Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μήπως είμαι έγκυος?


Recommended Posts

Γεια σας! είμαι 18 και τον Ιούνιο έκανα με το αγόρι μου κάποια προκαταρκτικά τα γεννητικά μας όργανα ήρθαν σε επαφή μόνο εξωτερικά δεν υπήρξε διείσδυση! να σημειώσω εδώ ότι ποτέ δεν έχουμε ολοκληρώσει! (ειμαι εν ολιγοις παρθενα)το αγόρι μου δεν εκσπερματωσε είχε όμως κάποια προσπερματικα υγρα! Αυτό συνεβει στις 16 ιουνιου η περίοδος μου ήρθε στις 22 ιουνιου τον Ιούλιο δεν μου ήρθε λόγω ίσως αυξημένου άγχους μου ήρθε ξανά τον Αυγούστου στις 8 Αυγούστου και τον Σεπτέμβριο στις 15! στις δύο τελευταίες μου όμως περιόδους του Αυγούστου και του Σεπτεμβρίου είχα μειωμένη ροή κανονικό χρώμα αίματος αλλά μου κράτησε 3 μέρες το αίμα και τις επόμενες είχα μόνο σταγόνες! τι Σεπτέμβριο πήγα έκανα έναν υπέρηχο κάτω κοιλιας και μου βρήκαν μια κύστη στην ωοθηκη η οποία όμως εξαλειφθηκε μετα την περιοδο του Σεπτεμβρίου! Για τον ο κτωμβριο περιμένω περίοδο! να σημειώσω ότι δεν έχω ξαναέρθει σε επαφή εννοώ δεν εχω ξανακάνει προκαταρκτικά με το αγόρι μου γιατί χωρίσαμε και δεν έχω ξανακάνει τίποτα με κανενα από τον Ιούνιο! Τον προηγούμενο μήνα πριν μου έρθει η περίοδος το στηθος μου ηταν υπερβολικά φουσκωμένο και η κοιλια μου σκληρη! οταν μου ηρθε το στηθος μου αρχισε να ξεφουσκωνει και η κοιλια μου επανηλθε στα φυσιολογικα! τωρα εδω κσι 3 εβδομάδες όμως η κοιλια μου έχει φουσκώσει τη νιώθω βαριά και σκληρή βέβαια πρέπει να έχω σπαστική κολίτιδα στο έντερο αλλά και πάλι....το στήθος μου εδώ και τρεις βδομάδες είναι σκληρό και φουσκωμένο και δεν ξέρω τι μπορεί να είναι πήγα στη γυναικολόγο που μου έκανε και τον υπέρηχο κάτω κοιλιας και μου είπε ορμονική διαταραχή για το στηθος! Εγώ όμως δεν ξέρω τι μπορεί να είναι....πρησμενη κοιλια και πρησμένο στήθος? φοβάμαι μηοως είμαι έγκυος από τα προσπερματικα του Ιουνίου.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν ο υπερηχος κατω κοιλιας θα έδειχνε κάτι σε περίπτωση εγκυμοσυνης

αν ειναι πολυ νωρις οχι δεν θα δειξει....!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μα αν είμαι θα έπρεπε να είμαι τώρα στον 4ο μήνα και τον Σεπτέμβριο στον τρίτο! λάβατε υπόψιν σας όλο το ιστορικό που παραθέτω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιαννα το να μεινεις εγκυος ειναι παρα πολυ δυσκολο,χωρις ολοκληρωμενη επαφη...εμεις παλευουμε ενα χρονο χωρις αποτελεσμα...τωρα τα συμπτωματα που λες ειναι οντως και συμπτωματα περιοδου..εμενα το στηθος ποναει τοσο που δεν μπορω να το ακουμπησω 10 μερες πριν την περιοδο...παρολα αυτα αν εχεις αμφιβολιες να κανεις μια β χοριακη εξεταση να εισι ηρεμη...για μενα παντως δεν εισαι και θεωρω οτι με τοσο πανικο εχεις χαλασει τις ορμονες σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δημη μου εχεις μελλον ακομη...εμεις τωρα κλεινουμε χρονο..ο γυναικολογος μου δεν ηθελε να κανουμς εξτασεις πριν ξεκινησουμε αλλα μας ειπε τον Δεμεβριο που κλεινουμε χρονο...παντως μακαρι να σου γινει πολυ γρηγορα!! Τωρα να σου πω μην αγχωνεσαι, τι να στο πω...αφου οπως και να ειναι οποτε ερχεται η ακατονομαστη μας πεφτουν τα μουτρα κατω και λεμε μηπως κατι εχω...και αν δεν τα καταφερω ποτε...και ξεκιναει ο φαυλος κυκλος..και του αγχους και της περιοδου:-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΞΕΡΩ ΟΤΙ Ο ΥΠΕΡΥΧΟΣ ΚΑΤΩ ΚΟΙΛΙΑΣ ΔΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΣΟΥ

ο γυναικολόγος μου μου τον έκανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιαννα το να μεινεις εγκυος ειναι παρα πολυ δυσκολο,χωρις ολοκληρωμενη επαφη...εμεις παλευουμε ενα χρονο χωρις αποτελεσμα...τωρα τα συμπτωματα που λες ειναι οντως και συμπτωματα περιοδου..εμενα το στηθος ποναει τοσο που δεν μπορω να το ακουμπησω 10 μερες πριν την περιοδο...παρολα αυτα αν εχεις αμφιβολιες να κανεις μια β χοριακη εξεταση να εισι ηρεμη...για μενα παντως δεν εισαι και θεωρω οτι με τοσο πανικο εχεις χαλασει τις ορμονες σου

το θέμα είναι ότι ξεκίνησαν τα συμπτώματα γύρω στις 25-26 Σεπτεμβρίου! θεωρείτε ότι δεν θα φαινόταν στον υπερηχο μήτρας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιαννα αν ο γυναικολογος σου εκανε υπερηχο, σιγουρα θα ειχε εντοπισει εγκυμοσυνη..αφου μπορουν να την εντοπισουν λιγο μετα μολις μεινεις εγκυος και,σου λενε και ποτε εγινε η συλληψη, ποσο μαλλον αν εισαι λιγο μηνων!! Μην πανικοβαλλεσαι χωρις λογο!! Δημη ναι το τεστ ςιναι απαραιτητο και καλυτερα β χοριακη γιατι δεν εχει μεγαλη διαφορα με το τεστ φαρμακειου στη τιμη και ειναι απολυτα αξιοπιστο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πφφφφφ κορίτσια εχω αγχωθεί πολύ! Αν είχε γίνει κάτι δεν θα είχα συμπτώματα από τον Ιούνιο? θα ήμουν τώρα 4 μηνών....δεν ξέρω τι να κανω.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο υπέρηχος δεν γίνεται και σε εγκύους? πώς δεν δείχνει αφού είναι μέθοδος παρακολούθησης της κύησης ....??? και επιπλέον δεν θα είχα κάποια καθυστέρηση κάτι? εχω κανονικά περίοδο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για αυτο επειδη στον υπερηχο θα ειχε φανει νομιζω αγχωνεσαι χωρις λογο για κατι που δεν υπαρχει... Επισης λογικα εχει αλλαξει λιγο ο κυκλος σου, το οποιο θα σου συμβει πολλες φορες στη ζωη σου για διαφορους λογους....εγω ειμαι 28 και ειχα αλλα συμπτωματα στα 18 αλλα στα 24 και αλλα τωρα, και ειναι απολυτα φυσιολογικο...ωστοσο για να ηρεμησεις πηγαινε κανε μια εξεταση λεγεται β χοριακη για να δεις οτι ολα ειναι ενταξει και δεν εισαι εγκυος και πες μας και τι εγινε τελικα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιαννα αν ο γυναικολογος σου εκανε υπερηχο, σιγουρα θα ειχε εντοπισει εγκυμοσυνη..αφου μπορουν να την εντοπισουν λιγο μετα μολις μεινεις εγκυος και,σου λενε και ποτε εγινε η συλληψη, ποσο μαλλον αν εισαι λιγο μηνων!! Μην πανικοβαλλεσαι χωρις λογο!! Δημη ναι το τεστ ςιναι απαραιτητο και καλυτερα β χοριακη γιατι δεν εχει μεγαλη διαφορα με το τεστ φαρμακειου στη τιμη και ειναι απολυτα αξιοπιστο...

σσε Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που έδειξες! τωρα περιμένω περίοδο στις 15-16 Οκτωβρίου και εχω αρχίσει από χθες να νιώθω κάτω χαμηλά κάποια τσιμπηματακια! Είναι και αυτό σύμπτωμα? και λέτε η κοιλια μου να έχει φουσκώσει λόγω του εντέρου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για αυτο επειδη στον υπερηχο θα ειχε φανει νομιζω αγχωνεσαι χωρις λογο για κατι που δεν υπαρχει... Επισης λογικα εχει αλλαξει λιγο ο κυκλος σου, το οποιο θα σου συμβει πολλες φορες στη ζωη σου για διαφορους λογους....εγω ειμαι 28 και ειχα αλλα συμπτωματα στα 18 αλλα στα 24 και αλλα τωρα, και ειναι απολυτα φυσιολογικο...ωστοσο για να ηρεμησεις πηγαινε κανε μια εξεταση λεγεται β χοριακη για να δεις οτι ολα ειναι ενταξει και δεν εισαι εγκυος και πες μας και τι εγινε τελικα!!

χμ εεχω κάνει και γενικές εξετάσεις αίματος και ούρων αλλά δεν βρέθηκε κάτι! Όπως και εξέταση κόλπο μου εκκριματος! λέω να επαναλάβω τον υπέρηχο την Τρίτη στην γυναικολόγο μου! λέτε να δείξει κάτι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες παρά πολύ για το ενδιαφέρον σας! απλά ανησυχώ παρά πολύ! αααα δεν σας είπα ότι η γυναικολόγος μου μου έκανε 2 φορες υπερηχο μια που βρήκε την κύστη και άλλη μια μετά την περιοδο που μου είπε ότι έφυγε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λογικα απο το εντερο ειναι, αλλα μη νομιζεις και εμενα πρηζεται και ποναει τρεις τεσσερεις μερες πριν και εχω και αερια..συγγνωμη κιολας!!! Εννοειται οτι ολες ενδιαφερομαστε γιατι και εμεις ειμασταν μικρες και δεν ξεραμε τη τυφλα μας και ντρεπομασταν να ρωτησουμε τη μαμα...και αν ρωτουσαμς τις φιλες μας επειδη και αυτες δεν ηξεραν ειχαμε πληροφορηση για γελια...να ξερεις οτι τα τσιμπιματακια μπορει να ειναι η ωορρηξια σου...δηλαδη το αυγο που βγαζουν οι ωοοθηκες σου για να γινει η γονιμοποιηση...εμενα παντα μοη δινει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λογικα απο το εντερο ειναι, αλλα μη νομιζεις και εμενα πρηζεται και ποναει τρεις τεσσερεις μερες πριν και εχω και αερια..συγγνωμη κιολας!!! Εννοειται οτι ολες ενδιαφερομαστε γιατι και εμεις ειμασταν μικρες και δεν ξεραμε τη τυφλα μας και ντρεπομασταν να ρωτησουμε τη μαμα...και αν ρωτουσαμς τις φιλες μας επειδη και αυτες δεν ηξεραν ειχαμε πληροφορηση για γελια...να ξερεις οτι τα τσιμπιματακια μπορει να ειναι η ωορρηξια σου...δηλαδη το αυγο που βγαζουν οι ωοοθηκες σου για να γινει η γονιμοποιηση...εμενα παντα μοη δινει

Παντως να ανφερεις τη ανησυχια σου για εγκυμοσυνη στη γυναικολογο και θα δεις οτι θα σου πει οτι δεν εισαι!!

 

ττο θέμα μου είναι ότι η μητέρα μου δεν το ξέρει! και στη γυναικολόγο πηγαίνω με τη μητέρα μου! Η ωορρηξία μου λογικά έχει περάσει αφού περιμένω σε 9-10 μέρες περίοδο! πφφφφ δεν ξρ ...το ότι έχω περίοδο κανονικά δεν μετράει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...