Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υπόθεση Βάρους


mariatzelepi

Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες. Θα χρειαστώ πολύ την βοήθεια σας  για μια ερώτηση που απασχολεί όλες τις γυναίκες.

Είμαι μόλις 2 μηνών έγκυος και έχω βάλει 3 κιλά. Δεν θέλω να πιστεύω πως θα βάλω άλλα τόσα μέχρι να γεννηθεί!.Πιο είναι το ιδανικό βάρος?Πόσα κιλά να βάλω..?Πιο ειναι το κατάλληλο μέτρο και βάρος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άλλα τόσα μέχρι να γεννηθεί;;;; Χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!! Λογικά θα βάλεις πολύ περισσότερα! 

Συνήθως τα πολλά κιλά μπαίνουν στο τελευταίο τρίμηνο, και κυρίως τον τελευταίο μήνα. 

Εγώ και στις δύο εγκυμοσύνες έβαλα 12-13 κιλά, αλλά στο πρώτο τρίμηνο δεν έβαζα καθόλου. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη έχασα κιόλας στο πρώτο τρίμηνο. Μετά, όμως, μπαίνουν κιλά, και είναι και πολύ φυσιολογικό. Δεν αγχώθηκα ποτέ για τα κιλά, ούτε στερήθηκα στην εγκυμοσύνη, χωρίς να σημαίνει ότι έτρωγα ανεξέλεγκτα. Σωστή διατροφή και κιλά θα μπουν σίγουρα! 

Μετά τις γέννες έφευγαν τα μισά, και με το θηλασμό έφευγαν και τα υπόλοιπα. 

Συνήθως οι πιο πολλές γυναίκες βάζουν γύρω στα 10-12 κιλά. Το θέμα είναι να μην ξεφύγεις και να βάλεις τριάντα κιλά και μετά να μη φεύγουν με τίποτα!

Καλή εγκυμοσύνη εύχομαι και να κρατήσεις το μωράκι σου υγιές στην αγκαλιά σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα ιδανικά κιλά είναι 12-15 ?

Ξέρω οτι θα βάλω απλά έχω άσχημη εγκυμοσύνη..όλο εμετό κάνω ότι τρώω...

Η γνωστή μου έβαλε μόνο 8 κιλά. Οτι μπορώ να κάνω θα το κάνω :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ είχα εμετούς στο πρώτο τρίμηνο της πρώτης εγκυμοσύνης, μαζί με ξινίλες και τρελές αναγούλες, και στη δεύτερη εγκυμοσύνη μια απ' τα ίδια, με πολύ λιγότερους εμετούς, όμως. Γι' αυτό και δεν έβαζα στο πρώτο τρίμηνο. 

Δεν ξέρω αν είναι το ιδανικό βάρος τα 12-15 κιλά, απλώς αυτό είναι το σύνηθες.

Κι εμένα μια φίλη μου είναι στον όγδοο κι έχει βάλει μόνο τέσσερα κιλά, αλλά δεν το λες και φυσιολογικό! Κάνει, όμως, ακόμα εμετούς και ταλαιπωρείται πάρα πολύ. 

Πάντως, μέσα στα κιλά της εγκυμοσύνης είναι και το αμνιακό υγρό, και ο πλακούντας, και το βάρος του μωρού φυσικά, και το πρήξιμο. Θα δεις ότι με τη γέννα τα μισά τουλάχιστον θα φύγουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα μανούλες. Θα χρειαστώ πολύ την βοήθεια σας  για μια ερώτηση που απασχολεί όλες τις γυναίκες.

Είμαι μόλις 2 μηνών έγκυος και έχω βάλει 3 κιλά. Δεν θέλω να πιστεύω πως θα βάλω άλλα τόσα μέχρι να γεννηθεί!.Πιο είναι το ιδανικό βάρος?Πόσα κιλά να βάλω..?Πιο ειναι το κατάλληλο μέτρο και βάρος?

Μαρία μου εγώ είμαι σχεδόν 9 μηνών και έχω βάλει 14 κιλά! Συγκεκριμένα μέχρι τον 5ο μήνα (παρόλο που είχα αναγούλες μέχρι τον 3ο) έτρωγα τα πάντα και έβαλα 10 κιλά!Απο 54,5 πήγα 64,5! Απο τον 6ο όμως η αλήθεια είναι οτι η όρεξή μου άλλαξε και έβαλα μόνο 4 κιλά!!! Στην αρχή που τα έπαιρνα μαζεμένα με αγρίεψε λίγο ο γιατρός μου γιατι είχα φοβερή τρέλα με την μακαρονάδα!!!Κάθε βράδυ έτρωγα 2 πιάτα μακαρόνια!!! Ε μετα άλλαξε το πρόγραμμα γιατι είχα χαμηλό αιματοκρίτη και έτσι άρχισα να προσέχω τι τρώω.. Τώρα έχω κάνει καλύτερους φίλους τα μπροκολα και τα καρότα οπότε δύσκολα βάζω πλέον!!!   (*)  (*)  (*)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοπελα μου εγω ειμαι 14 εβδομαδες και απο 59 κιλα εφτασα 64 και εχω κατα τρομαξει τα εβαλα γρηγορα νομιζω...δεν τρωω πολυ ουτε ανθυγιεινα πιτσες,σαντουιτς και τετοια και βαζω καευθειαν...λες να αλλαξει και εμενα οπως εσενα..?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χμ δεν εχω ιδεα καν γιατι άλλαξε σε εμένα!! Αλλα σίγουρα είναι πιθανό!! Αύριο έχω πάλι ραντεβού στο γιατρό να δούμε πόσα πήγα τώρα!! ( ζυγιζομαι μονο στη δικη του ζυγαρια για να ειμαι σιγουρη)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πως πηγε η εξεταση γλυκια μου? πιστευω καλα? απο κιλα πως παμε ? σταθερα ευχομαι να μου φτιαξεις και λιγο την διαθεση χαχα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Kalhspera.eimai 32eudomades k exw parei 23 gl imoun 57 k exw paei 80 ti na kanw exw frikari dn mporw na mn trww..k eimai mono 24xronon tha mporesw na ta xasw? Sta plaina exw vgali kokkines ragades polles tha miniun meta tn egkimosini.vazo kremoula..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κορίτσι μου! Να βάζεις κρεμουλα 2 φορές την ημέρα! Καποια δεν θα τα αποφύγεις όπως για παράδειγμα εγω έβγαλα κιρσούς στη μέση απο το βάρος και έβαλα 17 κιλα συνολικά! Το μονο που γνωρίζω ειναι οτι τα χάνεις αν θηλασεις αλλα και αυτο δεν το λεω σίγουρα! Εγω θηλάζω και ήδη έφτασα στο αρχικό βάρος αλλα δεν ξερω αν ειναι οντως επειδή θηλάζω!!!! Αλλα ακομα και να μη τα χάσεις κατευθείαν μην πανικοβαλλεσαι για αυτο! Εγω ειμαι 20 και η μέση μου εχει μωβ κόκκινες γραμμές ( κιρσούς ) και δεν είχα σκεφτεί να βαλω στα μπράτσα μου κρέμα και έκανα ραγάδες εκει! Ομως κάθε φορά που κοιτάω το μωρο μου άξιζε τον κόπο! Αλήθεια οταν γεννήσεις δεν θα σε νοιάζει! Δεν ειπα να μην χάσεις καθολου εφόσον αισθάνεσαι άσχημα αλλα πλέον κανένας δεν θα το κοιτάει αυτο! Θα φέρεις στον κόσμο μια ζωούλα δεν γινεται να μην φθαρεί το σώμα σου! Με λίγη γυμναστική και καλή διατροφή ( που αν θηλασεις θα την εχεις ) θα επανέλθεις! Άσε που μετα με το μωρο δεν θα εχεις χρόνο ουτε να πλησιάσεις την κουζίνα! Το να κανεις να φας και να προλάβεις να φας θα ειναι πολυτέλεια ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...