Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2012! Νο5! ΓΕΝΝΑΜΕ!!!!!!


Recommended Posts

Κοριτσια αισιως φτασαμε στο Νο5!!!!! Καλοριζικο το ποστ μας!!! :):):) Γεματο μωρακια και γλυκες μανουλες....

Κικη, Ευακι και Twiggy μειναμε ... ερχονται τα τελευταια μωρακια του ποστ!!!!

φιλια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 345
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΤΟ ΝΕΟ ΜΑΣ ΠΟΣΤΑΚΙ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ 5 Ε??? ΑΝΤΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ Μ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΝΟ ΝΑ ΧΑΡΕΙΤΕ Κ ΣΕΙΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ Κ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΛΗ ΣΑΣ Η ΖΩΗ... ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΛΕΙΨΕΙ Η ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΔΕΙΤΕ Κ ΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΕΝΕΤΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ, ΤΩΡΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ... ΠΩΣ ΠΕΡΑΣΑΤΕ 3ΗΜΕΡΟ??? ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΑΚΙΑ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ Μ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλορίζικο το ποστάκι μας!!!!!! Έρχονται και τα τελευταία μωράκια!!!!!

[smilie=blob3.gif][smilie=blob9.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob10.gif]

Άντε με το καλό, και μετά να το γεμίσουμε με πολλ'ες αποριες!!!! μανούλες ερχόμαστεεεεεεε!!!!!!

Φροσύνα ντύσου καλά, πολύ κρύο σήμερα........

Εβιτάκι έχεις δίκιο, δεν θα προλαβαίνουμε, αλλά λίγο χρόνο κάπου κάπου θα τον βρίσκουμε μωρέ για τις απορίες μας και τα νέα μας, έτσι στα πολύ γρήγορα........ Φιλάκια πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και Καλή Σαρακοστή! Πώς πάει κορίτσια; Άντε με το καλό να έρχονται και τα τελευταία μωράκια για να περάσουμε στο επόμενο στάδιο και να μιλάμε πια για θηλασμούς, ώρες ύπνου , πάνες κτλ.

Εμείς φτάσαμε αισίως τις δυο εβδομάδες και σα να έχουμε γνωριστεί λίγο με τη μπεμπούλα μου. Είναι πολύ καλό μωρό και δεν μας ταλαιπωρεί.Το κλάμα της το ακούμε σπάνια. Οι ώρες της δεν είναι τέλειες αλλά ακόμα αντέχουμε. Ο θηλασμός είναι κάτι που θέλει υπομονή και επιμονή αλλά όσο περνούν οι μέρες γίνεται και καλύτερο...Αυτά προς το παρόν από μένα. Εδώ θα βρείτε την ιστορία του τοκετού μου http://www.mammyland.com/forum/30/19676. Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ καλή σαρακοστή να έχουμε κ καλό σαραντισμο στις λεχωνες..

Καλοριζικο το Νο 5.....

Εμείς είμαστε ξυπνιες απτό μεσημέρι..κ δεν σταματάει να κλαίει...το ίδιο έγινε κ χθες...τις ίδιες ώρες...δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει..δεν δείχνει να πονάει αλλά κλαίει ασταμάτητα...μόνο αγκαλιά ηρεμεί για λίγο κ μόνο στο βυζί...τα οποία δεν μπορώ να τα ακουμπησω πλέον από τον πόνο...κάθε φορά που έρχεται η ώρα να τη θηλασω κλαίω από τον πόνο...αυτα τα νέα μας...

Ελπίζω να κοιμηθεί για να ξεκουραστούμε κ εμείς λίγο..

Καλό σας βράδυ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλήμ'ερα και απο εμένα. Τι μου κανετε? Εμεις καλά. Μονο ο μπέμπης το βράδυ 'ηταν λίγο ανήσυχός χωρίς να του φταίει κατι που να καταλαβαίνω. τεσπα νεογεννητα τι να πεις!

Τζοάννα εγω στο πρωτο μου παιδι ειχα τεραστιο προβλημα με τις θηλές μου. Αυτό που με εσωσε τώρα είναι να μην φοράω σουτιεν, να ειναι στεγνές, και τους βαζω την πουρελαν της μεντέλα ειναι λανολίνη και δεν χρειάζεται ξεβγαλμα.επίσης ντούς κανω μια φορά την ημερα και κοιταω να τις στεγνωνω καλα καλα μεχρι και το σεσουαρ για τα μαλλια στο κρυο αερα εχω χρησιμοποιησει. Δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι οι δικές σου αλλά πιστευω να σε βοηθησαν όσα σου ειπα. Υστατη λύση ειναι να παρεις ενα καλό θηλαστρο και να τον ταιζεις ετσι. Αυτό εκανα και στον πρωτο μου γιο. Αυτά σε φιλώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μου νανσυ σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές..

Τα έκανα όλα αυτα που ανεφερες χωρίς αποτέλεσμα. Μόνο ένα δεν έκανα από αυτα..πως γίνεται να μην φοράς σουτιεν.? Δεν γίνεσαι μούσκεμα? Το δοκίμασα μια φορά κ έγινα παπι...επομένως μόνο στεγνες δεν μένουν έτσι..

Χθες αφού δεν άντεχα να τη θηλασω άλλο από τον πόνο, λέω άς δοκιμάσω το θηλαδτρο..μου το δανεισε η ξαδερφη μμου..κ είναι της μεντελα..το βάζω κ ουρλιαζω από τον πονο..τα παραταω κ της έδωσα ξένο γάλα το οποίο ρούφηξε σε ούτε 10 λεπτά 120 γραμμάρια...πεινούσε το πουλί μου γιαυτό έκλαιγε τόσο..

Τελικά μετά που πηγα να πλύνω το θηλαδτρο είδα ότι το είχαμε τέρμα στην ένταση..όχι δεν είμαι ποντια!!!!!!

Το χαμηλωνω κ λέω άς ξαναδοκιμασω μπας κ είναι καλύτερα..κ ήρθε η απόλυτη ευτυχία...πόνος μηδέν κ σε 5 λεπτακια γέμισαν πανεύκολα 150 γραμμάρια...κ το ίδιο έκανα κ στις 7 που ξαναξυπνησε η μικρή..με το ξένο βλέπεις κοιμήθηκε 5 ώρες σερί...

Θα συνεχίσω έτσι μπας κ ηρεμήσουν λίγο οι θηλες μου..αλλά κ έτσι να γίνεται από τη στιγμή που πίνει δικό μου δεν με πειράζει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κουκλες!! Τι κρυο ειναι αυτο παλι? :evil: Με βλεπω να περπαταω πανω κατω στην πολυκατοικια... :shock:

Ιωαννιτα μου κουραγιο με τις θηλες.. ταλαιπωρεισαι μωρε! Που θα παει, θα στρωσει το θεμα και θα εισαστε μια χαρα και οι δυο σας!

Νανσυ αψυχολογητα τα νεογεννητα ε? Αγκαλιτσα και γαλατακι.. η αμεση λυση! Κοιμασαι καθολου?

Εβιτακι τι κανει ο μικρουλης σας?

Αγκαθαπ φτασατε τις 2 βδομαδες??!! ουαου.. θα μπω να διαβασω την εμπειρια σου σε λιγο..

Κικη μου ετοιμαζεσαι?!! Ερχεται η μεγαλη μερα!! :):)

Εγω καλα.. τα πονακια περιοδου εχουν γινει πιο μονιμα και εντονα.. προετοιμαζομαι ψυχολογικα! Θα παμε και στη γιατρο παλι σημερα γιατι μας αλλαξε το ραντεβου απο μεθαυριο οποτε θα εχουμε ισως νεα.. Πολλα φιλια για τωρα.. :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κουκλιτσεες μου. Τ´ι κανετε;; Καλε τ´ι ψωφοκρυο είναι αυτο;;;

Πως πάτε με τα μωράκια σας;; Και τα υπόλοιπα κοριτσάκια που είστε ακόμα εγκυόυλες άντε φτάνει η ωρα :) κικη μου άντε με ένα πόνο μεθαύριο!!! Καλα δε θυμάμαι; Την Πέμπτη γεννας εε;; Φιλακια στον γιατρουλη μας! Αλήθεια σε είδε ο ίδιος;;

Όσο για μας.. Τ´Ι να πω κοριτσια μου. Είχα τον μικρο που είχε ξεσαλωσει τώρα έχω και τη μπεμπα :shock: Η οποία ακόμα δε μου βγήκε απο το αυγό της και μας κάνει ότι θελει :shock: κοιμάται μόνο στην αγκαλια μου και με το μπιμπερο στο στόμα!!! Μόλις την αφήσω στο κρεβάτι της κάνει πάρτυ!!!! Ο κύκλος έχει φτάσει στο πάτωμα!!! Σήμερα δεν κρατήθηκα και μετα απο δυο ώρες που εκλεγε ασταμάτητα της έδωσα πιπιλα και τελικα την πήρε ο ύπνος!!!! Τώρα πάλι γουργουριζει :? δεν πονάει, δεν πειναει, δεν είναι λερωμενη... Μόνο αγκαλια θέλει!!! Άντε να δούμε που θα καταλήξουμε!!! Νυσταζω ρε κοριτσια!!!!

Άντε Φιλακια γιατι ξύπνησε πάλι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια μου.. πωσ ειστε οι εγκυουλες ετοιμαζεστε???

εμεις δοξα το θεο παμε πολυ καλα κ με το θυλασμο κανενα προβλημα ουτε πονος ουτε τπτα αλλα παντα με τις ψευτοθυλες τρωωει ανα 2 ωρεσ την ημερα κ ανα 3 τη νυχτα μια χαρα κ ησυχος με το που τρωει ρευτε κ στο κρεβατακι του οποτε δεν εχω κανενα θεμα. χθεσ μονο ειχαμε λιγο τη κοιλιτσα μας μαλλον κολικους κ με το που τ εδωσα χαμομιλι μας κατα εκλασε :lol::lol::lol: κ ηρεμησε

joannitaKAImpempa μου οι θυλες δεν σε βοηθησαν??? σιγα σιγα μωρε κ θα στρωσει ... καμια φορα τα πειραζουν κ αυτα που τρωμε λεει η παιδιατρος οποτε λιγο προσοχη .

nan μου πωσ τα περνατε??? πολλα φιλια σε σενα κ τα παιδακια σ..

twiggyακι μου ετοιμη κ συ αντε λιγο ακομααααααααααααα

να κανω μια ερωτηση βρε κοριτσια ...ενω θυλαζω κανονικα ελεγα να παρω θυλαστρο χοιροκινητο σε περιπτωση που θελησω να πεταχτω καπου οπωσ πχ γιατρο (για ραγαδες) κ να το δωσω στον αντρα μ να τον ταισει ,βοηθαει??? για να μην του δωσω ξενο οσο λειπω δεν θελω... αν κ η παιδιατρος μ ειπε να μην παρω κ ακομα δεν εχω καταλεβει το γιατι... εσεις τι λετε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Πως είστε? τι ψωφόκρυο είναι αυτό? νομίζω ότι είναι η πιο κρύα μέρα του Χειμώνα μέχρι τώρα........

Μες στο κρύο θα έρθουν τα ζουζούνια μου :?

Φλωριάννα καλά κατάλαβες, αύριο μπαίνω στο Αρεταίειο και την Πέμπτη πάμε για καισαρική...... πήγα την προηγούμενη Πέμπτη στον ομορφούλη και κάναμε πάλι ένα doppler και μετά κατέβηκα στον Χασιάκο, ήταν ο ίδιος εκεί, πωπω το χρυσούλη μου πως έγινε έτσι, κόκκαλο, αφού του το είπα και γέλαγε, έπαθα σοκ..... και μόλις είδε τα αποτελέσματα μπαμ μπαμ με έβαλε για 01/03 ...εμ δεν πάει άλλο, που θα φτάσει η κοιλιά, τα ζουζούνια θα 'ναι περίπου 6 κιλά μαζί...... θα κατεβάσω μετά μία τελευταία φωτό από την τεράστια κοιλίτσα ....σήμερα έχω τελευταίες ετοιμασίες, και μια περιποίηση, μαλλί, ξύρισμα και είμαστε έτοιμοι για την μεγάλη άφιξη!!!!

Τσαούσο η μικρούλα ε? :lol: πω πω και που να μεγαλώσει.... υπομονή κορίτσι μου....

Φροσύνα, πέρα δώθε στο σπίτι και πάνω κάτω στην πολυκατοικία, δεν είναι για έξω σήμερα, με τόσο κρύο, κυκλοφορούν και πολλές ιώσεις γίνεται χαμός στο παίδων :( και εγώ ήθελα να πάω σούπερ μάρκετ για κάτι τελευταία ψώνια, αλλά έκανα μια ωραία λίστα στον καλό μου να πάει αυτός......

Νάνσυ μπράβο που τα κατάφερες αυτή την φορά με τον θηλασμό, είδες βοήθησε πολύ η μαία από το Έλενα!! ;)

Ιωαννίτα υπομονή, εύχομαι να το ξεπεράσετε γρήγορα και να μην πονάς άλλο!!!!

agathap μια χαρά και εσείς μεγαλώνεται, θα μπω να διαβάσω την εμπειρία σου!!!!!

Εβιτάκι έρωτα με το μιρκό σου αντράκι ε? εμ έτσι είναι αυτά, προτεραιότητα μόνο τα μωράκια τώρα!!!!

Το Ευάκι μας που είναι? έχει μέρες να μπει..........

Πάω να κάνω την τελευταία μου μαγειρική, φασολάδα έχει σήμερα, και το απόγευμα έχω αφίξεις από χωριό πεθερικά ;) ....μάκια θα τα πούμε αργότερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φλωριανα υπομονη με τη τσαουσω!!! :P:P Παω στοιχημα ομως οτι ειναι για ζουληγμα ε??

Εβιτα μου απο τη στιγμη που εχει εδραιωθει ο θηλασμος, λενε τα βιβλια, δεν πειραζει που και που να αντλεις και να της δινεις με το μπιμπερο. Για να μπορεις να λειπεις χωρις αγχος.. Μαλλον η γιατρος σου το ειπε για να μην εχει ο μπεμπης συγχυση θηλων, μας το ειχαν πει και στο σεμιναριο.. Αφου ομως παει καλα πιστευω δεν θα εχει προβλημα! Απλα απο ο,τι εχω ακουσει καλυτερα να παρεις ηλεκτρικο και οχι χειροκινητο θηλαστρο.. βολευει περισσοτερο! Καλη επιτυχια!

Κικη ασε, τελικα πηγα μεχρι τον μαναβη και ξεπαγιασα! Δεν ξαναβγαινω αν και το βραδυ εχουμε γιατρο. Περα δωθε στο διαμερισμα θα την βγαλω! Καλες ετοιμασιες!!!! Να μου στειλεις μηνυμα οταν καταφθασουν τα μπουχεσακια!!!ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ αν δεν τα ξαναπουμε εδω :):):):)

Πραγματι το Ευακι χαθηκε.... Λετε να ειχαμε κανενα ευχαριστο ξαφνικο??

φιλιαCopy of PICT8720.jpg[/attachment:1g8l6qki]

post-11905-13873938895331_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηρθα κι εγωωω,καλοριζικο το νεο μας θεμα και με το καλο στα κοριτσακια που μεινανε να γεννησουν!!Εμεις ολα καλα,δεν πολυμπαινω γιατι πλεον η μικρη μας κοιμαται πολυυυυυ τα βραδια αλλα ολη μερα ειναι ξυπνια σχεδον και θελει αγκαλιτσες και τραγουδακια(τα στρουμφακια ειδικα ειναι αδυναμια μας,οπως κι ενα νανουρισμα κρητικο).Εβιτα κι εγω με ψευδοθηλες θηλαζω κι ολα μια χαρα,δεν εχουμε κανενα θεμα..χοανιτα κουραγιο με τις πληγωμενες θηλες,αν σε βοηθαει το θηλαστρο καντο ετσι μεχρι να γινουν καλα και μετα την ξαναβαζεις στο στηθος.Τουιγκι,τελεια η κουνουπιερα..παντως παιδια μετα το σαραντισμο στρωσαμε και στο θεμα υπνου και σε ολα,πλεον ξυπναει μια φορα τη νυχτα συνηθως(τη βοηθαει και το μπανιο,ξερη πεφτει μετα),τη μερα ειναι ξυπνια και θελει να ασχολουμαστε μονιμως μαζι της και μας κοιταει με τις ματαρες της να κανουμε τους καραγκιοζηδες(απο το να της λεω πως ακριβως κανουμε το φαγακι για το μπαμπα μας και αυτη να με κοιταει σαν να λεει τι λεει η τρελη η μανα μου μεχρι το να την εχω αγκαλια και να χορευουμε το εισαι παιδι μου πειρασμος,αυτο το παιδι μας εχει τρελανει)!!Ελπιζω οι υπολοιπες να ειστε καλα..φιλακια πολλα κι ελπιζω να μπαινω πιο συχνα τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γέννησε το Ευάκι μας!!!!! τις έστειλα μήνυμα, και μου 'πε χθες πήγε στο νοσοκομείο και την κράτησαν , οι κουκλάρες είναι από 2200γρ. η καθεμία και απλά τις έβαλαν για λίγες μέρες θερμοκοιτίδα, αλλά όλα καλά!!!! Να τους ζήσουν λοιπόν, να 'ναι γερές και καλότυχες!!!!!

Φροσύνα μας έφαγε το Ευάκι :lol::lol: !!!!! άντε με το καλό και εμείς!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζοαννα απο το να ταλαιπωρεισαι καλυτερα με το θηλαστρο. εγω τον πρωτο γιο μου τον ταισα με θηλαστρο για 6 μηνες και ειμαι 2 φορες περηφανη γι αυτό. η αληθεια ειναι οτι και απαξ πληγωθουν οι θηλες δυσκολα γιανουν. Εγω αυτη την φορά λειτουργησα προληπτικα επειδη την ειχα παθει την προηγουμενη και δεν μου πληγωθηκαν.

Αλήθεια ποιον τυπο της μεντελα χρησιμοποιεις? θελω να αγοράσω για να ΑΡΧΙΣΩ σιγα σε κανα 2 βδομαδες να τον αφηνω για καμια βολτα ή εξωτερικες δουλειες βλεπεις ο προηγουμενος απο την πολυ χρηση μου χαλασε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ μας εφαγε λαχανο το Ευακι ;);) ΝΑ ΤΟΥΣ ΖΗΣΟΥΝ ΟΙ ΚΟΥΚΛΙΤΣΕΣ!!!

Κικη οπως φαινεται μενω τελευταια και καταιδρωμενη :? αλλα οκ θα εχω και τη μικρη της παρεας, μπορω να το δω και ετσι!! ;)

Ροζε μου τι ωραια που περνατε!! Ομορφες στιγμες, τα διαβασα και πηρα τα πανω μου γιατι εγω φυσικα εχω αρκετη αγωνια για τις πρωτες μερες με το μωρο , τη φροντιδα κλπ. Νιωθω παντελως ασχετη! Ομως οταν διαβαζω τετοια τα ξεχναω ολα!! Πολλα φιλια στη μικρη σου...

Νανσυ εμενα μου δανεισε μια φιλη το medela swing, ηταν πολυ ευχαριστημενη. Εχει και ανταλλακτικα, οποτε αγορασα δικη μου χοανη καλυτερα.. Τωρα θα δειξει στην πραξη αν με βολευει κι εμενα!

φιλια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια μου!!!

Να τους ζησους οι μικρουλες της evatsi!!!Με το καλο και οι εναπομειναντες!

Βλεπω τωρα το θεμα μας ειναι ο θηλασμος και ο υπνος...Χθες μπορεσα και κοιμηθηκα κανα 7ωρο με διακοπες βεβαια...το βραδυ αν δε ξυπναει για μαμ το ξυπνατε εσεις?η΄περιμενετε μεχρι να ξυπνησει και να κλαψει?Εγω χθες την αφησα, και ξυπνησε μονο μια φορα και μετα την πηρε ο υπνος επανω μου,μολις λοιπον την ακουμπαω στην καλαθουνα κλαααμα,εγινε κανα δυο φορες ακομα και στο τελος μετα απο 1 ωρα την αφησα και λεω θα κουραστει και θα σταματησει,και σε 3 λεπτα με κλαματακι κοιμηθηκε,το ιδιο εκανα και το πρωι και πετυχε!!!Για να δουμε σημερα.... Αλλιως θα θελει μονο αγκαλιτσες ολη μερα...Εσεις καθε ποτε το θηλαζετε?Με προγραμμα η΄οποτε θελησει εκεινο?Εγω ελεγα να την ξυπναω ανα 3-4 ωρες περιπου αλλα απο χθες την αφηνω να δω ποτε θα ξυπνησει απο μονη της!Σημερα εβγαλα και με το θηλαστρο επιπλεον γαλατακι για ψυγειο(για ευκολια το βραδυ),και καταψυξη!Εσεις το κανετε?Σας κουρασα μωλεεεε....ολο ερωτησεις ειμαι!Αλλα πιστευω ολες ετσι ειμαστε τωρα... :)

Φιλακιαααααα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια το τικερακι μου απο το lilypie φαινετε?Γιατι εγω το βλεπω με γραμματα... :( Τι λαθος κανω???Εσεις πως το βαλατε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελίνα μου καλησπέρα..εγώ δεν την ξυπναω για να φάει μιας κ δεν το χρειάζεται μου είπε ο παιδίατρος είναι ήδη 5 κιλά...αλλά το πολύ στις 4 ώρες ξυπνάει μόνη της..το πολύ 5 ώρες(κανα δύο φορές έγινε αυτό)..

Όσο για τον ύπνο τα ίδια ακριβώς μου έκανε κ εμένα στην αρχή..κοιμόταν στην αγκαλιά κ με το που την άφηνα κάτω χαλούσε τον κόσμο...έκανα αυτό που έκανες κ εσυ κ ειδα τρελο αποτέλεσμα....αλλα τώρα που άρχισε να έρχεται κόσμος κ την έχουν συνέχεια αγκαλιά ξαναεμαθε..κ μάλλον πρέπει να το εφαρμόσω κ πάλι...πόσο όμως αλλαζουμε όλες με το που γεννησουμε..στην αρχή καμία μας δεν θέλει να αφήσει το παιδί της να κλαίει ούτε δευτερόλεπτο...μετά τι καλά τα αφήνουμε....κ που είμαστε ακόμα!!!!

Όσο για το θέμα της αποθήκευσης γάλακτος θα αρχίσω να το κάνω κ εγώ μιας κ σήμερα ξεκίνησα αποκλειστικά θηλαδτρο οπότε βγάζω το διπλάσιο από αυτό που τρώει η μπεμπα...οπότε το ένα μπουκάλι μένει για αποθήκευση...δεν νομίζω όμως να μπορεσεις να το έχεις για το βράδυ γιατί έτσι κ αλλιως ανα 3 με 4 ώρες πρέπει να αντλείς για να μην μειωθεί η παραγωγή σου..

Αυτα από τη δικιά μου εμπειρία..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου.Βλέπω ότι τα θέματα αρχίζουν και αλλάζουν πλέον...θήλαστρα , ώρες , ύπνος. Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα αυτά με απασχολούν πλέον... Σας γράφω λοιπόν για να γελάσετε : Έκανα αμάν για να μου κατέβει το γάλα μετά την καισαρική αλλά με πολύ υπομονή και επιμονή τα καταφέραμε να συντονιστούμε με τη μπουμπού.Ε λοιπόν τώρα έχω πάαααρα πολύ γάλα (υπερπαραγωγή λέγεται) και πάλι προβλήματα.Προσπαθώ να θηλάζω από το ένα στήθος για 2 με 3 φορές συνεχόμενα για να παίρνει το παιδί το πιο λιπαρό γάλα που βγαίνει αργότερα από το πρώτο λεπτόρευστο με αποτέλεσμα το άλλο στήθος να τουμπανιάζει και να πονάει. Πρέπει λοιπόν να το αδειάζω κι αυτό με το χέρι ή με θήλαστρο. Είχα ένα θήλαστρο δανεικό αλλά τα έφτυσε κι έτσι κι εγώ είμαι εις αναζήτηση ποιο να πάρω τώρα.Έχω ακούσει για το swing medela και προς τα εκεί προσανατολίζομαι κι εγώ... Προς το παρόν όμως αρμέγω το βυζί μου με το χέρι σαν να ήμουν αγελάδα! Ε λοιπόν αυτό το πρόβλημα δεν το περίμενα ... Είχα φανταστεί να μην έχω γάλα , να πληγωθούν οι θηλές , να πάθω μαστίτιδα κτλ συνηθισμένα αλλά όχι να την πατήσω από υπερβολική ποσότητα γάλακτος...

Elinoulini όσο για αυτά που ρωτάς , ο παιδίατρος μου είπε ότι από τη στιγμή που ανέκτησε το βάρος της γέννησης , δε χρειάζεται να την ξυπνάω για να φάει. Τη θηλάζω λοιπόν όποτε και όσο αυτή θέλει , όποτε ξυπνήσει. Τελευταία έχει φτιάξει και ένα υποτυπώδες πρόογραμμα μάλιστα και ξυπνάει πάντα συγκεκριμένες ώρες. Το βράδυ συνήθως κοιμάται από τις 12-1 μέχρι τις 6 το πρωί σερί! Κι έτσι δε μπορώ να πω ότι μας έχει κουράσει πολύ....

Twiggy και Κική με το καλό τα ζουζουνάκια σας...Είναι απλά υπέροχο αυτό που πρόκειται να ζήσετε...

Αααα και πείτε για το τικεράκι γιατί κι εγώ προσπάθησα αλλά δεν ξέρω πως να το βάλω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλη δυναμη με τον θηλασμο!! μαθετε τα ολα να μας λετε κι εμας! ;) Μην ξεχνατε οτι υπαρχει και η 24ωρη γραμμη του συνδεσμου θηλασμου για αποριες...

Για το τικερακι απο lilypie πaτε στο get ticker code και διαλεγετε το UBBCode and BB Code στο Forum signatures. Μετα αντιγραφετε το κειμενακι που ειναι στο πλαισιο και τα υπολοιπα γνωστα! καλη τυχη, φιλια στα μωρακια σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα....είχαμε πρωινό ξύπνημα με τη μπουμπου κ μόλις κοιμήθηκε τώρα κ εγώ ξεκίνησα το πρωινό αρμεγμα!!!!! Κάποια κοπέλα ρώτησε τι θηλαστρο χρησιμοποιώ..είναι το medela mini electric....πολύ καλό.....φεν εχω δοκιμάσει άλλο βέβαια....

Να σας πω έμπειρες μανούλες..η μπεμπα μου είναι σήμερα 21 ημερών κ από χθες που την ραΐση με το μπιμπερό κ βλέπω πόσο τρώει , είναι 140-150 γραμ..ανά 3-4 το πολύ ώρες..δεν είναι πολλά????

Χθες την έδωσα μια στιγμη 120 κ λυσαξε στο κλάμα μετά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου.

Καταρχήν να ευχηθώ στο Ευακι μας να της ζήσουν οι ζουζουνες της!!! Να ναι πάντα γερές και δυνατές και στη μανούλα καλη λοχεια και δύναμη!!!!

Twiggy μου έχεις δίκιο είναι για ζουλιγμα η μικρούλα!! Τώρα Ειδικά που πήρε βάρος ειναι πολυ ζουζουνα ;) άντε με το καλο κι εσυ να γεννήσεις και θα καταλάβεις τ´ι τέλεια που ειναι ;) .

Κικη μου με το καλο κοπελαρα μου να γεννήσεις αύριο!!!! Γράψε μας νεα αν μπορείς εε;;

Ιωανιτα μου, ασε το παιδι να τρώει όσο θέλει καλε, κάθε μωράκι είναι διαφορετικό αν και η δικιά μου που είναι 25 ημερών τόσο περίπου τρώει όσο και η δικια σου. Ο παιδιατρος μου είπε να τρώει τόσο μέχρι να αφήνει υπόλοιπο στο μπουκάλι και να μην θέλει άλλο. Ξέρουν αυτα πόσο θα φάνε, μην σε αγχωνει η ποσοτητα ;)

Όσο για το θηλαστρο εγω χρησιμοποιω της avent το είχα απο το γιο μου αλλα έχω και όλα τα προϊόντα, μπιμπερο, αποστειρωτες κλπ, γιατι δεν μπαίνουν σε άλλους αποστειρωτες τα μπουκάλια της. Ειναι πολυ καλο. Πάντως έχω ακούσει και πολυ καλα λόγια για τα Medela, Οπότε εσείς αποφασίζετε.

Αυτα για την ώρα, πάω να κανω καμία δουλεια γιατι οσονούπω θα ξυπνήσει η μικρα ;)

Φιλακια σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kοριτσακια μου καλημερα!

Πως πηγε ο υπνος σας σημερα?Εμας οχι και πολυ καλα...ξυπνησε κατα της 11 το βραδυ εφαγε κανα 10λεπτο και μετα φαινοταν να μην θελει αλλο,παω να την βαλω στο κουνακι κλαμααα,την βγαζω και της φερνω ενα γαλατακι που ειχα μαζεψει στο ψυγειο απο το πρωι,το πινει μονορουφι και μετα ξαπλα,αλλα στην καλαθουνα παλι κλαμααα!Δεν ξεραμε τι να κανουμε...τα ιδια και κατα τις 4 τα ξημερωματα!Σημερα το πρωι με το θηλαστρο εβγαλα μονο 25 γραμμαρια,λετε να μην χορταινει?Μηπως να της δωσω και ξενο,δε ξερω τι να κανω...αλλα δε θελω ρε γαμωτο!Το βραδυ εσεις οταν εχει φαει και εχει αλλαξει παμπερς,και κλαιει τι κανετε?Να την αφηνω εκει μεχρι να κουραστει και να σταματησει?Η" να την παιρνω αγκαλια?Αλλα βλεπω οτι και ετσι δεν αλλαζει κατι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελινα εμενα αυτα μου τα εκανε οταν τη θηλαζα κ αποτι καταλαβα τωρα ηταν επειδη πεινουσε.....τωρα που τρωει κανονικα απο μπουκαλι κοιμαται μονη της κατευθειαν...κατι που πριν δεν εκανε ποτε....τι να σ πω??

σου ειπα κ χθες..ειναι λιγο νωρις να βγαζεις με το θηλαστρο γιατι ακομα δεν εχει εδραιωθει η γαλουχια σου...πρεπει αρχικα να βαζεις το μωρο στο στηθος συνεχεια οποτε το ζηταει..εχει μονο μια βδομαδα που γεννησες κ ακομα το γαλα σου ειναι λογικο να μην ειναι παρα πολυ....αυτα μου ειχα πει εμενα στην αρχη κ αυτα εκανα κ μια χαρα κατεβηκε το γαλα μου κ το πρωι που εβγαλα με το θηλαστρο εγαλα 300 γραμμαρια παρακαλω!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...