Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΝΟ16!!!


Recommended Posts

Α και για να μην μιλαμε στον αερα βρηκα κι αυτο

http://www.newscientist.com/article/dn7554-icsi-kids-become-smarter-than-average.html

για οποια ενδιαφερεται ;)

There was no difference in the education levels of the mothers, which is known to influence children's intelligence, so Leunens thinks the most likely explanation for the finding is that mothers of ICSI children provide more stimulation. "These mothers might be particularly dedicated to parenting," she says.

Προκάλεσε ιδιαίτερο ενδιαφέρον το γεγονός ότι δεν υπήρχε καμία διαφορά στα επίπεδα εκπαίδευσης των μητέρων των οποίων τα παιδιά εξετάστηκαν. Μία εξήγηση που έδωσε η Leunens για το αποτέλεσμα της παραπάνω έρευνας είναι ότι οι μητέρες των παιδιών που η σύλληψή τους έγινε με ICSI αφιερώνονται πολύ στην ανατροφή και την φροντίδα των παιδιών τους!

ναι

είναι όμως μια εξήγηση, ένα συμπέρασμα που έβγαλε κάποια Leunens αυθαίρετα έτσι?

μην τρελαθούμε κιόλας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γενικα,ο χρονος,ποιοτικα κ ποσοτικα,αλλα κυριως ποιοτικα,που αφιερωνει μια μανουλα στο παιδακι της συβαλλει στη διαμορφωση του χαρακτηρα του,κ οχι βεβαια το επιπεδο εκπαιδευσης της! :o:o

δε χρειαζεται να ειναι κανεις κ ειδικος για να βγαλει το συμπερασμα αυτο! :roll::roll:

τί σχεση ομως εχουν οι μανουλες με icsi;

ετσι οπως το παραθετεις ,ειναι σα να λες οτι οι μανουλες αυτες εχουν χαμηλο επιπεδο εκπαιδευσης,το οποιο ομως ισοσταθμιζει η αγαπη κ το ενδιαφερον τους..

αυτο ομως δεν ισχυει φυσικα!

ευχομαι σε ολες σας τα καλυτερα,δε θα καταχραστω αλλο τον χωρο σας,αλλα ειλικρινα τετοια σχολια κ συμπερασματα δεν τιμουν κανεναν..αν πάλι αυτο κανει καποιον να αισθανεται καλυτερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι

είναι όμως μια εξήγηση, ένα συμπέρασμα που έβγαλε κάποια Leunens αυθαίρετα έτσι?

μην τρελαθούμε κιόλας

Ενα συμπερασμα ειναι το οτι ειναι πιο εξυπνα.Το οτι αφιερωνουν πιο πολυ χρονο και γινονται πιο υπευθυνες σε σχέση με αλλες ειναι γεγονος.Εγω εκει σταθηκα και εγραψα μονο αυτο.Αλιως θα εβαζα ολο το κειμενο και θα ελεγα οτι τα παιδια βγαινουν και πιο εξυπνα!

Δεν υποννουσα πηγαινετε ολες να κανετε εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση για να εχετε πιο εξυπνα παιδια ή για να γινεται καλυτερες μαναδες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γενικα,ο χρονος,ποιοτικα κ ποσοτικα,αλλα κυριως ποιοτικα,που αφιερωνει μια μανουλα στο παιδακι της συβαλλει στη διαμορφωση του χαρακτηρα του,κ οχι βεβαια το επιπεδο εκπαιδευσης της! :o:o

δε χρειαζεται να ειναι κανεις κ ειδικος για να βγαλει το συμπερασμα αυτο! :roll::roll:

τί σχεση ομως εχουν οι μανουλες με icsi;

ετσι οπως το παραθετεις ,ειναι σα να λες οτι οι μανουλες αυτες εχουν χαμηλο επιπεδο εκπαιδευσης,το οποιο ομως ισοσταθμιζει η αγαπη κ το ενδιαφερον τους..

αυτο ομως δεν ισχυει φυσικα!

ευχομαι σε ολες σας τα καλυτερα,δε θα καταχραστω αλλο τον χωρο σας,αλλα ειλικρινα τετοια σχολια κ συμπερασματα δεν τιμουν κανεναν..αν πάλι αυτο κανει καποιον να αισθανεται καλυτερα..

Αν δεις αυτο που λεει ειναι οτι ολες οι μητερες που μετηχαν στην ερευνα ειχαν τα ιδια κοινωνικα και ψυχολογικα κριτηρια.Τι ακυρο ειναι τωρα αυτο με το χαμηλο επιπεδο εκπαιδευσης;Οτι θελει ο καθενας διαβαζει...Καλα κρασια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ειδα πολυ καλα..αφου λοιπον ολες οι μανουλες ειχαν τα ιδια κριτηρια,κοινωνικα κ ψυχολογικα,κατι αλλο συνετελεσε στην ευφυια των παιδιων..

μηπως ο πατερας;;λεω εγω τωρα..

μήπως το ευρυτερο περιβαλλον;;μπαααααααααα...

μήπως γονιδια;;σιγά.......

η εξωσωματικη ειναι η σωστη απαντηση!

επειδη με τη συζητηση αυτη υποτιμαται ο αγωνας των γυναικων που θελουν να γινουν μανουλες κ εχουν στο μυαλο τους αλλα σημαντικοτερα απο την ευφυια ή μη των παιδιων τους,το σταματω εδω.

μακαρι να γινετε συντομα ολες μανουλες κ να ξεχασετε την ταλαιπωρια,τα δακρυα κ τον πονο..μονο χαρα να βρεθει στη θεση τους κ απολυτη ευτυχία! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαιρεταιι....

εχω να μπω μερες γιατι ανακατευομαι να γραφω....

σημερα πηγα γυναικολογο.... το μικρο μας ηταν 1,93 εκατοστα κ το μεγαλο 2,3 εκατοστα...

ειδαμε κανονικα ποδαρακια, χερακια κ κεφαλακι.... το μικρο ηταν ανασκελα με τα ποδια ψηλα (μαλλον κορη ειναι αυτο χα χα χα) κ το μεγαλο ηταν μπρουμυτα ....

εχω χασει 1,5 κιλο... τωρα ειμαι 50,5... το στομαχι μου το ανακουφιζει μονο η μερεντα... :o:o

τρωω 2 κουταλακια την μερα... τα φρουτα με ανατακευουν... τρωω μονο σουπες με λεμονι...

μου εδωσε το οκ να παω διακοπες.. κλεισαμε απο 11 μεχρι 15 εδω κοντα..

αυχενικη θα κανω 22 του αυγουστου....

η κορη μου εχει αρχισει κ μου την δινει..... επειδη δεν ασχολουμε πολυ μαζι της κανει διαολιες για να μου τραβηξει την προσοχη....μαλλον λογω ορμονων ειναι... κ λογω του οτι ειμαστε ολη μερα μαζι... 3 του σετεμβρη ξανα σχολειο.. μας ξαναπηραν με το εσπα...

φετος θα δωσουμε 800 ευρω ομως λογω του σχολικου.. περισυ δεν δωσαμε τιποτα...

δεν πειραζει... απο το ολοτελα καλη ειναι κ η παναγιωτενα.....

ζουμπακι κι συ ανσκατευεσαι ε;;;;;; δεν πειραζει μωρε θα τα καταφερουμε....

λενακι η χοριακη σου ειναι καλη... θα πρεπει να ανεβαινει το λιγοτερο 60% ανα 2 μερες...

ευχομαι κ οι υπολοιπες συντομα με μια χοριακη στα υψη....

ρε παιδια ας μην πιανομαστε απο το τιοτα κ να γινονται παρεξηγησεις....

η littledancer εννοει οτι οσο πιο πολυ λαχταρας ενα παιδι τοσο πιο πολυ ασχολησε κ μαζι του... βεβαια εχω γνωριζει παιδια απο εξωσωματικη που ειναι πολυ κακομαθημενα γιατι η μαμα τους δεν εχει το κουραγιο να τους χαλασει χατηρι... αλλα ας μην φτανουμε σε αυτο το ακρο....

φουυυυυυυυυυυυυυυυ σε ολα τα κοριτσακια!!!!!!

και καλη καρδια ε;;;;;;

μην μου στεναχωριεστε καλοκαιριατικα....

φιλια!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ειδα πολυ καλα..αφου λοιπον ολες οι μανουλες ειχαν τα ιδια κριτηρια,κοινωνικα κ ψυχολογικα,κατι αλλο συνετελεσε στην ευφυια των παιδιων..

μηπως ο πατερας;;λεω εγω τωρα..

μήπως το ευρυτερο περιβαλλον;;μπαααααααααα...

μήπως γονιδια;;σιγά.......

η εξωσωματικη ειναι η σωστη απαντηση!

επειδη με τη συζητηση αυτη υποτιμαται ο αγωνας των γυναικων που θελουν να γινουν μανουλες κ εχουν στο μυαλο τους αλλα σημαντικοτερα απο την ευφυια ή μη των παιδιων τους,το σταματω εδω.

μακαρι να γινετε συντομα ολες μανουλες κ να ξεχασετε την ταλαιπωρια,τα δακρυα κ τον πονο..μονο χαρα να βρεθει στη θεση τους κ απολυτη ευτυχία! :)

Εσυ σκαλωσες εκει στην εξυπναδα.Αυτο το εβαλα ως παραδειγμα για να καταληξουμε στην τελευταια φραση.Ειπαμε αν ηθελα να δειξω ποσο πιο εξυπνα ειναι τα παιδια της εξεωσωματικης θα σας εκανα ωραιοτατο copy paste ολο το αρθρο.

Οσον αφορα την ευφυια θα πρεπει να εχεις ακουσει οτι ετσι κι αλλιως δεν ειναι μονο θεμα κληρονομικοτητας (μιας και το τραβας προς τα εκει το θεμα) αλλα παιζουν ρολο και τα εξωτερικα ερεθισματα.Οποτε ουτε η εξωσωματικη ειναι η απαντηση. :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαιρεταιι....

εχω να μπω μερες γιατι ανακατευομαι να γραφω....

σημερα πηγα γυναικολογο.... το μικρο μας ηταν 1,93 εκατοστα κ το μεγαλο 2,3 εκατοστα...

ειδαμε κανονικα ποδαρακια, χερακια κ κεφαλακι.... το μικρο ηταν ανασκελα με τα ποδια ψηλα (μαλλον κορη ειναι αυτο χα χα χα) κ το μεγαλο ηταν μπρουμυτα ....

Σου κρυβεται το αλλο Ελενη ε; :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσυ σκαλωσες εκει στην εξυπναδα.Αυτο το εβαλα ως παραδειγμα για να καταληξουμε στην τελευταια φραση.Ειπαμε αν ηθελα να δειξω ποσο πιο εξυπνα ειναι τα παιδια της εξεωσωματικης θα σας εκανα ωραιοτατο copy paste ολο το αρθρο.

Οσον αφορα την ευφυια θα πρεπει να εχεις ακουσει οτι ετσι κι αλλιως δεν ειναι μονο θεμα κληρονομικοτητας (μιας και το τραβας προς τα εκει το θεμα) αλλα παιζουν ρολο και τα εξωτερικα ερεθισματα.Οποτε ουτε η εξωσωματικη ειναι η απαντηση. :roll:

δε σκαλωνω πουθενα..

απλα χαιρομαι που συμφωνουμε! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε σκαλωνω πουθενα..

απλα χαιρομαι που συμφωνουμε! :D

Μα το αρθρο τυχαια το εβαλα εδω Θα μπορουσα να ειχα βαλει καποιο αλλο.Δεν ισχυει καν η ερευνα για ολα τα παιδια αποο ivf.Ισχυει ομως το οτι οι γονες( οι περισσοτεροι)εχουν ιδιαιτερη συμπεριφορα προς τα παιδια τους για ευνοητους λογους.Εξου και τα πολυ κακομαθημενα παιδια(το αλλο ακρο) που λεει κα η Ελενη.

ΥΓ.Τωρα για να μην αρχισουμε για το θεμα των κακομαθημενων παιδιων.Δεν ειναι ολα τα παιδια απο εξωσωματικη κακομαθημενα.Αυτο για να ξεκαθαρισω την θεση μου προκαταβολικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια όταν λαχταράς ένα παιδι είναι καλο να το αποκατάς με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Το θέμα δεν είναι αν το παιδι σου βγει πιο όμορφο ή πιο έξυπνο , το θέμα ειναι να το αποκτήσεις και να είναι υγιές. Τα παιδιά που τα λαχταρουν οι μανουλες και τα αγαπούν σαφέστατα μεγαλώνουν αλλιώς απο άλλα που τα αφήνουν, ή τα κακοποιούν ή ή ή. Το καλο είναι όλες οι γυναίκες που θέλουν να μην δυσκολεύονται να αποκτήσουν μωρό αλλά γίνεται πάντα; Έιναι άδικο ναι, αλλά ειναι τίποτα δίκαιο σε αυτήν εδω τη ζωή; Η διάφορα λοιπόν δεν ειναι πως γεννιέται ένα παιδι αλλά απο ποιόν. Εκείνο που ήθελε να πει η φεφέκι πιστεύω ότι ειναι ότι απλά όταν κανείς ένα μωρό με εξωσωματική είναι λίγο απίθανο να μην το αγαπάς ενώ δυστυχώς δεν συμβαίνει το ίδιο με κάποιες γυναίκες που μένουν έγκυες φυσιολογικά. Ειναι αυτο που λένε ότι κάποιες γυναικες τα πετάνε στη κυριολεξία και κάποιες τα λαχταράνε. Απλώς τα παιδιά γίνονται πάντα πιο έξυπνα με την αγάπη όχι με τον τροπο σύλληψης σαφώς. Εύχομαι σε όσες έχουν παιδιά να τα χαίρονται και σε όσες δεν έχουμε και τα λαχταράμε να αποκτήσουμε σύντομα.

Εγώ κοριτσάκια μου τη Δευτέρα κάνω χοριακή και με έχει στη κυριολεξία φάει η αγωνία. Έχω πάντως συνέχεια πόνους περιόδου και κάθε φορά που πάω τουαλέτα φοβαμαι μη μου έρθει η περίοδος. Όυφ θα σκάσω. Ζουμπι υπομονή με τις ανακατωσούρες και εσύ Ελένη. lenitsa μου νομίζω πως πάνε καλά τα πράγματα με εσένα. Απλώς αυτά τα παιδιά θα μας σκάσουν με.χρι να έρθουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαιρεταιι....

εχω να μπω μερες γιατι ανακατευομαι να γραφω....

σημερα πηγα γυναικολογο.... το μικρο μας ηταν 1,93 εκατοστα κ το μεγαλο 2,3 εκατοστα...

ειδαμε κανονικα ποδαρακια, χερακια κ κεφαλακι.... το μικρο ηταν ανασκελα με τα ποδια ψηλα (μαλλον κορη ειναι αυτο χα χα χα) κ το μεγαλο ηταν μπρουμυτα ....

εχω χασει 1,5 κιλο... τωρα ειμαι 50,5... το στομαχι μου το ανακουφιζει μονο η μερεντα... :o:o

τρωω 2 κουταλακια την μερα... τα φρουτα με ανατακευουν... τρωω μονο σουπες με λεμονι...

μου εδωσε το οκ να παω διακοπες.. κλεισαμε απο 11 μεχρι 15 εδω κοντα..

αυχενικη θα κανω 22 του αυγουστου....

η κορη μου εχει αρχισει κ μου την δινει..... επειδη δεν ασχολουμε πολυ μαζι της κανει διαολιες για να μου τραβηξει την προσοχη....μαλλον λογω ορμονων ειναι... κ λογω του οτι ειμαστε ολη μερα μαζι... 3 του σετεμβρη ξανα σχολειο.. μας ξαναπηραν με το εσπα...

φετος θα δωσουμε 800 ευρω ομως λογω του σχολικου.. περισυ δεν δωσαμε τιποτα...

δεν πειραζει... απο το ολοτελα καλη ειναι κ η παναγιωτενα.....

ζουμπακι κι συ ανσκατευεσαι ε;;;;;; δεν πειραζει μωρε θα τα καταφερουμε....

λενακι η χοριακη σου ειναι καλη... θα πρεπει να ανεβαινει το λιγοτερο 60% ανα 2 μερες...

ευχομαι κ οι υπολοιπες συντομα με μια χοριακη στα υψη....

ρε παιδια ας μην πιανομαστε απο το τιοτα κ να γινονται παρεξηγησεις....

η littledancer εννοει οτι οσο πιο πολυ λαχταρας ενα παιδι τοσο πιο πολυ ασχολησε κ μαζι του... βεβαια εχω γνωριζει παιδια απο εξωσωματικη που ειναι πολυ κακομαθημενα γιατι η μαμα τους δεν εχει το κουραγιο να τους χαλασει χατηρι... αλλα ας μην φτανουμε σε αυτο το ακρο....

φουυυυυυυυυυυυυυυυ σε ολα τα κοριτσακια!!!!!!

και καλη καρδια ε;;;;;;

μην μου στεναχωριεστε καλοκαιριατικα....

φιλια!!!!!!!!!

Eλενιτσα!!Μπραβο,ολα καλα πανε!!!!!!Φανταζομαι τις αναγουλες τις δικες σου που εχεις 2!!!

Ενταξει εγω ειμαι πολυ καλυτερα σημερα,μαλλον θα σταματησουν.Με λυπηθηκε το παιδακι μου,το καμαρι μου!!!(αα...καλα τα'χω παιξει απο τωρα,που να το δω κιολας....!!!) :lol::lol:

Βρε κοριτσια,μην δινετε συνεχεια σε μια κουβεντα χωρις αξια κ οφελος.

Ολες μανες ειμαστε!Ολες αγαπαμε τα παιδια μας κ προσπαθουμε για αυτα.Εχει σημασια αν το δικο μου γονιμοποιηθηκε στο εργαστηριο κ μιας αλλης στη μητρα της;;;;

Ελα...μη μιζεριαζουμε.Ας σκεφτουμε ολες μας ποσο τυχερες ειμαστε.Και ας πουμε ενα γλυκο λογο,ας συμπαρασταθουμε στα κοριτσια που ακομα το παλευουν.... :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με έχει φάει το άγχος πώς θα περιμένω μεχρι τη Δευτέρα; Πάντως νιώθω κουρασμένη συνέχεια και έχω και συνέχεια 37- 37,1 μάλλον απο τα φάρμακα ε; :-ss

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με έχει φάει το άγχος πώς θα περιμένω μεχρι τη Δευτέρα; Πάντως νιώθω κουρασμένη συνέχεια και έχω και συνέχεια 37- 37,1 μάλλον απο τα φάρμακα ε; :-ss

Ελα τωρα που "εφαγες τον γαιδαρο;;" :lol::lol: Τι ειναι μεχρι τη Δευτερα....τιποτα...Να δεις για ποτε θα ερθει.Η κουραση ειναν καλο σημαδι,η θερμοκρασια στη φυσιολογικη συλληψη παιζει ρολο,τωρα στην εξωσωματικη....ισως να ειναι κ απο τα φαρμακα...Παντως κ εγω ειχα 37-37.1,εκτος απο την 3 μερα μετα τη μεταφορα που επεσε στο 36.5 κ την αλλη ανεβηκε παλι....

Καλη επιτυχια,θα δεις πως ολα θα πανε καλα!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελα τωρα που "εφαγες τον γαιδαρο;;" :lol::lol: Τι ειναι μεχρι τη Δευτερα....τιποτα...Να δεις για ποτε θα ερθει.Η κουραση ειναν καλο σημαδι,η θερμοκρασια στη φυσιολογικη συλληψη παιζει ρολο,τωρα στην εξωσωματικη....ισως να ειναι κ απο τα φαρμακα...Παντως κ εγω ειχα 37-37.1,εκτος απο την 3 μερα μετα τη μεταφορα που επεσε στο 36.5 κ την αλλη ανεβηκε παλι....

Καλη επιτυχια,θα δεις πως ολα θα πανε καλα!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D[/quote:wh0x1y8z]

Μακάρι Ζουμπι μου απο το στόμα σου και στου Θεού τ´αυτί. Ούφ ούφ Ούφ Α! και Ούφ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοριτσάκια φτάνουν οι μέρες και με έχει πιάσει η χαζομαρα μου. Δεν πονάω πια παρα μόνο στο στήθος, η θερμοκρασια μια 37 μια 37,2 μια 36,6 Όυφ αγχώθηκα δεν μπορω άλλο να προσπαθώ να διαβάσω τα συμπτωματα. Εσείς τί γνώμη έχετε μήπως επειδή δεν πονάω απέτυχε ηροσπάθεια ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:shock::shock:@-):wtf::y32b4::blink:[smilie=tard.gif] Εννοείς ότι έχω λαλήσει; Γιατί το λες αυτό βρε; Μια χαρά ήρεμη είμαι και ούτε που το σκέφτομαι :lol: Αχ βαχ, πρεπει να ηρεμήσω αλλά δεν τα καταφέρνω...
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητη chara75 σαφώς και εχεις σαλτάρει και θα μας σαλτάρεις όλους !!!!!!

Πάρε το πανέμορφο σκυλάκι σου , πάρε τον (@$%&!!) άντρα σου και κάνε μερικές βολτούλες , διάβασε κανένα περιοδικό τύπου χαι σοκ κτλ να χαλαρώσεις , ασχολήσου με τα Γερμανικά σου που τα παράτησες !!!!!!!! και κάνε μια μερούλα υπομονή ΟΤΙ είναι να γίνει ΕΧΕΙ γίνει .......

Σ αγαπώ πολύ !!!!!!

ΥΓ σε ολα τα κορίτσια του φόρουμ ζητω συγνώμη για την παρεμβολή ... και μακάρι να αποκτήσετε οτι επιθυμείτε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητέ gathan εσυ τουλάχιστον ξέρεις την παράνοια που έχουμε οικογενειακώς και δεν θα έπρεπε να μιλάς :mrgreen: αλλά να καταλαβαίνεις :lol: ωραία φωτό προφίλ! Και εγώ σε αγαπώ πολυ [smilie=love5.gif]

Κορίτσια ήταν μια τρυφερή οικογενειακή στιγμή , μη δίνετε σημασια =))=))=))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου γλυκά καλησπέρα...Επανήλθα....

Χαίρομαι που όλες είστε καλά...Καλά φουσκώματα στις εγκυούλες...

Χαρά...έλεος...όλα θα πάνε καλά...

Μια ερώτηση: Είναι δυνατόν τα gonal με τέσσερεις μέρες χορήγησης να προκαλούν καθυστέρηση περιόδου;...Περίμενα να αδιαθετήσω την Πέμπτη. Τώρα που θέλω να αδιαθετήσω, πάλι πρόβλημα συναντώ...Έλεος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρά καλά αποτελέσματα αύριο, όλα να πάνε καλά!!!

και ξέρεις εσύ...ΧΑΛΑΡΑ!!!!ετσι;;;

αν και μαλλον σε μπερδευω με αλλη κοπελα, εσυ δεν εχεις θεμα με το αγχος...

αλλα μη με παιρνεις τοις μετρητοις, η ηλικια με κανει να ξεχναω, να μπερδεω... :lol::lol:

Jigsaw δεν ξερω να σου απαντησω αλλα βλεπω οτι κι εσυ εισαι ανευ αγχους...

τι εγινε καλε κοριτσια;;;περονοσπορος επεσε;;;

ηρεμηστε λιγακι και οοοοοοολα θα γινουν!!!!!

Λενιτσα ολα μια χαρα ειναι κοπελα μου!!!!

αδικα αγχωνεσαι και κυριως αδικα μπηκες στο τρυπακι να κανεις καθε τρεις και λιγο χοριακη!!!!

ηρεμησε και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου!!!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου ευχαριστω πολυ για την εμψύψωση και τις ευχές. Αύριο θα ξέρουμε και έχω πολύ αγωνία. Θα προσπαθήσω να κοιμηθώ αλλά δεν ξέρω αν μπορέσω. Φιλάκια σε όλες θα σας ενημερώσω αύριο.jigsaw μου δεν ξέρω για τις gonal δυστυχώς αλλά και ψάχνοντας στο Internet και σε άλλα forum δεν έλεγε για καθυστέρηση! Μήπως να ρωτήσεις το γιατρό σου λιγάκι; Θα τα πούμε αύριο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιμησου βρε, αλλωστε ο,τι εγινε εγινε...

και αυπνη να κατσεις δεν θα αλλαξει κατι!!!!

να εισαι αισιοδοξη και ολα θα πανε καλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
    • Καλησπέρα, ο γιατρός σε προετοιμάζει για το χειρότερο και καλά κάνει αππ τη μια αλλα εμεις ελπίζουμε για το καλύτερο, οπότε με πίστη προχώρα!! Ο γυναικολόγος μου οταν ξεκίνησα για πρώτη φορά την εξωσωματικη πριν τρια χρόνια μου είπε τη σήμερον ημέρα αν θες να κανεις παιδί θα κανεις! Αυτο συνεπάγεται βέβαια να έχεις και καποια χρήματα θα συμπληρώσω εγω! Εύχομαι οτι καλύτερο μεσα απο την καρδιά μου 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...