Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπάθεια για μωράκι


Recommended Posts

Βασικά ξεκίνησα χάπια (femara) από τη δεύτερη μέρα περιόδου για πέντε μέρες. Την 11η μέρα αφού έλεγξε πρώτα τα ωοθηλάκια, μου έκανε πρόκληση ωοριξίας με ένεση και την επόμενη μέρα έγινε η σπερματύγχιση.

Πριν από όλη αυτή τη διαδικασία  έκανα όλες τις εξετάσεις (ορμονικές, έλεγχο των σαλπιγκών) για να αποκλείσουμε πιθανόν άλλα προβλήματα και ευτυχώς ήταν όλα οκ. Το μόνο πρόβλημα είναι η ποσότητα του σπέρματος ( είναι λίγο).

Όταν είπα ότι στη σπερματύγχιση το σπέρματοζωάριο ξεπερνά κάποια από τα εμπόδια εννοούσα ότι κατά τη διαδρομή που κάνει, με το φυσικό τρόπο,να πάει να βρει το ωοάριο κ πρέπει να περάσει διάφορα εμπόδια μέχρι να φτάσει εκέι, με τη σπερματύγχιση η διαδρομή είναι πιο μικρή,το βοηθούν να πάει πιο εύκολα στον προορισμό του.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κοριτσια!τελικα προγραμματιστηκε.το Σαββατο εχω ραντεβου με τον γιατρο και την Δευτερα θα γινει η σπερματεχυνση.αχ ποοοοσο αγωνια και πως να το πω ωραια αναμονη μπας και ερθει αυτο που λαχαταρω!!!??❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Lovely είπε:

Γεια σας κοριτσια!τελικα προγραμματιστηκε.το Σαββατο εχω ραντεβου με τον γιατρο και την Δευτερα θα γινει η σπερματεχυνση.αχ ποοοοσο αγωνια και πως να το πω ωραια αναμονη μπας και ερθει αυτο που λαχαταρω!!!??❤

Με το καλό.. σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχει καλους γιατρους το ρεα ξερω.τα χαπια θα τα παρεις αυτο τον μηνα για να προσπαθησετε μονοι σας εννοεις η  σπερματεχγυση?

εγω ειμαι 32.οτι και αν κανετε καντε το με υπομονη και χωρις ανχος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι τα εχω παρει ηδη.το Σαββατο παμε  στον γιατρο μου και την Δευτερα θα γινει πρωτα ο Θεος η σπερματεχυνση.ευχομαι να πανε ολα καλα!

Εσυ ειπες εχεις κανει εε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lovely είπε:

Ναι τα εχω παρει ηδη.το Σαββατο παμε  στον γιατρο μου και την Δευτερα θα γινει πρωτα ο Θεος η σπερματεχυνση.ευχομαι να πανε ολα καλα!

Εσυ ειπες εχεις κανει εε?

τελεια κοπελα μου με το καλο.Ναι 3 εχω κανει.εμενα μου ειχε πει ο γιατρος οτι μετα απο την μεθοδο να ερθω σε επαφη με τον συντροφο μου για περισσοτερες πιθανοτητες,ειμασταν τοσο ατυχοι που δουλευαμε και οι δυο εκεινο τον διαστημα και δεν βοηθησαμε την κατασταση.Και παλι με το καλο. σου ευχομαι:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/5/2016 at 9:00 ΜΜ, ο/η emmyland είπε:

τελεια κοπελα μου με το καλο.Ναι 3 εχω κανει.εμενα μου ειχε πει ο γιατρος οτι μετα απο την μεθοδο να ερθω σε επαφη με τον συντροφο μου για περισσοτερες πιθανοτητες,ειμασταν τοσο ατυχοι που δουλευαμε και οι δυο εκεινο τον διαστημα και δεν βοηθησαμε την κατασταση.Και παλι με το καλο. σου 

Lovelyyyy πήγες σήμερα γιατρό σήμερα; τί σου είπε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα ....μολις ανακαλειψα την σελιδα σας κ δεν σας κριβω οτι χαρικα πολυ.....ειναι καιρος που προσπαθω να καταφερω να κανω παιδακι κ δεν τα καταφερνω....πηγα στον γυναικολο δεν βρεισκει κατι αρνιτικο...δεν καταλαβαινω που μπορει να κανω λαθος ....ειμαι 35χρ. κ ο συζιγος μου επισεις....κ οι δυο ειμαστε χωρισμενοι εκεινοσ εχει δυο κορες κ εγω εχω ενα γιο 14χρ......απο τοτε ποθ εκανα τον μικρο μου δεν ξανα ετοιχε καμια εγκιμοσινι ...φοβαμαι τι μου συνβαινει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι τον σεπτεβριο ειχαμε ενα μικροβιο καναμε θεραπια κ τωρα ολα .....σκεφτικα να ρωτισω τον γιατρο αν υπαρχουν καποια χαπια βοηθητικα οταν ειμαι στις γονιμες μερες αλλα ντρεπομαι τοσο πολυ φενεται συνεχεια κ εκεινος τοσο θετικος στην συλιψει που ντρεπομαι πραγματικα να ρωτησω

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου. Απ'ότι ξέρω κάποιες φορές κάποια ζευγάρια,χωρίς να χουν κάποιο πρόβλημα,για ανεξήγητους λόγους δυσκολέυονται. Ίσως να είναι κ το άγχος. Λοιπόν,για τους άντρες έιναι πάρα πολύ καλή η βιταμίνη Ε και νομίζω και ο ψευδάργυρος. Για μας πάρα πολύ καλό που βοηθά είναι το φολικό οξύ. Μπορείς να τα πάρεις από το φαρμακείο.Επίσης ο βασιλικός πολτος βοηθά και γυναίκες και άντρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με την hopeland! φαρμακα για ενισχυση της γονιμότητας δεν υπάρχουν! Μακαρι να υπήρχαν  δηλαδή! θα πουλουσαν τρελά! Υπαρχουν βιταμίνες π μπορειτε να παρετε που κανονικα θ έπρεπε να τις παίρνουμε όλοι απο τη διατροφή μας! Αλλά στις μερες μας ποιος τα κατεφερνει??? οσα ειπε πιο πανω κ η κοπελα βοηθουν κ ενισχύουν τη γονιμότητα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/4/2016 at 0:53 ΜΜ, ο/η hopeland είπε:

Ξέρω τι σημαίνει να προσπαθείς μήνες και μήνες για μωράκι και κάθε φορά να ελπίζεις και μετά ξαφνικά να απογοητεύεσαι. Και αυτό να επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά.

Ξέρω τι σημαίνει να καταλήγεις στο τέλος να επιλέγεις κάποια άλλη μέθοδο (πχ σπερματέγχυση), να  ανυπομονείς να περάσουν οι μέρες, να αγωνιάς, να φοβάσαι να κάνεις δουλείες , να κρατάς βάρη και να κουράζεσαι για να παν όλα καλά. Να δείχνουν όλα ότι προχωρούν, να βλέπεις συμπτώματα, να έχεις καθυστέρηση, να ελπίζεις, να το έχεις σχεδόν σίγουρο ότι πέτυχε και μετά πάλι ξαφνικά...περίοδος. Και πάλι να κλαις και να κλείνεσαι στον εαυτό σου.

Και οι άλλοι να σου λένε συνεχώς " υπάρχουν χειρότερα". Να νιώθεις αδικημένη να απογοητεύεσαι γιατί υπάρχουν χειρότερα. Λες και το να δυσκολεύεσαι να κάνεις ένα μωράκι και να παλεύεις και να μην έρχεται, δεν είναι λόγος να είναι κάποιος δυστυχισμένος. 

Και γύρω σου να βλέπεις μανούλες με τα παιδάκια τους, να βλέπεις έγκυούς, να σου ανακοινώνουν φίλες σου ότι περιμένουν παιδάκι (πρώτο, δεύτερο, τρίτο )και εσύ απλά να πρέπει να χαίρεσαι πάντα για τους άλλους. Μέσα σου όμως νιώθεις ότι πάει να σπάσει η καρδιά σου,  χαμογελάς και μέσα σου κλαις. Και ζηλεύεις και νιώθεις και τύψεις που ζηλεύεις. Και λες " σε μένα γιατί όχι ; Αφού  ξέρω ότι θα είμαι πολύ καλή μανούλα"

Ξέρω τι σημαίνει να νιώθεις "ρατσισμό" απέναντί σου. Να ακούς συνέχεια τις φίλες σου, τις γνωστές σου να μιλούν για τις εγκυμοσύνες τους, τις εμπειρίες της γέννας τους,  για τα παιδιά τους, και συ να μην έχεις να λες ποτέ τίποτα. Νιώθεις εξωγήινος, πάντα είσαι εκτός. Οι άλλοι σταμάτησαν πια να σε ρωτούν πότε θα κάνεις μωρό γιατί σκέφτονται ότι έχεις κάποιο πρόβλημα και δεν θέλουν να σε φέρουν σε δύσκολη θέση. Και εσύ να ξέρεις ότι δεν έχεις τίποτα. Απλά για κάποιο λόγο ακόμα να έρθει.

Και να περνούν οι μέρες και να ονειρεύεσαι και να σκέφτεσαι πόσο διαφορετική πιο ωραία, πιο δημιουργική θα ήταν η ζωή σου με ένα μωρό. Να το αγαπάς, να το φροντίζεις, να του μαθαίνεις πράγματα, να το παίρνεις βόλτες, εκδρομές.....να φτιάξεις τη δική σου οικογένεια επιτέλους. Ενώ τώρα απλά νιώθεις πως η ζωή σου είναι κενή. Και όλη αυτή η απογοήτευση κάθε φορά να επιφέρει  τσακωμούς και εντάσεις με τον άνθρωπό σου και να νιώθεις ότι φθείρεται σιγά σιγά η σχέση σου μαζί του.

Και μέσα σ' όλα αυτά, να πρέπει να σηκωθείς  πάλι όρθια και να  ξαναπροσπαθήσεις.

Να είσαι θετική, να μην αγχώνεσαι , να  ελπίζεις. Εύκολο να το λες όμως δύσκολο να τα καταφέρεις. Μέσα σου πάντα το σκέφτεσαι, φοβάσαι, αγχώνεσαι, τρέμεις για την αποτυχία.

Εύχομαι ολόψυχα, σε όλες μας όσες το περνάμε αυτό, να σταματήσει πια να συμβαίνει και να έρθει επιτέλους στη ζωή μας ένα μωράκι.

Καλή δύναμη.

 

 

Γεια σου! το κειμενο σου νιωθω σαν να το εγραψα εγω,ειμαι στην ιδια θεση και ειναι σαν να ειδα τις σκεψεις μου δημοσιευμενες.Δυστυχως πολλοι δεν το θεωρουν προβλημα (κι ομως!!!) λεγοντας μου 'ολα τα χεις τι σου λειπει' 'ολα θα γινουν' 'μην το σκεφτεσαι συνεχεια' και αλλα τετοια που μονο δυναμη δεν μου δινουν. Δεν θα σου πω τα ιδια....μονο οτι σε καταλαβαινω απολυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Nantia_14 είπε:

Γεια σου! το κειμενο σου νιωθω σαν να το εγραψα εγω,ειμαι στην ιδια θεση και ειναι σαν να ειδα τις σκεψεις μου δημοσιευμενες.Δυστυχως πολλοι δεν το θεωρουν προβλημα (κι ομως!!!) λεγοντας μου 'ολα τα χεις τι σου λειπει' 'ολα θα γινουν' 'μην το σκεφτεσαι συνεχεια' και αλλα τετοια που μονο δυναμη δεν μου δινουν. Δεν θα σου πω τα ιδια....μονο οτι σε καταλαβαινω απολυτα

Γεια σου Ναντια μου. Τελικά μόνο εμείς που περνάμε τα ίδια, μπορούμε να καταλάβουμε η μια την άλλη. Δεν σε ξέρω,αλλά ξέρω πώς νιώθεις κ σου εύχομαι με όλη μου τη καρδία σύντομα να σου συμβέι αυτό που επιθυμείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η hopeland είπε:

Γεια σου Ναντια μου. Τελικά μόνο εμείς που περνάμε τα ίδια, μπορούμε να καταλάβουμε η μια την άλλη. Δεν σε ξέρω,αλλά ξέρω πώς νιώθεις κ σου εύχομαι με όλη μου τη καρδία σύντομα να σου συμβέι αυτό που επιθυμείς.

η αληθεια ειναι πως οσες περναμε τα ιδια καταλαβενομαστε! τουλαχιστον δινουμε κουραγιο η μια στη αλλη . Με ολη μου την καρδια ευχομαι και σε σενα μια μεγαλη κ ευτυχισμενη οικογενεια πολυ συντομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On Wednesday, May 04, 2016 at 10:49 ΠΜ, ο/η hopeland είπε:

Βασικά ξεκίνησα χάπια (femara) από τη δεύτερη μέρα περιόδου για πέντε μέρες. Την 11η μέρα αφού έλεγξε πρώτα τα ωοθηλάκια, μου έκανε πρόκληση ωοριξίας με ένεση και την επόμενη μέρα έγινε η σπερματύγχιση.

Πριν από όλη αυτή τη διαδικασία  έκανα όλες τις εξετάσεις (ορμονικές, έλεγχο των σαλπιγκών) για να αποκλείσουμε πιθανόν άλλα προβλήματα και ευτυχώς ήταν όλα οκ. Το μόνο πρόβλημα είναι η ποσότητα του σπέρματος ( είναι λίγο).

Όταν είπα ότι στη σπερματύγχιση το σπέρματοζωάριο ξεπερνά κάποια από τα εμπόδια εννοούσα ότι κατά τη διαδρομή που κάνει, με το φυσικό τρόπο,να πάει να βρει το ωοάριο κ πρέπει να περάσει διάφορα εμπόδια μέχρι να φτάσει εκέι, με τη σπερματύγχιση η διαδρομή είναι πιο μικρή,το βοηθούν να πάει πιο εύκολα στον προορισμό του.

 

Τελικα γλυκια μου πετυχε;;δηλ μ προβλημα σπερματος προτεινουν κ σπερματεγχυση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Nantia_14 είπε:

η αληθεια ειναι πως οσες περναμε τα ιδια καταλαβενομαστε! τουλαχιστον δινουμε κουραγιο η μια στη αλλη . Με ολη μου την καρδια ευχομαι και σε σενα μια μεγαλη κ ευτυχισμενη οικογενεια πολυ συντομα

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ. Εύχομαι κ γω το ίδιο σε σένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Τελικα γλυκια μου πετυχε;;δηλ μ προβλημα σπερματος προτεινουν κ σπερματεγχυση;

 

στις πριν 6 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Τελικα γλυκια μου πετυχε;;δηλ μ προβλημα σπερματος προτεινουν κ σπερματεγχυση;

Μπεμπελούκα μου δυστυχώς δεν πέτυχε. Μερικές φορές σκέφτομαι ότι ίσως κάτι πήγε να γίνει και μετά κάτι να χάλασε στην πορεία  γιατί είχα περίεργα συμπτώματα και είχα και καθυστέρηση.  'Όταν ρώτησα τον γιατρό, δεν το αρνήθηκε.

Την Τρίτη δοκιμάσαμε για δεύτερη φορά. Μακάρι αυτή τη φορά να πετύχει!

Τη σπερματέγχυση απ 'ότι μου είπε ο γιατρός την κάνουν όταν δεν υπάρχει μεγάλο, σοβαρό πρόβλημα         ( συνήθως όταν υπάρχει χαμηλός όγκος σπέρματος ή πρόβλημα στην κινητικότητα). Μου είπε ότι οι πιθανότητες επιτυχίας είναι 10-15% και στη περίπτωσή μου με τον φυσικό τρόπο είναι ακόμα λιγότερες :( Γί 'αυτό και 1,5χρόνο προσπαθούσαμε και τίποτα. Είναι λίγο το σπέρμα.

Αν δεν πετύχει ούτε αυτή τη φορά θα προχωρήσουμε στην εξωσωματική. Εκεί οι πιθανότητες είναι 50% και δεν υπάρχει λόγος να χάνω άλλο χρόνο.

Εσείς τι πρόβλημα αντιμετωπίζεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...