Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΑΡΕΟΥΛΑ!!!


Recommended Posts

Santaloxilo μου αμη εχω κάνει κ εγώ!εμένα είναι χαμηλή.κάθε γυναίκα έχει συγκεκριμένα αποθέματα ωαρίων.ανάλογα με τις καταχρήσεις,το άγχος,την περιβαλλοντική μόλυνση κτλ που έχουμε υποστεί μπορεί να μειωθεί. Οπότε η αμη δείχνει αν έχουμε αρκετά αποθέματα.συγκεκριμένα θα αναφέρει πολυ υψηλή γονιμότητα,υψηλή,μέτρια,χαμηλή κ πολύ χαμηλή.οπότε βλέπεις αν έχεις περιθώρια ή όχι!πολλοί γιατροί δεν την δέχονται γτ είναι σχετικά νέα εξέταση.αυτά γνωρίζω....για την fsh ξέρω πως όταν είναι πολύ υψηλή σε συνδυασμό με χαμηλή αμη είναι ένδειξη πρόωρης εμμηνόπαυσης.αυτά έχω διαβάσει κ μου έχουνε πει.

Φυσικά όλα θα πάνε καλά οπότε μην ανησυχείς!για όλα υπάρχουνε λύσεις.

Μιλήσατε με τον γιατρό για την πιθαμότητα της εξωσωματικής?τι σκέφτεστε να κάνετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Capy μου υπομονή λίγο με την περίοδο, αλλά για το γιατρό που λες δεν ξέρω τι να σε συμβουλέψω. Για μένα θα μετρούσε η εμπειρία. Δεν έχεις καμία γνωστή που να έχει κάνει κάτι ανάλογο; Καλά είναι να το κάνεις μετά την περίοδο για να πας και ξένοιαστη τις διακοπούλες σου, τουλάχιστον να ηρεμήσεις λίγο. 

Σανταλόξυλό μου η ΑΜΗ είναι μια ορμόνη που δείχνει τα αποθέματα ωαρίων στη γυναίκα, πόσο γόνιμη είναι δηλαδή. Βέβαια πολύ γιατροί δεν την δέχονται και προσωπικά τη θεωρώ οτι δεν είναι ο απόλυτος παράγοντας που πρεπει να ληφθεί υπόψη. Έκανα την ΑΜΗ πριν την εξωσωματική και ήταν σχετικά καλή αλλά όχι και η καλύτερη. Ο εξωσωματικός ήθελε να αυξήσουμε τη δόση σε σχέση με την 1η μου εξωσωματική, τελικά συζήτησαν με το γιατρό που με παρακολουθούσε και είπαν να μην την αυξήσουν. Σε πληρορφορώ ότι η ανταπόκριση κατά τη διέγερση ήταν πολύ καλύτερη και η ποιότητα των ωαρίων επίσης πολύ καλή. Οπότε είναι μια εξέταση που θα δώσει σχετικά αποτελέσματα που δεν την παίρνουμε και τοις μετρητοίς. Αν κάνεις διέγερση και δεν ανταποκρίνεται ο οργανισμός τότε μπορεί ο γιατρός να τη συνεκτιμήσει. Για την FSH δεν ξέρω και πολλά να σου πω την αλήθεια μου. 

Πάντως μην αγχώνεσαι. Όλα καλά θα πάνε. Αποφασίσατε για εξωσωματική; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες!

 

Levou μου, τι να πω....κάθε αποτυχία με θυμώνει πιο πολύ και μου ξαναφέρνει στο μυαλό τη βασανιστική ερώτηση "γιατί οι άλλοι τόσο εύκολα κι εμείς τόσο δύσκολα?"....

 

Μορούλι, κοιμήσου για όλες μας, εγώ δουλεύω τουλάχιστον 10 ώρες την ημέρα και σε ζηλεύω αλλά που θα πάει....! Με το καλό το αγορινάκι σου!

 

Capy, όταν με ρωτάνε σε ποιο γιατρό θα πάω αυτή τη φορά, ξέρεις τι απαντάω? Σε όποιον νιώθω ότι με κοροϊδεύει λιγότερο! Ξέρω πως δεν είναι σωστό αλλά δεν μπορώ να εμπιστευτώ πια κανέναν, τους βλέπω και μου γυρίζει το μάτι ασπράδι!!

 

Santaloxilo γλυκό, η ΑΜΗ υποτίθεται πως είναι ενδεικτική των αποθεμάτων ωαρίων αλλά θα σου πω το εξής απλό: Την έκανα πριν από 2 χρόνια κι είχα 9 και φέτος είχα 13,7! Αν τα ωάρια φθίνουν, τα δικά μου αποθέματα πως μεγάλωσαν....? Μπούρδες!

 

Καλύτερα να μη γράψω άλλο γιατί όπως καταλαβαίνετε είμαι λίγο αρπαγμένη! χαχαχα!

 

Σας φιλώ όλες...κουράγιο μάνες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αποφασισαμε να ζησουμε τον ερωτα 3 μηνες σαν ανθρωποι και απο Σεπτεμβρη παμε για επιθεση...η υπομονη μου εξαντληται..κι αν δεν ειχα μια φιλη που παντρευτηκαμε μαζι οπως σας ειπα και ακολουθησαμε ακριβως τα ιδια βηματα να μενει εγκυο τον προηγουμενο μηνα θα ημουν ηδη εξω απο την πορτα του Μαντουδη...ουσιαστικα προς τα εκει μας βλεπω απλα θελω ενα ξεγνοιαστο καλοκαιρι..περασαμε δυσκολο χειμωμα μια οι σπερματεγχυσεις μια το σπιτι μια οι δουλειες ια οι μεταθεσεις μια θεματα υγειας...ειπαμε να ξεκουραστουμε..την ΑΜΗ ο γιατρος δεν την ηθελε για να μαι ειλικρινης γιατι λεει πως ολα τα αλλα απλα αρκουν..επειδη ομως μου κολλησε εμενα πως με τα σερπαφαρ εκανα μονο ενα αυγπο παραπανω κι εκεινο της κακια ωρα(ΚΑΡΑΚΛΟΥΒΙΟ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΤΗ ΜΑΥΡΗ)σκεφτηκα μαζι με ολα να κανω κι αυτη..25 ευρω ηταν ειπα να τα δωσω...κατα τα αλλα εβαλα πριν σε μια ταξη το γραφειο μου και ανοιξα το ερμητικα κλειστο συρταρακι με το χαρτομανι απο γιατρους...τα εβαλα με τη σειρα σε ενα φακελο κι ο θεος μαζι μας..την αλλη εβδομαδα θα παρω να κλεισω κι ενα ραντεβου στο αραιτεειο με ολες τις εξετασεις μου στη μοναδα υποβοηθουμενης να δω τι θα μου πουν..ενεπισημα ξερω γιατι οπως ειπα εχω ξαναρωτησει..αλλα ειναι το τελευταιο που θα κανω πριν πω παω διακοπες ..και εννοω διακοπες....χωρις τεστακια χωρις τιποτα...επισης ξαναθυμιζω το θεμα καφε εδω στην Αθηνα(καλα capy πρωτα ο θεος κι εσενα θα σε δω στανταρ το καλοκαιρι..ανεβοκατεβαινω κι αλλαζω μεσα ΜΕΤΑΦΟΡΑς στη ΘΕΣ/ΚΗ...σε κανα 2 εβδομαδες μαζευω παλι το τσαντιρι μου και μια πανω μια κατω θα ξεκαλοκαιριασω τραγουδώντας ...δεν εχω τοπο δεν εχω ελπιδα δεν θα με χασει καμια πατριδα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Diazaki μη το ξεχασω...μεχρι τον τριτο μηνα επαιρνα προγεστερονη μετα την αυχενικη σταματησα τα φαρμακα μονο βιταμινες.

Μωρουλι μια χαρα ο μπεμπης και με οποιο τροπο και να βγει ιδιος θα στρογγυλοκαθεται στην αγκαλια σου...αντε με την καισαρικη αν χρειαστει να ναι πιο ξεκουραστος!!! Ο γιατρος θα κρινει...κοιμησου καλε τωρα που μπορεις και ρεμπελιασε...εμεινε τοσο λιγο...

Santaloxilo μπραβο χαλαρα....σακιδιο και διακοπουλες! Εκπαιδευτικος ειπαμε εισαι;

Matildaki εμπαινε!!!

Εμεις κλεισαμε διακοπουλες τελευταια βδομαδα Ιουλιου με τις κορουλες μας οπως καθε χρονο τα τελευταια χρονια που ειναι στη ζωη μας Ερετρεια...Ευβοια...

Περσι πηγαμε Τολο Ναυπλιο και το συστηνω ανεπιφυλακτα για οικογενειες με μικρα παιδακια.

Στις 29 τωρα του Ιουνη εχουν τη γιορτη στο παιδικο αλλα δε γραφω αλλα γιατι αμα με πιασει να μιλαω για τις κορες μου θα μιλαω ωρες και θα ξεφυγουμε απο το θεμα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Santaloxilo μου τι σύμπτωση!σημερα κ εγώ άνοιξα την γιγαντοσακουλα με τις εξετάσεις κ τις εβαλα σε μια τάξη!καλές διακοπές να έχουμε με ηρεμια,αγάπη κ υγεία κ όλα θα πανε καλα από Σεπτέμβριο!!!ανυπομονώ να βρεθούμε!!!άλλη από θεσσαλονικη?

Matildaki μου εγώ μια νευριάζω,μια γελάω με τους γιατρούς...δυστυχως δεν έχω κάποια γνωστή να ρωτήσω....

ΜARDIO μου γράψε μας για την γιορτή!φαντάζομαι συγκίνηση η μανα!!!!να τις χαίρεσαι τις μικρουλες σου!

Σας φιλωωωωω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

morouli mou  σε ευχαριστω που με σκεφτεσαι και τα λογια σου,

καπυ μου κουραγιο κι ακολουθησε το ενστικτο σου για την επιλογη γιατρου,

σανταλοξυλο μου δεν ξερω αυτα που εγραωες. ποσο κοστιζουν amh fsh? μονη σου αποφασισες ν τις κανεις? χρειαζονται για την εξωσωματικη?

 

σας φιλω ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια μου τι κανετε?

Δαφνη μου πολυ χαρηκα που εχεις κ εσυ κοριτσακι θα δεις θα τρελλαθεις εντελως χιχιχιχ

Μορουλι μου ο μικρος σου κανει κουμαντο απο την κοιλια ε?φαντασου να βγει τι θα γινει χαμος χαχαχα ξεκουρασου τωρα που μπορεις κ κανε οτι αντεχεις...ακου το σωμα σου κ μην ζοριζεσαι για τιποτα...μετα θα αναπολεις αυτες τις ωραιες μερες που μπορουσες να κοιμηθεις κ γενικα να χαλαρωσεις!!!

capy ευχομαι καλη επιτυχια οπου κ αν αποφασισεις να πας!!!

λεβου μου πραγματικα λυπαμαι που απετυχες αλλα δεν το βαζουμε κατω ε?συνεχιζεις δυναμικα μεχρι να ερθει το η τα θαυματακι-α σου...

Μαλτιδακι αυτην την ερωτηση την εκανα κ εγω σχεδον 6 χρονια μεχρι που ηρθε η μερα κ εζησα κ εγω το θαυμα μου γι αυτο σταματα να ρωτας κ απλα δρασε ;)

σανταλοξυλο καλα κανετε κ πηρατε αυτη την αποφαση.ζηστε τον ερωτα σας κ οταν ειστε ετοιμοι ξεκινατε!!!σημαντικο ειναι να ειμαστε σε καλη ψυχολογια για ενα καλο ξεκινημα :)

κοριτσακι μου τι κανει το κοριτσακι σου στην κοιλιτσα?

Φραουλιτσα να προσπαθεις να κανεις τον αντρα σου να αισθανεται κ να πιστευει οτι θα τα καταφερετε γιατι θα τα καταφερετε απλα θελει υπομονη κ επιμονη!!!!ολα πλεον διορθωνονται η επιστημη εχει προχωρησει τοσο πολυ...

Μικα πως εισαι?τα διδυμακια μας τι κανουν?

κανενα νεο απο την candycrash κ την Νατασα εχετε?

εμεις κοριτσια ειμαστε πολυ καλα μεγαλωσαμε γιναμε 4 μηνων...ειναι μια τρελλα το κοριτσακι μου το τι γελια μου κανει κ τι χαρουλες δεν λεγεται,με εχει τρελανει τελειως!την κοιταζω κ νιωθω τοσο ευλογημενη που την εχω πραγματικα αξιζε ολα οσα περασα...γι αυτο σας λεω κοριτσια μην το βαζετε κατω θα ερθει η δικη σας ωρα απλα πιστεψτε το,δεν θα σταματησω να το λεω!!!

φιλια πολλα σε ολες οσες ξεχασα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανοιξτε νέο θέμα και βαλτε το Link εδω...φτάσαμε τις 100 σελίδες και αργεί να φορτώσει το θεματάκι....

Το προηγούμενο το άνοιξε η Rose! Για να δω ποια θα ανοίξει το επόμενο να ναι η τυχερή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου καλημερα!!σας διαβαζω οποτε μπορω αλλα δεν προλαβαινω να γραψω!με τα διδυμακια μας περναει η ωρα και δεν το καταλαβαινεις!!εχει και η αδελφη μου τρεχαματα με τη βαφτιση ενος κοριτσιου και βοηθαω τη μαμα μου και τα προσεχουμε!!απο την ερχομενη τεταρτη θα ειμαι και παλι κοντα σας!συγνωμη που δεν μπορω να σχολιασω τα μηνυματακια σας!

εγω εκανα υπερηχο και ειναι ολα καλα!η μπουμπου μου ειναι 255γραμ !

 

levou μου αν και λιγο καθυστερημενα σου λεω οτι λυπηθηκα αλλα ειπαμε οτι δεν το βαζουμε κατω και προχωραμε!

 

diazaki  εγω λογο του οτι εχω κοντο τραχηλο θα παιρνω τα ουτρο μεχρι να γρννησω με το καλο!

 

rosaki μου σε καταλαβαινω !!φιλησε μου την κουκλα σου!

 

φιλακια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΛΟΧΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ...καλε ενημερωστε με αν ανοιξουμε αλλο θεμα μη σας ψαχνω παλι...ΜARDIO ΝΑΙ εκπαιδευτικος ειμαι(φανταζομαι εξηγηται ετσι γιατι εχω τοοοση λατρεια στα παιδι.α)Ματιλδακι οπου θες οποτε θες κανονιζουμε...τι θα λεγατε να πουμε Τριτη πρωι ή απογευμα καπου στο κεντρο???

prasini την fsh μου την κανει καθε χρονο μαζι με το γενικο ελεγχο εγω ζητησα την Αμη γιατι εχω αγχος μηπως δεν ανταποκρινονται οι ωοθηκες οπως πρεπει..για την εξωσωματικη δεν ξερω αν την θελουν εγω δεν ξεκιναω ακομα απλα ηθελα να το εχω κι αυτο....το κοστος της ΑΜΗ ηταν κοντα στα 35 ευρω αλλα εγω επειδη ειμαι συχνη πελατηςοικογενειακως στο μικροβιολογικο ειχα εκπτωση κι εκανε 25 η αλλη μαζι με ενα πακετο ορμονολογικων αιματολογικων καναν με ταμειο 27 ευρω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Santaloxilo, δυστυχώς δουλεύω από το πρωί μέχρι τις 7 το απόγευμα το νωρίτερο!

Τι θα λέγατε για σκ? Νομίζω όλοι είμαστε πιο χαλαροί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααα μια φιλη μου εστειλε το παρακατω και το μοιραζομαι μαζι σας

Ο Γλύπτης, το αγόρι και το λιοντάρι

Ένας γλύπτης δούλευε σκληρά με το σφυρί και το καλέμι του σε ένα μεγάλο κομμάτι μάρμαρο.
Ένα μικρό αγόρι, που περπατούσε γλείφοντας το παγωτό του, σταμάτησε μπροστά στην πόρτα του εργαστηρίου.
Το αγόρι κοίταξε γοητευμένος την "βροχή" της λευκής σκόνης, τα μικρά και μεγάλα θραύσματα πέτρας που έπεφταν δεξιά και αριστερά.
Δεν είχε ιδέα τι συνέβαινε. Του φάνηκε περίεργο να βλέπει εκείνο τον άνθρωπο να χτυπά σαν τρελός την μεγάλη πέτρα.
Λίγες εβδομάδες αργότερα , το αγόρι πέρασε και πάλι μπροστά από το εργαστήριο και προς μεγάλη του έκπληξη είδε ένα μεγάλο και "ισχυρό" λιοντάρι στο μέρος όπου πριν υπήρχε το μάρμαρο.
Κατενθουσιασμένο, το αγόρι έτρεξε στο γλύπτη και του είπε:"Κύριε, πες μου, πως ξέρατε ότι υπήρχε ένα λιοντάρι στην πέτρα;"

H ζωή σου είναι σαν ένα κομμάτι λευκό μάρμαρο. Είναι στο χέρι σου να το πελεκίσεις και να το κάνεις ένα αριστούργημα. Και, ακόμη αν σε κάποιο μπορεί να φανείς ένα άχρηστο κομμάτι πέτρας, μην επιτρέψεις να σε επηρεάσει. Μέσα σου κρύβεις ένα "λιοντάρι."
Είναι στο χέρι σου να το κάνεις να βγει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...