Μετάβαση σε περιεχόμενο

η γεννηση της κορουλας μου!!!


Recommended Posts

ολα ξεκινησαν το περασμενο σαββατο το πρωι οπου ειχα προγραμματισμενο ραντεβου με το γυναικολογο μου στο αλεξανδρας για να με δει στο καρδιοτοκογραφο.ημουν σε παραταση εγκυμοσυνης 40 βδομαδες και 4 μερες!σαν απο ενστικτο το προηγουμενο βραδυ ειχα ξενυχτισει για να τελιωσω δουλειες που εκκρεμουσαν.να φτιαξω πραγματα του γιου μου που θα επαιρνε στη γιαγια και τετοια.το πρωι ωστοσο πηρα της βαλιτσες μου με μιση καρδια μαζι κυριως απο επιμονη του αντρα μου γιατι ημουν σιγουρη οτι δε θα γεννησω....δεν ενιωθα τιποτα περιεργο.στο καρδιοτοκογραφο ειχα συσπασεις ανα δεκαλεπτο αλλα δεν ενιωθα τιποτα....ο γιατρος ηρθε μετα απο ενα μισαωρο και με εξετασε και απο κατω,εβαλε αυτο το χαρτακι που δειχνει αν χανω αμνυακο υγρο και μου ειπε οτι σακος ραγισει και χανω λιγα υγρα,επισης οτι εχω διαστολη 3-4 και με ρωτησε..."καλα κοπελα μου δεν καταλαβαινεις οτι γεννας"??.δεν προλαβαινω να σηκωθω...σπανε και τα νερα!μου λεει οτι θα με ετοιμασουν για γεννα κι εγω επεμενα να γυρισω για λιγο σπιτι να χαιρετησω το γιο μου και να ξαναγυρισω! :roll::roll::roll::roll: φυσικα δε με αφησε.....

κοριτσια η αληθεια ειναι οτι απο τη μια εκλαιγα απο χαρα και απο την αλλη απο αγωνια οχι για τη γεννα αλλα που θα αποχωριζομουνα το αγορακι μου για τρεις μερες :cry::cry::cry: με αφησε να κανω περα δωθε το διαδρομο για κανενα μισαωρο οπου και ξεθυμανα λιγο ....

βγηκα εξω εδωσα φιλακι στον αντρα μου και με πηρανε στο πανω οροφο που ηταν και η αιθουσα ωδινων...δηλαδη μονη μου πηγα γιατι δεν καταλαβιανα τιποτα !!

με ξαπλωσανε και μου βαλανε ορο και καρδιοτοκογραφο...μετα απο λιγο ερχεται η μαια και μου λεει:πονας πολυ ε??εγω να αναρωτιεμαι γιατι δε ποναω..οι συσπασεις ειχαν γινει ανα 4 λεπτα :lol::lol::lol::lol: μετα απο λιγο ερχεται και ο αναισθησιολογος...ειχα αρχισει να νιωθω κατι πετρωματακια αλλα οχι τιποτα το ιδιαιτερο(οπως αυτα που ειχα ποτε ποτε και στο σπιτι)παρολαυτα επειδη η προηγουμενη μου γεννα ηταν πολυυυυ δυσκολη ως εφιαλτικη ζητησα να ξεκινησουμε την επισκληριδιο..γιατι δεν ηθελα να ξαναπερασω τα ιδια.ο αναισθησιολογος ηταν πολυ καλος...μετα απο κανενα δεκαλεπτο δεν ενιωθα τιποτα.με αφησανε λοιπον μονοι και εξαφανιστηκαν αφου ημουν καλα....ελα ομως που εγω αρχισα να νιωθω πιεση αναμεσα στα ποδια και κατι να βγαινει....φωναζω τη μαια και της λεω κατι νιωθω..μου λεει αποκλειεται αλλα για να δουμε.ε μια που με ειδε και μια που με πηρανε στο χειρουργιο γιατι η βιαστικουλα μου ειχε εμφανιστει!με ετοιμασανε και ο γιατρος με ρωτησε αν ηθελα μεσα τον αντρα μου.φυσικα ειπα ναι αφου ημουνα καλα!!!μπηκε μεσα φρικαρισμενος μπορω να πω.με μερικες σπρωξιες βγηκε η μικρη μας. ο αντρας μου ειδε τα παντα την ωρα που εβγαινε η μικρη και μου ελεγε τι γινεται καθε στιγμη.μολις βγηκε ηταν η δευτερη πιο ωραια στιγμη της ζωης μου μετα το γιο μου....μου τη δωσανε ενα δεκαλεπτο αγκαλιτσα κατευθειαν να θηλασει.δε θα ξεχασω ποτε αυτη τη στιγμη...το μουτρακι της να μας κοιταει λες και ηξερε οτι ειμαστε οι γονεις της ο αντρα μου κι εγω να κλαιμε απο συγκινηση.μου τη κρατησανε δωδεκα ωρες για παρακολουθηση γιατι ειχα εμφανισει διαβητη κυησης. αλλα με αφηναν να πηγαινω συνεχια και να καθομαι οσο θελω γιατι θηλαζα.εδω να πω οτι εμεινα εκπληκτη απο το ποσο οι μαιες υποστηριζαν το θηλασμο και δεν εδιναν καθολου ευκολα μπουκαλι στις κοπελες ακομα κι αμα το ζητουσαν.ηταν παντα προθυμες να ερθουν να μας δειξουν πως να το βαλουμε στο στηθος και να μας δωσουν συμβουλες για το θηλασμο και τα παντα για τη περιποιηση που χρειαζεται ενα νεογεννητο.το δωματιο αψογο,το φαγητο πεντανοστιμο.αξιζουν ενα μεγαλο μπραβο γιατι αν και δημοσιο μαιευηριο κανουν τη δουλεια τους οπως πρεπει και ειναι επαγγελματιες!(φυσικα δεν λειπουν κι απο κι τα λαμογια που βλεπουν τις στιγμες χαρας σαν φακελακια αλλα τελος παντων!)

με τη μικρη απο τη στιγμη που μου τη φερανε μετα απο 12 ωρες ειμαστε αυτοκολλητες.αυτη τη φορα δεν αφησα τα επισκεπτηρια να μου χαλασουν το θηλασμο.....ξερετε τι εννοω...αυτους που τους λες οτι ειναι ωρα να θηλασεις και δε σεβονται τιποτα.....αυτη τη φορα οταν ερχοταν η ωρα δε πα ναταν φισκα το δωματιο εβγαζα εξω το βυζι και σε οποιον αρεσε :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ε μα!μου ειχε μεινει αποθυμενο απο τη προηγουμενη φορα και ετσι θα συνεχισω!

τωρα ειμαστε πια σπιτι με τα δυο θαυματακια μας!!η κουραση ειναι φυσικα τρομερη αλλα αξιζει η χαρα που παιρνεις πισω!!!!

ευχομαι ολες που επιθυμητε μωρακι γρηηηηγορα σπορακι στη κοιλιτσα και σε οσες περιμενετε εναν τοσο ευκολο τοκετο!!!!!

επισης να πω ενα μεγαααααααλο ευχαριστω στις μανουλες απο τα μωρακια χειμωνα του '10 που μου εδωσαν απιστευτο κουραγιο ολο αυτο το καιρο που ημουν εγκυουλα και ειναι ολες ΤΡΟΜΕΡΕΣ φιλεναδες,να τα λεμε αυτα!!!!

φιλακια πολλα σε ολες τις μανουλες του μαμμυ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με συγκίνησες παλιοκόριτσο!!!!!!!Να σου ζήσει η μικρή σου!!!Να χαίρεσαι και τα δυο παιδάκια σου!! :D Κι εμείς είμαστε εδώ για ό,τι χρειαστείς!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινακι μου γλυκο,με συγκινησες και εμενα!!!!

Να σου ζησει η κουκλαρα σου !να χαιρεσαι τα παιδακια σου και να ειστε παντα ευτυχισμενοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινάκι μου να σου ζήσει η κορούλα σου!!

Να χαίρεστε την οικογενειά σας και να είσαστε πάντα ευτυχισμένοι και αγαπημένοι!!

Σε αγαπάμε όλες!!! :x:x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια, να σας ζήσει η κορούλα σας, υγεία να έχει και μόνο ευτυχία στην ζωή της :x

μάλλον πρέπει να αλλάξεις και το τικεράκι σου τώρα γιατί θα φτάσεις και τις 50 εβδομάδες!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινάκι μου γλυκό! Να σου ζήσει και από εδώ η ζουζούνα σου!

Χαιρομαι που δεν πεδεύτηκες σ'αυτήν την γέννα!

Να χαίρεσαι την οικογένεια σου και να περνάτε πάντα πολύ όμορφα!

Ανυπομωνώ να την γνωρίσω την κοράκλα σου!

Φιλάκια πολλά! Σ'αγαπώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπάκος να σου ζήσει το πλασματάκι σου! Να τα χαίρεσαι και τα δύο τα παιδάκια σου! Πολύ εύκολο τοκετό είχες! Περιμένω κι εγώ τον Αύγουστο το δεύτερο παιδάκι μου και μακάρι να έχω έναν τέτοιο τοκετό! Λένε ότι στη δεύτερη γέννα δεν τρως όλο το μήνα..Δε βλέπω όμως να ισχύει κάτι τέτοιο..Σε ποια εβδομάδα γέννησες το γιο σου;;

Να σου ζήσει και πάλι η κοράκλα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινάκι μου γλυκό,

είδες που όλα πήγαν καλά?.... κ οι φόβοι σου για τον θηλασμό… κ όλα!

Σου εύχομαι κ από εδώ τα καλύτερα με τα 2 αστεράκια σου!

Όταν με το καλό βγείτε τις τσάρκες σας, θα κανονίσουμε με την παρέα να τα πούμε όλες πάλι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατερινακι.....για την δικια μας ψυχικη ωδινη ......που κοντεψαμε να γεννησουμε εμεις ......δεν ειπες κατι!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

μας τρελανες αλλα αξιζε η κουκλιτσα μας :D

post-16748-13873939271967_thumb.jpg

post-16748-13873939272916_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατερινακι.....για την δικια μας ψυχικη ωδινη ......που κοντεψαμε να γεννησουμε εμεις ......δεν ειπες κατι!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

μας τρελανες αλλα αξιζε η κουκλιτσα μας :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκλίτσα μου να σου ζήσει η μπουμπού!!!! Καλότυχη και ευλογημένη να είναι!

Μια χαρά η γέννα σου!!!! Ούτε του παπά μην το πεις! χαχα!

Να χαίρεσαι και τα δυο σου ζουζούνια και να τα καμαρώσεις όπως ποθείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κωλοπαιδο τι μου εκανες!!το διαβασα στο γραφειο και ετρεχαν τα ματια μου απο συγκινηση...καποιοι με πηραν πρεφα και με ρωταγαν αν ειμαι καλα!!τι να τους πω!οτι διαβαζω για τοκετους κλπ??????

Κατερινακι!!να σας ζησει το κοριτσακι σας! η ζωγραφια σας!!γερο και καλοτυχο να ειναι και να μεγαλωνει με πολυ πολυ αγαπη με τον αδελφουλη της παρεα!!!

σας φιλω,

η θεια Τετα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατερινακι.....για την δικια μας ψυχικη ωδινη ......που κοντεψαμε να γεννησουμε εμεις ......δεν ειπες κατι!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

μας τρελανες αλλα αξιζε η κουκλιτσα μας :D

πλακα κανω......ξερεις ποσο σε αγαπαμε ολα τα κοριτσια απο την παρεουλα μας.....θα μας λειψεις το Σαββατο ....αλλα στην επομενη συναντηση θα εισαι πρωτη μουρη :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kατερινακι μου να σου ζησει η κορακλα και απο εδω....

Στα λεγα δεν στα λεγα οτι θα γεννησεις με εναν πονο αυτη την φορα, βαιβεα εσυ μας της εσκασες γιατι τελικα γεννησες με κανεναν πονο :lol::lol::lol::lol:

Θεια Τετα σε πηραν τα ζουμια?????????

Ανθη αν κρινω και απο την δικη μου δευτερη γεννα αλλα και απο της Κατερινας μας το δευτερο βγενει σχεδον απο μονο του, βαιβεα και εγω ειχα παρει μερες, ισως να παιζει και αυτο καπιο ρολο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει κοπελα μου η μπεμπουλα σου!!!! να ειναι γερο κ καλοτυχο κ να ειστε γεροι να μεγαλωσετε τα αγγελουδια σας με υγεια αγαπη κ ευτυχια στην ζωη σας!!!συγχαρητηρια!!! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθη αν κρινω και απο την δικη μου δευτερη γεννα αλλα και απο της Κατερινας μας το δευτερο βγενει σχεδον απο μονο του, βαιβεα και εγω ειχα παρει μερες, ισως να παιζει και αυτο καπιο ρολο....

Πολύ αισιόδοξο αυτό! Μακάρι και σε μένα να συμβεί το ίδιο..Στο γιο μου άργησα να γεννήσω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινακι μου γεννησες εεεεεεεε;;; :D:D:D

Να σας ζησει κοριτσαρα μου!!!

Ειδες αυτη τη φορα πηγαν ολα τελεια!!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Σου ευχομαι καλη λοχεια και καλους θηλασμους!!Επίσης καλα κουράγια !!!!!!

Πολλα φιλά και στις 2 σας!!!!

Ανθη εισαι εγκυος καλε;;; Με το καλο η φραουλίτσα σας!!!! :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου ευχαριστω πολυυυυυυυυ!

ανθη με το καλο το μωρακι σου ολα καλα θα πανε αυτη τη φορα!και σε οσες περιμενεται με το καλο και με ενα πονο!

παναγιωτα μου ευχαριστω πολυ!!!και σε σκεφτομουνα που χαθηκες.ειναι καλα τα ζουζουνια σου??

εσεις οι υπολοιπες τσουπρες (ξερετε για ποιον μιλαω)μια σας και μια μου!μπορει να σαν εσκασα μεχρι να γεννησω και να σας ξεζουμισα!αλλα κι εγω τωρα που διαβαζω τις ευχες σας με εχουν παρει τα ζουμια..οποτε ειμαστε πατσι.και φυσικα ειρηνη στην επομενη συναντηση θα ερθω πρωτη πρωτη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...