Μετάβαση σε περιεχόμενο

Το διαμάντι της ζωής μου μας έκανε την έκπληξη!


Recommended Posts

3 Ιουνίου ξημερώματα 1.30 έβαλα ξυπνητήρι για να πάρω το σίδηρο. Ένοιωσα ένα πόνο χαμηλά στην ουρίθρα αλλά λέω θα θέλω τσίσα μου :lol: Πάω τουαλέτα και νοιώθω πιο έντονο τον πόνο αφού έκανα τσίσα. Πάω να σηκωθώ και νοιώθω να μου φεύγουν "τσίσα" ξανακάθομαι και βλέπω τίγκα το σερβιετάκι σε ροζ νερα-υγρά. Φωνάζω τον άντρα μου που τον είχε πάρει ο ύπνος στον καναπέ. Του λέω μάλλον σπάσανε τα νερά (πρωτάρα). Παίρνω τον γιατρό και μου λέει αφού είναι τόσα λίγα στο σερβιετάκι μπορεί να μην είναι τα νερά ακόμα αλλά βλένες. Κανονικά λέει τα νερά όταν σπάνε γίνεσαι λούτσα μέχρι κάτω. Οκ λέω αν είναι θα σας ξαναπάρω. Με το που κλείνω το τηλ πάω να σηκωθώ πάλι νερά. Φεύγανε συνέχεια λίγα λίγα μέχρι να φτάσω στο μαιευτήριο είχα γίνει παπί. Πόνους δεν είχα. Με ετοιμάσανε έκανα εισαγωγή σε δίκλινο δωμάτιο στο Λητώ. Μου λέει ο γιατρός κοίτα να ξεκουραστείς αφού δεν έχεις πόνους γιατί η γέννα θα ξεκινήσει αύριο έχουμε καιρό μπροστά μας. Μόλις φύγανε όλοι άρχισαν πόνοι περιόδου. 7 το πρωί ήρθε ο γιατρός και ξεκινήσαμε μαζί με την μαία μου αναπνοές με συνδέσανε στον καρδιοτοκογράφο όπου βλέπαμε και τις οδίνες. Για να μην τα πολυλογώ γέννησα από 16.25 ένα κούκλο 53 εκατοστά 3280γρ. Έπαθα πλάκα όταν μου είπανε κοίτα βγαίνει!!! :shock::lol::lol: Στις εξωθήσεις ήταν δύσκολα γιατί μου είχανε κάνει νωρίτερα επισκληρήδιο και δεν καταλάβαινα πόνο μόνο λίγη πίεση αλλά τα κατάφερα! Ο μπέμπης έβγαινε με το μπροστινό μέρος της κεφαλής παρόλαυτα τα καταφέραμε.

Η αναμονή από την ώρα που τον πήρανε μέχρι την ώρα που τον ξαναντίκρυσα ήταν απίστευτα μεγάλη. Δεν μου τον δώσανε στο δωμάτιο οδινων.

Ξεκινήσαμε αμέσως θηλασμό με πρωτόγαλα και τα πήγαμε μια χαρά. Το μόνο πρόβλημα ήταν που φύγαμε από το μαιευτήριο με ίκτερο 11,5 και σήμερα μετρηθήκαμε 13,3. Αυτό με ανησύχησε πολύ και μου είπανε οι γιατροί να δίνω μόνο ξένο γάλα. Εγώ δεν τους άκουσα και να τα αποτελέσματα. Τώρα για 2 24ωρα θα δινω μόνο ξένο γάλα και θα δούμε. Το δικό μου το βγάζω με το θήλαστρο και το αποθηκεύω στην κατάψυξη. Ευτυχώς έχω μπόλικο κι έτσι όταν τελειώσει το βάσανό μας θα ξεκινήσουμε εντατικά θηλασμούς. Με έπιασε μεγάλη στεναχώρια που δεν με αφήνουν λόγω ίκτερου να τον θηλάσω. Είναι τέλεια εμπειρία ο θηλασμός και απίστευτο το δέσιμο με το μωρό.

Αυτά τα νέα από την άφιξη του κούκλου μου στις 37 εβδομάδες και 3 μέρες κύησης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει!!!!Γερο και ευτυχισμενο!!!!Άπ'οτι ξερω ικτερο κανουν πολλα μωρακια δεν ειναι τιποτα,απλα πιστευα πως το μητρικο γαλα βοηθαει,αλλα μαλλον ισχυει το αντιθετο!!Καλη λοχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Este μου! Πόσο χάρηκα κοπέλα μου!!!

Μπράβο σας!! Να σας ζήσει ο μικρός σας πρίγκιπας, να είναι πάντα γερός, καλότυχος κι ευτυχισμένος!!!

Πολλά συγχαρητήρια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου!Τι εκπληξη σου εκανε ο μικρος σου!!ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ!!!Να ειναι ενα γερό παιδάκι!

Εχεις και γαλατακι μπολικο,τι ωραια!Θα συνεχισετε με το γαλατακι σου και θα ειναι ολα καλα.Καλη λοχεια γλυκουλα!

Ο ευτυχής μπαμπας τι λεει?Ηταν μαζί σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει! Να'ναι πάντα γερός κι ευτυχισμένος!

Θα τολμήσω να σου πω πως η οδηγία που σου έχουν δώσει για ξένο γάλα λόγω ίκτερου είναι λανθασμένη. Μια χαρά θα πέσει ο ίκτερος και με το θηλασμό. Βεβαιώσου πως το μωρό θηλάζει αποτελεσματικά, αναζήτησε βοήθεια από σύμβουλο θηλασμού αν θες και βγάζε το μωρό να το βλέπει ο ήλιος από λίγο κάθε μέρα. Δες τους παρακάτω συνδέσμους:

http://www.lactation.gr/usefulinformationjaundicegreek

http://ygeiaonline.gr/index.php?option= ... d=116:kids

Επίσης να πω πως το μόνο κατάλληλο θήλαστρο για καθημερινές αντλήσεις σ' αυτή τη φάση (που δεν έχει εδραιωθεί η γαλουχία) είναι το νοσοκομειακό.

Και πάλι να τον χαίρεσαι και καλή λοχεία σε σένα! Και καλούς θηλασμούς με το κούκλο σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα! Να τον χαιρεστε! Γερος και τυχερος να ειναι! Σε πελαγη ευτυχιας θα πλεετε οικογενειακως! Ο ικτερος θελει ηλιο, για το γαλα δεν ξερω καθολου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aυτο με τον ηλιο το ξερω κι εγω,ετσι κατεβασε η μαμα μου τον ικτερο του αδερφου μου.Τον εβγαζε λίγο στον ηλιο.Προσεκτικα.

Δεν ξερω βεβαια αν ειναι αποδεκτο ιατρικα..

Αλλα και για το γαλα κι εγω αυτο που ηξερα ειναι πως καλυτερα να επιμεινεις με το μητρικο.

Αλλα ας μην τη μπερδευουμε και την αγχωνουμε!

Δοκιμασε με το ξενο κι αν δεις οτι επεσε καλως.Απο τη στιγμη που εχεις γαλατακι και αντλεις θα διατηρησεις την παραγωγη σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σταυρουλα να σας ζήσει ο Στρατουλης!!! Να έχει όλα τα καλα του κόσμου, να είναι γέρος, ευτυχισμένος και τυχερός πάντα και η γλυκια του μανούλα να τον καμαρώνει συνεχώς.

Καλούς θηλασμους σου εύχομαι, για τον ικτερο και εγω για μητρικό γάλα ξέρω, και η δικια μου είχε κάνει ικτερο αλλα τόσο στο μαιευτήριο όσο και η παιδιατρος μετα μόνο για αποκλειστικό μητρικό θηλασμο μου είχαν πει. Όλα καλα να πανε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σταυρουλα μου κ παλι να σας ζησει το αγορακι σας κ να ειναι γερο κ ευτυχισμενο σε ολη του τη ζωη!!!

κ εγω με τον αντωνη μου που ειχα πολυ μεγαλο προβλημα με τον ικτερο μου ειχαν συστησει μητρικο αλλα πιο πολυ ξενο γαλατακι..ειδικα οταν μπηκαμε νοσοκομειο επινε πιο συχνα ξενο.μην ανησυχεις,ολα θα πανε καλα κ θα συνεχισεις οπως επιθυμεις,δηλ με το μητρικο σου.ετσι εγινε κ με εμενα!!

να σας ζησει κ παλι κ κ εσυ καλη λοχεια να εχεις!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σταυρούλα, πολύ όμορφη η ιστορία σου και πραγματικά ο μπέμπης σας έκανε την έκπληξη!!

Να είναι πάντα υγιής και ευτυχισμένος! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΣΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Ο ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ!!ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ Κ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΚΤΕΡΟ.ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΜΑΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει!!! ΝΑ τον καμαρωνεις και καλη λοχεια σε σενα!

Δεν χρειαζετε να δωσεις ξενο. με καθε τροπο προσπαθουν να πρωοθησουν το ξενο. μιλησε με μιοα συμβουλο θηλασμου.

Καλο θηλασμο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Este mou na sas zisei o mikroulis sas!!!!

Perimena oli mera na diabasw tin istoria sou!!!

Den to pisteuw oti gennises etsi ksafnika giati eixa sto mualo mou oti meta apo esena eimai egw!!!!

Xairomai pou ola pigan kala!!! To thaumataki sas irthe epitelous!!!!

Na sas zisei!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κοριτσάκια μουυυ. Σήμερα θα κάνουμε κι άλλη μέτρηση και θα δούμε. Λογικά θα ξεκινήσω πάλι θηλασμούς. Ο μπέμπης μου είναι χάρμα οφθαλμών και ήσυχος πολύ. Πρόλαβα να ξεκουραστώ αρκετά σήμερα και νιώθω πιο φρέσκια.

Lia ο ευτυχής πατέρας είχε πολύ πλάκα στον τοκετό. Στην αρχή ήταν μέσα αλλά στις εξωθήσεις βγήκε έξω. Όμως η πόρτα είχε μία χαραμάδα και τον έβλεπα που προσπαθούσε να δει χαχαχααααααα. Ξαφνικά σπρώχνει η μαία την πόρτα και του την φέρνει στη μούρη :lol::lol::lol: Έζησα εκείνη την ώρα στιγμές από κωμωδία του Βέγγου :lol: Το χρυσούλι μου φοράει και γυαλιά και παραλίγο να τον σακατέψει η μαία :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Σταυρουλα....

Μας συγκινησες με την ιστορια σου πολυ..ευχομαι σημερα να ειναι ολα καλα με τις μτρησεις του μωρου κ να αρχισεις παλι τους θηλασμους...

φιλακια κ καλο κουραγιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

este μου να σου ζησει εριξα κλαμααααααααααααααααα με την περιγραφη αυτες οι ορμονες ακομααααααααααααααα παιζουν μαζι μου χι χι χι χνα σου ζησει ο παιδαρος και ευχομαι γρηγορα να τον θυλασεις εισαι απο τις τυχερες μανουλες που εχεις γαλα αντε να φυγει ο ικτερος και να απολαυσετε τις ιδιαιτερες στιγμες σας αληθεια πως σας αφησαν να φυγετε με ικτερο τοσο?εμενα θυμαμαι μου ειχαν πει αν κανει πανω απο 11 θα τον κραταγαν αλλα ειχαμε φυγει με ικτερο 9 περιπου

αληθεια πως ειναι ειναι καλος ηρεμος?

εσενα πως σου φαινεται που τωρα βλεπεις τι ειχες στην κοιλιτσα σου ?

αχ σε ζαλισαααααααααααααααααααααααααααααααααα ευχομαι ολα να σας πανε υπεροχαααααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σταυρουλα μου............κοριτσακι μου γλυκο ευχομαι με ολη μου την καρδια να σας ζησει, να ειναι γερος, τυχερος, καλοφωτισμενος και η ζωη του να ειναι παραμυθενια. Και εσεις οι ευτυχισμενοι γονεις να ειστε γεροι να τον μεγαλωσετε με την απεραντη αγαπη που σας πλημμυριζει γι αυτο το πλασματακι που μολις ηρθε στον κοσμο μας και να τον καμαρωσετε οπως επιθυμειτε.

Χαιρομαι πολυ που ολα πηγαν καλα και που δεν ταλαιπωρηθηκες αρκετα. Συγκινηθηκα πολυ με τις περιγραφες σου και ανυπομονω να ζησω και εγω τη στιγμη που θα πρωτοαντικρυσω το θαυματακι που κουβαλαω στην κοιλιτσα μου.

Οσο για τον ικτερο.............δεν ξερω αν η συσταση για διακοπη του θηλασμου ειναι η σωστη. Εμενα ο παιδιατρος μου ειχε πει το αντιθετο, οπως και εκανα αν και ημουν φοβισμενη αν πραγματικα κανω το σωστο. Ελπιζω συντομα να υποχωρησει για να ηρεμησεις και εσυ.

Σε φιλω γλυκουλα μου :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...