Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ!


mwroudenia2

Recommended Posts

Αν πιείς χυμό πορτοκάλι και θηλάσεις, το μωρό μπορεί να έχει αφρώδεις κενώσεις και να του προκαλέσουν σύγκαμα. Αλλά αν πίνεις εδώ και καιρό και δεν παρατήρησες τίποτα, μάλλον δε θα τον πειράζει. Γενικώς ξέρω ότι καλό είναι να αποφεύγεται ο χυμός πορτοκάλι στον θηλασμό, ή να συνδυάζεται με χυμούς άλλων φρούτων, που δεν είναι τόσο όξινα.

Να γράψω κι εγώ τι έφαγα χτες:

Πρωινό: Ένα τριαντάφυλλο και δύο φέτες ψωμί ζυμωτό με βιτάμ και μέλι.

Δεκατιανό: Τίποτα.

Μεσημεριανό: Ένα πιάτο φακές + μισό ελιόψωμο.

Απογευματινό: Μισό παστέλι με αμύγδαλο.

Βραδινό: Μια κυπριακή πίτα με ντομάτα, πιπεριά, μαϊντανό, δυόσμο και φυσικά ΤΑΧΙΝΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σήμερα έχω γενέθλια και δεν φέρω ευθύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 984
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ANNA MARIA XRONIA POLLAAAA!!!NA XERESAI TON ANTREA SOU KAI YGEIA PANW APO OLA...ANTE KAI AN TO EPITHIMEIS ME TO KALO KAI TO DEUTERO :D:D

kaleee faeeeeeeee esy pou mporeis!den to sizitw!

loipon ta xthesina mou...

prwino:3 fryganies me elaxisti marmelada+1 potiri gala 1,5%

progeuma:miso peponi+miso koulouri me tiri

mesimeriano:1 tsipoura+Salata ntomata

apogeumatino:karpouzi+miso peponi

vradino:1 tost+1 ximo

autaaa :D:D

'

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

την Παρακευή ήμουν όλη μέρα στους δρόμους και έφαγα ελάχιστα.

Πρωινό: τοστ γαλοπούλα-τυρί

Μεσημεριανό: λίγα τορτελίνια αλα κρεμ

Απόγευμα: παρήγγειλα ένα καφέ γιατί βγήκαμε έξω με τα μωρά αλλά είχμε πολύ γκρίνια...και μετά από 2 ώρες δεν πίνονταν φυσικά και δεν τον τελείωσα ποτέ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σάββατο...πρωί πρωί ζυγίστηκα μετά τα χθεσινά και ήμουν κάτω από 64 κιλά!!

Πρωινό: 2 ποτήρια χυμό πορτοκάλι

μεσημεριανο: πιλάφι + χωριάτική με ψωμί+ χαλβά σιμιγδαλένιο

Απογευματινό: πορτοκαλάδα αναψυκτικό

Βραδινό:...της κολάσεως έγινε!!!!...ψητή μελιτζάνα με τυρί, 3 κολοκυθοκεφτέδες με γιαούρτι, μισο ντάκο (σαλάτα), μερικές πατάτες τηγανιτές, μισή πανσέτα, 3 φέτες ψωμί βουτηγμένες στο ζουμί της χωριάτικης και 1 μπύρα + καρπούζι για επιδόπριο.

Μετά τα βραδινά κάτι ήταν χαλασμένο και με πείραξε οπότε ήμουν για 30 λεπτά στην τουαλέτα οπότε μάλλον δεν έμεινε τίποτα από αυτά που χλαπάκιασα. Δεν είχα ζυγαριά να ζυγιστώ. Τη Δευτέρα το πρωί θα ζυγιστώ ξανά γιατί σήμερα το μεσημέρι μας έχουν καλεσμένους σε τραπεζι οπότε πάλι της κολάσεως θα γίνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα :D

συγνώμη που μπάινω σφίνα στην συζήτησή σας, αλλά προχθές είχε στην τιβι ένα ρεπορτάζ για δίαιτες:

έκαναν ένα πείραμα σε 2 19χρονες δίδυμες, η μία έκανε την δίαιτα των 1200 θερμίδων και η άλλη έκανε μια άλλη δίαιτα η οποία σαν πρωινό είχε μόνο γλυκά προιόντα π.χ 5 φέτες του τοστ νουτέλα ή 3 κρουασάν μαρμελάδα :roll::roll: δλδ απαγορεύεται ζωικό λίπος (γάλα, αυγό, αλλαντικά, βούτυρο)...

σαν μεσημεριανό ό,τι θέλεις ακόμη και μακαρόνια με κιμά ή μπριζόλα με πατάτες ή πίτσα.....

βραδυνό 4 ώρες πριν τον ύπνο μπριζόλα ή κρέας με σαλάτα.....

αποτέλεσμα των παραπάνω διαιτών στις δίδυμες ήταν αυτή που έκανε την 1200 θερμίδων έχασε λίγο παραπάνω σε ένα μήνα από την άλλη, αλλά η 2η έπεσε η χοληστερίνη και έχασε πιο πολύ σε πόντους........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο γιατρός υποστήριξε ότι με λίγη κίνηση η 2η θα χάσει πιο πολλά από την 1η!!

στο πρωινό δεν πρέπει να τρώμε ζωικό λίπος και γλυκό διότι ο οργανισμός κάνει προσπάθεια να χάσει ή χωνέψει το ζωικό με αποτέλεσμα το γλυκό να μενει στον οργανισμό σαν λίπος!!! :!::!:

αλλά οι θηλάζουσες καλό είναι μην κάνουν δίαιτα παρά μόνο μια ισορροπημένη διατροφή!!! :!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργυρώ, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

Δηλαδή, το πρόβλημα είναι ο συνδυασμός γλυκού και ζωικού λίπους στο πρωινό; Αν τρώμε δηλαδή μόνο ζωικό λίπος χωρίς γλυκό, όπως κάνω εγώ, π.χ. που τρώω ένα τοστ με τυρί, είναι το ίδιο με το να τρώμε μόνο γλυκό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όχι όχι.....ο λόγος που βάζει το γλυκό ΜΟΝΟ το πρωί είναι επειδή ο οργανισμός μπορεί να το κάψει κατά την διάρκεια της ημέρας.....εκτός και αφαιρέσεις τελείως το γλυκό από την διατροφή σου! ;)

και φυσικά απαγορεύεται γλυκό το βράδυ!! από όπου και αν προέρχεται....ακόμη και από φρούτα!!

μιλάμε ότι η κοπέλα έτρωγε τόοοοοοσο πολύ και η άλλη με τις 1200 θερμίδες λιμοκτονούσε :lol::lol::lol:

και έτρωγαν στο ίδιο τραπέζι, έβλεπες την μία πίτσα και την άλλη μια πιπεριά με ψωμί!!! :roll::roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και τα σημερινά....

Πρωινό: 1fredo capuccino + τοστ ζαμπον τυρί ντοματα

Δεκατιναό : Μπανάνα

Μεσημεριανό: 2 κομματάκια τηγανιτό κουνέλι, πατάτες τηγανιτές, χωριάτικη σαλάτα, 2 φέτες φωμί μεζουμί σαλατας, 1 μπύρα, καρπούζι+ γλυκό κρέμα-ζελέ

Απογευματινό: 1 φραπέ + 1 κομμάτι ΙΟΝ αμυγδάλου.

Βραδινό: 1 ποτήρι γάλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, οκ, κατάλαβα. Το έκανα κι εγώ καμιά φορά αυτό, αλλά έτρωγα το γλυκό σαν δεκατιανό. Σαν πρωινό ποτέ, δεν μπορώ το γλυκό πρωινιάτικα. Κάτσε, όμως, τώρα που το σκέφτομαι, η νουτέλα, π.χ. αφού έχει γάλα, δεν έχει μέσα ζωικό λίπος; Μπερδεύτηκα λίγο. Όχι ότι θα κάνω αυτή τη δίαιτα, αλλά έτσι, για να καταλαβαίνω τι γίνεται.

Εγώ πάντως δεν έχω θέμα με τα κιλά. Χρειάζομαι γυμναστική και σύσφιξη, αλλά ούτε χρόνο έχω και κυρίως, καθόλου κουράγιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν το πιστεύω....μετά από το ΣΚ και μετά από τόσο φαί η ζυγαριά σήμερα έδειξε 63.6!!! Ελπίζω να μη χάλασε η ζυγαριά και τζάμπα χαίρομαι! Θα ξαναζυγιστώ και αύριο για επιβεβαίωση.

Τελικά το φόρουμ βοήθησε καταλυτικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα,

κοίτα χρειάζεσαι γλυκό ως πρωινό γιατί χρειάζεσαι ενέργεια κατά την διάρκεια της ημέρας! ;)

ξέχασα να πω ότι το βράδυ απαγορεύονται οι υδατάνθρακες!!! :!:

η νουτέλα έχει αποβουτυρωμένο γάλα σε σκόνη 7,5%!!!

την δίαιτα αυτή την σύστησε ένας γιατρός, με βάση πώς ενεργεί ο οργανισμός, τι καύσει κάνει και πότε! :roll::roll:

το μόνο αρνητικό (για μένα) είναι ότι δεν υπάρχουν ενδιάμεσα γεύματα!, αλλά και τόοοοοσο που τρως μάλλον δεν τα χρειάζεσαι!!!! :roll::roll::lol::lol:

πάντως σημαντικό ρόλο παίζει η κίνηση..... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmeraaa koritsia!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Argi auta egw den ta pisteuw...mia xara xanoume me tis klasikes diaites!o organismos xreiazetai ta panta!!!alla me metro..παν μετρον αριστον οπως λεγαν και οι αρχαιοι Ελληνες!

αυτα ειναι ξενοφερτα :lol: παντως ενδιαφερον ειχε!!!ευχαριστουμε!

elina μπραβοοο!αν και εφαγες-τσιμπολογησες διαφορα ο μεταβολισμος σου λειτουργει!πριν 1,5 χρονο ημουν και εγω στα κιλα σου...τωρα θελω 1 χρονο για να ξαναερθω στα δικα σου!που θα παει θα περασει ;););)

λοιπον τα χθεσινα μου...

πρωινο:1 τοστ +1 ποτηρι γαλα 1,5+1 χυμο φυσικο

μεσημεριανο:1,5 λουκανικο γαλοπουλας+λιγο πουρε πατατας+1 φετα τυρι

απογευματινο-καρπουζι+1 γρανιτα φραουλα

βραδινο-1 τοστ

αυτααα φιλιαααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!Να έρθω και γω στην παρέα σας;

Με λένε Χριστίνα ξεκίνησα την εγκυμοσύνη στα 69κιλά είχα βάλει είδη 5 (με 1,58 ύψος)έφτασα στα 82 και τώρα εχω κολλήσει στα 73.

Χθες έφαγα

Πρωινό: Καφέ με 1 κομμάτι κέικ

Μεσημεριανό: 1πιάτο μακαρόνια με ασπρη σάλτσα, αγγουροντομάτα και φέτα ψητή

Απόγευμα: Καφέ

Βραδινό: καρπούζι και φέτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Αργυρώ κατάλαβα πώς πάει αυτή η δίαιτα. Καλά δε θα την κάνω, αφού δε θέλω να χάσω κιλά τώρα, θηλάζω κιόλας. Αυτόν τον καιρό πίνω ένα τριαντάφυλλο το πρωί που έχει χμ... πολλήηηη ζάχαρη, οπότε καλύπτομαι με το γλυκό! Αλλά τρώω και τοστ με τυρί που είναι ζωικό λίπος, οπότε να το τριαντάφυλλο στους γλουτούς μου! Χι χι!

Πάντως, κι εγώ πιστεύω ότι η ισορροπημένη διατροφή είναι το καλύτερο. Αυτό κάνω εδώ και χρόνια, χωρίς πολλές επεξεργασμένες τροφές, και νομίζω ότι δεν τα πάω κι άσχημα.

Χριστίνα καλώς όρισες!

Να γράψω στο περίπου τι έφαγα χτες:

Πρωινό: Μια τυρόπιτα και ένα τριαντάφυλλο.

Δεκατιανό: Τίποτα.

Μεσημεριανό: Κοτόπουλο στήθος ψητό με μανιτάρια + ρύζι πιλάφι + γιαούρτι + μισή μικρή μελιτζάνα γεμιστή με ρύζι και φέτα.

Απογευματινό: Μια κούπα + μερικές κοτομπουκιές (δεν ήταν το απογευματινό μου, απλά τσίμπησα την ώρα που ετοίμαζα τα πράγματα για τα γενέθλια).

Βραδινό: Διάφοροι μεζέδες στα γενέθλια: Μια κούπα, ένα μικρό λαχματζούν, ένα καλτσόνε με καλοκαιρινά λαχανικά, λίγη σαλάτα ταμπουλέ, τρεις κοτομπουκιές, ένα κομμάτι αγγουράκι, ένα ντοματίνι (όλα αποκλειστικά δικής μου κατασκευής εκτός από την κούπα).

Λίγη μηλόκρεμα και λίγη κρέμα μόκα.

Εννοείται ότι σήμερα δεν ανέβηκα στη ζυγαριά.

Α, επίσης νομίζω ότι είναι σημαντικό να ορίσουμε μια μέρα για ζύγισμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα....θελω κ εγω να χασω 3 που μου εχουν μεινει....

αν σας πω τι τρωω βεβαια θα τρομαξετε λιγο :lol:

οταν εμεινα εγκυος στον γιο μου πριν 5 χρονια ημουν 58....στην εγκυμοσυνη πηρα 20κιλα κ τα εχασα ολα μεσα σε 2μηνες.....μετα εμεινα 2 φορες εγκυος κ εφτασα μεχρι 22 εβδομαδες(ειχα αποβολλες) κ εφτασα 63 κιλα....εκει εμεινα για αρκετο διαστημα..δεν μπορουσα να τα χασω με τιποτα....μαλλον το ψυχολογικο φταιει...σε αυτη την εγκυμοσυνη πηρα παλι 20 τα εχασα ολα...κ ειμαι 61 τωρα...βεβαια αν αφαιρεσω το στηθος αφου θηλαζω παιζει να ειμαι κ λιγοτερο :lol:

θελω να φτασω τα 58 που ημουν πριν....

πρωινο:1φραπε κ 2φετες ψωμι με μαρμελα βερυκοκο

μεσημεριανο:κοτοπουλο καθε μερα κ το συνδιαζω με πατατες ρυζι μακαρονια,μιση φρατζολα ψωμι (εγω το φτιαχνω) κ ντοματα σαλατα οσο υπαρχει στο τραπεζι....

να σας πω οτι τρωω κοτοπουλο γιατι η μπεμπα εχει αλλεργια κ αυτο δεν την πειραζει....τρωω κ μοσχαρι κ χοιρινο αλλα οχι επι καθημερινης βασεως....

βραδυ το ιδιο παλι.....

ενδιαμεσα αν πεινασω φρουτα κ ψωμι με μαρμελαδα....περνω ασβεστιο κ σιδηρο βεβαια γιατι κανω λιγο περιορισμενη διατροφη...

ο αντρας μου ειπε οτι θα αρχισει την διατροφη μου για να χασει τα κιλα του :lol: αληθεια τρωω πιαταρες κ οχι μικρες μεριδουλες κ χανω....κ φυσικα θηλαζω κ ενα μωρο που ανα δυωρο τρωει 150μλ γαλα....(το ξερω γιατι οταν φευγω για δουλεια τοσο της αφηνω)....

εμενα ηταν ψυχολογικο το θεμα παντως...

ελινακι τι κανουν οι τσουπρες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νΑΙ ΜΩΡΟΥΔΈΝΙΑ κρεμα γάλακτος ήταν. Μπορει να μην πήρα πάρα πολλά στην εγκυμοσύνη αλλα είμαι στα +10 απο τα κιλά μου κ 73 κιλα με 1.58 ύψος εχω τα πιασιματάκια μου χαχα. Και γω Χρυσάνθη είχα πάρει 5 κιλά λόγω αποβολής (ψυχολογικό), δεν είμαι κπολύ τις δίαιτας είναι η αλήθεια προσπαθώ μόνο να προσέχω αλλα ως τώρα λόγω θηλασμού δεν το έκανα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χριστινα εγω ειμαι 1.67...κ 61 να μεινω δεν με νοιαζει κ πολυ...απλα πρεπει να κανω κοιλιακους για να σφιξει λιγο η κοιλια...αχ πως θα βγω στην παραλια :cry: 4εγκυμοσυνες εχω ανοιξει λιγακι :roll:

εγω διαιτα δεν κανω...τον αμπακο τρωω :lol:

κοριτσια διαιτα με κοτοπουλο...δουλευει λεμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε Χρυσανθη πλακα με κανεις???εχασες 20 κιλα σε 2 μηνες???εγω γιατι δεν εχασα τοσα???και εγω θηλαζω...!!πφφφ ελαααααααααααα μην ακουωωω χαζα!!!μια χαρα εισαι στα κιλα!τι διαιτες???Αλλα αφου το θες!!!καλως ηρθες :D:D !!!οσο για τις αποβολες λυπαμαι πολυ...ηταν και προχωρημενες ε???απο τι γινοτανε??

αλλα λιγη σημασια εχουνε τωρα πια ε?να χερεσαι τα παιδακια σου και να ειναι γερα !!! :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

moroudenia αυτα τα 5κιλα που ειχα παρει δεν μπορουσα να τα χασω με τιποτα.....καποια στιγμη ετρεχα κ στο στααδιο δεν ετρωγα κ βραδυ αλλα τιποτα....ηταν καθαρα θεμα ψυχολογικο...τωρα χανω κ αυτα....απλα εχω κολλησει λιγο..... :lol::lol: παντα ημουν αδυνατη κ ειχα συνηθησει ετσι....τωρα αυτα τα τρια κιλα ειναι στην κοιλια κ δεν μαρεσει εμενα....οχι οτι φοραω κοντα μπλουζακια απλα λεω μηπως το βαλω σκοπο....

τα εχασα ολα...αφου στο νοσοκομειο εχασα τα 12....μετα τι εμεινε?εκανα καισαρικη με ολικη κ δεν ετρωγα τιποτα τις πρωτες ημερες...κ οταν εφαγα, εφαγα κοτοπουλο νεροβραστο με φιδε.....κ εκλαιγα που η διπλανη μου ετρωγε φιλετο :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελινακι τι κανουν οι τσουπρες?

καλά είναι Χρυσάνθη μας ξεπατώνουν καθημερινά κι εμάς και τις γιαγιάδες και όλους.

Τώρα είναι στο στάδιο λίγο πριν το περπάτημα και θέλουν η μία να μπουσουλάει και η άλλη να στέκεται όρθια συνέχεια όμως!

Η μέση μου....αστα να πάνε....ορθή γωνία έχω γίνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...