Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ PREGNYL???


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες, σε οσες θα γινουν συντομα κ σε ολα τα κοριτσια που προσπαθουν!!

Εγω ανοικω σε αυτα που προσπαθουν..

Θα ηθελα οποια γνωριζει να μου απαντησει

Ειμαι στην 20η ημερα του κυκλου μου. Εκανα υπερηχο σημερα κ ο γιατρος μου ειπε να παρω 2 Pregnyl 5000 αυριο κ τις επομενες 3 ημερες να εχω επαφες με το συζυγο. Μηπως μπορει καποια κοπελα να μου εξηγησει τι ακριβως κανουν οι pregnyl γιατι εχω μπερδευτει??

Επισης ο συζυγος εχει χαμηλη κινητικοτητα σπερματος..Μηπως αδικα παρω τις pregnyl?? Η απαντηση του γιατρου ηταν ας κανετε μια προσπαθεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νάσια μου καλησπέρα!!!! Εύχομαι αυτή η φορά να είναι και η τυχερή σας και συντομα να αποκτήσετε το μωράκι σας. Οι συγκεκριμένες ενέσεις προγραμματίζουν την ωορηξία. Από τη στιγμή που θα σου δώσει το οκ ο γιατρός σου να τις κάνεις υπολογίζεις ότι τα ωοθηλάκια θα σπάσουν σε 32-36 ώρες. Καλή επιτυχία και βουρ στο ψητό :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω καλη μου!! Αλλα 21 ημερα του κυκλου για να κανω την pregnyl σε κυκλο 28 ημερων δεν ειναι καπως αργα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο τη στιγμη που σο εκανε υπερηχο και σου ειπε να παρεις τις ενεσεις σημαινει οτι δεν εχεις ακομη ωορυξια.Δε χανεις τιποτα να προσπαθησεις!Και μην ξεκινας με απογοητευση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με αυτο τον τροπο εμεινα κι εγω εγκυος.Προγραμματισμενες επαφες και μια ενεση pregnyl οταν ηταν ωριμο το ωοθυλακιο να σπασει.Ο αντρας μου ειχε το ιδιο προβλημα.

Καλη επιτυχια κοριτσακι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τονια δεν μπορεις να φανταστεις τι κουραγιο μου δινεις!! Να χαιρεσαι την κορουλα σου!!

Ειδα καπως διστακτικα τις pregnyl γιατι ειμαι στην 21η ημερα του κυκλου μου.. Επισης βλεπω οτι εσυ πηρες μια pregnyl.. Εμενα μου ειπε να παρω 2 σημερα το βραδυ..Μηπως ειναι πολλες 2 ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα μου εκανε ο ιδιος οι γιατρος καθε φορα μια ενεση αμεσως μετα τον υπερηχο στον οποιο διαπιστωνοταν οτι ειναι ωριμο το ωοθηλακιο.Εσυ θα κανεις οτι σου λεει ο γιατρος σου,γιατι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.Εγω εμεινα εγκυος μετα την τριτη ενεση.

Εχω γιο Νασια μου.Μοιαζει με κοριτσακι;χιχιχιχι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντε δεν παω καλα!! Που διαβασα οτι εχεις κοριτσακι?? Να χαιρεσαι τον μπεμπακο σου γλυκια μου!! Ειναι κουκλακι κ ΔΕΝ μοιαζει καθολου με κοριτσακι!!

Τις εκανα τελικα την ενεσουλες την Τριτη που μας περασε αλλα μαλλον δεν εχουμε αποτελεσμα :(

Εχω ηδη πονακια περιοδου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν πειραζει.Τον αλλο μηνα παλι χωρις αγχος.

Αν και μην εισαι σιγουρη οτι δεν εχει γινει κατι.Τα συμπτωματα της εγκυμοσυνης μοιαζουν με της περιοδου.Περιμενω νεα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικα tonia μου σημερα ηρθε η ακατανομαστη κ χωρις μερα καθυστερηση!!

Χαλια ειμαι παλι..Δεν ειναι οτι δεν το περιμενα αλλα οπως κ να το κανεις παντα μεσα σου ελπιζεις οτι ισως αυτη τη φορα..

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον! Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera koritsia,mpika kai egw sto pareaki mipws parigorithw....egw twra gia prwti fora ekana therapeia me ta xapia serpafar,ta pira tin tetarti mera tis periodou mou mexri kai ti ennati,3 xapia tin imera kai otan ta eipia piga sto giatro mou kai mou ekane yperixo gia na dei an ekana ayga...ayta ta xapia mou ta edwse gia na kanw auga...eide loipon oti eixa kanei stin dexsia pleura arketa megalo kai piga meta apo duo meres kai mou ekane enesi gia na spasei....mou eipe pia mera tha spasoun kai mou eipe na xsekinisw tis prospatheies....twra perimenw me agwnia na dw an petyxe..teleutaia mou irthane stis 9 alla pote den mou erxonte akrivws,panta metraw 3 meres nwritera kai mou erxonte...diladi auti ti fora eprepe na mou eixan erthei apo extes all eutixws mexri simera den mou exoun erthei...exw duo meres akoma na dw...einai polu psixopthoro,kathe fora pou paw toualeta exw agxos mipws mou irthane....euxomai na exei epitixia i therapeia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως τα λες! Υπομονη και παλι απο την αρχη! Με χαμογελο ομως κ οχι απογοητευση!! Καποια στιγμη θα τα καταφερουμε δεν μπορει!! Στο τελος ολα καλα θα πανε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια γλυκια καλημερα κι απο μενα!!!!

Ευχομαι αυτο το μηνα να εκπληρωσετε το ονειρο σας!!!!

Σας καταλαβαινω απολυτα γιατι το περασα επι 4 χρονια και με μια αποβολη στο ιστορικο μου.

Συνιστω ηρεμια...οσο αυτο ειναι εφικτο.

Πολλα φιλια!!! :):):):):):):):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να εισαι καλα tonia μου! Μακαρι να τα καταφερουμε κ εμεις κ ολες οι κοπελες που προσπαθουν !! Εμεις ειμαστε ηδη στα 2.5 χρονια προσπαθειας..

Zexra ειχα παρει χαπια τα clomiphene citrate περισυ για 3 μηνες χωρις να εχω καποιο αποτελεσμα..(και χωρις να μου κανει υπερηχο ο γιατρος να δουμε αν εκανα αυγουλακια) Τωρα εχω αλλαξει γιατρο και τον προηγουμενο μηνα εκανα απλα την ενεση pregnyl μετα απο υπερηχο.. Αυτο το μηνα που ειπε να χαλαρωσω κ στον επομενο κυκλο να παρω clomiphene citrate 2 χαπια την ημερα απο 3η εως 7η μερα του κυκλου και να κανω κ ενεσεις menopur απο 4η εως 8η μερα.. Λογω προβληματος στο σπερμα ομως δεν περιμενω κ πολλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

seuxaristoume Tonia!!!!!!!!!!! Nasia sou euxomai tin epomeni pou tha kaneis tin therapeia na pane ola kala!!!!!kai egw apo aurio xsekinaw ta xapia kai oti ginei....prospathw auti ti fora na diwxsw to agxos apo panw mou...prospathise kai esu na kaneis to idio...euxomai suntoma na piasoume kai emeis mwraki!!! :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω μας το ευχομαι Zexra μου!!Να χαλαρωσεις οσο περισσοτερο μπορεις! Καλη επιτυχια σου ευχομαι και περιμενω να μαθω νεα!! Φιλια!! :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νασια μου για το προβλημα στο σπερμα δεν εχει δωθει καμια θεραπεια;Τι ακριβως συμβαινει;Τον εχει δει ουρολογος;Αν θες μου λες... ισως μπορω να σε βοηθησω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον Νασια μου,τωρα θυμηθηκα οτι το ειχες γραψει,για την χαμηλη κινητικοτητα και σου ειχα πει οτι το ιδιο προβλημα ειχαμε κι εμεις.

Εμεις ειχαμε παει σε ουρολογο και μετα σε ενδοκρινολογο.Ο ουρολογος μας ειχε δωσει θεραπεια για τον χαμηλο αριθμο σπερματοζωαριων και τον βοηθησαν παρα πολυ και αυτο φανηκε μετα απο 3 μηνες που εκανε σπερμοδιαγραμμα και ο αριθμος ηταν διπλασιος.Ο ενδοκρινολογος του εδωσε θεραπεια με καρνιτινη.Ειναι μια βιταμινη σε υγρη μορφη σαν τον σιδηρο και την επινε 3 φορες την ημερα.Την πρωτη φορα εμεινα στους 6 μηνες εγκυος.Απεβαλα ομως.Οταν ξαναξεκινησαμε προσπαθειες την επαιρνε για 3 μηνες και εμεινα τελικα εγκυος.

Μερικες φορες οι λυσεις βρισκονται σε πολυ απλα πραγματα.Που να ξεραμε οτι η ληψη μια απλης βιταμινης θα βοηθουσε τοσο πολυ ωστε να γινει πραγματικοτητα το ονειρο μας.Επειδη εργαζομαι στο χωρο της υγειας ευτυχως ειχα και ανθρωπους που με συμβουλεψαν σωστα,διαφορετικα θα με ειχαν κοροιδεψει και θα ειχα κανει εξωσωματικη πολυ καιρο πριν,οπως και προσπαθησαν καποιοι.

Οι γιατροι που σου προανεφερα βρισκονταΙ στην Αθηνα.Εαν θες σου στελνω πμ μετα στοιχεια τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τονια μου ο γιατρος μας εχει δωσει βιταμινες για το σπερμα wellman conception τις οποιες παιρνει ο αντρας μου σχεδον ενα μηνα τωρα..Η αληθεια ειναι οτι τον ειχα ρωτησει μηπως επρεπε να παμε σε καποιον ουρολογο αλλα μας ειπε οτι δεν ηταν αναγκη..

Οποτε μπορεσεις στειλε μου σε παρακαλω τα στοιχεια τους..! Θα περιμενω..

Σε ευχαριστω πολυ πολυ πολυ!!! Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι γιατροι εχουν το συνηθειο να ανακατευονται ο ενας στην ειδικοτητα του αλλου.Μην στεναχωριεσαι!Εντος της ημερας θα σου στειλω πμ.

Φιλακια!!!!! :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

kalispera koritsia...nasia mou ti kaneis??ekana telika tin therapeia kai malista duo fores alla dustuxws den petyxe :(:(:(:(:( ekana gia 1 mina dialleima kai twra perimenw an mou erthoun na ta xsekinisw pali....ton rwtisa kai gia tin smermategxish kai mou eipe an thelw mporoume na to kanoume...einai san tin therapeia pou kanoume twra me tin diafora anti na erthw se epafi me ton suzugo mou tou pairnoume to sperma to katharizoun kai meta mou to topothetei o giatros....ti na kanw???? :):):):):):) xserete kati giuato??exei apotelesmata???/??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Zexra μου! Δεν εχουμε κανει σπερματεγχυση αλλα απο οσα εχω διαβασει και μου εχουν πει ξερω οτι ειναι μια μεθοδος που την συστηνουν σε ζευγαρια που το σπερμα ειναι σε σχετικα καλη κατασταση και οι σαλπιγγες πρεπει να ειναι διαβατες..Εχει καποια ποσοστα παραπανω για επιτυχια εγκυμοσυνης απο οτι με κανονικη επαφη..Επισης κανουν καποια "επεξεργασια" στο σπερμα για να γινει πιο γρηγορο νομιζω.. Ο γιατρος που ειχα μου ειχε πει οτι εχει επιτυχια με την 2η η 3η προσπαθεια.. Εχω διαβασει ομως και για ζευγαρια που ειχαν εγκυμοσυνη με την πρωτη προσπαθεια.. Θα ειναι καλυτερα ομως να παρεις και μια γνωμη απο καποια κοπελα που εχει κανει σπερματεγχυση..

Ευχομαι συντομα να εχεις το σπορακι σου στην κοιλοιτσα σου γλυκια μου!! Και οχι αγχος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Και εμένα άρρωστος είναι ο μικρός !!! Μάλλον για γαστρεντερίτιδα το βλέπω… Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει η τι κάνω λάθος αλλά δεν μπορώ να σας στείλω μήνυμα ! Πηγαινετε σχολείο; Πως είσαι κορίτσι μου; Την παλεύεις με τα μικρά; 
    • Καλησπέρα!  Δυστυχώς εγώ δεν είμαι καλά, έχω μαστιτιδα... Ανέβασα πυρετό, έχω ρίγη, πονάει όλο μου το κορμί, ξεκίνησα σήμερα και αντιβίωση. Έχει κολλήσει ο δεξιός μαστός και δε βγάζει γάλα... Κυριολεκτικά υποφέρω..  Ο μικρός δόξα τω θεώ είναι καλά! Προσπαθεί να μπουσουλησει... Σέρνεται πιο πολύ το σκουληκακι μου αλλά πλέον γρήγορα 😂 Έχει βγάλει 4 δόντια ήδη... Το πέρασε δύσκολα όλο αυτό...  Τις τελευταίες μέρες είναι κολλημένος πάνω μου... Όλο αγκαλίτσα θέλει και όπου πάω από πίσω μου ❤️  Γυρίζω μέσα Σεπτέμβρη στη δουλειά... Πφφφφφ ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω... Τον γράψαμε σε ιδιωτικό βρεφονηπιακό σταθμό και τις πρώτες δύο εβδομάδες του Σεπτέμβρη θα τον βοηθήσω να προσαρμοστεί κι έπειτα θα γυρίσω κανονικά στη δουλειά.  Εσύ πότε επιστρέφεις; 
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Κι εμένα τα ίδια μου έχουν πει κι η γυναικολόγος, κι η ενδοκρινολόγος αλλά κι η αιματολογος που πήγα πρόσφατα! 2 απ' τα 3 για να αποφανθούν ότι έχει κάποια γυναίκα ΣΠΩ. Εγώ έχω μόνο την μορφολογία που φαίνεται στους υπερήχους αλλά τίποτα απ' τα άλλα δύο. Στη δική μου περίπτωση μου είπαν μόνο μυο-ινοσιτολη για να βελτιώσουμε την ποιότητα της ωορρηξίας αλλά και τη συχνότητα μιας και υπερηχογραγικά ανακαλύψαμε τλχ 2 κύκλους ανωορρηκτικους. Γι'αυτό και μου πρότειναν την πρόκληση ωορρηξίας. Βέβαια 2/2 συλλήψεις που είχαμε τις πετύχαμε εντελώς φυσιολογικά μόνο με τη λήψη βιταμινών. Τώρα θα δούμε τι θα γίνει και μ αυτό τον κύκλο που είχαμε τη διέγερση και πρόκληση με γονοδοτροπινες.
    • Θα βρούμε..!! Και όλα θα πάνε δεξιά αυτή τη φορά!! Θα έχω και εγώ το νου μου αν δω κάτι θα σου στείλω! 
    • μου είπε ότι για να πούμε τον όρο συνδρομο πολυκυστικών θα πρέπει να έχω 2 από τα 3 κριτήρια..1)υπερηχογραφικη εικόνα πολυκυστικών ωοθηκών 2)αυξημένα ανδρογονα 3)διαταραχές περιόδου..έχω μονο το 1 από αυτά οπότε μου λεει οτι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ετσι η περιπτωση μου.. είμαι λίγο καιρό σε αυτό το χωρο των εξετάσεων και του ψαξίματος, αν εσεις που έχετε περισσότερη εμπειρία βλέπετε ότι κάτι δεν στέκει από αυτά που μου λέει πείτε μου να δω πως θα κινηθώ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...