...Να με συγχωρέσετε για το μακροσκελές αλλά έχω αγχωθεί πολύ...

καλησπερα! ομολογω πως με αγχωσες λιγο! Εμεις κλεινουμε ενα χρονο τον Σεπτεμβριο,μολις αποφασισαμε να αρχισουμε προσπαθειες,διαταραχθηκε πληρως ο κυκλος μου,υπερηχοι και ορμονικες καθαρα ολα,αρα συνεβη λογο αγχους! Οποτε παλευω να σταθεροποιησω και αυτο. Το 'καλο' ειναι οτι περυσι ειχα μεινει εγκυος (παλλινδρομη) οποτε αυτο κανει τα πραγματα λιγο πιο αισιοδοξα. Και σκεφτομαι.....η τα παραταω ολα η μεγαλος γολγοθας με περιμενει απο τον Σεπτεμβριο που κλεινω χρονο. Φοβαμαι κ εγω πολυ και ολο λεω να μην αγχονομαι αλλα πραγματικα δεν ξερω πως.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας είμαι καινούργια στην παρέα σας και εύχομαι να με δεχθητε με χαρά :)είμαι και εγώ σε προσπάθεια για μωράκι με την βοήθεια του σερπαρφαρ αλλά ακόμη τζίφος. Έχω ένα αγοράκι 5 ετών αλλά άλλο δεν λέει να έρθει :( και έχω τόσα ερωτήματα :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...