Μετάβαση σε περιεχόμενο

η κορη μου η χοντρομπαλου!!!!!!!!!!


Recommended Posts

[smilie=happy2.gif][smilie=happy2.gif]γεια σας και χρονια πολλα για τισ αγιες μερες!!!!!!!!!!!!!εχω ενα μπεμπουλινι 6 μηνων που ζυγιζει περιπου 9 κιλα!!!ειναι ενα καλοβουλο και πολυ χαμογελαστο βρεφακι αλλα ........... ειναι τοσο δυσκινητο που και κακα της να θελει να κανει τη βοη8αω!!!!!!!!!!ντρεπομαι που το λεω αλλα αν δεν τησ σηκωσω τα ποδια δεν αδιαζει το εντερακι μας κανει μια σταλια και μετα τα αφηνει!!!!!αυτη η κατασταση ομως επεκτεινετε και στην κινηση της!!!τωρα αρχισε λιγο να στριβει το σωμα της μπρουμυτα φυσικα κλαιει δε θελειμε τιποτα μονο ανασκελα και να τησ πας τα παιχνιδια στο χερι αλλιως τιποτα καμια κινηση για αναζητηση!!!τι θα κανω μ αυτο το παιδι!!!!!τα ζωα μου................ αργα!!!πως να το ξυπνησω να παρει μπροςςςς!!!κανεισ απ τους 2μας δε ηταν ετσι μωρο αυτο πως βγηκε ετσι λετε να χω κανενα 8εμα ψυχοκινητικο?
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χα χα με έκανε και γελασα βρε voola!Ασε καλέ το παιδάκι να φάει να το φχαριστηθεί,που τι τρωει δηλαδή 6 μηνών καλά καλά δε ξεκινήσατε στερεές τροφές ακόμα.Φτου σκόρδα.Παρακάτω αρρωσταίνουν,βγάζουν δόντια δε τρώνε για μέρες,να χαίρεσαι να χει αποθέματα.Και η δικιά μου η μια ζουμπουρλούδικο μωρό ήταν.Μόλις ξεκίνησε περπάτημα έγινε στυλάκι.Μη σκας για αυτό.Όσο για το ότι είναι "βαριά" στις κινήσεις αυτό έχει να κάνει με το χαρακτήρα του παιδιού,δεν νομίζω να την εμποδίζουν τα κιλά να ζωηρέψει.Είναι μια σταλιά ακόμα,τι θα πρεπε να κάνει;;;Και για τη δυσκοιλιότητα πάλι δε νομίζω παίζει ρόλο που είναι τα μπουτάκια πιο πιασάρικα.Το χει το εντεράκι της να λειτουργεί έτσι.Δίνε της λίγο χαμομηλάκι μέσα στη μέρα ή ρωτα το παιδίατρο τι να βγαλεις ή να προσθέσεις στη διατροφή της.Να τη χαίρεστε να τη καμαρώνετε πάντα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ξέχασα, επίσης αν νομίζεις ότι παίρνει βάρος χωρίς να τρώει πολύ,πες στο γιατρό να τσεκάρετε το θυροειδή και το ζάχαρο με μια απλή εξέταση αίματος.Να σου φυγει και η ιδεα όχι τίποτα άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dikio exeis!!!!!kaname pws de kaname tipota den edeixan oi exetaseis!!!!!!!!!!gi ayto paei o noys moy s alla!!!!!!!!!!einai fagano ti na kanw froyta xekinhsame edw kai miso mhna alla meta ta frouta pinei kai 70 grammaria gala!!!!!!!!!!ti na kanw ua tin xegelaw me nero h me xamomili apo dw kai pera!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραιος τιτλος!Εχεις φαση voola25 ... τι σας λεει η παιδιατρος για τα κιλα της;τι σου λεει για την ποσοτητα γαλακτος που πινει και της κρεμας που τρωει;

κι εγω δε νομιζω οπως λεει η μαρντιο οτι ειναι δυσκοιλια απο αυτο..

.δεν της δινεις περισσοτερο αχλαδακι αντι για μηλο, μπανανα που ειναι σφικτικα;και οχι πολλη κρεμα βανιλια που ειναι δυσκοιλια;

παντως δεν εισαι η μόνη να σε παρηγορησω...και σε μια βαφτιση παλιοτερα το αγορακι ηταν δεν ηταν 5,5 μηνων και 10 κιλα και ελεγε ο παπας στη νονα βαλε και στο λαιμο λαδι

και του λεει η νονα ΄΄αφου δεν εχει λαιμο, βλεπεις εσυ κανα λαιμο!΄΄ [smilie=nike.gif]

παντως ειδατε που εμεις να τσουπωτα κοριτσια ειμαστε χαρουμενα;οχι σαν κατι θυμωμενες ανορεξικες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να μην κανεις τιποτα αλλο...να κανεις αυτα που κανεις.....και να την βοηθησεις με διατροφη...6 μηνων ειναι οχι 6 χρονων...ε ρε κατι απαιτησεις που εχουμε οι μανες....και κατευθειαν η διαγνωση εχουμε κατι ''ψυχοκινητικο''...καλοσωρισες στο κλαμπ λοιπον....τροφαντουλα η ζουζουνα σου μια χαρα..να συνεχισει και μετα να τρωει και να βαζει πωπο κατω γιατι στα 2,5-3 που ειναι η κορη μου τωρα την κυνηγαω με ταπερακι να φαει ενω ηταν σαν και την δικη σου στην ηλικια της κορουλας σου, τροφαντη και πριγηπεσσα ολα στο χερι και τωρα με την κοιλια τουμπανο την κυνηγαω να φαει τι παιχνιδι, τι τρεξιμο, τι σκαρφαλωμα, και στομα στομα να δεις....''μαμα ζε σελω αλλο ειπα''....οποτε χαλαρωσε και απολαυστε το παιδακι σας....η παιδιατρος τι σου λεει? κοιταξε δεν ειμαστε γιατροι, ουτε βλεπουμε το παιδι προς θεου ετσι...σαν μητερα σου λεω την εμπειρια απο το μεγαλωμα της κορης μου...αν η συνεργασια σου με την παιδιατρο ειναι στα λογικα πλαισια, αν στα τεστ που κανουν στο παιδι σε ολα συμβαδιζει με την ηλικια του...δεν τρως εσυ καμια φρουτοκρεμα να ηρεμησεις λιγο???????????? φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν σε βοηθαει αυτο που θα σου πω η σε ανακουφιζει που το ακους αλλα και η δικια μου το πρωτο 6μηνο της ζωης ηταν πολυ αργη σε ολα της! τωρα 5 χρ δεν πιανεται!!! μαλλον η φυση τα προετοιμαζει για αυτα που θα ακολουθησουν! να σου ζησει η ζουζουνα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα βουλα μου....χμμμμμμμμ....το ξερω καλα το κοσεπτ το συγκεκριμενο....υπερτονια η κορη μου ωμικης ζωνης και ραχης και αυχενα....με ενα 8μηνο φυσιοθεραπειων δοξα τον παναγαθο ολα καλα...αυτο σημειναι οτι ο μυικος τονος ειναι μειωμενος με αποτελεσμα να ειναι πιο νωχελικες οι κινησεις του παιδιου...σε αντιθεση με την δικη μου την κορη που ηταν πολυσ φιχτη στην τσιτα τα ποδια της σε καθε αλλαγη πανας και στο τοξο του τοξοτη στην πλατη της ο αυχενας με τα ποδια θα ενωνοντουσαςν.....ολα δεξιαααααααααααααα....μην αγχωνεσαι τιποτα δεν ειναι, θα ξεπεραστει με υπομονη και την βοηθεια του θεουλη.....τι εξετασεις βρε σας ειπαν? φυσικοθεραπεια δεν σας συνεστησαν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
υποτονια κοριτσια εχουμε υποτονια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ξεκιναμε εξετασεισ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ψυχραιμία, κοπέλα μου, και πολλή υπομονή... Και μεις τα ίδια, 6 μηνών ήταν η κόρη μου όταν άρχισα να ανησυχώ για την ψυχοκινητική της εξέλιξη. Πήγαμε σε παιδονευρολόγο και γενετιστή, κάναμε πολλές εξετάσεις, μέχρι και μαγνητική εγκεφάλου μας ζήτησαν, ως τώρα δεν έχει βρεθεί κάτι παθολογικό ευτυχώς... Ξεκινήσαμε φυσικοθεραπείες ενός έτους, είναι τώρα 19 μηνών και πολύ κοντά στο να περπατήσει χωρίς βοήθεια... Και φυσικά θα συνεχίσουμε με εργο και λογοθεραπείες, γιατί έχει μείνει πίσω ψυχοκινητικά (ομιλία, εκτέλεση εντολών, κλπ). Όλος αυτός ο αγώνας απαιτεί γερά νεύρα, αρκετά χρήματα, κυρίως όμως υπομονή και αισιοδοξία... Να μας ενημερώσεις για τη μικρουλα σου... Όλα να πάνε καλά με τις εξετάσεις και αν σας συστήσουν φυσικοθεραπείες, όσο πιο σύντομα ξεκινήσετε τόσο καλύτερα για το παιδί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Χρύσα μου, δυστυχώς όταν είναι ο πατέρας σου αυτός που σε φέρνει σε αυτήν την κατάσταση, δεν είναι εύκολο να τον "αφήσεις"!  Νανούκο μου, σίγουρα δε νιώθω τύψεις για τις πράξεις των άλλων! Απο εχθές το βράδυ τη χαιδεύω και της μιλάω και της ζητάω συγγνώμη! Μουσικούλα δεν της έχω βάλει ακόμα, αλλά θα το προσπαθήσω! Ελκ μου, όταν ήταν έγκυος η 2η "μητέρα" μου στο μικρό μου αδελφό, ένα μεσημέρι γυρνάει ο πατέρας μου απο τη δουλειά και μας λέει... "Απολύθηκα"! Ήταν μεγάλο το σοκ αλλά το ξεπεράσαμε και είναι όλα καλά! Ψυχραιμία κοριτσάκι μου και ΌΛΑ θα βρουν το δρόμο τους! ΌΛΑ ΠΆΝΤΑ ΓΙΑ ΚΑΛΌ!!!
    • Και εγω έχω καμία φορά κάθομαι το μετράω αλλά όχι συνέχεια βέβαια μετά την καμπύλη σίγουρα θα θέλει κάθε μερα τι ώρα σου έχουν δώσει για μια ώρα μετά το φαγητό ; Εμένα η ενδοκριλογος που είπε πει μέχρι 120 ο γυναικολογος ο ιδιώτης μου είπε εντάξει δεν είσαι μηχανή είναι δύσκολο όποτε μου είπε μέχρι 140 αλλά μην είσαι μετά από κάθε γεύμα 140 
    • Αχ κι εμείς με τις δουλειές παλεύουμε..δεν μπορείς να κάνεις κάτι ιδίως όταν δουλεύεις ως υπάλληλος, να προσπαθείς μόνο και θετική σκέψη! Ελπίζω όλα να πάνε καλά!
    • Σαν εκδρομή δεν μπορω γιατί δεν έχω το χρόνο ο αντρας μου θα δουλεύει όποτε θα πρέπει να γυρίσω πίσω να μην αργήσει στην δουλειά του και επισης θα έχω το παιδί στην πεθερά μου όποτε θα πρέπει να γυρίσω πίσω να πάω στο παιδι.. αχ μπερδεμένα είναι τώρα όλο αυτό αλλά θα το σκεφτώ μετά 
    • Μην αγχώνεστε όμως για την εξέταση, καλύτερα να ξέρετε για να πάρετε τα μέτρα σας αν χρειαστεί! Αν μπορεί να σας συνοδεύσει κάποιος θα ήταν καλό γτ θα περνάει ευχάριστα η ώρα, που θα κάτσετε πολύ, και θα μετριαστεί το άγχος!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...