Μετάβαση σε περιεχόμενο

τι φαγητά τρώνε οι σύζυγοι...


Rina80

Recommended Posts

Καλημέρα σας...θα ήθελα να θίξω ένα πολύ φλέγον ζήτημα κατά τη γνώμη μου αφού είναι πρόβλημα το τι θα μαγειρέψουμε κάθε μέρα8-| Τι φαγητά τρώνε οι δικοί σας άντρες; Ο δικός μου μόνο κρέας...άντε και μακαρόνια...γινεται όμως να τρως κάθε μέρα κρέας; άσε που στην περίπτωσή μας δεν κάνει κιόλας λόγω προβλήματος υγείας. Πώς να τον μάθω να τρώει και τίποτα άλλο; αύριο θα κάνουμε κι ένα παιδάκι...πώς θα μάθει να τρώει τα πάντα όταν ο μπαμπάς τρώει 3 πράγματα. και βέβαια....αν ήταν στο χέρι του μόνο απέξω θα έτρωγε...τρελαίνεται για σαβούρα....αυτό βέβαια τώρα το έχουμε περιορίσει πολύ...τα φώτα σας...[smilie=confused1.g:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera se oles!!!!rina mou min anusuxeis emena etrwge ta panta alla prwtimouse vevaia ta apo exw fagita kathe mera guro na tou eixes guro thatrwge!!!efarmosa mia stratigiki pou legete auto eftiaxa auto tha fas kai an den thes katse nustikos kai apexw den exei xexnato!!!mia duo tha to parei apofasi kai tha ta faei anagkastika!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικός μου γενικώς τρώει απ' όλα. Έχει, βέβαια, τις ιδιοτροπίες του, αλλά και ποιος δεν τις έχει;

Πριν συγκατοικήσουμε, έτρωγε πολύ λιγότερα. Π.χ. δεν έτρωγε πληγούρι, πατάτες πουρέ, φασόλια μαυρομάτικα, λαχανόρυζο, πρασόρυζο, λαχανοντολμάδες, γιουβαρλάκια κι ένα σωρό άλλα. Βρήκα, λοιπόν, διάφορες συνταγές ή έβαλα τη φαντασία μου, κι άρχισε να τα τρώει. Πιστεύω ότι σε μεγάλο βαθμό δεν τα έτρωγε επειδή δεν του άρεσαν όπως τα έφτιαχνε η μάνα του!

Αυτό, όμως, που κάνουν πολλές γυναίκες, δηλαδή φτιάχνω δύο φαγητά γιατί ο σύζυγος δεν τρώει αυτό ή εκείνο ή το άλλο, δεν το έκανα ποτέ, και ούτε πρόκειται να το κάνω. Το θεωρώ απαράδεκτο. Απλά κάποια φαγητά που δεν τρώει, π.χ μπάμιες δεν θα τα φτιάξω. Από κει και πέρα, αυτό υπάρχει, αυτό τρώμε. Κι εμένα έτσι με έμαθαν οι γονείς μου, και έτσι κάνω κι εγώ και με το παιδί και με το σύζυγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικός μου γενικώς τρώει απ' όλα. Έχει, βέβαια, τις ιδιοτροπίες του, αλλά και ποιος δεν τις έχει;

Πριν συγκατοικήσουμε, έτρωγε πολύ λιγότερα. Π.χ. δεν έτρωγε πληγούρι, πατάτες πουρέ, φασόλια μαυρομάτικα, λαχανόρυζο, πρασόρυζο, λαχανοντολμάδες, γιουβαρλάκια κι ένα σωρό άλλα. Βρήκα, λοιπόν, διάφορες συνταγές ή έβαλα τη φαντασία μου, κι άρχισε να τα τρώει. Πιστεύω ότι σε μεγάλο βαθμό δεν τα έτρωγε επειδή δεν του άρεσαν όπως τα έφτιαχνε η μάνα του!

Αυτό, όμως, που κάνουν πολλές γυναίκες, δηλαδή φτιάχνω δύο φαγητά γιατί ο σύζυγος δεν τρώει αυτό ή εκείνο ή το άλλο, δεν το έκανα ποτέ, και ούτε πρόκειται να το κάνω. Το θεωρώ απαράδεκτο. Απλά κάποια φαγητά που δεν τρώει, π.χ μπάμιες δεν θα τα φτιάξω. Από κει και πέρα, αυτό υπάρχει, αυτό τρώμε. Κι εμένα έτσι με έμαθαν οι γονείς μου, και έτσι κάνω κι εγώ και με το παιδί και με το σύζυγο.

αμ, ο δικός μου δεν τρώει πολλά....κι αν φτιάξω κάτι που δεν του αρέσει....δε θα γκρινιάξει, δε θα πει τίποτα...αλλά πολύ απλά θα φάει απέξω κι εγώ αυτό θέλω να το αποφύγω...προτιμώ να φάει 3 φαγητά σπιτικά παρά τις βλακείες που φτιάχνουν έξω...εμένα δυστυχώς πήρε πολύ κακές συνήθειες διατροφής από τη μαμά του...δυστυχώς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα πήρε κακές συνήθειες από τη μαμά του. "Δε σ' αρέσει το φαγητόοοο;;;; Να σου τηγανίσω αβγά καμάρι μουυυυυ!!!!!". Ευτυχώς έφυγε απ' το σπίτι του 17.5 χρονών για να σπουδάσει, κι έτσι απομακρύνθηκε από τις κακές επιρροές.

Ευτυχώς δεν του αρέσει ιδιαίτερα το φαγητό απ' έξω. Θα φάει, βέβαια, και γύρο και σουβλάκια καμιά φορά, αλλά σπάνια. Όσο για goody's και τέτοια, ούτε να τ' ακούσει. Μια φορά πριν κάποια χρόνια είχε πάρει, και μετά δεν μπορούσε να τα φάει, αφού σε σύγκριση με τα σπιτικά, αυτά είναι πλαστικά σκουπίδια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera se oles!!!!rina mou min anusuxeis emena etrwge ta panta alla prwtimouse vevaia ta apo exw fagita kathe mera guro na tou eixes guro thatrwge!!!efarmosa mia stratigiki pou legete auto eftiaxa auto tha fas kai an den thes katse nustikos kai apexw den exei xexnato!!!mia duo tha to parei apofasi kai tha ta faei anagkastika!!!

πώς ξέχνα το το απέξω; παίρνει το τηλέφωνο και παραγγέλνει....βέβαια να μην είμαι άδική...όταν τον γνώρισα έτρωγε πρώι βράδυ απέξω, τώρα καμία σχέση...θα πάρουμε 1-2 φορές τη βδομάδα σουβλάκι και πίτσες πια δικές μου. αλλά....3 φαγητά..προσπάθειες βέβαια κάνει και λόγω του προβλήματος υγείας να περιορίσει το κρέας, δε μπορώ να πω...τρώει πολύ λιγότερο και προσπαθεί και να βρει φαγητά που να μην περιέχουν κρέας. αλλά πχ μελιτζάνες φάγαμε 2 φορές το καλοκαίρι και τις πήγαινε κάτω αμάσητες. σπανακόπιτα τρώμε που και που...ψάρια έχουμε αρχίσει πολύ...αυτά...και κανενα τύπου γεμιστό πολύ σπάνια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εμενα ευκολο δεν τον λες στο φαι

εμενα το μενου ειναι μια μερα οσπριο μια μερα λαχανικο μια μερα ψαρι μια μερα κοτοπουλο

μια μερα κοκκινο κρεας κ σαββατοκυριακο συνηθως στην πεθερουλα αλλα παραλαγες πολλες!!

συμφωνω με αννα μαρια

αυτο εφτιαξα κ τελος κ εγω μια επιλογη υπαρχει αν δε θες φαε τοστ φαε ψωμι με κατι η κ τιποτα

εμενα παντως αρχισε να τρωει φαγητα που δεν ετρωγε πρωτον με διαφορες συνταγες καμουφλαρισμενα η εφοσον δεν ειχε αλλη επιλογη δοκιμαζε κ μετα του αρεσε

απεξω τρωμε οχι συχνα μονος του να παραγγειλει εμενα δε παιζει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικός μου αν έχω μαγειρέψει κάτι και δεν του αρέσει, φτιάχνει κανένα σάντουιτς , τοστ, σαλάτα κλπ. Δεν υπάρχει περίπτωση να παραγγείλει μόνος του απ' έξω. Μόνο αν κανένα ΣΚ βαριέμαι να μαγειρέψω και παίρνω εγώ και για τους δύο. Επίσης, αυτά που πρέπει ή θέλω να φτιάξω θα τα φτιάξω, έστω και αν ξέρω ότι δεν θα φάει ούτε μπουκιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν τρώει άπαχο κρέας (κοτόπουλο, κουνέλι, μοσχαράκι γάλακτος) δεν είναι και τόσο κακό το κάθε μέρα. Όχι βέβαια χοιρινά και αρνιά γιατί η χοληστερίνη του θα εκτοξευτεί.

Μπορείς λοιπόν να μην του κόψεις το κρέας αλλά να το μαγειρεύεις με λαχανικά και γενικότερα να το συνοδεύεις και με κάτι άλλο.

Πχ:

1)Κοτόπουλο στην κατσαρόλα με φασολάκια και πατάτες.

2)Μοσχάρι λεμονάτο με σπανάκι.

3)Κουνέλι γιουβέτσι.

4)Μριάμ με κομματάκια κοτόπουλο.

5)Κουνέλι κοκκινιστό με καρότα, κρεμμύδια και πατάτες.

6)Σουτζουκάκια με μοσχαρίσιο κιμά (ψημένα στην λαδόκολλα και όχι στο τηγάνι) με ελαφριά σάλτσα φρέσκιας ντομάτας και πουρέ πατάτας - καρότου.

7)Σπιτικά μπέργκερ με μοσχαρίσιο μπιφτέκι και πατάτες τηγανιτές "φούρνου" (τις κόβεις σαν τηγανιτές και τις χαϊδεύεις με ελαιόλαδο και τις στρώνεις σε λαδόκολλα και στο φούρνο μέχρι να ροδίσουν. Είναι σαν τηγανιτές!

8) Σαλάτα πράσινη με λίγες βρασμένες φακές ή φασόλια.

9) Κοτόπουλο κοκκινιστό με πλιγούρι.

10) Μοσχαράκι βραστό με τραχανά ή χόντρο.

11) Μοσχαρίσια μπριζόλα στη σχάρα και κουνουπίδι ογκρατέν (φανταστικό! )

Επιλογές έχεις πολλές. Εσύ να ελέγχεις το είδος του κρέατος που μαγειρεύεις (και κατά συνέπεια που τρώει) και βάλε τη φαντασία σου να δουλέψει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν τρώει άπαχο κρέας (κοτόπουλο, κουνέλι, μοσχαράκι γάλακτος) δεν είναι και τόσο κακό το κάθε μέρα. Όχι βέβαια χοιρινά και αρνιά γιατί η χοληστερίνη του θα εκτοξευτεί.

Μπορείς λοιπόν να μην του κόψεις το κρέας αλλά να το μαγειρεύεις με λαχανικά και γενικότερα να το συνοδεύεις και με κάτι άλλο.

Πχ:

1)Κοτόπουλο στην κατσαρόλα με φασολάκια και πατάτες.

2)Μοσχάρι λεμονάτο με σπανάκι.

3)Κουνέλι γιουβέτσι.

4)Μριάμ με κομματάκια κοτόπουλο.

5)Κουνέλι κοκκινιστό με καρότα, κρεμμύδια και πατάτες.

6)Σουτζουκάκια με μοσχαρίσιο κιμά (ψημένα στην λαδόκολλα και όχι στο τηγάνι) με ελαφριά σάλτσα φρέσκιας ντομάτας και πουρέ πατάτας - καρότου.

7)Σπιτικά μπέργκερ με μοσχαρίσιο μπιφτέκι και πατάτες τηγανιτές "φούρνου" (τις κόβεις σαν τηγανιτές και τις χαϊδεύεις με ελαιόλαδο και τις στρώνεις σε λαδόκολλα και στο φούρνο μέχρι να ροδίσουν. Είναι σαν τηγανιτές!

8) Σαλάτα πράσινη με λίγες βρασμένες φακές ή φασόλια.

9) Κοτόπουλο κοκκινιστό με πλιγούρι.

10) Μοσχαράκι βραστό με τραχανά ή χόντρο.

11) Μοσχαρίσια μπριζόλα στη σχάρα και κουνουπίδι ογκρατέν (φανταστικό! )

Επιλογές έχεις πολλές. Εσύ να ελέγχεις το είδος του κρέατος που μαγειρεύεις (και κατά συνέπεια που τρώει) και βάλε τη φαντασία σου να δουλέψει!!!!

Ευτυχώς δεν αρνί δεν τρώει ποτέ, χοιρινό όταν φάει θα βγάλει το λίπος, πιο πολύ τρώμε κοτόπουλο και κανένα μπιφτεκάκι. Δεν είναι το πρόβλημα η χοληστερίνη - παλιότερα είχε γιατί ζούσε με σουβλάκια και πίτσες, αλλά τώρα έχει έρθει στα φυσιολογικά . Γενικώς δεν πρέπει να τρώει πάρα πολύ πρωτείνη λόγω ενός θέματος που έχει με την υγεία του...Αν φτιάξω κρέας με λαχανικά...θα φάει το κρέας μόνο....εγώ προσπαθώ αντί για κρέας να φτιάχνω κανένα μακαρόνι ή καμία πίτα με σπανάκι ή κανένα ρύζι...έστω κι αυτό 2-3 μέρες τη βδομάδα να τσουλάνε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Ο δικός μου αν έχω μαγειρέψει κάτι και δεν του αρέσει, φτιάχνει κανένα σάντουιτς , τοστ, σαλάτα κλπ. Δεν υπάρχει περίπτωση να παραγγείλει μόνος του απ' έξω. Μόνο αν κανένα ΣΚ βαριέμαι να μαγειρέψω και παίρνω εγώ και για τους δύο. Επίσης, αυτά που πρέπει ή θέλω να φτιάξω θα τα φτιάξω, έστω και αν ξέρω ότι δεν θα φάει ούτε μπουκιά. αν ήτανε να τρώω σάντουιτς το φτιάχνω και μόνος μου, τι την πήρα την γυναίκα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...