Μετάβαση σε περιεχόμενο

κύστη στην ωοθήκη και σύλληψη


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια. Επειδή έχω μπερδευτεί θέλω να μου πείτε αν γνωρίζεται μπας και ξεμπερδευτώ.

Προσπαθούμε 3 χρονια για παιδί. Πήγα σε ένα γυναικολόγο μου είπε να παρακολουθήσουμε την ωορηξία μιας και έχω μεγάλο κύκλο (40 ημέρες). Έκανα το 1ο υπερηχογράφημα μετά την περίοδο και στη μια ωοθήκη υπάρχει απλή κύστη (εγκοβισμένο ωάριο) 3 εκατοστά. Μου λέει ο γιατρός οτι δεν επηρεάζει τη σύλληψη αλλά σταματάμε την παρακολούθηση της ωορηξίας και μάλιστα αυτό το μήνα να προσέχουμε να μήν μείνω έγκυος (λες και 3 χρόνια έχω μείνει... τραγική ειρωνία) γιατί αν μείνω θα πρέπει να κάνω αφαίρεση της κύστης χειρουργικά. Πρώτα θα πάρω αντισυλλιπτικά να φύγει η κύστη και μετά να παρακολουθήσουμε την ωορηξίοα. Πάντως με τέτοιου είδους κύστη μου τόνισε έγκυος μένεις.

Πάω σε 2ο γιατρό. Ξανά στο υπερηχογράφημα κύστη 3 εκατοστά στη μια ωοθήκη (η άλλη μια χαρά). Αυτός μου λέει. Η κύστη είναι το πρόβλημα υπογονιμότητας. Δεν σε αφήνει να κάνεις ωορηξία γιατί παράγει ορμόνες. Πάρε αντισυλληπτικά και όταν φύγει η κύστη θα μπορείς να συλλάβεις.

Στο internet διαβάζω οτι γυναίκες με απλή κύστη έμειναν έγκυοι και μάλιστα η κύστη έφυγε λόγω της εγκυμοσύνης.

Τώρα εγώ τι να πιστέψω απο όλα? Τελικά η κύστη είναι αιτία υπογονιμότητας ή μπορείς να συλλάβεις και με αυτήν? Δημιουργεί πρόβλημα στην εγκυμοσύνη ή όχι? θέλω την εμπειρία σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα επειδη το περασα το μονο σιγουρο ειναι οτι θα κανεις παιδι.εγω εχω ενα γιο.για δυο χρονια αλλαζα γιατρους μεχρι που βρηκα το σωστο.μου εδωσε αντισυλληπτικα και μετα ,αφου εφυγε η κυστη μου εδωσε τα σερπαφαρ για να κανω ωορρηξια με παρακολουθουσε για να δει τις μερες μου και εμεινα.ειχα τελεια εγκυμοσυνη και μετα τη γεννα δεν εχει ξαναπαρουσιαστει η κυστη.σου ευχομαι καλη επιτυχια και ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα.μην αγχωνεσαι καθολου...εδω κανουν παιδια γυναικες με μια ωοθηκη εσυ δεν θα κανεις...φιλακια:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ1.ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΑΚΙ.ΠΑΡΕ ΤΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΥΡ!!!!!!!ΣΤΟ ΨΑΧΝΩ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μου Χριστίνα η δική μου εμπειρία με κύστες είναι εντελώς διαφορετική!

Εγώ είχα σοκολατοειδή κύστη (ενδομητρίωση) ενός εκατοστού μόλις στη δεξιά μου ωοθήκη και ήταν σαφής αιτία υπογονιμότητας! Έκανα δύο λαπαροσκοπήσεις και μετά από ένα χρόνο (και τρία συνολικά) κατάφερα να μείνω έγκυος!

Μου φαίνεται πιθανό να είσαι υπογόνιμη λόγω μεγέθους της κύστης αλλά νομίζω ότι είναι τόσο απλή η λύση που δε χρειάζεται ούτε να το σκέφτεσαι!

Είμαι σίγουρη ότι θα μείνεις έγκυος αλλά ούτως ή άλλως δε θα ήταν καλό να τη ξεφορτωθείς;;

Δε νομίζω ότι βοήθησα και πολύ αλλά σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να σου πάνε όλα καλά και σε λίγο καιρό να μας ανακοινώνεις ευχάριστα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΕ Η ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΧΕ ΜΙΑΣ ΦΙΛΗΣ Η ΜΑΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΛΑΜΕ ΤΗΣ ΑΦΑΙΡΕΣΑΝ ΤΗΝ ΩΟΘΗΚΗ ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΛΥΣΗ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ ΣΕ 3ΔΙΔΥΜΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΤΟΤΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ...ΚΑΙ Η ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΓΙΑ 2 ΠΑΙΔΙ 2,5ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΜΕΝΕ ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΡΗΚΑΝ ΚΥΣΤΗ ΠΗΡΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΧΑΠΙΑ ΕΦΥΓΕ Η ΚΥΣΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ..ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ Η ΚΥΣΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 8 years later...

Γεια σας κοριτσια προσπαθω 3 χρονια για εγκυμοσινη πιγα χτες στ γιατρο μου και μου βρηκε 5.60 εκ κυστη λεει δεν προκοιτε να μεινω εγκυος αν δεν εξαφανιστη η δεν μικρινη πολυ παρε χαπια μου λεει γιασμιν για 21 ημερες μετα θ σου ερθει περιοδος και ξανα ελα  ν δουμε τ εγινε αλλιος πρεπει ν την αφερεσουμε ξερω γυναικες που με κυστες εμειναν εγκυες και ολα καλα δεν ξερω τ να πιστεψω μηπως θελει ν μου φαει χρηματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου η γνώμη μου είναι να πάρεις ενα μήνα τα Γιασμίν κ να πας ξανά για υπέρηχο να δεις αν υπάρχει κάποια διαφορά κ αν σου πει οτι προχωρατε σε επέμβαση να πας κ σε δεύτερο κ σε τρίτο γιατρό να πάρεις κ άλλες γνώμες για να είσαι σιγουρη . Η αλλη επιλογή είναι να μην πάρεις τα Γιασμίν κ να πας αμέσως σε εναν άλλο γιατρό να δεις τι θα σου πει. Ζητα απο γνωστές σου που είναι πολύ ευχαριστημένες απο τους γυναικολόγος τους να σου δώσουν πληροφορίες για αυτους κ διάλεξε κάποιον για δεύτερη γνώμη.

Εύχομαι να φύγει με τα Γιασμίν κ να μην χρειαστεί να κανεις τίποτα απο αυτά κ σύντομα να μείνεις έγκυος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ριτο είπε:

Γεια σας κοριτσια προσπαθω 3 χρονια για εγκυμοσινη πιγα χτες στ γιατρο μου και μου βρηκε 5.60 εκ κυστη λεει δεν προκοιτε να μεινω εγκυος αν δεν εξαφανιστη η δεν μικρινη πολυ παρε χαπια μου λεει γιασμιν για 21 ημερες μετα θ σου ερθει περιοδος και ξανα ελα  ν δουμε τ εγινε αλλιος πρεπει ν την αφερεσουμε ξερω γυναικες που με κυστες εμειναν εγκυες και ολα καλα δεν ξερω τ να πιστεψω μηπως θελει ν μου φαει χρηματα

Καλησπέρα Γιασμίν και εγώ συμφωνώ με τη φίλη αστεράκι έχω αφαίρεσει και εγω στο παρελθόν κύστη από την ωοθήκη ποτέ την ανακάλυψες τυχαία από τον υπέρηχο είχες συμπτώματα?Πάρε τα χάπια για αρχή μήπως και βοηθησεις στο να την απορροφήσει ο οργανισμός σου και να μη χρειαστείς λαμπαροσκοπηση για μένα καλό θα τανε να βγει αλλά βεβαίως συμβουλεψου  κι άλλον έναν γιατρό υπάρχουν πολλών ειδών κύστες εσύ την έχεις ακριβώς πάνω στην ωοθήκη είναι κολλημένη ?Να μη σου κάνει και καμία ρήξη και φλεγμονή και σου κάνει ζημιά και σε άλλα οργανα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κυστη απο κυστη εχει διαφορα..

Υπαρψουν.κυστης που δημιουργηθηκαν τυχαια κ με φαρμακα( συνηθως αντισυλλυπτικα φευγουν)

Κυστεις που θα φυγουν απλα με χειρπυργειο

Κυστεις που δημιουργπυνται σε καθε κυκλο απο τα απομηναρια ωοριξιας 

Και πιο συνθετες αυτες που ειναι αποτελεσμα ενδομητριωσης..

Αυτο που ειναι το μονο σιγουρο ειναι οτι ολες μα ολες αντιμετωπιζονται κ δινουν μωρακι..αλλωστε μην ξεχνας η φυση προνοησε για 2 ωοθηκες χωρις αυτο φυσικα να σημαινει οτι αυτη που χει κυστη δεν παραγει ωαρια..

Μονο στην υποβοηθπεμη ειναι θεμα η κυστη κ πρεπει να την ξεφορτωθεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...