Μετάβαση σε περιεχόμενο

κλομιφαινη-utrogestan-σπερματεγχυση


Recommended Posts

Μετά απο 3 χρόνια σχεδόν άκαρπων προσπαθειών,με κύκλους 24-27 ημερών, χωρίς ιατρική βοήθεια..το πήρα απόφαση και πηγα στη γιατρο μου..

Τον προηγούμενο μήνα καναμε παρακολουθηση φυσικου κυκλου..και εκανα μια pregnyl.Μετα επαφες κτλ...αλλα τελικα η περιοδος ηρθε νωριτερα ..εκανα 23 μερες κυκλο..μου ειπε η γιατρος οτι αφου ειχαμε δει το ωοθυλακιο την 11η μερα..σημαινει οτι δεν κανω καλο δευτερο μισο κυκλου( ανεπαρκεια ωχρινικής φάσης). Πριν κανενα χρονο,σε ορμονικο ελεγχο ειχα προγεστερονη 9 και 10,5. Τοτε δεν το δωσαμε σημασια. Τωρα ξεκινησα κλομιφαινη ( 2η-6η μέρα) 100mg. Θα με δει και θα αποφασισουμε αν θα κανω σπερματεγχυση ή μονο φυσικες επαφεςκαι για τα utrogestan. Τί λετε για ολα αυτα? Εγώ πάντα παντα πίστευα οτι η προγεστερονη ηταν χαμηλη..αλλα ελεγε δεν πειραζει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειμαι σε παρομοια φαση κι εγω..εμεις προσπαθουμε 2 χρονια και κατι...εκανα ολες τις εξετασεις και σαλπιγγογραφια κτλ...στις ορμονικες βρηκαμε οτι εχω χαμηλη προγεστερονη...δοκιμασα 1 μηνα serpafar τον Αυγουστο χωρις αποτελεσμα(και χωρις ενεση)αυτο το μηνα παλι serpafar KAI enedh πρεγνυλ....ΣΗΜΕΡΑ 9 μερες μετα την ενεση ειπα να κανω ενα τεστ...ηξερα πως αν ειναι θετικο δεν θα μπορουσα να το χαρω καθως μπορει να επιρρεαστει απο την ενεση τοσο νωρις...εντουτοις ηθελα να το κανω ετσι για να δω πως ειναι ενα θετικο τεστ και να παρω κουραγιο..ξερω πως σε καποιον ολα αυτα θα ακουγονται γελια και οτι εχω πεσει πολυ χαμηλα...ομως οποιος περναει αυτο που περναμε καταλαβαινει...οταν ολες οι εξετασεις δικες μου και του ανττρα μου ειναι καλες δεν καταλαβαινω γιατι συμβαινει αυτο...κι εγω σκεφτομαι τον αλλο μηνα να ζητησω απο το γιατρο μου σπερματεγχυση...ξερω οτι οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες αλλα εχω κουραστει τοσο ψυχολογικα...δεν ξερω τι να κανω και με τα χαπια προγεστερονης τωρα..να παρω να του πω οτι εκανα τεστ μπας και τα κοψω?σου ευχομαι καλη δυναμη και συμπασχω πραγματικα....εχω ριξει τοσο κλαμα για αυτο το θεμα 2 χρονια τωρα που δεν λεγεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εκανα κ εγω σαλπιγγογραφια τον ιουνιο.οκ.λιγο η αριστερη ειχε ενα θεματακι αλλα ολα καλα ειπαν.σου εδωσε δηλαδη τα ιδια με εμενα...βασικα ειμαι πολυ κατα των φαρμακων..κ εγω ζητησα σπερματεγχυση απο τον πρωτο κυκλο κλομιφαινης.θα δουμε..τεταρτη θα με δει.ποσο χαμηλη προγεστερονη ειχες? Εχεις μικρους κυκλους? κ ορμονικες οκ ηταν.δεν τις ελεγχω κ συνεχεια..εγω οταν εκανα προγεστερονη την εβλεπε οκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα ιδια με σενα (κυκλος 26-30 μερες πηρα Serpafar 3-7 μερα 2 μαζι)δεν θυμαμαι ποσο ηταν η προγεστερονη μου να σου πω την αληθεια αλλα ηταν χαμηλη...εμενα μου ειπε οχι σπερματεγχυση απο την αρχη(ειμαι 30 και μου ειπε εχουμε χρονο να το παλεψουμε πρωτα με χαπια μονο)οπως με βλεπει κι αυτος κι αλλοι 2 γιατροι που εχω παει δεν βλεπει θεμα...ειναι λιγο πιο στενος ο τραχυλος μου και ισως αυτο να ναι το θεμα..το μονο που βρηκε δηλαδη και το εδειξε η σαλπιγγογραφιθα...και οι 3 ομως μου ειπαν οτι αφου ερχεται κανονικα η περιοδος μου ειμαι μια χαρα τι να πω..δεν εχω μεινει εγκυος ξανα ,δεν ειχα καμια αποβολη εννοω και πραγματικα δεν ξερω τι να κανω..εμενα παντως μου λεει φυσικες επαφες και utrogestan...λεμε αν δεν πετυχουμε στους 3 επομενους κυκλους να παμε για σπερματεγχυση αν και μας ειπε οτι οι πιθανοτητες ειναι ιδιες με το φυσικο κυκλο(απλα σε εμας προσπερνας το κομματι τραχυλος που ειναι ισως τελικα η αιτια )....τι να πω δεν ξερω εχω ριξει πολυ κλαμα σημερα με το αρνητικο τεστ..κουραστικα πολυ ψυχολογικα...σε καταλαβαινω λοιπον απολυτα ευχομαι να σου πει ο γιατρος πως ολα ειναι καλα και στον επομενο κυκλο να πιασουμε κι οι 2 μωρακι..περιμενω νεα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω οτι το εκανες πολυ νωρις το τεστ... :) εγω ειμαι 35. Σκεφτηκα τη σπερματεγχυση,μηπως γινεται κατι στον τραχηλο...κ δεν θελω να παρω πολλες φορες κλομιφαινη.δεν κανει καλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:whistle: σφυρίζω για τον άλλο μηνα...δεν εχω καμια ελπιδα...εκανα 2 τεστ(αυτα που δειχνουν απο την 5 ημερα) την 9 μερα μετα την ενεση οποτε δεν παιζει..εγω θα κανω καποιους κυκλους ακομα με χαλια...
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νυχτεριδα καλημερα!!!!!!!!!!! Μιλησε με το γιατρο σου πες του και για τη σπερματεγχυση που σκεφτεσαι και αν ειναι προχωρησε το! Οσο μενουμε σε καποιες καταστασεις αγχωνομαστε παραπανω... Ειχα κανει και γω σπερματεγχυση πριν 4,5 χρονια..ηταν αρνητικη ομως..και προχωρησα σε εξωσοματικη ,εμεινα εγκυος με την 1η. Τωρα κανω προετοιμασια στο ενδομητριο για να αποκτησουμε αδερφακι!!!!!!!!santaloxilo ευχομαι συντομα να πετυχεις το ονειρο σου οπως και η νυχτεριδα! φιλια πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει το μπουμπουκι σου και με το καλο να αποκτησει αδερφάκι....σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες..ειλικρινα εχω απελπιοστει πια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ...πηγα σημερα 7η μερα στη γιατρο να δουμε ποσα αυγα εκανα Ειδαμε 3 απο αριστερα κ ενα απο δεξια περιπου 15mm τα δυο μεγαλυτερα (ενα απο δεξια κ ενα αριστερα)κ τα αλλα δυο 14mm.ειπε οτι ειμαστε καλα.θα τα ξαναδουμε παρασκευη.θα εχω μαζι κ την pregnyl....κ θα αποφασισουμε τοτε αν θα κανουμε την σπερματεγχυση ισως το Σαββατο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελεια νέα(σκέψου οτι εγώ την 9 μερα ειχα μονο 2 κι εκεινα 14 εκ....)περιμένω με αγωνία τα νέα σου και για τη σπερματεγχυση(μπας και παρω θάρρος να την κάνω κι εγω..αλήθεια που την κάνουμε;;;στο ιατρείο του;;;και πόσο είναι το κόστος;;;ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ!~!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥΥΥΥΥ!!Εγω θα την κανω διαβαλκανικο.θα μου την κανει η γιατρος μου..400 συνολο..θα ξερω σιγουρα ομως αυριο.θα μπω το βραδυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θεσ/κη ε????εγω ειμαι Αθηνα...δυστυχως χτες ενημερωθηκαμε πως ο αντρας μου θα λειπει λογω δουλειας εκεινο το διαστημα οποτε δεν θα κανω κατι δραστικο αυτο το μηνα περιμενω νεα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον..σημερα 9η μερα ηταν 17mm το μεγαλυτερο κ 16mm το επομενο...τα αλλα 15. Μου ειπε να κανω pregnyl κυριακη 11η μερα πρωι οπου θα ειναι περιπου 19mm.κ σπερματεγχυση Δευτερα πρωι...τι λετε????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια χαρα στα λεει...κι εγω ειχα κανει με 19αρια την pregnyl οποτε μαλλον ειναι καλο το ωαριο σου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!επισης τοτε μου ειπε να ερθω σε επαφη σε 24 ωρες(οπως θα κανει σε σενα τη σπερματεγχυση)και μετα σε αλλες 15 ...μαλιστα μου ειχε πει πως αν καναμε σπερματεγχυση θα επρεπε στις 24 ωρες και μετα συστηνει και μια επαφη κανονικη την ιδια μερα..ρωτησε τον αν μετα μπορειτε να ερθετε σε επαφη κι αν αυξανει τις πιθανοτητες και ποσο...(αν κρινω απο τον δικο μου ναι θα σου πει ναι)αντε περιμενω νεα..υγ σημερα των αγιων Αναργυρων βοηθεια σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! Πηγα σημερα κατα τις 10 σε μια κλινικη..κ εκανα την pregnyl δωρεαν...γιατι την προηγουμενη φορα σε αλλη κλινικη ειχα πληρωσει !!Ειμαστε στην τελικη ευθεια.θα σας ενημερωσω αυριο για την διαδικασια :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πλήρωσες;;;;εμενα δωρεαν μου την εκανε μια γλυκίτατη φαρμακοποιος που διανυκτερευε....επεφτε σαν εσενα Σαββατο βραδυ..λοιπον κοριτσακι καλη επιτυχια μεσα παο την καρδια μου η παναγια μαζι σου αυριο...φφουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ κι απο μενα..περιμενω νεα οποτε μπορεσεις για τη διαδικασια...σε φιλω καλο βραδυ και μεσα απο την καρδια μου απο αυριο να χεις φασολακι να μεγαλωνει μέσα σου!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΕΛΕΙΩΣΕ!!! Εγινε η σπερματεγχυση.ολα οκ.δεν πονεσα.εμεινα ξαπλα 15 λεπτα κ εφυγα.απο αυριο βραδυ ενα utrogestan των 200.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΕΛΕΙΩΣΕ!!! Εγινε η σπερματεγχυση.ολα οκ.δεν πονεσα.εμεινα ξαπλα 15 λεπτα κ εφυγα.απο αυριο βραδυ ενα utrogestan των 200.

[smilie=hello2.gif][smilie=hello2.gif][smilie=hello2.gif]τελεια ευχομαι απο καρδιας καλα αποτελεσματα..μου εδωσες κι εμενα κουραγιο.....να προσεχεις πολυ...μεινε κι αλλο ξαπλα σημερα και φυσικα βαλε κατω και τον καλο σου....φιλια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες. είμαι νέα στο φόρουμ. Θα ήθελα και εγώ να κάνω μερικές ερωτήσεις. Άλλα πρώτα παραθέτω ένα σύντομο ιστορικό.

τον Δεκεμβρίου ξεκινήσαμε προσπαθείς με τον σύντροφο για μπεμπέ με την πρώτη προσπάθεια καθυστέρηση μετά από 3 αρνητικά τεστ το τέταρτο θετικό μετά από μια εβδομάδα αποβολή (βιοχημική) .Από την αποβολή και μετά ο κύκλος μου χάλια 30-35-40 μέρες. κανό θεραπεύει με giasmynel για 3 μήνες οκ ο κύκλος μου 28 μέρες για 2 μήνες, τον τρίτο μήνα καθόλου περίοδος αλός ενας κύκλος giasmynel και μετά από περίοδο στην 5 μέρα του κύκλου ξεκίνησα clomihine citrate 4 μέρες πρωί βραδύ την και παράλληλα με διάφορα 3 ήμερων ξεκίνησα και cyclacur. Σε όλο αυτό το διάστημα έκανα υπερήχους κάθε δυο μέρες. στην 14 μέρα του κύκλου είδαμε δυο ωάρια το ενα 19mm και το άλλο 19,7 έκανα pregnyl στις 9 το βραδύ και η γιατρός μου μου είπε να έχω μια επαφή δεύτερα πρωί στις 9 και μετά μια ακόμα ότι ώρα θέλω. οπός και έκανα. σήμερα είμαι στην 23 μέρα του κύκλου. και η γιατρός μου λέει να κάνω τεστ το Σαββάτο 28 μέρα. έχω πολύ θετική σκέψη. Άλλα αγχώνομαι πολύ.

Και θέλω να ρωτήσω έχει κάνει καμιά κάτι ανάλογο? και αν ναι είχε θετικά αποτελέσματα?

Ελπίζω να μην σας κούρασα πάρα πολύ. περιμένω με αγωνία απαντήσεις σας .[smilie=kermit.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ κοριτσακι εκανα μια προσπαθεια αλλά δεν πετυχε..βεβαια να πω πως μαλλον εγω τα εκανα μανταρα γιατι ήταν να κανω Κυριακη πρωι την ενεση ..επειδη δεν εβρισκα ποιος να μου την κανει ο γιατρος ειπε να την κανω Σαββατο βραδυ...ηρθα σε επαφη κυριακη πρωι(βλακεια μου)Κυριακη βραδυ και Δευτερα πρωι..οποτε μαλλον εκανα βλακεια....Για να καταλαβω εσενα ποσες ωρες μετα την ενεση σου ειπε να ερθεις σε επαφη;;να εχεις θετική σκεψη εχω πολλες γνωστες φιλες και τη θεια μου που τα καταφεραν με την πρωτη...καλη επιτυχια!!!περιμενουμε νεα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

santaloxilo...γιατι δεν εβρισκες καποιον να σου κανει Κυριακη την ενεση? πηγαινεις στην κλινικη που συνεργαζεται ο γιατρός σου...εγω πηγα σε αλλη βεβαια αυτο το μηνα,αλλα παλι δεν μου ειπαν κατι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...