Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποβολή στην 8η εβδομάδα


TI_TI

Recommended Posts

Καλησπερα σας! Διαβαζω εδω και καιρο διαφορα forum για το θεμα που με απασχολει.. Στην αρχη διαβαζα για την εγκυμοσυνη και τωρα διαβαζω για τις αποβολες. Στις 5 σεπτεμβριου εμα8α οτι ημουν 6 εβδομαδων και 3 ημερων εγκυος! Η χαρα μου μεγαλη!!! Ομως δεν κρατισε πολυ... Πηγα την 7η εβδομαδα στον γιατρο μου και ολα ηταν καλα! ακουσαμε και την καρδουλα του!!! Οταν ξαναπηγα στην 8η εβδομαδα η καρδια του ειχε σταματισει να χτυπα! Η απογοητευση μεγαλη. Ενιωθα και νιωθω ακομα καταραμενη! Στις 20 σεπτεμβριου εκανα αποξυση.. Οσο περιμενα στο δωματειο να με παρουν για την επεμβαση, στο διπλανο δωματειο ετοιμαζοταν μια κοπελα για τοκετο. Η καρδια του μωρου της χτυπουσε τοοοοοσο δυνατα!!! Ποσο θα ηθελα να ειμαι στη θεση της... Σημερα λοιπον μου εστειλαν και τα αποτελεσματα της βιοψιας! Ολα καλα.. Ολα φυσιολογικα.. Παλι καλα γιατι δεν θα το αντεχα να ειχα καποιο προβλημα. Ο αντρας μου λειπει για δουλειες και τα περασα ολα μονη μου. Μεχρι και την εγκυμοσυνη απο το τηλεφωνο του την ανακοινωσα! Αν ειχα προβλημα δεν θα αντεχα να το περασω παλι μονη. Ομως η απορια μου. Εφοσον ειναι ολα φυσιολογικα γιατι απεβαλα;;;;;;; Πως γινεται αυτο??? Μηπως χρειαζεται να κανω και καποιες αλλες εξετασεις;;;;; Υπαρχει μηπως καποια που εχει κανει βιοψια εμβρυου και ηταν ολα φυσιολογικα;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και καλώς όρισες στο φόρουμ μας!

Η αποβολή είναι κάτι το πολύ συνηθισμένο και μπορεί να συμβεί για χίλιους δυο λόγους. Στις περισσότερες περιπτώσεις παλλίνδρομης κύησης όπως η δική σου, το έμβρυο ακόμα κι αν επιβίωνε, θα παρουσίαζε πολλά προβλήματα. Η φύση προνοεί και το παίρνει όσο είναι νωρίς!

Κι εγώ είχα παρόμοια εμπειρία με τη δική σου, μόνο που δεν άκουσα ποτέ καρδούλα, αλλά έξι μήνες μετά ξαναέμεινα έγκυος και όλα πήγαν μια χαρά! Έκανα, όμως, εξετάσεις για θρομβοφιλία και αποδείχτηκε ότι αυτό ήταν το πρόβλημα. Έτσι, στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου έκανα καθημερινά μια αντιπηκτική ένεση και έπαιρνα μια ασπιρίνη κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου.

Σου εύχομαι γρήγορα να βρεθείς στη θέση της κοπέλας που γεννούσε και η καρδούλα του μωρού σου να σπάει τους τοίχους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και καλώς όρισες στο φόρουμ μας!

Η αποβολή είναι κάτι το πολύ συνηθισμένο και μπορεί να συμβεί για χίλιους δυο λόγους. Στις περισσότερες περιπτώσεις παλλίνδρομης κύησης όπως η δική σου, το έμβρυο ακόμα κι αν επιβίωνε, θα παρουσίαζε πολλά προβλήματα. Η φύση προνοεί και το παίρνει όσο είναι νωρίς!

Κι εγώ είχα παρόμοια εμπειρία με τη δική σου, μόνο που δεν άκουσα ποτέ καρδούλα, αλλά έξι μήνες μετά ξαναέμεινα έγκυος και όλα πήγαν μια χαρά! Έκανα, όμως, εξετάσεις για θρομβοφιλία και αποδείχτηκε ότι αυτό ήταν το πρόβλημα. Έτσι, στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου έκανα καθημερινά μια αντιπηκτική ένεση και έπαιρνα μια ασπιρίνη κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου.

Σου εύχομαι γρήγορα να βρεθείς στη θέση της κοπέλας που γεννούσε και η καρδούλα του μωρού σου να σπάει τους τοίχους!

Σέυχαριστω παρα πολυ!!! Να σου ζησει το μωρακι σου και να εχεις οτι επιθυμεις! Μ'αρεσει που εμεις οι γυναικες δεν βγαζουμε κακια και ζηλεια σε αυτα τα θεματα και βοηθαμε η μια την αλλη εστω και με αυτο τον τροπο!!! Να 'σαι καλα για την αμεση απαντηση σου!!! Μια ερωτηση 8ελω να σου κανω.. Η εξεταση θρομβοφιλιας τι ειναι ακριβως;;; Την ακουω πολυ συχνα αλλα δεν εχω ψαξει ακομα να δω τι ειναι! Τι ακριβως σου κανουν και ποσο κοστιζει;;; Απο μια ερωτηση πηγαμε στις τρεις! Δε βαριεσαι??? χαχχχαχαχα:-\"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και καλώς όρισες στο φόρουμ μας!

Η αποβολή είναι κάτι το πολύ συνηθισμένο και μπορεί να συμβεί για χίλιους δυο λόγους. Στις περισσότερες περιπτώσεις παλλίνδρομης κύησης όπως η δική σου, το έμβρυο ακόμα κι αν επιβίωνε, θα παρουσίαζε πολλά προβλήματα. Η φύση προνοεί και το παίρνει όσο είναι νωρίς!

Κι εγώ είχα παρόμοια εμπειρία με τη δική σου, μόνο που δεν άκουσα ποτέ καρδούλα, αλλά έξι μήνες μετά ξαναέμεινα έγκυος και όλα πήγαν μια χαρά! Έκανα, όμως, εξετάσεις για θρομβοφιλία και αποδείχτηκε ότι αυτό ήταν το πρόβλημα. Έτσι, στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου έκανα καθημερινά μια αντιπηκτική ένεση και έπαιρνα μια ασπιρίνη κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου.

Σου εύχομαι γρήγορα να βρεθείς στη θέση της κοπέλας που γεννούσε και η καρδούλα του μωρού σου να σπάει τους τοίχους!

Kατι που ξεχασα να σου πω. Επειδη διαβαζω πολυ συχνα για το θεμα, καπου διαβασα οτι δεν κανει να παιρνεις ασπιρινη κατα την διαρκεια εγκυμοσυνης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την εξέταση της θρομβοφιλίας μου την έγραψε ο αιματολόγος, στον οποίο με είχε στείλει ο γυναικολόγος για κάποια άλλη εξέταση. Μου είχε πάρει αυτός το αίμα και το έστειλε ο ίδιος ο Ινστιτούτο που έκανε την εξέταση, οπότε πλήρωσα λιγότερα. Ήταν αρκετά πάντως, αλλά δε θυμάμαι πόσα.

Η ασπιρίνη μπορεί να προκαλέσει αιμορραγίες, αλλά στη θρομβοφιλία δε γινόταν αλλιώς. Εδώ ξέρω και περιπτώσεις που δεν ξέρουν αν έχουν θρομβοφιλία, αλλά τις βάζει ο γιατρός και τις αντιπηκτικές να κάνουν και ασπιρίνη να παίρνουν και μάλιστα για όλη την εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την εξέταση της θρομβοφιλίας μου την έγραψε ο αιματολόγος, στον οποίο με είχε στείλει ο γυναικολόγος για κάποια άλλη εξέταση. Μου είχε πάρει αυτός το αίμα και το έστειλε ο ίδιος ο Ινστιτούτο που έκανε την εξέταση, οπότε πλήρωσα λιγότερα. Ήταν αρκετά πάντως, αλλά δε θυμάμαι πόσα.

Η ασπιρίνη μπορεί να προκαλέσει αιμορραγίες, αλλά στη θρομβοφιλία δε γινόταν αλλιώς. Εδώ ξέρω και περιπτώσεις που δεν ξέρουν αν έχουν θρομβοφιλία, αλλά τις βάζει ο γιατρός και τις αντιπηκτικές να κάνουν και ασπιρίνη να παίρνουν και μάλιστα για όλη την εγκυμοσύνη.

Δηλαδη σε περιπτωση θρομβοφιλιας αν παρω ασπιρινη προκαλει μονο αιμοραγιες;; Δεν υπαρχει περιπτωση αποβολης;;; Sorry που σε ζαλιζω αλλα εχς αγχωθει :/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ, δεν προκαλεί αιμορραγίες ντε και καλά! Απλά υπάρχει αυτή η περίπτωση. Εγώ δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια αποβολή ποτέ δεν είναι τυχαίο γεγονός. Πρέπει να βρεις τον κατάλληλο γυναικολόγο ώστε να σε κατευθύνει σωστά και να μην επαναληφθεί αυτό που πέρασες. Μια γνωστή μου είχε αποβάλει και της είπε ο γιατρός πως ήταν τυχαίο γεγονός. Άλλαξε γιατρό, έκανε όλες τις κατάλληλες εξετάσεις (πήρε λίγο χρόνο) αλλά εντόπισε το πρόβλημα και μετά την αποβολή έκανε δύο παιδάκια και δεν είχε κανένα πρόβλημα στην εγκυμοσύνη. Το παν είναι να βρεις έναν καλό γιατρό και ειδικό σε τέτοια θέματα. Εύχομαι σύντομα να ξαναμείνεις εγκυούλα και να πάνε ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ μέχρι το τέλος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια αποβολή ποτέ δεν είναι τυχαίο γεγονός. Πρέπει να βρεις τον κατάλληλο γυναικολόγο ώστε να σε κατευθύνει σωστά και να μην επαναληφθεί αυτό που πέρασες. Μια γνωστή μου είχε αποβάλει και της είπε ο γιατρός πως ήταν τυχαίο γεγονός. Άλλαξε γιατρό, έκανε όλες τις κατάλληλες εξετάσεις (πήρε λίγο χρόνο) αλλά εντόπισε το πρόβλημα και μετά την αποβολή έκανε δύο παιδάκια και δεν είχε κανένα πρόβλημα στην εγκυμοσύνη. Το παν είναι να βρεις έναν καλό γιατρό και ειδικό σε τέτοια θέματα. Εύχομαι σύντομα να ξαναμείνεις εγκυούλα και να πάνε ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ μέχρι το τέλος!

Σ'ευχαριστω πολυ! Δεν ξερω αν πρεπει να πιστεψω οτι ειναι τυχαιο γεγονος. Μου ακουγεται λιγο κουλο. Αλλα ξερω και απο πολλες γνωστες γνωστων που περασαν το ιδιο οτι οντως ηταν τυχαιο κ δεν ειχαν κανενα προβλημα. Ο γιατρος μου με ειπε να κανω καποιες εξετασεις πιο εξειδικευμενες για να δουμε αν υπαρχει προβλημα και να αποκλεισουμε την περιπτωση προβληματος απο μερια μου. Μονο που αυτες οι εξετασεις κοστιζουν πολυ και απο οτι με ειπε ειναι γυρω στα 600 ευρω. Βεβαια ειπε οτι κατι θα κανει για να μου βγουν πιο οικονομικα επειδη δεν ειμαι ασφαλισμενη. Υπαρχει περιπτωση να εγινε οτι εγινε επειδη ειχα παρει μια αντιβιωση;;; ειχα ουρεοπλασμα και ο γιατρος ειπε να παρω κατι χαπια τα οποια ομως με ειχαν πειραξει και εκανα εμετους μετα απο 1,5 ωρα απο την ωρα που τα πηρα. Τον ρωτισα ομως αν φταιει αυτο και μου ειπε οτι δεν φταιει αυτο. Εψαξα και στο ιντερνετ να δω αν φταιει αυτο αλλα δεν βρισκω κατι. Μηπως οντως φταιει αυτο;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ' όσο ξέρω, αντιβίωση παίρνουμε μετά το πρώτο τρίμηνο. Κι εγώ είχα ουρεόπλασμα, αλλά ο γιατρός μου, παρ' όλο που είχε καταλάβει ότι κάποια μόλυνση υπήρχε, περίμενε μέχρι την αρχή του δευτέρου τριμήνου για να με βάλει να κάνω εξετάσεις και να πάρω αντιβίωση. Πάντως, δε νομίζω ότι η αντιβίωση σχετίζεται με αποβολές, αν και δεν είμαι ειδικός.

Κι εγώ ξέρω πάρα πολλές περιπτώσεις που είχαν αποβολή ή και αποβολές, έκαναν εξετάσεις, δεν είχαν κανένα πρόβλημα, και μετά έκαναν παιδάκια. Στις περισσότερες περιπτώσεις, ειδικά όταν η αποβολή συμβαίνει τόσο νωρίς, υπάρχει κάποια δυσπλασία στο έμβρυο, η οποία είναι απλά θέμα πιθανοτήτων. Στη δική μου περίπτωση, όμως, όπως και σε πολλών άλλων γυναικών, δεν ήταν τυχαίο γεγονός. Οπότε, όπως λέει και η Ανθή, καλύτερα να κάνεις κάποιες εξετάσεις, για να έχεις στο κάτω κάτω το κεφάλι σου ήσυχο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ' όσο ξέρω, αντιβίωση παίρνουμε μετά το πρώτο τρίμηνο. Κι εγώ είχα ουρεόπλασμα, αλλά ο γιατρός μου, παρ' όλο που είχε καταλάβει ότι κάποια μόλυνση υπήρχε, περίμενε μέχρι την αρχή του δευτέρου τριμήνου για να με βάλει να κάνω εξετάσεις και να πάρω αντιβίωση. Πάντως, δε νομίζω ότι η αντιβίωση σχετίζεται με αποβολές, αν και δεν είμαι ειδικός.

Κι εγώ ξέρω πάρα πολλές περιπτώσεις που είχαν αποβολή ή και αποβολές, έκαναν εξετάσεις, δεν είχαν κανένα πρόβλημα, και μετά έκαναν παιδάκια. Στις περισσότερες περιπτώσεις, ειδικά όταν η αποβολή συμβαίνει τόσο νωρίς, υπάρχει κάποια δυσπλασία στο έμβρυο, η οποία είναι απλά θέμα πιθανοτήτων. Στη δική μου περίπτωση, όμως, όπως και σε πολλών άλλων γυναικών, δεν ήταν τυχαίο γεγονός. Οπότε, όπως λέει και η Ανθή, καλύτερα να κάνεις κάποιες εξετάσεις, για να έχεις στο κάτω κάτω το κεφάλι σου ήσυχο!

Εγω οταν εμα8α οτι ειμαι εγκυος το εμαθα στις 6 εβδομαδες. και μετα την πρωτη μου επισκεψη στον γυναικολογο μ' εβαλε να κανω τις προγεννετικες εξετασεις στις οποιες εδειξε το ουρεοπλασμα. Ετσι οταν πηγα ξανα την 7η εβδομαδα μου εδωσε αντιβιωση και συγκεκριμενα την ZITHROMAX αν θυμαμαι καλα και επισης ειχε παρει και εναν ειδικο τηλεφωνο και τον ρωτησε αν πρεπει να παρω την αντιβιωση και του εδωσε το ενταξει. Πηρα 4 χαπια μαζεμενα και με πειραξε ασχημα και μου ειπε να μη τα ξαναπαρω και να τα παρω παλι μετα απο 3-4 μερες αλλα μιση δοση δηλαδη 2 χαπια την μια μερα κ αλλα 2 την επομενη. Οπως και εκανα και απλα με πονεσε λιγο το στομαχι. Τιποτα το ιδιεταιρο ομως. Εσυ τωρα δεν εχεις ουρεοπλασμα;;; Καπου διαβασα οτι φευγει για λιγο και ξαναεμφανιζεται. Δεν ξερω αν ισχυει αυτο. Το εχεις τσεκαρει καθολου;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα τη ζιθρομάξ μου είχε δώσει. Είναι αρκετά δυνατή νομίζω. Μετά δεν έφευγε, βέβαια, και πήρα 7-8 φορές αντιβίωση, συν κολπική κρέμα, αλλά δεν έφυγε ποτέ, εμφανίστηκε και στρεπτόκοκκος, και δεν έφευγαν με τίποτα. Τελικά μου χορήγησαν ενδοφλέβια μετά τη γέννα. Φαντάζομαι έφυγε, αλλά δεν έκανα εξετάσεις, είχα κουραστεί πάρα πολύ απ' αυτή τη διαδικασία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια αποβολή τις πρώτες εβδομαδες ειναι αρκετα συνηθισμένη, σε πολλες κοπέλες εχει συμβει και πολλες φορες οι γιατροί λενε τυχαίο γεγονός και δεν σε βάζουν να το ψάξεις περισσότερο. Το τυχαίο γεγονός ειναι συνήθως οτι κατι δεν θα προχωρούσε για γενετικούς λόγους οποτε η φύση προλαβαίνει και σταματά νωρις κατι που θα έπρεπε να γινει ισως πιο επώδυνα λιγο αργότερα. Απο την αλλη μπορει να οφείλεται σε παράγοντες τους οποίους μπορεις να προβλέψεις και να διορθώσεις απο πριν οπως η θρομβοφιλια ή καποιο μικρόβιο και εδω εγω δεν μπορω να καταλάβω γιατι οι γιατροί λενε οτι το ψάχνουν μετα απο τρεις συνεχόμενες αποβολες.

Εγω ειχα μια παλινδρομη 8η προς 9η βδομαδα, ειχα ακουσει μαλιστα καρδούλες την 7η βδομαδα γιατι ηταν δίδυμα μονοχωριακα ( απο τις πιο δύσκολες περιπτώσεις δηλαδη που αν κατι συνέβαινε στο ενα μοιραία θα συνέβαινε και στο αλλο) και στην 9η είχαν σταματήσει. Εγω δεν ειχα κάνει κατι για να το ψάξω περισσότερο γιατι ειχα ήδη μια τελειομηνη εγκυμοσυνη χωρις προβλήματα και ενα γερο παιδακι και σε συνδυασμό με την δυσκολη αυτη περίπτωση αφου προέρχονταν απο ενα ωάριο που διαχωρίστηκε εμπιςτευτηκα τον γιατρο μου και υπόθέσαμε οτι κατι εκει πηγε λάθος.

Θα σου ελεγα αν ειναι η πρωτη σου εγκυμοσυνη αυτη και εχεις τη δυνατότητα να το ψάξεις για να μην ζήσεις κατι τετοιο ξανα και σου ευχομαι πολυ πολυ σύντομα να γεμίσει παλι η κοιλιτσα σου με ενα γερο μωρακι.

Επεξεργάστηκε από kangaroo
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινάκι δεν κάνουν όλοι οι γιατροί έτσι. Ο δικός μου το ψάχνει από την πρώτη αποβολή. Το ξέρω από γνωστή που έχουμε τον ίδιο γιατρό. Είναι πολύ ψυχοφθόρο να έχει μια γυναίκα 3 αποβολές και μετά να το ψάξει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικός μου, μου είπε μετά από δύο αποβολές. Με έστειλε, όμως, στον αιματολόγο για κάποιο άλλο λόγο, και ο αιματολόγος, όταν άκουσε ότι είχα αποβολή, είπε να κάνουμε και μια εξέταση θρομβοφιλίας. Αν δεν το κάναμε, τώρα δε θα είχα τον Αντρέα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια αποβολή τις πρώτες εβδομαδες ειναι αρκετα συνηθισμένη, σε πολλες κοπέλες εχει συμβει και πολλες φορες οι γιατροί λενε τυχαίο γεγονός και δεν σε βάζουν να το ψάξεις περισσότερο. Το τυχαίο γεγονός ειναι συνήθως οτι κατι δεν θα προχωρούσε για γενετικούς λόγους οποτε η φύση προλαβαίνει και σταματά νωρις κατι που θα έπρεπε να γινει ισως πιο επώδυνα λιγο αργότερα. Απο την αλλη μπορει να οφείλεται σε παράγοντες τους οποίους μπορεις να προβλέψεις και να διορθώσεις απο πριν οπως η θρομβοφιλια ή καποιο μικρόβιο και εδω εγω δεν μπορω να καταλάβω γιατι οι γιατροί λενε οτι το ψάχνουν μετα απο τρεις συνεχόμενες αποβολες.

Εγω ειχα μια παλινδρομη 8η προς 9η βδομαδα, ειχα ακουσει μαλιστα καρδούλες την 7η βδομαδα γιατι ηταν δίδυμα μονοχωριακα ( απο τις πιο δύσκολες περιπτώσεις δηλαδη που αν κατι συνέβαινε στο ενα μοιραία θα συνέβαινε και στο αλλο) και στην 9η είχαν σταματήσει. Εγω δεν ειχα κάνει κατι για να το ψάξω περισσότερο γιατι ειχα ήδη μια τελειομηνη εγκυμοσυνη χωρις προβλήματα και ενα γερο παιδακι και σε συνδυασμό με την δυσκολη αυτη περίπτωση αφου προέρχονταν απο ενα ωάριο που διαχωρίστηκε εμπιςτευτηκα τον γιατρο μου και υπόθέσαμε οτι κατι εκει πηγε λάθος.

Θα σου ελεγα αν ειναι η πρωτη σου εγκυμοσυνη αυτη και εχεις τη δυνατότητα να το ψάξεις για να μην ζήσεις κατι τετοιο ξανα και σου ευχομαι πολυ πολυ σύντομα να γεμίσει παλι η κοιλιτσα σου με ενα γερο μωρακι.

Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου! Το ιδιο και εγω οπως εσυ! 8η προς 9η εβδομαδα. Μονο που εγω ειχα ενα μωρακι το οποιο ηταν και κοριτσακι απο οτι εδειξαν οι εξετασεις. Δεν καταλαβενω ομως εφοσον εδειξαν οι εξετασεις ενταξει και οτι ηταν φυσιολογικο, ουτε απο συνδρομα επασχε ουτε απο τιποτα, πως γινεται να επεσε απο τη φυση;;; Δεν υπαρχει περιπτωση να περιμενω 3 αποβολες για να το ψαξω. Απο τωρα θα κανω εξετασεις να δω αν φταιει κατι. Δεν μπορω να περιμενω. Θελω να ησυχασω. Οσο περιμενω τοσο αγχος θα εχω. Φοβαμαι με την σκεψη οτι παλι κατι θα παει στραβα στην επομενη εγκυμοσυνη και οτι παλι θα μου παρει χρονο και παλι ψυχολογια χαλια! Πολλοι μου λενε να μη το ψαξω και οτι ισως ηταν τυχαιο και οτι τζαμπα θα δωσω 600 ευρω για τις εξετασεις και οτι ειναι ακριβες. Αν ομως κατι παει στραβα στην επομενη εγκυμοσυνη και δεν το εχω ψαξει, παλι θα δωσω πολλα λεφτα και παραπανω βγαινουν. Οποτε καλυτερα να δωσω τωρα τα 600 και ας ειναι πολλα τα λεφτα και ας μην εχω και τιποτα παρα να μου ξανασυμβει! Θα κοιταξω την υγεια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινάκι δεν κάνουν όλοι οι γιατροί έτσι. Ο δικός μου το ψάχνει από την πρώτη αποβολή. Το ξέρω από γνωστή που έχουμε τον ίδιο γιατρό. Είναι πολύ ψυχοφθόρο να έχει μια γυναίκα 3 αποβολές και μετά να το ψάξει....

Και ποσο μαλλον οταν αυτη η γυναικα εχει και καποια ηλικια. Νταξει δεν με πηραν και τα χρονια. 25 χρονων ειμαι. Αλλα εφοσον μου ετυχε να μεινω εγκυος και να το χασω, τωρα ειναι το μοναδικο πραγμα που σκεφτομαι και που θελω τοσο πολυ να αποκτισω. Ενα μωρακι!!!! Και οσο σκεφτομαι οτι ειχαν φαγωθει και για το ονομα απο την 6η κιολας εβδομαδα που το εμαθα, μου ερχεται να τους αρχισω τις σφαλιαρες!!! Εχω τοοοοοοσα νευρα οταν σκεφτομαι οτι το πηγαιναν τοοοοοσο μακρια το θεμα!!! Τι να το κανεις το ονομα;;; Το θεμα ειναι να ειναι υγειης και ολα τα αλλα ειναι περιττα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικός μου, μου είπε μετά από δύο αποβολές. Με έστειλε, όμως, στον αιματολόγο για κάποιο άλλο λόγο, και ο αιματολόγος, όταν άκουσε ότι είχα αποβολή, είπε να κάνουμε και μια εξέταση θρομβοφιλίας. Αν δεν το κάναμε, τώρα δε θα είχα τον Αντρέα.

Οι γιατροι απο οτι καταλαβα κοιτανε και πηγαινουν αναλογα με τα ποσοστα! Δηλαδη με το τι συμβαινει πιο συχνα. Αφου οταν πηγα να το συζητησω μαζι του μου ειπε οτι ειναι και αλλες κοπελες αυτη τη περιοδο που επαθαν παλινδρομη και τα αποτελεσματα της βιοψιας ηταν κανονικα χωρις προβλημα και ειναι συχνο. Και εγω πιστευω οτι αν δεν του προτινα απο μονη μου να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια δεν θα μου το προτινε και απλα θα μου ελεγε οτι ειναι τυχαιο. Και παλι καλα που το εψαξα το θεμα γιατι δεν ειχα ιδεα απο αυτες τις εξετασεις. Να και σε κατι που ειναι χρησιμο το ιντερνετ τελικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμενα παντως δεν μου ακουγεται η ιδεα της αντιβιωσης πειστικη για την αποβολη. Θα συμφωνησω οτι καλο θα ηταν αν γινεται να κανεις καποιες εξετασεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σε καλωσορίσω και γω στο παρεάκι μας...Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα κορίτσια να χαλαλήσεις τα χρήματα και να κάνεις από τώρα τις εξετάσεις που απαιτούνται.Μπορεί να ναι κάτι απλό όπως πχ η θρομβοφιλία με ένα φάρμακο να λύνεται και να μη το ξέρεις.Δεν έχω ιδία πείρα αλλά έζησα μιας φίλης από κοντά παρόμοια περίπτωση με τη δική σου.Τα Χριστούγεννα έκανε απόξεση γιατί σταμάτησε η καρδούλα ο γυναικολόγος της είπε τυχαίο γεγονός.(και έτσι λένε οι περισσότεροι για να μη βάλουν το ζευγάρι στη διαδικασία του άγχους και των εξόδων).Εκείνη επέμενε να το ψάξει.Πλήρωσε κοντά 1000αρικο χωρίς ασφάλεια και αυτή.΄Διαγνώσθηκε θρομβοφιλία.Τώρα είναι πάλι έγκυος κάνει μια ενεσούλα καθημερινά και όλα κυλάνε μια χαρά.

Θα μείνεις γρήγορα έγκυος μην ανησυχείς γι αυτό.Απλά κάνε τις εξετάσεις να σου φύγει κάθε ιδέα.Ευχομαι το καλυτερο...Κανένα ζευγάρι να μη το περνάει όλο αυτό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοειται θα τα χαλαλισω!!! Με τετοια θεματα δεν παιζουν! Και επειδη φοβαμαι μην ειναι κατι σοβαρο και μου παρει χρονο η θεραπεια γι'αυτο θα το ψαξω απο τωρα! Να μου φυγει και το αγχος και να ησυχασω! Ευχαριστω για την απαντηση σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...