Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τζάκι ή κάτι άλλο;


alkisti87

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις φίλες. Πολύ δύσκολος αναμένεται αυτός ο χειμώνας. Για αγορά πετρελαίου δεν γίνεται λόγος και προσανατολίζομαι για την πιο όμορφη λύση εναλλακτικής θέρμανσης, τα τζάκια. Για να είμαι πιο ακριβής μιλάω για τα ενεργειακά. Εξαιρετική απόδοση στην θέρμανση και μεγάλη οικονομία. Μονάδικό πρόβλημα η τιμή κατασκευής που πλησιάζει τα 3000 ευρώ, αλλά απόσβεση με τις σημερινές τιμές ξύλου - πετρελαίου γίνεται σε δύο χρόνια. Έχει κάποια φίλη ενεργειακό τζάκι να μου πει την γνώμη της;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλκιστη καησπερα..σε καταλαβαινω απολυτα για το θεμα του πετρελαιου...εχω φιλους πολλους που εχεουν τζακι ενεργειακο και πραγματικα δουλευει εαν ειναι σωστο( μοτερ και αεραγωγους σε καθε δωματιο) ακομα και σε μαιζονετα!!! Τωρα αυτο που εκανα εγω , επειδη δεν παλευοταν αλλος ενας χειμωνας μεσα στο κρυο, ειναι λεβητας ξυλου. Το μονο υποχρεωτικο βεβαια ειναι το να εισαι σε μονοκατοικια. Εαν σε ενδιαφερει μπορω να σου δωσω πληροφοριες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι γονεις μου εβαλαν τζακι που το συνδεσαν με τα σωματα του καλοριφερ.με ενα μεγαλο κουτσουρο καιει πολλες ωρες κ το σπιτι τους ειναι πραγματικα ποοολυ ζεστο!καιει αν δεν κανω λαθος 2 κιλα ξυλο την ωρα.κ ειναι ολο το σπιτι ζεστο χωρις πετρελαιο.του χρονου αν ειμαστε καλα θα το κανουμε κ εμεις γιατι το σκεφτομαστε να ξαναβαλουμε πετρελαιο.τους κοστισε βεβαια περιπου 4.000 αλλα αξιζει.θα γινει γρηγορα αποσβεση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τζακι για να το μετατρεψεις σε ενεργειακο πρεπει να την ψαξετε καλα γιατι υπαρχουν και κατι νεες ευρεσυτεχνειες που δεν ξερω ποσο δουλευουν. αλλα το να το κανεις ενεργειακο χωρις να τραβηξεις αεραγωγους στα δωματια, δωρο αδωρο μου φαινεται... οι εστιες που βαζουν συνηθως εχουν 2 εξοδους απο πανω που μπορουν να συνδεθουν με αγωγους.

και αυτο με το καζανι απο πανω που ζεσταινει νερο και το στελνει στα καλοριφερ καλο αλλα δεν πρεπει να τσιγκουνευτεις στις δικλειδες ασφαλειας γιατι μεσα στο χωρο που θα καθεσαι ειναι, μην κανει κανενα μπαμ απο τις πιεσεις...

ο αντρας μου τα εψαχνε ολα ολο τον προηγουμενο χειμωνα, πηγε και σε εκθεσεις στη ΔΕΘ που ειχαν τετοια και καταληξαμε σε καυστηρα πελετ για την περιπτωση μας. μας βγηκε 2000Ε μαζι με τα περαστηκα. τον βρηκαμε προσφορα γιατι ηταν το περσυνο μοντελο, αλλα η διαφορα με το φετινο ηταν το χρωμα και ενα φουρφουρι εξτρα που μας το περασαν τελικα τζαμπα. το πελετ ειναι σε τσουβαλακια που ειναι πιο ευκολο στην αποθηκευση απο τα ξυλα, κυριως αν δεν εχεις πολυ χωρο και αν γεμισεις τον καυστηρα σε χειμωνιατικες θερμοκρασιες φυσιολογικες, εχει αυτονομια 3 μερες! ως τωρα ειμαστε ευχαρηστημενοι.

αν παρεις ξυλοκαυστηρα να προτιμησεις να ειναι πυρολυσης και να μη χρειαζεται να βαζεις καθε τρεις και λιγο 1-2 κουτσουρα.... να τον γεμιζεις 2-3 φορες τη μερα. αλλιως ειναι σπαστικο...

σορυ για το μεγαλο ποστ, αλλα την ψαξαμε καλα και ελπιζω να σε βοηθησα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξεχασα να σε πω για τις σομπες.... ξυλου ή πελετ που μπορεις να τις συνδεσεις με τα καλοροφερ. ειναι πολυ στυλατες και μερικες εχουν και φουρνο σαν τις παλιες μασινες και μπορεις να ψηνεις και το φαγητο σου κανοντας και οικονομια στο ρευμα και γινονται και πεντανοστημα... κατι τετοιο ηταν η 2η επιλογη μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 11 months later...

Για πολυκατοικία καμιά πρόταση; έχουμε τζάκι αλλά ζεσταίνει μονο τοπικά. επίσης κλιματιστικά αλλά δεν είναι ό,τι πιο υγιεινό. Εμείς επειδή πρόσφατα κάναμε μια ανακαίνιση και πήραμε καινούρια σώματα θα θέλαμε να τα αξιοποιησουμε. Είμαστε ανάμεσα στα πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης και έναν λέβητα ιόντων για τον οποίο μας είπαν. Δεν ξέρω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...